Muzeju nakts Saeimas namā – parlamenta simtgades zīmē

(09.05.2022.)

Muzeju naktī - 14.maijā - Saeimas nams vērs savas durvis apmeklētājiem, aicinot ikvienu iepazīties ar parlamenta simtgadei veltīto ekspozīciju “Saeima – 100”. 

Kā daļu no Saeimas simtgadei veltītajiem pasākumiem Muzeju nakts apmeklētājiem būs iespēja aplūkot īpašu ekspozīciju par Saeimas nama krēsliem. Gan greznas mēbeles, kas rotā parlamenta reprezentācijas telpas, gan gluži funkcionāli biroja krēsli – tie visi ir nozīmīgu notikumu liecinieki, kas cauri laikiem bijuši klāt gan mūsu valstij izšķirīgos brīžos, gan parlamenta darba ikdienā. Parlamenta viesiem būs iespēja aplūkot īpašu vēstures liecību – starpkaru perioda oriģinālo Saeimas Prezidija krēslu. 

Saeimas viesiem Muzeju naktī būs iespēja arī aplūkot ilggadējā parlamenta priekšsēdētāja Paula Kalniņa 150 gadu jubilejai veltīto izstādi “Bez demokrātijas nebūs Latvijas” un iepazīt viņa dzīvesstāstu. P.Kalniņš savulaik bija kvēls demokrātijas idejas uzturētājs un aizstāvis, darbojies Tautas padomē, bijis Satversmes sapulces loceklis, piedalījies Satversmes projekta izstrādē, kā arī ticis ievēlēts visos Saeimas sasaukumos starpkaru posmā un bijis pirmo četru Saeimas sasaukumu priekšsēdētājs. No 1944.gada rudens līdz savai nāves dienai 1945.gadā P.Kalniņš bija arī Valsts prezidenta pienākumu izpildītājs. 

P.Kalniņam veltīto izstādi Saeima veidojusi sadarbībā ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju. Tajā izmantoti materiāli no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja/mākslas muzeja “Rīgas Birža”, Latvijas Nacionālā arhīva, Saeimas bibliotēkas un Latvijas Nacionālās bibliotēkas. 

Ikvienam Saeimas nama apmeklētājam Muzeju naktī būs iespēja apskatīt arī parlamenta telpas – Dzelteno zāli, Sarkano zāli, Balsošanas zāli, kā arī grezno Sēžu zāli, kur ik nedēļu uz sēdi pulcējas Saeimas deputāti. 

Saeimas nams apmeklētājiem Muzeju naktī sestdien, 14.maijā, būs atvērts no pulksten 19.00 līdz 24.00. 

Pasākums ir starptautiska akcija “Eiropas Muzeju nakts”, kas vienlaikus notiek visā Eiropā.

 

Saeimas Preses dienests

Sestdien, 25.maijā