Narkotisko un psihotropo vielu sarakstu aizstās ar psihoaktīvo vielu pamatformulām

(14.02.2013.)

Turpmāk Latvijā kontrolējamo narkotisko un psihotropo vielu saraksts tiks aizstāts ar jaunāko psihoaktīvo vielu ķīmisko grupu pamatformulām. Tas ļaus izbeigt tā dēvēto vīraku un „spice” augu maisījumu pārdošanu legālajā tirgū, ņemot vērā, ka to ļaunprātīga lietošana apdraud veselību. To paredz Saeimā ceturtdien, 14.februārī, steidzamības kārtā galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā „Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību”.

Par likumprojekta virzību atbildīgās Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājas biedre Inese Lībiņa-Egnere norāda, ka aizliegto vielu nosaukumu aizstāšana ar ķīmiskajām formulām būs labs risinājums tam, lai psihoaktīvo vielu ražotājiem liegtu iespēju piedāvāt arvien jaunas apreibinošās vielas, kuras būtībā ir tās pašas, kas iekļautas sarakstā, tikai ar nedaudz citu struktūru.

Līdz šim kontrolējamo vielu saraksti vairākkārt papildināti ar jaunām apritē nonākušām psihoaktīvām vielām, taču uz izmaiņām sarakstā strauji reaģē ražotāji, izveidojot un tirgū piedāvājot aizvien jaunus atvasinājumus.

Izmaiņas līdzšinējā kārtībā rosinātas, jo narkotisko un psihotropo vielu saraksta papildināšana ar atklātām jaunām vielām nedod vēlamo rezultātu, un ražotāju iespējas sintezēt jaunas vielas, nedaudz pamainot ķīmisko struktūru, ir praktiski bezgalīgas.

Iekšlietu ministrijas pārstāvji par likumprojekta virzību atbildīgās Juridiskās komisijas sēdē norādīja, ka likuma grozījumi neļaus pilnībā izskaust šo vielu izplatību, taču tādējādi tiks ierobežota to izplatība legālajā tirgū un tās vairs nedrīkstēs legāli pārdot nepilngadīgām personām.

Populārāko jauno psihoaktīvo vielu ķīmisko grupu pamatformulas sagatavos Veselības ministrija, un tādējādi tiks ierobežota visu šajās ķīmiskajās grupās ietilpstošo vielu izmantošana. Sagatavotās pamatformulas ietver visas patlaban apritē esošās jaunās psihoaktīvās vielas, kā arī daļu no vielām, kas varētu tikt sintezētas no jauna ar paredzamu psihoaktīvo iedarbību.

Likuma grozījumi stāsies spēkā nākošajā dienā pēc izsludināšanas. 


Saeimas Preses dienests

Trešdien, 19.jūnijā
08:45  Saeimas priekšsēdētājas biedres, Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Vācijas parlamentu vadītājas Zandas Kalniņas-Lukaševicas, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas priekšsēdētāja Raimonda Bergmaņa un komisijas deputātu tikšanās ar Vācijas Federatīvās Republikas Bundestāga Aizsardzības komisijas delegāciju
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
11:00  Ārlietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
13:10  Ārlietu komisijas Baltijas lietu apakškomisijas sēde
15:00  Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas un Klimata un enerģētikas ministrijas rīkotā diskusija “Latvijas enerģētikas izaicinājumi 2050. gadam”
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
18:30  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Daigas Mieriņas rīkotie dārza svētki par godu Latvijā rezidējošajam diplomātiskajam korpusam