Saeimas priekšsēdētāja: politikas zinātne Latvijā ir tikai nedaudz jaunāka par atjaunoto Latvijas valsti

(07.12.2012.)

„Politikas zinātne Latvijā ir tikai nedaudz jaunāka par pašu atjaunoto Latvijas valsti,” uzsver Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa apsveikuma vēstulē, sveicot Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes mācībspēkus, studentus un absolventus, kas 7. decembrī atzīmē 20 gadus politikas zinātnei Latvijā.

„Ir tādas zinātnes nozares, kas totalitārus režīmus pārdzīvo labāk vai sliktāk, taču ir arī tādas zinātnes nozares, kuru pastāvēšana šāda veida politiskajā režīmā nav iespējama. To vidū noteikti ir politikas zinātne. Totalitāras varas galvenais ienaidnieks ir zināšanas, politisko uzskatu brīvība, patiesības meklējumi, brīvi un izglītoti cilvēki, un tas ir galvenais iemesls, kāpēc mēs šogad politikas zinātnei Latvijā svinam tikai 20 gadus,” apsveikuma vēstulē pauž Saeimas priekšsēdētāja.


„Tāpat kā ikkatram no mums bija jāmācās un jāaug pašiem, veidojot un attīstot savu valsti, arī Latvijas Universitātē izveidotā pirmā Politikas zinātnes nodaļa un tās mācībspēki ir meklējuši ceļu, mācījušies, auguši un sasnieguši to prestižu un popularitāti studētgribētāju vidū, kādu politikas zinātne ieņem Latvijā šodien,” teikts vēstulē.

S.Āboltiņa apsveikumā akcentē: „Politikas zinātne nav politika. Un, tāpat kā citās sociālo zinātņu jomās, tās fokusā nav arī skrupulozi kvantitatīvi mērījumi, precīzi paredzējumi, stingras un nelokāmas hipotēžu pārbaudes metodes un atkārtojami eksperimenti. Sabiedriski procesi ir plūstoši un mainīgi, un nodarboties ar politikas zinātni ir tieši tik sarežģīti, cik sarežģīti to ir formulējis izcilais valstsvīrs Vudrovs Vilsons: „Politikas zinātnes metode ir dzīves interpretācija; tās instruments ir dziļa ieskatīšanās, precīza izpratne par smalkiem, neformulētiem nosacījumiem”.”

Saeimas priekšsēdētāja, sveicot politologus ar politikas zinātnes divdesmitgadi Latvijā, vēl: „Lai jūsu fokusā ikdienā nokļūst nevis kādi viegli izmērāmi rādītāji, bet gan zināšanu radīšana, studentu prātu atvēršana un cilvēku padarīšanu par spējīgiem izmantot labākās savas izglītības priekšrocības! Labas izglītības visaugstākā misija ir iedrošināt cienīt savas un citu idejas, cienīt brīvu to paušanu. Atvērt prātu un padarīt to brīvu.”Saeimas Preses dienests

Pirmdien, 2.oktobrī
13:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Uzņēmējdarbības attīstības apakškomisijas sēde