Saeimas komisija: televīzijas pakalpojumiem jābūt pieejamiem visai sabiedrībai

(29.11.2010.)

Apraides tarifu samazināšana ir iespējamais risinājums, kas ļautu Latvijas iedzīvotājiem arī turpmāk bezmaksas skatīties kanālus LNT un TV3, pirmdien, 29.novembrī, vienojās Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti.

Līdz ar ciparu televīzijas ieviešanu strauji sarucis šo kanālu skatītāju skaits un arī reklāmas tirgus, tādēļ komerckanāliem ir kļuvis nerentabli būt bezmaksas paketē. Katra kanāla izplatīšana zemes ciparu apraides nacionālajā tīklā televīzijai izmaksā 650 tūkstošus latu. Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Ingrīda Circene uzsver: „Esošie apraides tarifi ir nesamērīgi augsti. Esam nonākuši situācijā, kas apdraud nacionālo kanālu pieejamību valsts iedzīvotājiem. Taču, vienojoties par konstruktīvu rīcības plānu, mēs spēsim kopīgiem spēkiem saglabāt četru nacionālo kanālu saturu televīzijā”.

Latvijas Raidorganizāciju asociācijas izpilddirektore Gunta Līdaka komisijas sēdē piedāvāja trīs iespējamos scenārijus: šīs nacionālās komerctelevīzijas iekļaut maksas kanālu paketē, pārtraukt sabiedriskās televīzijas dalību reklāmas tirgū vai samazināt zemes ciparu apraides tarifus. Pirmos divus scenārijus deputāti noraidīja, jo pirmajā gadījumā LNT un TV3 kļūtu par maksas kanāliem kabeļtelevīzijā vai satelīttelevīzijā, savukārt otrs - apdraudētu sabiedriskās televīzijas normālu funkcionēšanu.

Savukārt Satiksmes ministrijas pārstāvis deputātiem apliecināja konceptuālu atbalstu trešajai iespējai un informēja, ka šobrīd jau ir notikušas pirmās sarunas par tarifa maiņu. Ministrijas pārstāvis uzsvēra, ka Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs šos pakalpojumus varētu nodrošināt uz pusi lētāk nekā tas ir patlaban.

Latvijas Elektronisko komunikāciju asociācijas (LEKA) pārstāvis Ilmārs Muuls rosināja arī pārskatīt maksu par retranslāciju. Patlaban šī ir vienreizēja nodeva 100 latu apmērā bez noteikta laika limita un programmu skaita. Arī šo priekšlikumu deputāti atzina par konceptuāli atbalstāmu un rosināja Satiksmes ministrijai un LEKA to apspriest detalizētāk.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija uzdeva Satiksmes ministrijai līdz šī gada 8.decembrim vienoties ar Finanšu ministriju un Ekonomikas ministriju par konkrētiem priekšlikumiem apraides tarifu samazināšanai.

 

Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 26.maijā
09:00  Saeimas 2022. gada 19. maija kārtējās sēdes turpinājums
10:30  Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Grieķijas parlamentu darba sanāksme - grupas vadītāja vēlēšanas
12:30  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
12:40  Saeimas simtgadei veltītā ceriņa vārda došanas pasākums
13:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
16:20  Saeimas kārtējā sēde
17:00  Atbilžu sniegšana uz deputātu jautājumiem - atcelta