Deputāti vērtē Valsts policijas darbu aizvadītajā gadā

(14.02.2012.)

Lai arī pagājušajā gadā Latvijā bija vērojams neliels noziedzīgo aktivitāšu pieaugums, tomēr samazinājies sevišķi smago noziegumu skaits, un šajā noziegumu kategorijā bijis salīdzinoši augsts atklāto noziegumu īpatsvars. To secināja Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas deputāti, otrdien, 14.februārī, tiekoties ar Valsts policijas priekšnieku Intu Ķuzi.

Kā sēdē noskaidroja deputāti, 2011.gadu noziedzības jomā raksturoja daudzi uzbrukumi bankām. Tāpat pagājušajā gadā nedaudz pieaudzis slepkavību skaits. To absolūtais vairākums pastrādāts sadzīvisku konfliktu laikā alkohola reibumā, informēja policijas priekšnieks.

I.Ķuzis arī atzīmēja, ka policiju dara bažīgu fakts, ka daudzi Latviju pametušie iedzīvotāji ārzemēs iesaistījušies noziedzīgās aktivitātēs. Jārēķinās, ka, samazinoties ekonomiskajai aktivitātei to pašreizējās mītnes zemēs, šie cilvēki varētu atgriezties Latvijā, skaidroja policijas priekšnieks.   

Sēdes laikā deputāti pastiprinātu uzmanību veltīja nepietiekamā atalgojuma problēmai policijā, kā rezultātā dienestu 2011.gadā pametuši vairāk nekā 600 policistu. I.Ķuzis pauda, ka liela daļa dienestu atstāj tieši niecīgā atalgojuma dēļ – policijas kārtībnieka vidējā alga ir 293 lati pēc nodokļu nomaksas.

Komisijas priekšsēdētājs Ainars Latkovskis uzsvēra, ka nepieciešams rast iespēju paaugstināt Valsts policijā strādājošo atalgojumu. „Ja tiks paaugstināts atalgojums, tad risināsies arī kadru jautājums un tiks aizpildītas daudzās vakantās policistu vietas. Savukārt kā nākamais būs jārisina izglītības jautājums, paaugstinot policistu kvalifikāciju,” teica A.Latkovskis.

Savukārt komisijas deputāts Kārlis Seržants (ZZS) vērsa uzmanību, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs aprēķinājis, ka ierēdņu algām pēc nodokļu nomaksas nevajadzētu būt mazākām par 488 latiem, jo mazāks atalgojums būtiski palielina korupcijas risku. I.Ķuzis sarunā atzina, ka mazāk par šo summu saņem vairāk nekā 90 procenti policistu.

Komisijas deputāts Jānis Ādamsons (SC) pauda viedokli, ka apkaunojoša ir situācija, kad policists, lai spētu uzturēt savu ģimeni, spiests pēc diennakts dežūras skriet uz otru darbu.  


Saeimas Preses dienests

Trešdien, 31.maijā
09:00  Saeimas 2023.gada 31.maija ārkārtas sēde