Saeima galīgajā lasījumā atbalsta izpildītāju tiesību aizsardzības termiņa pagarinājumu

(28.11.2013.)

Lai pagarinātu izpildītāju un fonogrammu producentu tiesības uz to radīto skaņu ierakstu aizsardzību no 50 līdz 70 gadiem, kā arī, lai stiprinātu izpildītāju tiesības uz atlīdzību, Saeima ceturtdien, 28.novembrī, steidzamības kārtā galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Autortiesību likumā, ar kuriem paredzēts pārņemt Eiropas Savienības direktīvu.

Ja izpildījums netiks fiksēts skaņu ierakstā, aizsardzības termiņš paliks nemainīts - 50 gadi no pirmās izpildījuma publiskošanas dienas. 

Ja izpildītājs nodevis tiesības uz savu darbu fonogrammas producentam par vienreizēju atlīdzību, saskaņā ar iecerētajiem likuma grozījumiem viņš drīkstēs no fonogrammas producenta prasīt arī atlīdzību 20 procentu apmērā no skaņu ieraksta pārdošanas ieņēmumiem. Šo papildu atlīdzību izpildītājs būs tiesīgs saņemt katru gadu. Tiesības saņemt ikgadējo papildu atlīdzību administrēs mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācija. 

Savukārt gadījumos, ja izpildītājs fonogrammas producentam nodevis tiesības uz savu darbu par regulāru atlīdzību, arī 50 gadus pēc skaņu ieraksta fiksēšanas vai publiskošanas fonogrammas producents no izpildītājam paredzētās atlīdzības nedrīkstēs atskaitīt avansa vai citus līgumā paredzētos maksājumus. 

Tāpat grozījumi paredz tiesības izpildītājam izbeigt līgumu ar fonogrammas producentu, ja fonogrammas producents nenodrošina iespēju iegādāties izpildītāja skaņu ierakstus pietiekamā daudzumā vai to pieejamību sabiedrībai citos veidos. Ja 12 mēnešu laikā, kopš izpildītājs paziņojis par nodomu līgumu izbeigt, fonogrammas producents nebūs nodrošinājis ierakstu pieejamību, līgumu varēs lauzt.

Likums stāsies spēkā 2014.gada 1.janvārī. 


Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 19.maijā
09:00  Saeimas kārtējā sēde
12:00  Asinsdonoru diena pie Saeimas nama
12:30  Saeimas priekšsēdētājas biedres Ineses Lībiņas-Egneres attālināta tikšanās ar Vācijas Federatīvās Republikas Bundestāga viceprezidenti Yvonne Magwas
17:00  Atbilžu sniegšana uz deputātu jautājumiem