Latvijas Republikas 6. Saeimas pavasara
sesijas sešpadsmitā sēde
1997. gada 19. jūnijā
Sēdi vada Latvijas Republikas 6. Saeimas priekšsēdētājs
Alfreds Čepānis.
Sēdes vadītājs. Labrīt, godātie deputāti! Turpinām Saeimas sēdes darbu. Izskatām likumprojektu "Grozījumi likumā "Par valsts budžetu 1997. gadam"". Otrais lasījums. Dokuments atzīts par steidzamu.
Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas vārdā
- deputāts Vents Balodis, komisijas priekšsēdētājs.
V.Balodis (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Godātie Prezidija locekļi! Godātie deputāti zālē! Strādāsim ar dokumentu nr. 2752A.
Gribētu vispirms runāt par procedūru.
Gribētu, lai mēs sāktu šā likumprojekta izskatīšanu
no 1. tabulas, kas atrodas 9. lappusē, jo priekšlikumi par teksta
sākumdaļu varbūt pieņemšanas gaitā būs
jālabo. Un tādēļ lūdzu atšķirt
9. lappusi un sākt no 1. tabulas "Priekšlikumi par budžeta
ieņēmumu izmaiņu".
Sēdes vadītājs. Deputātiem nav
iebildumu pret šādu likumprojekta izskatīšanas kārtību?
Paldies. Esam vienojušies.
V.Balodis. 1. priekšlikums ir Demokrātiskās
partijas Saimnieks frakcijas priekšlikums. Ir paredzēts palielināt
no pievienotās vērtības nodokļa iekasēto
naudu un paredzēt šo dotāciju speciālajam veselības
aprūpes budžetam. Budžeta un finansu (nodokļu) komisijā
šis priekšlikums netika atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Debatēs runās
Valdis Nagobads - Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija.
V.Nagobads (Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija).
Godāto Prezidij! Cienījamie kolēģi! Es ļoti aicinu atbalstīt šo priekšlikumu, kas skar ļoti lielu iedzīvotāju daļu un ir saistīts ar atbilstošajiem Ministru kabineta noteikumiem par iedzīvotāju apgādi ar bezmaksas medikamentiem vai zāļu iegādes atlaidēm. Es ļoti gribētu, lai šo jautājumu mēs Saeimā nepolitizētu un ignorētu to, ka tas ir Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcijas priekšlikums. Es domāju, ka līdzīgu priekšlikumu varētu iesniegt jebkura partija, jo ir runa par mūsu valsts iedzīvotājiem. Mūsuprāt, izsvērta ir šī budžeta ienākumu daļas jeb ieņēmumu daļas palielināšana, jo, kā liecina analīze par četriem mēnešiem, pievienotās vērtības nodokļa ieņēmumi ir izpildīti par 32%, un pēdējo gadu pieredze liecina, ka gada gaitā šie ienākumi palielinās. Tajā pašā laikā bezmaksas medikamentiem paredzētie asignējumi, kādiem jābūt atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem, budžetā nav paredzēti, un tas ir izraisījis pietiekami lielu spriedzi gan iedzīvotāju, gan ārstu vidū, jo tiek ierobežotas iespējas saņemt atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem bezmaksas medikamentus.
Es gribētu aizrādīt, ka mūsu valstī iedzīvotāji ar bezmaksas medikamentiem tiek nodrošināti apmēram 10 procentos gadījumu (no kopējā medikamentu klāsta, kāds tiek piedāvāts ambulatoriskajiem slimniekiem); ka Eiropā nav tādas valsts, kurā šis nodrošinājums būtu mazāks par 50%. Mēs šodien runājam, ka pārāk dārgi pacientu ārstēšana izmaksā valsts slimnīcās, pašvaldību slimnīcās, ka ir jāsamazina gultu skaits. Tas ir pilnīgi pareizi, bet tad jārod iespēja cilvēkiem saglabāt vai atgūt savu veselību ambulatoriskos apstākļos. Šodien slimnīcās zāles ir par brīvu, bet poliklīnikā 90 procentos gadījumu par tām ir jāmaksā, un bieži vien cilvēkiem tas nav pa kabatai.
Tādēļ, radot šo papildu finansējumu, šo atvieglojumu, netiešā veidā noteikti radīsies ekonomiskais efekts valsts mērogā. Un būs ne tikai ekonomiskais efekts, bet arī iespēja cilvēkiem vairāk rūpēties par savu veselību un saglabāt to.
Un, ja runā par nākotni, es esmu pārliecināts,
ka ambulatorisko slimnieku apgāde ar bezmaksas medikamentiem nenoliedzami
ir viena no veselības aprūpes prioritātēm. Tādēļ,
kolēģi, es ļoti aicinu, lai arī summa ir vērā
ņemama, atbalstīt šo priekšlikumu. Paldies.
Sēdes vadītājs. Pēteris Apinis
- frakcija "Latvijas ceļš".
P.Apinis (frakcija "Latvijas ceļš").
Godātie kolēģi! Šoreiz ir tāds gadījums, ka Ministru kabinets ir izstrādājis un pieņēmis ļoti savlaicīgus, ļoti precīzus, ļoti vajadzīgus Ministru kabineta noteikumus par ambulatoriski ārstēto slimnieku daļēju atbrīvošanu no samaksas par zālēm. Tās ir atsevišķas slimnieku grupas, tie ir vēža slimnieki, tie ir leikozes slimnieki, tie ir slimnieki, kas slimo ar hroniskām patoloģijām, viņi nespēj nomaksāt pilnībā visus medikamentus, jo šie medikamenti ir dārgi. Pretējā gadījumā viņi ieguļas slimnīcā, un tad zaudējuma bāze budžetam ir daudz lielāka.
Otra grupa ir cilvēki, kuriem ir speciālas sociālas problēmas. Tie ir, piemēram, Černobiļas invalīdi; tie ir, piemēram, represētie. Tie ir cilvēki, kuri ir pelnījuši, lai zināmu daļu no tām zālēm, kas viņiem ir nepieciešamas... vienu zināmu daļu šo medikamentu vai pilnīgi visus šos medikamentus apmaksātu valsts. Šie Ministru kabineta noteikumi ir pieņemti, bet pretī tiem līdz šim nav reāla finansējuma. Mēs visi labi atceramies, ka nesen mūsu augsti godātais premjers Šķēles kungs publiski paziņoja, ka jāsoda tie ārsti, kas neizraksta šādas receptes atsevišķām personām, lai zāles tās saņemtu bez maksas vai par daļēju samaksu. Šie ārsti to nevarēja izdarīt, jo pretī nebija atbilstoša finansējuma. Aptieka savukārt nevar izsniegt šādas zāles, jo slimokases nav tiesīgas pārskaitīt līdzekļus par šīm zālēm.
Tādēļ es šoreiz aicinu augsti godātos kolēģus atturēties no jebkādas politikas un neņemt vērā to, ka šā priekšlikuma iesniedzējs ir Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija, jo, no vienas puses, to ir iesniegusi Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija, Valdis Nagobads, bet, no otras puses, tas ir jautājums, par kuru mēs vēl pavisam nesen diskutējām, runājām par Makarova kunga priekšlikumiem. Un es ļoti labi apzinos, ka ir zināmā mērā likta uz spēles Makarova kunga cieņa un gods, jo viņš šos dokumentus ir izstrādājis, par to ilgi cīnījies, un zināmā mērā "Tçvzemei un Brīvībai" ir paziņojusi, ka tas ir viens no tiem jautājumiem, kura dēļ ir jādomā, vai saglabāt vai nesaglabāt Makarova kungu šajā postenī.
Es vēlreiz atkārtoju to, ko vienmēr esmu teicis: šobrīd mums kompetentāka cilvēka labklājības jomā par Makarova kungu nav. Mums ir nepieciešams, lai šis cilvēks turpinātu strādāt, un es ļoti aicinu visus kolēģus atturēties no politiskām kaislībām, šis priekšlikums ir pamatots, un mums ir nepieciešams, lai šiem bezmaksas medikamentiem būtu stabils, skaidri zināms valsts finansējums. Vakardien bija Pasaules Bankas seminārs, kurā bija ieradušies gandrīz visu rajonu slimokasu līderi, gandrīz visu rajonu un pilsētu pašvaldību vadītāji, šie cilvēki nav ārsti. Kaut gan ļoti daudzi te saka, ka ārsti lobē medicīnu, šinī gadījumā medicīnu vakardien acīmredzot lobēja tautas pārstāvji, pašvaldību pārstāvji un slimokasu vadītāji, kas nav ārsti, un viņiem visiem šī bija pati smagākā problēma, ka ir pieņemti Ministru kabineta noteikumi bez konkrēta finansējuma.
Es jūs ļoti aicinu šo priekšlikumu
atbalstīt.
Sēdes vadītājs. Roberts Zīle
- finansu ministrs.
R.Zīle (finansu ministrs).
Godāto priekšsēdētāj! Godātie deputāti! Man pilnīgi nekas nav iebilstams pret šo minēto pozīciju, kurā ir paredzēti šie pusotra miljona lielie novirzījumi. Mans vienīgais iebildums ir pret šo... es nezinu, cik precīzi aprēķināto prognozi, kas nozīmētu pievienotās vērtības nodokļa palielinājumu. Tā ir izdarīta ļoti precīzi; es pieņemu, ka tā ir ļoti pamatoti izskaitļota.
Es tikai gribu vērst jūsu uzmanību uz to, ka šajā pašā dokumentā ir arī priekšlikums no valdības, no Finansu ministrijas, ka mēs kompensējam iedzīvotāju ienākumu nodokļa prognozes neizpildi, tajā skaitā arī speciālajam veselības aprūpes budžetam. Šādi papildu ieņēmumi, ja tādi būs, ir paredzēti šim mērķim.
Tā ka faktiski es absolūti neiebilstu pret šo izdevumu pozīciju, bet man nav pieņemama pievienotās vērtības nodokļa ieņēmumu prognoze, un man liekas, ka, iesniedzot šādu priekšlikumu... šāds izdevums tiešām bija nepieciešams... ka vajadzēja atrast tomēr labāk pamatotu pozīciju, no kurienes šo naudu paņemt.
Paldies par uzmanību.
Sēdes vadītājs. Aivars Kreituss - pie
frakcijām nepiederošs deputāts.
A.G.Kreituss (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Cienījamie deputāti! Es domāju, ka, runājot par lietas profesionālo pusi, Apiņa kungs šeit precīzi visu norādīja un pastāstīja, un pastāstīja arī - un tas ir pats galvenais - premjera Šķēles kunga pozīciju par ārstu sodīšanu, ja netiks dota šāda iespēja iegādāties bez maksas vai daļēji bez maksas medikamentus. Es domāju, ka šis ir tāds spilgts piemērs, ka valdība var parādīt, ko viņa tiešām reāli dara. Ja valdība patiesībā ir ar mieru pildīt to, kas ir pieņemts Ministru kabineta noteikumos, ko šeit jau pieminēja vairāki runātāji, tad valdībai ir jāatrod iespēja šo naudu iedot. Cienu, protams, Zīles kunga pozīciju; es labi apzinos, ka viņš runā godīgi un pareizi, sacīdams, ka šajā pozīcijā tā nauda varētu arī nebūt un ka iedzīvotāju ienākumu nodoklis nepildās, bet es gribētu uzsvērt citu lietas pusi - ka valdības uzdevums ir atrast šos pusotra miljona latus. Un, ja valdība nevar tos atrast šādā veidā, kāds šeit ir parādīts, - no pievienotās vērtības nodokļa, - tad valdības uzdevums ir Ministru kabineta sēžu laikā un Finansu ministrijā, iepriekš šo jautājumu sagatavojot, šo naudu atrast, it īpaši, ja šādi Ministru kabineta noteikumi ir. Un valdība var sēdēt un domāt, kā šo naudu izņemt no viena vai no otra nodokļa ienākumiem, nevis šeit automātiski pateikt: ziniet, ne visai precīzi ir parādīts pievienotās vērtības nodoklis, un tas varētu arī netikt izpildīts. Es domāju, ka deputātiem ir jānobalso par šādas naudas, šādas dotācijas, došanu speciālajam veselības aprūpes budžetam. Īpaši jāņem vērā, ka Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas viedoklis bija 7 pret 7, tātad Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas viedoklis nebija noraidošs attiecībā pret šo jautājumu. Es domāju, ka šeit mums pietiek nobalsot "par", Ministru kabinets arī ir izteicis savos noteikumos atbalstu, ka šāda nauda ir jādod, un nekādi nebūtu attaisnojams tas, ka vienubrīd Ministru kabinets apņemas, visiem apsola, bet pēc tam seko televīzijā kaismīgas runas par to, kas un kādā veidā uzlabojas, runāts tiek tikai par inflācijas procentiem un kredīta reitingiem, citi skaitļi netiek aiztikti, rādot ekonomisko situāciju, un tad, kad mēs nonākam šeit līdz patiesai jautājuma risināšanai un kad nonākam arī līdz tam, ka precīzi varam runāt par to, ko labklājības ministrs ir prasījis un ko viņam nedod, - tad mēs šeit pret šo jautājumu izturamies vienaldzīgi, atrodam formālu iemeslu un nenobalsojam. Es domāju, ka šis ir tieši tāds ļoti uzskatāms piemērs, ka jāiet vārdiem kopā ar darbiem. Ja ir bijuši pirms tam vārdi par to un Ministru kabinets ir balsojis par to, ka nauda ir jādod, tad šī nauda ir jāiedod un nevar būt tā, kā ir pašreiz. Pašreiz jau ir gada vidus, jau pāri gada vidum, un mēs sāksim par šo jautājumu runāt atkal kaut kad rudenī, gads būs pagājis, bet nekas nebūs izdarīts.
Tāpēc es ļoti nopietni aicinu visus
deputātus iedziļināties šinī jautājumā,
it īpaši ārstus, kas pašreiz sēž šeit
parlamentā, un nobalsot "par", un pārējās
grūtības, protams, pēc tam uzticēt Ministru kabinetam.
Paldies par uzmanību.
Sēdes vadītājs. Vai vēl kāds
deputāts vēlas runāt? Andrejs Požarnovs - frakcija
"Tçvzemei un Brīvībai".
A.Požarnovs (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Augsti godātais Prezidij! Cienījamie kolēģi!
Es gribētu nedaudz pakavēties pie tā jautājuma,
ko izteica finansu ministrs. Tiešām, ja valdība to atbalsta
un ja valdība uzskata, ka varētu šos līdzekļus
atrast, vajadzētu vienīgi atrast citu pozīciju, no kurienes
tos paņemt, bet tabulā šādas citas pozīcijas
nav iestrādātas. Ja jau tas atbalsts ir bijis, tad jau vajadzēja
šeit tabulā būt izvēles iespējai: tad, o'key,
neņemsim no šejienes, paņemsim no turienes. Ja tiešām
šie Ministru kabineta noteikumi ir un tas pieprasījums bija...
Bet es runāju ar premjera padomnieku par to, ka šādu sūdzību
par to, ka ārsti neizraksta bezmaksas medikamentus politiski represētajiem,
ir ļoti daudz. Ir bijis viens pieprasījums par to, ka ārstiem
tie sertifikāti ir jāanulē, bet tādus var uzrakstīt
desmit... Jo tiešām pašreiz tā situācija ir tāda,
ka pārsvarā nāk politiski represētie ar sūdzībām,
ka viņi nesaņem to, ko viņiem garantē ar likumu
un ar Ministru kabineta noteikumiem. Ja reiz mēs esam pieņēmuši
noteikumus, ka politiski represētajiem medikamenti pienākas
par brīvu, nu tad vajadzētu tos arī pildīt. Tā
ka jebkurā gadījumā pašreiz pastāv šī
dilemma, ka mēs, no vienas puses, dodam garantijas, bet, no otras
puses, tām nav pretī finansējuma. Tā kā
šajā tabulā nav iestrādātas citas pozīcijas,
no kurienes šo naudas summu paņemt, un citu priekšlikumu
nav, es tomēr lūgtu atbalstīt šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Roberts Zīle.
Otro reizi.
R.Zīle (finansu ministrs).
Godātie kolēģi! Es gribētu
teikt vēlreiz: tātad šāds priekšlikums ir no
valdības puses, tas ir 5.lappusē, teksta daļā.
Tur ir šī garantija, ka iedzīvotāju ienākuma
nodokļu neizpildes gadījumā Valsts kase kompensē
šo pozīciju speciālajam veselības aprūpes budžetam.
Starp citu, šajā priekšlikumā nekur nav rakstīts,
ka tas ir šīm bezmaksas zālēm; tas aiziet kopējai
programmai "speciālais veselības aprūpes budžets".
Tur no šīs kompensācijas, kas ir par iedzīvotāju
ienākuma nodokļa prognozes neizpildi, no šīs summas
- no 12 miljoniem - apmēram viena trešā daļa (nu,
tas ir apmēram 4 miljoni) ir ielikta; tas ir daudzreiz vairāk
nekā šis pusotrs miljons. Es vēlreiz atkārtoju par
šo avotu, kas ir pievienotās vērtības nodoklis,
tādā veidā mēs varētu iezīmēt
katru budžeta pozīciju ar konkrētu nodokli, un tad es
vispār nezinu, kādā veidā mēs šādu
budžetu varētu vadīt. Es tomēr ierosinu atbalstīt
teksta daļā šo apņemšanos - iedzīvotāju
ienākuma nodokļa prognozes neizpildes gadījumā to
kompensēt no budžeta, valsts pamatbudžeta. Tas būs
daudz vairāk nekā šajā priekšlikumā. Paldies.
Sēdes vadītājs. Pēteris Apinis.
Otro reizi.
P.Apinis (frakcija "Latvijas ceļš").
Godātais Robert Zīle! Man ir milzīgs
prieks, ka valdība šoreiz arī budžeta risinājumos,
arī tekstuālajā daļā, pildīs to apņemšanos,
kuru mutiski deva tad, kad mēs pieņēmām kopējo
valsts budžetu. Šīs garantijas valdības vadītājs
toreiz deva, un mēs viņam ticam un arī tagad skatāmies
uz viņu ar plaši ieplestām acīm, jo viņš
toreiz solīja, ka izpildīs to un no citiem budžeta līdzekļiem
šos 28,4% pilnībā finansēs. Tātad tas jautājums
nebūtu saistāms kopā ar šo. Ministru kabineta noteikumi
par medikamentu maksas daļēju kompensāciju nāca
pēc tam. Mēs ar lielu interesi sekojām Makarova kunga
priekšlikumiem, kas gāja cauri valdībai. Šajā
gadījumā tie ir divi pilnīgi atšķirīgi
jēdzieni. Šie Ministru kabineta noteikumi ir pieņemti
pēc tam. Tā ir Viņķeļa kunga medicīnas
finansēšanas reforma, pret kuru es dažkārt esmu
iebildis, bet nebūtu nekāda mērķa to aplauzt
pusceļā, jo katrā ziņā tas ir pamatu pamats.
Palīdzēsim cilvēkiem iegādāties zāles
ambulatorajā medicīnā, tad viņi mazāk ārstēsies
slimnīcā! Iekšēja taupīšana un visāda
veida tehnoloģiska attīstība. Es ceru, ka jūs
balsosiet par šo priekšlikumu. Paldies.
Sēdes vadītājs. Vairāk deputāti
debatēs runāt nevēlas. Debates beidzam. Komisijas vārdā
- Baloža kungs!
V.Balodis. Vēlos deputātiem atgādināt,
ka Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas attieksme ir neatbalstīt.
Budžeta un finansu (nodokļu) komisija neatbalsta priekšlikumu
palielināt ieņēmumus no pievienotās vērtības
nodokļa, arī Ministru kabineta attieksme ir negatīva.
Lūdzu deputātus izteikt savu attieksmi balsojot.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu!
Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam par Demokrātiskās
partijas Saimnieks frakcijas priekšlikumu, kurš izklāstīts
dokumenta 9.lappusē ar numuru 1. Lūdzu rezultātu! Par
- 46, pret - 7, atturas - 18. Pieņemts.
V.Balodis. 2.priekšlikums ir deputātu Vītola,
Putniņa un vēl 20 deputātu iesniegtais priekšlikums
- par 100 tūkstošiem palielināt ieņēmumus
no akcīzes nodokļa un šos ienākumus pārdalīt
par labu Kultūras ministrijai, teātriem un Filharmonijai. Budžeta
un finansu (nodokļu) komisijā deputāti šo priekšlikumu
atbalstīja, bet Ministru kabineta attieksme ir negatīva.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
piekrīt atbildīgās komisijas atzinumam par šo priekšlikumu?
V.Balodis. Es gan lūgtu balsojumu par šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu!
Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam par priekšlikumu
nr.2, ko iesniegusi deputātu grupa (dokumenta 9.lappusē).
Lūdzu rezultātu! Par - 51, pret - 5, atturas - 10. Pieņemts.
V.Balodis. 3.priekšlikums ir finansu ministra Roberta
Zīles priekšlikums. Tā ir pašu ienākumu pārdale
ministriju iekšienē. Ministru kabinets ir atbalstījis,
un arī Budžeta un finansu (nodokļu) komisija ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputātim šim
komisijas atzinumam un šim priekšlikumam piekrīt. Pieņemts.
V.Balodis. 4.priekšlikums arī ir finansu ministra
Roberta Zīles priekšlikums, kas ir atbalstīts gan komisijā,
gan Ministru kabinetā.
Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu
pret komisijas atzinumu nav. Pieņemts.
V.Balodis. 5.priekšlikums ir finansu ministra Roberta
Zīles priekšlikums, kas ir atbalstīts gan komisijā,
gan Ministru kabinetā.
Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu
nav. Pieņemts.
V.Balodis. 6.priekšlikums arī ir finansu ministra
Roberta Zīles priekšlikums, atbalstīts gan komisijā,
gan Ministru kabinetā.
Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu
nav. Pieņemts.
V.Balodis. 7.priekšlikums arī ir finansu ministra
Roberta Zīles priekšlikums, atbalstīts gan komisijā,
gan Ministru kabinetā.
Sēdes vadītājs. Deputāti komisijas
atzinumam piekrīt. Pieņemts.
V.Balodis. 8.priekšlikums arī ir finansu ministra
Roberta Zīles priekšlikums, atbalstīts gan komisijā,
gan Ministru kabinetā.
Sēdes vadītājs. Deputāti arī
šo priekšlikumu atbalsta. Pieņemts.
V.Balodis. Ja deputātiem nav iebildumu, varbūt
mēs varētu atbalstīt arī turpmākos finansu
ministra Roberta Zīles priekšlikumus - 9., 10., 11., 12., 13.,
14., 15. un 16. priekšlikumu. Tie visi ir vienādi, tā ir
līdzekļu iekšējā pārdale.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu, ja mēs atbalstām komisijas akceptētos
un finansu ministra ierosinātos priekšlikumus - 9., 10., 11.,
12., 13., 14., 15. un 16.priekšlikumu? Deputātiem iebildumu nav.
Paldies, tie ir pieņemti.
V.Balodis. Paldies deputātiem. Pārejam pie
2.tabulas "Priekšlikumi par līdzekļu pārdali
starp pamata un speciālajiem budžetiem". 17.priekšlikums
ir labklājības ministra Makarova priekšlikums un paredz
753 tūkstošus kā valsts iemaksas sociālajai apdrošināšanai.
Komisijas attieksme ir "Atbalstīt", un arī Ministru
kabineta attieksme ir pozitīva.
Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu
pret šo komisijas atzinumu nav. Paldies, tas ir pieņemts.
V.Balodis. 18.priekšlikums, deputāta Putniņa
priekšlikums, paredz 79 tūkstošus no Valsts īpašuma
privatizācijas fonda ieņēmumiem novirzīt teātriem
un Filharmonijai. Konkrēti - Liepājas teātrim, Valmieras
teātrim un Daugavpils teātrim. Komisijā šis priekšlikums
guva deputātu atbalstu, bet Ministru kabineta attieksme ir "Neatbalstīt".
Sēdes vadītājs. Vēlas runāt
Pauls Putniņš - LZS, KDS un LDP frakcija. Lūdzu!
P.Putniņš (LZS, KDS un LDP frakcija).
Augsti godātais Saeimas vadītāj! Godātie
kolēģi! Pašlaik mūsu kultūras situācijā
ir liels satraukums sakarā ar to, ka mēs, Saeima, šeit
vakardien noraidījām likumprojektu par valsts kultūras
institūcijas statusu. Šobrīd mums ir iespēja izglābt
mūsu perifērijas trīs teātrus, lai tie nepārtrauc
darbu uz vairākiem mēnešiem, kuru laikā sāktos
jau trupu degradēšanās, iziršana. Pašlaik šie
teātri ir labā formā, bet šis budžeta līdzekļu
prasījums saistās ar to, ka teātriem šie parādi
iekrājās tajā laikā, 1995.gadā, kad valsts
budžets tika negaidīti samazināts par 10%. Godātie
kolēģi! Šis jautājums ir ciešā kontekstā
ar mūsu kultūras situāciju arī tādā
nozīmē, ka pašlaik aiziet kultūras ministrs un faktiski
šī sfēra paliek it kā uz plosta. Tātad, ja
tiks noraidīts likumprojekts, arī ministra, laba ministra,
sabiedrībā un kultūras sfērā cienīta
ministra, vairs nebūs, un tāpēc apliecinājums
kultūras pasaulei ir vajadzīgs, un šajā gadījumā
tas ir jau konkrēts un iespējams. Kolēģi, es
jūs ļoti aicinu atbalstīt šo priekšlikumu. Izdarīsim
vismaz kaut nelielu labu darbu kultūras sfērā, ja mēs
pašlaik neesam gatavi lieliem labiem darbiem! Paldies.
Sēdes vadītājs. Roberts Zīle
- finansu ministrs.
R.Zīle (finansu ministrs).
Godāto priekšsēdētāj! Godātie deputāti! Es gribētu atgādināt, ka 2.priekšlikumā, ko tikko kā atbalstīja Saeima, bija 100 tūkstoši. Tur gan nebija detalizēti norādīts, kuram teātrim šī pozīcija būs, taču es domāju, ka tā ir lielāka par šo pozīciju, faktiski šo ir nosegusi.
Vēl viena lieta, ko es gribētu teikt, ja
ir runa par konkrētiem teātriem. Izskatot šo problēmu,
mēs secinājām, ka Latvijā ir trīs teātri
- Nacionālais teātris, Dailes teātris un Leļļu
teātris -, kuri pēc 1995.gada krīzes, kad visiem teātriem
bija gan nodokļu maksājumu, gan komunālo maksājumu
parādi, ir spējuši šos parādus nosegt uz šodienu.
Bet ir teātri, kuri to nespēj, un, ja mēs šodien
iedodam līdzekļus tiem, kuri to nespēj, es, godīgi
sakot, uzskatu, ka tā ir zināma necieņas izrādīšana
pret to teātru direktoriem, kas spēja šos parādus
nosegt. Es aicinu atbalstīt valdības viedokli.
Sēdes vadītājs. Dzintars Ābiķis
- frakcija "Latvijas ceļš".
Dz.Ābiķis (frakcija "Latvijas ceļš").
Cienījamie kolēģi! Ir šobrīd
starpība starp perifērijas teātriem un Rīgas teātriem,
kuri savas atrašanās vietas dēļ ir daudz labākā
situācijā. Ja deputāti atbalstīs šo priekšlikumu,
tad komisija nākamo priekšlikumu atsauks. Es aicinu atbalstīt
Paula Putniņa priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Aivars Kreituss - pie
frakcijām nepiederošs deputāts.
A.G.Kreituss (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Cienījamie deputāti! Es gribētu ieviest
zināmu skaidrību šajā jautājumā, jo 2.priekšlikums,
par ko mēs nobalsojām "par" un ko bija iesniegusi
grupa deputātu, bija paredzēts Nacionālajai operai -
mākslinieku algu pacelšanai. Tātad - tam jautājumam,
par ko nupat tika runāts. Finansu ministrs teica, ka tas jau ir bijis
paredzēts kopumā teātriem un kultūrai. Tas ir
paredzēts konkrētam mērķim, un to mēs
apspriedām Budžeta un finansu (nodokļu) komisijā.
Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas sēdes laikā
tas izskanēja, un, es domāju, to var apstiprināt arī
tie deputāti, kas iesnieguši šo priekšlikumu. Tas, protams,
nav tieši tādā veidā atreferēts šajā
priekšlikumā nr.2. Bet, runājot par šo priekšlikumu,
par 18.priekšlikumu, es gribētu atgādināt visiem
deputātiem, kā radās šie parādi. Šie parādi
jau neradās šo teātru tiešas vainas dēļ,
šie parādi radās tāpēc, ka valsts nevarēja
tiem atvērt finansējumu un finansējums tika regulāri
samazināts, un šie teātri nevarēja nedz samaksāt
par siltumu, nedz veikt citus komunālos maksājumus, nedz samaksāt
par daudz ko citu. Tādā situācijā teātri
viens pēc otra pakāpeniski grima parādos. Tagad kā
labs piemērs tiek minēts, piemēram, Nacionālais
teātris, kas zināmā mērā ir varējis
tikt ārā no šiem parādiem, bet es domāju, ka
grūti ir salīdzināt Nacionālo teātri ar perifērijas
teātriem, kuriem ir daudz mazākas iespējas, daudz mazāks
skatītāju skaits un daudz mazākas visas pārējās
dotācijas, ja tādas vispār ir iespējamas. Tāpēc
attiecībā uz šiem trijiem teātriem, it īpaši
attiecībā uz Valmieras teātri, kam jauna ēka tiek
būvēta un ir uzbūvēta, šī papildu finansējuma
prasība, kas ir 79 000 latu apmērā, nav liela. Tā
tiešām nav liela prasība, ņemot vērā
visu budžeta apjomu un ņemot vērā to, cik daudz
nav iedots no tā, par ko ir bijis nobalsots šeit deputātu
vidū. Par daudz ko ir bijis nobalsots, un daudz kas ir bijis paredzēts,
bet vienkārši nav iedots dažādu grūtību
dēļ. Tam bija objektīvi iemesli. Mēs labi zinām,
ka nepildījās budžets 1995.gadā. Mēs labi
zinām, kā bija "jâsavelk siksna" 1996.gada
sākumā, mēs labi zinām, kā mēs no
šīm grūtībām daļēji tikām
laukā. Mēs no tām tikām laukā tieši
uz šā finansējuma atvēruma samazināšanas
rēķina, tieši tādēļ, ka šo finansējumu
samazinājām daudzām šādām iestādēm
- kultūras iestādēm. Tāpēc, es domāju,
vajadzētu būt deputātiem pietiekami godīgiem attieksmē
pret šo jautājumu, attieksmē pret visu kultūras
situāciju Latvijā un šo nelielo finansējumu iedot,
nevis rūpēties tikai par Operu un par dažiem centrālajiem
teātriem. Mans lūgums būtu balsot par šo nelielo
finansiālo pielikumu šiem trijiem teātriem. Paldies.
Sēdes vadītājs. Anta Rugāte -
LZS, KDS un LDP frakcija.
A.Rugāte (LZS, KDS un LDP frakcija).
Godātais priekšsēdētāj!
Cienījamie kolēģi deputāti! Patiešām
Kreitusa kungam ir pilnīga taisnība, ka otrajā priekšlikumā
ietvertā un nupat budžetā iebalsotā summa nekādā
ziņā neietver šos konkrētos triju teātru
parādus. Attiecībā uz šo teātru pašreizējo
pastāvēšanu es vēlētos deputātu zināšanai
vēl piebilst, (lai viņi varētu vieglāk pieņemt
savu lēmumu, kurš, es ceru, būs pozitīvs un atbalstošs),
ka šie perifērijas teātri šobrīd atrodas ļoti
sarežģītā pārejas periodā, tādēļ
ka pašvaldības, kuras ir izteikušas daļēju gatavību
atbalstīt šo teātru turpmāku pastāvēšanu,
nav šobrīd pietiekami finansiāli nodrošinātas,
un šī paritāte no valdības puses un no pašvaldību
puses ir viens no panāktajiem soļiem sadarbībā ar
teātriem un ar pašvaldībām, konkrēti, Valmierā,
Daugavpilī un arī Liepājā. Katrā vietā
ir citādā formā pavirzījusies uz priekšu izpratne
par to, kādā veidā Latvijas reģionos pašvaldības
piedalītos kultūrpolitikas organizēšanā un
atbildībā par šo kultūrpolitiku, lai tā nebūtu
tikai un vienīgi uz valsts budžeta pleciem. Tādēļ
būtu ļoti vēlama šo parādu dzēšana
situācijā, kad Liepājā ir izveidots teātra
atbalsta fonds (un tā ir pati Liepājas iniciatīva) un
kad Daugavpils pašvaldība ir segusi daļu no šiem parādiem.
Un šī ir tā daļa, kuru mēs varētu ar
šo balsojumu, ar šo budžeta labojumu, palīdzēt
nosegt un par kuru ir vienošanās, kas ilgst jau apmēram
divus gadus. Bet mēs nekādi nevaram to kompensēt un
izpildīt šo solījumu, un šis būtu tas gadījums,
kad mēs to varētu izdarīt. Arī Daugavpils pilsētas
valde piedalās šā teātra finansēšanā
un arī tā parādu dzēšanā. Līdz
ar to sāk darboties tas mehānisms, uz kuru mēs šobrīd
tik ļoti aicinām, ilgodamies, kad beidzot iestāsies šis
paritātes stāvoklis pašvaldībai un valdībai
attiecībā uz šādu kultūras iestāžu
finansēšanu un uzturēšanu. Tādēļ
būtu ļoti vēlams atbalstīt šo labojumu. Teātri,
teātru vadība, pēc ļoti sarežģītām
sarunām un ļoti grūtiem procesiem, kā jūs
to labi zināt arī no preses, ir izpratuši savu, jāteic,
nepietiekami atbildīgo rīcību, nemaksājot sociālo
nodokli. Tas viss arī ir vairojis un pasliktinājis šo situāciju
teātros. Ir panākta šī vienošanās un izpratne,
un situācija ir mainījusies. Turpmāk šāda nenomaksa
vairs nevarēs notikt, ir pastiprināta šī uzraudzība,
tādēļ būtu jāpieliek punkts šiem parādiem,
lai visā turpmākajā dzīvē sāktu iestāties
tā juridiskā atbildība, uz kuru mēs nemitīgi
aicinām, bet kuru iedarbināt mēs nevaram šīs
mazās "astes" dēļ - šo parādu dēļ.
Es lūdzu deputātus kā Kultūras ministrijas kultūropolitikas,
jāteic, aizstāve, kā Kultūras ministrijas parlamentārā
sekretāre un arī kā deputāte, - es lūdzu
atbalstīt šo priekšlikumu. Paldies.
Sēdes vadītājs. Vairāk deputāti
runāt nevēlas. Debates beidzam. Komisijas vārdā
Baloža kungs.
V.Balodis. Šeit deputātiem ir jāizsaka
sava attieksme balsojot.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu!
Lūdzu balsošanas režīmu! Balsosim deputāta
Putniņa priekšlikumu nr. 18. Lūdzu rezultātu! Par
- 53, pret - 6, atturas - 13. Pieņemts.
V.Balodis. 19.priekšlikums. Izglītības,
kultūras un zinātnes komisija ir iesniegusi tieši tādu
pašu... (No zāles deputāts Dz.Ābiķis: "Noņemts!")
Sēdes vadītājs. Komisija šo priekšlikumu
atsauc.
V.Balodis. Paldies. 20. ir deputāta Leopolda Ozoliņa
priekšlikums. Arī tas paredz līdzekļus iegūt
no Valsts īpašuma privatizācijas fonda un paredzēt
tos kultūras pieminekļu glābšanas programmai. Komisija
nav atbalstījusi, un arī Ministru kabinets neatbalsta šo
priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Deputāts Ozoliņš
vēlas runāt. Pie frakcijām nepiederošs deputāts.
L.Ozoliņš (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Cienījamo Prezidija priekšsēdētāj! Cienījamie kolēģi! Jautājums par Latvijas kultūras un vēstures pieminekļu glābšanu jau atkārtoti un atkārtoti tiek apspriests arī šeit, Saeimā. Pagājušajā reizē, pietrūkstot četrām balsīm, šie līdzekļi nebija novirzīti šo pieminekļu konservācijai. Pašreiz es nerunāju par to, ka vajadzētu kaut ko restaurēt. Pašreiz, pēc 1996.gada izpētes, kultūras pieminekļi 200 objektos jau ir avārijas stāvoklī, 320 ir uz tādas robežas, ka tie tūlīt sabruks. Tie ir kultūras un vēstures pieminekļi, kas galvenokārt ir mūsu senajās pilsētās, piemēram, Kuldīgā, Talsos, Liepājā. Pašreiz ir sagatavots Latvijas 100 apdraudētāko kultūrvēsturiski nozīmīgu objektu saraksts. Šis saraksts jums ir iedots, un arī pagājušajā gadā jums bija iespēja ar to iepazīties, kad es runāju par šiem pašiem jautājumiem. Šiem 100 objektiem draud reāla iznīcība, un šī piešķiramā summa ir tikai 297 000 no vajadzīgajiem 3 miljoniem 152 tūkstošiem latu. Ja šodien mēs noraidām šo priekšlikumu un nepiešķiram šos nelielos papildlīdzekļus, tad šie kultūras un vēstures pieminekļi, kuri ir minēti šajā sarakstā, kas jums arī ir dokumentos iedots, pazudīs no Latvijas uz mūžīgiem laikiem, jo citādi viņus glābt, nepalīdzot no valsts budžeta līdzekļiem, nav iespējams. Turklāt jāuzsver, ka kaimiņvalstīs - Lietuvā un Igaunijā - šie līdzekļi kultūras un vēstures pieminekļu glābšanai ir vairākkārt lielāki.
Mums jāaptver kopumā arī ekonomiskā
situācija. Man ir pilnīgi saprotams, ka ļoti daudzām
pozīcijām vajag naudu, naudu un naudu. Bet es uzskatu, ka vajag
domāt arī par ienākumiem. Vismaz domājot perspektīvā
par ienākumiem, jāteic, ka, atjaunojot šos kultūras
un vēstures pieminekļus, kas bieži ir unikāli Eiropā,
varētu attīstīties tūrisms, kas pašreiz ir
panīkuma stāvoklī. Un šis tūrisms dotu papildienākumus,
kas daudzkārt pārsniegtu tos ieguldījumus, kurus mēs
šodien varētu veltīt šo Latvijas kultūras un
vēstures pieminekļu, es uzsveru, nevis restaurācijai,
bet konservācijai, - šiem neatliekamajiem glābšanas
darbiem, faktiski avārijas darbiem. Lūdzu atbalstīt šo
priekšlikumu!
Sēdi vada Latvijas Republikas 6.Saeimas priekšsēdētāja biedrs
Aigars Jirgens.
Sēdes vadītājs. Anta Rugāte -
LZS, KDS un LDP frakcija.
A.Rugāte (LZS, KDS un LDP frakcija).
Godātais Prezidij! Cienījamie deputāti! Šis ir priekšlikums, kuru es gribētu Kultūras ministrijas vārdā lūgt jūs neatbalstīt. Gan deputātu vidū, gan komisijās un arī frakcijās mēs esam iepazinušies ar šiem 100 īpaši glabājamajiem kultūras pieminekļiem, kuri šobrīd ir apzināti Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijā. Šo kultūras pieminekļu aizsardzības programma ir izstrādāta ļoti pamatoti, apzinot tās kultūras vērtības, kuras atrodas uz Latvijas zemes un būtu saglabājamas pēctecībai. Un šie 180 000 3 miljonu vietā, tieši tā, kā minēja pats Leopolds Ozoliņa kungs, nevar paglābt šos pieminekļus tādā nozīmē, kādā to motivēja Ozoliņa kungs.
Tajā pašā laikā šobrīd ir jājautā, kā mēs varam noteikt, kuram piemineklim tad tādā gadījumā no šīs summas mēs piešķirsim šo naudu un kuram - ne. Ja reiz ir nopietni izstrādāta programma, tad ir arī nopietna pēctecība, kādā veidā šis process tiek kārtots valstī. Šeit ir pilnīga saskaņa ar Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas programmu.
Un vēl es gribu atgādināt godātajiem
deputātiem, ka zināma pretimnākšana no finansiālās
puses jau ir izdarīta, jo likumā "Par nekustamā
īpašuma nodokli" ir atlaide. Tas ir nopietni un ar izpratni
iestrādāts priekšlikums, kas arī no deputātu
puses ir atbalstīts. Arī valdība ir piekritusi tam, ka
īpašuma nodoklis kultūras pieminekļiem un arī
zemei zem šiem kultūras pieminekļiem tiek normēts
ar nulles procentu likmi tad, ja šie pieminekļi netiek saimnieciski
izmantoti. Tā ir liela pretimnākšana, sākot ar 1998.gadu.
Ar to tad arī šobrīd mēs varētu uzskatīt,
ka esam devuši savu ieguldījumu šajā programmā.
Paldies. Es lūdzu neatbalstīt šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Par šo priekšlikumu
vēlas runāt Kārlis Čerāns - frakcija "Latvijai".
K.Čerāns (frakcija "Latvijai").
Godāto sēdes vadītāj! Godātie kolēģi deputāti! Es domāju, ka Rugātes kundze šeit nonāk zināmās pretrunās pati ar sevi, jo, prasot 3 miljonus un atzīstot to, ka šie 3 miljoni būtu vajadzīgi, viņa nez vai varēs pamatot to, ka nav vajadzīgi 180 000. Būtībā Rugātes kundze ar savu runu apliecināja to, ka šī nauda ir vajadzīga kultūras pieminekļu konservācijai, un tāpēc es domāju, ka mums būtu nepieciešams šodien iedot kaut vai to summu, ko tiešām varētu šobrīd Valsts īpašuma privatizācijas fondā atrast.
Es aicinātu atbalstīt deputāta Ozoliņa
priekšlikumu, jo jautājums tiešām ir par pieminekļa
konservāciju, kā viņš to šeit tika izvirzījis.
Paldies.
Sēdes vadītājs. Vairāk debatēs pieteikušies nav. Debates slēdzam.
Komisijas vārdā Vents Balodis.
V.Balodis. Gribu vēl pievērst deputātu
uzmanību tam, ka arī tālāk ir vairāki Leopolda
Ozoliņa priekšlikumi par līdzīgiem projektiem. Lūdzu
deputātus izteikt savu attieksmi balsojot.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu balsot par deputāta Ozoliņa priekšlikumu nr.20! Lūdzu rezultātu! Par - 21, pret - 14, atturas - 25. Priekšlikums nav pieņemts.
Tālāk, lūdzu!
V.Balodis. 21. ir deputāta Baloža priekšlikums,
kas paredz līdzekļus Valsts kontrolei.
Sēdes vadītājs. Debatēs vēlas
runāt deputāts Balodis - frakcija "Tçvzemei un
Brīvībai".
V.Balodis (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Jā, kolēģi, Valsts kontrolei nav likumdošanas iniciatīvas tiesību. Viņa pati nevarēja iesniegt šo priekšlikumu, tādēļ arī esmu parakstījis šo priekšlikumu. Uzskatu, ka Valsts kontrole dara ļoti vērtīgu darbu, kura rezultātā budžetā palielinās ieņēmumi, bet samazinās līdzekļu izsaimniekošana. Es vairāk šeit nekomentēšu. Es domāju, ka Valsts kontroles pārstāvji ir bijuši pie jums visiem frakcijās un informējuši par stāvokli Valsts kontrolē.
Komisijā šis priekšlikums tika atbalstīts,
bet no Ministru kabineta puses tas nav atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem ir iebildumi pret atbildīgās komisijas ierosinājumu - atbalstīt deputāta Baloža priekšlikumu nr.21? Iebildumu nav. Priekšlikums ir pieņemts.
Tālāk, lūdzu!
V.Balodis. 22. ir Leopolda Ozoliņa priekšlikums. Arī tas paredz līdzekļus vairāk nekā miljonu no Valsts īpašuma privatizācijas fonda novirzīt mērķdotācijas investīcijām pilsētām un pagastiem - Majoru pagastskolas rekonstrukcijai, Salas vidusskolas un Jūrmalas pilsētas koka apbūves restaurācijai. Šeit tālāk tabulā ir parādīts (tas ir redzams 30.lappusē), kur konkrēti ir paredzēts šo līdzekļu izlietojums.
Komisija nav atbalstījusi šo priekšlikumu.
Arī Ministru kabinets neatbalsta šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Atklājam debates.
Leopolds Ozoliņš - pie frakcijām nepiederošs deputāts.
L.Ozoliņš (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Cienījamie kolēģi! Man ir ļoti patīkami vēlreiz uzstāties, jo es redzu attieksmi, kāda tā ir pret Latvijas kultūras un vēstures pieminekļiem. Šis jautājums tātad ir atrisināts. Mēs nolemjam sagraušanai atlikušos, bet vēl esošos kultūras un vēstures pieminekļus.
Šodien es runāšu par 22.priekšlikumu. Lūdzu atšķirt 30.lappusi, jo tie, maigi sakot, ir sarakstīti visi kopā. Varētu viņus arī atsevišķi skatīt, un tad būtu vieglāk jums gan orientēties, gan runāt.
Pirmais priekšlikums būtu par Majoru pamatskolas rekonstrukciju. Jums ir arī dokumenti, ko parakstījusi skolas direktore Bērziņa, kura raksta, ka skola dibināta 1879.gadā. Raksta arī to, ka šeit ir atkārtoti viesojies un runājis Rainis.
Bet kāda tam nozīme tagad būtu? Skolēni pašreiz jau piekto gadu mācās bijušās bērnu sanatorijas vasarnīcās, kas ir pilnīgi nolietotas, arī kanalizācijas un ūdensvada sistēmas ir avārijas stāvoklī. Tas viss prasa papildu kapitālieguldījumus. Bijušo ministru un Ministru prezidenta Gaiļa solījumi neīstenojās. Firma ir gatava pabeigt celtniecību par 400 000 latiem. Ja šodien mēs būtu šajā objektā, mēs redzētu, ka ir jumts, ir sienas, un tas arī ir viss. Vajadzētu logus, durvis, kanalizāciju, ūdensvadu. Un tad bērni no šīm avārijas ēkām, no Jūrmalas sabrūkošajām vasarnīcām varētu pārcelties uz šo jauno skolu. Budžeta un finansu (nodokļu) komisija to gan nenoraidīja, bet atturējās. Cienījamie mani kolēģi Saeimā, es ceru, tomēr nobalsos par to, ka šai skolai būs būt, jo aiznākamajā gadā tuvojas arī tās 120 gadu jubileja - 1999.gadā. Un šie bērni, kas sešus gadus ir mocījušies avārijas mājās, ir pelnījuši to, lai viņi pēc diviem gadiem ieietu jaunajā skolā. Varbūt vienu tādu uzskatāmu darbu mēs varētu izdarīt.
Tāpēc es lūdzu atbalstīt šo priekšlikumu.
Nākošais priekšlikums ir par Jūrmalas koka apbūves glābšanas programmu. Jums ir arī materiāli. Jūs redzat, kādas ir Jūrmalas vasarnīcas, un jaunā Jūrmalas dome mēģina glābt šo situāciju, nojaukdama šīs pusdegušās un izdemolētās vasarnīcas - arhitektūras pieminekļus. Pie tam Jūrmala ar savu arhitektūru ir unikāla koka arhitektūras bāze Eiropā, par ko raksta arī Dambja kungs, kas ir Valsts kultūras un pieminekļu aizsardzības inspekcijas vadītājs. Šie arhitektūras pieminekļi, ko tagad jaunā dome ir nojaukusi, šīs divas pusdegušas vasarnīcas varbūt bija atjaunojamas, bet līdzekļu trūkuma dēļ tās nolēma nojaukt, pie tam nojaukšana notika nodedzinot. Pašreiz apkārtējos kokus nocērt. Un jūs, braucot uz Prezidenta pili, bijušo Kosigina vasarnīcu, varētu apskatīties kreisajā pusē, kāda izskatās vieta pēc šo koka arhitektūras pieminekļu nojaukšanas.
Es domāju, ka, atbalstot šo priekšlikumu, kas nav liels, un piešķirot Jūrmalas domei mērķdotācijas 250 000 latu apmērā, varētu šos Jūrmalas kultūras un vēstures arhitektūras pieminekļus glābt. Turklāt, kā jau es teicu, mēs nedomājam par tālāko. Mēs nedomājam par to un ar iepriekšējo balsojumu mēs to jau pierādījām - , ka varētu attīstīties, ne tikai varētu bet noteikti attīstīsies, un tā arī būs, ja tūristiem būs ko apskatīt. Es domāju, ka tukšus laukumus un apdegušus kokus viņi labprāt neskatīsies, tāpat kā viņi neskatīsies graustus. Bet mēs arī zinām, ka koku arhitektūra ir samērā dārgi atjaunojama, taču to iespējams atjaunot pat pusdegušās un pussabrūkošās mājās.
Tāpēc lūdzu atbalstīt šo priekšlikumu.
Nākošais priekšlikums ir par Ķemeru
sanatorijas jumta remontu...
Sēdes vadītājs. Ozoliņa kungs,
jūsu runas laiks diemžēl ir beidzies.
L.Ozoliņš. Šeit ir 150 000, bet ar Salas vidusskolas celtniecību ir analogs stāvoklis kā Majoru skolā. Tur ir 500 000 paredzēti. Arī tā ir daļa no šai skolai nepieciešamā, puse no šīs skolas, kur ir vairāki miljoni vajadzīgi.
Diemžēl mani priekšlikumi ir salikti tā kopā, ka es nevaru vairs runāt.
Lūdzu izturēties ar pietāti, ar mīlestību
pret Latvijas bērniem, vēsturi, arhitektūru un kultūru.
Paldies.
Sēdes vadītājs. Par šo priekšlikumu vairāk debatēs pieteikušies nav. Debates slēdzam.
Komisijas vārdā - Vents Balodis.
V.Balodis. Lūdzu deputātus balsot par Leopolda
Ozoliņa 22.priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu balsot par deputāta Ozoliņa priekšlikumu nr.22. Lūdzu rezultātu! Par - 21, pret - 9, atturas - 30. Priekšlikums nav pieņemts.
Tālāk, lūdzu!
V.Balodis. 23. ir deputāta Leopolda Ozoliņa
priekšlikums. Arī tas paredz 150 000 latu no Valsts īpašuma
privatizācijas fonda konkrēti Ķemeru sanatorijas jumta
remontam. Budžeta un finansu (nodokļu) komisija nav atbalstījusi
šo priekšlikumu un arī Ministru kabinets neatbalsta.
Sēdes vadītājs. Atklājam debates.
Leopolds Ozoliņš - pie frakcijām nepiederošs deputāts.
L.Ozoliņš (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Man grūti uzrunāt manus kolēģus. Sadarbības padome kārtējo reizi ir parādījusi savu spēku, savu varenību, un "troika" spriež par Latvijas kultūras un vēstures pieminekļiem. Paldies, tautieši, paldies, Saeimas deputāti par šo balsojumu. It kā neviens nebūtu "pret", bet visi atturas - paliek malā, it kā nepiedalās... Bet tas taču ir zināms, ka šāda atturēšanās ir "pret". Un tikai "pret"! Pret kultūru, pret vēsturi, pret arhitektūru, pret mūsu nākotni, pret bērniem. Un pārsvarā tie ir latviešu bērni, jo krievu bērniem jau uzcēla skolas, un viņi mācās jaunās skolās. Latviešu bērni mācās vecās skolās. Un pašreiz viņi mācās... Šī rekonstrukcija tika uzsākta 1990.gadā, sienas ir, jumti ir, bet bērni un nabaga skolotāji kopā ar žurkām mācās graustos.
Par Ķemeru viesnīcu, kas 1934.gadā celta pēc arhitekta Laubes projekta. Šī viesnīca kādreiz tika celta ar domu pārstāvēt, parādīt pasaulei Latvijas arhitektu spējas projektēt un mūsu celtnieku, mūsu strādnieku, mūsu inženieru spēju uzcelt šo krāšņo Ķemeru viesnīcu. 50 gadu ilgās ekspluatācijas laikā tur dzīvoja Komunistiskās partijas elite. Toreiz šo māju kaut kā uzturēja, bet pašreiz mājā, kurā ir Latvijas tēlnieka, 30.gadu tēlnieka, mākslinieka... Praktiski tas ir muzejs, tas ir 30.gadu arhitektūras, glezniecības un tēlniecības muzejs. Arī mēbeles, jūs zināt, kādas tur ir.
Jā, ir zināms, ka ēka ir nodota Valsts īpašuma privatizācijas aģentūrai. Un mēs jau varam pārdot visu. Mēs "iešūpojāmies" pārdot mežus, mēs pārdevām savu svētumu - Latvijas lauku zemi, mēs pārdodam bērnus, neņemot pievienotās vērtības nodokli par 10 - 24 000 gabalā. Mēs pārdodam visu. Mēs esam gatavi pārdot savu meitu un droši vien arī māti. Šoreiz mēs pārdodam Ķemeru sanatoriju. Un, lai šai precei nebūtu pietiekama vērtība, tā tiek nodota sabrukšanai, lietus un sala varā: sasprāguši radiatori, nobirzuši tēlniecības darbi, lai gan sienas un griesti ir... kā jau es uzsvēru, tas ir tēlniecības muzejs - ar veidojumiem, freskām. Grīda uzburbst...
Cienījamie deputāti! Tas ir beidzamais no maniem priekšlikumiem. Es vairāk jums nestāstīšu, jo jūs paši droši vien arī nojaušat, kur Latvija iet. Nabaga, slima un izpostīta! Un kas viņu nopirks? Un ir tādi, kuri grib šo Latviju nopirkt ar visu, kas tajā iekšā. Kā krievs saka: "So vsemi patrahami". Nu tad pārdosimies, jo mēs jau gandrīz esam pārdoti! Un pārdosimies arī šeit, jo mūsu balsojums ir tas, kas nosaka, pārdot vai nepārdot. Un tad lai tauta skatās, kas pārdod. Varbūt kādreiz nāks zināms arī tas, par ko, par cik un kāpēc pārdod.
Es lūdzu saglabāt šo Ķemeru viesnīcu. Uzskatu to par Latvijas kultūras, latviešu tautas nacionālo lepnumu. Vai mums nepietiek ar noslīcināto Staburagu? Vai mums nepietiek ar nozaimotajām 14.jūnija un 25.marta dienām?
Lūdzu atbalstīt šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Oskars Grīgs
- frakcija "Tçvzemei un Brīvībai".
O.Grīgs (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Cienījamais sēdes vadītāj! Cienījamie kolēģi! Šim jautājumam ir divas puses. Ja šī sanatorija būtu nodota Labklājības ministrijas pārziņā, bet nebūtu atdota Valsts īpašuma privatizācijas aģentūrai privatizēšanai, tad varētu varbūt arī atbalstīt šo Ozoliņa kunga priekšlikumu, bet, tā kā šī Ķemeru sanatorija jeb viesnīca, kā šeit sacīja, jau ir atdota privatizācijai, tad atvēlēt tagad līdzekļus varbūt kādai legālai vai nelegālai privātstruktūrai, kas šajā konkursā vinnēs, es domāju, nebūtu prāta darbs, atdodot naudu privātai struktūrai no mūsu valsts budžeta.
Es pats nesen, kādu mēnesi atpakaļ, biju Ķemeru sanatorijā, izstaigāju to no pašas apakšas līdz pašai augšai, augšējam stāvam, un pārliecinājos, ka sanatorija ir kritiskā stāvoklī. Pateicoties dažu cilvēku fanātiskajai rīcībai, tur ir saglabāta unikāla bibliotēka un Zelta zāle, vispār tā ir pasargāta no izlaupīšanas. Es uzskatu, ka tas, kas zināmā mērā pašlaik notiek, ir noziegums Latvijas valstī, jo šis objekts ir tiešām unikāls. Un šo objektu cēla faktiski daudzi latviešu cilvēki, zemnieki vienkārši ar zirgiem te veda materiālus Latvijas laikā un būvēja to viesnīcu. Es vispār uzskatu, ka to nedrīkstētu atdot privatizācijai, privātpersonu rokās.
Kādu glābšanas plānu varētu izstrādāt vispār Ķemeru kūrorta glābšanai - tas būtu jāpadomā kopīgi, jo Ķemeri ir vienkārši unikāli. Tur ir retas dziednieciskas dūņas. Viss uz vietas. Tur ir liela katlumāja, un, pārbaudot stāvokli arī šajā jomā, es pārliecinājos, ka lielus līdzekļus nemaz nevajadzētu. Tur varētu vienkārši kaut vai Latvijas iedzīvotāji ārstēties un arī atpūsties, jo Ķemeri, kā jau sacīju, ir unikāla vieta. Un tagad, pieņemot likumu par Ķemeru nacionālo parku, šis mazais miestiņš tieši iederētos šajā dabas rezervātā.
Bet es būtībā nevarētu piekrist
šajā momentā tam, ka, ja šī sanatorija ir nodota
privatizācijai, vēl atvēlēt valsts līdzekļus
Ķemeru sanatorijas glābšanai, kaut gan stāvoklis
ir kritisks: jums tek, arī parkets lielā mērā
ir sabojāts... Taču man izraisīja dīvainu izbrīnu
kas cits. Kad es apmeklēju šo Ķemeru viesnīcu,
sarunā ar galveno ārsti, kura pārrauga šo sanatoriju,
es uzzināju, ka pa šiem gadiem sanatorijai esot atvēlēti
tikai 900 lati no Valsts īpašuma privatizācijas aģentūras,
lai gan tajā pašā laikā šīs aģentūras
priekšnieki un direktori saņem tūkstošiem latu lielu
algu. Man tas likās vienkārši smieklīgi un nepieklājīgi.
Bet es arī faktiski neatbalstu šo priekšlikumu par valsts
līdzekļu došanu šai jau privatizācijai nodotajai
Ķemeru sanatorijai. Es varbūt drīzāk izvirzīšu
jautājumu par to, ka šo sanatoriju nedrīkstētu atdot
privatizācijai, jo valstij tomēr šis unikālais objekts
būtu jāsaglabā. Es zinu, ka Latvijā ir daudzi tādi
objekti, bet tieši šo objektu, kas Latvijā bija ievērojama
kūrorta vieta, es domāju, nevajadzētu atdot privatizācijai.
Paldies par uzmanību!
Sēdes vadītājs. Aleksandrs Kiršteins.
Jūs runāsit kā deputāts vai kā ministrs?
LNNK un LZP frakcija.
A.Kiršteins (LNNK un LZP frakcija).
Godājamie kolēģi! Es gribētu šeit drusciņ iebilst pret to principu, kādā pašreiz tiek pagriezti šie budžeta jautājumi. Šādas te ēkas un arī Ķemeru sanatoriju es ļoti labi zinu, un es gribētu kā arhitekts pateikt, ka tā ir visvērtīgākā sanatorijas tipa ēka Baltijas valstīs. Jūs zināt, ka pirms kara tur tika rīkoti gan šaha turnīri, gan uzturējās Eiropas prominentākās personas, to skaitā Albānijas karalis. Ēka bija sakopta, bet šādas ēkas sakārtošanai ir vajadzīgi minimums 15 miljoni.
Latvijā ir 2 000 muižas parku, ar dažādiem mākslīgi veidotiem dīķiem, ar dažāda stila pieminekļiem. Rīgā ir vismaz 500 ārkārtīgi vērtīgu jūgendstila pieminekļu un pāris tūkstoši, teiksim, Latvijas mēroga arhitektūras pieminekļu. Ja mēs šādā veidā sāksim šeit "jaukt gaisu" un stāstīt, ka mēs vērtīgos pieminekļus paturēsim valsts aizsardzībā, tad pašreizējā Latvijas budžetā pēc visminimālākajiem aprēķiniem arhitektūras pieminekļu uzturēšanai būtu jāpiešķir apmēram 20 miljardi latu. 20 miljardi latu - ne mazāk!
Šī naivā iedoma, ka mēs varētu kaut kādā veidā, neprivatizējot šos objektus, no valsts līdzekļiem uzturēt Ķemeru sanatoriju, Alberta ielu vai sakopt šos 2000 Latvijas muižiņu ar parkiem, ir aplama un nepieņemama pašā pamatā. Es arī negribētu, lai šādi objekti kaut kādā mērā tiktu izsaimniekoti, lai viņi sabruktu, bet es gribētu apliecināt, godājamais Grīga kungs, ka ar 150 vai vairāk simtiem tūkstošu tur absolūti neko nevar izdarīt.
Lai šajā sanatorijā atjaunotu to normālo dzīvi, kas būtu vajadzīga, lai tā būtu, teiksim, Ziemeļeiropas reģiona attiecīgais piemineklis - un viņš būs tāds -, tur ir jāsāk minimums ar 5-7 miljoniem, un šai summai būtu jābūt lielākai par 10.
Es tikai vienu piemēru pateikšu - Jūrmalas viesnīca. Paskatieties, tagad ir privatizēta viesnīca "Jûrmala", un tā būs vienīgā, pirmā Jūrmalā, kura atbildīs Eiropas standartiem. Kāpēc? Tāpēc, ka parādās nauda, ko tur ieguldīt. Šī Norvēģijas kompānija varēs savest kārtībā šo Jūrmalas viesnīcu tikai tāpēc, ka tur tiks ieguldīti vairāki miljoni. Ja mēs gribam noņemt no budžeta algas skolotājiem, ja mēs gribam noņemt līdzekļus, teiksim, lauksaimniecībai, ja mēs gribam noņemt tos aizsardzības vajadzībām, tad mēs, protams, varam iedalīt šeit. Taču pats princips nav pareizs.
Valsts īpašuma privatizācijas aģentūra
šos noteikumus izstrādās, jo valsts pašreiz nevar atļauties
miljoniem latu ieguldīt dažādu ēku uzturēšanai,
un arī visu citu valstu pieredze pašreiz ir tāda. Tā
ka es šinī gadījumā tomēr nevērstos
pret privatizāciju, jo cilvēkiem rodas nepareizs iespaids,
ka valstī ir bezgala daudz līdzekļu un ka mēs varam
atļauties miljoniem latu tērēt šo ēku uzturēšanai.
Ja jau šī nauda būtu, tad mums nevajadzētu nodarboties
ar šo privatizāciju. Paldies.
Sēdes vadītājs. Jānis Mauliņš
- frakcija "Latvijai".
J.Mauliņš (frakcija "Latvijai").
Godātā Saeima! Mēs šeit saskaramies ar kārtējo neskatīšanos nākotnē. Frakcija "Latvijai" vairākkārt ir lūgusi Saeimu kaut mazliet izstrādāt nākotnes programmu, bet šādas programmas acīmredzot nav arī attiecībā uz mūsu kultūras pieminekļu - uz mūsu lepnuma saglabāšanu. Jo, ja mazliet tālāk skatītos - vismaz vienu gadu uz priekšu, tad mēs saprastu, ka šie objekti ir jāsaglabā ar maziem līdzekļiem, jo pēc tam, kad lietus un saule, kā jau te pareizi runāja, būs sabojājuši šo objektu, tad līdzekļu pēc gada vai pēc pusotra gada vajadzēs desmitreiz, varbūt pat simtreiz vairāk, lai glābtu šos arhitektūras pieminekļus, par kuriem zina ārzemēs. Gados vecāki ārzemnieki Rietumos zina Ķemeru sanatoriju un par to runā. Kad es tur biju vienreiz aizbraucis, cilvēki teica: "Tâtad jums ir tā lieliskā celtne Ķemeros?" Íemerus viņi atceras... Mēs šo celtni tagad panicinām tikai tāpēc, ka kaut kādu iemeslu - vienam vienu iemeslu dēļ, otram - citu iemeslu dēļ tie 150 000 latu nedrīkst tikt piešķirti Ķemeru sanatorijas jumta atjaunošanai, lai nenotiktu tas milzīgais zaudējums, kas noteikti radīsies, ja tur tik ļoti tecēs ūdens iekšā, ja lietus un sniegi plūdīs iekšā.
Es nesaprotu šo nesaimnieciskumu, kas te parādās,
deputāti, jūsu spriedumos un valdības spriedumos noraidot
šo projektu. Un šo neskatīšanos nemaz uz priekšu,
ka mums nākotnē Latvija jāpārvērš par
tūrisma zemi, jo mums citas izejas nav. Mums nav citu materiālu,
ar kuriem mēs varētu "spīdēt" un ar
kuriem mēs varētu gūt ienākumus savā budžetā.
Mēs taču arī visi zinām, ka mūsu budžets
ir kritiskā stāvoklī, jo ārējās tirdzniecības
bilance jau pārsniedz to robežu, ka mums ir ļoti neizdevīgi
saimniekot. Stāvoklis ir ļoti bīstams, un jāsaka,
kolēģi, ka, ja jūs tā īsti nepadomāsit
par šo jautājumu, tad būs grūti atbildēt tautai.
Tai pašai tautai, kuras senči cēluši tiešām
šo unikālo celtni (tās projektu izstrādāja
lielisks arhitekts) un vēl daudzas citas celtnes, kuru dēļ
uz Latviju brauktu cilvēki. Bet, ja mēs tās ar paviršību
iznīcināsim, kā es šeit skatos, tad te vairs nebūs
ko skatīties, jo neskatīsies taču uz mūsu "kastītēm"
Ķengaragā, un, ja varbūt arī skatīsies,
tad skatīsies kā uz brīnumu. Paldies par uzmanību!
Sēdes vadītājs. Oļģerts
Dunkers - Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija.
O.Dunkers (Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija).
Godājamo Prezidij, godājamie kolēģi! Mēs pamazām sākam zaudēt savu latviskās identitātes sajūtu. Un arī tiem, kas pašlaik sarunājas tur zāles stūrī, ir pilnīgi vienalga, kas notiek ar Ķemeru sanatoriju, jo tur jau ir citas problēmas. Tur, mīļie, jau tiek apspriesti lieli ekonomiski jautājumi pašlaik. Nevienam jau nav intereses klausīties, ko tie deputātiņi te, zin, runā.
Ķemeru sanatorija, rūpnīca VEF, tāpat kā vairāki citi objekti Latvijā vienmēr ir nozīmējuši Latviju. Tas ir Latvijas simbols - Latvijas skaistuma simbols, Latvijas labklājības simbols. Par Ķemeru sanatoriju mēs esam priecājušies visos laikos - pat visgrūtākajos laikos. Arī kara laikā, arī pēckara laikā mēs esam pratuši šo sanatoriju saglabāt skaistu un tīru. Šodien, kad šī sanatorija draud sabrukt, jo, ja tur sāks tecēt kārtīgi jumts, tad tās sanatorijas vairs nebūs, būs drupas. Tātad ir jāglābj šis objekts. Ir jāglābj, jo arī tiem, kas gribēs viņu, Kiršteina kungs, privatizēt, šis jumtelis noderēs, jo tad jūs varēsit viņu dārgāk pārdot šajā privatizācijā. Taču, cik es saprotu, valdībai pašlaik ir tieksme pārdot šo objektu par latu, lai gan tas maksā miljardus. Tad jau būs caurs jumts, arī sienas būs beigtas, un tad to varēs pārdot - par latu "uzsist gaisā". Es domāju, ka tas ir šis noziedzīgais mērķis. To mēs, deputāti, pieļaut nedrīkstam un nevaram. Jumts ir jāuzliek, sanatorija ir jāsaglabā, tā ir mūsu tautas lepnums, un mēs nedrīkstam vērsties pret savu tautu. Var jau visu ko privatizēt, mīļie! Visu var privatizēt, visu var pārdot, bet ir lietas, ko nevar privatizēt. Nevar privatizēt savu sirdsapziņu, nevar privatizēt savas tautas godu, nevar privatizēt savas tautas lepnumu!
Es aicinu atbalstīt šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Ervids Grinovskis -
LZS, KDS un LDP frakcija.
E.Grinovskis (LZS, KDS un LDP frakcija).
Godātie kolēģi! 1937. vai 1938. gadā Ķemeru viesnīcā notika visaugstākā ranga starptautisks šaha turnīrs, tur bija zvaigznes. Uzvarēja amerikānis Faincs un mūsu ziemeļu kaimiņš Pauls Keress. Man nācās lasīt Paula Keresa memuārus, un tur, starp citu, bez komplimentiem par Ķemeru sanatoriju viņš saka, ka Ķemeru sanatorijai vajadzētu kļūt par vietu, kur ik pēc trim gadiem sapulcētos pasaules šaha elite. Kā Anglijā Hastingsā.
Lūk, ar šo ievadu es gribu izteikt savu domu, ka Ķemeru viesnīca ir jāsaglabā kā nacionālā lepnuma objekts, kā kursīvs mūsu republikas valsts vizītkartei. Es uzsveru sekojošo domu: šodien privatizēt ir ieinteresēti tie, kas nopirks par kapeikām, bet pēc tam gan varbūt iegūs miljardus. Kāpēc valstij zaudēt šo valūtas āderi? Es iesaku šim objektam atrast naudu, to saglabāt, restaurēt, gan jau pēc tam nākotnē mēs zināsim, ko ar šo sanatoriju darīt.
Principiālā aspektā es pasaku to, ka tirgus ekonomikas pamatprincipi, kurus es formulēju jau padomju laikā... Es to saku tāpēc, ka šeit auditorijā ir daudzi cilvēki, kas mani toreiz klausījās un kas var apliecināt, vai es runāju taisnību vai meloju, tad, lūk, šie pamatprincipi nebūt neparedz visa totālu privatizāciju, uz ko šodien mūs virza liberālisma galējās konsekvences pārstāvji.
Man pagājušajā ziemā pēc Jūrmalas pilsētas domes ierosinājuma bija iespēja apmeklēt trīs sanatorijas, to skaitā Ķemerus, un tas, ko es šodien saku, lielā mērā balstās uz manu personīgo pieredzi. Tā nav tikai abstrakta ideja, ko es šodien šeit izklāstu.
Otrs moments. Ja mēs pievēršamies kūrortu industrijas attīstībai šodien pasaulē, mēs redzam, ka visstraujākā dinamika ir mērenās zonas klimatos. Nica, Rivjēra, Maiami jau ir sasniegušas zināmu līniju un tur palikušas. Turpretī mērenajā zonā kūrorti strauji attīstās. Un šeit ir liela valūtas ādere mūsu nacionālajai bagātībai, kuru mēs negribam izmantot.
Un beidzamais. Es nepievērsīšos faktoloģijas
uzskaitei, man ir publikācija ar nosaukumu "Vai mums tiešām
trūkst naudas", kur es pierādu ar faktiem, ka mums nauda
aizplūst pa sīkām straumītēm, kas, satekot
kopā, veido miljardus un aizplūst lielā mērā
privātajās kabatās, bet tālāk tiek izmantota
parazītiskam patēriņam. Mēs nedrīkstētu
pieļaut, ka šī nauda aizplūst garām mūsu
valsts nacionālā ienākuma kasei. Es iesaku atbalstīt
domu par Ķemeru viesnīcas saglabāšanu. Paldies.
Sēdes vadītājs. Ziedonis Čevers
- Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija.
Z.Čevers (Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija).
Cienījamo priekšsēdētāj! Cienījamie kolēģi! Klausoties debates, es tā arī neesmu izpratis. Es domāju, ka zālē neviens nav pret Jūrmalu, neviens nav pret Ķemeriem, neviens nav pret Leopolda Ozoliņa izvirzīto priekšlikumu, jo kurš tad no mums var balsot pret Jūrmalas attīstību, pret sanatoriju "Íemeri", kurai ir tik milzīga vēsturiska nozīme.
Es atceros, ka savā laikā Rīgas pilsētā bija Ceļu pārvalde, un ar ļoti skaistiem lozungiem Rīgas deputāti viņu privatizēja. Pēc tam viņa bankrotēja, tad nopirka jaunu tehniku par vairākiem miljoniem latu un atkal privatizēja, un atkal Rīgas ceļi kārtīgi netiek laboti. Bija Asfaltbetona rūpnīca, bet ar to ir par maz, tāpēc jāpērk jauna, bet to arī privatizēs. Es domāju, ka mēs pārāk bieži runājam par jumtiem, par visa veida "jumtiem": par jumtiem vecpilsētā, par jumtiem Jūrmalā, par jumtiem vispārpieņemtajā nozīmē, bet kas tad beigu beigās uzdos jautājumu par to, kas tad ir zem šiem jumtiem? Kas tur notiek? Arī zem salabotajiem. Kā attīstās šis process zem salabota jumta un kā attīstās process zem nesalabota jumta.
Mēs šodien ieguldīsim 150 tūkstošus,
lai gan tanī pašā laikā skaidri apzināmies,
ka šis objekts tiks privatizēts. Un tad man ir jautājums:
varbūt zinoši kolēģi pateiks, kas plāno privatizēt
šo objektu? Es negribētu, lai replikas ietekmētu kopējo
noskaņojumu Saeimā pirms Jāņiem, bet jautājums
ir tāds. Ja mēs vēlamies atbalstīt stratēģisko
virzienu - ar valsts naudu dotēt un palīdzēt privātuzņēmējiem
privatizēt kādu objektu -, varbūt tas būs pieņemams
mūsu Saeimai. Es domāju, šodien jautājums ir saistīts
ar citu apstākli. Es aicinu deputātus neskatīties uz
šā objekta nozīmīgumu, nesteigties ar naudas iedalīšanu,
bet darīt visu iespējamo un varbūt pat lūgt Ozoliņa
kungu kontrolēt šos procesus, to, kā notiek šā
objekta privatizācija, ar kādu mērķi; noskaidrot,
kāds stratēģiskais mērķis šim privatizatoram
ir attiecībā uz šo vēsturisko objektu, vai viņš
kalpos jūrmalnieku un visas Latvijas iedzīvotāju interesēm,
samazinot parādus, kas varbūt šai sanatorijai ir, un radot
īpaši labvēlīgu situāciju no Saeimas, no valdības,
no Jūrmalas domnieku puses. Bet neizlietot līdzekļus tā,
kā tas bija pieņemts visus šos gadus, - no valsts līdzekļiem
dot naudu un pēc tam klusu ciešot pētīt, kā
šos objektus paņem privātais kapitāls. Šī
nauda, ko mēs dalām, nepieder kādam no mums personīgi,
tā ir valsts nauda, un šo valsts naudu vajag lietderīgi
sadalīt, stimulēt tādu objektu saglabāšanu,
lai arī zem jumtiem kaut kas notiktu. Paldies par uzmanību.
Sēdi vada Latvijas Republikas 6.Saeimas priekšsēdētājs
Alfreds Čepānis.
Sēdes vadītājs. Guntis Eniņš
- pie frakcijām nepiederošs deputāts.
G.Eniņš (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Augsti godātie Saeimas deputāti! Es nāku runāt tāpēc, ka nupat uzstājās Kiršteina kungs. Es ļoti cienu Kiršteina kunga gudro prātu, labo runu, bet šoreiz es gribu runāt tieši tāpēc, ka viņš sacīja, ka vajadzīgi 15 miljoni Ķemeru sanatorijas pilnīgai atjaunošanai un citām ēkām, citiem kultūras un vēstures pieminekļiem tāpat ir vajadzīgi tie milzīgie miljoni. Bet te ir maza kļūdīšanās: netiek jau prasīti līdzekļi pilnīgai Ķemeru sanatorijas restaurācijai, tiek prasīti tikai jumta salabošanai. Jā, es gribu atbildēt arī Čevera kungam: jumts ir pats galvenais, jo zem tā saglabājas pati celtne un visi tās dārgumi. Es teikšu mazu salīdzinājumu, un es gribētu, lai ieklausītos arī tie, kas galīgi neklausās un kam tas viss izliekas nesvarīgi. Vai tad jūs savā dzīvoklī rīkotos tāpat kā tas cilvēks, kurš ir tik nabags, ka viņam nav naudas, un kurš saka: "Es ekonomēšu uz atslēgu rēķina!" Šajā gadījumā ir apmēram tāpat. Uz atslēgu rēķina nevar ekonomēt. Ja tu taupīsi uz atslēgu rēķina, tev apzags visu dzīvokli. Šīs Kurzemes sanatorijas, šīs pērles, šā dārguma, "atslēga" ir tas jumts, kas to saglabā. Un tādēļ man nav skaidra tā otrā loģika, īpaši Čevera kunga teiktais, tas ir pilnīgi aplam. Ja es gribu pārdot savu preci - automašīnu, tad taču es to pirms pārdošanas nevis nobružāju un tā tālāk, bet cenšos pēc iespējas saremontēt, lai tai automašīnai tas jumts un arī pārējās detaļas izskatītos labi. Lai es varētu pārdot dārgāk.
Cienījamie kolēģi! Es tiešām
gribētu šajā brīdī aicināt: esiet uzmanīgi!
Un es gribētu, lai jūs klausītos. Vai mēs esam
ieinteresēti? Vai mēs gribam privatizēt pēc
iespējas lētāk... es patiesībā te atkārtoju
Dunkera kunga teikto... jeb pēc iespējas lētāk
"nogrūst" ar cauriem jumtiem... Tā nauda, ko mēs
ieguldīsim pirms privatizācijas, mums nezin cikkārt atmaksāsies.
No Privatizācijas aģentūras iegūtā nauda
tāpat aizplūst mūsu tautai, mēs, visa Latvija,
latvieši, taču tepat esam. Kā mēs varam censties
privatizēt pēc iespējas nodraņķotāku,
sapostītāku... Tātad, ja nebūs jumta, būs
visas tās izrietošās sekas. Un tad pavilcināsim varbūt
vēl vienu gadu to privatizāciju, tāpēc ka šī
sanatorija vēl par dārgu tam, kam mēs gribam ļaut
privatizēt. Čevera kungs teica, ka ir varbūt sarunāts,
kas to privatizēs. Tad jau iznāk, ka būtu sarunāts
un ka grib to lētāk, ar sabojātu jumtu, privatizēt.
Tāda tā loģika, un šai loģikai vajadzētu
izsekot līdzi, iekams spiež balsojamo pogu.
Sēdes vadītājs. Oskars Grīgs.
Otro reizi.
O.Grīgs (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Cienījamais Dunkera kungs! Tik tiešām ir sanatorija atdota privatizācijai par vienu latu, to es zinu - simts punkti! -, jo Nagļa kungs mums to apstiprināja.
Otrkārt. Kiršteina kungs, es cienu jūs
par aso prātu, bet deputāts Grīgs sacīja, ka viņš
nepiekritīs 150 tūkstošu latu novirzīšanai sanatorijas
saglābšanai, ja tas objekts tiek nodots privatizācijai.
Vajadzētu klausīties, ko deputāts runā. Bet šis
jau nav jautājums par 150 tūkstošiem. Ja jūs uztraucaties
par pārējiem vēsturiskajiem objektiem Latvijā,
par muižām un tamlīdzīgiem, un tā tālāk,
- tie objekti nav latviešu celti, - tad atdosim tos atpakaļ baltvācu
baroniem un pārējiem vācu tautības pārstāvjiem,
kuriem īpašumi šeit piederēja, un viss būs kārtībā!
Bet tāds objekts kā Ķemeru sanatorija ir nacionālais
lepnums, tā tik tiešām ir Latvija. Pirms vairākiem
gadiem Vācijas valdība piedāvāja 2 miljonus marku,
lai izveidotu sanatorijā "Íemeri" rehabilitācijas
centru tiem, kas cietuši no fašisma. Diemžēl Valsts
kontrole atzina to rīcību par nelikumīgu un to apturēja
un nodeva šo objektu privatizācijai. Es esmu pret to, ka šie
150 tūkstoši tiek doti šim objektam tagad, ja šis objekts
tiek atdots privātās rokās. Paldies par uzmanību.
Sēdes vadītājs. Dzintars Ābiķis
- frakcija "Latvijas ceļš".
Dz.Ābiķis (frakcija "Latvijas ceļš").
Cienījamie kolēģi, kas šinī
jautājumā runāja "par"! Es aicinu jūs
nedzīvot tādā ilūziju pasaulē. Latvijā
nacionālais ienākums uz vienu iedzīvotāju ir vairāk
nekā desmit reizes mazāks nekā attīstītajās
valstīs, un pat attīstītajās valstīs ir problēmas
ar lielu objektu uzturēšanu, kaut vai ar piļu uzturēšanu,
un, ja ir iespējams, tad tos nodod privātās rokās.
Izšķirsimies beidzot par prioritātēm! Ja mēs
nevaram iztikt bez labas obligātās izglītības,
tā ir prioritāte un tā ir jāfinansē. Mēs
nevaram no valsts kabatas visu finansēt, jo mēs šobrīd
neesam tik bagāti. Nu dzīvosim taču kaut kādā
realitātē! Un, ja ir cilvēki, kas šo ēku
grib privatizēt un ir gatavi to uzturēt, tad mēs varam
par to tikai priecāties. Mēs neesam tik bagāti, kā
daži te grib izlikties. Nu neesam tik bagāti! Paldies.
Sēdes vadītājs. Guntis Eniņš.
Otro reizi.
G.Eniņš (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Piedodiet, ka otro reizi. Es tikai vienu minūti
gribu atbildēt Ābiķa kungam. Jā, mums tā
ir prioritāte, jā, mums vajadzīga ir nauda skolām
un visam citam. Tādēļ, lūdzu, pārdosim šo
sanatoriju pēc iespējas labāk, lai pēc tam nākamajā
gadā mums būtu šī nauda, lai mums atliktu vairāk
naudas skolām un visām citām prioritātēm!
Nevis ar sabojātu jumtu to pārdosim! Te ir tā loģika.
Jā, privatizēsim, par to jau vairs nestrīdamies. Mēs
tagad strīdamies par to, kādu privatizēt - vai samuļļātu
vai sakārtotu.
Sēdes vadītājs. Leopolds Ozoliņš.
Otro reizi.
L.Ozoliņš (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Par ieguldījumu. Pirms privatizācijas derētu
atcerēties: pirms kādiem četriem gadiem Unibankai un
Krājbankai katrai pa 50 miljoniem dolāru ieguldīja, un
tagad katru gadu iegulda vismaz 10-15 miljonus Krājbankas rehabilitācijai,
tas ir pirms privatizācijas. Šeit lūgums ir par 150 tūkstošiem
latu, lai saglabātu kultūras un arhitektūras vērtības.
Tur ir iekšā mēbeles, kas ir ļoti vērtīgas
pēc sava mākslinieciskā veidojuma un pēc ieguldītā
darba un pēc vēsturiskās izcelsmes. Tur ir bibliotēka,
kurā ir vairāk nekā 100 gadus vecas grāmatas, unikāla
bibliotēka, kas ir līdz šim laikam saglabāta. Privatizācija
par vienu latu, katrā ziņā ar cauru jumtu, ar izlaupītām
vērtībām... ja tās vēl nav izlaupītas,
tad tas ir tikai to pašaizliedzīgo cilvēku uzupurēšanās
dēļ. Par 9 latiem mēnesī strādā bibliotekāre.
Es gribētu teikt, ka varbūt vajag atlikt uz gadu šīs
zāles remontu, kas maksā 500 tūkstošus latu, un novirzīt
šo naudu kultūras, vēstures un arhitektūras pieminekļu
saglabāšanai. Kas tā būs par tautu bez savas pagātnes?
Es brīnos par Kiršteina kungu, es brīnos par Vidiņa
kungu, viņš taču varēja atturēties iepriekšējā
balsojumā, kad bija runa par skolu, bet laikam viņam ir tik
liels pretīgums pret mūsu skolām, skolotājiem,
pret mūsu bērniem, ka viņš speciāli nospieda
pogu "pret"; citi nospieda pogu "atturas", kas gan
nozīmē to pašu. Es lūgtu uzlikt šo jumtu, neskatoties
uz to, kam piederēs šis piemineklis - vai tas piederēs
Latvijai, mūsu tautai, nākotnei, vai tas piederēs zviedram,
vācietim vai spānim.
Sēdes vadītājs. Aleksandrs Kiršteins.
Otro reizi.
A.Kiršteins (LNNK un LZP frakcija).
Godājamie deputāti! Es piekrītu, tiešām
vajag iedot šos 150 tūkstošus latu - ar vienu nosacījumu,
ka Ozoliņa kungs pats šo jumtu arī uzliks. Jo nevar iedot
naudu ēkai, kurai nav saimnieka. (No zāles deputāts
L.Ozoliņš: "Ir saimnieks - Privatizācijas aģentūra!")
Ja šis ēkas saimnieks ziemā nevarēja... Paldies,
Ozoliņa kungs. Ķemeru sanatorijā šis saimnieks
nevar ziemā izlaist ūdeni un sasprāgst visi radiatori,
un ēka aiziet bojā, taču vēlreiz gribam šim
pašam tā saucamajam saimniekam, kura nav, kurš ir anonīms,
kurš ir mistisks, iedot 150 tūkstošus latu. Es esmu ar mieru
atbalstīt šo priekšlikumu - bet ar personīgu Ozoliņa
kunga garantiju un viņa personīgo atbildību, ka viņš
šo jumtu arī uzliks. (No zāles deputāts L.Ozoliņš:
"Jâ!") Jo visām šīm 2000 ēkām,
kuras es te pieminēju, ir tā pati nelaime - tās ir vai
nu bijušie kolhozu kantori, kuriem vairs nav saimnieka, vai jūgendstila
ēkas, kurām katrai vajag vairākus miljonus; to īpašnieki
nav pieteikušies, tām nav saimnieka. Te ir runa tikai par to,
ka Privatizācijas aģentūrai ir jāatrod šis
saimnieks. Jā, viņa var arī par 10 santīmiem atdot,
jo tur, kā es teicu, ir jāiegulda 15 miljoni latu un no šiem
15 miljoniem latu valsts jebkurā gadījumā paņems
vairāk par pusi - gan īpašuma nodokļa veidā,
gan algu veidā, gan ienākuma nodokļa veidā, un tā
tālāk. Jūs ļoti labi saprotat: ja nebūs šā
īpašnieka, kurš ieguldīs šos miljonus, tad nekas
tur nenotiks. Ļoti elementāri. Un es gribētu Ozoliņa
kungu paslavēt un atgādināt, ka pašreiz arī
Jelgavas pils gāžas kopā, bet tur ir atradies saimnieks.
Tur, teiksim, UNESCO ir piešķīrusi naudu, un Jelgavas
pašvaldība ir ar mieru šo ēku uzturēt. Tur
ir akadēmija. Es varu pateikt, ka ir arī Gatartas muiža,
kas gāžas kopā. Kā piemēru varu arī
minēt Cesvaines pili, kurai ir saimnieks; tur ir ļoti laba
pašvaldība, bet nav naudas. Tā ka mēs varam vēlreiz
izskatīt šo apmēram 2000 objektu sarakstu un konstatēt,
ka kādiem 100 objektiem, kuriem vajag kā minimumu vienu vai
divus miljonus, ir ļoti labi saimnieki, bet nav naudas. Bet šajā
gadījumā es piekrītu tikai tad, ja man Ozoliņa
kungs pateiks, kurš tad liks to jumtu, jo man ir aizdomas, ka tie 150
tūkstoši pazudīs tāpat kā tas ūdens no
tiem caurajiem radiatoriem... Un tas jau izmaksāja 100 tūkstošus...
Sēdes vadītājs. Kiršteina kungs,
divas minūtes ir pagājušas.
A.Kiršteins. Un otrkārt. Es esmu ļoti patīkami
pārsteigts: uzzināju no Grīga kunga, ka visus šos
pieminekļus Latvijā neesot cēluši latvieši. Tātad,
ja es pareizi saprotu, Ķemeru sanatoriju cēla latvieši,
turpretim pārējos kultūras objektus - citi. Tādēļ
būtu interesanti uzzināt, kas to darīja.
Sēdes vadītājs. Kiršteina kungs,
divas minūtes sen jau ir pagājušas. Debates turpināsim
pēc pārtraukuma. Pirms pārtraukuma - paziņojumi.
Vārds Atim Sausnītim.
A.Sausnītis (Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija).
Cienījamais Prezidij! cienījamie kolēģi!
Tautsaimniecības komisijas sēde un arī Lauksaimniecības
apakškomisijas sēde šeit blakus, Prezidija zālē,
tūlīt, 10.30.
Sēdes vadītājs. Vārds Kārlim
Druvam.
K.J.Druva (LZS, KDS un LDP frakcija).
Es lūdzu Latvijas Zemnieku savienības, Latvijas
Kristīgo demokrātu savienības un Latgales Demokrātiskās
partijas frakcijas locekļus uz īsu sanāksmi frakcijas
telpās tūlīt, tiklīdz sāksies pārtraukums.
Sēdes vadītājs. Vārds Pēterim
Tabūnam.
P.Tabūns (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Cienījamie kolēģi! Pieprasījumu
komisijas locekļus es lūdzu tūlīt, tagad, sākoties
pārtraukumam, pulcēties uz sēdi Pieprasījumu
komisijas telpās.
Sēdes vadītājs. Vārds Indulim
Bērziņam.
I.Bērziņš (frakcija "Latvijas ceļš").
Cienījamie kolēģi! Atgādinu,
ka Ārlietu komisijas sēde notiks tagad, starpbrīdī,
Ārlietu komisijas telpās.
Sēdes vadītājs. Un pēdējais. Lielajā pārtraukumā pulksten pusvienos Prezidija un Frakciju padomes sēde Prezidija zālē.
Paziņoju pārtraukumu līdz pulksten
11.00.
(Pārtraukums)
Sēdi vada Latvijas Republikas 6.Saeimas priekšsēdētājs
Alfreds Čepānis.
Pārtraukums ir beidzies. Lūdzu, ieņemiet vietas sēžu zālē! Turpinām apspriest likumprojektu "Grozījumi likumā "Par valsts budžetu 1997.gadam"". Turpinām apspriest deputāta Ozoliņa priekšlikumu.
Debatēs ir pieteicies Aristids Lambergs - LNNK
un LZP frakcija. Lūdzu, Lamberga kungs!
A.J. Lambergs (LNNK un LZP frakcija).
Cienījamais Prezidij! Godātie kolēģi! Ir jautājums: kur ir palicis veselais prāts šodien? Nezin kādi ir iemesli, ka esam to pazaudējuši? Ir taču skaidrs, ka šis objekts ir. Ir skaidrs, ka neviens nav pret Ķemeru sanatorijas saglabāšanu. Visi grib to saglabāt. Jānodod Privatizācijas aģentūrai, un Privatizācijas aģentūras atbildība ir gādāt, lai jumts tiktu salāpīts. Un punkts. Tā ir Privatizācijas aģentūras atbildība, nevis mūsu.
Otrām kārtām. Es gribu prasīt
Ozoliņa kungam, no kuras firmas viņš ir dabūjis
šos skaitļus, ka ir vajadzīgi 150 000 latu remontam? Par
150 000 latiem var divreiz uzlikt jumtu, ne tikai saremontēt. Kur
ir šī cena, no kuras to izrēķinājāt,
Ozoliņa kungs, pasakiet, cik ir kvadrātmetru, kāda ir
cena par kvadrātmetru, kā veidojas šī summa - šie
150 000 latu? Es zinu, ka šī summa nav piemērota, tā
ir vienkārši ņemta no gaisa. Patiešām no gaisa.
Es aicinu deputātus balsot pret šo priekšlikumu. Privatizācijas
aģentūra gādās par cauro jumtu. Paldies.
Sēdes vadītājs. Vai vēl kāds
deputāts vēlas runāt? Juris Vidiņš - frakcija
"Tçvzemei un Brīvībai".
J.G. Vidiņš (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Cienījamie kolēģi! Ozoliņa kungs, es tiešām atbalstītu jūsu priekšlikumu - 150 000 latu piešķirt sanatorijai "Íemeri". Bet, ja jau Lamberga kungs to noraidīja un noraidījumu pamatoja, tas ir ļoti apšaubāmi.
Bez tam, cienījamais Ozoliņa kungs, jūs jau mūs abus ar Kiršteinu noraksturojāt, ka mēs esam vieni tumsoņas, ka mēs neatbalstām ne izglītību, ne kultūru, un tā tālāk. Uz to es jums varu atbildēt sekojoši.
Es uzskatu par nepareizu to, ka mēs iedevām papildus Latvijas teātriem 80 000 latus, jo es, iepazinies ar lietas būtību, varu jums ar pilnu atbildību pateikt, ka, piemēram, Valmieras teātrī ir līdzekļu nekontrolēta izšķērdēšana. Ka direktors raksta sev komandējumus un atrodas Rīgā 20 dienas mēnesī, ka ir pieļautas dažādas greznības Valmieras teātra remontā, un tā tālāk.
Tāpat arī Kiršteina kungs, jums, Ozoliņa kungs, izskaidroja: lai mēs uzturētu visus kultūrvēsturiskos objektus, mums vajadzētu maksāt apmēram 20 miljardus latu. Ja jūs varētu nosaukt šos finansējuma avotus un kārtīgi parādīt tos uz papīra, tad droši vien es jums piekristu. Nevis uzstāties ar tādiem apvainojumiem, kas varbūt robežojas ar medicīnisku problēmu, par to, ka Latvijā notiek bērnu tirdzniecība un ka par viņiem netiek iekasēts ienākuma nodoklis... Ja jūs varētu konkrēti pateikt, pierādīt, cik mēs zaudējam no šīs bērnu tirdzniecības Latvijā, jo tāda ir, un ja jūs atrastu no šīs krimināldarbības kaut kādus ieņēmumu avotus, tad es jums varētu piekrist.
Katrā ziņā es uzskatu, ka jūsu uzstāšanās šeit ļoti bieži nav konkrēta, ka tas tiek vērsts pret "nelaimīgo latviešu tautu", jūsu vārdiem runājot, lai viņus iežēlinātu. Bet tagad, Ozoliņa kungs, es jums gribētu novēlēt, lai jūs vērstos pie šīs "nelaimīgās latviešu tautas" un pajautātu viņai, vai viņa, šī tauta, būtu ar mieru saņemt bezmaksas medikamentus vai lai viņiem pieliktu pie pensijām vienu vai divus latus, vai lai uzliktu sanatorijai "Íemeri" jumtu par 150 000 latiem? Lai tiešām šī tauta to izšķir! Nevis katru reizi kliegt, ka mēs bojājam to tālāk... Lūdzu, vediet mūs un rādiet mums konkrētus ceļus, konkrētu finansu avotu, kā mēs varētu iziet no šīs bēdīgās situācijas! Tad mēs visi būtu jums ļoti pateicīgi.
Tādēļ, ņemot vērā
arī iepriekšējo runātāju uzstāšanos,
es aicinu neatbalstīt Ozoliņa kunga priekšlikumu. Paldies.
Sēdes vadītājs. Jānis Mauliņš
- otro reizi.
J.Mauliņš (frakcija "Latvijai").
Godātā Saeima! Nu jau reiz ir tādas kaislības, ka pat man liekas, ka ir par daudz.
Pirmkārt. Kiršteina kunga supertiesiskais nihilisms, kad viņš pats, būdams Ministru kabineta loceklis, prasa saimnieku valsts īpašumam. Valsts īpašuma saimnieks ir Ministru kabinets. Saeima ir nodevusi šo valsts īpašumu pārvaldīšanai. Nezin ko tas ministrs domā, ka viņš prasa saimnieku? Tas ir pirmkārt.
Otrkārt. Par Lamberga kunga apgalvojumu, ka 150 000 latu Ķemeru sanatorijas jumta un notekcauruļu sakārtošanai ir par daudz. Vai jūs zināt, kāda tur ir sistēma? Tā ir moderna celtne, un iekšā ir ūdens notece, kas ir bojāta. Tas prasa varbūt pat vairāk līdzekļu nekā 150 000 latu.
Godātie kolēģi, nevajag runāt,
ja nezina! Nevajag šeit taisīt "pîlīšu pūšanu".
Lūdzu, lūdzu!
Sēdes vadītājs. Gundars Valdmanis -
pie frakcijām nepiederošs deputāts.
G.Valdmanis (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Godājamais Prezidij! Kolēģi Saeimā! Es nebūtu nācis tribīnē, ja es nebūtu dzirdējis tos gudros vārdus, to, ko Vidiņa kungs mums paskaidroja.
Ja mēs izdosim tos 150 000 latus Ķemeru sanatorijas atjaunošanai, tā nauda tiks izdota Latvijā, būs algas, būs arī nodokļi, kas nāks atpakaļ, tā nauda nepazudīs, būs papildu pirktspēja tautai. Šādu domāšanu mūsu varturi mūsu zemē vienkārši noliedz. Viņi ir uzaicināti, lai mēs pārrunātu ekonomiskās attīstības jautājumus, bet viņi negrib to darīt. Viņi ir it kā saimnieki mūsu zemē. Viņi un katrs no mums ikkatru dienu iet garām tām pussagrautajām mājām ar caurajiem jumtiem. Brēc, ka mums trūkst dzīvojamā fonda, ka mums trūkst darba, ka mums ir slikti ceļi. Ziniet, ja mēs izdotu vienu latu ceļu remontam, valdība dabūtu atpakaļ 92 santīmus no tā lata. Jo tā nauda aprit vairākas reizes un tie nodokļi nāk vairākas reizes. Bet šitā domāt mēs nevaram. Mēs vienkārši ņemam un gremdējam tās vērtības, kas mums šeit ir. Mēs ar tām nesaimniekojam, mēs tautai liekam nīkt, tautai nav darba, mēs te pieļaujam, ka tā bagātība, kas ir tajā cilvēkā, viņa spējas, atrofējas un ka tās īstās bagātības, materiālās bagātības sapūst. Tas ir tādēļ, ka šodien vergturi valda pār mūsu tautu. Ir kauns, ka šīs debates notiek Jāņu priekšvakarā, ka mēs nevarējām runāt par ekonomisko attīstību jau sen; ir kauns, ka ir tāda steiga ar šiem jautājumiem; ir kauns, ka budžetu neveido Saeima - tautas pārstāvji. Zinot, ka tajā rajonā ir liels bezdarbs, mēs varētu likt cilvēkus pie darba un atjaunot, uzspodrināt to kapitālu, tās mantas, kas mums ir. Bet šie vergturi grib mūsu tautu vienkārši nogremdēt. Un viņi to dara!
Vidiņa kungs, man ir ļoti, ļoti žēl, ka jums ir tik plāns prāts, ka jūs nevarat saprast, ka tā nauda nepazūd. Tur būs kādam alga. Viņš varēs savai tantei palīdzēt nopirkt tos medikamentus. Mums tas ir jādara ar visiem. Mums ir jāsāk likt tautu pie darba. Mēs nedrīkstam atļaut visam, kas šeit ir, sapūt. Mēs nedrīkstam atļaut, ka šitādi "antiņi" pār mums stāv un valda.
Paldies par uzmanību.
Sēdes vadītājs. Andrejs Požarnovs
- frakcija "Tçvzemei un Brīvībai".
A.Požarnovs (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Augsti godātais Prezidij! Cienījamie kolēģi deputāti! Es esmu pārsteigts par to augsto amatpersonu nievājošo attieksmi pret Saeimu. Šinī brīdī, kad mums notiek tik konstruktīva saruna, nav šeit zālē Privatizācijas aģentūras vadības. Ja mēs paskatāmies šo tabulu, tad principā iznāk tā: paņemt naudu no Valsts īpašuma privatizācijas fonda, izremontēt jumtu par 150 000 latu, lai varētu par 150 000 latu pārdot un lai atgrieztos nauda atpakaļ Valsts īpašuma privatizācijas fondā. Respektīvi, par katru objektu Privatizācijas aģentūra izstrādā noteikumus. Un vai viņiem pašreiz nebūtu šeit jāstrādā? Aģentūras vadība varētu šeit sēdēt, klausīties un visu pierakstīt. Mēs esam šeit izrunājuši pusi no viņu noteikumiem, kā privatizēt. Privatizēt par vienu latu ar cauru jumtu vai privatizēt par 150 000 latiem ar saremontētu jumtu? Vai varbūt privatizēt par vienu latu un ar saremontētu jumtu? Bet tādā gadījumā - "par īpašiem nopelniem Latvijas labā".
Vai varbūt gadījumā, ja tas cilvēks, kurš privatizēs, būs sevišķi slikts, privatizēt par 150 000 latu, bet ar cauru jumtu?
Principā mēs varētu vispār Saeimā
izveidot Privatizācijas komisiju. Un var būt, ka mēs
varētu to atbildību pārdalīt, paņemt no
Nagļa kunga zināmu atbildības daļu un šeit nobalsot...
Varbūt var pretendenti balsot, kam dot, kam nedot... Principā
es domāju, ka šis jautājums par to, vai to jumtu remontēt
vai neremontēt par Valsts īpašuma privatizācijas
fonda līdzekļiem, - tā ir Nagļa kunga iestādes
iekšēja darīšana, un tādēļ es domāju,
ka mēs varētu nobalsot un iet tālāk, un skatīt
šos budžeta labojumus.
Sēdes vadītājs. Vai vēl kāds deputāts vēlas runāt? Neviens nevēlas. Debates beidzam.
Komisijas vārdā - Baloža kungs. Lūdzu!
V.Balodis. Godātie deputāti! Mums balsojot
ir jāizšķiras par Leopolda Ozoliņa priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu!
Lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam par deputāta
Ozoliņa priekšlikumu. Tas ir priekšlikums nr. 23. Lūdzu
rezultātu! Par - 23, pret - 16, atturas - 30. Priekšlikums nav
pieņemts.
V.Balodis. 24.priekšlikums. Deputāti Ilga Kreituse
un Aivars Kreituss ierosina no Valsts īpašuma privatizācijas
fonda 3 miljonus 700 tūkstošus latu novirzīt skolotāju,
medicīnas, pirmsskolas iestāžu un izglītības
iestāžu darba algām. Komisijā šis priekšlikums
nav atbalstīts un nav atbalstīts arī Ministru kabinetā.
Sēdes vadītājs. Atklājam debates.
Runās Kārlis Čerāns - frakcija "Latvijai".
K.Čerāns (frakcija "Latvijai").
Godāto sēdes vadītāj! Godātie kolēģi deputāti! Paldies, ka mēs beidzot esam tikuši līdz šim priekšlikumam. Es uzskatu, ka tas ir nesalīdzināmi nopietnāks par iepriekšējo. Un es gribu aicināt visus deputātus to atbalstīt. Ir neizbēgams secinājums šodien, ko mēs varam par mūsu valsti izdarīt: pašreizējā attieksme pret izglītību ir degradējoša, un patiesībā šobrīd izglītība mūsu valstī tiek finansēta pēc pārpalikuma principa. Es gribu atgādināt Šķēles valdībai, ka uz viņu gulstas politiskā atbildība par dotajiem solījumiem pakāpeniski tuvināt skolotāju algas ierēdņu algām, kas tika arī ierakstīts, pirmo reizi šai valdībai stājoties amatā, valdības deklarācijā, bet kas faktiski nav pildīts. Un tagad no tā šī valdība, ieskaitot Šķēles kungu un visas valdību veidojošās frakcijas, cenšas klusi aiziet projām.
Patiesībā, runājot par šo skolotāju algu tuvināšanu ierēdņu algām, šī sava solījuma vietā valdība ir darījusi tieši pretējo, ar šī gada 1.janvāri palielinot ierēdņu algas par 22%, bet skolotāju algas ir palikušas praktiski uz vietas, un līdz ar to, ņemot vērā sociālā nodokļa pārdali, skolotāju algas tika samazinātas pat absolūtajos skaitļos. Tas nevar liecināt ne par ko citu, kā vien tiešām par būtiski degradēto attieksmi pret izglītību.
Politiķiem ir jāizpilda tie solījumi, kurus viņi dod tautai. Ja netiek pildīti solījumi, tad neko nelīdz arī skaista moralizēšana televizora ekrānā vai kādā citā veidā. Vai lielīšanās ar skaistiem skaitļiem un skaistiem finansiālajiem rādītājiem, kas patiesībā tautai, cilvēkiem maz ko reāli nozīmē. Un es gribu pateikt skaidri, ka tieši izglītība ir mūsu nākotne un ka mums ir jāgatavo tādi cilvēki, jāapmāca jaunieši tādā veidā, lai viņi varētu, lai viņi būtu spējīgi atrast darbu šodienas sabiedrībā, nepieciešamības gadījumā - arī starptautiskajā darba tirgū. Šeit ir nepieciešamas nopietnas investīcijas un valstiska prioritāte. Ja nebūs izglītotu cilvēku, tad arī Eiropā mēs neieiesim vai ieiesim kā kalpi. Un tas nav vajadzīgs mūsu valstij.
Ir jāņem vērā tas, ka mums nav materiālo un tehnisko krājumu, ka mums nav daudz derīgo izrakteņu, arī mežu resursi jau ir izvazāti, bet toties mums ir liels garīgais un intelektuālais potenciāls, un es arī, kā cilvēks, kas ir strādājis izglītības sfērā, droši varu teikt, ka mums ir gudri, talantīgi jaunieši. Mums tikai ir jāspēj cilvēkiem iedot šīs pamatzināšanas, jāļauj šim viņu talantam realizēties. Diemžēl pašreizējā situācija ir pretēja, un skolotājs, kas var atrast darbu kaut kur citur, viņš uz turieni arī aiziet. Un tie cilvēki, kuri ir palikuši skolā un kuri tieši šodien strādā praktiski bez nopietna atalgojuma, viņi strādā kā patrioti. Tas ir ļoti labi, ka mums ir šis patriotisms, bet, tikai uz patriotismu vien balstot mūsu izglītības sistēmu, diemžēl mēs tālu netiksim, jo cilvēkam vajag arī paēst. Skolotājam vajag paēst. Es domāju, ka tā vietā, kad deputāti šeit nāk un ierosina palielināt sev algas, būtu tomēr jāpadomā vispirms par skolotāju algu paaugstināšanu.
Un vēl ļoti būtisks moments ir tas, ka labai izglītībai ir jābūt pieejamai ikvienam, bet tas arī prasa ļoti lielus papildlīdzekļus. Turklāt šai izglītībai ir jābūt ne tikai Rīgā, ne tikai elites skolās, bet arī Latvijas novados. Ir vajadzīgs, lai tur paliktu strādāt labākie, un tam ir vajadzīgs šis finansiālais nodrošinājums.
Tāpēc es aicinātu visus deputātus tomēr pieiet tam valstiski, pieiet ar atbildību mūsu valsts nākotnei un nobalsot par šo priekšlikumu - piešķirt 3,7 miljonus latu no privatizācijas fonda izglītībai. Es domāju, ka tā ir arī ļoti laba prakse, kuru mēs varētu nākotnē iedibināt arī likumā noteiktā kārtībā, lai viena daļa no privatizācijas fondā ienākušajiem līdzekļiem tiktu novirzīta izglītībai. Varētu šos līdzekļus virzīt arī studentu kreditēšanai, tādā veidā panākot šo atgriezenisko kontroles saikni, lai jaunieši paši kontrolētu to, kādā veidā privatizācijas fondā ienāk līdzekļi.
Taču šobrīd es aicinātu nodibināt
šo pirmo saikni starp privatizācijas fondu un izglītības
sfēru un atbalstīt šo priekšlikumu. Tālāk
būs vēl virkne manu priekšlikumu, kas piedāvā
risināt šo problēmu, bet, ja mēs atrisinātu
šo, pieņemtu šo deputāta Kreitusa priekšlikumu,
tad tiešām zināms solis uz priekšu tiktu sperts. Paldies.
Sēdes vadītājs. Ilga Kreituse - pie
frakcijām nepiederoša deputāte.
I.Kreituse (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Augsti godātie deputāti! Es jums gribētu atgādināt mācītāja Jura Rubeņa teikto skolotāju konferencē divas dienas atpakaļ: "Visgrūtāk ir brīvam cilvēkam, jo brīvam cilvēkam pašam ir jāpieņem lēmums. Visvieglāk ir cilvēkam, kas nav brīvs, jo viņš klausa pavēlei." Un es šodien gribu uzrunāt deputātus, brīvos cilvēkus. Nevis tos, kas klausa pavēlei, bet tos, kas paši vērtē un pieņem spriedumus.
Izvēlētā nauda - 3,7 miljoni - nav ņemta no gaisa vai izdomāta. Šī naudas summa nerada nekādas tālākās eksistēšanas problēmas Latvijas valdībai un netraucē Ministru kabinetam strādāt tā, kā to teica premjers savā uzrunā pāris dienu atpakaļ. Tad arī Ministru kabinets kopumā varētu daļēji sevi reabilitēt un parādīt, ka viņš ir godprātīgs, brīvs, patstāvīgs savos spriedumos. 10 miljonu summa Latvijas budžeta grozījumos nav atšifrēta, un līdz ar to Ministru kabinets nav uzskatījis par vajadzīgu, lai deputāti balsotu par to, kā šī nauda turpmāk tiks izmantota. Ministru kabinets vienkārši ir norādījis, ka viņš vēlas šo naudas summu sadalīt pēc saviem ieskatiem. Tomēr deputātu rīcībā nonāca šo 10 miljonu izlietošanas perspektīvais atšifrējums. Uzreiz gribu norādīt, ka pēc šā atšifrējuma izskatīšanas ir skaidrs, ka lieki ir 800 000, jo galējā atšifrējuma summa ir 9,132 miljoni, bet budžeta grozījumos ir 10 miljoni. Tā ka 800 000 jums paši ir iekrituši rokās bez jebkādām problēmām.
Ir vēl cita lieta. Varbūt deputāti nepievērsa uzmanību tam, ka bez šiem 10 miljoniem no Valsts īpašuma privatizācijas fonda budžetā jau ir ievadīti 32 miljoni, kuri arī nav atšifrēti, bet mums ir dokuments, ko ir sniedzis pats privatizācijas fonds un atšifrējis šīs naudas summas izmantošanu. Jau 1996.gadā pašā Izglītības un zinātnes ministrijā šie ārpusbudžeta līdzekļi sastādīja 661 000, no kuriem tikai neliela daļa - 142 000 tika izmantoti mērķim, kādam tie tika izdalīti. Šogad Izglītības un zinātnes ministrijas rīcībā no tiem 32, nevis no tiem 10, ko dod klāt, atkal tiek novadīts 661 000. Tā ka šeit jau atkal ir nākamā rezerve naudas iegūšanai.
Tāpat deputātiem es lūdzu pievērst uzmanību tam, cik lielas naudas summas ir izdalītas Operas parādu dzēšanai. Esošajā budžetā, pareizāk sakot, ārpusbudžeta līdzekļos, tas ir 1,9 miljoni, bet jaunajā grozījumā plus 1,5 miljoni. Kopā tie jau ir 3,4 miljoni par tiem solījumiem, ko kādreiz celtniekiem deva Māra Gaiļa valdība. Ja tie nav pildīti tanī laikā, tad ir jāatbild cilvēkam, kas tos ir devis, nevis šodien jāprasa, lai mēs atbildam par to. Es saprotu, ka parādi ir jāmaksā, bet tie ir jāmaksā, arī ņemot vērā prokuratūras slēdzienus par to, cik lielā mērā šī summa ir paaugstināta vienkārši sakarā ar neprasmīgu vai, pareizāk sakot, melīgu dokumentu noformēšanu. Es gribu pievērst jūsu uzmanību arī tam, ka, runājot par 32 miljoniem ārpusbudžeta līdzekļu, ko dala Ministru kabinets, ir šāds ieraksts: "2,5 miljoni latu - citi Ministru kabineta noteikti mērķi". Tā ka, redzat, es uzskatu, ka šodien diez vai varētu būt svarīgāki citi Ministru kabineta noteikti mērķi nekā skolotāju algas, jo arī citiem šeit atšifrētajiem mērķiem naudas ir iedots pietiekami daudz.
Un pēdējais, kam es gribētu pievērst deputātu uzmanību, ir morāle un ētika - naudas prasīšana no valsts savām algām. Cik daudz negoda nāca pār deputātu galvām, kad viņi atļāvās šādu jautājumu pieminēt. Bet, lūdzu, pievērsiet uzmanību tam, ka šajos budžeta grozījumos vairākām ministrijām ir paredzēts naudas pielikums centrālā aparāta atalgošanai: Ārlietu ministrijai - 28 000, Ekonomikas ministrijai - 25 000, Finansu ministrijai - 57 000, un tā tas turpinās. Es domāju, ka Ministru kabinetam daudz lietderīgāk būtu nevis sev nepārtraukti paaugstināt algas, bet tās novadīt tiem cilvēkiem, kuri viņus ir ievēlējuši un kuri par viņiem šodien stāv un krīt, tātad palielināt viņu algas, nevis kritizēt citus. Un, ja mēs vispār runājam par morāli un ētiku attiecībā uz algām, tad es domāju, ka vissolīdākais solis no Ministru kabineta puses būtu bijis atteikties no tā algu pielikuma, ko viņi sev veica gada sākumā, un arī to naudu novadīt pedagogu algām.
Un tāpēc es vēlreiz lūdzu: "Cienījamie
kolēģi! Esiet brīvi cilvēki, brīvi deputāti
šajā zālē un veiciet šo grūto deputāta
uzdevumu - patstāvīga lēmuma pieņemšanu!"
Sēdes vadītājs. Vai vēl kāds deputāts vēlas runāt?
Janīna Kušnere - frakcija "Latvijai".
J. Kušnere (frakcija "Latvijai").
Godātais Saeimas priekšsēdētāj! Cienījamie kolēģi! Es aicinātu jūs tomēr ieklausīties deputāta Kārļa Čerāna un deputātes Ilgas Kreituses teiktajā, kur tika sniegta mūsu budžeta analīze par to, kā mēs esam jau izdalījuši naudiņu, un pievērsties, manuprāt, katrai valstij jo īpaši svarīgajai nozarei, kāda ir izglītība.
Godājamie kolēģi! Ja mēs atceramies, par ko mēs debatējām nupat iepriekš un par ko mēs balsojām, tad man jāsaka, ka tas manī izraisīja zināmu pārsteigumu, jo faktiski jau bija runa par viena vai otra deputāta nostāju privatizācijas jautājumā. Un tad manī radās jautājums par to, ka, ja ir runa par privatizāciju, tad kāda runa var būt par kaut kādiem līdzekļiem no valsts budžeta. Man tas nav saprotams. Godājamie kolēģi! Pievērsiet savu uzmanību tam, ka par šo jautājumu mēs ļoti intensīvi debatējām stundas garumā, turpretī pašreiz, kad runa ir par izglītību... Šeit es tiešām gribu uzsvērt, ka runa ir par izglītību, nevis tikai par skolotāju algām. Es tālāk arī pamatošu, kādēļ tā saku. Tāpēc tiešām, lūdzu, ieklausieties! Es domāju, ka tie argumenti, kas izskanēs no šīs tribīnes par labu pirmsskolas iestāžu un izglītības iestāžu darbinieku darba algām, es ceru, būs pārliecinoši un jūs tiešām nobalsosit par to, jo faktiski budžets šinī gadījumā necietīs. Ir norādīts arī finansiālais avots, no kurienes to naudiņu var paņemt. Es te varbūt atkārtojos, jo mēs jau dzirdējām, ka budžetā ir šīs pozīcijas, kurām nav izskaidrojuma, kāpēc tur kārtējo reizi tiek palielināti izdevumi ministrijām.
Cienījamie kolēģi! Es gribētu jūs mazliet informēt par to, kāda ir, teiksim, pašvaldību attieksme pret skolām un bērnudārziem konkrētajā vietās, pagastos. Es domāju, ka jūs to zināt, bet atkārtošana acīmredzot tomēr ir zināšanu māte. Un ne jau es esmu to izdomājusi. Tātad, godātie kolēģi, pagastos ir vērojama ļoti pozitīva attieksme no pagastu deputātu puses, tajā skaitā arī no pagastu priekšsēdētāju puses, pret izglītību, pret skolām un bērnudārziem. Pagastos, kurus es personīgi esmu apmeklējusi, es neesmu dzirdējusi ne no viena pagasta priekšsēdētāja mutes, nedz arī no pagasta deputātiem vārdus: "Mçs slēgsim skolu!" vai "Mçs slēgsim bērnudārzu!" Ja šis teikums arī izskan: "Mums varbūt vajadzēja slēgt bērnudārzu.", tad tas nāk pār lūpām ar lielām mokām, un parasti saka, ka šis lēmums būs jāpieņem, teiksim, kožot vienā vai otrā, vai trešā pirkstā, kad sāp ikviens, bet citas izejas nav. Un es tālāk arī pateikšu, kāpēc nav šīs izejas. Tātad pagastos, uz vietas, domā par to, lai tiktu saglabāta skola, lai tiktu saglabāts bērnudārzs, kas ir ļoti būtiski.
Cienījamie kolēģi, atcerēsimies
padomju laikus un atcerēsimies to, ka padomju laikos arī notika
zināmas administratīvi teritoriālās izmaiņas,
tika savienoti, apvienoti vai sadalīti šie ciemi, un, teiksim,
tur, kur kādreiz bija ciems, tas tika apvienots, un divām apdzīvotām
vietām to teritorijā tika izveidots viens centrs. Kas notika?
Notika...
Sēdes vadītājs. 5 minūtes pagājušas,
Kušneres kundze, diemžēl...
J.Kušnere. Es atvainojos. Vai es drīkstu lūgt
vēl divas minūtes?
Sēdes vadītājs. Vai Kušneres kundzei
ļausim runāt vēl 2 minūtes? (Starpsaucieni: "Jâ!
Nobalsism!") Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu!
Izlemsim jautājumu, vai Kušneres kundze var turpināt runāt
vēl 2 minūtes. Lūdzu rezultātu! Par - 32, pret
- 14, atturas - 16. Lēmums ir pieņemts. Divas minūtes.
Lūdzu!
J.Kušnere. Paldies. Tātad es neizklāstīšu sīkāk šo situāciju, jo, manuprāt, mēs visi esam tajā dzīvojuši un zinām, kāda tā bija.
Nākamais arguments, kāpēc būtu jāatbalsta tieši pašvaldības šinī jautājumā, ir tas, ka diemžēl mēs nododam tām funkcijas, es te domāju bērnudārzus. Tātad bērnudārzu uzturēšana pilnībā ir nodota pagastu pašvaldībām, pilsētās arī, bet mēs nenodrošinām finansiālos līdzekļus šīm funkcijām, lai gan, starp citu, likumā par pašvaldībām ir ierakstīts, ka, ja valsts nodod kādas funkcijas pašvaldībai, tad viņa nodrošina arī šo funkciju finansiālos līdzekļus.
Nākamais arguments, kāpēc tomēr ir nepieciešama šī nauda... Cienījamie kolēģi, situācija daudzās vietās ir sekojoša. Ļoti bieži skolotāji no savām algām palīdz tiem bērniem, kuriem nav par ko, teiksim, nokļūt uz iestājeksāmenu konsultācijām. Ar tādām situācijām es saskāros, un tā ir dzīves realitāte šodien.
Nākamais. Skolotāji bieži vien nopērk
savai klasei arī šīs darba burtnīcas, kuras ir dārgas
un kuras nevar nopirkt skolēnu vecāki. Tāpēc
faktiski skolotāji no savas niecīgās algas palīdz
vēl bērniem, jo saprot, cik ļoti viņiem ir nepieciešama
izglītība. Tādēļ es domāju, cienījamie
deputāti, ka mūsu pienākums ir saprast skolotājus
un pedagoģiskos darbiniekus šajā ziņā. Lūdzu,
balsojiet par šo priekšlikumu. Paldies par sapratni!
Sēdes vadītājs. Pauls Putniņš
- LZS, KDS un LDP frakcija.
P.Putniņš (LZS, KDS un LDP frakcija).
Augsti godātais priekšsēdētāj, godātie kolēģi! Iesniegtajā priekšlikumā ir ļoti liela summa - 3 700 000, bet pretim ir izglītība. Izglītība, kas ir mūsu pamatu pamats arī latviešu pastāvēšanai, prioritāte numur viens. Bet tagad, godātie kolēģi, jājautā: vai šis budžets to spēj pacelt?
Ilga Kreituse pierādīja, ka tā tas var būt. Mēs zinām, ka Aivars un Ilga Kreitusi ir gudri cilvēki, sarežģīti cilvēki, arī problemātiski cilvēki, problemātiski šajā gadījumā tādā nozīmē, ka viņi nepārstāv nevienu frakciju. Un tomēr atgriezīsimies pie pamatjautājuma.
Un šeit skolotāji, izglītības darbinieki,
ieklausieties! Ja mēs pieņemam šo lēmumu Saeimā
un valdība krīt, tad kā jūs būtu izvēlējušies,
skolotāji un arī Saeima? Saeima šajā gadījumā...
Šķēles kungs, Saeima šajā gadījumā
ir arī drusciņ subjektīva, izejot no jūsu noniecinājumiem
pret Saeimu, un šeit var būt, iespējams, arī liels
populisms, sevis parādīšana no labās puses tiešā
nozīmē. Šķēles kungs, bieži mani kolēģi
un arī sabiedrība ir uzskatījusi un pazobojusies par
jūsu fanu: Putniņš ir Šķēles fans! Jā,
es esmu aizstāvējis visu laiku jūsu pozīciju valsts
ekonomiskajā atveseļošanā, bet to jau mēs darījām
kopīgi, un bez Saeimas tas nebija iespējams jūsu valdībai.
Šie pēdējie notikumi, kad jūs tomēr noniecinājāt
Saeimu un Saeimas centienus domāt par nākošo - 7. un 8.
Saeimu jeb parlamentu kā par vienīgo garantu mūsu valsts
demokrātijas pastāvēšanai, par vienīgo instrumentu
tādā nozīmē, kas faktiski jau robežojas
ar Saeimas diskreditāciju līdz sabiedriskās organizācijas
līmenim... Ja tas tā turpināsies, tad es nezinu, Šķēles
kungs, vai es šodien vairs, te jums klātesot, varu teikt, ka
es esmu jūsu fans. Bet es arī neņemos paziņot
šeit vienpersoniski, ka, ja mēs pieņemam šo lēmumu
izglītībai par labu, vai būtu labi, ja Šķēles
valdība kristu. Bet varbūt arī nemaz nekristu. Es jums
to nevaru pateikt. Mani kolēģi, es lūdzu šajā
brīdī... Labi, ka jūs klausāties. Domāsim,
ieskatīsimies sevī, izdarot šo balsojumu! Un es vēlreiz
gribu izglītības darbiniekus un skolotājus uzrunāt:
kā jūs katrs uz to skatāties: vai Šķēles
valdība mums bija ieguvums un vai tā ir ieguvums? Vai arī
jūs domājat, ka vajag par visu varu, arī valdībai
krītot, pielikt šo lielo summu, kas kaut cik atrisinātu
izglītības jautājumus? Tātad es aicinu domāt
un mūsu domāšana izpaudīsies balsojumā, bet
es vēl no kompetentiem kolēģiem, arī no ministrijas
puses, gribētu šeit no tribīnes dzirdēt kompetentus
apsvērumus attiecībā uz realitāti šā
priekšlikuma sakarā. Paldies.
Sēdes vadītājs. Gundars Valdmanis -
pie frakcijām nepiederošs deputāts.
G.Valdmanis (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Godājamo Prezidij, kolēģi Saeimā! Kā Kušneres kundze jau teica, runa ir par izglītību. Te mums parāda vienu ciparu - 3,7 miljoni latu. Un tas cipars, manuprāt, ir pilnīgi fiktīvs, jo, ja mēs izdotu tos 3,7 miljonus latu un skolotāji tos saņemtu algās, tad tūlīt tiktu atskaitīti nodokļi, tā nauda tiktu izdota, būtu PVN, un liela daļa no tā, ko viņi izdotu, paliktu apritē Latvijā. Tas "caurums" budžetā. Jo, ja mēs kaut ko labu izdarītu skolotājiem, tas ir pārāk mazs, ko mēs proponējam darīt, jo tas nemaz neizmaksātu budžetā 3,7 miljonus. To zina Šķēles kungs, to arī mēs ikkatrs zinām. Bet mēs kaut kā esam nolēmuši, ka mēs negribam, lai Latvijā mūsu tauta, lai tas zelts, kas mums ir, lai viņš būtu vērtīgs. Mēs tīši iznīcinām jaunatni, lai mums nebūtu nākotnes.
Es gribēju prasīt arī otro jautājumu, bet man Čepāņa kungs neatļāva to darīt: vai ir aprēķināta starpība, kāda ir tautai no tā, ka viens jaunietis netiek izskolots vai ka tiek izskolots. Cik liela ir tā starpība nodokļos, ražīgumā un tā tālāk. Tas cipars nekur neparādās. Es jums pateikšu tā: ja mums ir nauda Valsts īpašuma privatizācijas aģentūrā un ja šajā gadījumā daudz mazāk nekā 1 miljons latu būtu jāizņem ārā, tad tie 2,7 miljoni latu viegli atgriezīsies budžetā tik un tā, ja pārrēķinātu ienākumos. Tas būtu mazs, mazs ieguldījums mūsu tautas nākotnē. Tas daudzkārtīgi atmaksātos.
Bet šādu domāšanu un šādu rēķināšanu... Tie varmākuļi, kuri šodien valda mūsu zemē, tie varturi negrib domāt, un tāpēc viņiem ir jāiet prom. Finks teicis, ka viņi aizbrauks prom paši pēc savas gribas. Šķēles kungs jau vienreiz aizgāja prom it kā pats pēc savas gribas, teātri spēlēja. Tad lai viņš iet prom, jo viņa domāšanas veids tautai neder. Viņš ir ļoti gudrs cilvēks, mēs esam vairākas reizes Latvijas Vienības partijas frakcijas sēdēs viņu uzklausījuši, viņš daudzos jautājumos ir labāk skolots nekā es, bet vienkāršā pamatprincipā... Un tas, ka mēs izdodam naudu mūsu zemē... Kamēr tā nauda neaiziet eksportos, "Volvo" mašīnās, kuras Drošības dienests tin ap stabiem un tā tālāk... kamēr tā nauda aprit Latvijā, viņa taisa papildu bagātību mūsu valdībai, mūsu tautai. Ja mēs nodarbinām cilvēkus, lai uzliktu to jumtu, tad tā ir laba saimniekošana, tas tautai kopumā nekā neizmaksā, ja mēs paņemam vienu cilvēku un liekam viņu pie darba. Bet šie varmākuļi, šie cilvēki, kuri vada mūsu galvenās frakcijas, mūsu Sadarbības padomi, viņiem ir viens mērķis - mūsu tautu iznīcināt.
Un tagad es nāku pie skolotājiem un pie mediķiem
ar lūgumu būt brīviem, sākt domāt. Jūs
esat liels skaits ar intelektuālām spējām, nāciet
palīgā sazīmēt tos, kuriem Latvijā nav vietas.
Tos, kuriem mēs rīkosim "otro Nirnbergu", kuri būs
jāsoda, ja viņi nebrauks prom paši. Mums mūsu valsts
jāattīra no tiem, kuri grib mūsu valstij tikai ļaunu.
Un tādi ir, un tādi valda. Nāciet palīgā!
Tautas kopa "Brīvība" nav slēgta organizācija,
viņa atvērta visiem, kas grib strādāt. Mums ir
500 dienas, kurās sazīmēt tos, kas mūsu tautai
neder, un no tiem mums ir jāatkratās. Paldies.
Sēdes vadītājs. Valdis Birkavs - ārlietu
ministrs.
V.Birkavs (ārlietu ministrs).
Godātais Prezidij! Godātie deputāti! Es nerunāšu šajā gadījumā par izglītību, es runāšu par Privatizācijas fonda programmu, tās vienu aspektu. Šajā naudā ietilpst arī vēstniecības ēkas Parīzē apmaksa, kas ir absolūti nepieciešama, pie tam tas ir jāizdara līdz 30.jūnijam sakarā ar saistībām, kuras mēs esam uzņēmušies. Pretējā gadījumā vēstniecība būs vai nu uz ielas, vai arī mums nāksies izlietot nesamērīgi daudz līdzekļu īrei. Es gribētu uzsvērt to, ka šī nauda atgriezīsies valsts budžetā, jo vizītes laikā Francijā abu valstu prezidenti savā starpā vienojās par darba grupas izveidošanu, kas kompensēs attiecīgos izdevumus par ēku, kuru mums pagaidām neizdodas atgūt no Francijas, respektīvi, Pronī ielā. Tātad šī summa ir absolūti nepieciešama, bet viņa pēc tam atgriezīsies budžetā.
Otrs moments, ko es gribētu uzsvērt, ir Kreituses kundzes minētie 28 tūkstoši. Tas nav centrālā aparāta algas palielinājums, acīmredzot dokumentos ir nepietiekams atšifrējums. Tas ir gluži vienkārši pārnesums no vēstniecību ietaupītajiem līdzekļiem uz centrālajam aparātam nepietiekošajiem līdzekļiem. Summa nemainās no saskaitāmo kārtības, gluži vienkārši viņa tiek pārnesta uz citu posteni.
Un visbeidzot trešais jautājums. Šeit izskanēja
piezīme par to, ka Latvija nav pieņēmusi 2 miljonu
palīdzību no Vācijas. Tā ir taisnība, jo
mēs varam atbildēt tikai par saistībām, ko uzņemas
valsts, bet mēs nevaram ar šo pieņēmumu - un tādas
ir mūsu sarunas ar Vāciju - ierobežot Latvijas pilsoņu
tiesības prasīt sev atalgojumu jeb atlīdzību par
kara laikā nodarītajiem zaudējumiem. Vācijas puses
prasība šobrīd ir tāda, ka, - ja mēs pieņemam
šo naudu, tad visas saistības ar Vāciju starp valstīm
ir atrisinātas. Mums šāda situācija nav pieņemama,
lai gan mūsu kolēģi Igaunijā un Lietuvā
šim Vācijas risinājumam jau ir piekrituši. Paldies.
Sēdes vadītājs. Anta Rugāte -
LZS, KDS un LDP frakcija.
A.Rugāte (LZS, KDS un LDP frakcija).
Augsti godātie deputāti! Man ir trīs motivējumi, ar kuriem es gribētu jūs iepazīstināt, kādēļ šis priekšlikums nav atbalstāms. Pirmkārt, papildinot vēl Birkava kunga teikto, es gribētu atgādināt cienījamajiem deputātiem, ka Saeimas frakcijās Ārlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks iepazīstināja tās ar reālo situāciju šajos budžeta grozījumos attiecībā uz Ārlietu ministrijas pamatojumiem, par kuriem minēja Birkava kungs. Un diez vai ir kāds deputāts kādā frakcijā, kurš nezinātu īstenos iemeslus un nebūtu varējis iztaujāt visus sīkumus gan attiecībā uz Benjamiņa īpašuma kompensāciju, gan attiecībā uz mūsu vēstniecību ēkām un izmaksām gan Maskavā, gan Parīzē.
Otrs iemesls, kura dēļ nav atbalstāms šis priekšlikums ir tas, ka Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas sēdē, kurā es arī biju klāt, tika izteikts priekšlikums iesniedzējiem sagatavot papildu precizējumu šim priekšlikumam, lai varētu pateikt, no kuras konkrētās programmas un kādā veidā šie līdzekļi būtu nodalāmi. Taču šāds priekšlikums, kā jūs redzat, šajos papildinājumos nav ticis iesniegts, jo tas nav iestrādāts. Budžeta un finansu (nodokļu) komisija tam bija gatava.
Un visbeidzot trešais iemesls. Šie 3,7 miljoni
ar šā priekšlikuma balsojumu patiesībā izslēdz
jebkura iepriekšējā pozitīvā balsojuma iespējamību
budžeta grozījumos, kas saistījās ar Privatizācijas
fonda līdzekļu pārdali. Ja mēs tādā
veidā nelietderīgi strādājam, tad par mums diemžēl
runā pilnu patiesību, ka Saeima ne sevišķi respektē
pati savu padarīto darbu. Es aicinu neatbalstīt šo priekšlikumu,
balstoties uz šiem trim motivējumiem. Paldies.
Sēdes vadītājs. Man šķiet,
pirmais cēla roku Aristids Lambergs - LNNK un LZP frakcija. Pēc
tam...
A.J.Lambergs (LNNK un LZP frakcija).
Cienītais Prezidij! Godātie kolēģi!
Šīs sēdes sākumā, izskatot budžetu,
mēs jau nobalsojām; 1 miljons 545 tūkstoši... pret
valdības ieteikumu... noņēmām no viņu
programmām, pārbīdījām... Ja mēs tagad
noņemam šos 3 miljonus 700 tūkstošus, tad kopā
ir 5 miljoni 245 tūkstoši latu. Tas ir pārgrozīts
no valdības projektiem šajā budžetā... Līdz
ar to ir skaidrs, ka šis budžets ir sagrauts. Es gribu, lai katrs,
pirms viņš balso, saprot, ka šis budžets ir sagrauts
ar šo balsojumu, un līdz ar to mums ir jābūt gataviem
saņemt tās sekas, kas saistās ar to. Sekas var būt
ļoti nopietnas, Birkava kungs jau minēja, tas ir tikai viens
moments, bet šo momentu ir daudz. Lūdzu ļoti nopietni izturēties
pret šo balsojumu un balsot "pret". Paldies.
Sēdes vadītājs. Elmārs Zelgalvis
- frakcija "Latvijai".
E.Zelgalvis (frakcija "Latvijai").
Godātais Prezidij! Godātie deputāti! Es ilgi klausījos šīs dedzīgās debates un domāju nemaz nerunāt, bet es redzu, ka tomēr laikam ir kaut kas vēl jāpasaka, kaut gan esam runājuši tiešām ļoti daudz. Šeit tagad mūs cenšas baidīt ar valdības krišanu, mūs cenšas baidīt ar budžeta deficītu, ar budžeta graušanu un tamlīdzīgi. Godātie kolēģi, nekas tamlīdzīgs nav noticis un nenotiks! Godātie kolēģi, paskatieties šajos dokumentos, kas mums visiem ir. Šādi līdzekļi ir Valsts īpašuma privatizācijas fondā, un tas, ka mēs piešķiram šos 3,7 miljonus, absolūti nenozīmē, tad būs budžeta deficīts, viss tiks sagrauts, un tā tālāk. Nekas tamlīdzīgs nav noticis un nenotiks. Paskatieties, kur tiek tērēti šie līdzekļi. Es lūdzu uzmanīgi izlasīt tās ailītes un tos skaitļus, kas šeit ir ierakstīti, un tad runāt par budžeta graušanu.
Putniņa kungs uztraucās par to, ka kritīs
Šķēles valdība. Godātais Putniņa kungs,
Šķēles valdība kritīs tieši tad, ja šo
lēmumu nepieņems. Tad tie skolotāju tūkstoši
atnāks pie valdības mājas un varbūt padzīs
to valdību. Lūk, tieši tad tā notiks, nevis - otrādi
- tad, kad iedos... Nebūs valdībai jākrīt, nebūs!
Viņa varēs pastāvēt. Tikai vajag šīs
ailītes vienkārši pārbīdīt, šos ciparus,
kas šeit ir ierakstīti, pārbīdīt no tām
pozīcijām, kurās galīgi nav vajadzīga šī
nauda... Prokuratūrai nav tā māja jāpērk,
Ārlietu ministrijai nav tā māja Alberta ielā jāpērk.
Un privatizācijas process... Es nolasīšu jums, kur tas
viss tiek novirzīts... (Starpsaucieni: "Nevajag...") Privatizācijas
process un organizatoriskais un tiesiskais nodrošinājums, kā
arī ar aizdevumu atgūšanu saistītie izdevumi... 320
tūkstoši... Redziet, tur ir. Kam tas ir? Ar privatizāciju
saistītu likumu, noteikumu, projektu izstrāde, citi organizatoriska
rakstura darbi... Lūk! Darba grupas privatizācijas sertifikātu
ātrākas izmantošanas nodrošināšanai... Lūk,
tādiem mērķiem ir nauda, bet par to nerunā! Kāpēc
jūs, cienītie kolēģi, par to nerunājat?
Cik tas ir pamatoti? Bet, lūk, tad, kad skolotājs prasa, tam,
lūk, nevar iedot, tad naudas nav. Mēs visi ļoti labi
atceramies, ka skolotāji stāvēja decembrī šeit
uz ielas pie Saeimas, abās ielas pusēs, tad mēs visi
gājām pie šiem skolotājiem un ļoti solījām:
"Jâ, jā, mēs jūs atbalstīsim, viss
būs labi!" Un ko šodien mēs runājam un darām?
Ko, cienītie kolēģi? Mēs visi atkal brauksim
pie tiem skolotājiem. Sakiet, ar kādām acīm jūs,
tie, kas šodien nobalsos pret šo priekšlikumu, skatīsieties
tiem skolotājiem sejās? Visi gribēs ar tām skolām
tikties, ar tiem skolotājiem runāt. Ko mēs tad teiksim?
Ka mēs nebalsojām? Ka mēs baidījāmies par
Šķēles valdības krišanu? Vai to mēs
stāstīsim? Ko mums tie skolotāji teiks, Putniņa
kungs? Sakiet, ko? (Starpsauciens: "Putniņš aicināja
domāt...") Ko viņi teiks jums? Par to padomājiet!
Tāpēc es aicinu atbalstīt šo priekšlikumu un
nobalsot "par", un nekādas katastrofas mūsu valstī
nenotiks šā balsojuma dēļ. Nenotiks! Paldies.
Sēdes vadītājs. Kas vēl vēlas
runāt? Jānis Ādamsons - pie frakcijām nepiederošs
deputāts.
J.Ādamsons (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Godātais Prezidij! Cienījamie kolēģi! Visas mūsu valdības, sākot no 1990.gada, ir kā vienu no savām galvenajām prioritātēm pasludinājušas izglītību. To darīja gan Birkava kunga vadītā valdība, gan Gaiļa kunga vadītā valdība, gan arī šī valdība ir atzinusi, ka izglītība ir prioritāte. Tas būtu apsveicami. Bet tagad paskatīsimies, kā šī prioritāte tiek īstenota dzīvē. Realitāte ir tāda, ka skolotājiem pēdējo reizi algas tika palielinātas 1995.gadā, tikai pēc tam, kad viņi sarīkoja šeit ļoti lielu un nozīmīgu streiku. Šajā laika periodā, sākot no 1995.gada, Saeima ir palielinājusi sev algas pusotras reizes, Ministru kabinets - 2,5 reizes. Tā mēs atbildam uz mūsu prioritātēm.
Kā šie jautājumi tiek risināti ārvalstīs? Viens mūsu kolēģis, Māris Vītols, ļoti veiksmīgi mācījās Taivānā, un tagad varbūt Vītola kungs varētu pastāstīt, kādā veidā Taivānā tiek risinātas izglītības problēmas. Šīs problēmas, kā jūs, Vītola kungs, labi zināt, tiek risinātas tādā veidā, ka Taivānas konstitūcijā ir ierakstīts, ka izglītībai tiek atvēlēti ne mazāk kā 15% no nacionālā kopprodukta. Tas ir tas pamats, kas dod Taivānai iespēju ātri, ekonomiski attīstīties. Analoģiska situācija ir Japānā, kura, kā mēs visi labi zinām, ir sasniegusi ļoti lielu ekonomisko attīstību. Izglītības problēmas kā prioritāras tiek risinātas arī Vācijā un visās citās Rietumeiropas valstīs, tikai pie mums tās paliek runu līmenī.
Tālāk. Pāriešu pie tiem miljoniem,
par kuriem šeit runāja un, es atvainojos par izteicienu, arī
vaimanāja: ja mēs atvēlēšot skolotājiem
algu palielināšanai 3,7 miljonus latu, tad mēs nevarēšot
nopirkt vēstniecības ēku Parīzē. Bet tad
man ir jautājums: cik tad reāli naudas ir nepieciešams,
lai nopirktu vienu ēku? Kad Aizsardzības un iekšlietu
komisijā mēs apspriedām jautājumu par budžeta
izmaiņām, bija uzaicināti arī Vītola kungs
ar Sudrabas kundzi, un uz manu jautājumu, kur paliek tie 5 miljoni
latu, kuri tiek ņemti no Iekšlietu ministrijas un bija paredzēti
jauna cietuma celtniecībai, tika sniegta atbilde, ka viens no mērķiem
ir jaunas vēstniecības ēkas pirkšana Parīzē.
Tātad tik daudz ir nepieciešams naudas, lai nopirktu vienu ēku.
Bet par meliem arī no šīs tribīnes mums laikam nebūtu
jābrīnās. Tāpēc, ka mēs praktiski
neskaram vienu jautājumu, kurš skar budžeta izmaiņas
Aizsardzības ministrijā un Iekšlietu ministrijā.
Kad mēs pagājušogad diskutējām par nepieciešamību
palielināt akcīzes nodokli, parlamentārais sekretārs
Vītola kungs vairākas reizes kāpa tribīnē
un teica, ka Finansu ministrija ir paredzējusi nepieciešamos
asignējumus budžeta palielināšanai abām divām
ministrijām, lai varētu nomaksāt degvielu. Bet kāds
ir rezultāts? Pirms diviem gadiem uz vienu automašīnu policija
tērēja diennaktī apmēram 50 litrus benzīna,
turpretim tagad policisti iztērē tikai 10 litrus benzīna,
tāpēc ka vairāk nav finansējuma. Pavisam nesen
mēs apspriedām jautājumu par to, ka budžetā
nav paredzēts asignējums, lai varētu apdrošināt
Aizsardzības ministrijas un Iekšlietu ministrijas automašīnas,
un arī tad no šīs tribīnes Vītola kungs uzstājās
Finansu ministrijas vārdā un pateica, ka nepieciešamais
asignējums ir paredzēts. Bet rezultāts ir tāds,
ka Iekšlietu ministrijai trūkst 86 tūkstošu latu, kuri
nav paredzēti budžetā, un no 1.septembra viņi
faktiski būs pirmie, kuri pārkāps likumu. Un apmēram
30 tūkstoši latu trūkst Aizsardzības ministrijai.
Nevajag melot, ka mums nav naudas līdzekļu, ka nav no kurienes
tos ņemt. Kreitusa kundze ļoti pamatoti, ar skaitļiem
parādīja, kur ir tā rezerve, kur mēs tos varam
atrast, lai palielinātu skolotājiem algas.
Sēdes vadītājs. Piecas minūtes
pagājušas, Ādamsona kungs.
J.Ādamsons. Es aicinu atbalstīt šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Kas vēl vēlas
runāt? Aivars Kreituss - pie frakcijām nepiederošs deputāts.
A.G.Kreituss (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Cienījamie deputāti! Es nebrīnos par debatēm. Es redzu, ka deputāti patiesi uztraucas par jautājumu. Es esmu patiesi pārsteigts, ka viens deputāts uzkāpa tribīnē - šajā gadījumā tā bija Rugātes kundze - un izteicās pret šo priekšlikumu. Šā priekšlikuma rezultātā katrs skolotājs šogad saņems klāt pie algas tikai 4 līdz 8 latus, ne vairāk. Runa ir par algu pielikumu tikai 10% apmērā. Šī naudiņa ir atrasta. Šī naudiņa ir Valsts īpašuma privatizācijas fonda līdzekļos, un priekšā man ir dokuments, kurā ir redzams, kā šie Valsts īpašuma privatizācijas fonda līdzekļi ir dalīti. Es domāju, ka šeit nevajadzētu tik daudz strīdēties par šiem jautājumiem. Es šeit varu nosaukt atsevišķas pozīcijas, sākot ar Benjamiņa namu; šeit tādu pozīciju ir pietiekami daudz. Benjamiņa nams, kurš ir pirkts 1935.gadā, pēc tam ir ieķīlāts, un par to vispār neko nevajadzētu atlīdzināt. Šeit varētu strīdēties, kāda pašreiz ir juridiskā kārtība, un teikt, ka mēs to neatzīstam, bet mums vajadzētu kaut ko atmaksāt. Taču mēs nevaram tā rīkoties, ka ar vieglu roku apsolām 600 000 miljonus dolāru, bet, tanī pašā laikā nevaram iedot skolotājiem pat četrus latus klāt pie algām.
Es gribētu lūgt deputātus šobrīd atcerēties, ka liela daļa skolotāju šodien saņem 40 latus mēnesī un ka šiem skolotājiem arī ir bērni. Šie skolotāji domā, kā pirms 1.septembra šiem bērniem nopirkt grāmatas, kuru cena, protams, brīvā tirgus apstākļos visu laiku aug. Tajā pašā laikā mums ir arī jāatceras, cik mēs pielikām pensionāriem. Mēs pielikām vidēji 2,16 latus. Protams, arī no manas puses bija solījumi, un es ticēju, kamēr es biju ministrs, ka mēs pieliksim inflācijas procentu apmērā... Bet mums visu laiku ir tikai solījumi, kas vērsti uz priekšu, nākotnē. Es domāju, ka mēs veselas jautājumu virknes risināšanu varam atlikt uz vēlāku laiku; es varu šajā sakarā runāt par šīm pašām vēstniecības ēkām. Un, ja mēs runājam par šiem 1,8 miljoniem, ko pieminēja Birkava kungs, tad vajadzētu konkrēti iestrādāt budžetā jautājumu: ja 1,8 miljonus grib izņemt tagad no Valsts īpašuma privatizācijas fonda, tad kādā veidā tie tiks atdoti? Un, kad gada beigās tie tiks pielikti pie skolotāju algām, katrs skolotājs par šiem klāt pieliktajiem 2 latiem pateiks paldies. Bet neaizmirsīsim, ka tie ir tikai 2 lati. Un, ja pašreiz mūsu rīcībā ir 10 miljoni, kuri tiek dalīti, tad nevajag šeit iznākt priekšā un teikt, ka ar šo balsojumu par iepriekšējiem 2 miljoniem... mēs šodien esam iebalsojuši 2 miljonus. Tikai 2 miljonus no 10 miljoniem mēs esam iebalsojuši. Un nevar teikt, ka, ja mēs nobalsosim par 3,7 miljoniem, tādā gadījumā kaut kam būs strīpa pārvilkta pāri. Tā ir jautājuma pilnīga neizpratne. Un es domāju, ka šeit nevajadzētu runāt par valdības krišanu un par līdzīgiem jautājumiem. Es domāju, šis jautājums nekādā ziņā nav saistāms ar valdības krišanu, un valdība krist arī netaisās. Valdība strādās un darbosies ilgi un dikti. Bet šis jautājums ir tīri no morāles viedokļa jāskata. Un jāskata pavisam godīgi. Es saprotu un labi apzinos finansu ministra grūtības. Es labi zinu, ka viņam ir priekšā uz galda milzīga kaudze ar papīriem un cik grūti viņam ir atrast vienā vai otrā gadījumā naudu. Šajā gadījumā šī summa ir atrodama un jau ir atrasta. Ir nepieciešams tikai nobalsot. Un arī šā darba rezultātā mēs varam iedot tikai, kā es jau teicu, 4 līdz 8 latus skolotājiem. Atkarībā no tā, cik viņi saņem šodien. Tas ir ārkārtīgi maz. Ja mēs gribētu un ja mēs nebūtu tik ciniski, mēs varētu atrast arī lielāku summu. Es zinu šos skaitļus. Mēs varam atrast arī 15%, varam atrast 20%, ja vajag. Bet mēs esam aizrāvušies ar milzīgā tempā notiekošo privatizāciju un esam atstājuši novārtā tādus jautājumus kā sociālās spriedzes radīšanas jautājumus. Manuprāt, tie ir jārisina vispirms. Man būtu interesanti dzirdēt šeit no tribīnes frakciju vadītājus, piemēram, frakcijas "Latvijas ceļš" vadītāju Panteļējeva kungu. Lai viņš iznāk priekšā un pasaka, vai frakcijai ir vai nav obligātais balsojums par šo jautājumu. Ja ir, mēs, protams, skatīsimies, kā kuri deputāti būs balsojuši. Es domāju, ka mēs šo jautājumu arī visnotaļ avīzēs publicēsim. Darba partijā mēs sēžam pie viena galda ar Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības vadītāju Harbacēvičas kundzi; nupat arī mūsu partijas pārstāvis ņēma dalību šajā inteliģentu saietā, kurš bija pirms divām dienām un kurā zāle bija pārpildīta. Es domāju, ka jautājums ir pietiekami samilzis. Tāpēc es gribētu, lai šeit iznāktu priekšā tribīnē frakciju vadītāji vai varbūt kādi citi un skaidri un gaiši teiktu: "Skolotāji, audziniet bērnus, labojiet veselām kaudzēm burtnīcas un dzīvojiet ar 40 latiem mēnesī! Mēs tā gribam, un mēs jums līdz gada beigām neko nedosim." Es šeit redzu bijušo izglītības ministru Grīnblata kungu arī. Es domāju, sirdī viņš, protams, saprot, ka ir jābalso "par". Sirdī viņš saprot, bet kā būs patiesībā? Es domāju, žēl, ka otrs izglītības ministrs pašreiz ir slimnīcā. Es domāju, ka viņam arī šeit būtu jānāk priekšā.
Tā ka es lūdzu, deputāti: lai nebūtu
sociālās spriedzes Latvijā, pieliksim skolotāju
algām 4 latiņus! Pieliksim 4 latiņus, jā? Nebūsim
tik skopi. Lūdzu, balsojiet "par"!
Sēdes vadītājs. Pēteris Tabūns
- pie frakcijām nepiederošs deputāts.
P.Tabūns (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Cienījamie kolēģi! Es nevaru klusēt,
jo mēs runājam par tik sāpīgu tēmu, par
cilvēkiem, kuri ierindojami pazemoto un apvainoto kategorijā.
Tie ir skolotāji, tie ir bērnudārzu audzinātāji,
kuriem valsts maksā par šo pašaizliedzīgo darbu pensionāra
pabalstiņu. Diemžēl. Tā tas ir. To mēs
ļoti labi zinām. Es esmu Izglītības, kultūras
un zinātnes komisijas sekretārs, un man skolotāji telefonakcijas
laikā zvanīja no visas Latvijas un stāstīja par
šo traģisko situāciju, un neba jau skolotāji prasīja
sev kaut ko pārāk daudz. Prasīja vienkārši
minimālu naudu izdzīvošanai. Nupat mēs, šī
komisija, bijām konferencē: izglītības un kultūras
darbinieki pulcējās Latviešu biedrības namā,
un tur arī izskanēja šī sāpe. Par to varētu
runāt daudz. Šeit laika nav. Es domāju, ka šodien,
šajā brīdī, mums jāatceras skolotāji
vēl un vēlreiz. Un es izteikšu tādu domu: varbūt
nenotiks nekas ārkārtīgs, ja, šajā brīdī
nobalsojot par šiem 3,7 miljoniem, radīsies budžeta deficīts.
Vai tas būs kaut kas traģisks vai nebūs? Padomāsim
par to! Es domāju, ka nekas traģisks nevarētu notikt.
Toties mēs tad parādītu skaidri un gaiši, ka izglītība
mūsu valstī ir patiešām prioritāra un ka mēs
tā uzskatām visu laiku. Parādīsim savu labo gribu
iet pretī skolotājiem - kaut vai ar šo mazo, mazo, minimālo
pielikumu. Padomāsim par to! 4 miljoni - jā, kopumā tā
ir it kā liela summa, bet katrs atsevišķs skolotājs
saņemtu pavisam nedaudz. Taču šodien, kolēģi,
es nācu tribīnē, lai vēlreiz izteiktu šo
skolotāju sāpi, kura pastāv, un atgādinātu
šo diezgan traģisko situāciju, par kuru mēs nedrīkstam
aizmirst, nekādā ziņā nedrīkstam aizmirst.
Paldies par uzmanību.
Sēdes vadītājs. Vai vēl kāds deputāts vēlas runāt?
Ilga Kreituse. Otro reizi.
I.Kreituse (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Augsti godātie deputāti! Es gribētu vēlreiz pievērst jūsu uzmanību tam jautājumam, kas varētu radīt pārpratumu. Nekādus precīzākus aprēķinus, no kurienes tieši paņemt šo naudu, deputātiem izdarīt šinī budžetā nav iespējams, jo budžetā ir tikai 10 miljoni un cita atšifrējuma nav.
Bet ja mēs runājam par algām, tad es
jums, Ministru kabineta pārstāvji, patiešām gribu
teikt: augustā jūs sagaidīsiet šos skolotājus
šeit, jo tad skolotāji arī savus bērnus sūtīs
uz skolu un būs jānopērk grāmatas, zābaki
un arī bikses, ko vilkt bērnam kājās pa vasaru.
Ja mums tas liekas mazsvarīgi, ja mums tas liekas otršķirīgi,
tad varbūt pateiksim, ka vispār valstij nav nekas jādara,
- lai cilvēks dzīvo, kā viņš grib! Un tāpēc
es vēlreiz gribētu vērsties pie deputātiem.
Esiet šie brīvie cilvēki! Un tad, kad Birkava kungs mums
stāsta, ka Francija kaut ko atdos, es gribu teikt: ministra kungs,
kāpēc jau pirms diviem gadiem mums Francija kaut ko neatdeva?
Kāpēc jūs 19.jūnijā liekat balsot par to,
kas ir jārisina 30.jūnijā? Divu miljonu apmērā...
Kur jūs bijāt agrāk? Kāpēc jūsu aparātam
ir vajadzīgas citas algas? Jo ir tik slikti nostrādāts,
ka pēdējā dienā ir miljoni jāprasa no valsts
kases.
Sēdes vadītājs. Vairāk deputāti debatēs pieteikušies nav. Debates beidzam.
Komisijas vārdā - Baloža kungs.
V.Balodis. Godātie deputāti! Es gribētu
mazliet palabot, darīt jums zināmu, ka no šiem 10 miljoniem
ir 6 miljoni paredzēti kā papildu finansējums no Valsts
īpašuma privatizācijas fonda ministrijām un ka šīs
programmas ir sadalītas šādi: tur ir Ārlietu ministrijai
3 miljoni, Finansu ministrijai ir 1 miljons, Izglītības un
zinātnes ministrijai ir 300 tūkstoši, Satiksmes ministrijai
ir 950 tūkstoši, un Prokuratūrai ir 600 tūkstoši.
Tajā skaitā, tajos 10 miljonos, ir arī 3,2 miljoni, kas
ir samazināti valsts pamatbudžeta asignējumi, vienlaikus
paredzot finansējumu no Valsts īpašuma privatizācijas
fonda. Un tas ir Zemkopības ministrijai - 1,6 miljoni. Lauksaimniecībā
nodarbināto sociālā nodokļa kompensācija 1997.gadā...
par 1996.gada sociālā nodokļa kopējās kompensācijas
summu. Un arī Kultūras ministrijai ir 1,5 miljoni. Nesadalītā
summa, kas ir palikusi pāri, ir 800 tūkstoši. Diemžēl,
deputāti, ar mūsu iepriekšējo balsojumu - par Makarova
kunga priekšlikumu - 750 tūkstoši ir novirzīti Labklājības
ministrijai. Vairāk nesadalīto līdzekļu nav. Lūdzu
izšķirties balsojot.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu!
Lūdzu balsošanas režīmu. Deputātus lūdzu
izteikt attieksmi pret 24.priekšlikumu.
V.Balodis. Balsojam par 24.priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Lūdzu rezultātu!
Par - 38, pret - 5, atturas - 29. Priekšlikums pieņemts. (Aplausi.)
V.Balodis. Nākamais ir 25.priekšlikums - Valsts
pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšlikums. Ir
analoģisks Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas priekšlikums
(nr.36). Tas ir precizējošs, bet summa ir tā pati. Ja
deputātiem nav iebildumu, tad neizskatīsim šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti iebilst? Neiebilst. Paldies.
Lūdzu, tālāk!
V.Balodis. Nākamais ir 26.priekšlikums - deputāta
Kārļa Čerāna priekšlikums, un kā avots
ir atkal Valsts īpašuma privatizācijas fonds. Miljonu ir
paredzēts novirzīt kā dotāciju pašvaldību
finansu izlīdzināšanas fondam. Šo priekšlikumu
nav atbalstījis Ministru kabinets un neatbalsta arī Budžeta
un finansu (nodokļu) komisija.
Sēdes vadītājs. Debatēs runās
Kārlis Čerāns - frakcija "Latvijai".
K.Čerāns (frakcija "Latvijai").
Godāto sēdes vadītāj! Godātie kolēģi deputāti! Šis avots tiešām ir atkal Valsts īpašuma privatizācijas fonds, bet ir jāņem vērā, ka budžetā šī ir cita ailīte, nevis tā, no kuras mēs kādus izdevumus esam jau šobrīd nobalsojuši. Šis ir jautājums par naudas līdzekļu atlikumu uz gada beigām. Valsts īpašuma privatizācijas fonda budžetā mums ir tāda ailīte, kurā mums paliek 1,2 miljoni. Naudas līdzekļu atlikums uz gada beigām. Es uzskatu, ka šodien, mūsu smagajos apstākļos, un zinot arī to smago situāciju, kādā ir pašvaldības, mums nevajadzētu turēt šo rezervi tālākai nākotnei. Mēs varam cerēt, ka nākotnē situācija mums uzlabosies, un tāpēc ierosinu 1 miljonu no šīs rezerves, kas mums tur ir izveidojusies, - tātad no naudas līdzekļu atlikuma uz gada beigām - tomēr atdot pašvaldībām.
Es lūdzu balsot un būšu pateicīgs
par pozitīvu balsojumu. Paldies.
Sēdes vadītājs. Vai vēl kāds
deputāts vēlas runāt par šo jautājumu? Neviens
nevēlas. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu.
Balsojam par deputāta Čerāna priekšlikumu. Tas ir
priekšlikums nr.26. Lūdzu rezultātu! Par - 12, pret - 22,
atturas - 28. Nav pieņemts.
V.Balodis. Arī nākamais - 27.priekšlikums
- ir deputāta Kārļa Čerāna priekšlikums.
(No zāles deputāts K.Čerāns: "Noņemts!")
Šoreiz summa ir 600 000 latu no Valsts īpašuma privatizācijas
fonda. Atsaukts? Paldies.
Sēdes vadītājs. Paldies. Tātad
ejam tālāk, jo priekšlikums nr.27 ir atsaukts.
V.Balodis. 28.priekšlikums. Demokrātiskās
partijas Saimnieks frakcija paredz no Valsts īpašuma privatizācijas
fonda piešķirt 1 858 000 latu dotāciju pašvaldību
finansu izlīdzināšanas fondam. Komisija nav atbalstījusi
un arī Ministru kabinets neatbalsta šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
piekrīt komisijas atzinumam par šo frakcijas priekšlikumu?
Deputāti piekrīt. Paldies. Pieņemts ir komisijas viedoklis,
un šis priekšlikums nav atbalstīts.
V.Balodis. 29.priekšlikums. Frakcija "Latvijai"
paredz Labklājības ministrijas līdzekļu iekšēju
pārdali - 25 000 latu paredz Saulkrastu slimnīcai jumta seguma
un griestu paneļu nomaiņai. Komisija nav atbalstījusi
un arī Ministru kabinets neatbalstīja šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Runās debatēs
Elmārs Zelgalvis - frakcija "Latvijai".
E.Zelgalvis (frakcija "Latvijai").
Godātie deputāti! Šodien par jumtiem mēs daudz esam runājuši, bet pašlaik ir runa par konkrētu slimnīcu. Mēs bijām šajā slimnīcā un iepazināmies ar stāvokli uz vietas. Tiešām stāvoklis ir ļoti nepatīkams, jumts tek un draud avārija, arī slimnīcas darbinieki ir atsūtījuši mums savu vēstuli - savu lūgumu šo nelielo naudas summu piešķirt.
No otras puses, avots tātad ir pašas Labklājības
ministrijas attiecīgais finansējums vadības līgumu
realizācijai. Kā mēs zinām, praktiski tas ir algu
palielinājums. Mēs šeit par algām arī esam
daudz runājuši un esam uzstājušies pret to, ka algas
tiek ierēdņiem palielinātas, un es domāju, ka
šādu līdzekļu pārdali mēs varētu
bez kādām sāpēm izdarīt, un aicinu atbalstīt
šo priekšlikumu. Paldies.
Sēdes vadītājs. Vai vēl kāds
deputāts vēlas runāt? Neviens nevēlas. Lūdzu
zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam frakcijas
"Latvijai" priekšlikumu (nr. 29), kas ir dokumenta 5.lappusē.
Lūdzu rezultātu! Par - 17, pret - 22, atturas - 29. Nav pieņemts.
V.Balodis. Tālāk. Skatāmies 3.tabulu "Priekšlikumi par līdzekļu pārdali". 30.priekšlikums. Deputāti Ilga Kreituse un Aivars Kreituss paredz no Valsts prezidenta Kancelejas noņemt 10,5 tūkstošus un piešķirt šos līdzekļus Kultūras ministrijai kā dotāciju Liepājas teātrim.
Ministru kabinets to nav atbalstījis. Budžeta
un finansu (nodokļu) komisijā šis priekšlikums tika
atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
ir iebildumi pret šo komisijas atzinumu par šo priekšlikumu?
V.Balodis. Es lūgtu balsojumu.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu deputātus izteikt attieksmi pret šo priekšlikumu. Par - 38, pret - 8, atturas - 22. Pieņemts.
Lūdzu, turpiniet, Baloža kungs!
V.Balodis. Nākamais ir 31.priekšlikums. Deputāta
Kārļa Čerāna priekšlikums. Ir paredzēts
1 miljonu līdzekļu paņemt no Saeimas darbības nodrošinājuma
un šo summu dot kā dotāciju pašvaldību finansu
izlīdzināšanas fondā. Ministru kabinets nav atbalstījis
šo priekšlikumu, un arī Budžeta un finansu (nodokļu)
komisija to neatbalsta.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
piekrīt atbildīgās komisijas atzinumam par šo deputāta
Čerāna priekšlikumu? (Starpsauciens: "Balsot!")
Prasa balsot. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu!
Balsosim deputāta Čerāna priekšlikumu nr. 31. Lūdzu
rezultātu! Par - 13, pret - 32, atturas - 25. Nav pieņemts.
V.Balodis. Nākamais ir 32.priekšlikums. Deputāta
Kārļa Čerāna priekšlikums. Arī šoreiz
tas paredz no Saeimas darbības nodrošinājuma 64 000 dot
kā dotāciju pašvaldību finansu izlīdzināšanas
fondam. Ministru kabinets nav atbalstījis, un arī Budžeta
un finansu (nodokļu) komisija nav atbalstījusi šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti piekrīt komisijas slēdzienam par šo priekšlikumu? Prasa balsojumu deputāti. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu deputātus izteikt savu attieksmi pret 32.priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par - 12, pret - 28, atturas - 17. Priekšlikums nav pieņemts.
Godātais Baloža kungs! Ilga Kreituse vēlas
runāt par to, kā lieta virzāma tālāk. Lūdzu,
Kreituses kundze!
I.Kreituse (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Augsti godātie deputāti un augsti godājamais
Baloža kungs! Ja ir komisijas slēdziens un ja neviens deputāts
to neapšauba, tad, ja jūs bez pieteikšanās runājat
kā deputāts, apšaubāt un lūdzat balsojumu,
jūs pārkāpjat to kārtību, kādā
jāpieņem likums un jābalso. Ja jūs vēlaties
balsojumu, lūdzu, piesakieties debatēs un to pieprasiet! Jums
nav tiesību pieprasīt balsojumu vienkārši tāpat,
ja stāvat tribīnē. Jums nav arī komisijas lēmuma,
ka vajag balsojumu. Jums ir komisijas lēmums - atbalstīt.
Ja jūs vēlaties prasīt balsojumu, piesakieties kā
deputāts debatēs un pasakiet, kāpēc jūs
to gribat vai prasāt. Un arī par iepriekšējo ierosinājumu,
kaut tas bija pozitīvs, neviens deputāts balsojumu neprasīja.
Tādā veidā likumprojektu tālāk izskatīt
nevarēs, ja jūs turpināsit šādā veidā
izvirzīt savas prasības bez pieteikšanās debatēs
un bez pamatojuma.
Sēdes vadītājs. Izskatām 33.priekšlikumu.
Lūdzu!
V.Balodis. Es gribu pateikties Kreituses kundzei: paldies, Kreituses kundze! Es jūtos vainīgs. Mans darbības laiks Saeimā tiešām ir daudz mazāks, un arī pieredze ir mazāka nekā jums.
Nākamais ir 33.priekšlikums. Deputātu
Ilgas Kreituses un Aivara Kreitusa priekšlikums - no Ārlietu
ministrijas centrālā aparāta, tajā skaitā
no atalgojumiem, 21 000 novirzīt Labklājības ministrijai
un ieviest jaunu sadaļu "Pensionāru uzņēmējdarbība".
Ministru kabinets nav atbalstījis, un arī komisija šo priekšlikumu
nav atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti piekrīt atbildīgās komisijas atzinumam par šo deputātu priekšlikumu?
Vēlas runāt Ilga Kreituse - pie frakcijām
nepiederoša deputāte. Lūdzu!
I.Kreituse (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Augsti godātie deputāti! Es jūs gribu informēt par to, kāpēc tika noraidīts šis priekšlikums, un diemžēl Budžeta un finansu (nodokļu) komisija nav mums šeit paskaidrojusi - kāpēc. Noraidīts tika tāpēc, ka esot jau izdalīta naudas summa invalīdu šai darbībai, bet mūsu priekšlikums ir izdalīt šo naudas summu ar speciālu ierakstu "Pensionāru darbības organizēšanai". Tas ir ārpus šīs invalīdu darbības, tātad īpaši ar šādu ierakstu. Tā ir ļoti minimāla summa, kas ir nepieciešama, lai šo darbību tikai sāktu, un par to ļoti bieži ir runājusi Latvijas Pensionāru federācija.
Es zinu, ka Birkava kungs tūlīt nāks
un aizstāvēs, ka viņa aparātam vajag algas. Bet
es teikšu, Birkava kungs, ka jūsu aparātam vajadzētu
lielāku tīrīšanu un arī noskaidrošanu,
kāpēc viņš tik slikti ir strādājis,
ka mums pēdējā laikā ārpolitikā ir
jācieš tikai neveiksmes.
Sēdes vadītājs. Valdis Birkavs - ārlietu
ministrs.
V.Birkavs (ārlietu ministrs).
Godātais Prezidij! Godātie kolēģi! Par to, vai ārpolitika cieš neveiksmes vai ārpolitikā ir panākumi, sprieda Saeima ārpolitiskajās debatēs. Un tur viss bija pateikts.
Kas attiecas uz 28 000, tad es tikai vēlreiz uzsvēršu
to, ka tas ir līdzekļu iekšējais pārdalījums,
ņemot no vēstniecību ietaupījumiem un pārskaitot
nepieciešamos līdzekļus centrālajam aparātam.
Tas nav nedz algu paaugstinājums, nedz darbinieku skaita palielinājums.
Tā ir vienkārši trūkstošā naudas summa.
Paldies.
Sēdes vadītājs. Vai vēl kāds deputāts vēlas runāt?
Aivars Kreituss - pie frakcijām nepiederošs
deputāts.
A.G.Kreituss (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Cienījamie deputāti! Es personīgi, būdams Kabinetā darbā, visādi esmu centies atbalstīt Ārlietu ministrijas darbu un arī personīgi Birkava kunga darbu, un es domāju, ka tiešām man nevar pārmest, ka es būtu kādreiz iestājies par to, ka nevajag Ārlietu ministrijai dot naudu vienai vai otrai lietai. Mums ir daudzas runas bijušas par to, ka ir vajadzīgi nelieli papildu finansējumi un ka tad Ārlietu ministrija savas, - teiksim tā, - saimnieciskās darbības rezultātā, kas saistās ar vīzu pārdošanu un pārējo, ieņems līdzekļus, un, kā parāda šī pozīcija un kā parāda arī ministra Birkava kunga atbilde, šis darbs tiešām sekmīgi notiek. Vismaz šajā virzienā tiek pateikts, ka tā papildu nauda ir tikusi ieņemta un ka tā ir vajadzīga centrālā aparāta, - teiksim tā, - iekšējai pārdalei. Papīros gan ir ierakstīts, ka tā ir nauda algām. Tā ir ierakstīts, tā kā mēs to nekādā ziņā neesam no zila gaisa ņēmuši. Bet es domāju, ka, vai tad nevarētu būt arī tā...
Visnotaļ atbalstot Ārlietu ministrijas šo
finansiālo darbību, vai tad nevarētu būt tā,
ka Ārlietu ministrija taisītu pati šādu žestu
un teiktu: "Jâ, mums izdalīja papildu līdzekļus
un deva klāt, mēs strādājām, un tagad mēs
parādām arī ar savu praksi ārzemēs, ka mūsu
darbība...", sauksim viņu par saimniecisko darbību,
"...sāk dot rezultātus un augļus." Un es domāju,
ka visas ministrijas ietvaros 21 000 pensionāru uzņēmējdarbībai...
Invalīdu uzņēmējdarbībai, es domāju,
tā ir niecīga summa, un drīzāk man būtu ļoti
patīkami dzirdēt, ja Birkava kungs būtu iznācis
priekšā un teicis: "Jâ, lai to summu ņem, bet
mums, protams, ir ļoti grūti, ka mums šī nauda tiek
noņemta tādam un tādam pasākumam, kur mēs
gribējām viņu ielikt. Un mēs apzināmies,
ka iedot pensionāru uzņēmējdarbībai 21
000 - tas nav daudz!" Par ko mēs šeit runājam pašreiz?
Mēs runājam par nesadalītiem 10 miljoniem. Es varētu
pateikt, kur naudiņa vēl ir. Tāda naudiņa ir,
no kuras Birkava kungs varēs paprasīt Ministru kabineta sēdes
laikā nevis 21 000, teiksim, šim zaudējumam. Es ierosinātu
viņam paprasīt 100 000 un pamatot - kāpēc. Šajā
tabulā, kas ir nonākusi deputātu rīcībā,
ir 9,1 miljons, tātad gandrīz 900 000 nav sadalīti no
šiem 10 miljoniem privatizācijas naudas, par kuru mēs
šeit tik daudz strīdamies. Es domāju, ka Birkava kungs
varētu atstāt šo nieka 21 tūkstoti pensionāriem
šai uzņēmējdarbībai. Šī prasība
- lūgums ir nācis no šiem cilvēkiem, un tas, es
domāju, ir visai pamatots - paprasīt šajā sēdē
tiešām naudu klāt, jo es visnotaļ novēlu, lai
Ārlietu ministrija strādātu pozitīvi. Es pasaku
priekšā: 900 000 nav sadalīti! Prasiet, lūdzu! Mums
nebūs vairs iespēju līdz gada beigām uzkāpt
šeit tribīnē un prasīt šai pozīcijai naudu.
Paldies.
Sēdes vadītājs. Vai vēl kāds
deputāts vēlas runāt? Nevēlas. Debates beidzam.
Komisijas vārdā Baloža kungs.
V.Balodis. Lūdzu deputātus balsot par šo
priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu deputātus izteikt savu attieksmi pret 33.priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par - 21, pret - 23, atturas - 29. Nav pieņemts.
Godātie kolēģi, likumprojekta apspriešanu turpināsim pēc pārtraukuma. Atgādinu, godātie kolēģi, ka pārtraukuma laikā Prezidija zālē notiks Prezidija un Frakciju padomes sēde.
Vēl paziņojumam vārdu lūdz Kārlis
Druva par komisijas sēdi.
K.J.Druva (LZS, KDS un LDP frakcija).
Cienījamie kolēģi! Es lūdzu
Aizsardzības un iekšlietu komisijas biedrus pulcēties
tūlīt komisijas telpā, lai mēs pabeigtu apspriest
to likumprojektu, kuru mēs sākām skatīt šorīt.
Sēdes vadītājs. Paziņoju pārtraukumu
līdz pulksten 13.30.
(P ā r t r a u k u m s)
Sēdi vada Latvijas Republikas 6. Saeimas priekšsēdētājs
Alfreds Čepānis.
Sēdes vadītājs. Gribu darīt jums zināmu, ka pārtraukuma laikā Frakciju padome pieņēma lēmumu turpināt šīsdienas darbu līdz visu darba kārtības jautājumu izskatīšanai. Un, tā kā to vēl ir diezgan daudz, arī budžeta grozījumi vēl daudzi ir skatāmi, es aicinātu deputātus būt ļoti lakoniskiem, lietišķiem, konkrētiem un atcerēties, ka priekšvēlēšanu kampaņu varēsim sākt nākamajā gadā.
Turpināsim izskatīt likumprojektu "Grozījumi
likumā "Par valsts budžetu 1997. gadam"". Komisijas
vārdā - deputāts Vents Balodis. Lūdzu!
V.Balodis (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Cienījamie deputāti, izskatīsim 34.
priekšlikumu, ko iesnieguši deputāti Tomašūns,
Ābele, Kazāks, Bunkšs un Lagzdiņš. Gribētu
vērst deputātu uzmanību uz to, ka nākamais - 35.
priekšlikums - ir Ministru kabineta priekšlikums, kur ir paredzēta
mazāka summa. Tam ir arī saņemts atbalsts no Ministru
kabineta un no Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas puses,
bet 34. priekšlikumu neatbalsta ne Budžeta un finansu (nodokļu)
komisija, ne Ministru kabinets.
Sēdes vadītājs. Paldies. Runāt
vēlas Andris Tomašūns - frakcija "Latvijas ceļš".
Lūdzu!
A.Tomašūns (frakcija "Latvijas ceļš").
Cienījamie deputāti! Sākšu ar to, kāpēc ir šāda motivācija un kāpēc radās šis priekšlikums. Iepazīstoties ar situāciju tieslietu sistēmā, jāsecina, ka kopumā Latvijā šī mums tik svarīgā vara ir nostādīta diezgan sāpīgos darba apstākļos, kas traucē ne tikai pašiem šiem cilvēkiem strādāt, kuri pilda šos pienākumus, bet traucē arī ļoti daudziem sabiedrības pārstāvjiem, kuriem tur tiesas kārtībā ir jārisina, kā tiesiskā valstī pienākas, savas problēmas, sasāpējušās lietas un sūdzības. Un notiek sekojošais. Daudzas tiesas, to skaitā arī Jelgavas pilsētas un rajona tiesa, kā arī Liepājas tiesa, nav spējīga izskatīt visus pieteikumus, kas tur ir nonākuši tikai tāpēc, ka, kā stāsta statistika un piemēri, uz vienu tiesas zāli ir vairāki tiesneši, bet viņi nevar vienā laikā izskatīt šīs tiesas lietas. Līdz ar to veidojas garas rindas un cilvēki tiek sūtīti no vienas tiesas uz otru, pat uz citu rajonu, tikai tāpēc, ka, lūk, nevar izskatīt visas lietas telpu trūkuma dēļ.
Runājot konkrēti par šajā priekšlikumā ieliktajiem vēlējumiem un priekšlikumiem par Jelgavas pilsētas un rajona tiesu, kā arī par Liepājas apgabaltiesu, jāteic, ka tās ir skatāmas kopā 34. priekšlikumā. Jāsaka, ka šī naudas summa tur ir nepieciešama vajadzīgo remontu un būvniecības darbu pabeigšanai, jo šīs te tiesas ir ieliktas tādās ēkās, kas pirms tam nav kalpojušas kā tiesu ēkas. Tas dotu iespēju jau tuvākajā laikā tik ļoti lielos teritoriālajos veidojumos, kāda ir Jelgavas pilsēta, tās rajons un Liepājas puse... arī Kurzemes pusē un daudzējādā ziņā tieši Zemgalē atrisināt daudzas problēmas, kādas tur ir sakrājušās sakarā ar to, ka nav pietiekama telpu daudzuma tiesas vajadzībām. Plus vēl arī tādas lietas, kā, piemēram, Jelgavā, kur policijas dienests atsakās konvojēt notiesātos uz tiesas prāvu, jo vienkārši nav kur šiem cilvēkiem tiesas laikā atrasties - nav uzbūvēti karceri, nav veikti drošības pasākumi, un līdz ar to nevar garantēt drošību ne tikai šiem tiesas darbiniekiem, bet arī sabiedrības pārstāvjiem, jo var notikt bēgšana.
Kas attiecas uz šo naudas summu kopumā, es varu tikai komentēt, ka šie dati nāk no pašas Tieslietu ministrijas, tie aprēķini ir veikti tur.
Vēl viena argumentācija varētu būt tāda, ka pat tad, ja šo naudas summu nepiešķirs, valstij tik un tā būs šī nauda jāiztērē, jo, piemēram, Jelgavas pilsētā pilsētas un rajona tiesa atrodas vienā mājā, no kuras puse pašlaik netiek izmantota, lai gan šī ēka tik un tā ziemā ir jāapsilda, tātad ir jātērē nauda par apkuri, bet tajā pašā laikā atdevi šī tiesa nekādu nevar dot pretī.
Man būtu liels lūgums cienījamajiem deputātiem balsot par šo priekšlikumu, neskatoties varbūt uz tiem dažiem momentiem, kas saistīti ar privatizācijas fonda programmu, tās paknapināšanu sakarā ar iepriekšējiem balsojumiem.
Es gribētu šeit izteikt vēl vienu tādu vispārinājumu. Ja valdībā kādam varbūt nepatīk tas, ka deputāti lielākoties pašlaik savos priekšlikumos izsaka domas par šā Valsts īpašuma privatizācijas fonda līdzekļu - 10 miljonu latu - pārdali vai tālāko sadali, tad atbildība jāuzņemas pašai valdībai, kura, norādot šos ienākumus, tomēr nav parādījusi, kādi būs šie izdevumi. Un tāpēc lielākā daļa naudas līdzekļu, kurus lūdz deputāti (arī šajā gadījumā), ir saistīti ar šā Valsts īpašuma privatizācijas fonda līdzekļiem.
Lūdzu deputātus balsot "par".
Sēdes vadītājs. Vai vēl kāds
deputāts vēlas runāt? Nevēlas. Debates beidzam.
Komisijas vārdā Baloža kungs. Lūdzu!
V.Balodis. Lūdzu deputātus izšķirt
ar balsojumu 34. priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu un
lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu deputātus
izteikt savu attieksmi pret deputātu grupas izteikto 34. priekšlikumu!
Lūdzu rezultātu! Par - 18, pret - 14, atturas - 28. Nav pieņemts.
V. Balodis. 35. ir Ministru kabineta priekšlikums
- 50 tūkstošus latu paredzēt Tieslietu ministrijai investīcijām
Liepājas apgabaltiesai. Komisija ir atbalstījusi šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
piekrīt komisijas atzinumam par šo priekšlikumu? Piekrīt.
Tas ir pieņemts.
V.Balodis. 36. priekšlikums ir Budžeta un finansu
(nodokļu) komisijas priekšlikums, kas būtībā
ir tas pats Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšlikums,
tikai izteikts citādā veidā, bet summa ir tā pati.
Komisija to ir atbalstījusi. Tomēr gribu vērst deputātu
uzmanību uz to, ka jau šobrīd mūsu balsojumi par
privatizācijas fonda izlietojumu ir 4,86 miljoni latu. Jūs
zināt, ka, ja arī šī summa tiks pievienota jau iepriekš
nobalsotajām, tad mēs būsim sadalījuši lielāko
daļu no privatizācijas fonda līdzekļiem, neparedzot
iespēju šo sadalījumu veikt valdībai un izpildīt
iepriekš paredzētās programmas.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
piekrīt komisijas atzinumam par šo priekšlikumu? Deputāti
piekrīt. Paldies. Pieņemts.
V.Balodis. 37. priekšlikums - deputāta Kārļa
Čerāna priekšlikums paredz no Finansu ministrijas 72 000
dot dotācijai pašvaldību finansu izlīdzināšanas
fondā. Ministru kabinets to nav atbalstījis, un arī Budžeta
un finansu (nodokļu) komisijas deputāti neatbalsta to.
Sēdes vadītājs. Runās deputāts
Kārlis Čerāns - frakcija "Latvijai".
K.Čerāns (frakcija "Latvijai").
Godāto sēdes vadītāj, godātie kolēģi deputāti! Šis ir jautājums par naudas līdzekļiem, kas ir parādījušies papildus Finansu ministrijas centrālā aparāta atalgojumam. Es domāju, ka pašreizējā budžeta situācijā tos būtu pareizāk novirzīt pašvaldību finansu izlīdzināšanas fondā.
Lūdzu manu priekšlikumu atbalstīt un lūdzu
balsojumu par to. Paldies.
Sēdes vadītājs. Paldies. Aija Poča
- valsts ieņēmumu valsts ministre. Lūdzu!
A.Poča (valsts ieņēmumu valsts ministre).
Cienījamie deputāti! Minētais Finansu
ministrijas vispārējais dotācijas lielums nav palielinājies,
tas ir tāds, kāds bija apstiprināts šā gada
budžetā, ko mēs apstiprinājām gada sākumā.
Šeit nav runa ne par kādu palielinājumu. Ja šis priekšlikums
tiek apstiprināts, tad ir runa par to, ka centrālajam aparātam
praktiski tiek samazināts atalgojums.
Sēdes vadītājs. Paldies. Vai vēl
kāds deputāts vēlas runāt? Runāt vairs neviens
nevēlas. Debates beidzam. Komisijas vārdā - Baloža
kungs. Lūdzu!
V.Balodis. Lūdzu deputātus izteikt savu attieksmi,
balsojot par 37. priekšlikumu!
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu!
Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu deputātus
izteikt attieksmi pret deputāta Čerāna priekšlikumu
nr. 37! Lūdzu rezultātu! Par - 8, pret - 27, atturas - 21.
Nav pieņemts.
V.Balodis. Nākamais ir 38. priekšlikums - Ministru
kabineta priekšlikums. Te paredzēta Valsts ieņēmumu
dienesta līdzekļu iekšējā pārdale - 200
000, bet gribu vērst deputātu uzmanību uz to, ka nākamajā
- Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas iesniegtajā 39.
priekšlikumā šī summa ir palielināta līdz
636 000. Šis priekšlikums ir saskaņots, te ņemts
vērā Valsts ieņēmumu dienesta viedoklis un Finansu
ministrijas viedoklis. Arī Ministru kabinets ir piekritis šim
Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas variantam. Tā ka
es lūdzu atbalstīt 39. priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Par 38. priekšlikumu
debatēs deputāti pieteikušies nav. Lūdzu zvanu!
Lūdzu balsošanas režīmu! Atvainojiet... Vai deputāti
piekrīt atbildīgās komisijas slēdzienam par 37.
priekšlikumu?
V.Balodis. Par 38...
Sēdes vadītājs. Piedodiet, par 38.
priekšlikumu. Deputāti piekrīt. Paldies. Pieņemts.
V.Balodis. Tālāk ir 39. priekšlikums.
Sēdes vadītājs. Un 39. Vai deputāti
piekrīt Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas atzinumam
par 39. priekšlikumu? Vēlas runāt Leopolds Ozoliņš
- pie frakcijām nepiederošs deputāts. Lūdzu!
L.Ozoliņš (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Cienījamo priekšsēdētāj
un cienījamie kolēģi! Es gribētu tomēr
dzirdēt motivāciju. Man pilnīgi līdzīgs
šķiet 38. un 39. priekšlikums. Vajag mazliet paskaidrot,
jo es tiešām nevaru ar visiem priekšlikumiem iepazīties.
Ļoti īsā laikā tiek pasniegti šie dokumenti.
Vakar mēs nobalsojām, tā īsti neizlasot, Konkurences
likumu, un nu es gribētu dzirdēt paskaidrojumu. Es neesmu
ne finansists, ne budžeta... (Starpsauciens: "Vajag lasīt!")
Esiet tik laipns! Paldies.
Sēdes vadītājs. Vai vēl kāds
deputāts vēlas runāt? Vairāk deputāti runāt
nevēlas. Komisijas vārdā.
V.Balodis. Es varbūt atkārtošu tiem deputātiem,
kas nedzirdēja. Ozoliņa kungs, šo 38. priekšlikumu
mēs nebalsojām un neatbalstām, bet atbalstām 39.,
kurš ir Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas priekšlikums,
un veicam šo iekšējo pārdali Valsts ieņēmumu
dienestā muitas politikas nodrošināšanai.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem ir iebildumi pret atbildīgās komisijas atzinumu par 39. priekšlikumu? Ir iebildumi. Vēlas balsot. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsosim Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas iesniegto priekšlikumu nr. 39. Lūdzu rezultātu! Par - 44, pret - 6, atturas - 9. Šis priekšlikums ir pieņemts.
Godātie kolēģi, Dozorceva kungs vēlas
sniegt paziņojumu par kļūdainu balsojumu. Dozorceva kungs,
lūdzu!
V.Dozorcevs (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Par 24. priekšlikumu es nobalsoju nepareizi. Es esmu
"atturējies", bet pēc būtības es gribēju
nobalsot "par". Atvainojos!
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemam to zināšanai.
Lūdzu, tālāk, Baloža kungs!
V.Balodis. 40. priekšlikums. Deputātu Leiškalna,
Kuprijanovas, Stikuta, Panteļējeva, Inkēna un Leitenas
priekšlikums - no Finansu ministrijas līdzekļiem 12 000
paredzēt Kultūras ministrijai, konkrēti Ēdoles
pils rekonstrukcijas darbu veikšanai. Ministru kabinets neatbalsta
šo priekšlikumu, bet komisijā viņš ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
piekrīt atbildīgās komisijas slēdzienam par deputātu
grupas priekšlikumu nr. 40? Piekrīt. Paldies.
V.Balodis. Nākamais ir 41. priekšlikums, kuru
ir parakstījuši šie paši deputāti, - no Finansu
ministrijas 50 000 latu novirzīt Kultūras ministrijai, konkrēti
Alsviķu pagasta mūzikas skolai. Ministru kabinets nav atbalstījis,
un arī Budžeta un finansu (nodokļu) komisija neatbalsta
šo priekšlikumu. (Starpsauciens: "Nobalsosim!")
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
piekrīt atbildīgās komisijas slēdzienam? Vēlas
runāt Leopolds Ozoliņš - pie frakcijām nepiederošs
deputāts.
L.Ozoliņš (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Cienījamo priekšsēdētāj,
kolēģi! Ir ļoti interesanti, ka dažus līdzīgus
priekšlikumus noraida, bet citus - nenoraida. Šeit ir ļoti
interesanti, ka to iesnieguši praktiski vieni un tie paši deputāti.
Ēdoles pils rekonstrukcijas darbus komisija tomēr atbalsta,
bet līdzekļu piešķiršanu Alsviķu pagasta
mūzikas skolai nez kāpēc komisija neatbalsta. Es tomēr
gribētu dzirdēt šeit, jo viņi visi piedalās
komisijā, vismaz motivāciju, kāpēc vienā
gadījumā atbalsta. Es nerunāju vairs par Ķemeriem,
es nerunāju par Latvijas kultūras un vēstures pieminekļiem
kopumā, bet es runāju par skolu celtniecību un beigšanu,
par tām skolām, kas jau ir zem jumta, bet kur bērni
nevar iet iekšā vienkārši tāpēc, ka Sadarbības
padome un vadošās institūcijas jeb grupas, lūk, nolēma,
un nevis citādi. Tad šeit paskaidrojiet, jo deputāti ir
vieni un tie paši: Leiškalns, Kuprijanova, Stikuts, Panteļējevs,
Inkēns un Leitenas kundze. Kāpēc vienā gadījumā
ir tā, bet citā... Vai tiešām mani kāds muļķo
vai es nesaprotu vēl īsti tās spēles? Droši
vien es saprotu, bet es tomēr gribu dzirdēt, kāpēc
vienā gadījumā līdzīgus projektus atbalsta,
bet šeit neatbalsta. Kas tur par lietu? Kas ir jādara, lai atbalstītu?
Pasakiet, lūdzu! Kāpēc šinī gadījumā
Alsviķu pagasta mūzikas skolu neatbalsta komisija? Kāpēc?
Baloža kungs, lūdzu! Jūs esat komisijas priekšsēdētājs,
nu tad paskaidrojiet, lai visi to zina! (Starpsauciens: "Mçs
nemīlam mūziku...")
Sēdes vadītājs. Vai vēl kāds
deputāts vēlas runāt? Nevēlas. Debates beidzam.
Komisijas vārdā - Baloža kungs.
V.Balodis. Es gribētu paskaidrot deputātiem,
kas to nezina, ka komisijas viedokli nosaka deputāti, komisijā
balsojot "par", "pret" vai "atturas". Acīmredzot,
Ozoliņa kungs, komisijā ir vairāk tādu deputātu,
kam patīk Ēdoles pils un varbūt ne tik ļoti patīk
Alsviķu pagasta mūzikas skola, tāpēc arī
komisijas viedoklis ir tāds.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu!
Lūdzu balsošanas režīmu. Balsosim deputātu
grupas izteikto 41.priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par -
25, pret - 12, atturas - 25. Šis priekšlikums netiek atbalstīts.
V.Balodis. 42. ir finansu ministra Roberta Zīles
priekšlikums par līdzekļu iekšējo pārdali
Iekšlietu ministrijā. Ministru kabinets to ir atbalstījis,
un arī komisija atbalsta.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
ir iebildumi pret šo priekšlikumu, ko akceptējis gan Ministru
kabinets, gan komisija? Iebildumu nav. Paldies. Pieņemts.
V.Balodis. 43. ir Izglītības, kultūras
un zinātnes komisijas priekšlikums par līdzekļu pārdali
par labu dotācijai laikrakstiem 6000 latu apmērā. Ministru
kabinets nav atbalstījis un arī Budžeta un finansu (nodokļu)
komisija nav atbalstījusi šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Vēlas runāt
Dzintars Ābiķis - frakcija "Latvijas ceļš".
Dz.Ābiķis (frakcija "Latvijas ceļš").
Cienījamie kolēģi! Pirmkārt, tā ir iekšējā pārdale. Otrkārt, komisija saņēma izglītības un zinātnes ministra vēstuli, kurā arī viņš to atbalsta. Un, treškārt, šī nauda nav paredzēta studentu kreditēšanai, bet tā nauda ir paredzēta ierēdņiem, kas strādā, un šie ierēdņi strādā jau divus gadus. Mēs arī uzskatām, ka viņiem pietiktu ar to summu, kas šeit paliek pāri.
Un pēdējais, ko es gribētu atgādināt,
ir tas, ka laikrakstu "Izglītība un Kultūra"
ir pasūtījušas vairākos tūkstošos eksemplāru
izglītības un kultūras iestādes, bet mēs,
jau balsojot par šāgada budžetu, pagājušajā
gadā laikrakstam "Izglītība un Kultūra",
kā atceraties, neiedevām tos 20 tūkstošus, lai gan
faktiski tā ir vienīgā profesionālā avīze,
kur skolotāji var iepazīties ar jaunāko gan metodikā,
gan mācību programmās, gan mācību saturā
un tā tālāk. Un skolotājiem šī avīze
praktiski ir gandrīz vai vienīgā avīze, jo citas
viņi vienkārši nespēj abonēt, un tā
ir izteikta profesionālā avīze. Es ļoti lūdzu
atbalstīt gan šo, gan arī nākošo priekšlikumu,
jo to tāpat atbalsta ministrs un atbalsta komisija. Tur tā
ir iekšējā pārdale. Paldies.
Sēdes vadītājs. Vai vēl kāds
deputāts vēlas runāt? Imants Liepa - frakcija "Latvijai".
I.Liepa (frakcija "Latvijai").
Augsti godātais priekšsēdētāj!
Cienījamie kolēģi! Tas, ka laikraksts būtu jāatbalsta,
ir pats par sevi saprotams, un tam varētu piekrist, bet es nevaru
piekrist, ja ir runa, ka mēs ņemam nost šos līdzekļus,
kā rakstīts 43.priekšlikumā, no studiju kreditēšanas.
Studiju kreditēšana ir jauns pasākums. Ļoti daudzi
studenti mums dzīvo burtiski "izdzīvošanas režīmā".
Ļoti daudzi studenti ir nabadzīgu vecāku bērni,
kuri, lai varētu studēt (tagad ļoti daudzās augstskolās
ir jāstudē par maksu - un ne mazo maksu), ir spiesti piepelnīties,
un arī šī iespēja ir ļoti ierobežota,
jo šā lielā bezdarba apstākļos darbu atrast
studentam nav vienkārši, un, ja arī atrod, tad tāds
students vairs pilntiesīgi nevar studēt, viņš atnāk
uz lekcijām un snauduļo, un tas ir saprotami, ka viņš
to vairs nevar izdarīt, un vienīgā iespēja, kā
šo situāciju novērst un griezt par labu, ir iespēja,
kura ir iemiesojusies pasaules praksē, - tā ir studentu kreditēšana.
Students saņem naudu studijām, un pēc tam viņš
to atdod valstij atpakaļ - protams, ar zināmiem nosacījumiem,
atvieglotā veidā. Tā arī ir studentu kreditēšanas
jēga - pretēji vispārējiem kreditēšanas
noteikumiem. Un, lūk, šodienas apstākļos ļoti
daudziem studentiem tas ir studēšanas vai nestudēšanas
jautājums - un it īpaši tiem gudrākajiem studentiem,
tiem, kuri no bērna kājas, dzīvodami laukos, ir pieraduši
iztikt ar minimāliem līdzekļiem. Un, ja nebūs šīs
kreditēšanas šiem gudrajiem prātiem, kas bieži
vien arī olimpiādēs ņem virsroku un pēc
augstskolu beigšanas sevi apliecina kā ļoti spējīgus
speciālistus, - ja šīs kreditēšanas nebūs,
tādā gadījumā šie gaišie prāti tiks
atbīdīti no izglītošanās iespējām.
Es esmu kategoriski pret studiju kreditēšanas samazināšanu,
un tādēļ, lai arī cik brīnišķīgi
būtu piešķirt tās dotācijas šim laikrakstam,
nevaru piekrist šim priekšlikumam.
Sēdes vadītājs. Andris Tomašūns
- frakcija "Latvijas ceļš".
A.Tomašūns (frakcija "Latvijas ceļš").
Cienījamie deputāti! Gribu jūsu uzmanību
vērst uz šo vārdukopu: studiju kreditēšanai
paredzētie līdzekļi Izglītības un zinātnes
ministrijas budžetā. Ir jāsniedz laikam paskaidrojums.
Jūs, Liepas kungs, varbūt īsti neesat izpratis to, ka
šobrīd tā nauda, kas ir paredzēta šajā
ailītē Izglītības un zinātnes ministrijas
budžetā, nav paredzēta, lai to izsniegtu studentiem
kredītu veidā. Tā ir nauda, kas ir paredzēta studiju
kreditēšanas programmu vai nolikumu, vai dažādu
cita veida normatīvo aktu izstrādei. Un, kā nupat konsultējoties
ar Kaksīša kungu un arī lasot avīzes, Ministru kabinetā
šie dokumenti sen jau ir sagatavoti un iedoti. Ko vēl tur vairāk
vajadzētu strādāt un finansēt? Tā nav studentu
kreditēšanai paredzētā nauda, tā ir pavisam
cita nauda, kas atrodas citā vietā, un, ja var ticēt
dažām citām pārdomām, kas skan no Ministru
kabineta, tad... ir pat tādas domas, ka arī to naudu šogad
neizlietos, tāpēc ka īsti skaidra šī kreditēšanas
politika vēl valstī nav. Bet tā ir Ministru kabineta
problēma šobrīd. Izglītības un zinātnes
ministrija savu darbu ir paveikusi, viņa savus projektus tur ir
iesniegusi, tāpēc es lūdzu šo iekšējo
pārdali atbalstīt, jo tur tā nauda vairs nav nepieciešama.
Lūdzu atbalstīt šo priekšlikumu par budžeta grozījumu.
Sēdes vadītājs. Ilga Kreituse - pie
frakcijām nepiederoša deputāte.
I.Kreituse (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Augsti godātie deputāti! Es tāpat gribēju
pievērst jūsu uzmanību tam jautājumam, ka šī
nauda nav domāta reālam studentam, kā reāla nauda
viņa maciņā, lai viņš varētu studēt.
Šī nauda ir domāta ierēdņiem, ierēdņu
darba veicināšanai, bet man liekas, ka ierēdņu
mums ir tik daudz un ka viņi ir tik tālu noveicinājuši
savu darbu, ka viņi ļoti labi iztiks bez tās naudas,
kas tiek šajā gadījumā novirzīta avīzei.
Un jāņem vērā ir vēl viens moments. Pie
reizes runāšu par nākamo priekšlikumu, kas tāpat
skar izglītību. Tas ir jautājums par Vidzemes augstskolu.
Es domāju, ka Izglītības un zinātnes ministrijai
būs lielas problēmas, kad viņi beidzot ķersies
klāt un pārskatīs Vidzemes augstskolas materiālo
nodrošinājumu, jo liekas savādi, kā var augstskolai
atņemt naudu. Bet ņemiet vērā to, ka Vidzemes
augstskolai no ārpusbudžeta līdzekļiem, nevis no
budžeta, 1996. un 1997.gadā ir iedoti ne vairāk un ne
mazāk kā 900 tūkstoši latu - kā aizdevums Valmieras
pilsētas domei. Vispār vēl vajadzētu padomāt,
vai Izglītības un zinātnes ministrija ir tik bagāta,
lai dotu aizdevumus pašvaldībām. Tāpēc abi
šie priekšlikumi ir atbalstāmi. Viens priekšlikums nozīmē
samazināt, es pat gribētu teikt, ierēdņu bezdarbību,
jo principā šī viņu tālākā darbība
šajā sfērā nav vajadzīga, un otrs priekšlikums
ir saistīts ar to, ka šī ir Latvijā vienīgā
augstskola, kura ir saņēmusi gandrīz miljonu latu no
ārpusbudžeta līdzekļiem.
Sēdes vadītājs. Imants Liepa. Otro
reizi.
I.Liepa (frakcija "Latvijai").
Augsti godātais priekšsēdētāj!
Cienījamie kolēģi! Es lasu to, kas ir iesniegts deputātiem
dokumentā, un te 43.priekšlikumā skaidri un gaiši rakstīts:
"Studiju kreditēšana". Es nezinu, no kurienes Tomašūna
kungs un Kreituses kundze ir izzinājuši, kas tā ir par
naudu. Vai tā pienākas, teiksim, studentiem (jo tur ir rakstīts
"Studiju kreditēšana"), vai tā pienākas,
teiksim, kaut kādiem "èinavniekiem" vai kam citam?
Es to nezinu, es skatos tikai šajā tabulā un spriežu
pēc tā, kas tur ir rakstīts. Un tur stāv rakstīts,
ka tā ir studiju kreditēšana. Studiju kreditēšana
vēl nebūt nenozīmē tūlīt ņemt
un iedot naudu. Protams, tur viss ir jāsakārto, arī likumdošana,
normatīvie akti un tā tālāk, un, ja tie vēl
nav sakārtoti, tad tie iespējami ātrāk ir jāsakārto,
lai naudu tieši tam studentam varētu novadīt. Tas ir šajā
gadījumā vajadzīgs darbs. Bet es vēlreiz gribu
tikai izteikt izbrīnu, no kurienes viens otrs deputāts dabū
tādu informāciju, kas mums, pārējiem deputātiem,
nav sniegta. Un, vadīdamies pēc šā ieraksta 43.priekšlikumā,
es pastāvu uz to, ka studentu kreditēšanai atvēlētos
līdzekļus samazināt nevajag.
Sēdes vadītājs. Dzintars Ābiķis.
Otro reizi.
Dz.Ābiķis (frakcija "Latvijas ceļš").
Cienījamais Liepas kungs! Tik tiešām mēs
bijām komisijā speciāli uzaicinājuši Izglītības
un zinātnes ministrijas Budžeta departamenta vadību,
un viņi mums paskaidroja un tik tiešām izskaidroja, kam
tā nauda ir domāta, tā ka mēs jūs absolūti
nemānām, nemaldinām. Paldies.
Sēdi vada Latvijas Republikas 6.Saeimas priekšsēdētāja biedrs
Andris Ameriks.
Sēdes vadītājs. Vairāk deputāti
uzstāties nevēlas. Debates beidzam. Baloža kungs, vai
jūs vēlaties ko teikt komisijas vārdā?
V.Balodis. Lūdzu deputātus izšķirties
balsojot.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu!
Lūdzu balsošanas režīmu. Godātie deputāti,
balsosim par Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas
iesniegto labojumu nr.43, kurš ir 3.tabulas 4.lappusē. Lūdzu
rezultātu! Par - 31, pret - 2, atturas - 19. Priekšlikums pieņemts.
V.Balodis. Nākamais - 44.priekšlikums - ir līdzīgs,
tikai avots šoreiz ir dotācija - paredzēts ir noņemt
3000 latu dotāciju Vidzemes augstskolai. Komisija nav atbalstījusi
šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Deputāti neiebilst
pret komisijas viedokli. (Starpsauciens: "Jâbalso!") Deputāti
lūdz balsojumu. Lūdzu zvanu! Godātie deputāti,
balsosim par 44.priekšlikumu - Izglītības, kultūras
un zinātnes komisijas priekšlikumu, kas ir 3.tabulas 5.lappusē.
Lūdzu balsošanas režīmu un lūdzu deputātus
izteikt savu attieksmi balsojot. Lūdzu rezultātu! Par - 31,
pret - 4, atturas - 19. Priekšlikums pieņemts.
V.Balodis. Nākamais ir 45.priekšlikums - finansu
ministra Roberta Zīles priekšlikums par līdzekļu iekšējo
pārdali Izglītības un zinātnes ministrijā,
un konkrēti integrācijai Eiropā ir paredzēti
1,9 tūkstoši. Atbalstījis gan Ministru kabinets, gan Budžeta
un finansu (nodokļu) komisija.
Sēdes vadītājs. Deputāti arī neiebilst. Pieņemts.
V.Balodis. 46.priekšlikums - Roberta Zīles priekšlikums
par līdzekļu iekšējo pārdali Izglītības
un zinātnes ministrijā. Atbalstīts gan Ministru kabinetā,
gan komisijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
V.Balodis. 47.priekšlikums ir līdzīgs,
un komisija ir atbalstījusi to.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
V.Balodis. 48.priekšlikums - deputātu Prēdeles,
Vītola, Rugātes un Nagļa priekšlikums Labklājības
ministrijas nozares vadības līdzekļus samazināt
un daļu šo līdzekļu iekšējās pārdales
veidā paredzēt tuberkulozes un hronisko plaušu slimību
izplatības ierobežošanai. Nav atbalstījis Ministru
kabinets, un neatbalsta arī komisija.
Sēdes vadītājs. Vēlas runāt
Aida Prēdele - LZS, KDS un LDP frakcijas deputāte. Lūdzu!
A.Prēdele (LZS, KDS un LDP frakcija).
Cienījamie kolēģi! Šī pavisam niecīgā summa ir domāta, lai tuberkulozes slimniekiem segtu pacienta iemaksas un ambulatoro apmeklējumu izmaksas. Minēšu tikai dažus skaitļus, jo mēs it kā teorētiski esam dzirdējuši, ka tuberkuloze ir mūsu valstī palielinājusies, taču reizēm nesaprotam, cik lielā mērā un cik traģiski patiesībā tas ir. 1991.gadā ir bijuši tādi 768 gadījumi, bet pagājušajā gadā - 1476. Mirstība: 1991.gadā ir bijis 171 gadījums. Pērnajā gadā jau ir bijuši 296 gadījumi, kad ļaudis ir miruši no tuberkulozes. Saslimstība ar tuberkulozi turpina pieaugt arī šajā gadā. Pirmajā ceturksnī vien ir no jauna atklāti 380 tuberkulozes gadījumi; tas ir par 62 gadījumiem vairāk nekā pērn. Neraugoties uz šo patiešām traģisko situāciju, valsts finansēšana tuberkulozes dienestam ir kopš 1995.gada nevis palielinājusies, bet samazinājusies par 700 000 latu. Un, redzot, kā pieaug saslimstība ar tuberkulozi un kā pieaug mirstība, tajā skaitā bērnu saslimšana un bērnu mirstība no tuberkulozes, Tuberkulozes un plaušu slimību centrs ir devis man tādu informāciju, ka jau 1996.gadā nav saņemti apmēram 234 000 latu no ārstēšanai nepieciešamā finansējuma. Bet tas viss vēl būtu, tā sakot, ziediņi. Patiesībā pats traģiskākais ir tas, ka, neraugoties uz īpašo situāciju tuberkulozes ziņā Latvijā, Latvija ir - kolēģi, ieklausieties! - vienīgā valsts pasaulē, kurā tuberkulozes slimniekiem ir kaut kas jāmaksā par savu ārstēšanu. Tiesa, man ir te runājuši pretī daži "speciālisti" (pēdiņās), kuri ir sacījuši tā: "Nu ko tu uztraucies, tie ir pārdesmit santīmi!" Mīļie kolēģi, tuberkulozes kā slimības īpatnība ir tā, ka ar to slimo lielākoties tādi cilvēki, kuriem pārdesmit santīmi ir liela nauda. Un ir arī tādi skaitļi, ka tikai 28% tuberkulozes slimnieku strādā. Pārējie ir bezdarbnieki, bezpajumtnieki, cilvēki bez iespējām kaut ko nopelnīt. Ja mēs atbalstīsim šo priekšlikumu, kā arī, ieklausieties, 54.priekšlikumu, tad mēs būsim atraduši avotu, lai kaut vai daļēji segtu maksu, lūk, par šiem pacienta maksājumiem, kas ir jāmaksā katram šādam pacientam. Ja te kāds grib sacīt, ka ministrija nav neko prasījusi šādam pasākumam, tad man ir jāsaka tā: ministrija varbūt nav prasījusi, bet man kā deputātei ir prasījuši tie cilvēki, kuriem šie 20 santīmi ir liela nauda un kuri tāpēc neārstē savu tuberkulozi un, tā sakot, aplaiž ar šo briesmīgo slimību arī tos, kas varbūt šobrīd dzīvo pārticībā un kam šobrīd nekā netrūkst.
Ļoti lūdzu atbalstīt šo, kā
arī 54.priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Vairāk deputāti debatēs uzstāties nevēlas. Debates beidzam.
Komisijas vārdā - Baloža kungs. Lūdzu!
V.Balodis. Godātie deputāti! Es varu vienīgi
atkārtot: komisijā piedalījās arī Labklājības
ministrijas pārstāvji (diemžēl šobrīd
es neredzu zālē nevienu no Labklājības ministrijas),
un viņi lūdza mūs vērst uzmanību uz to,
ka šai programmai "Tuberkulozes un hronisko plaušu slimību
izplatības ierobežošana" jau ir paredzēti 4
107 000 latu, un šie 14 000 latu nenozīmē itin neko. Viņi
lūdz neatbalstīt šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Godātie deputāti, lūdzu, balsosim par deputātu Prēdeles, Vītola, Rugātes un Nagļa iesniegto priekšlikumu. Tas ir priekšlikums nr.48. Lūdzu balsošanas režīmu un lūdzu deputātus balsot. Lūdzu rezultātu! Par - 26, pret - 5, atturas - 25. Priekšlikums nav pieņemts.
Lūdzu, tālāk!
V.Balodis. Godātie deputāti! Sākot no
49.priekšlikuma līdz 53.priekšlikumam (ieskaitot), tie visi
ir valdības, Ministru kabineta, priekšlikumi, kurus ir parakstījis
finansu ministrs Roberts Zīle un kuri visi ir atbalstīti gan
valdībā, gan arī Budžeta un finansu (nodokļu)
komisijā. Ja nav iebildumu, varbūt mēs varētu
pieņemt tos visus reizē.
Sēdes vadītājs. Mēs skatīsim pa priekšlikumiem, atbilstoši Kārtības rullim, Baloža kungs.
Vai pret 49.priekšlikumu deputātiem ir iebildumi? Deputātiem iebildumu nav.
50.priekšlikums. Deputāti neiebilst.
51.priekšlikums. Deputāti neiebilst.
52.priekšlikums. Deputāti neiebilst.
53.priekšlikums. Deputāti neiebilst. Pieņemts.
V.Balodis. 54.priekšlikums ir deputātu Prēdeles,
Vītola, Rugātes un Nagļa priekšlikums - no Labklājības
ministrijas līdzekļiem 10 000 latu paredzēt tuberkulozes
un hronisko plaušu slimību izplatības ierobežošanai.
Komisija arī šo priekšlikumu nav atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Komisijas viedoklis
mums ir zināms. Vai deputāti vēlas izteikties? Deputāti
nevēlas izteikties par šo priekšlikumu. Es sapratu no Prēdeles
kundzes teiktā, ka viņa lūdz balsojumu par 54.priekšlikumu.
Lūdzu zvanu! Godātie deputāti, balsojot paudīsim
savu attieksmi pret deputātu Prēdeles, Vītola, Rugātes
un Nagļa izteikto priekšlikumu, kurš mūsu tabulā
ir priekšlikums nr.54. Lūdzu balsošanas režīmu
un lūdzu deputātus balsot. Lūdzu rezultātu! Par
- 24, pret - 5, atturas - 23. Priekšlikums nav pieņemts.
V.Balodis. 55.priekšlikums ir no Ministru kabineta
un paredz līdzekļus dotācijai invalīdu bezmaksas
pārvadāšanai. Līdzekļus novirza Satiksmes ministrijai.
Komisija ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti neiebilst.
Pieņemts.
V.Balodis. Tāds pats ir arī 56. priekšlikums.
Tā kā mēs esam atbalstījuši 55.priekšlikumu,
tad nebūtu jāizskata.
Sēdes vadītājs. Tātad komisijas
vārdā jūs atsaucat 56.priekšlikumu, kaut gan to ir
izteicis Satiksmes ministrijas valsts sekretārs Pētersona
kungs?
V.Balodis. Jā, tas ir analogs priekšlikums.
Sēdes vadītājs. Tiek atsaukts. Lūdzu,
turpinām!
V.Balodis. 57.priekšlikums ir frakcijas "Latvijai"
priekšlikums, kas paredz no Vides aizsardzības un reģionālās
attīstības ministrijas līdzekļiem paņemt
10 000 latu un tos novirzīt Labklājības ministrijai,
konkrētāk - Skrīveru veco ļaužu pansionātam.
Ministru kabinets neatbalsta un arī komisija nav atbalstījusi
šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Deputāti lūdz balsojumu. Lūdzu zvanu! Godātie deputāti, balsosim par frakcijas "Latvijai" izteikto priekšlikumu, kurš ir tabulas 9.lappusē un kura numurs ir 57. Lūdzu balsošanas režīmu un lūdzu deputātus balsot. Lūdzu rezultātu! Par - 11, pret - 11, atturas - 23. Nav kvoruma.
Lūdzu atkārtot zvanu. Deputātus es aicinu
piedalīties balsošanā. Zālē ir acīm
redzams kvorums. Godātie deputāti, atkārtoti balsosim
par frakcijas "Latvijai" priekšlikumu, kurš ir priekšlikums
ar nr.57. Lūdzu balsošanas režīmu un lūdzu
deputātus balsot. Lūdzu rezultātu! Par - 13, pret - 9,
atturas - 37. Priekšlikums nav pieņemts.
V.Balodis. 58.priekšlikums - finansu ministra Roberta
Zīles iesniegtais priekšlikums par līdzekļu pārdali
Kultūras ministrijā. Komisija ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti neiebilst.
Pieņemts.
V.Balodis. 59.priekšlikums - Satiksmes ministrijas
valsts sekretāra Ulda Pētersona priekšlikums paredzēt
Satiksmes ministrijai dotācijas politiski represēto personu
pārvadāšanai. Komisija ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
V.Balodis. Paldies. Lūdzu deputātus skatīt
7.pielikumu, tas ir, Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas
iesniegto tabulu: no valsts budžeta piešķiramās
mērķdotācijas pašvaldībām un to sadalījums
pa rajoniem. Bet gribu teikt, ka komisija nav to atbalstījusi, jo
mēs esam izmainījuši līdzekļu avotu dotācijām
pašvaldību finansu izlīdzināšanai un esam iebalsojuši,
ka šis avots ir Valsts īpašuma privatizācijas fonds.
Tas ir jāskata kopā ar likumu "Par pašvaldību
finansu izlīdzināšanu 1997.gadam", un pēc būtības
par šo tabulu mums šobrīd nebūtu jābalso.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
ir iebildumi pret atbildīgās komisijas skaidrojumu par to,
ka šis priekšlikums nav balsojams? Deputāti skaidrojumam
piekrīt. Līdz ar to lēmums pieņemts.
V.Balodis. Paldies deputātiem. Mēs esam izskatījuši
tabulas un varam atgriezties pie 1.lapas, pie teksta daļas. (Starpsaucieni
no zāles: "Piektā tabula?")
Sēdes vadītājs. Baloža kungs,
deputāti jautā par 5.tabulas likteni.
V.Balodis. 5.tabulā, kā es jau deputātiem
teicu priekšlikumu izskatīšanas laikā, ir konkretizētas
šīs apakšprogrammas, ko iesniedzis Leopolds Ozoliņš,
bet balsojums bija par vienu konkrētu punktu. Šis ir vienkārši
līdzekļu sadalījums pa konkrētām programmām.
Mēs jau esam izdarījuši balsojumu.
Sēdes vadītājs. Atbilstoši komisijas
skaidrojumam, šis priekšlikums ir noraidīts. Bet es domāju,
ka skaidrojums ir izsmeļošs. Lūdzu, turpinām!
V.Balodis. Ņemot vērā mūsu nobalsotos
grozījumus, 1.pants skan šādi: "Apstiprināt
valsts pamatbudžetu 1997.gadam ieņēmumos 572 523 299
latu apmērā (ieskaitot ieņēmumus par sniegtajiem
maksas pakalpojumiem un citus pašu ieņēmumus) un valsts
speciālo budžetu ieņēmumos..." Es lasu vienkārši
tāpēc, ka man šie skaitļi ir saskaitīti. Ja
jūs nevēlaties, lai es tos nosaucu, tad...
Sēdes vadītājs. Godātie deputāti!
Ņemot vērā mūsu attieksmi pret to vai citu priekšlikumu,
kuru mēs izteicām, balsojot un pieņemot vai nepieņemot
atsevišķus budžeta labojumus, mainās faktiskā
summa, kuru komisijas priekšsēdētājs arī
nosauca. Tātad, atbilstoši komisijas priekšsēdētāja
teiktajam, šajā likumprojektā mainās skaitļi.
Baloža kungs nosauca šos konkrētos skaitļus, kādi
tie tagad ir atbilstoši mūsu balsojumiem. Tā ka esiet ļoti
uzmanīgi! Baloža kungs varētu vēlreiz atkārtot
tos faktiskos skaitļus, kādi tagad iznāk atbilstoši
mūsu balsojumam.
V.Balodis. Es saprotu, ka deputātiem nav laika un viņi negrib sevišķi iedziļināties šajos skaitļos. Ja jūs vēlaties, es varu lasīt - vai nelasīt un iet pa pantiem uz priekšu.
Sēdes vadītājs. Čerāna kungs, ja jums ir iebildumi, iesniedziet rakstveidā priekšlikumu par lietas tālāko virzību, bet šajā gadījumā ziņotājs ir tribīnē un mēs vienkārši izskatām konkrētu priekšlikumu. Jūs gribat par pantu uzstāties?
Baloža kungs, vēlreiz, lūdzu, formulējiet
1.pantu.
V.Balodis. Godātie kolēģi, es nevaru
saukt atsevišķus skaitļus, nelasot pantu, citādi
jūs jau nezināsit, kas tie ir par skaitļiem.
Sēdes vadītājs. Lūdzu, nolasiet
pantu, un tad deputāti paudīs savu attieksmi - vai nu balsot,
vai uzstāties debatēs.
V.Balodis. 1.pants: "Apstiprināt valsts pamatbudžetu
1997.gadam ieņēmumos - 572 miljoni 523 tūkstoši
299 latu apmērā (ieskaitot ieņēmumus par sniegtajiem
maksas pakalpojumiem un citus pašu ieņēmumus) un valsts
speciālo budžetu ieņēmumos - 585 miljoni 542
tūkstoši 125 latu apmērā, kā arī sadalījumu
pa ieņēmumu veidiem saskaņā ar 1.pielikumu."
Sēdes vadītājs. Paldies. Vēlas
runāt Kārlis Čerāns - frakcija "Latvijai".
Par kārtību, kā lieta tālāk virzāma.
Lūdzu!
K.Čerāns (frakcija "Latvijai").
Godātais sēdes vadītāj! Godātie
kolēģi deputāti! Es domāju, ka šeit mums
nav nekādas vajadzības lasīt šos konkrētos
skaitļus, jo mums ir pilnīgi skaidra Budžeta un finansu
(nodokļu) komisijas attieksme - apstiprināt ieņēmumus,
secīgi balsojot par priekšlikumiem par pielikumiem. Tieši
tāpēc mēs šos pielikumus balsojām vispirms,
lai šeit mēs arī iegūtu šīs summas. Es
nedomāju, ka deputāti varēs ar kalkulatoriem sarēķināt
precīzi visu to, kāda šī summa šajā brīdī
ir izveidojusies. Kas notiks tad, ja šeit Budžeta un finansu
(nodokļu) komisijas konsultanti, nedod Dievs, būs kļūdījušies?
Pielikumos izrādīsies viena summa, bet šeit izrādīsies
pavisam kaut kāda cita summa. Es ticu, ka konsultanti visu ir izdarījuši
pareizi, bet, ja šīs kļūdas būs gadījušās
un ja mēs ar savu balsojumu, ar savu piekrišanu būsim
apstiprinājuši skaitļus, kas aritmētiski neiet kopā,
tad mēs nonāksim strupceļā. Tāpēc
ir tapis šis pilnīgi loģiskais komisijas priekšlikums,
tāpēc mēs skatījām vispirms šos pielikumus
un tāpēc tagad ir vienkārši jāakceptē
komisijas priekšlikums, un patiesībā nekas cits jau arī
vairs nav balsojams. Šī kopējā budžeta ieņēmumu
summa izriet no visām pielikumu summām. Šeit nekas nav
balsojams! Tāpēc šos priekšlikumus, kuri šeit
iznāk 1., 2., 3. pantā... Tālāk arī tos,
kas attiecas uz 3.pantu, arī uz šo 5.punktu, tas ir papildinājums
6.punktam... Vārdu sakot, par to visu faktiski šī attieksme
būtībā jau ir izteikta tad, kad mēs skatījāmies
attiecīgos priekšlikumus. Tādā veidā mēs
skatījāmies pašu budžeta pamattekstu, un nav nekāda
pamata šobrīd skatīties citādi. Mēs pat nevaram
skatīties citādi. Paldies.
Sēdes vadītājs. Paldies, Čerāna
kungs! Deputātiem iebildumu pret 1.pantu atbilstoši mūsu
iepriekš izdarītajām izmaiņām tā tekstuālajā
daļā, kā es saprotu, nav. Lūdzu, turpiniet, Baloža
kungs!
V.Balodis. Ņemot vērā iebildumus,
arī 2.pantā mēs lūdzam apstiprināt izdevumus
atkarībā no balsojumiem par priekšlikumiem.
Sēdes vadītājs. Deputāti arī
neceļ iebildumus. Pieņemts.
V.Balodis. Attiecībā uz 3.pantu ir analoģiski.
Tieši tāpat. Ja deputātiem nav iebildumu.
Sēdes vadītājs. Deputātiem nav
iebildumu. Pieņemts.
V.Balodis. Nākamais priekšlikums ir Satiksmes
ministrijas valsts sekretāra U.Pētersona priekšlikums,
kuru komisija ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
tam. Pieņemts.
V.Balodis. Nākamais ir deputātu Ilgas Kreituses
un Aivara Kreitusa priekšlikums, kurš komisijā nav atbalstīts,
bet, izejot no mūsu balsojuma, tas ir jāatbalsta.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt...
V.Balodis. Es nolasīšu varbūt tekstu...
Sēdes vadītājs. Nevajag lasīt!
Deputāti piekrīt. Pieņemts.
V.Balodis. Nākamais. Valsts pārvaldes un pašvaldības
komisijas priekšlikums nav balsojams. Komisija to nav atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputātiem ir
iebildumi pret šādu formulējumu. Jānis Bunkšs
- frakcija "Latvijas ceļš". Lūdzu!
J.Bunkšs (frakcija "Latvijas ceļš").
Man ir lūgums vienkārši paskaidrot, lai
būtu pilnīgi skaidrs, kurā vietā ir šī
summa - 93 163 lati, kuru Saeima atbalstīja. Kurā vietā
šī summa parādās?
V.Balodis. Es varu paskaidrot deputātiem, ka līdz
ar mūsu balsojumu par šo modifikāciju pašvaldībām
šie ieņēmumi ir paredzēti no privatizācijas
fonda.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
komisijas skaidrojumam. Lūdzu, turpināsim!
V.Balodis. Arī nākamais - Demokrātiskās
partijas Saimnieks frakcijas priekšlikums - nav atbalstīts komisijā.
Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu
nav. Pieņemts.
V.Balodis. Nākamais ir Satiksmes ministrijas...
Es atvainojos, šeit būtu jāskata kopumā finansu ministra
Roberta Zīles priekšlikums, kurš ir pārstrādāts
un iestrādāts Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas
priekšlikumā, un Demokrātiskās partijas Saimnieks
frakcijas priekšlikums. Es gribētu, lai deputāti atbalsta
Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas izstrādāto
redakciju, kura apmierina gan deputātus, gan arī Finansu ministriju.
Sēdes vadītājs. Baloža kungs,
tātad jūs ierosināt atbilstoši tabulai atbalstīt
un iestrādāt atbildīgās komisijas redakcijā
finansu ministra Zīles un Budžeta un finansu (nodokļu)
komisijas priekšlikumu, kā arī Demokrātiskās
partijas Saimnieks frakcijas priekšlikumu?
V.Balodis. Jā.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
ir iebildumi pret atbildīgās komisijas skaidrojumu? Pieņemts.
V.Balodis. Nākamais ir Saeimas Juridiskā biroja
priekšlikums. Komisijā tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti arī
tam piekrīt. Pieņemts.
V.Balodis. Arī otrā daļa ir Saeimas Juridiskā
biroja priekšlikums, kas iestrādāts komisijas priekšlikumā.
Sēdes vadītājs. Deputāti tam
piekrīt. Pieņemts.
V.Balodis. Tālāk par 7., 8., 9., 10. un 11.
pantu ir Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas priekšlikumi,
un tie visi ir atbalstīti komisijā.
Sēdes vadītājs. Tātad deputātiem
iebildumu pret 7.priekšlikuma pieņemšanu nav. Pret 8. priekšlikumu
nav, pret 9. - arī nav, pret 10. - nav, pret 11. - nav iebildumu.
Tātad šie priekšlikumi tiek pieņemti. Paldies.
V.Balodis. Pēdējais ir Saeimas Juridiskā
biroja priekšlikums par likuma spēkā stāšanās
laiku. Šis teksts ir šāds: "Likums stājas spēkā
nākamajā dienā pēc tā izsludināšanas."
Budžeta un finansu (nodokļu) komisija ir atbalstījusi
šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
tam. Pieņemts.
V. Balodis. Paldies. Līdz ar to mēs esam
izskatījuši visus priekšlikumus par 1997.gada budžeta
grozījumiem. Paldies deputātiem!
Sēdes vadītājs. Ko jūs, būdams
komisijas vadītājs, aicināt darīt?
V.Balodis Lūdzu deputātus atbalstīt
šos grozījumus ar balsojumu.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu!
Godātie deputāti, balsosim par likumprojekta "Grozījumi
likumā "Par valsts budžetu 1997.gadam"" pieņemšanu
otrajā un galīgajā lasījumā. Lūdzu
balsošanas režīmu! Deputātus lūdzu balsot!
Lūdzu rezultātu! Par - 73, pret - nav, atturas - 8. Likums
ir pieņemts.
V.Balodis. Paldies!
Sēdes vadītājs. Godātie deputāti, pirms turpinām izskatīt mūsu sēdes darba kārtību, informēju, ka Saeimas Prezidijs ir saņēmis sešu deputātu iesniegumu: "Lûdzam iekļaut Saeimas 1997.gada 19.jūnija sēdes darba kārtībā Saeimas lēmuma projektu "Par priekšlikumu iesniegšanas laika samazināšanu likumprojektam "Par 1951.gada 28.jūlija Konvenciju par bēgļa statusu un tās 1967.gada 31.janvāra Protokolu par bēgļa statusu"" un skatīt to pēc likumprojekta "Grozījumi likumā "Par valsts budžetu 1997.gadam"".
Vai deputāti vēlas runāt "par" vai "pret" ðo priekšlikumu? Deputāti "par" vai "pret" ðo priekšlikumu runāt nevēlas, (Starpsauciens: "Balsot!") bet pieprasa balsojumu.
Lūdzu zvanu! Godātie deputāti, balsosim par priekšlikumu, kuru es nupat nolasīju, - par izmaiņām mūsu šodienas darba kārtībā. Lūdzu balsošanas režīmu! Deputātus lūdzu balsot! Lūdzu rezultātu! Par - 51, pret - 4, atturas - 12. Priekšlikums ir pieņemts. Izmaiņas darba kārtībā ir izdarītas.
Es atvainojos, ziņotājs šajā gadījumā
ir Antons Seiksts - Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas
priekšsēdētājs. Frakcija "Latvijas ceļš".
Lūdzu!
A.Seiksts (frakcija "Latvijas ceļš").
Godātie kolēģi! Dokuments nr. 2810-a.
Sēdes vadītājs. Seiksta kungs, lūdzu,
atkārtojiet, jo mūsu izmaiņas darba kārtībā
tika izdarītas ļoti strauji. Deputātiem ir jāatrod
dokuments un jācenšas sekot līdzi tātad tam, ko jūs
ierosināt. Lūdzu, atkārtojiet savu priekšlikumu!
A.Seiksts. Tātad dokuments nr. 2810-a.
Sēdes vadītājs. Godātie deputāti,
lūdzu, atrodiet dokumentu nr. 2810-a.
A.Seiksts. Uz otro un galīgo lasījumu ir ienākuši
divi priekšlikumi. Proti, 2.pantā ir deputāta Jirgena priekšlikums.
Komisija to nav atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Godātie deputāti,
atklāsim debates! Vēlas runāt deputāts Aigars
Jirgens - frakcija "Tçvzemei un Brīvībai".
A.Jirgens (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Godājamie kolēģi, es ļoti aicinātu
atbalstīt šo priekšlikumu, jo šī konvencija, kurai
mēs pievienojamies, dod katrai valstij divas alternatīvas,
un katra valsts var izvēlēties, vai viņa uzņems
bēgļus no Eiropas valstīm vai no visas pasaules valstīm.
Un man personīgi nav saprotams, kāpēc Ārlietu
ministrija un Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija
ir izvēlējusies šo plašāko alternatīvu,
jo es domāju, ka ne Latvijas demogrāfiskā, ne sociāli
ekonomiskā situācija nav tāda, lai mēs gribētu
uzņemt šeit bēgļus no visas pasaules, un tāpēc
es aicinātu deputātus izvēlēties šo otro
alternatīvu, kas konvencijā ir definēta kā "A"
alternatīva, un atbalstīt manu priekšlikumu. Paldies.
Sēdes vadītājs. Vēlas runāt
Kārlis Čerāns - frakcija "Latvijai". Lūdzu!
K.Čerāns (frakcija "Latvijai").
Godāto sēdes vadītāj, godātie
kolēģi deputāti! Es ļoti labi saprotu, ka visiem
ir ļoti liela vēlme šodien pieņemt gan šo konvenciju
par bēgļu statusu, gan arī mūsu likumprojektu,
bet man tomēr rodas ļoti liels jautājums: ko mēs
šobrīd skatām? Tāpēc man būtu lūgums
ievērot zināmu procedūras kārtību. Mēs
tikko iekļāvām šajā darba kārtībā
lēmuma projektu par priekšlikumu iesniegšanas termiņa
samazināšanu, bet tā vietā, lai mēs izskatītu
šādu lēmuma projektu, mēs uzreiz sākam izskatīt
kaut kādu likumprojektu. Es kategoriski iebilstu pret šādu
lietu, jo mums tomēr ir jāievēro kaut kāda zināma
kārtība, lai mēs šeit absolūti nepadarītu
smieklīgu mūsu darbu. Paldies. Es tomēr aicinātu
izskatīt to lēmuma projektu, kuru mēs iekļāvām
darba kārtībā. Paldies.
Sēdes vadītājs. Godātie deputāti!
Čerāna kungam ir pilnīga taisnība. Seiksta kungs,
lūdzu jūsu komentāru! Jūs neesat paņēmis
pareizo dokumentu.
A.Seiksts. Jā, paldies, Čerāna kungs,
par aizrādījumu! Tiešām ir jāvienojas par priekšlikumu
iesniegšanas termiņu. Mēs no rīta noteicām
līdz vienpadsmitiem, ir priekšlikums šo termiņu noteikt
šodien līdz 14.30. Lūdzu nobalsot par to.
Sēdes vadītājs. Seiksta kungs, kādu
dokumentu mēs izskatām? Ar kādu numuru?
A.Seiksts. Nr. 2882.
Sēdes vadītājs. Godātie deputāti!
Atbilstoši mūsu balsojumam referents lūdz jūs atrast
dokumentu nr. 2882. Tas ir Saeimas lēmuma projekts par priekšlikumu
iesniegšanas laika samazināšanu likumprojektam, kuru mēs
jau sākām izskatīt.
A.Seiksts. Jā, godātie kolēģi,
tikai nevis 11.00, bet 14.30.
Sēdes vadītājs. Vai par šo Saeimas
lēmuma projektu deputāti vēlas uzstāties debatēs?
"Par" vai "pret"? Deputāti uzstāties debatēs
nevēlas. Tad mums ir jāpieņem šis lēmuma
projekts balsojot. Lūdzu zvanu! Godātie deputāti, balsosim
par Saeimas lēmuma projektu - samazināt priekšlikumu iesniegšanas
laiku likumprojektam "Par 1951. gada 28. jūlija Konvenciju par
bēgļa statusu un tās 1967. gada 31. janvāra Protokolu
par bēgļa statusu" līdz šīsdienas, 19.
jūnija, pulksten 11.00?
A.Seiksts. ... līdz 14.30.
Sēdes vadītājs. 11.00. Mēs varam
izskatīt tikai rakstveida priekšlikumus. Seiksta kungs, tur esot
kļūda, jo man paskaidro, ka līdz 14.30.
A.Seiksts. Jā, to jau es... Godāto sēdes
vadītāj, es to jau teicu. Lūdzu nobalsot par šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Lūdzu balsošanas
režīmu! Un lūdzu deputātus izteikt savu attieksmi
balsojot. Lūdzu rezultātu! Par - 53, pret - 5, atturas - 2.
Lēmums ir pieņemts.
A.Seiksts. Ja drīkst... ja nav debatētāju...
Sēdes vadītājs. Vienu brīdi, Seiksta kungs! Seiksta kungs, man ir uz brīdi jāpārtrauc jūsu uzstāšanās, jo Saeimas Prezidijs ir saņēmis vairākus deputātu iesniegumus. Šajā gadījumā atbilstoši mūsu izskatāmajai darba kārtībai tie ir jānolasa tādā secībā, kādā tie ienāk.
Seši deputāti - Antons Seiksts, Indulis Bērziņš, Panteļējevs, Lībane, Straume un Grīnblats - adresē Saeimas Prezidijam iesniegumu, kurā lūdz iekļaut Saeimas 1997. gada 19. jūnija sēdes darba kārtībā likumprojektu "Par 1951. gada 28. jūlija Konvenciju par bēgļa statusu un tās 1967. gada 31. janvāra Protokolu par bēgļa statusu" otrajam, galīgajam, lasījumam. Nupat mēs pieņēmām lēmumu - saīsināt priekšlikumu iesniegšanas termiņu. Tagad ir runa par šā paša likumprojekta izskatīšanu šodien otrajā un galīgajā lasījumā. Vai deputāti vēlas runāt "par" vai "pret" ðo sešu deputātu iesniegumu? Vēlas runāt.
Jānis Ādamsons - pie frakcijām nepiederošs
deputāts. Ādamsona kungs, jūs runāsiet "par"
vai "pret"?
J.Ādamsons (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Cienījamie kolēģi! Tādu cirku,
kāds pašlaik notiek mūsu sēdē, es neesmu
redzējis visu šo laiku. Un es gribētu dzirdēt
arī pamatojumu, kur ir tā steidzamība, kāpēc
viens likumprojekts steidzīgi jāiekļauj darba kārtībā,
kaut gan mums darba kārtība ir pietiekoši noslogota. Man
ir priekšlikums visus jautājumus izskatīt saskaņā
ar apstiprināto darba kārtību.
Sēdes vadītājs. Sinkas kungs, jūs
varat runāt "par" atbilstoši Kārtības rullim.
Juris Sinka - frakcija "Tçvzemei un Brīvībai".
Lūdzu!
J.Sinka (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Es ļoti lūdzu Saeimu izskatīt šo,
cik ātri vien iespējams, jo sakarā ar Eiropas padomes
asamblejas jaunās pārraudzības komisijas izveidi, Vācija
tikko ir pieprasījusi Latvijas vispārējā stāvokļa
izskatīšanu, un tas nozīmē Latvijas gatavību
izpildīt visas starptautiskās konvencijas. Un tas mums var
radīt tikai grūtības. Mēs šur tur jau esam
aizkavējušies. Tā ka es ļoti lūdzu atbalstīt,
jo steidzamība tiešām šeit ir. Paldies.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Godātie deputāti! Balsosim par sešu deputātu iesniegumu, kurā viņi lūdz iekļaut Saeimas 19. jūnija sēdes darba kārtībā likumprojektu "Par 1951. gada 28. jūlija Konvenciju par bēgļa statusu un tās 1967. gada 31. janvāra Protokolu par bēgļa statusu" otrajam, galīgajam, lasījumam. Lūdzu balsošanas režīmu! Un deputātus lūdzu izteikt savu attieksmi balsojot. Lūdzu balsot! Lūdzu rezultātu! Par - 53, pret - 10, atturas - 5. Priekšlikums ir pieņemts.
Lūdzu, Seiksta kungs!
A.Seiksts. Paldies, godātie kolēģi!
Sēdes vadītājs. Tātad mēs izskatām likumprojektu "Par 1951. gada 28. jūlija Konvenciju par bēgļa statusu un 1967. gada 31. janvāra Protokolu par bēgļa statusu".
Ziņo Antons Seiksts - frakcija "Latvijas ceļš".
Lūdzu!
A.Seiksts (frakcija "Latvijas ceļš").
Paldies. Godātais Prezidij, godātie deputāti!
Tagad nu ir dokuments nr.2810-a. Es ļoti atvainojos par šo neorganizētību,
kas zināmā mērā radās manas vainas dēļ.
Tātad strādāsim ar dokumentu nr. 2810.
Sēdes vadītājs. Dokumenta numurs ir
2810-a.
A.Seiksts. Pie tā, ka slikti strādā mikrofoni, es neesmu vainīgs. nr.2810-a.
2.pantā uz otro, galīgo lasījumu, ir
saņemts deputāta Jirgena priekšlikums. Komisija to nav
atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāts Jirgens
uzstājās par savu priekšlikumu un lūdz balsojumu.
Godātie deputāti! Mums balsojot ir jāizšķiras
- atbalstīt vai neatbalstīt deputāta Jirgena priekšlikumu.
Lūdzu zvanu! Godātie deputāti! Balsosim deputāta
Aigara Jirgena priekšlikumu - 2. pantā vārdus ""B"
alternatīva" aizstāt ar vārdiem ""A"
alternatīva". Lūdzu balsošanas režīmu!
Deputātus lūdzu balsot! Lūdzu rezultātu! Par -
34, pret - 13, atturas - 14. Priekšlikums ir pieņemts.
A.Seiksts. Nākošais ir deputāta Jirgena
priekšlikums 7. pantā - papildināt to ar jaunu 8. pantu
jums pievienotajā redakcijā. Komisija nav atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Vēlas uzstāties
deputāts Aigars Jirgens - frakcija "Tçvzemei un Brīvībai".
Lūdzu!
A.Jirgens (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Godājamie kolēģi! Paldies par iepriekšējo balsojumu un es ļoti aicinātu atbalstīt arī šo priekšlikumu. Es gribu paskaidrot, kas ir 34. pants šajā Konvencijā, bet šis 34. pants saucas "Naturalizācija". Šis pants nosaka to, ka šīs Konvencijas dalībvalsts, kas to ir ratificējusi, darīs visu iespējamo, lai pēc iespējas ātrāk naturalizētu šos bēgļus, kuri būs ieguvuši bēgļu statusu. Manuprāt, Latvijai ir pilnīgi pietiekami problēmu jau šobrīd ar tiem 700 000 cilvēku, kas šeit ir ieradušies padomju okupācijas laikā un kuri pretendē uz naturalizāciju, tāpēc uzņemties vēl papildu saistības - pēc iespējas ātrākā laikā naturalizēt šos bēgļus -, es domāju, ir vienkārši nesaprātīgi no mūsu valstiskā viedokļa.
Es esmu iesniedzis divas redakcijas, ko es piedāvāju. Viena ir stingrāka, tas ir, ka Latvijas Republika neuzskata sev par saistošu šo te 34. pantu. Tāds formulējums arī likumprojektā jau ir. Turpretī otra redakcija ir nedaudz mīkstināta, ka saskaņā ar Konvencijas 42. panta pirmo daļu noteikt, ka Latvijas Republika šo 34. pantu uzskata par ieteikumu, nevis par saistošu normu.
Es aicinātu balsot par pirmo variantu. Ja tas netiek
pieņemts, tad es uzturu spēkā šo otro priekšlikumu.
Ja pirmo priekšlikumu pozitīvi nobalso, tad, protams, otrais
vairs nav balsojams. Paldies.
Sēdes vadītājs. Vai vēl deputāti
vēlas uzstāties par šo priekšlikumu? Deputāti
vairāk runāt nevēlas. Debates slēdzam. Komisijas
vārdā - Antons Seiksts. Lūdzu!
A.Seiksts. Godātie kolēģi! Es te gribu
komentēt komisijas nostāju šajā jautājumā,
kāpēc nav pieņemts šis priekšlikums. Proti,
Konvencijai šajā sakarā ir ieteicošs raksturs, nevis
obligāts, un tāpēc mēs neuzskatījām
par nepieciešamu atbalstīt šo priekšlikumu šajā
sakarā. Lūdzu balsot!
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Godātie deputāti! Balsosim par deputāta Aigara Jirgena priekšlikumu - papildināt ar jaunu 8. pantu šādā redakcijā. Pirmais variants: saskaņā ar Konvencijas 42. panta pirmo daļu... un tālāk kā tekstā... Lūdzu balsošanas režīmu un deputātus lūdzu balsot! Lūdzu rezultātu! Par - 33, pret - 7, atturas - 23. Priekšlikums ir pieņemts.
Līdz ar to nav balsojams šis otrais variants... Visi pārējie priekšlikumi atbilstoši mūsu šim balsojumam arī nav balsojami.
Lūdzu, turpināsim, Seiksta kungs!
A.Seiksts. Līdz ar to vairāk priekšlikumu
nav.
Sēdes vadītājs. Seiksta kungs, ko jūs
aicināt darīt?
A.Seiksts. Balsot kopumā.
Sēdes vadītājs. Godātie deputāti!
Balsosim par likumprojekta "Par 1951. gada 28. jūlija Konvenciju
par bēgļa statusu un tās 1967. gada 31. janvāra
Protokolu par bēgļa statusu" pieņemšanu otrajā,
galīgajā, lasījumā. Lūdzu balsošanas
režīmu un deputātus lūdzu balsot! Lūdzu rezultātu!
Par - 54, pret - 1, atturas - 7. Likums ir pieņemts.
Sēdi vada Latvijas Republikas 6. Saeimas priekšsēdētājs
Alfreds Čepānis.
Sēdes vadītājs. Godātie kolēģi! Saskaņā ar mūsu vienošanos izskatīsim Saeimas lēmuma projektu "Par Centrālās vēlēšanu komisijas locekles Dzidras Ceihneres atsaukšanu". Dokuments nr. 2880. Deputātiem tas ir izdalīts.
Vai kāds vēlas runāt par šo jautājumu? Deputāti runāt nevēlas. Izlemsim jautājumu balsojot. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsosim Saeimas lēmuma projektu šajā jautājumā. Balsojums aizklāts. Lūdzu rezultātu! Par - 60, pret - 3, atturas - 1. Dzidra Ceihnere atsaukta no Centrālās vēlēšanu komisijas sakarā ar viņas iesniegumu par darbības izbeigšanu šajā komisijā ar 1997.gada 16.jūniju.
Godātie kolēģi, mēs esam saņēmuši piecu deputātu parakstītu dokumentu, kurā viņi lūdz izdarīt izmaiņas šīsdienas sēdes darba kārtībā un pārcelt darba kārtības 37.punktu - likumprojekta "Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā" izskatīšanu - pēc tikko pieņemtā dokumenta nr.2880, tātad izskatīt tagad. Vai kāds vēlas runāt "par" vai "pret" šo iesniegumu? Deputāti runāt nevēlas, bet pieprasa balsot. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Izteiksim attieksmi pret piecu deputātu priekšlikumu - izdarīt izmaiņas darba kārtībā. Lūdzu rezultātu! Par - 34, pret - 12, atturas - 15. Lēmums ir pieņemts. Tātad tagad izskatīsim darba kārtības 37.jautājumu.
Un ir vēl viens iesniegums, kurā pieci deputāti
lūdz darba kārtības 33.punktu - likumprojektu "Grozījumi
likumā "Par Aizsardzības spēkiem"" izskatīt
pēc likumprojekta "Grozījumi Latvijas Administratīvo
pārkāpumu kodeksā". Vai kāds vēlas
runāt "par" vai "pret" ðo jautājumu?
Kārlis Leiškalns vēlas runāt "pret".
K.Leiškalns (frakcija "Latvijas ceļš").
Augsti godātais Prezidij! Augsti godātie deputāti!
Mēs esam vienojušies par to, ka mēs izskatīsim
visus darba kārtībā esošos punktus, tāpēc
nevajag tērēt laiku manipulācijām ar darba kārtību.
Paldies.
Sēdes vadītājs. Paldies. Vai kāds vēlas runāt "par"? Nevēlas. Izlemsim jautājumu balsojot. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu deputātus izteikt savu attieksmi pret šo piecu deputātu priekšlikumu par izmaiņām darba kārtībā. Lūdzu rezultātu! Par - 25, pret - 17, atturas - 15. Šis priekšlikums netiek pieņemts.
Tātad, godātie kolēģi, saskaņā
ar tikko panākto vienošanos izskatīsim darba kārtības
37.punktu - likumprojektu "Grozījumi Latvijas Administratīvo
pārkāpumu kodeksā", trešais lasījums.
Juridiskās komisijas vārdā - deputāts Ilmārs
Bišers.
I.Bišers (Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija).
Godātais priekšsēdētāj! Cienījamie kolēģi! Strādāsim ar dokumentu nr.2853. Trešais lasījums.
Pirmais priekšlikums ir valsts ieņēmumu
valsts ministres Aijas Počas priekšlikums - papildināt
kodeksu ar jaunu 14.1.pantu par juridiskās personas atbildību.
Komisija neatbalstīja, jo šis jautājums ir pārāk
principiāls. Mēs to pēc būtības atbalstām,
bet tomēr uzskatām, ka tik principiālu jautājumu
nevar iestrādāt trešajā lasījumā, tikai
mainot vienu pantu. Tad nepieciešama vesela rinda izmaiņu, ko
mēs domājam jau nākamajos grozījumos iestrādāt.
Komisija neatbalsta.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
piekrīt atbildīgās komisijas atzinumam par priekšlikumu
likumprojekta 14.1.pantā? Deputāti komisijas atzinumam piekrīt.
Valsts ieņēmumu valsts ministres Počas kundzes priekšlikums
netiek atbalstīts.
I.Bišers. Tālāk ir priekšlikums par
kodeksa 15.pantu. Komisija ierosina izslēgt no šā panta
vārdus "labošanas darbus un". Mēs iepriekšējā
projektā šos vārdus no visa kodeksa izslēdzām,
bet diemžēl vienā pantā tie bija vēl palikuši.
Sēdes vadītājs. Deputāti komisijas
atzinumam piekrīt. Paldies. Pieņemts.
I.Bišers. Nākošais ir valsts ieņēmumu
valsts ministres Aijas Počas priekšlikums, kuru komisija ir
atbalstījusi daļēji. Es pasvītroju - daļēji
atbalstījusi, lai gan te ir ierakstīts, ka neatbalstīja.
Ir izdarīti grozījumi, bet tikai mazliet mazāk, nekā
to bija piedāvājusi valsts ministre.
Sēdes vadītājs. Deputāti komisijas
atzinumam piekrīt. Pieņemts.
I.Bišers. Nākamais priekšlikums ir 8.lappusē
- deputāta Eniņa priekšlikums, kurš ierosina par transportlīdzekļa
vadīšanu cilvēkam, kuram nav vadīšanas tiesību,
bet kurš ir vadījis transportlīdzekli alkoholisko dzērienu
vai citu apreibinošo vielu iespaidā, konfiscēt transportlīdzekli
vai sodīt bez konfiskācijas. Komisija nav atbalstījusi
šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Deputāti komisijas
atzinumam par deputāta Eniņa priekšlikumu... (Starpsauciens:
"Balsot!") Deputāti pieprasa balsojumu. Lūdzu zvanu!
Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu izteikt attieksmi
pret deputāta Eniņa priekšlikumu - papildināt likumprojekta
126.1.panta redakciju ar vārdiem... un tālāk kā
tekstā. Lūdzu rezultātu! Par - 5... Godātie kolēģi,
es lūdzu vismaz vienu piedalīties balsošanā. Vēlreiz
lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Izteiksim
attieksmi pret šo priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par
- 4, pret - 31, atturas - 22. Priekšlikums nav pieņemts. Deputātu
labsirdība ir neizmērojama.
I.Bišers. Tālāk ir komisijas priekšlikums
- papildināt likumprojektu ar jaunu pantu un iestrādāt
tajā jaunu 166.21.panta redakciju. Šis priekšlikums balstās
uz valdības priekšlikumu par administratīvajiem pārkāpumiem
valsts budžeta izpildē un finansu vadībā. Tos
jūs varat redzēt nākamajā lappusē. Komisija
tos kā patstāvīgu nodaļu neatbalstīja, bet
iestrādāja jau esošajos pantos.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
piekrīt atbildīgās komisijas atzinumam par šo priekšlikumu?
Paldies. Piekrīt. Pieņemts.
I.Bišers. Tas pats ir par 166.23.pantu 10.lappusē...
(Starpsauciens no zāles: "Kurā lappusē!")
Sēdes vadītājs. 11.lappusē,
Bišera kungs!
I.Bišers. Nē, 11.lappusē ir priekšlikumi,
kurus komisija neatbalstīja, bet iestrādāja jau esošajos...
Mēs neatbalstām jaunas nodaļas radīšanu, bet
to iestrādājām jau esošajā nodaļā
par pārkāpumiem finansu jomā. Komisijas priekšlikums
ir 10.lappusē, ko komisija ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti komisijas
atzinumam piekrīt. Paldies. Pieņemts.
I.Bišers. Līdz ar to komisija neatbalstīja
priekšlikumus, kas bija iesniegti kā likumprojekts no valdības
puses par atsevišķas nodaļas izveidošanu.
Sēdes vadītājs. Deputāti komisijas
atzinumam piekrīt. Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk ir valsts ieņēmumu
valsts ministres Aijas Počas priekšlikums par 226.pantu, kas
ir 13.lappusē. Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputātiem pret
komisijas atzinumu iebildumu nav. Paldies. Pieņemts.
I.Bišers. Tāpat no šā likumprojekta
ir atbalstīts jauns pants par 236.4.panta iestrādāšanu,
kas Valsts kasei dod tiesības uzlikt par pārkāpumiem
budžeta izpildes jomā administratīvos sodus.
Sēdes vadītājs. Deputāti komisijas
atzinumam par šo priekšlikumu piekrīt. Paldies. Pieņemts.
I.Bišers. Līdz ar to visi likumprojekta panti
ir izskatīti, visi priekšlikumi ir izskatīti, un komisija
lūdz atbalstīt likumprojektu galīgajā, trešajā,
lasījumā.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu izteikt attieksmi pret likuma pieņemšanu. Lūdzu rezultātu! Par - 59, pret - nav, atturas - 5. Pieņemts.
Godātie kolēģi! Pirms pārtraukuma vēl izlemjam šādas lietas. Pieci deputāti ir iesnieguši priekšlikumu - turpināt 19.jūnija sēdi bez pārtraukuma. Vai kāds vēlas runāt "par" vai "pret" šo priekšlikumu? Runāt nevēlas, bet prasa balsojumu. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu, izteiksim attieksmi pret šo piecu deputātu priekšlikumu - turpināt sēdi bez pārtraukuma. Lūdzu rezultātu! Par - 39, pret - 20, atturas - 8. Priekšlikums ir pieņemts.
Godātie kolēģi, pirms sākam izskatīt nākamo darba kārtības jautājumu, es gribu apsveikt visus Saeimā esošos Jāņus ar tuvojošos Jāņu dienu, novēlēt viņiem pavadīt savus vārda dienas svētkus labā gaisotnē pie laba alus un garšīga siera! (Aplausi.)
Godātie kolēģi, ar Saeimas sēdes
vadītāja tiesībām vēlētos izsludināt
pārtraukumu uz 15 minūtēm. Vai Saeima tam piekrīt?
Vai deputāti tam piekrīt? Varbūt kāds prasa balsojumu?
Paldies, balsojumu neprasa. Tad tiekamies kopā ar Jāņiem
lejā ēdnīcā, jo tur esot siers un miežu
sula.
(Pārtraukums)
Sēdi vada Latvijas Republikas 6.Saeimas priekšsēdētāja biedrs
Andris Ameriks.
Sēdes vadītājs. Godātie deputāti!
Ir 15 minūtes pāri trijiem. Zālē ir acīm
redzams "nekvorums". Lūdzu atkārtot zvanu! Ziņotāja
arī nav. Ņemot vērā to, ka zālē
nav kvoruma, es izsludinu pārtraukumu uz piecām minūtēm.
Atsāksim sēdi pulksten 15.20.
(Pārtraukums)
Sēdi vada Latvijas Republikas 6.Saeimas priekšsēdētāja biedrs
Andris Ameriks.
Sēdes vadītājs. Godātie deputāti, pulkstenis rāda jau 15.25. Pēc Prezidija aprēķiniem, zālē ir kvorums. Es lūdzu ziņotāju nākt tribīnē. Turpinām izskatīt likumprojektu "Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā". Es ļoti atvainojos. Es ļoti atvainojos, godātie deputāti!
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts "Grozījumi likumā "Par ugunsdrošību"". Satversmes 81.panta noteiktajā kārtībā izdotie noteikumi nr.129. Trešais lasījums.
Aizsardzības un iekšlietu komisijas vārdā
- Kārlis Jūlijs Druva, LZS, KDS un LDP frakcijas deputāts.
Lūdzu!
K.J.Druva (LZS, KDS un LDP frakcija).
Cienījamie kolēģi! Strādāsim
ar dokumentu nr.2835. Kā jūs redzat, neviens jauns grozījums
nav piedāvāts attiecībā uz trešo lasījumu,
tādēļ es aicinu kolēģus balsot un pieņemt
trešajā, galīgajā, lasījumā šo likumprojektu.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Godātie deputāti, balsosim par likumprojekta "Grozījumi likumā "Par ugunsdrošību"" (Satversmes 81.panta noteiktajā kārtībā izdotie noteikumi nr.129) pieņemšanu trešajā, galīgajā, lasījumā! Lūdzu balsošanas režīmu un deputātus lūdzu balsot. Lūdzu rezultātu! Par - 57, pret - nav, atturas - 1. Likums pieņemts.
Godātie deputāti! Pirms mēs turpinām izskatīt mūsu sēdes darba kārtību, ir atkal paredzamas izmaiņas šajā darba kārtībā. Pieci deputāti - Seiksts, Panteļējevs, Sausnītis, Kiršteins, Bērziņš un Jirgens - ir iesnieguši Saeimas Prezidijam iesniegumu: "Lûdzam iekļaut Saeimas 1997.gada 19.jūnija plenārsēdes darba kārtībā likumprojektu "Par patvēruma meklētājiem un bēgļiem Latvijas Republikā" kā steidzamu." Bet, pirms mēs varam izskatīt šo jautājumu, ir jāizskata sagatavotais Saeimas Prezidija atzinums par likumprojektu "Par patvēruma meklētājiem un bēgļiem Latvijas Republikā". Saeimas Prezidijs ierosina Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas iesniegto likumprojektu "Par patvēruma meklētājiem un bēgļiem Latvijas Republikā" nodot Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputāti vēlas par šo Prezidija atzinumu runāt "par" vai "pret"? Deputāti piekrīt. Tātad šis likumprojekts tiek nodots Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai un tiek noteikts, ka tā ir atbildīgā komisija.
Tālāk. Atbilstoši sešu deputātu iesniegumam mums ir jālemj par to, vai iekļaut šodienas sēdes darba kārtībā likumprojektu "Par patvēruma meklētājiem un bēgļiem Latvijas Republikā". Vai deputāti vēlas par šo priekšlikumu runāt "par" vai "pret"? Deputāti nevēlas runāt "par" vai "pret". Iebildumu deputātiem nav. Likumprojekts tiek iekļauts darba kārtībā kā pēdējais darba kārtības jautājums.
Turpinām izskatīt mūsu sēdes darba kārtību. Nākamais ir darba kārtības jautājums nr.32 - likumprojekts "Noteikumi par ceļu satiksmi". Satversmes 81.panta noteiktajā kārtībā izdotie noteikumi nr.135. Otrais lasījums.
Tautsaimniecības, agrārās, vides un
reģionālās politikas komisijas vārdā ziņos
Edgars Bāns - Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcijas
deputāts.
E.Bāns (Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija).
Paldies. Godātais Prezidij! Godātie deputāti!
Lūdzu pievērst uzmanību dokumentam nr.2841. Vispirms
- par pašu likuma nosaukumu. Juridiskā komisija un Juridiskais
birojs pirmajā un otrajā lasījumā iesaka to pārdēvēt:
"Ceļu satiksmes likums".
Sēdes vadītājs. Deputātiem nav iebildumu pret atbildīgās komisijas slēdzienu - atbalstīt šo priekšlikumu. Pieņemts.
Lūdzu, turpiniet!
E.Bāns. Juridiskā komisija un Juridiskais
birojs ierosina pirmo nodaļu nosaukt "Vispārīgie
noteikumi". Komisija ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti neiebilst
pret komisijas viedokli. Pieņemts.
E.Bāns. 5.priekšlikums. Juridiskā komisija
un Juridiskais birojs ierosina 1.pantu nosaukt "Likumā lietotie
termini". Komisija ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti arī
piekrīt. Pieņemts.
E.Bāns. 1.pants. No 1.līdz 34.priekšlikumam
visi priekšlikumi ir atbalstīti.
Sēdes vadītājs. Diemžēl,
Bāna kungs, mums ir jāizskata visi šā panta punkti,
jo ir iespējams, ka deputātiem nav līdzīgs viedoklis
kā komisijai. Tātad, lūdzu, turpināsim izskatīt
konkrēti pa pantiem un punktiem.
E.Bāns. 6.priekšlikums. Komisija ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt. Mēs skatīsim pa pantiem. Otrajā lasījumā likumprojekti tiek izskatīti pa pantiem.
Lūdzu, turpinām!
E.Bāns. Tālāk. 7.un 8.priekšlikums
attiecas uz 2.punktu. Komisijā ir atbalstīts šis priekšlikums.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 9.priekšlikums ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 10.priekšlikums ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 11.priekšlikums ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 12. un 13.priekšlikums attiecas uz 5.punktu
un tie ir atbalstīti komisijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 14.priekšlikums - Juridiskā biroja
priekšlikums - ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 15.priekšlikums - satiksmes ministra
Krištopana priekšlikums - ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 16.priekšlikums - satiksmes ministra
priekšlikums - ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 17., 18. un 19.priekšlikums attiecas
uz 13.punktu, tie ir atbalstīti un iestrādāti komisijas
precizētā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 20.priekšlikums ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 21., 22., 23.priekšlikums attiecas uz
16.punktu, tie ir atbalstīti un iestrādāti atbildīgās
komisijas precizētā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 24.priekšlikums ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 25.priekšlikums ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 26.priekšlikums ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 27., 28.priekšlikums attiecas uz 21.punktu,
komisija ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 29. un 30.priekšlikums attiecas uz 22.punktu
un tie ir atbalstīti.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 31.priekšlikums ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 32. un 33.priekšlikums attiecas uz 24.punktu
un tie ir atbalstīti.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 34.priekšlikums ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. Uz 26.punktu attiecas 35. un 36.priekšlikums.
35.priekšlikums (Juridiskās komisijas priekšlikums) par šā
punkta izslēgšanu nav atbalstīts, bet ir atbalstīts
36.priekšlikums (atbildīgās komisijas priekšlikums)
- izteikt 26.punkta otro teikumu šādā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
atbildīgās komisijas viedoklim. Pieņemts.
E.Bāns. 37.priekšlikums - papildināt pantu
ar jaunu 27.punktu - ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 38. un 39.priekšlikums attiecas uz 28.punktu.
Komisija atbalsta.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 40.priekšlikums - satiksmes ministra
Krištopana kunga priekšlikums - ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 41.priekšlikums - satiksmes ministra
Krištopana kunga priekšlikums papildināt 1.pantu ar jaunu
daļu - ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 42.priekšlikums. Juridiskais birojs
ierosina 2.panta nosaukumu izteikt šādā redakcijā:
"Likuma mērķis".
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
atbildīgās komisijas viedoklim. Pieņemts.
E.Bāns. 43.priekšlikums ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 44.priekšlikums ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 45., 46. un 47.priekšlikums attiecas
uz 2.panta trešo daļu. Juridiskā biroja priekšlikums
izslēgt trešo daļu nav atbalstīts. Tālāk.
Juridiskās komisijas ierosinātā redakcija ir iestrādāta
atbildīgās komisijas redakcijā, kuru komisija ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
atbildīgās komisijas viedoklim. Pieņemts.
E.Bāns. 48.priekšlikums - Juridiskā biroja
priekšlikums - ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 49., 50. un 51.priekšlikums attiecas
uz 3.panta otro daļu, tie ir atbalstīti un iestrādāti
precizētā atbildīgās komisijas redakcijā,
kas redzama kā 51.priekšlikums.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
atbildīgās komisijas viedoklim. Pieņemts.
E.Bāns. 52., 53. un 54.priekšlikums attiecas
uz 3.panta trešo daļu. Juridiskā komisija lūdz izslēgt
otro teikumu, bet Juridiskais birojs ierosina izmainīt tekstu un
iesaka arī izslēgt otro teikumu. Tālāk ir deputāta
Bāna priekšlikums papildināt ar tekstu par traktortehniku.
Atbildīgā komisija visu to ir precizējusi 55.priekšlikumā
un izteikusi trešo daļu precizētā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
atbildīgās komisijas viedoklim. Pieņemts.
E.Bāns. 56.priekšlikums - Juridiskā biroja
priekšlikums pārcelt 3.panta piekto daļu kā pēdējo
- ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 57.priekšlikums (Juridiskā biroja
priekšlikums) un 58.priekšlikums (Juridiskās komisijas un
Juridiskā biroja priekšlikums) attiecas uz 3.panta sesto daļu.
Būtība ir tāda, ka Juridiskā komisija ierosināja
sākt 3.panta sesto daļu ar vārdiem "Satiksmes ministrijas"
un tad turpināt tālāk, kā ir sestajā daļā:
"Ceļu satiksmes drošības direkcija..." Komisija
to neatbalstīja, toties atbalstīja Juridiskās komisijas
un Juridiskā biroja priekšlikumu - vārdus "sniegtajiem
pakalpojumiem" ierakstīt vārdu "veiktajām darbībām"
vietā.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
atbildīgās komisijas viedoklim. Pieņemts.
E.Bāns. Līdzīgi priekšlikumi ir
59.un 60.priekšlikums. Juridiskā komisija ierosināja 3.panta
septītajā daļā pierakstīt klāt vārdus
"Zemkopības ministrijas". Komisija to neatbalstīja,
bet atbalstīja Juridiskās komisijas un Juridiskā biroja
priekšlikumu - vārdus "sniegtajiem pakalpojumiem" ierakstīt
vārdu "veiktajām darbībām" vietā.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
atbildīgās komisijas viedoklim. Pieņemts.
E.Bāns. 61.priekšlikums. Atbildīgā
komisija ierosina trešo nodaļu izteikt kā otro nodaļu
un izteikt 4.panta nosaukumu šādā redakcijā: "Prasības
ceļu aprīkošanai". Tagad tas būs 5.pants.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
atbildīgās komisijas viedoklim. Pieņemts.
E.Bāns. 62.priekšlikums. Juridiskais birojs
iesaka izslēgt no panta vārdu "îpašniekam".
Atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. Es atvainojos, es turpmāk lasīšu
to numerāciju, kāda bija pantiem pirmajā redakcijā.
Labajā pusē parādīts, kā panti pārnumurēti
sakarā ar to, ka mēs ieviesām 3.pantu.
Sēdes vadītājs. Bāna kungs, atbilstoši
mūsu balsojumiem un pieņemtajiem labojumiem tie jau automātiski
pārnumurējas, tā ka šajā gadījumā
vajadzētu fiksēt tikai priekšlikumus, kas attiecas uz
konkrēto...
E.Bāns. 63.priekšlikums ir Juridiskā biroja
priekšlikums papildināt ar vārdiem, kādi te ir redzami.
Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
atbildīgās komisijas viedoklim. Pieņemts.
E.Bāns. Tālāk 64.priekšlikums ir
par to, ka "Satiksmes ministrija" vajag aizstāt ar vārdiem
"Ministru kabinets". Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. Otrajā daļā Juridiskā
biroja (65.) un Juridiskās komisijas (66.) priekšlikums ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 67. ir Juridiskā biroja priekšlikums
par terminu izmaiņu. Tas ir atbalstīts. Vēl ir 68.
- satiksmes ministra Krištopana priekšlikums - 8.panta pirmo daļu
izteikt tādā redakcijā, kāda tā viņa
šeit ir redzama. Tā ir atbalstīta.
Sēdes vadītājs. Deputātiem nav
iebildumu pret atbildīgās komisijas viedokli. Pieņemts.
E.Bāns. 69. ir atbildīgās komisijas
priekšlikums - papildināt ar vārdu "valsts".
Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. Atbildīgā komisija ierosina
papildināt 8.pantu ar jaunu trešo daļu. Tas ir 70.priekšlikums.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 71.priekšlikumā Juridiskais birojs
ierosina aizstāt 9.pantā pirmajā daļā attiecīgo
tekstu... Atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 72. Juridiskā biroja priekšlikums
- otrajā daļā izslēgt vārdu "turētāja"
- ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 73.priekšlikums. Juridiskais birojs
ierosina izteikt 9.panta trešo daļu sekojošā redakcijā,
kas ir atbalstīta.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. Atbildīgā komisija 74.priekšlikumā
ierosina papildināt ar jaunu ceturto daļu... un tālāk
kā tekstā.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 75.priekšlikums. Juridiskais birojs
ierosina ceturtās daļas otro teikumu izteikt sekojošā
redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 76.priekšlikumā Juridiskais birojs
ierosina precizēt tekstu, kas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 77.priekšlikums. Juridiskais birojs
ierosina izteikt 10.panta pirmās daļas pirmo punktu sekojošā
redakcijā. Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. Juridiskā biroja 78.priekšlikums
paredz precizēt tekstu. Atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 79.priekšlikumā ieteikts 10.panta
pirmās daļas 4.punktu izteikt sekojošā redakcijā.
To ierosina atbildīgā komisija.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. Juridiskais birojs 80.priekšlikumā
precizē tekstu. Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 81.priekšlikumā Juridiskā
komisija un Juridiskais birojs ierosina izslēgt trešajā
daļā vārdus, kas ir redzami. Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 82.priekšlikumā Juridiskais birojs
ierosina otrās daļas pirmo teikumu izteikt sekojošā
redakcijā. Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 83.priekšlikumā Juridiskais birojs
ierosina 11.panta otrās daļas 2.punktu izteikt sekojošā
redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 84.priekšlikums saņemts no Juridiskā
biroja - otrās daļas 5.punkta pirmo teikumu izteikt šādā
redakcijā. Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 85. Atbildīgās komisijas priekšlikums
- aizstāt otrās daļas 7.punktā vārdu "pašbūvēta"
ar vārdiem "Latvijā izgatavota" - ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 86. ir Juridiskā biroja priekšlikums
- precizēt tekstu. Atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputātiem nav
iebildumu. Pieņemts.
E.Bāns. Tālāk 87. un 88. ir Juridiskā
biroja un atbildīgās komisijas priekšlikums par vārdu
precizēšanu. Atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. Tālāk ir 89. - Juridiskā
biroja priekšlikums. Man šeit jāatvainojas, ka teksts ir
neskaidrs. Šeit ir tāds teksts: aizstāt 12.panta trešajā
daļā vārdu "turētājs" ar vārdiem
"viena līdzīpašnieka". Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputātiem nav
iebildumu. Pieņemts.
E.Bāns. 100.priekšlikums ir satiksmes ministra
Krištopana priekšlikums, kas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 101. ir Juridiskā biroja un Juridiskās
komisijas priekšlikums - izslēgt otro un trešo teikumu.
Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 102. ir atbildīgās komisijas
priekšlikums - izteikt panta trešo daļu sekojošā
redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 103. ir satiksmes ministra Kristopana kunga
priekšlikums - papildināt ar jaunu ceturto daļu. Tas ir
atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 104. un 105.priekšlikums saņemts
no Juridiskās komisijas un no Juridiskā biroja... Tālāk
- 106. ir atbildīgās komisijas priekšlikums. Šie visi
priekšlikumi apsver, kā tālāk traktēt tehnisko
apskati, vai nav vajadzība izdot pasažieru pārvadāšanas
transportlīdzekļu noteikumus un noteikt citus termiņus.
Līdz ar to atbildīgā komisija iesaka izteikt 15.panta
pirmo daļu sekojošā redakcijā... Atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti arī
atbalsta. Pieņemts.
E.Bāns. Juridiskā komisija un Juridiskais
birojs ierosina likumprojekta 15.panta otrajā daļā vārdus,
kā šeit minēts, aizstāt ar "Ministru kabinets".
Uz to pašu daļu attiecas atbildīgās komisijas 108.priekšlikums,
kur šie jautājumi ir precizēti un izteikti sekojošā
redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
atbildīgās komisijas viedoklim. Pieņemts.
E.Bāns. 109. ir Juridiskā biroja priekšlikums
- precizēt vārdus. Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 110. ir atbildīgās komisijas
priekšlikums - precizēt tekstu. Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 111. ir satiksmes ministra Krištopana
priekšlikums - izslēgt 19.pantu. Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 112. ir satiksmes ministra Krištopana
priekšlikums - izslēgt 20.pantu. Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. Līdz ar to 113.priekšlikums, ko
izteikusi Juridiskā komisija, par pantu, kas ir izslēgts,
nav skatāms.
Sēdes vadītājs. Lūdzu, turpiniet!
E.Bāns. 114. ir Juridiskā biroja priekšlikums
- 21.panta nosaukumu izteikt sekojošā redakcijā - "Transportlīdzekļu
īpašnieku, valdītāju un turētāju pienākumi
un tiesības". Ir nedaudz mainīts nosaukums. Komisija to
atbalsta.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 115. ir Juridiskā biroja priekšlikums
- precizēt atsevišķus vārdus un tekstu. Tas ir
atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 116. Juridiskā biroja priekšlikums
- precizēt tekstu - ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 117.Juridiskā biroja priekšlikums
- precizēt tekstu - ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 118. Juridiskā biroja priekšlikums
- precizēt tekstu - ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 119. Juridiskā biroja priekšlikums
- izslēgt 21.panta piekto daļu - ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputātiem nav
iebildumu. Pieņemts.
E.Bāns. 120. Juridiskā biroja priekšlikums
- izteikt 22.panta otro daļu sekojošā redakcijā -
ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. Tālāk ir 121. un 122. - Juridiskās
komisijas un Juridiskā biroja priekšlikumi, kas ir atbalstīti.
Labajā pusē var redzēt precizēto redakciju.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
precizētajai redakcijai, ko iesniegusi atbildīgā komisija.
Pieņemts.
E.Bāns. 123. Juridiskā biroja priekšlikums
- precizēt tekstu un vārdus "Satiksmes ministrija"
aizstāt ar vārdiem "Ministru kabinets" - nav atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
atbildīgās komisijas viedoklim. Pieņemts.
E.Bāns. Juridiskais birojs tāpat ierosina
aizstāt 23.panta otrajā daļā vārdus "Satiksmes
ministrija" ar vārdiem "Ministru kabinets", kā
arī papildināt pēc vārdiem "izdošanas
kārtību" ar vārdiem "un to medicīnisko
pretindikāciju sarakstu, kuras liedz vadīt transportlīdzekli".
Tas nav atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
atbildīgās komisijas viedoklim. Pieņemts.
E.Bāns. Juridiskā komisija un Juridiskais
birojs 125.priekšlikumā ierosina izslēgt 23.panta otro,
ceturto un piekto daļu. Tas nav atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Izslēgt panta
trešo, ceturto un piekto daļu. Deputātiem iebildumu nav.
Pieņemts.
E. Bāns. 126. ir satiksmes ministra Krištopana
priekšlikums - izteikt 24.panta otrās daļas 4.punktu šādā
redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
tam. Pieņemts.
E.Bāns. Tālāk 34.lappuse. 127.priekšlikums.
Juridiskā komisija un Juridiskais birojs likumprojekta 24.panta trešajā
daļā ierosina vārdus "Zemkopības ministrija"
aizstāt ar vārdiem "Ministru kabinets". Tas ir daļēji
atbalstīts un iekļauts komisijas redakcijā, kas būtu
jāskata kopā ar 128. priekšlikumu. Šis Zemkopības
ministrijas parlamentārā sekretāra priekšlikums ir
atbalstīts, bet labajā pusē trešajā iedaļā
ir komisijas precizētā redakcija.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
atbildīgās komisijas precizētajai redakcijai. Pieņemts.
E.Bāns. Atbildīgās komisijas 129.priekšlikums.
Komisija ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputātiem arī
nav iebildumu. Pieņemts.
E.Bāns. 130.Atbildīgās komisijas priekšlikums
ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
tam. Pieņemts.
E.Bāns. Juridiskās komisijas 131.priekšlikums
ir iekļauts komisijas redakcijā. Un 132. priekšlikums, kas
arī ir par šo pašu jautājumu, ir tālāk
iekļauts komisijas redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
tam. Pieņemts.
E.Bāns. Tālāk ir 136. Juridiskā
biroja priekšlikums par atsevišķiem punktiem. Arī
ir iekļauts komisijas redakcijā...
Sēdes vadītājs. 133., Bāna kungs!
Mēs esam izskatījuši 132., un nākamais ir 133. priekšlikums.
E.Bāns. 133. priekšlikumā visi punkti,
kas tur ir, ir iestrādāti atbildīgās komisijas
134.priekšlikumā, kura teksts šeit ir redzams, bet 25.pants
ir redzams labajā pusē. Visi tie ir ņemti vērā.
(No zāles deputāts K.Leiškalns: "Es nepiekrītu!")
Sēdes vadītājs. Tātad atklājam debates. Deputāti nepiekrīt atbildīgās komisijas viedoklim.
Vēlas runāt Kārlis Leiškalns -
frakcija "Latvijas ceļš". Lūdzu!
K.Leiškalns (frakcija "Latvijas ceļš").
Augsti godātais Prezidij! Augsti godātie deputāti! Es neaizkavēšu ilgi jūsu laiku, bet acīmredzot trešajā lasījumā šobrīd vairs nekas nav darāms. Mums ir precīzi jānorāda, kas, kādā ekipējumā un kādā veidā drīkst apturēt automobiļus un pārbaudīt dokumentus. Es uzskatu, ka Nacionālo bruņoto spēku sastāvdaļa vienā pilsoniskā valstī bez īpašiem apstākļiem nav tiesīga pārbaudīt civilistu dokumentus. Tas ir pilnīgi principiāls mans... pie kam arī veids, kā drīkst apturēt un par ko drīkst apturēt.
Parasti normālās Eiropas valstīs un
Amerikas Savienotajās Valstīs policija var apturēt automobili,
tikai argumentējot vai uzrādot par apturēšanas
iemeslu kādu no ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem.
Protams, var apturēt arī uz aizdomu pamata, bet šajā
gadījumā policijai savas aizdomas ir kaut kādā
veidā jāapstiprina. Pie mums šobrīd cilvēktiesības,
vadītāju tiesības, bieži vien šajos gadījumos
tiek ignorētas. Paldies par uzmanību. Es aicinu juristus un
Cilvēktiesību biroju piestrādāt pie šā
jautājuma uz trešo lasījumu. Paldies par uzmanību.
Sēdi vada Latvijas Republikas 6.Saeimas priekšsēdētājs
Alfreds Čepānis.
Sēdes vadītājs. Vai vēl kāds
deputāts vēlas runāt? Nevēlas. Debates beidzam.
Komisijas vārdā Bāna kungs.
E.Bāns. Paldies Leiškalna kungam par norādēm.
Jā, mēs to arī komisijā atzīmējām
un norunājām, ka to varbūt precizēsim uz trešo
lasījumu, pagaidām atstājot, kā viņš
ir. 25. panta redakcija ir labajā pusē.
Sēdes vadītājs. Paldies. Leiškalna
kungs lūdz balsojumu. Nelūdz. Paldies. Pieņemts. Skatīsim
tālāk!
E.Bāns. 135. Juridiskā biroja priekšlikums
- precizēt tekstu.
Sēdes vadītājs. Deputāti tam
piekrīt. Pieņemts.
E.Bāns. 136.priekšlikums. Satiksmes ministra
Krištopana kunga priekšlikums - izslēgt vārdu "apstāšanās"
- ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti atbalsta
šo secinājumu. Pieņemts.
E.Bāns. 137.priekšlikums. Juridiskā biroja
un Juridiskās komisijas priekšlikums - precizēt tekstu.
Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti neiebilst.
Pieņemts.
E.Bāns. 138. Juridiskā biroja priekšlikums
- precizēt tekstu - ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti tam
piekrīt. Pieņemts.
E.Bāns. 139. Juridiskā biroja priekšlikums
- precizēt tekstu - ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti neiebilst.
Pieņemts.
E.Bāns. 140. Atbildīgās komisijas priekšlikums
- izteikt sestās nodaļas nosaukumu sekojošā redakcijā,
kā ir redzama tekstā, - ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti sestās
nodaļas nosaukumam piekrīt. Pieņemts.
E. Bāns. 141. ir satiksmes ministra Krištopana
priekšlikums - precizēt attiecīgos apzīmējumus
transportlīdzekļu vadītāja tiesībās,
ar ko apliecina tiesības vadīt transportlīdzekli.
Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu
nav. Pieņemts.
E.Bāns. 142. Juridiskā biroja priekšlikums
- mainīt attiecīgi tekstu un to precizēt - ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu
nav. Pieņemts.
E.Bāns. 143.Satiksmes ministra Krištopana priekšlikums
- izslēgt 33.panta otro daļu - ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu
nav. Ir atbalstīts. Pieņemts.
E.Bāns. 144. Satiksmes ministra Krištopana priekšlikums
- izteikt 34.panta pirmo daļu šādā redakcijā
- ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 145. Satiksmes ministra Krištopana priekšlikums
- precizēt attiecīgo ilgumu un aizstāt 34.panta otrajā
daļā vārdus. Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu
nav. Pieņemts.
E.Bāns. 146. ir satiksmes ministra Krištopana
priekšlikums - precizēt tekstu. Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. Juridiskā komisija un Juridiskais
birojs 147. priekšlikumā ierosina izslēgt vārdus
"un konvencijas". Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti neiebilst.
Pieņemts.
E.Bāns. 148. un 149. priekšlikums - 38. pantā
un 39.pantā precizēt tekstu. Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti arī
atbalsta. Pieņemts.
E.Bāns. Juridiskais birojs 150.priekšlikumā
ierosina izslēgt otrajā, trešajā un ceturtajā
daļā vārdu "îpašnieks" attiecīgajos
locījumos. Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti neiebilst.
Pieņemts.
E. Bāns. 151.priekšlikums - 43.panta trešajā
daļā precizēt tekstu. Tas ir atbalstīts. Un uz
to pašu attiecas arī 152.priekšlikums, kas arī ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti abus
priekšlikumus akceptē. Pieņemts.
E.Bāns. 153. un 154. ir Juridiskās komisijas
un Juridiskā biroja priekšlikumi, kas ir atbalstīti.
Sēdes vadītājs. Deputāti arī
atbalsta abus priekšlikumus. Pieņemts.
E. Bāns. 155. - Juridiskās komisijas un Juridiskā
biroja priekšlikums - ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E. Bāns. 156. - Juridiskā biroja priekšlikums
- ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti arī
atbalsta. Pieņemts.
E.Bāns. Tālāk 157.priekšlikumā
Juridiskā komisija un Juridiskais birojs ierosina izteikt likumprojekta
45.panta otro un trešo daļu kā otro, trešo un ceturto
daļu attiecīgajā redakcijā, mainot arī tālāko
numerāciju. Atbildīgā komisija atbalsta.
Sēdes vadītājs. Deputāti likumprojekta
45.panta otrajai un trešajai daļai, to izteikšanai par otro,
trešo un ceturto daļu jums iesniegtajā redakcijā piekrīt.
Pieņemts.
E. Bāns. 158. - atbildīgās komisijas
priekšlikumā ir ierosināts izslēgt 46.pantu. Atbildīgajā
komisijā tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti 46.panta
svītrošanai piekrīt. Pieņemts.
E. Bāns. 159. ir Juridiskās komisijas un Juridiskā
biroja priekšlikums - izslēgt likumprojekta otro daļu.
Sēdes vadītājs. Tas nav balsojams,
jo viss 46.pants ir svītrots.
E. Bāns. 160.priekšlikums - aizstāt 47.pantā
attiecīgos vārdus. Precizēts teksts. Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E. Bāns. 161.priekšlikums. Juridiskais birojs
precizē tekstu. Ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E. Bāns. 162.priekšlikums. Juridiskais birojs
precizē tekstu. Ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti arī
atbalsta. Pieņemts.
E. Bāns. 163. priekšlikums. Satiksmes ministrs
Krištopans ierosina aizstāt 49.panta otrajā daļā
vārdus, attiecīgi nomainot trīs mēnešus ar
sešiem mēnešiem. Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti neiebilst.
Pieņemts.
E. Bāns. Satiksmes ministrs 164.priekšlikumā
ierosina aizstāt 149.panta trešajā daļā vārdus
"1 mēnesis" ar vārdiem "3 mēneši".
Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
E.Bāns. 165.priekšlikums. Deputāts Bāns
ierosina papildināt 49.panta trešo daļu aiz vārdiem
"drošības direkcijā" ar sekojošu tekstu.
Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti arī
piekrīt. Pieņemts.
E.Bāns. 166. priekšlikums. Juridiskās
komisijas priekšlikums - precizēt tekstu. Tas ir precizēts
atbildīgās komisijas atbalstītajā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti neiebilst.
Pieņemts.
E.Bāns. 167. Juridiskā biroja priekšlikums
ierosina izteikt 50.pantu šādā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti 50.panta
redakcijai piekrīt. Pieņemts.
E.Bāns. 168.priekšlikumā, izskatot šos
jautājumus, Juridiskā komisija 1.priekšlikumā ierosina
izteikt noslēguma jautājumu nosaukumu šādā
redakcijā: "Pârejas noteikumi". Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti likumprojekta
pārejas noteikumu 1. un 2.punkta redakcijai piekrīt. Pieņemts.
E.Bāns. Tie ir visi priekšlikumi. Komisijā
vairāk priekšlikumu nav. Lūdzam balsot otrajā lasījumā
šo likumprojektu.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu deputātus izteikt attieksmi pret likumprojekta pieņemšanu otrajā lasījumā. (No zāles deputāts A.Seiksts: "Kârli, Kārli!...")
Seiksta kungs, tik atklāti aicināt balsot gan nevajadzētu! Lūdzu rezultātu! Par - 57, pret - 2, atturas - 3. Pieņemts.
Kādi ir priekšlikumi par trešo lasījumu?
E.Bāns. Lūdzam noteikt par trešā
lasījuma priekšlikumu iesniegšanas termiņu 10.jūliju.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem nav iebildumu pret minēto termiņu - 10.jūliju? Iebildumu deputātiem nav. Paldies. Tas ir pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums. Likumprojekts "Grozījumi likumā "Par Aizsardzības spēkiem"". Otrais lasījums.
Aizsardzības un iekšlietu komisijas vārdā
- komisijas priekšsēdētājs Kārlis Jūlijs
Druva. Lūdzu!
K.J.Druva (LZS, KDS un LDP frakcija).
Cienījamie kolēģi! Strādājam ar dokumentu nr.2873.
Pirmais grozījums (piedāvāts no Saeimas
Juridiskās komisijas) - nomainīt visā likumā vārdu
"konvojs" ar vārdu "pavadapsardze". Komisija
to pieņēma.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir Juridiskās komisijas
piedāvātais grozījums - aizstāt vārdus "izziņas
izdarītājs" ar vārdu "izziņvedis".
To komisija noraidīja.
Sēdes vadītājs. Deputāti komisijas
atzinumam par šo priekšlikumu piekrīt. Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir Saeimas Juridiskās
komisijas priekšlikums 2.punktā aizstāt vārdu "îpašo"
ar "speciālo". Šo piedāvāto grozījumu
komisija noraidīja.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
atbildīgās komisijas slēdzienam par šo priekšlikumu.
Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir Aizsardzības un iekšlietu
komisijas izstrādātais grozījums 1.punkta 3.punktam.
Šo grozījumu komisija pati pieņēma.
Sēdes vadītājs. Deputāti akceptē.
Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir deputāta Grīga
piedāvātais 3.panta grozījums. Šo grozījumu
komisija noraidīja.
Sēdes vadītājs. Deputāts neiebilst
pret to. Deputāti akceptē komisijas viedokli. Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir Saeimas Juridiskās
komisijas piedāvātais grozījums 2.panta 2.punktā.
Šo grozījumu komisija noraidīja.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
komisijas atzinumam par šo Juridiskās komisijas priekšlikumu.
Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir deputāta Grīga
piedāvātais grozījums - papildināt 4.pantu ar "f"
apakšpunktu. Šo grozījumu komisija noraidīja.
Sēdes vadītājs. Deputāts Grīgs
piekrīt komisijas atzinumam. Arī pārējie deputāti
tam piekrīt. Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir Aizsardzības un iekšlietu
komisijas piedāvātais grozījums 2.3. punktu papildināt
ar "g" apakšpunktu, un šo grozījumu komisija pieņēma.
Sēdes vadītājs. Deputāti akceptē.
Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir Iekšlietu ministrijas
piedāvātais grozījums - izteikt 4.panta "f"
apakšpunktu tādā redakcijā, kāda ir jums priekšā.
Šo piedāvāto grozījumu komisija noraidīja.
Sēdes vadītājs. Deputāti komisijas
atzinumam par Iekšlietu ministrijas priekšlikumu piekrīt.
Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir Iekšlietu ministrijas
piedāvātais grozījums - izslēgt 4.1., 4.2., 4.3.pantu.
Šo piedāvāto grozījumu komisija noraidīja.
Sēdes vadītājs. Deputāti komisijas
atzinumam par šo priekšlikumu piekrīt. Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir deputāta Grīga
piedāvātais grozījums - papildināt likumu ar 4.1.,
4.2., 4.3.pantu. Jums ir priekšā šī redakcija. To pieņēma
kā jaunu 4.4. pantu Aizsardzības un iekšlietu komisijas
izteiktā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti tam
piekrīt. Paldies, pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir Aizsardzības un iekšlietu
komisijas piedāvātais grozījums - izslēgt no likumprojekta
4.1. panta otrās daļas "a" apakšpunktu, un šo
grozījumu komisija, zināms, pieņēma.
Sēdes vadītājs. Deputāti komisijas
slēdzienam piekrīt. Pieņemts.
K.J.Druva. Ir vēl papildus 2. un 3.apakšpunkta
redakcija. Zināms, arī tos komisija pieņēma.
Sēdes vadītājs. Deputāti to akceptē.
Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir Saeimas Juridiskās
komisijas piedāvātais grozījums likumprojekta 3.pantā.
To komisija pieņēma, iestrādājot likumprojekta
4.4.pantā.
Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu
nav. Paldies, pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir deputāta Jirgena piedāvātais
grozījums 4.1. pantā. To pieņēma daļēji,
iestrādājot likumprojekta 4.4. pantā.
Sēdes vadītājs. Deputāti tam
piekrīt. Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir deputāta Jirgena piedāvātais
grozījums papildināt 4.1. pantu ar jaunu trešo daļu
jums redzamajā redakcijā. Šo komisija pieņēma
daļēji, un tas ir ietverts komisijas ieteiktajā 4.4.
panta redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir deputāta Grīga
piedāvātais grozījums. Drošības dienests...
Redakcija ir redzama. Priekšlikumu pieņēma, bet iekļāva
4.4.pantā kā "c" apakšpunktu.
Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu
pret komisijas slēdzienu nav. Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir Aizsardzības un iekšlietu
komisijas priekšlikums 4.1. panta ceturtajā daļā aizstāt
vārdus ""b" un "d" apakšpunktā"...
Tālāk kā tekstā. Šo grozījumu pieņēma.
Sēdes vadītājs. Deputāti akceptē.
Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir deputāta Grīga
piedāvātais grozījums jums priekšā esošajā
redakcijā. To daļēji pieņēma Aizsardzības
un iekšlietu komisijas piedāvātajā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputātiem nav
iebildumu pret komisijas atzinumu par šo priekšlikumu. Paldies,
pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir Aizsardzības un iekšlietu
komisijas piedāvātais grozījums - izteikt 4.1.panta piekto
daļu jums priekšā esošajā redakcijā. To
komisija pieņēma.
Sēdes vadītājs. Deputāti arī
to akceptē. Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir deputāta Grīga
piedāvātais grozījums - izteikt sesto daļu jums
priekšā esošajā redakcijā. To komisija pieņēma,
iekļaujot to 4.4.pantā.
Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu
nav. Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir deputāta Grīga
piedāvātais grozījums - izteikt septīto daļu
jums redzamajā redakcijā. Šo piedāvāto grozījumu
komisija pieņēma, iekļaujot 4.4.pantā.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir Saeimas Juridiskās
komisijas piedāvātais grozījums - papildināt 4.2.pantu.
Komisija noraidīja.
Sēdes vadītājs. Deputātiem nav
iebildumu pret komisijas atzinumu par šo priekšlikumu. Paldies,
pieņemts komisijas viedoklis.
K.J.Druva. Nākamais ir Aizsardzības un iekšlietu
komisijas piedāvātais grozījums 4.2.panta trešajā
daļā. Šo komisija, zināms, pieņēma.
Sēdes vadītājs. Paldies. Deputāti
arī akceptē. Pieņemts.
K.J.Druva. Un tur ir otra daļa. 4.2.panta trešajai
daļai ir izmaiņas pāris vārdos. Arī šo
piedāvāto grozījumu komisija pieņēma.
Sēdes vadītājs. Deputāti to arī
akceptē. Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais. Ir Aizsardzības un iekšlietu
komisijas piedāvātā redakcija - izslēgt 4.2.panta
piekto daļu. Šo priekšlikumu komisija pieņēma.
Sēdes vadītājs. Deputāti akceptē.
Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais. Saeimas Juridiskās komisijas
piedāvātais grozījums - sadalīt 4.3.panta trešās
daļas "f" apakšpunktu... un tā tālāk.
Šo grozījumu komisija pieņēma.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
atbildīgās komisijas slēdzienam par Juridiskās
komisijas priekšlikumu - sadalīt 4.3.panta trešās daļas
"f" apakšpunktu. Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir Saeimas Juridiskās
komisijas piedāvātais grozījums - izteikt 4.3.panta ceturto
daļu jums piedāvātajā un priekšā esošajā
redakcijā. To komisija pieņēma daļēji.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
komisijas atzinumam. Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir Aizsardzības un iekšlietu
komisijas piedāvātais grozījums - papildināt 4.3.panta
ceturto daļu, un jums tālāk ir redzama šī redakcija.
Šo priekšlikumu komisija pieņēma.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir deputāta Grīga
piedāvātais grozījums. Jūs redzat redakciju: "Drošības
dienests ir tiesīgs..." Un tā tālāk. Šo
piedāvāto grozījumu komisija pieņēma daļēji,
iekļaujot to 4.3.pantā.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir Aizsardzības un iekšlietu
komisijas piedāvātais grozījums - papildināt 4.4.
un 4.5.pantu, jums ir redzama šī redakcija. Šo piedāvāto
grozījumu komisija pieņēma.
Sēdes vadītājs. Deputāti tam
piekrīt. Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir 11.lappusē redzamais
deputāta Grīga piedāvātais grozījums - papildināt
likuma 15.pantu ar astoto daļu. Jums ir redzama šī redakcija.
Komisija daļēji pieņēma šo priekšlikumu,
papildinot pēc vārdiem "Militārās policijas"...
Un tā tālāk, kā esošajā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti akceptē
komisijas atzinumu par šo priekšlikumu. Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir deputāta Grīga
piedāvātais grozījums - papildināt likuma 24.pantu
ar sesto un septīto daļu. Jums redzama šī redakcija.
Šo piedāvāto grozījumu komisija pieņēma
daļēji.
Sēdes vadītājs. Deputāti akceptē
komisijas atzinumu par šo priekšlikumu. Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir Aizsardzības un iekšlietu
komisijas piedāvātais grozījums - papildināt 24.panta
sesto daļu. Jums redzama šī redakcija. Šo piedāvāto
grozījumu komisija pieņēma.
Sēdes vadītājs. Deputāti arī
akceptē. Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais ir Aizsardzības un iekšlietu
komisijas piedāvātais grozījums - papildināt 24.pantu
ar astoto daļu. Jums redzama šī redakcija. To komisija pieņēma.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
komisijas atzinumam. Pieņemts.
K.J.Druva. Nākamais priekšlikums ir par pārejas
noteikumiem. Pārejas noteikumus Aizsardzības un iekšlietu
komisija ierosināja izslēgt un, zināms, arī pieņēma
šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
pārejas noteikumu svītrošanai no likumprojekta. Pieņemts.
K.J.Druva. Līdz ar to visi piedāvātie
grozījumi ir izsmelti. Aicinu deputātus šo likumprojektu,
šos grozījumus pieņemt otrajā lasījumā.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu un lūdzu balsot par likumprojekta pieņemšanu otrajā lasījumā. Lūdzu rezultātu. Par - 49, pret - 1, atturas - 1. Pieņemts.
Lūdzu jūsu apsvērumus par priekšlikumu
iesniegšanu trešajam lasījumam.
K.J.Druva. Es lūdzu iesniegt līdz 10.jūlijam
grozījumus, lai likumprojektu sagatavotu trešajam lasījumam.
Sēdes vadītājs. Deputāti minētajam termiņam - 10.jūlijs - piekrīt. Pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts "Grozījumi likumā "Par autoceļiem"". Otrais lasījums.
Tautsaimniecības, agrārās, vides un
reģionālās politikas komisijas vārdā deputāts
Kārlis Leiškalns.
K.Leiškalns (frakcija "Latvijas ceļš").
Augsti godātais Prezidij! Augsti godātie deputāti! Strādāsim ar dokumentu nr.2867.
Pirmais priekšlikums ir par visu likumprojekta tekstu
kopumā. Tas nāk no Satiksmes ministrijas valsts sekretāra
Pētersona kunga - aizstāt attiecīgajā locījumā
vārdu "pilsonis" ar vārdiem "fiziskās
personas" attiecīgajā locījumā. (Starpsauciens:
"Nelasi!")
Sēdes vadītājs. Deputāti pirmajam
priekšlikumam par grozījumiem likumprojektā, ko ieteicis
Pētersona kungs un akceptējusi atbildīgā komisija,
piekrīt. Pieņemts.
K.Leiškalns. 2.priekšlikums. Iesniedzis Juridiskais
birojs. Komisijas lēmums - atbalstīt.
Sēdes vadītājs. Deputāti arī
atbalsta.
K.Leiškalns. 3. priekšlikums saņemts no
Juridiskā biroja. Komisijas lēmums ir atbalstīt.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
arī atbalsta? Pieņemts.
K.Leiškalns. 4. priekšlikums saņemts no
Juridiskā biroja par 3. pantu. Komisija nolemj atbalstīt.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
piekrīt? Pieņemts.
K.Leiškalns. 5. priekšlikums saņemts no
Satiksmes ministrijas valsts sekretāra Pētersona kunga par
4. pantu. Komisija redakciju atbalsta.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
arī atbalsta? Pieņemts.
K.Leiškalns. 6. priekšlikums saņemts no
Juridiskā biroja par 5. panta trešās daļas izslēgšanu.
Komisija nav atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
komisijas slēdzienam par Juridiskā biroja priekšlikumu
- svītrot 5. panta trešo daļu - piekrīt? Pieņemts.
K.Leiškalns. Komisija nepiekrīt un arī
deputāti nepiekrīt. Deputāti piekrīt komisijai,
Čepāņa kungs!
Sēdes vadītājs. Es tā arī
teicu, ka deputāti atbalsta komisijas slēdzienu par šo
priekšlikumu.
K.Leiškalns. 7. priekšlikums. Iesniedzis Satiksmes
ministrijas valsts sekretārs Pētersona kungs. Komisija atbalsta.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
arī atbalsta? Pieņemts.
K.Leiškalns. Satiksmes ministrijas valsts sekretārs
Pētersona kungs ierosinājis 8. priekšlikumu par 5. panta
ceturto daļu. Komisija atbalsta, precizējot redakciju.
Sēdes vadītājs. Deputāti Satiksmes
ministrijas valsts sekretāru Pētersonu atbalsta. Pieņemts.
K.Leiškalns. 9. priekšlikums saņemts no
Pētersona kunga, Satiksmes ministrijas valsts sekretāra. Komisija
atbalsta, precizējot redakciju.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
arī atbalsta komisijas atzinumu? Pieņemts.
K.Leiškalns. 10. priekšlikums. Iesniedzējs
tas pats. Komisija atbalsta precizētā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti atbalsta
tā paša iesniedzēja komisijas akceptēto priekšlikumu.
Pieņemts.
K.Leiškalns. 11. priekšlikums. Iesniedzis Juridiskais
birojs par 7. pantu. Komisija atbalsta, precizējot redakciju.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
piekrīt komisijas atzinumam? Pieņemts.
K.Leiškalns. 8. panta otrā daļa redakcionāli
precizēta. 12. priekšlikums. Iesniedzis Juridiskais birojs.
Komisija atbalsta Juridiskā biroja ierosinātās izmaiņas
11. pantā.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
likumprojekta 11. panta otrās daļas redakcijai piekrīt?
Pieņemts.
K.Leiškalns. 13. priekšlikums. Iesniedzis Satiksmes
ministrijas valsts sekretārs Pētersona kungs. Komisija atbalsta
12. panta precizēto redakciju.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
arī atbalsta? Pieņemts.
K.Leiškalns. 14. priekšlikums ir par 13. pantu.
Iesniedzis Satiksmes ministrijas valsts sekretārs Pētersona
kungs. Komisija atbalsta, precizējot redakciju.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
piekrīt 13. panta redakcijai? Pieņemts.
K.Leiškalns. 15. priekšlikums saņemts no
Juridiskā biroja par 14. pantu. Komisija atbalsta.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
piekrīt komisijas atzinumam? Pieņemts.
K.Leiškalns. 16. priekšlikumu izstrādājusi
atbildīgā komisija par 16. pantu, un tas, neapšaubāmi,
ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
arī atbalsta? Pieņemts.
K.Leiškalns. 17. priekšlikums. Satiksmes ministrijas
valsts sekretārs Pētersona kungs lūdz izslēgt
18. panta piekto daļu. Tam komisija piekrīt.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
18. panta piektās daļas svītrošanai piekrīt?
Pieņemts.
K.Leiškalns. 18. priekšlikums saņemts no
Satiksmes ministrijas valsts sekretāra Pētersona kunga. Komisija
atbalsta 20. panta otrās daļas redakcijas izmaiņas.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
tam piekrīt? Pieņemts.
K.Leiškalns. 22. pantā komisija ir redakcionāli
precizējusi redakciju. Teksts redzams labajā pusē.
Sēdes vadītājs. Paldies. Deputāti
akceptē. Pieņemts.
K.Leiškalns. 19. priekšlikums ir par 23. panta
otrās daļas izslēgšanu. Iesniedzis Satiksmes ministrijas
valsts sekretārs. Komisija atbalsta.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
piekrīt 23. panta otrās daļas svītrošanai? Pieņemts.
K.Leiškalns. 20. priekšlikums saņemts no
Juridiskā biroja par 25. panta redakciju. Komisija atbalsta šo
priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
piekrīt? Pieņemts.
K.Leiškalns. 21. priekšlikums saņemts no
Satiksmes ministrijas valsts sekretāra Ulda Pētersona par
26. panta izslēgšanu. To komisija ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
piekrīt 26. panta svītrošanai? Pieņemts.
K.Leiškalns. 22. priekšlikums saņemts no
Satiksmes ministrijas valsts sekretāra par 27. pantu. To komisija
ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
arī atbalsta? Pieņemts.
K.Leiškalns. 23. priekšlikums. Satiksmes ministrijas
valsts sekretārs ierosina papildināt 28. pantu. Komisija atbalsta.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
pret 28. panta papildināšanu ar jums iesniegto tekstu iebildumu
nav? Pieņemts.
K.Leiškalns. 24. priekšlikumu mums iesniedzis
Satiksmes ministrijas valsts sekretārs Pētersona kungs. Komisija
atbalsta panta daļas izslēgšanu.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
piekrīt svītrot 28. panta otro daļu? Pieņemts.
K.Leiškalns. 25. priekšlikums saņemts no
Juridiskā biroja par izmaiņām 29. pantā. Komisijas
slēdziens ir atbalstīt.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
arī akceptē? Pieņemts.
K.Leiškalns. 26. priekšlikums saņemts no
Juridiskā biroja par izmaiņām 30. pantā. Komisijas
slēdziens ir atbalstīt.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
šim priekšlikumam piekrīt? Pieņemts.
K.Leiškalns. 27. priekšlikums. Juridiskais birojs
ierosina izmaiņas 31. pantā. To komisija ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
arī atbalsta? Pieņemts.
K.Leiškalns. 28. priekšlikums saņemts no
Juridiskā biroja par likumprojekta pārejas noteikumiem, kurus
komisija ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
likumprojekta pārejas noteikumu redakcijai piekrīt? Pieņemts.
K.Leiškalns. Augsti godātie kungi! Ļoti
cienījamās dāmas! Ierosinu atbalstīt likumprojektu
otrajā lasījumā!
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsosim likumprojekta pieņemšanu otrajā lasījumā! Lūdzu rezultātu! Par - 54, pret - nav, atturas - 3. Pieņemts.
Kādi ir jūsu apsvērumi, Leiškalna
kungs, par trešā lasījuma priekšlikumu iesniegšanas
termiņiem?
K.Leiškalns. Komisija ierosina trešajam lasījumam
priekšlikumus iesniegt līdz 1997. gada 10. augustam. Paldies.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem nav iebildumu pret minēto termiņu - 10. augustu? Iebildumu nav. Paldies. Pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums
ir nr. 38 - likumprojekts "Grozījumi likumā "Par
bezpeļņas organizāciju"". Trešais lasījums.
Tautsaimniecības, agrāras, vides un reģionālās
politikas komisijas vārdā deputāts Atis Sausnītis.
A.Sausnītis (Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija).
Cienījamo Prezidij, cienījamie kolēģi! Strādāsim ar dokumentu 2866.
Trešajam lasījumam nav iesniegts neviens priekšlikums,
un tādēļ es lūdzu kolēģus balsot
trešajā un galīgajā lasījumā šo likumprojektu
"Grozījumi likumā "Par bezpeļņas organizāciju"".
Sēdes vadītājs. Deputāti debatēs
runāt nevēlas. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas
režīmu. Balsosim likumprojekta "Grozījumi likumā
"Par bezpeļņas organizāciju"" pieņemšanu.
Lūdzu rezultātu! Par - 52, pret - nav, atturas - 5. Likums
pieņemts.
A.Sausnītis. Paldies.
Sēdes vadītājs. Nākamais jautājums - likumprojekts "Par Apvienoto Nāciju Organizācijas Drošības padomes noteikto sankciju režīmu Latvijas Republikā". Trešais lasījums.
Ārlietu komisijas vārdā deputāts
Indulis Bērziņš.
I.Bērziņš (frakcija "Latvijas ceļš").
Cienījamais sēdes vadītāj, cienījamie
kolēģi! Uz trešo lasījumu nekādi labojumi
nav iesniegti. Starp citu, tā tas bija arī uz otro lasījumu.
Tā ka lūdzu nobalsot par likumprojektu trešajā lasījumā!
Sēdes vadītājs. Debatēs deputāti runāt nevēlas. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu, balsosim likuma pieņemšanu! Lūdzu rezultātu! Par - 54, pret - 1, atturas - nav. Likums ir pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts "Par Apvienoto Nāciju Konvenciju par preču starptautiskā pirkuma-pārdevuma līgumiem". Otrais lasījums.
Ārlietu komisijas vārdā deputāts
Indulis Bērziņš.
I.Bērziņš (frakcija "Latvijas ceļš").
Cienījamie kolēģi! Otrajā lasījumā
tātad skatīsim pa pantiem. Likumprojekta nosaukumā ir
izdarīti redakcionāli precizējumi, kā jūs
to redzat atbilstošajā tabulā.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
iebildumu nav? Paldies. Pieņemts.
I.Bērziņš. Arī 1. pantā
ir redakcionāli precizējumi.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
iebildumu pret 1. panta redakciju nav? Pieņemts.
I.Bērziņš. 2. pantā izmaiņu nav.
3. pantā ir redakcionāli precizējumi.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
pret 3. panta redakciju iebildumu nav? Paldies. Pieņemts.
I.Bērziņš. 4. pants ir jaunā redakcijā
- Konvencija stājas spēkā tās 99. pantā
noteiktajā laikā un kārtībā, un par to Ārlietu
ministrija paziņo laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
pret šā panta redakciju iebildumu nav? Paldies. Pieņemts.
I.Bērziņš. 5. pants ir nākošajā
lappusē. Tur augšā, kā jūs redzat, tas ir
attiecīgi izslēgts, jo 4. pantā 5. panta būtība
jau ir pateikta.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
tam piekrīt? Pieņemts.
I.Bērziņš. Lūdzu nobalsot par
likumprojektu otrajā lasījumā un attiecīgi izskatīt
likumprojektu kopumā.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu deputātus izteikt savu attieksmi pret likumprojekta pieņemšanu otrajā lasījumā un arī galīgajā lasījumā! Lūdzu rezultātu! Par - 57, pret - nav, atturas - nav. Likums ir pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts "Par Unidroit Konvenciju par starptautisko finansiālo līzingu". Otrais lasījums.
Ārlietu komisijas vārdā deputāts
Indulis Bērziņš.
I.Bērziņš (frakcija "Latvijas ceļš").
Tātad nosaukumā ir izdarīti redakcionāli
precizējumi.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
pret komisijas atzinumu par likumprojekta nosaukumu iebildumu nav? Pieņemts.
I.Bērziņš. Arī 1. pantā
ir izdarīti redakcionāli precizējumi, kas nemaina panta
būtību.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
piekrīt 1. panta redakcijai? Tā ir pieņemta.
I.Bērziņš. 2. pantā ir redakcionāli
precizējumi. Ārlietu komisija tos atbalsta.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti to akceptē? Pieņemts.
I.Bērziņš. 3. pants ir jaunā redakcijā,
ka Konvencija stājas spēkā tās 16. pantā
noteiktajā laikā un kārtībā un ka Ārlietu
ministrija par to paziņo laikrakstā "Latvijas Vēstnesis".
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
šo komisijas atzinumu akceptē? Pieņemts.
I.Bērziņš. Un attiecīgi tiek izslēgts
arī 4. pants, kura būtība jau ir pateikta 3. pantā.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
likumprojekta 4. panta svītrošanai piekrīt? Pieņemts.
I.Bērziņš. Un lūdzu balsot par
likumprojektu kopumā un pieņemt attiecīgi arī
otrajā, galīgajā, lasījumā.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsosim likuma pieņemšanu! Lūdzu rezultātu! Par - 61, pret - nav, atturas - arī nav. Likums ir pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts "Par Unidroit Konvenciju par starptautisko faktoringu". Otrais lasījums.
Ārlietu komisijas vārdā deputāts
Indulis Bērziņš.
I.Bērziņš (frakcija "Latvijas ceļš").
Cienījamo sēdes vadītāj, cienījamie
kolēģi! Redakcionāli precizējumi ir izdarīti
likumprojekta nosaukumā.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
likumprojekta nosaukumam piekrīt? Pieņemts.
I.Bērziņš. Un attiecīgi redakcionāli
precizējumi ir izdarīti 3. pantā.
Sēdes vadītājs. Vai arī 3. panta
redakcijai deputāti piekrīt? Pieņemts.
I.Bērziņš. Tāpat 4. pants tagad
ir jaunā redakcijā, kuru jūs redzat tabulā.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
4. panta redakcijai piekrīt? Pieņemts.
I.Bērziņš. Un attiecīgi 5. pants
šajā gadījumā tiek izslēgts no likumprojekta.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
likumprojekta 5. panta svītrošanai piekrīt? Pieņemts.
I.Bērziņš. Lūdzu nobalsot par
šo likumprojektu otrajā lasījumā un pieņemt
attiecīgo likumprojektu kopumā.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsosim likuma pieņemšanu! Lūdzu rezultātu! Par - 58, pret - nav, atturas - nav. Likums ir pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums ir 43. punkts - likumprojekts "Par Konvenciju par samierināšanu un arbitrāžu EDSA ietvaros". Otrais lasījums.
Ārlietu komisijas vārdā deputāts
Indulis Bērziņš.
I.Bērziņš (frakcija "Latvijas ceļš").
Cienījamie kolēģi! 1. pantā
ir izdarīti redakcionāli precizējumi.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
tiem piekrīt? Pieņemts.
I.Bērziņš. Arī 2. pantā
ir Ārlietu komisijas priekšlikums izdarīt redakcionālus
precizējumus.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
2. panta redakcijai piekrīt? Pieņemts.
I.Bērziņš. Un tāpat redakcionāli
precizējumi saskaņā ar Ārlietu komisijas priekšlikumu
ir izdarīti 4. pantā.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
4. panta redakcijai piekrīt? Pieņemts.
I.Bērziņš. Lūdzu nobalsot par
likumprojektu otrajā lasījumā un pieņemt likumprojektu.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsosim likuma pieņemšanu! Lūdzu rezultātu! Par - 59, pret - nav, atturas - 1. Likums ir pieņemts.
Nākamais jautājums - likumprojekts "Par
Konvenciju par ieguldījumu strīdu izšķiršanu
starp valstīm un citu valstu pilsoņiem (ICSID)".
Otrais lasījums. Ārlietu komisijas vārdā - deputāts
Indulis Bērziņš.
I.Bērziņš (frakcija "Latvijas ceļš").
Arī šajā likumprojektā Ārlietu
komisija ir izdarījusi redakcionālus precizējumus. Attiecīgi
tie ir izdarīti, pirmkārt, jau nosaukumā.
Sēdes vadītājs. Deputāti likumprojekta
nosaukumam piekrīt. Pieņemts.
I.Bērziņš. Arī 1.pantā ir
nelieli redakcionāli precizējumi.
Sēdes vadītājs. Deputāti 1.panta
redakcijai piekrīt. Pieņemts.
I.Bērziņš. Tāpat arī 2.pantā
ir izdarīti redakcionāli precizējumi, kā jūs
to redzat tabulā.
Sēdes vadītājs. Arī tiem deputāti
piekrīt. Pieņemts.
I.Bērziņš. 3.pantā ir redakcionāli
precizējumi.
Sēdes vadītājs. Deputāti akceptē
3.panta redakciju. Pieņemts.
I.Bērziņš. 4.pantā ir redakcionāli
precizējumi.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
I.Bērziņš. Arī 5.pantā ir
redakcionāli precizējumi.
Sēdes vadītājs. Arī 5.panta redakcijai
deputāti piekrīt. Pieņemts.
I.Bērziņš. Un pēdējā
- 6.pantā arī ir izdarīti redakcionāli precizējumi.
Sēdes vadītājs. Arī 6.panta redakcijai
deputāti piekrīt. Pieņemts.
I.Bērziņš. Un attiecīgi es aicinu
nobalsot par likumprojektu otrajā lasījumā un pieņemt
likumprojektu.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsosim likuma pieņemšanu. Lūdzu rezultātu! Par - 52, pret - nav, atturas - 1. Likums ir pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums
ir likumprojekts "Grozījumi likumā "Par iedzīvotāju
ienākuma nodokli"", otrais lasījums, Budžeta
un finansu (nodokļu) komisijas vārdā - deputāts
Māris Vītols.
M.Vītols (LZS, KDS un LDP frakcija).
Godātie kolēģi! Mēs strādāsim
ar dokumentu nr.2827 - likumprojektu "Grozījumi likumā
"Par iedzīvotāju ienākuma nodokli"" otrajā
lasījumā. Es lūdzu sākt izskatīšanu pa
pantiem. Ir saņemts viens vienīgs priekšlikums no frakcijas
"Latvijai" deputātiem, kuru Budžeta un finansu (nodokļu)
komisija nav atbalstījusi ar atrunu, ka Budžeta un finansu
(nodokļu) komisija šajā gadījumā formulēs
savu priekšlikumu uz trešo lasījumu.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
piekrīt atbildīgās komisijas atzinumam par deputātu
grupas priekšlikumu - papildināt likuma 10.pantu? Deputāti
komisijas atzinumam piekrīt, un šis priekšlikums netiek atbalstīts.
Pieņemts.
M.Vītols. Citi priekšlikumi nav saņemti,
līdz ar to es aicinu Saeimu nobalsot par šā likuma pieņemšanu
otrajā lasījumā.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu!
Lūdzu balsošanas režīmu. Balsosim likumprojekta pieņemšanu
otrajā lasījumā. Lūdzu rezultātu! Par - 55,
pret - nav, atturas - 7. Pieņemts. Lūdzu, kādi ir jūsu
apsvērumi par priekšlikumu iesniegšanu trešajam lasījumam?
M.Vītols. Lūdzu iesniegt priekšlikumus
trešajam lasījumam līdz 5.septembrim.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem ir iebildumi pret minēto termiņu - 5.septembri? Iebildumu nav. Paldies. Pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums
- likumprojekts "Ieguldījumu sabiedrību likums",
pirmais lasījums. Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas
vārdā - deputāts Māris Vītols.
M.Vītols (LZS, KDS un LDP frakcija).
Godātie kolēģi! Mēs strādāsim
ar dokumentu nr.2686, Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas
vārdā lūdzu balsot par steidzamības piešķiršanu
šim dokumentam.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu!
Lūdzu balsošanas režīmu. Izlemsim jautājumu
par likumprojekta atzīšanu par steidzamu. Lūdzu rezultātu!
Par - 58, pret - 4, atturas - 2. Likumprojekts atzīts par steidzamu.
M.Vītols. Godātie kolēģi! Uzsākot
likumprojekta izskatīšanu pirmajā lasījumā,
gribu teikt, ka šis likumprojekts ir būtisks finansu tirgus sakārtošanai
Latvijā, tas ir saskaņots ar visām ministrijām,
un tam ir pievienoti visi nepieciešamie atzinumi. Lūdzu balsot
šā likumprojekta atbalstīšanu pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītājs. Deputāti debatēs
pieteikušies nav. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu.
Balsosim likumprojekta pieņemšanu pirmajā lasījumā!
Lūdzu rezultātu! Par - 59, pret - nav, atturas - 5. Pieņemts.
Lūdzu, kādi ir ierosinājumi par priekšlikumu iesniegšanu
otrajam lasījumam un izskatīšanas laiku?
M.Vītols. Lūdzu iesniegt priekšlikumus
otrajam lasījumam līdz 5.septembrim un izskatīt šo
likumprojektu otrajā lasījumā 11.septembrī.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem nav iebildumu pret šiem priekšlikumiem? Iebildumu nav. Paldies. Tie ir pieņemti.
Nākamais darba kārtības jautājums
- likumprojekts "Grozījums likumā "Par Valsts
ieņēmumu dienestu"", pirmais lasījums.
Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas vārdā - deputāts
Māris Vītols.
M.Vītols (LZS, KDS un LDP frakcija).
Godātie kolēģi! Strādāsim
ar dokumentu nr.2727. Šis ir redakcionālas dabas grozījums,
kas tiek ierosināts pirmajam lasījumam, un lūdzu Budžeta
un finansu (nodokļu) komisijas vārdā to atbalstīt
pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītājs. Debatēs vēlas
runāt Kārlis Čerāns - frakcija "Latvijai".
K.Čerāns (frakcija "Latvijai").
Godāto sēdes vadītāj! Godātie
kolēģi deputāti! Šis grozījums nebūt
nav tik vienkāršs, kā to šeit cenšas iztēlot
Vītola kungs. Patiesībā jautājums ir par to, ka
līdz šim Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonām
varēja piešķirt papildu piemaksas par darbu paaugstinātas
bīstamības apstākļos, bet tagad viņi turpmāk
gribēs saņemt šīs papildu piemaksas arī par
darbu paaugstinātas atbildības apstākļos. Ņemot
vērā to, ka šis priekšlikums dod papildu iespējas
palielināt Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonām
algu, es aicinātu šo priekšlikumu kā šobrīd
nepamatotu noraidīt. Paldies.
Sēdes vadītājs. Paldies. Vairāk
debatēs deputāti pieteikušies nav. Lūdzu zvanu!
Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam par likumprojekta
pieņemšanu pirmajā lasījumā. Lūdzu rezultātu!
Par - 54, pret - 6, atturas - 5. Pieņemts. Vītola kungs, kādi
ir jūsu apsvērumi par otrā lasījuma priekšlikumu
iesniegšanas termiņu?
M.Vītols. Lūdzu iesniegt līdz 5.septembrim
priekšlikumus otrajam lasījumam.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem ir iebildumi pret minēto datumu - 5.septembris? Iebildumu nav. Paldies. Pieņemts.
Nākamais jautājums - likumprojekts "Poligrāfisko
un citu izdevumu bezmaksas obligāto eksemplāru piegādes
likums", otrais lasījums. Izglītības, kultūras
un zinātnes komisijas vārdā - deputāts Dzintars
Ābiķis.
Dz.Ābiķis (frakcija "Latvijas ceļš").
Cienījamie kolēģi! Pirms mēs apspriežam to pa pantiem, es gribu jūs informēt, ka tika izveidota darba grupa, kuras darbā piedalījās abas ieinteresētās puses - izdevēji un bibliotekāri -, un praktiski tika panākta simtprocentīga vienošanās par piedāvātajiem labojumiem. Tas - informācijai.
1.priekšlikums. Atbildīgā komisija ierosina
svītrot visā likumā sadaļas un sadaļu nosaukumus.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu, ka no likumprojekta tiek svītrotas visas sadaļas
un sadaļu nosaukumi? Iebildumu deputātiem nav. Pieņemts.
Dz.Ābiķis. 2.priekšlikums - izteikt 1.pantu
šādā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret likumprojekta 1.panta redakciju, ko akceptējusi
atbildīgā komisija? Deputāti neiebilst. Pieņemts.
Dz.Ābiķis. 3.priekšlikums - izteikt 2.pantu
šādā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret 2.panta pirmās daļas redakciju un arī
otrās daļas redakciju? Iebildumu deputātiem nav. Paldies.
Pieņemts.
Dz.Ābiķis. 4.priekšlikums - izteikt 3.pantu
šādā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti 3.panta
redakcijai piekrīt. Pieņemts.
Dz.Ābiķis. 5.priekšlikums - izteikt 4.pantu
šādā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti 4.panta
redakcijai piekrīt. Pieņemts.
Dz.Ābiķis. 6.priekšlikums - izteikt 5.pantu
šādā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti akceptē
arī 5.panta redakciju. Pieņemts.
Dz.Ābiķis. 7.priekšlikums - izteikt 6.pantu
šādā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti 6.panta
redakcijai piekrīt. Pieņemts.
Dz.Ābiķis. 8.priekšlikums - izteikt 7.pantu
šādā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti 7.panta
redakcijai piekrīt. Pieņemts.
Dz.Ābiķis. 9.priekšlikums - izteikt 8.pantu
šādā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti 8.panta
redakcijai piekrīt. Pieņemts.
Dz.Ābiķis. 10.priekšlikums - izteikt
9.pantu šādā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti 9.panta
redakcijai piekrīt. Pieņemts.
Dz.Ābiķis. 11.priekšlikums - izteikt
11.pantu šādā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti 11.panta
redakcijai piekrīt. Pieņemts.
Dz.Ābiķis. Atbildīgā komisija
ierosina svītrot pārejas noteikumus.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
likumprojekta pārejas noteikumu svītrošanai. Pieņemts.
Dz.Ābiķis. Aicinu balsot par likumprojektu
kopumā.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem nav iebildumu? Nav. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam par likumprojekta pieņemšanu otrajā lasījumā. Lūdzu rezultātu! Par - 52, pret - 2, atturas - 3. Pieņemts.
Kādi ir apsvērumi par trešā lasījuma
termiņiem?
Dz.Ābiķis. Lūdzu iesniegt priekšlikumus
līdz 5.septembrim.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem nav iebildumu pret minēto termiņu - 5. septembris? Iebildumu nav. Paldies. Pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums
- likumprojekts "Likums par Kultūrkapitāla fondu",
pirmais lasījums. Komisijas vārdā - deputāts Ābiķis.
Dz.Ābiķis (frakcija "Latvijas ceļš").
Cienījamie kolēģi! Tā kā
sabiedrībā jau ir plaši izdiskutēta šāda
fonda nepieciešamība un par to ir daudz rakstījuši
sabiedriskās saziņas līdzekļi, es gari un plaši
nestāstīšu par šā likumprojekta koncepciju. Kultūrkapitāla
fonda darbība ir vērsta uz jaunrades procesa finansiālu
atbalstu, nauda tiks piešķirta radošiem kultūras projektiem,
dažādām valstiski nozīmīgām kultūras
aktivitātēm, nacionālās literatūras, oriģināldramaturģijas,
kino un citu nozaru projektu atbalstam. Ieņēmumu avots ir
akcīzes nodoklis un arī pārējie avoti, kādi
ir jums visiem redzami likumprojektā. Es aicinu šā likumprojekta
koncepciju atbalstīt pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītājs. Deputāti debatēs pieteikušies nav. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam par likumprojekta pieņemšanu pirmajā lasījumā. Lūdzu rezultātu! Par - 50, pret - nav, atturas - 3. Pieņemts.
Kādi, lūdzu, ir apsvērumi par otrā
lasījuma termiņiem?
Dz.Ābiķis. Es lūdzu iesniegt priekšlikumus
līdz 5.septembrim.
Sēdes vadītājs. Deputātiem nav iebildumu pret minēto termiņu - 5.septembris. Pieņemts.
Nākamais ir darba kārtības 51.jautājums
- likumprojekts "Par Latvijas valsts ģerboni",
pirmais lasījums. Juridiskās komisijas vārdā -
deputāts Ilmārs Bišers.
I.Bišers (Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija).
Cienījamie kolēģi! Jums ir izsniegts
šis likumprojekts, tas ir dokuments nr.2401. Juridiskās komisijas
ierosinājums izstrādāt jaunu likumu par valsts ģerboni
ir saistīts ar to, ka vēl līdz šim Latvijas Republikas
valsts ģerboni regulē likums, kuru ir pieņēmusi
Latvijas PSR Augstākā padome. Tā kā mēs
uzskatām, ka līdz ar mūsu Saeimas darbības izbeigšanu
būtu jāizbeidz darbība arī visiem Latvijas PSR
likumiem, izstrādāts ir tātad jauns likumprojekts, kurš
ir piedāvāts pirmajā lasījumā, un lūdzu
to pieņemt un pēc tam aktīvi izteikt savus priekšlikumus
par to.
Sēdes vadītājs. Deputāti debatēs pieteikušies nav. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam par likumprojekta pieņemšanu pirmajā lasījumā. Lūdzu rezultātu! Par - 53, pret - nav, atturas - 1. Pieņemts.
Lūdzu, Bišera kungs, priekšlikumu par otro
lasījumu.
I.Bišers. Priekšlikumus attiecībā
uz otro lasījumu lūdzu iesniegt Juridiskajai komisijai līdz
20.jūlijam.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem nav iebildumu pret Bišera kunga minēto datumu - 20.jūlijs? Deputātiem iebildumu nav. Paldies. Pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts "Grozījums likumā "Par valsts un pašvaldību kapitāla daļu pārvaldi uzņēmējsabiedrībās"". Pirmais lasījums.
Tautsaimniecības, agrārās, vides un
reģionālās politikas komisijas vārdā - deputāts
Ernests Jurkāns.
E.Jurkāns (Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija).
Cienījamais Prezidij! Godātie deputāti!
Strādājam ar dokumentu nr.2850. Tautsaimniecības, agrārās,
vides un reģionālās politikas komisija ir izskatījusi
iesniegto likumprojektu un lūdz atzīt to par steidzamu.
Sēdes vadītājs. Izlemsim jautājumu balsojot. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu, izlemsim jautājumu par likumprojekta... Atvainojiet! Piedodiet, ziņotāj, es neredzēju, ka Čerāna kungs ir pieteicies runāt tieši par steidzamību.
Tātad atklājam debates. Runās Kārlis
Čerāns - frakcija "Latvijai".
K.Čerāns (frakcija "Latvijai").
Godāto sēdes vadītāj! Godātie kolēģi deputāti! Debates šajā brīdī nevajag atklāt. Pietiks ar to, ka es norunāšu "pret". Un, ja kāds ļoti vēlēsies, viņš varēs pēc tam runāt "par". Jo šis ir jautājums, kas ir jāizlemj Kārtības ruļļa 54.panta kārtībā. Debates tiešām būs pēc tam, bet es šobrīd tiešām gribētu aicināt visus deputātus neatbalstīt šo steidzamību. Un pēc tam es aicināšu neatbalstīt arī visus šos grozījumus, jo, es domāju, šis nav tas brīdis mūsu valstī, kad mums atkal vajadzētu veidot, turklāt steidzamības kārtībā, kaut kādus aplinku ceļus apkārt Korupcijas novēršanas likumam. Jo šeit atkal tiek pavērti ceļi, kā pie šo valsts kapitāla daļu pārvaldes uzņēmējsabiedrībās pielaist virkni valsts amatpersonu. Tas ir pretēji Korupcijas novēršanas likuma garam un faktiski arī burtam. Šeit tiek veidotas kārtējās pretrunas.
Mēs aicinām nobalsot pret steidzamību.
Paldies.
Sēdes vadītājs. Paldies. Vai kāds
vēlas runāt "par"? Neviens nevēlas. Izlemsim
jautājumu balsojot. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas
režīmu. Balsojam par likumprojekta atzīšanu par steidzamu.
Lūdzu rezultātu! Par - 34, pret - 21, atturas - 10. Likumprojekts
par steidzamu atzīts.
E.Jurkāns. Paldies. Kā jau es teicu, komisija
šo likumprojektu ir izskatījusi un lūdz atbalstīt
pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītājs. Debatēs pieteicies
Kārlis Čerāns - frakcija "Latvijai".
K.Čerāns (frakcija "Latvijai").
Godāto sēdes vadītāj! Godātie
kolēģi deputāti! Es tiešām gari šeit
nerunāšu. Motivāciju jau es pateicu, un teksts jums visiem
ir zināms. Atkārtoju vēlreiz: tie ir Korupcijas novēršanas
likuma apiešanas mēģinājumi - manuprāt, diezgan
bezkaunīgi mēģinājumi -, un es aicinu pirmajā
lasījumā šo likumprojektu noraidīt un tālāk
nevirzīt.
Sēdes vadītājs. Debatēs deputāti vairāk runāt nevēlas? Vēlas runāt? Jūs vēlaties debatēs runāt? Tātad debatēs runāt vairs neviens nevēlas. Debates beidzam. Vai komisijas vārdā vēlaties ko teikt, Jurkāna kungs? Nevēlaties. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam par likumprojekta pieņemšanu pirmajā lasījumā. Lūdzu rezultātu! Par - 42, pret - 16, atturas - 7. Pieņemts.
Kādi, lūdzu, ir apsvērumi par priekšlikumu
iesniegšanas un otrā lasījuma laiku?
E.Jurkāns. Komisija lūdz kā priekšlikumu
iesniegšanas termiņu noteikt 10.jūliju un kā izskatīšanas
laiku - 4.septembri.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret šiem minētajiem termiņiem? Ir iebildumi
Ilgai Kreitusei. Lūdzu!
I.Kreituse (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Es atvainojos par savu neinformētību, bet
vai tad mums 4.septembrī ir paredzēta sēde? Jo kā
izskatīšanas laiks tiek nosaukts 4.septembris. Vai tad mums ir
sēde 4.septembrī?
Sēdes vadītājs. Mēs esam nobalsojuši, ka rudens sesiju sāksim 2.septembrī. Tā ir otrdiena. 4.septembris ir ceturtdiena. Tātad varētu būt, ka 4.septembrī ir sēde.
Vai ir kādi jautājumi par priekšlikumu
iesniegšanas termiņiem un izskatīšanas laiku? Čerāna
kungam ir. Lūdzu!
K.Čerāns (frakcija "Latvijai").
Godāto sēdes vadītāj! Godātie
kolēģi deputāti. Mēs jau attiecībā
uz virkni likumprojektu pieņēmām kā priekšlikumu
iesniegšanas termiņu 5.septembri un kā izskatīšanas
termiņu - 11.septembri. Es liktu priekšā šādu
priekšlikumu, lai mēs varētu mierīgā garā
izvērtēt, kādi kuram ir priekšlikumi, un pēc
tam 11.septembrī mierīgi izskatīt. Priekšlikumu iesniegšanas
termiņš - 5.septembris, izskatīšana - 11.septembrī,
tā, kā tas ir šodien jau nolemts attiecībā
uz virkni citu steidzamu likumprojektu. Paldies.
Sēdes vadītājs. Paldies. Vai vēl
kādi priekšlikumi ir? Nav. Vai Jurkāna kungs piekrīt
Čerāna kunga ieteikumiem vai paliekat pie sava?
E.Jurkāns. Varētu atbalstīt.
Sēdes vadītājs. Nav iebildumu. Tātad tiek pieņemts Čerāna kunga priekšlikums: priekšlikumu iesniegšanas termiņš - 5.septembris un izskatīšanas termiņš - 11.septembris. Paldies. Esam vienojušies.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts "Amnestijas likums". Otrais lasījums.
Aizsardzības un iekšlietu komisijas vārdā
- deputāts Jānis Kazāks.
J.Kazāks (frakcija "Latvijai").
Augsti godātais Prezidij! Priekšsēdētāja kungs! Deputāti! Strādājam ar dokumentu nr.2851.
1.lappusē ir Saeimas Juridiskās komisijas
piedāvātā redakcija, ko komisija atzīst par pieņemamu.
Sēdes vadītājs. Deputātiem nav
iebildumu pret atbildīgās komisijas slēdzienu par Saeimas
Juridiskās komisijas priekšlikumu par likumprojekta 1.pantu.
Iebildumu nav. Paldies, tas ir pieņemts.
J.Kazāks. Likumprojekta 2.pants. Aizsardzības
un iekšlietu komisija piedāvā savu redakciju, ko arī
atbalsta.
Sēdes vadītājs. Deputāti likumprojekta
2.panta redakcijai piekrīt. Pieņemts.
J.Kazāks. 3.pants. Latvijas Republikas Iekšlietu
ministrija iesaka savu redakciju, ko Aizsardzības un iekšlietu
komisija noraida.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
neiebilst pret komisijas slēdzienu par likumprojekta 3.panta redakciju
un noraida Iekšlietu ministrijas priekšlikumu? Deputāti tam
piekrīt. Paldies, pieņemts. 3.panta redakcija akceptēta.
J.Kazāks. Tālāk - 3.lappuse.
Sēdes vadītājs. Piedodiet, 1.punkta redakcija. Vai deputātiem nav iebildumu arī pret 2.punktu, ko iesniegusi Tieslietu ministrija? Deputāti neiebilst.
3., 4., 5., 6., 7. un 8.punkts.
J.Kazāks. Par 6. punktu. Ir Aizsardzības un
iekšlietu komisijas piedāvātā redakcija, un Aizsardzības
un iekšlietu komisija to pieņem.
Sēdes vadītājs. Deputāti likumprojekta
4.panta redakcijai piekrīt. Pieņemts.
J.Kazāks. Es atvainojos, tas nav 4.pants, nē!
Tas ir 3.panta 6. punkts.
Sēdes vadītājs. Piedodiet. Vai deputātiem
ir pieņemama Aizsardzības un iekšlietu komisijas akceptētā
3.panta 7. punkta redakcija? Ir pieņemama. Akceptēts. Paldies.
J.Kazāks. 4.pants. Tieslietu ministrija piedāvā
savu redakciju, ko Aizsardzības un iekšlietu komisija noraida.
Sēdes vadītājs. Deputāti neiebilst
pret 5.panta redakciju, ko akceptējusi atbildīgā komisija.
Paldies. Pieņemts.
J.Kazāks. Tālāk Saeimas Juridiskā
komisija iesaka savu redakciju, ko Saeimas Aizsardzības un iekšlietu
komisija noraida.
Sēdes vadītājs. Deputāti komisijas
slēdzienam par šo priekšlikumu piekrīt. Pieņemts.
J.Kazāks. 8.pants. Aizsardzības un iekšlietu
komisija piedāvā to pieņemt kā 4.pantu.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt.
Pieņemts.
J.Kazāks. 10.pants. Aizsardzības un iekšlietu
komisija piedāvā izslēgt 10.pantu un arī atbalsta
šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Deputāti piekrīt
likumprojekta 10.panta svītrošanai. Pieņemts.
J.Kazāks. Latvijas Republikas Iekšlietu ministrija
piedāvā savu redakciju, ko Aizsardzības un iekšlietu
komisija piedāvā pieņemt savā redakcijā.
Aizsardzības un iekšlietu komisija piedāvā savu redakciju,
un tas viss ir saistīts kopā, atzīts par pieņemamu.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
piekrīt likumprojekta 10.panta redakcijai, kas redzama dokumenta
5.lappuses 4.ailē, augšējā stūrī? Piekrīt.
Pieņemts.
J.Kazāks. Paldies. Lūdzu, balsojiet par likumprojektu
kopumā trešajā lasījumā.
Sēdes vadītājs. Tas ir otrais lasījums,
Kazāka kungs.
J.Kazāks. Es atvainojos, otrajā lasījumā.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu izteikt savu attieksmi pret likuma pieņemšanu otrajā lasījumā. Lūdzu rezultātu! Par - 62, pret - 3, atturas - 1. Pieņemts.
Lūdzu apsvērumus par trešo lasījumu.
J.Kazāks. Priekšlikumus trešajam lasījumam
lūdzu iesniegt līdz 10.jūlijam.
Sēdes vadītājs. Deputātiem pret
minēto termiņu - 10.jūlijs - iebildumu nav. Paldies,
tas ir pieņemts.
J.Kazāks. Paldies par balsojumu.
Sēdes vadītājs. Nākamais ir darba kārtības 55.jautājums - likumprojekts "Grozījumi likumā "Par sociālo palīdzību"". Pirmais lasījums.
Sociālo un darba lietu komisijas vārdā
- deputāte Aida Prēdele.
A.Prēdele (LZS, KDS un LDP frakcija).
Cienījamie kolēģi! Jums ir izdalīts dokuments nr.2780. "Grozījumi likumā "Par sociālo palīdzību"". Šo grozījumu jēga ir ļoti vienkārša, un pats likumprojekts ir ļoti īss. Jēga ir tāda, ka ar šo likumprojektu tiek likti nopietni šķēršļi tām personām, kas saņem citas valsts pensiju, bet vēlas saņemt dubulti -saņemt arī mūsu valsts sociālos pabalstus.
Aicinu šo likumprojektu pieņemt pirmajā
lasījumā.
Sēdes vadītājs. Deputāti debatēs pieteikušies nav. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam par likumprojekta pieņemšanu pirmajā lasījumā. Lūdzu rezultātu! Par - 65, pret - nav, atturas - 5. Pieņemts.
Prēdeles kundze, kādi, lūdzu, ir jūsu
priekšlikumi par otrā lasījuma priekšlikumu iesniegšanas
termiņu?
A.Prēdele. Lūdzu priekšlikumus iesniegt
līdz 10.septembrim.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem nav iebildumu pret minēto termiņu - 10.septembris? Deputātiem iebildumu nav. Pieņemts.
Pēdējā šīsdienas sēdes darba kārtības sadaļa - "Patstāvīgie priekšlikumi".
56.punkts - lēmuma projekts... Atvainojiet. Pieci deputāti lūdz iekļaut šīsdienas sēdes darba kārtībā patstāvīgo priekšlikumu par Sergeja Čudinova uzņemšanu Latvijas pilsonībā pēc darba kārtības 56.punkta. Vai kāds vēlas runāt par šo priekšlikumu "par" vai "pret"?
Vēlas runāt Andrejs Požarnovs - komisijas
vārdā. Lūdzu, Požarnova kungs!
A.Požarnovs (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Augsti godātais Prezidij! Cienījamie kolēģi!
Jūs atceraties to septembra sēdi, kurā mums nebija kvoruma
tad, kad mēs skatījām jautājumus par pilsonības
piešķiršanu hokejistiem, un sēde apstājās
tieši pie Čudinova lietas izskatīšanas. Vēlāk
visi pārējie hokejisti tika iekļauti, bet izrādījās
- mēs paņēmām stenogrammu - , ka lēmums
par Čudinovu nav pieņemts. Tagad, kad viņi visi nāk
pēc pilsonības, izrādās, ka mums jautājums
nav izskatīts, un, tā kā šodien mēs izskatām
jautājumu par Macijevski, es domāju, ka mēs varētu
pie viena izskatīt arī Čudinova jautājumu. Ja
jums nebūtu nekas pretī.
Sēdes vadītājs. Vai kāds vēlas runāt pret šo jautājumu? Neviens nevēlas. Deputātiem iebildumu nav. Nav. Paldies. Pieņemts. Pēc darba kārtības 56.jautājuma izlemjam piecu deputātu priekšlikumu.
56.jautājums. Lēmuma projekts par Aleksandra Macijevska uzņemšanu Latvijas pilsonībā.
Komisijas vārdā - deputāts Andrejs Požarnovs.
A.Požarnovs (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Augsti godātais Prezidij! Cienījamie kolēģi!
Dokuments nr. 2831. Aleksandrs Macijevskis ir hokejists, kurš ir spēlējis
Latvijas izlases komandā un aizstāvējis Latvijas godu.
Komisija atbalstīja šo priekšlikumu un pieņēma
lēmumu nosūtīt šo jautājumu izskatīšanai
Saeimas sēdē.
Sēdes vadītājs. Vai kāds vēlas runāt? Nevēlas. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu izteikt attieksmi pret šo Saeimas lēmuma projektu. Lūdzu rezultātu! Par - 47, pret - 4, atturas - 4. Aleksandrs Macijevskis uzņemts Latvijas pilsonībā par īpašiem nopelniem Latvijas labā.
Nākamais - saskaņā ar mūsu balsojumu, - ir lēmuma projekts par Sergeja Čudinova uzņemšanu Latvijas pilsonībā.
Komisijas vārdā - deputāts Andrejs Požarnovs.
A.Požarnovs (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Augsti godātais Prezidij! Cienījamie kolēģi!
Dokuments nr. 1327. Kopš septembra, kamēr šī lieta
ar pozitīvu komisijas lēmumu bija nogulējusi, tikmēr
Čudinovs paspēja spēlēt Latvijas izlases komandā,
un tādēļ komisija to ar pozitīvu lēmumu
nosūtīja izskatīšanai Saeimas sēdē.
Sēdes vadītājs. Deputāti debatēs par šo jautājumu runāt nevēlas. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam par Saeimas lēmuma projektu šajā jautājumā. Lūdzu rezultātu! Par - 51, pret - 4, atturas - 7. Sergejs Čudinovs uzņemts Latvijas pilsonībā par īpašiem nopelniem Latvijas labā.
Nākamais darba kārtības jautājums. Lēmuma projekts par Vjačeslava Teleša uzņemšanu Latvijas pilsonībā.
Komisijas vārdā - deputāts Andrejs Požarnovs.
A.Požarnovs (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Augsti godātais Prezidij! Cienījamie kolēģi!
Dokuments nr. 2832. Vjačeslavs Telešs ir viens no aktīvākajiem
Latvijas Baltkrievu kultūras biedrības biedriem, un šī
organizācija brīvības cīņās vienmēr
ir atbalstījusi Tautas fronti. Komisija izskatīja šo priekšlikumu
un ar pozitīvu lēmumu nosūta izskatīšanai
Saeimas sēdē.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti vēlas runāt par šo jautājumu? Nevēlas. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam par Saeimas lēmuma projektu. Lūdzu rezultātu! Par - 50, pret - 1, atturas - 5. Vjačeslavs Telešs uzņemts Latvijas pilsonībā par īpašiem nopelniem Latvijas labā.
Nākamais jautājums. Lēmuma projekts par Georgija Krutoja uzņemšanu Latvijas pilsonībā.
Komisijas vārdā - deputāts Andrejs Požarnovs.
A. Požarnovs (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Godātais Prezidij! Cienījamie kolēģi!
Dokuments nr. 2833. Georgijs Krutojs ir ilggadējs Ukraiņu
kultūrizglītības biedrības "Dòipro"
priekšsēdētāja vietnieks. Komisija ar pozitīvu
lēmumu nosūta izskatīšanai Saeimas sēdē.
Sēdes vadītājs. Deputāti runāt par apspriežamo jautājumu nevēlas. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Balsojam par Saeimas lēmuma projektu. Lūdzu rezultātu! Par - 53, pret - 3, atturas - 5. Georgijs Krutojs uzņemts Latvijas pilsonībā par īpašiem nopelniem Latvijas labā. (Starpsauciens no zāles: "Vairāk nav neviena...")
Nākamais darba kārtības jautājums. Saeimas lēmums "Par pavasara sesijas pagarināšanu līdz rudens sesijai".
Saeimas lēmuma projekts, kuru iesnieguši pieci deputāti, piedodiet, 10 deputāti, jums ir. Atklājam debates par šo jautājumu.
Pirmais runās Kārlis Čerāns -
frakcija "Latvijai".
K.Čerāns (frakcija "Latvijai").
Godāto sēdes vadītāj! Godātie kolēģi deputāti! Šis atkal ir ļoti nopietns jautājums, un, kaut arī mēs esam ļoti labi pastrādājuši, tomēr jūs redzat, ka mūsu pieņemtie lēmumi nav viennozīmīgi un valstī šobrīd ir krīzes situācija. Nav atrisināts šis Korupcijas novēršanas likuma radītais skandāls, un valstī jau šobrīd valdība strādā nepilnā sastāvā, un gaidāma vēl vairāku ministru demisija. Tas nozīmē, ka valdība tagad, vasaras laikā, nebūs spējīga strādāt pilnā sastāvā un ar pilnu atbildību. Ja kāds ministrs demisionē, rodas iespēja Ministru prezidentam uzdot šā ministra pienākumu pildīšanu kādam citam ministram, un faktiski būs vesela virkne ministru, kas savos amatos strādās bez politiskās atbildības Saeimas priekšā par attiecīgo pienākumu izpildi.
Ņemot vērā to, ka mums ir šīs nopietnās problēmas un ka bez tam vēl arī virkne politisko spēku pārstāvju ir izteikuši publiskus apgalvojumus, ka šī valdība var nenoturēties līdz rudenim, es uzskatu, ka nekādā ziņā nav pieļaujams, ka šajā brīdī, mēs, kas esam valsts augstākais likumdevējs orgāns, - ka šajā nestabilitātes brīdī mēs atsakāmies no sava darba izpildīšanas, atsakāmies no reālas sanākšanas kopā tagad divu mēnešu garumā. Es uzskatu, ka mums tomēr - varbūt ne katru nedēļu, bet varbūt reizi mēnesī vai reizi divās nedēļās - šīs sēdes ir jārīko un ir jāizskata kaut vai valsts politiskās situācijas jautājumi, jo mums, Saeimai, ir jāseko līdzi tiem politiskajiem procesiem, kas valstī notiek.
Šobrīd šāda vienkārša aiziešana,
varētu teikt, brīvdienās jeb, precīzāk sakot,
sesiju starplaika veidošana, regulāra nesanākšana uz
sēdēm - tas ļauj tiem negatīvajiem procesiem,
kas ir varas jomā šobrīd sākušies, vērsties
plašumā faktiski nekontrolēti, bez kontroles no Saeimas
puses. Šī situācija ir ļoti nopietna, un tāpēc
es aicinu deputātus izšķirties par šo lēmumu
- pagarināt Saeimas pavasara sesiju līdz rudens sesijai, tas
ir, līdz pilnīgi konkrētam datumam, par ko mēs
esam jau nobalsojuši, tas ir 2. septembris. Es lūdzu visus deputātus
par šo priekšlikumu nobalsot, un mēs pēc tam varētu
vienoties, cik regulāri mēs sanākam vasaras laikā.
Mans aicinājums būtu - vasaras laikā, šajā
politiski smagajā laikā, tomēr neatteikties no mūsu
atbildības par mūsu valsti. Lūdzu deputātus izturēties
nopietni pret šo jautājumu un pieņemt šo lēmumu
par šīs mūsu pavasara sesijas pagarināšanu. Es
dzirdu šeit dažādus iebildumus par to, ka šis priekšlikums
nebūtu balsojams. Tas jebkurā gadījumā ir balsojams.
Tas ir iesniegts kā patstāvīgs priekšlikums un ir
iekļauts mūsu darba kārtībā, un tas tagad
pēc būtības ir arī jāizlemj. Es aicinu deputātus
to darīt. Paldies.
Sēdes vadītājs. Modris Lujāns
- pie frakcijām nepiederošs deputāts.
M.Lujāns (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Cienījamie kolēģi! Protams, mēs
varam šodien pasmieties. Mēs varam atbalstīt Šķēles
kunga viedokli, ka jāpļauj mauriņš mājas priekšā.
Protams, ir patīkami, ka mēs to darīsim. Bet, cienījamie
kolēģi, mani, kā es toreiz jau teicu, uztrauc tas jautājums...
(Starpsauciens no zāles: "Kur tev balss palika?")
Sēdes vadītājs. Godātie kolēģi!
Es lūdzu dažas minūtes vēl paciesties! Es ļoti
lūdzu dažas minūtes paciesties!
M.Lujāns. Cienījamie kolēģi!
Ja Saeimas priekšsēdētājs diskutē ar Valsts
prezidentu par Saeimas atlaišanu, tad, protams, tā ir anekdote.
Šodien mēs par to varam kā par anekdoti runāt. Protams,
varam neatbalstīt šo iniciatīvu. Tā ir jūsu
sirdsapziņa un mūsu sirdsapziņa. Pēc tam, Vidiņa
kungs, jūs varēsit atcerēties to pašu 1934.gadu,
kad arī teica šo par atsevišķiem ulmaņiem...
Pēc tam, kad vingrosim "Daugavas" stadionā, varēsim
runāt par to, kurā pusē stāvēs opozīcija,
kurā - pozīcija. Un, Dievs nedod, ja Saeimas priekšsēdētājs
teiks: "Opozīcijai - tādi vingrojumi, un pozīcijai
- tādi!" Tādēļ es aicinu, kolēģi,
tomēr šinī gadījumā diemžēl nepakļauties
Saeimas priekšsēdētāja spiedienam, ne arī
Valsts prezidenta, ne Šķēles. Mums ir jābūt
šeit, un mums ir jāstrādā kaut vai reizi mēnesī,
bet nedrīkst atstāt valstī varu bez kontroles.
Sēdes vadītājs. Lujāna kungs, es uz jums nekādu spiedienu neizdaru un neizdarīšu. Un arī par Saeimas atlaišanu runa nevar būt, jo es taču nevaru atlaist pats sevi.
Kārlis Leiškalns - frakcija "Latvijas ceļš". (No zāles deputāts K.Leiškalns: "Nevajag!") Viņš runāt vairs nevēlas. Vairāk deputāti debatēs pieteikušies nav. Debates beidzam. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu deputātus izteikt attieksmi pret Saeimas lēmuma projektu - pagarināt pavasara sesiju līdz rudens sesijai. Tāds ir Saeimas lēmuma projekts. Lūdzu balsot šo projektu! Lūdzu rezultātu! Par - 14, pret - 39, atturas - 28. Šāds Saeimas lēmums nav pieņemts.
Nu gan, godātie kolēģi, pēdējais darba kārtības jautājums. Likumprojekts "Par patvēruma meklētājiem un bēgļiem Latvijas Republikā".
Komisijas vārdā - deputāts Antons Seiksts.
Lūdzu!
A.Seiksts (frakcija "Latvijas ceļš").
Godātais Saeimas priekšsēdētāj!
Godātie kolēģi! Jūsu priekšā ir dokuments
nr. 2886. Formāli tas ir jauns likumprojekts, taču būtībā
tas ir pilnīgi vienāds, viens pret vienu, ar otrajā lasījumā
pieņemto likumu par patvēruma meklētājiem un
bēgļiem. Attiecībā uz trešo lasījumu
tajā redakcijā bija Juridiskā biroja priekšlikumi,
kuri visi ir akceptēti. Sakarā ar to, ka Latvijas ārpolitiskā
situācija prasa pieņemt šo likumu, izdiskutēto
likumu, mēs to liekam priekšā kā jaunu likumu un
lūdzam atzīt to par steidzamu.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
ir iebildumi pret to? Balsojam. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas
režīmu! Lūdzu izteikt attieksmi pret likumprojekta atzīšanu
par steidzamu. Lūdzu rezultātu! Par - 62, pret - 8, atturas
- 7. Likumprojekts par steidzamu atzīts.
A.Seiksts. Godātie kolēģi! Lūdzu
akceptēt pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītājs. Debatēs deputāti
pieteikušies nav. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu!
Balsojam par likumprojekta pieņemšanu pirmajā lasījumā!
Lūdzu rezultātu! Par - 64, pret - 6, atturas - 10. Pieņemts.
A.Seiksts. Paldies, kolēģi! Ja nav iebildumu,
lūdzu nobalsot arī par otro lasījumu.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
ir iebildumi? Iebildumi ir. Izšķirsim jautājumu balsojot.
Godātie kolēģi! Paldies Kusiņa kungam par konsultāciju.
Ja ir iebildumi, ir jānosaka priekšlikumu iesniegšanas termiņi.
Lūdzu, Seiksta kungs, nosakiet šos termiņus!
A.Seiksts. Lūdzu iesniegt priekšlikumus šodien
līdz pulksten 17.15.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem nav iebildumu pret minēto termiņu - 19. jūnijs, pulksten 17.15? Deputātiem iebildumu nav. Paldies. Pieņemts.
Ir iebildumi. Jābalso. Lūdzu zvanu! Lūdzu
balsošanas režīmu. Lūdzu, balsosim par izteikto priekšlikumu
par otrā lasījuma priekšlikumu iesniegšanu līdz
19. jūnijam, pulksten 17.15. Lūdzu rezultātu! Par - 57,
pret - 19, atturas - 5. Pieņemts.
A.Seiksts. Paldies.
Sēdes vadītājs. Godātie kolēģi!
Turpināsim jautājuma izskatīšanu pēc tam,
kad būs saņemti priekšlikumi otrajam lasījumam,
tas ir pulksten 17 un 15 minūtēs, jo visi pārējie
darba kārtības jautājumi pašlaik ir izskatīti.
A.Seiksts. Godātie kolēģi! Cilvēktiesību
un sabiedrisko lietu komisiju lūdzam pulcēties tūlīt
Prezidija zālē. Paldies!
Sēdes vadītājs. Golubova kungs vēlas
ko teikt. Lūdzu!
A.Golubovs (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Cienījamie kolēģi! Sakarā ar
to, ka mēs esam izskatījuši visus šodienas jautājumus
un pulkstenis jau ir 17.10, es lūdzu reģistrāciju un
sēdes beigšanu, jo nebija nosaukts, kad mēs izskatīsim
to likumu. Bija nosaukts termiņš, kad var iesniegt priekšlikumus.
Tāpēc lūdzu reģistrāciju un sēdes
beigšanu! (Liels troksnis.)
Sēdes vadītājs. Reģistrācija
būs pulksten 17 un 17 minūtēs. Kreituses kundze vēlas
runāt! Lūdzu!
I.Kreituse (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Augsti godātie deputāti! Es gribu redzēt
to dokumentu, kur ir ierakstīts, ka Saeimas sēde jāslēdz
pulksten 17.17. Saeimas sēde ir jāslēdz tad, kad ir
izskatīti visi darba kārtības jautājumi. Un tai
nav nekāda sakara ar priekšlikumu iesniegšanas laiku. Ja
mēs sākam ņirgāties paši par sevi, tad jau
vispār pasludināsim, ka strādāsim tā, kā
ienāk prātā vienai otrai komisijai vai vienam otram Prezidijā
pēc tam, kad mēs esam lejā nosvinējuši Jāņus.
(Starpsauciens no zāles: "Viss ir pareizi!")
Sēdes vadītājs. Es, godātie kolēģi, atkārtoju, ka izskatīsim iesniegto likumprojektu pulksten 17 un 15 minūtēs. Sēde nav beigusies.
Jānis Ādamsons vēlas runāt.
J.Ādamsons (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Cienījamie kolēģi! Varbūt beidzot
mēs vismaz sēdes beigās un pavasara sesijas beigās
varētu kļūt mazliet nopietni! Paskatīsimies, ko
mēs esam šodien sastrādājuši! Mēs sastrādājām
"cirku" ar Bēgļu konvenciju, kura ir absolūti
absurda, un cirka veidā mēs šeit iebalsojam, ka mēs
to šodien izskatām. Mēs esam izskatījuši visu
darba kārtību, kura bija paredzēta šodienai. Ja
ir nepieciešams izskatīt kādu atsevišķu likumprojektu,
tādā gadījumā ir nepieciešams sasaukt ārkārtas
sēdi, bet šodienas sēde ir beigusies. Paldies. (No zāles
deputāts K.Leiškalns: "Ai, Jāni, brauc uz kuģiem!")
Sēdes vadītājs. Godājamie kolēģi! Es ļoti labi apzinos, ka deputāti ļoti vēlas, lai tiktu strikti ievērots Kārtības rullis. Paldies jums visiem par to, bet šajā sakarībā es lūdzu tomēr izlasīt Kārtības ruļļa 49. pantu, kas ļauj man tā rīkoties, kā esmu darījis līdz šim.
Un tagad ir pagājis priekšlikumu iesniegšanas
laiks. Komisijas vārdā - Antons Seiksts.
A.Seiksts (frakcija "Latvijas ceļš").
Godātie kolēģi! Komisija nav saņēmusi
priekšlikumus. Lūdzam balsot otrajā un galīgajā
lasījumā! (Starpsauciens no zāles: "Nav dokumentu...")
Sēdes vadītājs. Deputātiem, Seiksta
kungs, nav dokumenta, pēc kā sekot.
J.Ādamsons (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Cienījamie kolēģi! Man ir ļoti
precīzs pulkstenis, un pašreiz tas rāda 17 un 14 minūtes,
un 48 sekundes.
Sēdes vadītājs. Bērziņa kungs, lūdzu!
I.Bērziņš (frakcija "Latvijas ceļš").
Dokuments tiešām ir vajadzīgs otrajā
lasījumā. Ja ir labojumi. Ja labojumu nav... Jūs nupat
nobalsojāt arī vienu Ārlietu komisijas likumprojektu
pirmajā... par to trīs reizes tika balsots, ne šodien,
bet trīs atsevišķās sēdēs tika izskatīts
pirmajā, otrajā, trešajā lasījumā; viss
notika, balstoties uz pirmā lasījuma dokumentu, jo tur arī
nebija iesniegts neviens no šiem... Cienījamie kolēģi,
nu neizliksimies! Radioklausītāji, ja mūs kāds
šodien klausās, vienkārši nesaprot, par ko ir runa.
Lieta ir pavisam vienkārša. Vai mums sasaukt atsevišķu
sēdi un noīrēt telpas, tērēt valsts naudu,
to visu pieņemt tāpat kā šodien, vai pabeigt jautājuma
izskatīšanu šodien? Es esmu par jautājuma izskatīšanu
šodien. Nosauksim lietas īstajos vārdos! Ja mēs
te visi tā spēlējamies un it kā atsaucamies uz
Kārtības rulli, tad realitāte ir vienkārša
- vai nu mēs sasaucam Kongresu pilī sēdi... varbūt
nāksies to sasaukt un izskatīt šo jautājumu... bet
tad jau par citiem jautājumiem, ne par šo... Es aicinu turpināt
darbu.
Sēdes vadītājs. Godātie kolēģi!
Šo abu jautājumu, strīdīgo jautājumu, iekļaušana
šīsdienas sēdes darba kārtībā bija tikai
un vienīgi pēc Frakciju padomes lēmuma. Frakcijas to
akceptēja, un es nedomāju, ka mēs šajā ziņā
būtu dikti pārkāpuši likumu - Kārtības
rulli. Šāda prakse, tāds precedents, mums jau ir bijis,
godātie kolēģi! Tātad, godātie kolēģi,
es tomēr gribētu apelēt pie jūsu sapratnes un
dot vārdu komisijas priekšsēdētājam Antonam
Seikstam.
A.Seiksts. Godātais priekšsēdētāj!
Godātie kolēģi! Pēdējā brīdī
ir iesniegts viens priekšlikums no deputāta Golubova - izslēgt
8. pantu. Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisiju es lūdzu
uz 5 minūšu sēdi Sarkanajā zālē. Uz
piecām minūtēm Sarkanajā zālē aicinu
Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisiju!
Sēdes vadītājs. Godātie kolēģi!
Tātad komisija lūdz paziņot pārtraukumu. Es gribu,
godātie kolēģi, pirms pieņemu lēmumu,
tomēr konsultēties ar lielāko daļu to deputātu,
kuriem interesē šā jautājuma pieņemšana
un līdz ar to šīs problēmas tālāka virzīšana
valsts mērogā. Vai mēs varētu būt tik
pacietīgi un uz dažām minūtēm izsludināt
pārtraukumu, lai tomēr šodien, godātie kolēģi,
pieņemtu šo lēmumu? Es apelēju pie jūsu
veselā saprāta šajā ziņā. Tātad,
godātie kolēģi, paziņoju pārtraukumu līdz
17.30.
(Pārtraukums)
Sēdi vada Latvijas Republikas 6.Saeimas priekšsēdētājs
Alfreds Čepānis.
Sēdes vadītājs. Godātie kolēģi, kā man nupat teica, tiek pavairoti dokumenti un tūlīt deputātiem tie tiks izdalīti.
Dokuments nr.2886-a. Ja visi ir to saņēmuši,
- lūdzu! Komisijas vārdā - Antons Seiksts.
A.Seiksts (frakcija "Latvijas ceļš").
Godātais priekšsēdētāj! Godātie kolēģi! Attiecībā uz otro lasījumu ir saņemts viens priekšlikums. Deputāts Golubovs ierosina izslēgt 8.pantu "Patvērumu meklētāja identifikācija". Komisija vienbalsīgi to noraidīja - ar motivāciju, ka tas ir tiesībaizsardzības institūciju kompetencē, kurā citiem nav ko jaukties. Tā ir viena lieta. Otra lieta: bez identifikācijas var rasties patvaļa un haoss šajā procesā.
Lūdzam atbalstīt komisijas lēmumu.
Sēdes vadītājs. Vēlas runāt
deputāts Aleksandrs Golubovs - pie frakcijām nepiederošs
deputāts.
A.Golubovs (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Cienījamie kolēģi! Kā skan 8.pants
"Patvēruma meklētāja identifikācija"?
"Valsts policija veic patvēruma meklētāja identifikāciju
iekšlietu ministra noteiktajā kārtībā."
Bet šā paša likuma 4.pantā ir teikts, ka ir izveidots
Bēgļu lietu centrs, kurš ir Imigrācijas departamenta
pakļautībā ar savu finansējumu, tāpēc
es uzskatu, ka tieši šim centram jābūt tai institūcijai,
kura veic šo bēgļu identifikāciju, bet policija ir
tā institūcija, kura uzprasa pirmos datus no tiem bēgļiem,
un viss. Tāpēc es lūdzu izslēgt 8.pantu, jo no
komisijas es nedzirdēju nekādu motivāciju.
Sēdes vadītājs. Vai vēl kāds
deputāts vēlas runāt debatēs? Vairāk nevēlas
neviens runāt. Debates beidzam. Komisijas vārdā - Seiksta
kungs.
A.Seiksts. Lūdzam balsot.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu!
Lūdzu balsošanas režīmu. Balsojam par deputāta
Golubova priekšlikumu svītrot likumprojekta 8.pantu. Lūdzu
rezultātu! Par - 8, pret - 52, atturas - 7. Šis priekšlikums
nav pieņemts.
A.Seiksts. Paldies. Vairāk priekšlikumu nav.
Lūdzam akceptēt otrajā, galīgajā, lasījumā.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu izteikt attieksmi pret likumprojekta pieņemšanu otrajā, galīgajā, lasījumā. Lūdzu rezultātu! Par - 63, pret - 7, atturas - 5. Pieņemts.
A.Seiksts. Paldies, un priecīgus Līgo svētkus!
Sēdes vadītājs. Lūdzu reģistrācijas
režīmu. Lūdzu deputātus reģistrēties.
Māri Rudzīša kungu lūdzu nolasīt reģistrācijas
rezultātus!
M.Rudzītis (6.Saeimas sekretāra biedrs).
Cienījamie kolēģi! Nav reģistrējušies:
Pēteris Apinis, Juris Celmiņš, Imants Daudišs, Roberts
Dilba, Paulis Kļaviņš, Odisejs Kostanda, Ģirts Valdis
Kristovskis, Andris Rubins, Roberts Zīle.
Sēdes vadītājs. Paziņoju par
slēgtu Saeimas 18.un 19.jūnija sēdi un Latvijas Republikas
Saeimas 1997.gada pavasara sesiju. Par ārkārtas sēžu
sasaukšanu, ja tādas notiks, jums tiks paziņots atsevišķi.
Paldies, godātie kolēģi, par sekmīgu darbu. Priecīgus
jums Līgo svētkus, visiem Jāņiem, Līgām,
visiem Latvijas iedzīvotājiem - putojošu alu, garšīgu
sieru un labu papardes ziedu! (Aplausi.)
Redaktores: J.Kravale, L.Bumbura
Datoroperatores: B.Strazdiņa, S.Bērziņa, M.Ceļmalniece, I.Kuzņecova
Korektores: D.Kraule, J.Kurzemniece, S.Stikute