Izglītības komisija atbalsta likumprojektu nenosakāmu autoru darbu izmantošanai

(10.12.2014.)

Lai veicinātu kultūras mantojuma pienācīgu saglabāšanu un pieejamību internetā, nodrošinot atļauju izmantot nenosakāmu autortiesību subjektu darbus bez autortiesību īpašnieku piekrišanas, bet nodrošinot viņiem taisnīgu atlīdzību, ja tie noskaidrotos, Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija trešdien, 10.decembrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus Autortiesību likumā.

Ar nenosakāmu autortiesību subjektu darbiem jeb „bāreņdarbiem” likumprojektā saprotami darbi, kuru autortiesību īpašnieki nav zināmi, vai darbi, kuru autortiesību īpašnieki ir zināmi, bet nav atrodami.

Likumprojekts paredz, ka šos darbus varēs izmantot bibliotēkas, muzeji, arhīvi, izglītības institūcijas, kino un skaņu ierakstu mantojuma institūcijas un sabiedriskās raidorganizācijas, lai izgatavotu to kopijas ciparu formātā, indeksētu, kataloģizētu, saglabātu vai restaurētu un padarītu tos pieejamus sabiedrībai, tostarp ievietot savās interneta mājaslapās.

Šos „bāreņdarbus” varēs izmantot tikai pēc tam, kad būs veikta rūpīga to autoru meklēšana - izmantojot informācijas avotus, kuru sarakstu nosaka un atjauno Kultūras ministrija.

Gadījumā, ja autordarbam piesakās tiesību īpašnieks, tas jebkurā brīdi varēs lūgt izbeigt „bāreņdarba” statusu, vēršoties ar pamatotu pieprasījumu institūcijā, kas veica meklēšanu. No institūcijas, kas izmantojusi attiecīgo darbu vai blakustiesību objektu, tiesību īpašnieks varēs saņemt taisnīgu atlīdzību, vienojoties par tās lielumu, bet ne ilgāk kā vienu gadu kopš pieprasījuma iesniegšanas.

Informāciju par visiem nenosakāmo autortiesību subjektu darbiem kompetentās institūcijas no visām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm pārsūta uz vienotu ES datu bāzi. Tādējādi citas ES dalībvalstu institūcijas var izmantot šos darbus, atkārtoti neveicot tiesību īpašnieku meklēšanu.

Ar likumprojektu plānots ieviest ES direktīvu.

Pašreiz Autortiesību likums aizliedz izmantot darbus, ja nav saņemta autortiesību subjekta atļauja. Gadījumā, kad darbu un blakustiesību objektu tiesību subjekti nav zināmi vai arī nav atrodami, tos nevar izmantot, tostarp ne digitalizēt, ne ievietot interneta vietnēs. Līdz ar to nevar nodrošināt attiecīgo kultūras mantojumu saglabāšanu un pieejamību digitālajā vidē.

Komisija lūgs Saeimu iekļaut likumprojektu „Grozījumi Autortiesību likumā” 11.decembra Saeimas sēdē un to skatīt steidzamības kārtā.

 

Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 1.jūnijā
08:45  Saeimas 2023.gada 1.jūnija ārkārtas sēde
09:00  Saeimas 2023.gada 1.jūnija kārtējā sēde
12:30  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Administratīvi teritoriālās reformas rezultātu izvērtēšanas apakškomisijas sēde
12:30  Pieprasījumu komisijas sēde
12:35  Saeimas priekšsēdētāja biedres Zandas Kalniņas-Lukaševicas tikšanās ar Polijas Republikas ārlietu ministra vietnieku, Valsts sekretāru Arkadiusz Mularczyk
17:00  2023.gada 1.jūnija atbilžu sniegšana uz deputātu jautājumiem