Jaunas „legālās narkotikas” varēs izņemt no tirgus vēl pirms pierādīts to kaitīgums

(17.10.2013.)

Jaunām psihoaktīvām vielām, kas vēl nav iekļautas aizliegto vielu sarakstā, varēs piemērot pagaidu aizliegumu uz laiku līdz 12 mēnešiem, izņemot tās no tirdzniecības. To paredz grozījumi likumā „Par narkotisko un psihotropo vielu un zāļu likumīgās aprites kārtību”, ko ceturtdien, 17.oktobrī, galīgajā lasījumā steidzamības kārtā pieņēma Saeima.

 „Ceru, ka tas būs nozīmīgs ierocis policijas rokās un kaitīgo vietu pieejamība būtiski samazināsies. Deputāti komisijā iestājās par vēl stingrākiem pasākumiem šo narkotiku ierobežošanai, taču tas acīmredzot jārisina citu likumu ietvaros. Mūsu prioritāte patlaban ir nekavējoties pieņemt jauno kārtību, kas ļaus no aprites uz gadu izņemt visas vielas, par kuru iespējamo kaitīgo ietekmi būs ziņas no citu Eiropas valstu atbildīgajiem dienestiem,” uzsver par likumprojekta virzību atbildīgās komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.

Likumprojekts paredz iespēju ar Slimību profilakses un kontroles centra lēmumu uz laiku līdz 12 mēnešiem aizliegt vai ierobežot tādu jaunu psihoaktīvo vielu vai to saturošu izstrādājumu izgatavošanu, iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu, pārsūtīšanu vai izplatīšanu, kuras nav iekļautas Latvijā kontrolējamo narkotisko vielu, psihotropo vielu un prekursoru sarakstos. Pagaidu aizliegumu piemēros tām vielām, par kurām saņemta informācija no Eiropas Agrīnās brīdināšanas sistēmas vai saņemts tiesu ekspertīžu iestādes atzinums.

Patlaban policija, saņemot ziņas par iespējumu narkotisko vielu tirdzniecību, kioskos var izņemt visas preces, taču vielas, kas nav iekļautas aizliegto vielu sarakstos, ir spiesta atgriezt atpakaļ. Tostarp šobrīd ir jāatgriež arī vielas, par kurām kā kaitīgām ir informācija Agrīnās brīdināšanas sistēmā. Jaunais regulējums ļaus tās izņemt no tirdzniecības uz pārbaudes laiku līdz 12 mēnešiem.

Jaunais regulējums būs būtisks arī muitas dienestiem, ļaujot potenciāli kaitīgās vielas lielos apmēros aizturēt jau uz valsts robežas un ierobežot to nonākšanu mazumtirdzniecībā.

Reaģējot uz „legālo narkotiku” straujo izplatību, līdzīgs regulējums jau ieviests un efektīvi darbojas vairākās citās valstīs, tostarp Vācijā, Lielbritānijā, Nīderlandē un ASV, norāda likumprojekta autori.

Privātpersonai būs pienākums trīs darba dienu laikā nodot policijai psihoaktīvās vielas, kurām piemērots pagaidu aizliegums. Pagaidu aizliegumu varēs pārsūdzēt administratīvā procesa kārtībā, taču apstrīdēšana neapturēs šī lēmuma izpildi.

Ja jaunās psihoaktīvās vielas pēc pārbaudes tiks iekļautas kādā no Latvijā kontrolējamo narkotisko vielu, psihotropo vielu vai prekursoru sarakstiem, izmeklēšanas iestāde lems par to iznīcināšanu. Ja šīs vielas netiks iekļautas kontrolējamo vielu sarakstos, Valsts policija vai izmeklēšanas iestāde pieņems lēmumu par to atdošanu īpašniekam. Ja divu mēnešu laikā vielas netiks izņemtas, tās tiks iznīcinātas.



Preses dienests

 

Trešdien, 24.aprīlī
09:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:15  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola tiksānās ar Ukrainas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Anatolii Kutsevol
14:30  Saeimas deputāta Jāņa Patmalnieka tikšanās ar Nīderlandes Karalistes ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Claudia Magdalena Njoo Pieterse
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde