Tautsaimniecības komisija diskutē par atkritumu apsaimniekošanas sistēmu Latvijā

(08.05.2012.)

Uzklausot atkritumu apsaimniekošanas sistēmas speciālistu viedokļus, nozares nevalstisko organizāciju un atbildīgās ministrijas pārstāvjus, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija otrdien, 8.maijā, iepazinās ar atkritumu apsaimniekošanas sistēmu un nozares aktuālajām problēmām.

Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētājs Vjačeslavs Dombrovskis norāda, ka šodien komisijas deputāti uzklausīja iesaistīto pušu viedokļus, lai turpmāk spriestu par nepieciešamajām izmaiņām. Kā viens no būtiskākajiem jautājumiem ir, vai atkritumu savākšanā vajadzētu konkurēt pašvaldību un privātajiem uzņēmumiem. Šodienas diskusijā deputāti noskaidroja, ka pašvaldībām atkritumu savākšanā un nodošanā nav nekādas konkurences, un par to ir sašutis privātais sektors.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvis vērsa uzmanību situācijai, ka pašvaldību uzņēmumi iegūst līgumus bez konkurences, līdz ar to iedzīvotāji maksā augstāku cenu. Savukārt privātie uzņēmumi iegūst līgumus konkursu rezultātā, un pats pakalpojums maksā ievērojami lētāk. Tāpēc būtu nepieciešams visiem radīt vienādus noteikumus.

Konkurences padomes pārstāvji norādīja, ka samazinās tirgus dalībnieku skaits, jo pašreizējais likums radot priekšrocības konkrētiem uzņēmējiem, un tas neveicina konkurenci. Specifiskā līgumu noslēgšanas kārtība ļauj pašvaldībām bez konkursa izraudzīties savus atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumus. Līdzīgu nostāju pauda Iepirkumu uzraudzības biroja pārstāve, kuru uztrauc izveidojusies situācija ar jau noslēgtajiem ilgtermiņa līgumiem, kuri tiek slēgti bez iepirkumu procedūras.

Deputāti interesējās, kā rodas ievērojamās cenu atšķirības starp atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem, un vai uzņēmēji būtu gatavi sniegt pakalpojumus arī tajos reģionos, kas ir komerciāli nerentabli. Tāpat komisijas deputāti vēlējās noskaidrot, cik valstī ir palikušas izgāztuves, kas neatbilst normām, un kādus konkrētus pasākumus ir plānojusi atbildīgā ministrija, lai uzlabotu atkritumu pārstrādi un mazinātu negatīvo ietekmi uz vidi.  

Kā galvenos uzdevumus Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) valsts sekretāra vietnieks Jurijs Spiridonovs minēja atkritumu apglabāšanas samazināšanu, ko nosaka arī Eiropas Savienības direktīva, un iedzīvotāju pieejamību atkritumu savākšanas pakalpojumiem. VARAM pārstāvis arī informēja, ka pašreiz pašvaldībām ir plašas funkcijas atkritumu apsaimniekošanā, piemēram, maksas noteikšana par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu.

Valmieras pašvaldības izpilddirektors Jānis Baiks oponēja, ka Ziemeļvidzemē precīzi var pateikt, cik atkritumu un no kā ir savākti, jo pašvaldības uzņēmums nodrošinot atklātu datu bāzi, un galvenais akcents netiek likts uz peļnu, bet uz to, lai apkārtne būtu tīra.

Latvijā ir mazs iedzīvotāju blīvums lauku teritorijās, tāpēc atkritumu savākšanas pakalpojumi ir krietni dārgāki nekā citur Eiropā, uzsvēra Latvijas Atkritumu saimniecības asociācijas pārstāve Rūta Bendere. Eksperte norādīja, ka lielākajā valsts daļā atkritumu apsaimniekošanas prasības tiek ignorētas, kā šokējošāko piemēru minot Rīgu. R.Bendere uzsvēra, ka jāveicina dalīto atkritumu vākšana un nešķiroto atkritumu pareiza vākšana.

Saeimas Preses dienests

Otrdien, 16.aprīlī
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas sēde
09:40  Saeimas Prezidija sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:30  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
12:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Eksporta un konkurētspējas apakškomisijas un Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Iekšējās drošības apakškomisijas kopsēde
12:00  Juridiskās komisijas Satversmes un tiesu politikas apakškomisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Administratīvi teritoriālās reformas rezultātu izvērtēšanas apakškomisijas sēde
14:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Ēnu ekonomikas apkarošanas apakškomisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un cilvēkkapitāla apakškomisijas sēde