Saeimas komisija: nākamgad bezdarbniekiem atkal būs pieejami algotie sabiedriskie darbi

(23.11.2011.)

Nākamgad bezdarbnieki pašvaldībās atkal varēs iesaistīties algotos pagaidu sabiedriskajos darbos, kas aizstās līdzšinējo „simtlatnieku” programmu. To paredz grozījumi Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likumā, ko trešdien, 23.novembrī, otrajam lasījumam kā steidzamus atbalstīja Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti.

„No nākamā gada tiks atjaunota algoto pagaidu sabiedrisko darbu programma. Tā būs iespēja atgūt darba prasmes cilvēkiem, kas ilgstoši ir bez darba, bet pašvaldībām, kas nodarbina bezdarbniekus, tas būs zināms atspaids ikdienas darbā,” uzsver par likumprojekta virzību atbildīgās Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča. „Šī programma ir īpaši svarīga laikā, kad krīzes ietekmē strauji – līdz pat 44 procentiem – pieaudzis ilgstošo bezdarbnieku īpatsvars. Ja nesniegsim šiem cilvēkiem iespēju atgūt darba tikumu un iemaņas, darba tirgus viņus visticamāk būs zaudējis uz visiem laikiem,” norāda A.Barča.

Sabiedriskie darbi ir veids, kā palīdzēt paaugstināt ilgstošo bezdarbnieku un sociālās palīdzības saņēmēju aktivitāti darba tirgū, norāda likumprojekta autori.

Atšķirībā no „simtlatnieku” programmas pašvaldībām būs lielākas iespējas izvērtēt, kurus bezdarbniekus nodarbināt pagaidu darbos, norāda Labklājības ministrija (LM).

Plānots, ka bezdarbnieks pasākumā tiks iesaistīts līdz četriem mēnešiem un par paveikto darbu katru mēnesi saņems 100 latus „uz rokas”. Pasākumā varēs iesaistīties bezdarbnieki, kuri nesaņem bezdarbnieka pabalstu, nav priekšlaicīgi pensionējušies un bez darba ir vismaz 6 mēnešus, liecina LM sniegtā informācija.

Likuma grozījumi paredz arī vairākus citus jauninājumus. Lai mazinātu administratīvo slogu, likumprojekts paredz, ka pašvaldībām turpmāk nebūs pienākums izstrādāt nodarbinātības veicināšanas pasākumu plānu attiecīgajai teritorijai. Tā vietā Nodarbinātības valsts aģentūra katru gadu būs jāinformē par pašvaldības rīkotajiem papildu īstenotajiem nodarbinātību veicinošajiem pasākumiem.

Tāpat paredzēts atcelt ierobežojumu personām, kurām reģistrēšanās dienā ir pārejoša darba nespēja, iegūt bezdarbnieka vai darba meklētāja statusu. Neskatoties uz veselības stāvokli šīm personām ir vienādas tiesības rindas kārtībā pieteikties un piedalīties aktīvajos nodarbinātības pasākumos un preventīvajos bezdarba samazināšanas pasākumos. Šajā gadījumā persona nevarēs vienlaicīgi saņemt slimības pabalstu un bezdarbnieka pabalstu.

Likuma grozījumi arī paredz, ka bezdarbnieka statusu no 2012.gada vairs nevarēs iegūt personas, kuras saņem valsts vecuma pensiju priekšlaicīgi.

Par likumprojekta pieņemšanu otrajā lasījumā kā steidzamu rīt vēl jālemj Saeimai.


Saeimas Preses dienests

Otrdien, 28.maijā
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas sēde
08:30  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas Vides, klimata un enerģētikas apakškomisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
11:30  Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Ukrainas parlamentu tikšanās ar Ukrainas parlamenta Ukrainas ­– Latvijas sadraudzības grupu
12:00  Juridiskās komisijas Satversmes un tiesu politikas apakškomisijas sēde
12:00  Saeimas deputātu apmācības – stratēģiskā komunikācija un informatīvās telpas drošība
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Mājokļa jautājumu apakškomisijas sēde
14:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Eksporta un konkurētspējas apakškomisijas sēde
14:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un cilvēkkapitāla apakškomisijas sēde