Aizliegs vadīt sabiedrisko transportu, ja alkohola koncentrācija asinīs būs lielāka par 0,2 promilēm

(01.06.2011.)

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija trešdien, 1.jūnijā, pauda atbalstu grozījumiem Ceļu satiksmes likumā pirms to izskatīšanas trešajā lasījumā Saeimā. Grozījumi paredz līdz 0,2 promilēm samazināt pieļaujamo alkohola koncentrāciju asinīs sabiedriskā transporta vadītājiem.

Pašreizējais regulējums šoferiem, kuru stāžs ir lielāks par diviem gadiem, ļauj vadīt transportlīdzekli, ja alkohola koncentrācija viņa asinīs nepārsniedz 0,5 promiles. Savukārt šoferi ar mazāku vadīšanas stāžu transportu nedrīkst vadīt, ja alkohola koncentrācija ir virs 0,2 promilēm.

Deputāti arī atbalstīja normu, kas ļaus atsevišķu kategoriju transportlīdzekļiem neveikt tehnisko apskati. Starp tiem ir mopēdi un bezceļu transportlīdzekļi, kas īslaicīgi piedalās ceļu satiksmē, ārvalstīs reģistrēti transportlīdzekļi ar tranzīta numura zīmēm, tramvaji un trolejbusi, kuru kontroli nodrošina pašvaldība.

Savukārt jaunai traktortehnikai, kuras motora darba ilgums nepārsniedz 20 motorstundas, pirmā tehniskā apskate būs jāveic pēc diviem gadiem no transportlīdzekļa reģistrācijas brīža, nevis kā līdz šim – pēc gada. Izņēmums būs pašgājēja traktortehnika, universālās pašgājējmašīnas un buldozeri, kuriem tehniskā apskate būs jāveic tāpat kā iepriekš.

Likumprojekts arī ievieš virkni izmaiņu, kas samazinās administratīvās procedūras un iestāžu darbu padarīs efektīvāku. Piemēram, pēc medicīniskās pārbaudes vairs nebūs nepieciešams saņemt medicīnisko uzziņu vai atzinumu. Praksē secināts, ka šāds dokuments nav nepieciešams, jo ar ārstniecības iestādēm notiek informācijas apmaiņa elektroniskā veidā, skaidro likumprojekta autori.

Turklāt grozījumi paredz, ka vadītājs ar A1 (motocikla bez blakusvāģa ar motora tilpums zem 125 kubikcentimetriem) kategorijas tiesībām vai mopēda vai tramvaja vadītājs ir saucams pie atbildības gadījumos, ja vada citu lielāku kategoriju transportlīdzekļus, kam ir nepieciešama gan obligāta apmācība skolās, gan eksāmenu kārtošana.

Par grozījumiem Ceļu satiksmes likumā trešajā lasījumā vēl jālemj Saeimai.


Saeimas Preses dienests

Svētdien, 4.jūnijā