Saeima paplašina personu loku, kas var piekļūt atsevišķiem arhīvu materiāliem

(11.04.2013.)

Saeima ceturtdien, 11.aprīlī, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Arhīvu likumā, paplašinot personu loku, kas var piekļūt atsevišķiem arhīvu materiāliem. Tie ir ierobežotas pieejamības materiāli, piemēram, izmeklēšanas lietas par personām, kuras no 1940. līdz 1990.gadam tiesātas par politiskiem noziegumiem, kā arī bijušās Latvijas Komunistiskās partijas augstākās vadības personu lietas.

Turpmāk arhīva dokumentiem, kuriem ir noteikti pieejamības ierobežojumi, piekļūt varēs arī studenti, muzeju, bibliotēku, arhīvu vai zinātnisko institūciju darbinieki, ja dokumenti nepieciešami zinātniska vai pētnieciska darba izstrādē. Tam būs nepieciešams pieprasījums, ko apstiprinājis attiecīgās augstskolas fakultātes dekāns vai iestādes vadītājs.

Ierobežotas pieejamības informāciju varēs pieprasīt arī fiziska persona, ja šī persona veic pētījumu, kuram ir konkrēts, precīzi formulēts un likumīgs mērķis. Šādā gadījumā vajadzēs kompetentas zinātniskās institūcijas vai akreditētas bibliotēkas, vai muzeja vadītāja rekomendāciju.

Jaunā kārtība neattieksies uz privātajiem dokumentiem, kuriem pieejamības termiņu noteicis to īpašnieks.

Ar likuma grozījumiem arī noteikta atbildība par dokumentu izmantošanu, un šādus materiālus varēs izmantot tikai likumīgam, pieprasījumā norādītam mērķim un pieprasījumam atbilstošā apjomā.

Līdz šim likums liedza pētniekiem bez doktora grāda piekļūt šādiem arhīvu materiāliem. Tomēr daudziem speciālistiem bez doktora grāda ― muzeju un bibliotēku speciālistiem, studentiem ― pētniecības nolūkos ir nepieciešama pieeja šiem materiāliem, jo viņi pēta tēmas, kas saistītas ar represijām, nacionālās pretošanās kustību un holokaustu, norāda likuma grozījumu autori.



Preses dienests

Trešdien, 24.aprīlī
09:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:15  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola tiksānās ar Ukrainas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Anatolii Kutsevol
14:30  Saeimas deputāta Jāņa Patmalnieka tikšanās ar Nīderlandes Karalistes ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Claudia Magdalena Njoo Pieterse
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde