Saeima paplašina valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības apjomu

(10.12.2015.)

Valsts nodrošināta juridiskā palīdzība būs pieejama arī administratīvajās lietās, personai pārsūdzot bāriņtiesas lēmumu par bērnu tiesību un tiesisko interešu aizsardzību. To paredz izmaiņas Valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības likumā, kas ceturtdien, 10.decembrī, Saeimā pieņemtas trešajā galīgajā lasījumā. 

Valsts apmaksātas juridiskās palīdzības pieejamību paredzēts paplašināt, paredzot to arī gadījumos, ja lieta saistīta ar tāda aizdevuma līguma saistību izpildi, kurā juridiskās palīdzības prasītājs ir aizdevējs. 

Tāpat likuma izmaiņas paredz atkāpi no vispārējās normas, ka juridisko palīdzību atsaka, ja tā saistīta ar morālā kaitējuma atlīdzināšanu. Saskaņā ar likumprojektu personai būs tiesības saņemt juridisko palīdzību, ja tai būs nodarīts morālais kaitējums noziedzīga nodarījuma rezultātā. 

Saskaņā ar likumu valsts nodrošina juridisko palīdzību personām, kuras ieguvušas maznodrošinātas vai trūcīgas personas statusu. 

Likuma grozījumi paredz, ka Juridiskās palīdzības administrācija reizi ceturksnī sastādīs to juridiskās palīdzības sniedzēju sarakstu, kuri sniedz juridisko palīdzību patvēruma meklētājiem un izraidāmajiem ārzemniekiem. Šis saraksts tiks nosūtīts Valsts robežsardzei. 

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma arī saistītos Civilprocesa likuma grozījumus, kas paredz likumā ietvert jaunu ar lietu vešanu saistīto izdevumu veidu – izdevumu par valsts nodrošināto juridisko palīdzību. Līdztekus tiks ieviests regulējums, kā šie izdevumi piedzenami valsts labā.

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 31.maijā
09:00  Saeimas 2023.gada 31.maija ārkārtas sēde
14:40  Jaunievēlētā Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča preses konference
15:30  Saeimas Prezidija sēde