Plāno atvieglot maksātnespējas procesu privātpersonām

(31.10.2012.)

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija trešdien, 31.oktobrī, konceptuāli atbalstīja grozījumus Maksātnespējas likumā, kas paredz atvieglot maksātnespējas procesu fiziskām personām.

Grozījumi paredz, ka maksātnespējīga fiziskā persona varēs lūgt tiesu dzēst atlikušās parādsaistības viena gada laikā, ja būs dzēstas saistības pret kreditoriem, kas fiksētas bankrota procedūras pasludināšanas brīdī. Pašreizējā likuma redakcija noteic, ka maksātnespējīgas fiziskās personas parādu dzēšanas termiņš atkarībā no parādsaistībām iestājas divu līdz trīs ar pusi gadu laikā.

Tāpat likumprojekts paredz no pašreizējā regulējuma svītrot normu, kas liedz sākt maksātnespējas procesu, ja fiziskā persona vismaz 30 procentus no piešķirtā kredīta ir izlietojusi līgumā neparedzētiem mērķiem.

Kā komisijas sēdē šodien norādīja viens no likumprojekta autoriem deputāts Viktors Valainis, būtiski jāatvieglo maksātnespējas procesa uzsākšana un jāsamazina parādu dzēšanas termiņš fiziskām personām, lai palīdzētu pēc iespējas ātrāk atgriezties normālā dzīvē. „No tā labums būtu arī valsts ekonomikai. Pašlaik pie tiesu izpildītājiem ir vairāk nekā 700 tūkstoši parādu piedziņas lietu, un tas ir liels skaits,” uzsvēra V.Valainis.

Pēc maksātnespējas reģistra datiem mēnesī tiek ierosinātas 90 - 100 fizisko personu maksātnespējas. 

Kā priekšlikumu iesniegšanas termiņu likumprojekta otrajam lasījuma komisija rosina noteikt 17.decembri. Par Maksātnespējas likuma grozījumiem trīs lasījumos vēl jālemj Saeimai.

Komisijas sēdē deputāti šodien nolēma virzīt izskatīšanai Saeimā pirmajā lasījumā arī grozījumu Būvniecības likumā, kas paredz, ka būvatļaujas izsniegšanas apstrīdēšana vai pārsūdzēšana neaptur būvniecības darbus, ja plānotā būve saistīta ar nacionālo interešu objektu.Saeimas Preses dienests

Sestdien, 3.jūnijā