Narkotisko un psihotropo vielu sarakstu aizstās ar psihoaktīvo vielu pamatformulām

(14.02.2013.)

Turpmāk Latvijā kontrolējamo narkotisko un psihotropo vielu saraksts tiks aizstāts ar jaunāko psihoaktīvo vielu ķīmisko grupu pamatformulām. Tas ļaus izbeigt tā dēvēto vīraku un „spice” augu maisījumu pārdošanu legālajā tirgū, ņemot vērā, ka to ļaunprātīga lietošana apdraud veselību. To paredz Saeimā ceturtdien, 14.februārī, steidzamības kārtā galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā „Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību”.

Par likumprojekta virzību atbildīgās Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājas biedre Inese Lībiņa-Egnere norāda, ka aizliegto vielu nosaukumu aizstāšana ar ķīmiskajām formulām būs labs risinājums tam, lai psihoaktīvo vielu ražotājiem liegtu iespēju piedāvāt arvien jaunas apreibinošās vielas, kuras būtībā ir tās pašas, kas iekļautas sarakstā, tikai ar nedaudz citu struktūru.

Līdz šim kontrolējamo vielu saraksti vairākkārt papildināti ar jaunām apritē nonākušām psihoaktīvām vielām, taču uz izmaiņām sarakstā strauji reaģē ražotāji, izveidojot un tirgū piedāvājot aizvien jaunus atvasinājumus.

Izmaiņas līdzšinējā kārtībā rosinātas, jo narkotisko un psihotropo vielu saraksta papildināšana ar atklātām jaunām vielām nedod vēlamo rezultātu, un ražotāju iespējas sintezēt jaunas vielas, nedaudz pamainot ķīmisko struktūru, ir praktiski bezgalīgas.

Iekšlietu ministrijas pārstāvji par likumprojekta virzību atbildīgās Juridiskās komisijas sēdē norādīja, ka likuma grozījumi neļaus pilnībā izskaust šo vielu izplatību, taču tādējādi tiks ierobežota to izplatība legālajā tirgū un tās vairs nedrīkstēs legāli pārdot nepilngadīgām personām.

Populārāko jauno psihoaktīvo vielu ķīmisko grupu pamatformulas sagatavos Veselības ministrija, un tādējādi tiks ierobežota visu šajās ķīmiskajās grupās ietilpstošo vielu izmantošana. Sagatavotās pamatformulas ietver visas patlaban apritē esošās jaunās psihoaktīvās vielas, kā arī daļu no vielām, kas varētu tikt sintezētas no jauna ar paredzamu psihoaktīvo iedarbību.

Likuma grozījumi stāsies spēkā nākošajā dienā pēc izsludināšanas. 


Saeimas Preses dienests

Trešdien, 31.maijā
09:00  Saeimas 2023.gada 31.maija ārkārtas sēde