Publisko izdevumu komisija uzdod Satiksmes ministrijai pilnveidot regulējumu valsts kapacitātes stiprināšanai ostu pārraudzībā

(25.09.2013.)

Uzklausot Valsts kontroles revīzijas par Rīgas brīvostas pārvaldes darbības atbilstības normatīvo aktu prasībām rezultātus, Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisija trešdien, 25.septembrī, vienojās uzdot Satiksmes ministrijai (SM) līdz šī gada 1.decembrim izstrādāt likumu grozījumus valsts kapacitātes stiprināšanai ostu pārraudzībā.

Revīzijā tika konstatēts, ka Rīgas brīvostas pārvalde normatīvajiem aktiem neatbilstošas rīcības rezultātā nepamatoti izlietojusi līdzekļus, nav guvusi paredzētos ieņēmumus un radījusi zaudējumus vairāku desmitu miljonu latu apmērā, kā arī nav piemērojusi noteiktās iepirkuma procedūras vai kārtību un pieļāvusi virkni citu pārkāpumu, deputātus informēja valsts kontroliere Elita Krūmiņa.

Komisijas priekšsēdētāja Elīna Siliņa akcentēja, ka šie pārkāpumi norāda uz sistēmiskiem trūkumiem brīvostu pārraudzības mehānismā. SM jābūt iespējai vērtēt arī atsevišķu brīvostas valdes locekļu atbildību, jo lielākā daļa VK konstatēto pārkāpumu Rīgas brīvostā bija valdes apstiprināti pārvaldnieka lēmumi, uzsvēra E.Siliņa. Arī SM Valsts sekretāra vietniece juridiskajos un administratīvajos jautājumos Džineta Innusa atzina, ka pašreizējais ostu pārvaldības modelis uzraudzību sarežģī.

Neskatoties uz Valsts pārvaldes likumā noteikto hierarhisko kārtību un tiesībām, kas ļauj ministru kabineta loceklim pilnvērtīgi veikt ostu pārraudzības procesus, Satiksmes ministrija uzskata, ka pašlaik normatīvajos aktos noteiktais regulējums nav pietiekams, lai ministrija varētu laikus pieņemt lēmumus par ostu valdes locekļu un citu pārvaldes amatpersonu rīcību un atbildību. Ņemot vērā minētos argumentus, Saeimas komisija uzdeva ministrijai izstrādāt grozījumus normatīvajos aktos, lai paredzētu kārtību, kādā pārraugošā iestāde izvērtēs un pieņems lēmumus par ostu valdes locekļu rīcību un atbildību. Tāpat normatīvajos aktos jāparedz lēmumu pieņemšanas procedūra, ja ostas valdes balsojumā balsis sadalās vienādi.

Komisijas priekšsēdētāja vērsa klātesošo uzmanību, ka revīzijā konstatēti arī vairāki pārkāpumi par atalgojuma piešķiršanu Rīgas brīvostā, tostarp prēmiju izmaksu, kad krīzes periodā valsts sektorā izmaksāt prēmijas bija aizliegts. E.Siliņa uzsvēra, ka pašlaik normatīvajos aktos nav konkrēti norādīts, kas ir tiesīgs noteikt ostas pārvaldnieka atlīdzību. Komisija bija vienisprātis, ka jaunajam ostu pārraudzības regulējumam jānosaka, ka lēmumu par brīvostas pārvaldnieka atlīdzības apmēru drīkst pieņemt tikai valde.



Saeimas Preses dienests

Trešdien, 24.aprīlī
09:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:15  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola tiksānās ar Ukrainas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Anatolii Kutsevol
14:30  Saeimas deputāta Jāņa Patmalnieka tikšanās ar Nīderlandes Karalistes ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Claudia Magdalena Njoo Pieterse
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde