Saeima konceptuāli atbalsta rajona tiesu apvienošanu

(04.06.2015.)

Saeima ceturtdien, 4.jūnijā, pirmajā lasījumā kā steidzamus atbalstīja grozījumus likumā „Par tiesu varu”, kas paredz noteikt rajona (pilsētu) tiesu reorganizācijas kārtību.

Likumu plānots papildināt ar regulējumu, kas paredz kārtību, kādā rajona (pilsētas) tiesu var pievienot citai rajona (pilsētas) tiesai, nosaka reorganizējamās tiesas priekšsēdētāja un viņa vietnieka pilnvaru izbeigšanās kārtību, kā arī kārtību, kādā notiek lietu pārdale un tiesnešu pārcelšana tiesu reorganizācijas kārtībā. 

„Viena no pirmajām reorganizācijām saistībā ar šiem grozījumi varētu notikt Jūrmalas pilsētas tiesā, jo iespējams, ka tuvākajā laikā amata pienākumus pildīs tikai divi tiesneši, no kuriem viens ir tiesas priekšsēdētājs. Tādējādi tiesā nav iespējams nodrošināt lietu izskatīšanas nepārtrauktību un lietu sadales nejaušību, kā arī nodrošināt lietu izskatīšanu saprātīgos termiņos,” pauž par likumprojekta virzību atbildīgās Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš.

Rosinātās izmaiņas likumā paredz, ka rajona (pilsētas) tiesas varēs apvienot, ja tam būs piekritusi Tieslietu padome. Tāpat paredzēts, ka Tieslietu padomei pēc tieslietu ministra priekšlikuma būs jāapstiprina tiesas reorganizācijas plāns, tajā pamatojot izmaiņu nepieciešamību, norādot tiesu priekšsēdētāja pienākumus un veicamo pasākumu kārtību.

Ņemot vērā, ka tiesu darbības teritorijas varēs pārskatīt attiecīgā tiesu apgabala ietvaros, tiesnešu pārcelšanai darbā citā tā paša apgabala rajona (pilsētas) tiesā nebūs nepieciešama tiesneša piekrišana. 

Apvienojot tiesu darbības teritorijas un veidojot tiesas, kurās būtu lielāks tiesnešu skaits, tiktu risinātas tiesu darba problēmas – nevienmērīga tiesu noslodze un atšķirīgs tiesvedības laiks, tostarp gari lietu izskatīšanas termiņi, kā arī grūtības nodrošināt vienlaikus tiesnešu specializācijas un nejaušības principa ievērošanu lietu sadalē, norāda likumprojekta autori Tieslietu ministrijā.Saeimas Preses dienests

Pirmdien, 16.maijā
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
13:50  Saeimas Prezidija sēde