Saeima konceptuāli atbalsta izmaiņas karavīru izdienas pensiju regulējumā

(16.06.2016.)

Saeima ceturtdien, 16.jūnijā, pirmajā lasījumā pieņēma grozījumus Militārpersonu izdienas pensiju likumā. Likuma izmaiņas rosinātas, lai motivētu profesionālo dienestu turpināt maksimāli ilgi, kā arī pēc atvaļināšanās mudinātu atgriezties profesionālajā dienestā. 

Likumprojekts paredz aprēķināt lielāku izdienas pensiju visiem karavīriem, kuri profesionālajā militārajā dienestā ir nodienējuši ne mazāk kā 25 gadus un tiek atvaļināti, beidzoties līguma termiņam, – viņu izdienas pensijas aprēķinam piemēros 55 procentu bāzi. Patlaban šādu bāzi piemēro, ja karavīrs tiek atvaļināts maksimālā vecuma vai slimības dēļ, vai vienības likvidācijas vai reorganizācijas dēļ, bet pārējos gadījumos – 40 procentus no dienesta atalgojuma vidējā apmēra par pēdējiem pieciem gadiem. 

Kā skaidro likumprojekta autori Aizsardzības ministrijā, karavīra maksimālais vecums katrā pakāpē ir noteikts atšķirīgs, un bieži vien virsnieki, kuri ieguvuši augstāku pakāpi, nevar nodienēt līdz maksimālajam vecumam, jo amatu skaits bruņotajos spēkos ir ierobežots. Līdz ar to arī izdienas pensijas aprēķināšana šiem karavīriem sākas ar 40 procentu apmēru.  Tā veidojas sociāli nevienlīdzīga situācija, kad divi karavīri ar vienādu profesionālajā dienestā nodienēto laiku un vienādu izdienas stāžu saņem atšķirīgu izdienas pensiju. 

Lai motivētu rezerves karavīrus atgriezties profesionālajā dienestā, likumā tiks paredzēta iespēja pārrēķināt piešķirto izdienas pensiju. Proti, par katru no jauna aprēķināto izdienas stāža gadu piešķirtā izdienas pensija tiks paaugstināta, pieskaitot tai divus procentus par katru pilnu izdienas stāža gadu no vidējā dienesta atalgojuma. 

Tādējādi karavīru sociālās garantijas būs saistītas ar profesionālajā dienestā nodienēto laiku - jo ilgāk karavīrs pilda profesionālo dienestu, jo lielākas sociālās garantijas viņam pienākas. 

Kā vēsta Nacionālo bruņoto spēku apkopotie dati, vidēji gadā no profesionālā dienesta atvaļināti teju 300 karavīri, kuri atbilst statusam „rezerves karavīrs” un uzņemti rezerves uzskaitē. Izdienas pensija tiek piešķirta vidēji katrai trešajai no dienesta atvaļinātajai militārpersonai, un tās vidējais apmērs ir 380 eiro. 

Grozījumi Militārpersonu izdienas pensiju likumā otrajā un trešajā lasījumā vēl jāskata atbildīgajā Sociālo un darba lietu komisijā un Saeimā.

 

Saeimas Preses dienests

 

 

Pirmdien, 16.maijā
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
11:00  Saeimas priekšsēdētājas biedres Dagmāras Beitneres-Le Gallas tikšanās ar Moldovas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Andrian Roŗa
13:50  Saeimas Prezidija sēde