Ārlietu eksperti diskusijā Saeimā aicina savlaicīgi gatavoties Latvijas prezidentūrai ES

(18.01.2012.)

Ārlietu jomas eksperti diskusijā Saeimā trešdien, 18.janvārī, kā galveno Latvijas ārpolitikas virzienu akcentēja dalību Eiropas Savienībā (ES), īpašu uzmanību veltot gaidāmajai prezidentūrai Eiropas Savienībā. Gatavojoties ikgadējām Saeimas ārpolitikas debatēm, ārlietu ekspertu diskusiju šodien organizēja Saeimas Ārlietu komisija.

„Kā jau bija sagaidāms, šodienas diskusijā vislielākā uzmanība tika veltīta Latvijas attiecību veidošanai ar Eiropas Savienību, kas likta arī ārlietu ministra ziņojuma centrā, par kuru 26.janvārī runāsim Saeimas ārpolitikas debatēs,” pauž Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Ojārs Kalniņš.

Komisijas priekšsēdētājs atzīmē, ka eksperti ārlietu ministra ziņojumu vērtējuši daudz atzinīgāk nekā pērn sagatavoto dokumentu. Kā viena no retajām kritiskajām piezīmēm izskanēja aicinājums ārlietu ziņojumā prognozēt tālāku notikumu attīstību Krievijā un to, kā notiekošais šajā kaimiņvalstī varētu ietekmēt Latviju, norāda O.Kalniņš.  

Latvijas Universitātes profesore Žaneta Ozoliņa diskusijā aicināja Saeimu uzturēt aktuālu jautājumu par gatavošanos Latvijas prezidentūrai ES Padomē 2015.gada pirmajā pusē. „Svarīgākais būs nevis tikai tas, kā mēs spēsim sevi pozicionēt 2015.gadā, bet ko mēs ieliksim šūpulī šai prezidentūrai, ko no sava redzējuma centīsimies definēt par visas Eiropas Savienības politiku,” uzsvēra profesore.

Gatavošanos gaidāmajai ES prezidentūrai uzsvēra arī Latvijas Ārpolitikas institūta direktors Andris Sprūds, aicinot jau tagad definēt prezidentūras mērķus. „Kāda būs pievienotā vērtība mūsu prezidentūrai, ko mēs sniegsim Eiropas Savienībai? Un kā mēs spēsim komunicēt mūsu prioritātes prezidentūras laikā?” vaicāja A.Sprūds, atzīstot, ka Latvijas ārpolitikai trūkst stratēģiskās plānošanas dimensijas.

Savukārt Sabiedriskās politikas centra „Providus” pētniece Dace Akule uzsvēra, ka patlaban visbūtiskākais ES jautājums ir eirozonas krīzes risināšana, jo bez tās atrisinājuma nebūs ne struktūrfondu, ne palielinātu lauksaimniecības tiešmaksājumu. „Latvijas interesēs ir spēcīga Eiropas Savienība, kas netiek uzlūkota tikai kā slaucama govs vai grimstošs kuģis. Turklāt, vai Latvijai vispār ir citas alternatīvas ciešākai integrācijai Eiropas Savienībai?” vaicāja „Providus” pētniece.

Runājot par Latvijas attieksmi pret ES dienaskārtības jautājumiem, Saeimas Eiropas lietu komisijas sekretārs Igors Pimenovs pauda viedokli, ka mūsu valstij nevajadzētu pievienoties pilnīgi visām jaunajām ES iniciatīvām. Tas Latvijai ļautu saglabāt neatkarīgāku skatījumu uz notiekošo, pauda I.Pimenovs.

Eiropas Kustības Latvijā valdes loceklis Alberts Prikulis akcentēja, ka Latvijai jāspēj skaidri definēt savas intereses, bet tās jārealizē ciešā sadarbībā ar citām ES dalībvalstīm.

Savukārt deputāts Jānis Dombrava (VL-TB/LNNK) ņemot vērā Latvijas ierobežotos resursus un kapacitāti, rosināja Latvijai ES koncentrēties uz pāris jomām, lai tajās iegūtu lielāku kompetenci un ietekmi.

Rīgas Stradiņa Universitātes studiju programmas „Starptautiskās attiecības – Eiropas studijas” vadītājs Jānis Tomels  vērsa uzmanību, ka ārlietu ministra ziņojumā apskatīti riski attiecībās ar ES, tomēr tas nav darīts attiecībās ar Krieviju. Kas notiks, ja Krievijā valdošais režīms kļūs represīvāks, kā tas ietekmēs Latviju, vaicāja J.Tomels.

Līdzīgu viedokli par ziņojumā nepietiekami aplūkotajiem Krievijas ietekmes radītajiem riskiem pauda arī Austrumeiropas pētījumu centra valdes priekšsēdētājs Ainārs Lerhis. Tāpat pētnieks atzīmēja, ka ārlietu ministra ziņojumā vairāk vajadzējis pievērst uzmanībai sadarbībai ar ES Austrumu partnerības valstīm. Latvijas ārlietu dienestā nepieciešams arī stiprināt stratēģiskās plānošanas virzienu, kā arī biežāk debatēt ar ārlietu ekspertiem un nevalstiskajām organizācijām, atzīmēja A.Lerhis.

Vērtējot Latvijas ārpolitiku kopumā, Eiropas lietu komisijas priekšsēdētājas biedrs Atis Lejiņš aicināja Latvijā ārlietās būt drošākai. „Jāpārstāj visu laiku atkārtot, ka Latvija ir maza valsts. Ja to visu laiku atkārto, tad tā arī sāk domāt. Jāskatās uz citām valstīm, kuras, lai arī teritoriāli un iedzīvotāju ziņā mazas, tomēr tām ir liela ietekme ārlietās,” teica A.Lejiņš.

Saeimas ārpolitikas debates norisināsies atsevišķā Saeimas sēdē, kas sasaukta 26.janvārī plkst.12.00. Sēdes sākumā deputātus par paveikto un iecerēto valsts ārpolitikā uzrunās ārlietu ministrs, bet pēc tam tiks atklātas debates. Sekot debatēm klātienē tiks aicināti Latvijā rezidējošie ārvalstu vēstnieki, bet interneta tiešraidē tām varēs vērot ikviens interesents.

Ārpolitikas ekspertu diskusija tiešraidē tika translēta Saeimas interneta mājaslapā un pilns diskusijas video ieraksts pieejams: http://ej.uz/kffg


Saeimas Preses dienests

Piektdien, 9.jūnijā
09:00  Saeimas priekšsēdētāja biedres Zandas Kalniņas-Lukaševicas tikšanās ar Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) ģenerālsekretāra īpašo pārstāvi vardarbības pret bērniem jautājumos Dr. Najat Maalla M´jid
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas priekšsēdētājas Agitas Zariņas-Stūres un komisijas deputātu tikšanās ar Gruzijas parlamenta deputātu sadraudzības grupas ar Latvijas parlamentu delegāciju
10:00  Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas, Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas un Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas deputātu tikšanās ar Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) ģenerālsekretāra īpašo pārstāvi vardarbības pret bērniem jautājumos Dr. Najat Maalla M´jid
10:15  Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Andra Sprūda un komisijas deputātu tikšanās ar Eiropas komisijas komisāru budžeta un administrācijas jautājumos Johannes Hahn
11:15  Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas priekšsēdētāja Ingmāra Līdakas tikšanās ar Gruzijas parlamenta deputātu sadraudzības grupas ar Latvijas parlamentu delegāciju
15:00  Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētājas vietnieces Ingrīdas Circenes un komisijas deputātu tikšanās ar Gruzijas parlamenta deputātu sadraudzības grupas ar Latvijas parlamentu delegāciju
16:00  Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Gruzijas parlamentu vadītājas Aivas Vīksnas un grupas locekļu tikšanās ar Gruzijas parlamenta deputātu sadraudzības grupas ar Latvijas parlamentu delegāciju