Svinīgi atklās Saeimas 100.jubilejas gadu

(13.01.2022.)

Latvijas parlamentam šogad aprit 100 gadi, un tam par godu otrdien, 18.janvārī, Saeimas namā norisināsies 100.jubilejas gada svinīgā atklāšana.

“Parlamentārisms ir viens no galvenajiem mūsu valsts iekārtas stūrakmeņiem līdzās tautas suverenitātei. Tāda bija Latvijas valsts dibinātāju un atjaunotāju griba, un tauta to pilnībā ir atbalstījusi. Svinot simto gadskārtu kopš 1.Saeimas sanākšanas, īpaši vēlos uzsvērt, ka Saeimas misija ir būt tautas priekšstāvības un parlamentārās demokrātijas īstenotājai,” pauž Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

Svinīgā pasākuma dalībniekus un skatītājus uzrunās Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece. Plānota arī ekspertu diskusija “Latvijas parlaments cauri laikiem”. Tajā piedalīsies Satversmes tiesas tiesnesis Gunārs Kusiņš, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja direktora vietnieks Toms Ķikuts un Vidzemes Augstskolas rektors Gatis Krūmiņš. Diskusijas dalībnieki atskatīsies uz Saeimas sanākšanas laiku pirms 100 gadiem, aplūkos parlamenta attīstību, kā arī vērtēs parlamenta lomu mūsdienu Latvijā.

Simtgades atklāšanas pasākumā būs iespējams vērot arī vēsturiskās kinohronikas par Saeimas pirmajiem sasaukumiem. Savukārt par 1.Saeimas sanākšanu, kā arī vēsturiskajiem apsveikumiem, kurus 1.Saeima saistībā ar to saņēmusi, vēstīs aktieris Andris Keišs.

Saeima uz pirmo sēdi pulcējās 1922.gada 7.novembrī pulksten 12.00 Jēkaba ielas namā. Līdz ar 1.Saeimas sanākšanu stājās spēkā arī Latvijas valsts pamatlikums jeb Satversme, kas noteica valsts iekārtu un varas īstenošanas principus. Šogad svinēsim ne vien Saeimas, bet arī Satversmes 100.jubileju, kā arī ilggadējā Saeimas priekšsēdētāja Paula Kalniņa 150.dzimšanas dienu.

Saeimas simtgades atklāšanas pasākums norisināsies otrdien, 18.janvārī, pulksten 15.00 Saeimas nama Sarkanajā zālē. Ikviens interesents tam varēs sekot līdzi tiešraidē Saeimas mājaslapā www.saeima.lv un parlamenta Facebook kontā.  

Programma

 

Mediju ievērībai
Dalība pasākumā tikai ar sadarbspējīgiem Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātiem. Mediju pārstāvjus, kuri vēlas apmeklēt pasākumu, lūdzam pieteikties līdz 17.janvāra pulksten 10.00, rakstot e-pastu prese@saeima.lv vai zvanot 67087244.
Ierodoties Saeimā, sertifikāta pārbaudei lūdzam sazināties ar Saeimas Preses dienestu. Lai nodrošinātu pēc iespējas raitāku iekļūšanu parlamentā, piedāvājam iespēju sertifikātu pārbaudei iesūtīt savlaicīgi, rakstot uz e-pastu prese@saeima.lv.

Saeimas Preses dienests

Sestdien, 2.martā