Noteiks stingrāku pasta komersantu reģistrācijas kārtību

(19.10.2016.)

Lai noteiktu stingrāku reģistrācijas kārtību pasta komersantiem, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti trešdien, 19.oktobrī, trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus Pasta likumā.

Grozījumi nepieciešami, jo praksē nereti pasta komersanti negodprātīgi izmanto savu īpašo statusu un nodarbojas ar kaut ko citu, nevis sniedz attiecīgos pasta pakalpojumus, iepriekš norādījuši likumprojekta autori no Satiksmes ministrijas (SM). Tādējādi līdz ar likuma grozījumiem ieviesīs komersanta reputācijas pārbaudi.

Likuma grozījumi noteic, ka pasta komersantu regulators nereģistrēs, ja tam nodokļu parādi būs lielāki par 150 eiro, ja būs apturēta uzņēmuma saimnieciskā darbība vai arī sākts tā maksātnespējas vai likvidācijas process. Tāpat komersantu nereģistrēs, ja tam būs atņemtas tiesības sniegt pasta pakalpojumus vai arī nebūs beidzies pakalpojuma sniegšanas aizlieguma termiņš.

Regulatoram būs pienākums 30 dienu laikā informēt komersantu par atteikumu to reģistrēt, paredz likumprojekts. Likumā turpmāk arī uzskaitīti gadījumi, kad regulators pasta komersantu no reģistra izslēdz. Tāpat regulatoram būs reģistrā jāatzīmē, ka pasta komersantam atņemtas tiesības sniegt pakalpojumus uz trim gadiem, ja tas atkārtoti gada laikā sodīts par akcīzes preču aprites pārkāpumiem.

Pēdējā laikā, piemēram, pieaudzis tādu pasta komersantu skaits, kas ar kravas autotransportu, kuram ir gandrīz tukša degvielas bāka, dodas pāri Latvijas–Krievijas robežai. Kā adresātu komersants norāda pierobežā esošu subjektu vai pat robežai tuvāko degvielas uzpildes staciju Krievijas pusē. Atpakaļ uz Latviju autotransports brauc ar pilnu degvielas bāku. Pēc Valsts ieņēmumu dienesta  pārbaudes un soda naudas aprēķināšanas par nepareizu degvielas izlietošanu pasta komersants likvidē uzņēmumu, dibina jaunu un atkal reģistrējas regulatorā par pasta komersantu, norādījuši SM pārstāvji.

Tāpat pasta komersanti nereti ceļu satiksmē negodprātīgi izmanto speciālās caurlaides, kā arī bieži vien nespēj pildīt uzņemtās saistības valsts un pašvaldību iepirkumos.

2014.gada 31.decembrī bija reģistrēti 85 pasta komersanti, no kuriem aktīvi darbojās 61 komersants, teikts likumprojekta anotācijā.

Grozījumus Pasta likumā trešajā lasījumā vēl jāatbalsta Saeimai.

 

 

 

Saeimas Preses dienests

Otrdien, 28.maijā
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas sēde
08:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides, klimata un enerģētikas apakškomisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
11:30  Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Ukrainas parlamentu tikšanās ar Ukrainas parlamenta Ukrainas ­– Latvijas sadraudzības grupu
12:00  Juridiskās komisijas Satversmes un tiesu politikas apakškomisijas sēde
12:00  Saeimas deputātu apmācības – stratēģiskā komunikācija un informatīvās telpas drošība
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Mājokļa jautājumu apakškomisijas sēde
14:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Eksporta un konkurētspējas apakškomisijas sēde
14:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un cilvēkkapitāla apakškomisijas sēde