Tautsaimniecības komisija atbalsta izmaiņas Komerclikumā, kas noteiks komerctiesību ierobežojumu izpildes kārtību

(21.11.2012.)

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija trešdien, 21.novembrī, izskatīšanai Saeimā trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus Komerclikumā, kas paredz noteikt tiesas uzlikto komerctiesību ierobežojumu saturu un izpildes kārtību, kā arī iespējas piemērot vienkāršoto likvidāciju.

Kriminālprocesā fiziskai personai kā sodu var piemērot aizliegumu veikt noteikta vai visa veida komercdarbību, savukārt kriminālprocesa un administratīvā pārkāpuma procesa ietvaros fiziskai personai kā sodu var piemērot aizliegumu ieņemt noteiktus amatus komercsabiedrības pārvaldes institūcijās. Komerclikuma grozījumi noteiks kārtību, kā komersants īsteno šos aizliegumus.  

Grozījumi paredz, ka fiziskā persona, kurai aizliegts nodarboties ar komercdarbību, nevarēs būt komercsabiedrības dibinātājs, savukārt, ja šī persona jau ir komercsabiedrības biedrs, dalībnieks vai akcionārs – tā nedrīkstēs piedalīties lēmumu pieņemšanā.
Ja personai ir liegts ieņemt noteiktus amatus komercsabiedrībās, tā tiks izslēgta no komercreģistra, un to nevarēs iecelt, piemēram, par sabiedrības valdes, padomes locekli, prokūristu.

Ar izmaiņām Komerclikumā plānots mainīt likvidatora iecelšanas kārtību, kad sabiedrības darbība tiek izbeigta, pamatojoties uz tiesas nolēmumu. Lai novērstu situāciju, kad sabiedrības darbība ir izbeigta, bet likvidācija nenotiek, jo nav iecelts likvidators, to varēs ieteikt ikviena ieinteresētā persona. Ja neviens neieteiks likvidatoru, uzņēmumu varēs izslēgt no Komercreģistra bez likvidācijas.

Tāpat likuma grozījumi veicinās ekonomiski neaktīvo uzņēmumu ātrāku izslēgšanu no komercdarbības vides, to darot vienkāršotā likvidācijas kārtībā. Likumprojekts paredz, ka sabiedrības darbību varēs izbeigt, pamatojoties uz Uzņēmumu reģistra vai Valsts ieņēmumu dienesta lēmumu, ja uzņēmumam trīs mēnešus nav valdes, sešus mēnešus nav iesniegtas nodokļu likumos paredzētās deklarācijas vai gada pārskats. Vienkāršotās likvidācijas process attieksies arī uz uzņēmumiem, kuri trīs mēnešu laikā pēc darbības apturēšanas nebūs novērsuši norādītos trūkumus. 

Par Komerclikuma grozījumiem vēl trešajā galīgajā lasījumā jālemj Saeimai.
Saeimas Preses dienests

Trešdien, 4.oktobrī
08:30  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
09:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētāja Jāņa Reira tikšanās ar Vācijas Stabilitātes padomes Neatkarīgās konsultatīvās padomes priekšsēdētāju Thiess Büttner
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde