Plāno samazināt administratīvo slogu medniekiem un veikt apjomīgas izmaiņas medību jomas regulējumā

(06.11.2012.)

Lai uzlabotu medību jomas regulējumu, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija otrdien, 6.novembrī, konceptuāli atbalstīja apjomīgus grozījumus Medību likumā. Grozījumi paredz samazināt administratīvo slogu medniekiem un ieviest efektīvu mehānismu medījamo dzīvnieku nodarīto postījumu samazināšanai.

Likumprojekts paredz mainīt regulējumu pieļaujamam nomedīšanas apjomam – to plānots turpmāk katrai sugai noteikt pēc populācijas stāvokļa. Līdz šim nomedīšanas apjomu noteica Valsts meža dienests (VMD), pamatojoties uz dzīvnieku uzskaites datiem.

Kā norāda likumprojekta autori, izmaiņas paredz atļaut publiskajos ūdeņos un to tauvas joslā medīt visus nelimitētos dzīvniekus, lai preventīvi samazinātu postījumu apjomu, ko, piemēram, nodara bebru un citu nelimitēto medījamo dzīvnieku pieaugošais populāciju blīvums. Pašreizējā likuma redakcija noteic, ka publiskajos ūdeņos bez medību pieteikšanas atļauts medīt ūdensputnus, Amerikas ūdeles un jenotsuņus. Likumprojekts arī paplašina mežacūku medījamo teritoriju, kurā iekļauta ne tikai meža, bet arī lauksaimniecības zeme.

Tāpat grozījumi paplašinās medībās atļauto rīku klāstu, papildinot to ar medību lokiem un atceļot ierobežojumus par nakts redzamības tēmekļu un pusautomātisko ieroču bez munīcijas izmantošanu mežacūku medībās. Grozījumi arī paredz jaunu regulējumu, kas nosaka medību aizlieguma teritorijas.

Grozījumi noteiks arī izmaiņas medību suņu apmācībā un izmantošanā medībās, medību dokumentācijā un uzraudzībā, piemēram, samazinās administratīvo slogu medniekiem un atvieglos nosacījumus ārvalstu medniekiem piedalīties medībās Latvijā.

Zemkopības ministrijas Meža departamenta direktors Arvīds Ozols šodien komisijas sēdē informēja, ka, strādājot pie grozījumiem, visvairāk domstarpību iesaistītajām pusēm bija par loka izmantošanu medībās un medījamo dzīvnieku postījumiem. Diskusijas galvenais temats ir atbildības un pienākumu sadalījums starp zemes īpašnieku un medniekiem, sacīja A.Ozols.   

Komisijas priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis uzsvēra, ka iesaistītajām pusēm strīdīgajos jautājumos jārod kompromiss un jāiesniedz jauni priekšlikumi otrajam lasījumam, ņemot vērā to, ka jau iepriekš par šo tematu bijušas apjomīgas diskusijas. 

Atbalstu grozījumiem pauda biedrības „Zemnieku Saeima” un Latvijas mednieku savienības pārstāvji. Savukārt nodibinājuma „Dzīvnieku Drauga fonds” valdes locekle Solvita Vība iebilda par loku izmantošanu medībās, par kaķu turēšanas ierobežojumiem lauku mājās, kā arī par medījamo dzīvnieku paplašināšanu tauvas joslā.

Medību likuma grozījumi attieksies uz 24 000 Latvijas aktīvo mednieku un apmēram 150 000 zemes īpašnieku. Par likumprojekta atbalstīšanu trīs lasījumos vēl jālemj Saeimai.


Saeimas Preses dienests

Otrdien, 30.maijā
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas sēde
09:00  Ārlietu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
09:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Ēnu ekonomikas apkarošanas apakškomisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde (turpinājums)
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Demogrāfijas, ģimeņu un bērnu lietu apakškomisijas sēde
12:00  Juridiskās komisijas Satversmes un tiesu politikas apakškomisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
13:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Mājokļa jautājumu apakškomisijas sēde
13:00  Ārlietu komisijas sēde
13:00  Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Itālijas parlamentu tikšanās ar Itālijas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku V.E. Alessandro Monti
13:30  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:40  Saeimas priekšsēdētāja biedra Jāņa Grasberga tikšanās ar Polijas Republikas Sejma Ārlietu komisijas priekšsēdētāju Radosław Fogiel
14:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas Inovācijas ekosistēmas attīstības apakškomisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un cilvēkkapitāla apakškomisijas un Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas kopsēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Sporta apakškomisijas un Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un cilvēkkapitāla apakškomisijas kopsēde
15:00  EDSO PA Latvijas delegācijas vadītāja Riharda Kola organizēta sanāksme ar līdzīgi domājošu valstu delegāciju vadītājiem
15:30  Saeimas deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Polijas parlamentu tikšanās ar Polijas Republikas Sejma Ārlietu komisijas priekšsēdētāju Radosław Fogiel