Saeimā notiks Helsinku vienošanās 40.gadadienai veltīta konference

(23.04.2015.)

Piektdien, 24.aprīlī, Saeimā notiks konference „40 gadi kopš Helsinku vienošanās. Ko tālāk?”. Konferenci rīko Saeima, Starptautiskā Eiropas kustība un Eiropas kustība Latvijā. 

Konferenci atklās Saeimas priekšsēdētaja Ināra Mūrniece, Eiropas Parlamenta deputāts, Starptautiskās Eiropas kustības prezidents Džo Lainens (Jo Leinen) un Eiropas kustības Latvijā prezidents Andris Gobiņš. 

Pasākuma ievadā savās atmiņās par personīgi pieredzēto laikā gan pirms, gan arī pēc Helsinku vienošanās noslēgšanas dalīsies Latvijas brīvības cīnītāja Lidija Doroņina-Lasmane. 

Konferences dalībniekus par sadarbību ar sarežģītiem partneriem sarežģītā laikā uzrunās Somijas Ministru prezidenta īpašais padomnieks Eiropas Savienības jautājumos, Starptautiskās Eiropas kustības Goda padomes loceklis Lauri Tierala (Lauri Tierala), bet video uzrunā Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) ģenerālsekretārs Lamberto Zanjērs (Lamberto Zannier) runās par EDSO kā dialoga un kopīgas rīcības pamatu labos un sliktos laikos. 

Konferences apaļā galda diskusijā „Krīze Ukrainā: pārbaudījums EDSO un atgādinājums par Helsinku vienošanos” piedalīsies Serbijas Republikas Ārlietu ministrijas EDSO departamenta vadītājs Dejans Šahovičs (Dejan Šahović), Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Andrejs Panteļējevs, EDSO Parlamentārās Asamblejas Latvijas delegācijas vadītājs Edvīns Šnore, kā arī bijušais diplomāts un organizācijas „Ārlietu Maidans” (Maidan of Foreign Affairs) valdes priekšsēdētājs Bohdans Jaremenko (Bohdan Yaremenko). Diskusiju vadīs Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne. 

Konferences noslēgumā tās dalībniekus uzrunās Saeimas priekšsēdētājas biedre Inese Lībiņa-Egnere. 

Pēc konferences plānota Starptautiskās Eiropas kustības Federālās asamblejas sanāksme. 

Pirms četrdesmit gadiem - 1975.gada 1.augustā - līdz ar Helsinku vienošanās parakstīšanu tika nodibināta Eiropas Drošības un sadarbības konference, kas vēlāk pārtapa par Eiropas Drošības un sadarbības organizāciju – EDSO. Mūsdienās organizācijai un tās sadarbībai ar Eiropas Savienību ir būtiska nozīme miera un drošības uzturēšanā Eiropā. 

Konference piektdien, 24.aprīlī, notiks Saeimas nama Sarkanajā zālē, Jēkaba ielā 11, un tā sāksies pulksten 9.30. 

Konferences norisei tiešraidē varēs sekot Saeimas mājaslapā www.saeima.lv.

Konferences programma

 

 

Saeimas Preses dienests

Sestdien, 3.jūnijā