Saeimas komisija atkārtoti aicina rast finansējumu diplomātiskajam dienestam

(14.10.2009.)

Saeimas Ārlietu komisija trešdien, 14.oktobrī, pēc tikšanās ar finanšu ministru Einaru Repši un ārlietu ministru Māri Riekstiņu aicināja rast finansējumu Latvijas diplomātiskā dienesta pilnvērtīga darba nodrošināšanai 2010.gadā.

Komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš sēdē atzina, ka, lai gan izprot pašreizējo finansiālo situāciju, kas prasa veikt būtiskus samazinājumus visās nozarēs, atsevišķām valsts funkcijām, tostarp ārpolitikai, ir jābūt prioritārām.

Deputāti bija vienisprātis, ka tieši diplomātiskais dienests ir izšķirošs resurss, lai krīzes laikā veicinātu ekonomisko attīstību. „Mēs cērtam to zaru, kas mums nes labumu,” uzsvēra komisijas priekšsēdētāja vietnieks Jānis Eglītis, norādot, ka ārlietu dienests var sniegt ieguldījumu tautsaimniecības attīstībā, piemēram, palīdzot uzņēmējiem meklēt jaunus eksporta tirgus vai piesaistot ārvalstu studentus.

Ar lielām problēmām Latvija varētu sastapties 2015.gadā, kad kļūs par prezidējošo valsti Eiropas Savienībā, uzsvēra ārlietu ministrs Māris Riekstiņš, informējot, ka Latvijai būs jāuzņemas aptuveni 300 darba grupu vadība. Kā noskaidroja deputāti, 2010.gada budžeta projektā Ārlietu ministrijas bāzes izdevumi paredzēti 23 miljonu latu apmērā, no kuriem 14 miljoni latu atvēlēti, lai uzturētu diplomātiskās un konsulārās misijas ārvalstīs. Lai neslēgtu Latvijas pārstāvniecības ārvalstīs, nākamgad vajadzētu vēl 2,6 miljonus latu, atzina ārlietu ministrs.

Finanšu ministrs Einars Repše deputātiem apliecināja, ka ir kritiski svarīgi izpildīt programmu, par kuru Latvijas valdība ir vienojusies ar starptautiskajiem aizdevējiem un patlaban tiek darīts viss iespējamais, lai veiktu fiskālās konsolidācijas pasākumus 500 miljonu latu apmērā. Ministrs apliecināja, ka, ja programma tiks izpildīta ar uzviju, tad „problēmu koriģēšanai varētu lemt par papildu finansējuma piešķiršanu”.

„Veicot pieprasīto samazinājumu, Ārlietu ministrijas darbinieku skaits atgriezīsies 2004.gada līmenī, kad Latvija iestājās Eiropas Savienībā, savukārt darbinieku skaits pārstāvniecībās būs kā deviņdesmito gadu beigās. Šāda situācija ir nepieņemama, un tādēļ ārlietas tāpat kā aizsardzību ir jāizdala no valsts pārvaldes apakšfunkcijām un jādefinē kā atsevišķa funkcija,” atzina A.Bērziņš. 



Saeimas Preses dienests

Trešdien, 24.aprīlī
09:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:15  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola tiksānās ar Ukrainas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Anatolii Kutsevol
14:30  Saeimas deputāta Jāņa Patmalnieka tikšanās ar Nīderlandes Karalistes ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Claudia Magdalena Njoo Pieterse
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde