Saeimā vēsturnieki skaidro latviešu iesaisti Otrā pasaules kara notikumos

(15.03.2012.)

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko komisijas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece un Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Ojārs Kalniņš ceturtdien, 15.martā, rīkoja tikšanos ar vēsturniekiem „Līdzīga Latvijas vēstures izpratne – kopīgai nākotnei”.

Uz tikšanos bija aicināti gan Saeimas deputāti, gan ārvalstu vēstnieki. Vēsturnieku uzklausīšanas mērķis bija veidot vienotāku Latvijas vēstures izpratni gan mūsu valstī, gan ārpus tās robežām.

„Otrā pasaules kara mantojums ir smags un neaizmirstams, tas cilvēku dzīvēs cirtis dziļas rētas. Ik gadu pavasaris atnāk ar šķēpu laušanu par to, kas Otrā pasaules kara laikā notika Latvijā. Sabiedrības dažādu grupu priekšstats par šiem notikumiem kļūst par traucēkli kopīgas nākotnes veidošanā. Lai veicinātu izpratni par Otrā pasaules kara jautājumiem, organizējam tikšanos ar vēsturniekiem,” pirms konferences skaidroja I.Mūrniece, uzsverot, ka ir apņēmīgi un konsekventi jāturpina skaidrot Latvijas vēstures sāpīgās lappuses.

Arī O.Kalniņš akcentēja nepieciešamību par šiem jautājumiem runāt un skaidrot vēstures līkločus, kas Otrajā pasaules karā latviešus ierāva abās karojošajās pusēs. „Ārvalstīs nav pietiekama izpratne par latviešu dalību nacistiskās Vācijas armijā. Šis nebūs politisks pasākums, tas tiek organizēts, lai ar vēsturnieku palīdzību vairotu zināšanas par šo laiku. Tieši šī iemesla dēļ uz pasākumu esam aicinājuši arī Latvijā rezidējošos ārvalstu vēstniekus,” pauž O.Kalniņš.

Tikšanās tika rīkota sadarbībā ar organizācijas „Daugavas Vanagi” Centrālo valdi un Latvijas Okupācijas izpētes biedrību. Uz tikšanos tika aicināts Latvijas Universitātes Latvijas Vēstures institūta pētnieks Kārlis Kangeris, Latvijas Okupācijas muzeja ekspozīcijas kurators Ritvars Jansons, valsts pētījumu programmas „Nacionālā identitāte” projekta „Latvijas sociālā atmiņa un identitāte” pētnieks Uldis Neiburgs un Austrumeiropas politikas pētniecības centra pārstāvis Ainārs Lerhis. Tāpat pasākumā piedalījās Latvijas Nacionālo karavīru biedrības priekšsēdētājs Edgars Skreija, savukārt organizācijas „Daugavas Vanagi” Centrālo valdi un Latvijas Okupācijas izpētes biedrību pārstāvēja Andrejs Mežmalis.

Fotogrāfijas

Video

Izmantojot materiālus, atsauce uz Saeimas Kanceleju obligāta.


Saeimas Preses dienests

Sestdien, 25.maijā