Budžeta komisija aicina vērtēt, kā Eiropas Komisijas iecere ierobežot starpbanku komisijas maksas ietekmēs patērētājus

(04.06.2014.)

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija trešdien, 4.jūnijā, iepazīstoties ar jaunās maksājumu pakalpojumu direktīvas projektu, nolēma aicināt Saeimas Eiropas lietu komisiju, kā arī Finanšu ministriju pirms Latvijas nacionālās pozīcijas formulēšanas rūpīgi izvērtēt, kā šīs direktīvas ieviešana varētu ietekmēt maksājumu karšu lietotājus.

 „Eiropas Komisija plānojusi ierobežot komisijas naudas apjomu, ko bankas maksā viena otrai par maksājumu karšu apkalpošanu tirdzniecības vietās. Mūsuprāt, šāds solis vērtējams kā ielaušanās starpbanku attiecībās un pastāv bažas, ka no tā vistiešākā veidā cietīs patērētājs, jo nav izslēgts, ka savus zaudējumus bankas centīsies atgūt, piemēram, paaugstinot maksājumu karšu gada maksu,” šādu viedokli šodienas sēdē pauda komisijas priekšsēdētāja biedrs Romualds Ražuks.

 Deputāti komisijas sēdē pauda bažas arī par to, kā direktīvas ieviešana varētu ietekmēt situāciju ekonomikā, uzsverot, ka palielinoties maksai par karti, patērētāji varētu izvēlēties maksāt ar skaidru naudu, nevis norēķinu karti, tādējādi bremzējot cīņu ar ēnu ekonomiku.

Tāpat tika uzsvērts, ka jāvērtē, kā iecere ietekmēs uzņēmējdarbību, jo nav izslēgts, ka tirgotāji izvēlēsies pieņemt tikai noteiktas kategorijas maksājumu kartes, līdz ar to patērētāji vairs nebūs droši, ka visur varēs norēķināties ar savu karti.

Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis arī norādīja uz iespējamo izmaksu sadārdzinājumu un papildu slogu gan patērētājiem, gan arī komersantiem un uzsvēra, ka, formulējot savu nostāju, Latvijai būtu lietderīgi iepazīties ar noraidošo Igaunijas viedokli.

Lai pārliecinātos, ka paustajām bažām nav pamata, Latvijas Patērētāju tiesību aizsardzības centra vadītāja Baiba Vītoliņa aicināja Eiropas Komisijai prasīt izvērstu skaidrojumu par katru direktīvas projekta pantu.

Savukārt Finanšu ministrijas pārstāve Aija Zitcere deputātiem skaidroja, ka jaunais regulējums iecerēts, lai mazinātu iespēju bankām prasīt lielāku starpbanku komisijas maksu, un atzinīgi vērtēja Budžeta komisijā uzsākto diskusiju par to, kā plānotais regulējums ietekmētu patērētāju.

Komisijas sēdē maksājumu karšu sistēmas uzturētāja MasterCard pārstāvis Ludoviks Espitaljērs-Noels (Ludovic Espitalier-Noël), paužot savas kompānijas viedokli par direktīvas projektu, deputātiem atzīmēja, ka neredz iemeslus, kāpēc Latvijā būtu jāmaina labi funkcionējoša sistēma. Tāpat eksperts pauda viedokli, ka paredzētās izmaiņas būtu izdevīgas vienīgi lielajiem mazumtirgotājiem.  

 

Saeimas Preses dienests

Trešdien, 24.aprīlī
09:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:15  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola tiksānās ar Ukrainas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Anatolii Kutsevol
14:30  Saeimas deputāta Jāņa Patmalnieka tikšanās ar Nīderlandes Karalistes ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Claudia Magdalena Njoo Pieterse
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde