Vides apakškomisijas deputāti diskutē par iekšējo ūdeņu zvejas nozares attīstību

(09.05.2012.)

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides apakškomisijas deputāti, trešdien, 9.maijā, tikās ar iekšējo ūdeņu zvejas un makšķerēšanas nozaru pārstāvjiem, lai diskutētu par nozares aktualitātēm un plānoto attīstību. Iepazīstoties ar nozares problēmām, apakškomisija atbalstīja Vides un reģionālās aizsardzības ministrijas (VARAM) ierosinājumu ministrijā veidot Ūdens resursu konsultatīvo padomi, kas kalpotu par kopēju nevalstisko organizāciju un valsts institūciju diskusiju platformu, strādājot pie grozījumiem Zvejniecības likumā.

Kā deputātus informēja Zemkopības ministrijas Zivsaimniecības departamenta direktors Normunds Riekstiņš, Latvijas iekšējo ūdeņu – ezeru, upju un ūdens krātuvju – kopējā platība gadā nodrošina 5000 – 7500 tonnu lielu zivsaimniecības produkciju. Tomēr kopš 2004.gadā pieņemtā aizlieguma zvejot Ventā, Lielupē un 30 publiskajos ezeros kopējais nozvejas apjoms ir samazinājies divas reizes. Latvijā ir jāveicina un jāatbalsta zvejas nozares attīstība - tai ir liels potenciāls sniegt pienesumu tautsaimniecībai, viedokli pauda N.Riekstiņš.

Makšķernieku organizāciju sadarbības padomes pārstāvis Mārtiņš Balodis vērsa klātesošo uzmanību, ka pašreizējo nepilnīgo zvejas nozares pētījumu dēļ nav pat aptuveni aprēķinu par Latvijas ūdeņu zivju resursu ekonomisko vērtību. Tādējādi tas neļauj pierādīt patieso zvejas nozares ekonomisko pienesumu tautsaimniecības attīstībai. Savukārt Latvijas zvejniecības federācijas pārstāvis Juris Dančauskis pauda viedokli, ka Latvijas zivju resursu ieguves potenciāls netiek pilnībā izmantots. Zvejniecība ir jāsaglabā kā tradicionāls nodarbošanās veids, lai to īstenotu, nozarei ir nepieciešams papildus infrastruktūras un finansiālais atbalsts, uzsvēra J.Dančauskis.

Apakšomisijas deputāts Jānis Dūklavs (ZZS) akcentēja pastāvīgās viedokļu atšķirības starp zvejniekiem un makšķerniekiem, tāpēc aicināja klātesošos diskusiju laikā un lēmumu pieņemšanas procesā savos spriedumos balstīties uz zinātnieku pētījumiem un atzinumiem. Arī Latvijas Pašvaldību savienības padomnieks Jānis Piešiņš apliecināja, ka nepieciešama dziļāka nozares izpēte – katrai ūdens krātuvei un reģionam situācija atšķiras, bez pētījumiem grūti vienoties par visiem gadījumiem atbilstošu likuma redakciju.

Makšķernieku asociācijas valdes loceklis Alvis Birkovs uzsvēra, ka pašreizējā Zvejniecības likuma redakcija neatbilst mūsdienu situācijai. Tajā ir nepietiekami definēta zivju kā dabas resursa aizsardzība un nav noteikti nozvejas apjoma ierobežojumi, tāpat nav noteikts, kam pieder tiesības uz publisko ūdeņu zivju resursiem.

Klātesošie bija vienisprātis, ka būtiska zvejniecības nozares problēma ir nelegālā zveja. VARAM valsts sekretāra vietnieks vides aizsardzības jautājumos Jurijs Spiridonovs norādīja, ka ministrijas rīcībā nav pietiekamu finansiālo resursu, lai varētu pietiekamā apjomā veikt vides resursu kontroli un vides monitoringu. Latvijas Zvejnieku federācijas pārstāvis informēja, ka nelegālās zvejas apjomi pieaug zvejas liegumu laikā un pauda viedokli, ka tādējādi Latvijas ilgie zvejas liegumu laiki, salīdzinot ar citām valstīm, veicina nelegālo zvejniecību.

VARAM parlamentārais sekretārs Einārs Cilinskis (VL-TB/LNNK) informēja klātesošos, ka jaunajai Zvejniecības likuma redakcijai ir pabeigta saskaņošana ministrijās un drīzumā grozījumu likumprojekts tiks iesniegts Saeimā, kur turpināsies diskusija par iekšējo ūdeņu zvejas nozares attīstību.


Saeimas Preses dienests

Trešdien, 7.jūnijā
09:00  Saeimas Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Vācijas parlamentu tikšanās ar Latvijas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Vācijas Federatīvajā Republikā V.E. Aldu Vanagu
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Ārlietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Pieprasījumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde