Sēdes vadītājs. Labrīt, cienījamās deputātu kundzes un godājamie deputātu kungi! Apsveicu visus jūs 1997.gadā, novēlu labus panākumus. Paziņoju par atklātu Latvijas Republikas Saeimas 1997.gada ziemas sesiju un vienlaicīgi paziņoju par atklātu Latvijas Republikas Saeimas 1997.gada 16.janvāra sēdi.
Vispirms dažos vārdos par to, cienījamie kolēģi, kā mums ir veicies pagājušajā gadā. Latvijas Republikas Saeimā ir iesniegti 514 likumprojekti, no tiem Ministru kabinets ir iesniedzis 282 likumprojektus, tajā skaitā 101 likumprojektu - Satversmes 81.panta kārtībā. Saeimas deputāti ir iesnieguši 140 likumprojektus, Saeimas komisijas - 87 un Latvijas Valsts prezidents - 3 likumprojektus. Pavisam pagājušajā gadā mēs esam pieņēmuši 180 likumus, otrajā lasījumā pieņemti 47 un pirmajā lasījumā 99 likumprojekti. Juridiskā komisija pagājušajā gadā ir iesniegusi 61 likumprojektu, Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija - 45, Budžeta un finansu (nodokļu) komisija - 29, Aizsardzības un iekšlietu komisija - 31 un tā tālāk. Saeimas deputāti iesnieguši 211 jautājumus Ministru kabinetam, Saeima pieņēmusi arī 240 paziņojumus, iesniegti 14 Saeimas deputātu pieprasījumi Ministru kabinetam, no kuriem 4 atzīti par Saeimas pieprasījumiem.
Sākot Latvijas Republikas Saeimas 1997.gada ziemas sesiju un šīsdienas sēdi, es novēlu jums, cienījamās deputātes un godājamie deputāti, optimismu, dzīvesprieku, panākumus, novēlu, lai Saeimā beigtos "hormonālās vētras" un lai mēs visi kļūtu ne tikai savu vēlētāju, bet arī mūsu skolotāja, uzņēmēja, valstsvīra - Ministru prezidenta Andra Šķēles cienīgi deputāti.
Godājamie deputāti, Ministru prezidentam Šķēles kungam šodien paliek 39 gadi. Kad viņš ieradīsies - tā viņš ir solījis -, mēs viņu apsveiksim šajā jubilejā, bet pirms tam es gribu sveikt un Saeimas vārdā pasniegt ziedus deputātam Leonardam Stašam, kuram šodien paliek 68 gadi. (Aplausi.) Un gribu sveikt arī deputātu Induli Emsi, kuram 2.janvārī palika 45 gadi. (Aplausi.)
Godājamie deputāti, pirms sākam izskatīt Prezidija akceptēto sēdes darba kārtību, ir saņemti jau vairāki iesniegumi par darba kārtības izmaiņām.
Pirmais. Ministru prezidents Šķēles kungs ir uzrakstījis vēstuli Saeimas Prezidijam, kurā informē: "Par finansu ministru esmu aicinājis Vasiliju Meļņiku un lūdzu Saeimu izteikt viņam, kā arī valsts ieņēmumu valsts ministrei Finansu ministrijā Aijai Počai uzticību sēdē šā gada 16.janvārī." Mums jāizlemj, godājamie kolēģi, par šā jautājuma iekļaušanu darba kārtībā šīsdienas sēdē. Vai kāds vēlas runāt "par" vai "pret" iesniegto priekšlikumu? "Par" vai "pret" runāt neviens nevēlas. Var būt, ka mēs varētu, godājamie kolēģi, ja jūs tam piekrītat, šo jautājumu par uzticības izteikšanu Vasilijam Meļņikam iekļaut mūsu darba kārtības sadaļā par amatpersonu iecelšanu, ievēlēšanu vai apstiprināšanu, tas ir, pēc pašreizējās numerācijas, kā darba kārtības 14.jautājumu - pēc 13.darba kārtības jautājuma. Vai deputātiem nav iebildumu pret to? Vai kāds pieprasa balsojumu šajā jautājumā? (Starpsauciens: "Balsojam!") Tātad deputāti pieprasa, lai šis pieprasījums tiktu nobalsots. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu deputātus izteikt savu attieksmi pret Ministru prezidenta priekšlikumu. Lūdzu rezultātu! Par - 44, pret- 9, atturas - 7. Priekšlikums pieņemts.
Nākamais iesniegums par izmaiņām darba kārtībā ir no Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas, kura lūdz, pamatojoties uz Kārtības ruļļa 51.pantu, pārcelt darba kārtības 31.punktu (likumprojektu "Grozījumi likumā "Par Valsts ieņēmumu dienestu"") aiz darba kārtības 22.punkta (likumprojekta "Grozījumi Autopārvadājumu likumā") izskatīšanas otrajā lasījumā. Vai kāds no deputātiem vēlas runāt "par" vai "pret" šo priekšlikumu? Runāt neviens nevēlas. Deputātiem iebildumu nav. Tātad esam vienojušies, ka darba kārtības 31.punktu izskatām aiz darba kārtības 22.punkta.
Nākamais iesniegums ir no Juridiskās komisijas, kura saskaņā ar Kārtības ruļļa 51.pantu lūdz izdarīt izsludinātajā Saeimas 16.janvāra sēdes darba kārtībā grozījumu - izslēgt no darba kārtības 57.jautājumu (likumprojekts "Grozījumi likumā "Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās"") sakarā ar to, ka minētais likumprojekts tā juridiskai precizēšanai atkārtoti izskatāms komisijas sēdē. Tātad ir runa par darba kārtības 57.jautājumu. Ja komisija pati to ierosina, deputātiem, es ceru, iebildumu nebūs, un mēs komisijas priekšlikumam varam piekrist. Paldies.
Vairāk priekšlikumu par izmaiņām darba kārtībā pašreiz nav. Sākam izskatīt Saeimas 1997.gada 16.janvāra sēdes darba kārtību.
Pirmais jautājums - Prezidija ziņojumi par saņemtajiem likumprojektiem.
Saeimas Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu "Par Eiropas konvenciju "Par tiesvedības nodošanu krimināllietās"" nodot Aizsardzības un iekšlietu komisijai, Ārlietu komisijai un Juridiskajai komisijai un noteikt, ka Ārlietu komisija ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem nav iebildumu pret šo Saeimas Prezidija atzinumu? Deputātiem iebildumu nav. Paldies. Pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums. Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu "Par Eiropas konvenciju "Par notiesāto personu nodošanu soda izciešanai"" nodot Aizsardzības un iekšlietu komisijai un Ārlietu komisijai un noteikt, ka Ārlietu komisija ir atbildīgā komisija. "Par" vai "pret" ðo priekšlikumu runāt neviens nevēlas. Pieņemts.
Nākamais jautājums. Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu "Par Eiropas konvenciju "Par izdošanu" un tās papildu protokolu un otro papildu protokolu" nodot Aizsardzības un iekšlietu komisijai un Ārlietu komisijai un noteikt, ka Ārlietu komisija ir atbildīgā komisija. Deputātiem iebildumu pret šo Prezidija atzinumu nav. Pieņemts. Paldies.
Nākamais jautājums. Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu "Par Eiropas konvenciju "Par savstarpējo palīdzību krimināllietās" un tās papildu protokolu" nodot Aizsardzības un iekšlietu komisijai, Ārlietu komisijai un Juridiskajai komisijai un noteikt, ka Ārlietu komisija ir atbildīgā komisija. Deputātiem iebildumu pret šo priekšlikumu nav. Paldies. Pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums. Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu "Grozījumi Civillikumā" nodot Juridiskajai komisijai un Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai un noteikt, ka Juridiskā komisija ir atbildīgā komisija. Deputātiem iebildumu nav. Paldies. Pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums.
Prezidijs ierosina deputātu Čerāna, Kostandas,
Kazāka, Grīnberga un Mauliņa iesniegto likumprojektu
"Grozījums likumā "Par pievienotās
vērtības nodokli"" nodot Budžeta
un finansu (nodokļu) komisijai un Tautsaimniecības,
agrārās, vides un reģionālās politikas
komisijai un noteikt, ka Budžeta un finansu (nodokļu)
komisija ir atbildīgā komisija. Deputātiem ir
iebildumi pret šo priekšlikumu. Vēlas runāt
deputāts Māris Vītols - LZS, KDS un LDP frakcija.
Lūdzu!
M.Vītols (LZS, KDS un LDP frakcija).
Es lūdzu balsojumu par šo likumprojektu.
Sēdes vadītājs. Paldies. Kārlis
Čerāns - frakcija "Latvijai".
K.Čerāns (frakcija "Latvijai").
Godājamo sēdes vadītāj!
Godātie kolēģi deputāti! Balsojumā,
kurš tagad būs, es lūgtu visus atbalstīt
šo frakcijas "Latvijai" iesniegto priekšlikumu,
kas ir vērsts uz komunālo maksājumu sakārtošanu
un uz godīgāku komunālo maksājumu nodrošināšanu
dažādās... atkarībā no tā,
kādā veidā šie komunālie pakalpojumi
pašvaldībās tiek sniegti. Un šīs pievienotās
vērtības nodokļa atlaides piešķiramas
samērīgā veidā, neatkarīgi no tā,
vai šos pakalpojumus sniedz pašvaldības uzņēmums
vai kāda privāta kompānija. Un mans lūgums
būtu tagad šo likumprojektu nodot izskatīšanai
komisijās un tad virzīt to uz izskatīšanu
Saeimas sēdē, jo šie komunālie maksājumi
un šis pievienotās vērtības nodoklis, kas
ir jāmaksā par gāzes pakalpojumiem ...dažādās
situācijās tas tieši skar iedzīvotājus
un mums ir nepieciešams, lai mūsu valstī tomēr
šie maksājumi tiktu veidoti godīgi. Tāpēc
es aicinu atbalstīt šo priekšlikumu. Paldies.
Sēdes vadītājs. Paldies. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu izteikt savu attieksmi pret Saeimas Prezidija atzinumu par likumprojekta nodošanu komisijām. Lūdzu rezultātu! Par - 27, pret - 14, atturas - 13. Jāpārbalso. Lūdzu deputātus piedalīties balsošanā.
Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu atkārtoti izteikt savu attieksmi! Lūdzu rezultātu! Par - 29, pret - 15, atturas - 20. Likumprojekts komisijām nodots netiek.
Nākamais darba kārtības jautājums. Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu "Par Latvijas Republikas valdības un Taizemes Karalistes valdības nolīgumu par gaisa satiksmi" nodot Ārlietu komisijai un Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai un noteikt, ka Ārlietu komisija ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem iebildumu nav? Iebildumu nav. Paldies. Pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums. Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu "Grozījums Reliģisko organizāciju likumā" nodot Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai un noteikt, ka tā ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem nav iebildumu? Iebildumu nav. Paldies. Pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums. Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu "Grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā" nodot Budžeta un finansu (nodokļu) komisijai un Juridiskajai komisijai un noteikt, ka Juridiskā komisija ir atbildīgā komisija. Deputātiem iebildumu nav? Paldies. Pieņemts.
Nākamais. Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu "Par Ķemeru nacionālo parku" nodot Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai un Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai un noteikt, ka Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija ir atbildīgā komisija. Vai deputātiem nav iebildumu? Iebildumu nav. Pieņemts.
Nākamais jautājums. Prezidijs ierosina Ministru kabineta iesniegto likumprojektu "
"Grozījumi likumā "Par akcīzes nodokli"" nodot Budžeta un finansu (nodokļu) komisijai un Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai un noteikt, ka Budžeta un finansu (nodokļu) komisija ir atbildīgā komisija. Deputātiem iebildumu nav? Paldies. Pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums
- par saņemto lēmuma projektu. Lēmuma projekts
"Par Latvijas Nacionālo bruņoto spēku
apakšvienības piedalīšanos NATO vadītajos
Stabilizācijas spēkos bijušās Dienvidslāvijas
teritorijā". Dokumentu ir iesniedzis Ministru kabinets.
Vēlas runāt par šo dokumentu Andrejs Krastiņš
- aizsardzības ministrs. Lūdzu!
A.Krastiņš (aizsardzības ministrs).
Augsti godātais priekšsēdētāja
kungs, godājamie kolēģi! Es aicinu Saeimu
pieņemt šo lēmumu, un es gribētu paskaidrot
to būtību, kāpēc, kaut gan te anotācijā
ir diezgan labi izklāstīts tas viss. Būtība
ir tāda, ka 1996. gada 12. decembrī Apvienoto Nāciju
Organizācijas Drošības padome pieņēma
rezolūciju nr. 1088, ar kuru Miera nodrošināšanas
spēki Bosnijā tiek pārveidoti par Stabilizācijas
spēkiem. Būtība praktiski nemainās, nedaudz
gan mainās kontingents, bet tas nav būtiskais... un
juridiski korekti. Protams, šie Stabilizācijas spēki
ir Miera nodrošināšanas spēku tiešais
tiesību pārmantotājs, arī tas nemainās,
bet tas ir juridiski korekti, un to pielieto arī mūsu
partnervalstis, un ir tā, ka tiek pieņemts jauns
lēmums, kurš akceptē mūsu vienības
klātbūtni Bosnijā Stabilizācijas spēkos,
un šis mandāts ir uz 18 mēnešiem. Varu informēt,
ka arī pašlaik tur atrodas mūsu Baltijas bataljona
paplašinātais vads, aprīlī tas mainīsies
ar citu vadu Dānijas bataljona sastāvā, pēc
tam paredzēta rotācija vēl uz sešiem mēnešiem.
Tā ka, lai juridiski nostiprinātu šo mūsu
vada atrašanos Bosnijā (jāpiebilst, ka valsts
budžetā 1997. gadam ir iedalīti šie līdzekļi
šīm operācijām), es lūdzu godājamo
Saeimu pieņemt šo lēmumu. Paldies.
Sēdes vadītājs. Paldies. Vai vēl kāds deputāts vēlas runāt? Vairāk deputāti runāt nevēlas. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu un lūdzu deputātus izteikt savu attieksmi pret Saeimas lēmuma projektu, kurš ir izklāstīts dokumentā nr. 1977. Lūdzu deputātus balsot! Lūdzu rezultātu! Par - 56, pret - 2, atturas - 1. Lēmums pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums - lēmuma projekts "Par deputāta Edvīna Inkēna atsaukšanu no Parlamentārās izmeklēšanas komisijas Nacionālās radio un televīzijas padomes darbības likumības un atbilstības valsts un sabiedrības interesēm izvērtēšanai". Dokumenta numurs 1931. Iesniegusi deputātu grupa. Vai kāds no deputātiem vēlas runāt "par" vai "pret" ðo jautājumu? Deputāti par to runāt nevēlas.
Lūdzu! Vēlas runāt pats deputāts
Edvīns Inkēns - frakcija "Latvijas ceļš".
Lūdzu!
E.Inkēns (frakcija "Latvijas ceļš").
Man ir ļoti žēl, bet diemžēl mani kolēģi deputāti nezināšanas dēļ šajā dokumentā ir šo to sajaukuši. (Starpsauciens: "Skaļāk!) Nepastāv producentu centrs "Nedēļa". Pastāv pārraide "Nedēļa", autorpārraide LNT. Es tiešām esmu viens no šā radošā kolektīva dalībniekiem, un tiesības piedalīties radošajā darbā man ir noteiktas Latvijas likumdošanā. LNT nemaksā man par šo raidījumu nekādu naudu, es nekādu atalgojumu no LNT par šo raidījumu nesaņemu. Interešu konflikta nav tāpēc, ka, pirmkārt, es nespēju ietekmēt LNT programmu (izņemot konkrēto pārraidi un izņemot tuvu pie 400 000 skatītāju, kas skatās šo pārraidi), bet nekādā veidā es nespēju ietekmēt LNT vadību. No otras puses, es nespēju ietekmēt padomi, un arī padome nespēj ietekmēt LNT vadību, tāpēc ka tur ir noslēgta licence uz 7 gadiem un tuvākajos 7 gados diezin vai LNT un padome nonāks ciešās attiecībās, kur viens no otra ir atkarīgs. Treškārt, nav arī būtiska interešu konflikta darbā ar vēlētājiem, jo laiks, ko es atdodu šai pārraidei, ir trešdien no astoņiem vakarā līdz divpadsmitiem naktī, piektdien no astoņiem vakarā līdz divpadsmitiem naktī un sestdien visu dienu līdz diviem naktī. Nav nevienas pazīmes, kas liecinātu par interešu konfliktu šajā gadījumā.
Ja mēs runājam par interešu konfliktu,
tad es gan varētu norādīt, ka komisijā
ir interešu konflikts. Pareizāk sakot, bija interešu
konflikts. Šo interešu konfliktu sevī nesa Mauliņa
kungs. Jo, kā jūs labi zināt, televīzijā
IGE gāja vienas partijas pārraide, tā ir vienīgā
pārraide Latvijā, kura pieder vienai partijai, un
proti... es atvainojos, Tautas kustībai "Latvijai"...
un Mauliņa kungs komisijas sēdēs mēģināja
panākt, lai šī izmeklēšanas komisija
veic tai neraksturīgas un funkcijas ziņā nepiederošas
darbības, proti, pieņem kaut kādus administratīvus
lēmumus, vai piespieda padomi izdarīt administratīvus
lēmumus. Tas likumā nav paredzēts un nav paredzēts
arī komisijas darba uzdevumā. Tā ka, ja mēs
runājam par interešu konfliktu, tad šī Mauliņa
darbība varētu būt kā tiešs interešu
konflikts.
Sēdes vadītājs. Paldies. Juris Celmiņš - Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija.
Godātie kolēģi, mēs pašlaik
runājam tikai "par" vai "pret" patstāvīgā
priekšlikuma iekļaušanu darba kārtībā.
J.Celmiņš (Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija).
Cienītais Prezidij, cienītie kolēģi!
Man kā parlamentārās izmeklēšanas
komisijas priekšsēdētājam ir bijusi iespēja
iepazīties ar šo lietu, un es gribētu teikt to,
ka problēma šeit pastāv. Un, runājot konkrēti
par Inkēna kungu, nevaram konstatēt atbilstoši
pašreizējai likumdošanai, ka šis interešu
konflikts pastāvētu. Taču mēs savā
likumdošanā neesam iestrādājuši vienu
momentu, par ko mums kopīgi un nopietni vajadzētu
padomāt. Tas ir jautājums - vai var veidoties interešu
konflikts tādā gadījumā, kad persona,
kas var nonākt interešu konfliktā, ieiet attiecīgajā
uzņēmējdarbībā caur juridisku
personu. Teorētiski var izveidoties tāda situācija,
ka persona tur kontrolakcijas kādā uzņēmumā,
šai personai pieder vairāk nekā 51% un tanī
pašā laikā šī juridiskā persona
vai uzņēmums savukārt pārņem
kontrolpaketi, teiksim, televīzijā vai kaut kur citur.
Reāli rodas iespēja ietekmēt šos lēmumus,
bet mūsu likumdošana pašreiz šādu situāciju
par interešu konfliktu neatzīst. Es domāju, ka
mums vajadzēs nopietni apspriest, vai mums nav jāizdara
attiecīgas izmaiņas tajos likumos, kas ir saistīti
ar šādu interešu konfliktu fiksēšanu.
Es negribu apgalvot, ka Inkēna kungam caur juridisku personu
piederētu kāda kontrolpakete, taču, pēc
Monopoldarbības uzraudzības komisijas ziņām,
tātad šādas daļas caur juridisku personu
pastāv. Mūsu uzdevums būtu šo jautājumu
izdiskutēt, izlemt, apspriest, vai tas var būt pieļaujams
vai nav pieļaujams. Tādēļ es uzskatu, ka
parlamentāra diskusija par šo problēmu būtu
nepieciešama, un tāpēc, manuprāt, jautājums
būtu apspriežams, jo tas ir ļoti nopietns. Paldies
par uzmanību.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu un lūdzu izteikt savu attieksmi par patstāvīgā priekšlikuma iekļaušanu darba kārtībā. Ja deputātiem... Deputātiem iebildumi ir. Tātad lūdzu zvanu! Lūdzu balsot! Lūdzu rezultātu! Par - 26, pret - 37, atturas - 5. Patstāvīgais priekšlikums darba kārtībā netiek iekļauts.
Nākamais darba kārtības jautājums
saskaņā ar mūsu balsojumu ir Latvijas Republikas
Ministru prezidenta Andra Šķēles priekšlikums
un iesniegtais lēmuma projekts "Par uzticības
izteikšanu finansu ministram Vasilijam Meļņikam
un valsts ieņēmumu valsts ministrei Finansu ministrijā
Aijai Počai". Vai kāds no deputātiem
vēlas runāt par šo jautājumu? Ilga Kreituse
- pie frakcijām nepiederoša deputāte. Lūdzu!
I.Kreituse (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Augsti godātie deputāti! Šodien es negribu šeit runāt par konkrēto kandidatūru, tās atbilstību vai neatbilstību, tas ir jautājums, uz ko ir jāatbild katram pašam, lai gan arī apspriest šodien no tribīnes to būtu ļoti grūti, jo diemžēl nevienā Latvijas avīzē jūs nevarat atrast pilnu ministra kandidāta autobiogrāfiju un iepazīties ar to. Līdz ar to daudziem cilvēkiem šī persona šodien ir inkognito.
Bet es gribu runāt par kaut ko citu. Par to, vai šodien Saeimā mēs varam runāt, ka Latvija ir demokrātiska, parlamentāra republika. Kāpēc ir radušās tādas pārdomas? Tāpēc, ka Latviju kā parlamentāru, demokrātisku republiku nosaka Latvijā eksistējošā un darbībā esošā - un paldies Dievam, ka vēl šobrīd tā darbojas, - Satversme. Satversmē ir noteikts, ka izpildvaru apstiprina tautas ievēlētie priekšstāvji - Saeimas deputāti. Un līdz ar to arī Saeimas deputāti, pēc Latvijā eksistējošās Satversmes, pilnībā uzņemas atbildību par savu lēmumu, balsojot par konkrēto personu.
Kas šobrīd ir noticis un kāda ir izveidojusies situācija, ja mēs runājam par jauno finansu ministru? Situācija ir ļoti īpatnēja. Pēkšņi Latvijā ir aizmirsta Satversmes pamatbūtība - likumdošanas un izpildvaras savstarpējā saistība, jo ir parādījušies sekojoši paziņojumi: Latvijas Republikas premjerministrs izvēlas personu, un līdz ar to deputātiem, kuru frakcijas ir valdībā, nav citas iespējas, kā balsot par šo personu, jo to nosakot Sadarbības padomē parakstītais protokols. Tad ir jājautā: kas Latvijas Republikā 1997.gada janvārī ir primārs - Latvijas Republikas Satversme vai Saeimas frakciju parakstītais sadarbības protokols? Kas nosaka atbildību vienam vai otram? Līdz ar to šāds skaidrojums principā noraida tos pamatus, uz kuriem balstās Latvija kā demokrātiska, parlamentāra republika.
Līdz ar to rodas arī cits jautājums: kas uzņemas atbildību? Ja mēs skatāmies pēc pēdējiem paziņojumiem presē, šobrīd ir trīs grupas, kurām būtu jāuzņemas atbildība par šo ministra kandidatūru. Šīs grupas, kam tiek uzlikta šī atbildība, absolūti neatbilst Latvijā spēkā esošajam Konstitucionālajam likumam.
Pirmais, kas tiek apcerēts un kas tiek runāts, ir tas, ka atbildība esot jāuzņemas Latvijas Republikas premjerministram kopā ar to politisko spēku (tātad Demokrātiskās partijas Saimnieks frakciju), kas ir izvirzījis šo ministra kandidatūru.
Atkal jautājums: kas to nosaka? Uz kāda likuma pamata to var izvirzīt? Jo jāatgādina vēl viena lieta: arī pats premjerministrs ir atbildīgs Saeimas priekšā, un arī pašu premjerministru ievēlē Saeima un dod viņam šīs funkcijas. Līdz ar to rodas jautājums: kā viņš var būt atbildīgs par Saeimas izvēli vairāk nekā paši Saeimas deputāti?
Otrs izteikums, ko vakar premjerministrs paziņoja no televīzijas ekrāniem, ir tas, ka viņš nav izdarījis šo izvēli tāpēc, ka viņam tā gribas, bet tāpēc, ka to ir diktējusi Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija. Līdz ar to visa atbildība tiek uzlikta šai frakcijai.
Tad ir nākamā problēma. Kur ir teikts, ka viena frakcija Saeimā var uzņemties atbildību? Kas to ir noteicis? Līdz ar to iznāk, ka vajadzētu mainīt Latvijā Satversmi un noteikt tā: pēc Saeimas ievēlēšanas katra frakcija uzņemas atbildību par kādu nozari Latvijas valstī. Un tad par šīm nozarēm mēs vairs nediskutētu un katra tikai ieliktu savu ministru - bez balsojuma. Bet ir viena nianse visā šinī atbildības kompleksā. Es neesmu dzirdējusi un neesmu nevienā laikrakstā izlasījusi, ka atbildību uzņemas arī pats finansu ministrs. Jo pagaidām ir runāts tikai par premjerministru un par frakciju.
Bet es gribu jums vēlreiz atgādināt to, ka atbildību uzņemas katrs deputāts. Un šajā gadījumā es atļaušos jums atgādināt tos vārdus, ko ir teicis Latvijas Valsts prezidents, kura ievēlēšanu šajā postenī atbalstīja lielākā daļa Saeimas deputātu. Prezidents ir teicis šādi: "Frakciju pārstāvji, runājot par rītdienas," intervija sniegta vakar, "lçmumu, izliekas, it kā viņi būtu balsojamās mašīnas, nevis tautas priekšstāvji." To es ne velti atgādinu šodien no šīs tribīnes, jo tas ir jautājums par Satversmes pamatprincipu ievērošanu. Tāpēc arī Saeimai pēc šiem paziņojumiem, ko ir snieguši vairāki deputāti, - ka viņiem nav citas iespējas, kā tikai balsot "par", tāpēc ka premjers to ir izvēlējies, - es gribu teikt: godājamie kolēģi, tad, lūdzu, neapvainojieties uz Latvijas Republikas premjerministru, ka viņš ir atļāvies pateikt: "Brīvās demokrātiskās vēlēšanās ir ievēlētas amatpersonas, par kurām viņu vēlētāji ir pārliecināti - ja pielaidīsi kaut tuvumā - ar garantiju nozags. Pie tam jādomā, ka cilvēki zina, ko runā, viņi taču pazīst tos, kurus ievēlēja. Par parlamentu es vispār nerunāšu, es tikai gribu teikt, ka, manuprāt, ļaunākie parlamenta ienaidnieki nevarētu simt gudrāko galvu prestižu sagraut vairāk, kā atsevišķu "taurētāju" sistemātisku centienu rezultātā tas jau ir izdarīts."
Tāpēc es vēlreiz saku - es negribu
aicināt balsot ne "par", ne "pret",
persona ir izvirzīta, bet gribu atgādināt deputātiem,
ka atbildību par rezultātu uzņemas katrs deputāts,
kas piedalās balsojumā, un jebkāda runāšana
par šīs atbildības novelšanu uz premjeru vai
uz Sadarbības padomes lēmumu, vai uz kādu frakciju
principā ir pretrunā ar Latvijas kā demokrātiskas,
parlamentāras valsts eksistences pamatprincipiem. (Aplausi.)
Sēdes vadītājs. Pauls Putniņš
- LZS, KDS un LDP frakcija.
P.Putniņš (LZS, KDS un LDP frakcija).
Godātais parlamenta vadītāj! Godātie kolēģi! Godātais klātneesošais Ministru prezidenta kungs! Augsti godātais Valsts prezident! Mūsu frakcija - Latvijas Zemnieku savienības, Kristīgo demokrātu savienības un Latgales Demokrātiskās partijas frakcija - ir visu laiku stāvējusi izturēti šīs valdības reformu sardzē. Ciktāl tas skar Latvijas Zemnieku savienību, mēs esam dabūjuši nepārtraukti belzienus par nepopulāriem balsojumiem, kas bija sakarā un ir sakarā ar reformu. Jo zemnieks nevar gaidīt, zeme nevar gaidīt un zemniekam dažkārt arī ir grūti saprast šo nepopulāro lēmumu tālejošos mērķus. Un tā mēs esam atnākuši līdz šodienai.
Godātie kolēģi, runājot par konkrēto jautājumu, par finansu ministra apstiprināšanu, jāpasaka, ka mūsu frakcija ļoti rūpīgi un, jāteic, satraukti sekoja šim tomēr ļoti ātrajam un sasteigtajam procesam. Mums bija ļoti saspringtas sarunas vakardien Sadarbības padomē. Pēc tam mēs lūdzām Čevera kungu pie sevis frakcijā un daudz ko noskaidrojām, un kļuva zināms arī tas, ka prokuratūra netur aizdomās Meļņika kungu, un vēl daudz kas cits, kas Meļņika kunga "akcijas" audzē.
Bet, lūk, vakardien televīzijā Valsts prezidenta kungs nāk ar savu paziņojumu, ar savu versiju (to mēs šodien arī lasām avīzēs), kas ir klajā pretrunā ar Šķēles kunga nostādnēm, ar Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcijas nostādnēm.
Mēs, kolēģi, zinām, ka visu šo laiku Valsts prezidenta kungs ir aizstāvējis... nevis aizstāvējis, bet apliecinājis Šķēles kungu kā premjeru, viņa reformu programmas gaitu. Bet kas tagad, šajā brīdī, ir noticis, kolēģi? Kā mums, deputātiem, tagad skatīties uz šo jautājumu? Tāpēc, ka pašos pamatos ir nesabalsotība - pēkšņa, mūsuprāt. Varbūt jau sen "ieaudzēta", bet mūsu priekšā tā iznāk kā pēkšņa.
Lūk, jau Kreituses kundze ierunājās
par deputātiem, un arī Valsts prezidenta kungs dara
atbildīgus deputātus, bet es teiktu vēl vairāk.
Jau iepriekš drusciņ noniecinot deputātu, nokauninot
deputātu, bet tomēr darot deputātu atbildīgu
par viņa balsojumu. Kā rīkoties deputātam,
kam šī informācija nav tādā veidā
pieejama, kādā acīmredzot ir Ministru prezidentam
un Valsts prezidentam? Ko mums darīt, kolēģi?
Mēs faktiski esam iedzīti stūrī. (Starpsauciens:
"Sen jau!") Šī Saeima, kas savā labākajā
daļā, savos labākajos centienos ir godprātīgi
strādājusi, ir visu laiku mīdīta kājām,
ir apspļaudīta, un, lūk, šis ir tas šķīrējpunkts,
līdz kurienei mēs esam aizgājuši savos
labajos centienos un arī savos populistiskajos centienos,
lai tikai labi izskatītos. Ciktāl tas skar Latvijas
Zemnieku savienību, mums vairs nav tālāk kur
iet. Mēs, ciktāl tas mūsu frakcijā skar
Latvijas Zemnieku savienību, šoreiz atturēsimies
no šā balsojuma, kamēr Ministru prezidents un
Valsts prezidents nenoskaidros - vai nu noliegs, vai arī
apstiprinās - to lielo aizdomīgumu, kas tagad ir saistīts
ar Meļņika kungu. Mums ir jākļūst
skaidrībā, aizdomas un morālās stājas
piesaukums jau nav bez pamata. Aiz tā noteikti kaut kas
slēpjas. Tur ir kaut kāda informācija. Kāpēc
šīs informācijas nav mums? Un deputātus
sitīs, protams. Es gribu uzrunāt īpaši Demokrātiskās
partijas Saimnieks frakcijas deputātus. Un, Čevera
kungs, esiet ar izpratni pret mums! Mums nav vairs tālāk
kur iet, kaut arī šī valdība kristu šajā
brīdī. Kaut arī kristu. Bet es domāju,
kā Valsts prezidenta kungs saka: vai tiešām viena
cilvēka dēļ kritīs valdība? Es
arī domāju, ka tā tam nevajadzētu būt.
Bez tam es gribu, lai šīs labās, sekmīgās
reformas gaitā Prezidijs rod iespēju šo jautājumu
atlikt līdz brīdim, kamēr vai nu attaisnosies,
vai neattaisnosies Valsts prezidenta aizdomas morālajā
plānā. Līdz brīdim, kamēr Valsts
prezidents un Ministru prezidents radīs pilnīgu saskaņu
šajā plānā. Ja šodien būs jābalso,
tad, kā jau es teicu, mūsu frakcija, ciktāl
tas skar Latvijas zemniekus, Latvijas Zemnieku savienību,
balsošanā nevar piedalīties. Vai, sliktākajā
gadījumā, neskatoties uz to, ka mēs esam valdības
balsojošā frakcija, mums būs jāatturas vai
jābalso "pret". Es lūdzu padomāt un
šo jautājumu atrisināt jēdzīgi šajā
brīdī. Paldies.
Sēdes vadītājs. Jānis Straume
- frakcija "Tçvzemei un Brīvībai".
J.Straume (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Godātais Prezidij! Godātie kolēģi! Būtībā šis balsojums ir balsojums par uzticību valdībai. Jebkurā valstī, kurā pastāv vairākpartiju sistēma un valdību veido vairāki politiskie spēki, šie spēki šo valdību veido, balstoties uz savstarpēju vienošanos. Šāda vienošanās ir arī starp valdību veidojošajiem spēkiem un politiskajiem spēkiem Latvijā. Šī vienošanās bieži vien - un to mūsu pieredze ir pierādījusi, - ir bijusi ļoti smaga un grūta. Ir bijuši ļoti smagi un grūti kompromisi. Es domāju, ka šis arī ir tas gadījums, kad daudzi no mums, daudzi no politiskajiem spēkiem ļoti rūpīgi ir pārdomājuši šo situāciju, un es varu teikt savas frakcijas vārdā, ka, ja nepastāvētu šāda vienošanās, mūsu visu attieksme būtu viennozīmīgi "pret". Taču šāda vienošanās pastāv. Šī vienošanās paredz, ka lielākā partija, kura veido valdību - Demokrātiskā partija Saimnieks -, ir tiesīga izvirzīt savu kandidatūru finansu ministra amatam un šīs partijas pienākums vienlaicīgi ir uzņemties pilnu atbildību par šo kandidātu.
Tāpat šī vienošanās paredz
Ministru prezidentam tiesības iebilst pret šādu
kandidatūru. Šajā gadījumā ir notikusi
izvēle un mēs uzskatām, ka mums šī
izvēle ir jārespektē, jo, tikai respektējot
citus, mēs varam panākt to, ka respektē mūs,
ka respektē mūsu politiskās programmas pamatprincipus,
kuru dēļ mēs atrodamies šajā valdībā.
Paldies.
Sēdes vadītājs. Modris Lujāns
- frakcija "Sociālistiskā partija - Līdztiesība".
M.Lujāns (frakcija "Sociālistiskā partija - Līdztiesība").
Cienījamie kolēģi! Man ir patīkami redzēt mūsu premjerministra kungu, kurš, laikam ieturējis kārtīgu maltīti, atļāvās atnākt uz "hormonāli" plosīto Saeimu. Protams, šādiem cilvēkiem ir jāierodas tad, kad ir pašiem sava vēlēšanās, nevis klausīties Saeimas deputātus.
Šinī gadījumā mani personīgi kā deputātu... diemžēl es esmu opozīcijas pārstāvis līdz šim brīdim... ka cienījamais premjerministrs nav atļāvies atnākt uz mūsu frakciju un iepazīstināt ar savu kandidātu. Protams, es neņemos spriest, vai Šķēles kungs ir piespiests vai Šķēles kungs pats brīvprātīgā kārtā vai vēl kādā citā veidā ir piekritis Meļņika kunga kandidatūrai. Ja Šķēles kungs tomēr kaut kādā veidā jūt atbildību par savu posteni, atbildību par valsti, tad viņam vajadzēja stādīt priekšā savu potenciālo kandidātu arī mūsu frakcijai un iepazīstināt ar to, kā viņš redz Meļņika kungu strādājam viņa valdībā, kādi būs uzlabojumi vai pasliktinājumi Latvijas valstij. Šāda darbība nav notikusi. Tātad mēs varam konkrēti runāt par pietiekami lielu premjerministra bezprincipialitāti.
Protams, cienījamie kungi, es gribu iepriecināt arī presi, tajā skaitā Rodina kungu, lai viņam būtu vieglāk izdarīt balsojuma publikāciju. Man izbrīnu rada tas, ka atsevišķus ministrus mēs ieceļam bez tādas ažiotāžas, bet atsevišķus citus mēs ieceļam ar milzīgu ažiotāžu. Protams, reizēm liekas, ka ir pasūtījums, un, ja naudiņu maksā, tad attiecīgi naudiņa jau nesmird.
Cienījamie kolēģi, es varu pateikt to, ka mēs ar cienījamo Bartaševiča kungu nepiedalīsimies balsojumā. Jā, mēs nepiedalīsimies balsojumā tādēļ, ka tad, kad tika veidota valdība, neviens neprasīja mūsu viedokli, nevienam nebija vajadzīgs opozīcijas viedoklis. Un šodien man ļoti lielu izbrīnu rada vairākuma činkstēšana. Nu nevajag, Pētersona kungs, činkstēt! Pats jūs iecēlāt Šķēli un pats strebiet šo putru ar Šķēli ārā! Piedodiet, tikai neaizmirstiet otru momentu, to, ka cienījamais jūsu kolēģis Vītola kungs var zaudēt parlamentārā sekretāra posteni. Ko tad jūs darīsit? Vai Dievs! Nu negrieziet taču viens otram pogas laukā!... Ā, Putniņa kungs, piedodiet, es kļūdījos!
Un tāpat es piedāvātu arī pārējiem kolēģiem no nacionālā vairākuma tik aktīvi neaizrauties. Paši domēs sēdējāt, paši Meļņika kungu atbalstījāt! Un divtik mani izbrīnī tas, ka bijušais pagasta deputāts Šķēle uzstājas pret Rīgas Domes bijušo deputātu Meļņika kungu. Tātad Rīgas Domē Meļņika kungs bija normāls cilvēks, labi strādāja, bet tagad izrādās, par ministru... viņš ir kļuvis par zagli. Sakiet atklāti, vai tad visi pagasta deputāti... Ak, pareizi, jūs jau teicāt, ir zagļi un kramplauži, kam nevar uzticēties. Tikai kāds jūs pats bijāt kādreiz?
Un tādēļ, cienījamie kolēģi, es vēlreiz saku, es aicinu nopietni padomāt, pirms nodarbojamies ar demagoģiju. Paņemiet pārtraukumu, pakonsultējieties... pakonsultējieties ar Dobeļa kungu, ar Pēterkopa kungu, pakonsultējieties ar pārējiem, kas bija Rīgas Domē, kas labi pazīst Meļņika kungu un var pateikt, vai viņš bija tāds korumpants un blēdis vai nebija, kā šodien mēģina te "smērēt".
Protams, es vakar arī noklausījos cienījamā Ulmaņa kunga runu, un tā man ļoti patika. Šķēles kungs, vai tas nav arī par jums rakstīts: "Es balsoju pret to cilvēku, kurš pretendē ieņemt finansu ministra amatu. Jāpārbauda, jābauda ļoti liela tautas un Saeimas uzticība. Bet tā vietā klīst leģendas par viņa apšaubāmo reputāciju. Ulmanis."? Kas šodien ieņem finansu ministra amatu? Šķēles kungs! Šinī gadījumā, es domāju, jūs abi esat vienādi. Un tādēļ es uzskatu, ka arī jums būtu jāuzņemas... Ja biznesmenis Meļņika kungs ieņems šo amatu, tad tur nebūs valstij tik drausmīgi. Es domāju, ka Ādamsona kungs arī savā laikā bija stingrā opozīcijā pret Šķēles kungu un arī teica par viņa apšaubāmo reputāciju. Un jūs, "Latvijas ceļš", kopā ar pārējo visu kompāniju un Kristīgajiem demokrātiem nobalsojāt "par" Ðķēles kungu. Es domāju, ka šinī gadījumā vajadzētu arī Meļņika kungu atbalstīt.
Un personiski, kā jūs diemžēl...
Ja šajā gadījumā būtu balsojums tikai
par Meļņika kungu kā par privātpersonu,
es viņu atbalstītu, jo Rīgas Domē pusotra
gada laikā es viņu redzēju kā aktīvu
un nopietnu politiķi, kā godīgu cilvēku.
Protams, es neņemos spriest par biznesa darījumiem,
jo biznesā nedarbojos. Diemžēl šodien es
nevaru balsot par viņu kā par privātpersonu,
bet ir jābalso par ministru. Bet, tā kā opozīcijas
viedoklis nekad nav ņemts vērā, tad, Šķēles
kungs un pārējā kompānija, palieciet
un savā starpā noskaidrojiet, kurš ir "hormonu
vētru" postīts. Paldies.
Sēdes vadītājs. Ziedonis Čevers
- Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija.
Z.Čevers (Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija).
Cienījamais Prezidij! Cienījamie deputāti! Es tā jūtu, ka šodien kādam no deputātiem būs grūtāk izšķirties nekā izšķirties par pagājušajā gadā Saeimas pieņemto 1997.gada budžetu. Patiešām šodien jebkurš no klātesošajiem, arī es sev personīgi, var uzdot vienu jautājumu: "Kas noticis starp mūsu Valsts prezidentu Ulmaņa kungu un Ministru prezidentu Šķēles kungu? Vai Valsts prezidents ir jau padomājis par jaunas kandidatūras meklēšanu, ka izsaka šaubas par Ministru prezidenta izvēli?" Gribētu atgādināt šodien no šīs tribīnes arī Valsts prezidentam ne tikai par viņa atbildību savas tautas priekšā, bet arī zināmā veidā par viņa vēlmi ietekmēt deputātu balsojumu, pat nepazīstot kandidātu, ko Ministru prezidents piedāvā Saeimai ievēlēt par finansu ministru.
Es gribētu atgādināt klātesošajiem, ka Vasilijs Meļņiks ir finansu ministra, tātad Andra Šķēles, padomnieks. Viņš ir bijis padomnieks Aivaram Kreitusam. Man ļoti žēl, ka Kreitusu pārim ir tik īsa atmiņa. Viņi pat aizmirsuši finansu ministra, bijušā finansu ministra, padomnieku.
Es šodien pamēģināšu izklāstīt savu versiju, kā šī ažiotāža ir tapusi. Tad, kad kopējā, tātad DPS valdes atklātā sēdē, kurā piedalījās arī Ministru prezidents, tika izvēlēts par kandidātu tieši šis cilvēks, mēs izskatījām jautājumu par astoņām kandidatūrām un apstājāmies pie Vasilija Meļņika kandidatūras kā pie jauna, enerģiska, zinoša un pragmatiska politiķa un uzņēmēja. Pēdējās dienās es esmu izlasījis ļoti daudz materiālu presē. Vienā avīzē raksta, ka viņš ir saistīts ar spirta kontrabandu tādā un tādā firmā, kas ir aizturēta muitā. Nu ir ierosināta krimināllieta. Nākošajā dienā es izlasu, ka, izrādās, viņš ar kontrabandu saistīts nav, viņš vienkārši ir painteresējies. Precizējot šo jautājumu, es uzzinu, ka viņš ir painteresējies, lai runātu par tranzīta attīstību, un šo jautājumu saskaņojis Ministru kabinetā. Šodien "Neatkarīgajā Rīta Avīzē" es izlasu, ka Vasilijs Meļņiks patiešām ir korumpēts vai saistīts ar kontrabandu. Un to izteikusi policijas visa virsvadība. Netērējot laiku, jo man bija jāstāv jūsu priekšā un jāuzņemas šī politiskā, morālā un cita veida atbildība, es esmu sazvanījies ar policijas ģenerālvaldi, ar Lieljuksi. Tāda saruna nav bijusi. Viņš pilnīgi to noliedz kā marasmatisku izdomājumu. Es esmu sazvanījies ar Rīgas pilsētas kriminālpolicijas priekšnieku. Viņš man izstāstīja, kā tapa šī versija. Žurnālisti uzdeva jautājumu policijas vadībai par ierosinātajām lietām cīņā pret kontrabandu, un tad tika nosaukts, ka ierosinātas 72 lietas. Tad viens no žurnālistiem, es domāju, ka mums vēl izdosies precizēt šā žurnālista uzvārdu, ieminējās: "Nu jā, ko tad mums tālāk runāt, ja mums finansu ministrs būs kontrabandists." Viens žurnālists izsakās, bet otrs žurnālists, atsaucoties uz nezināmu un nenosauktu žurnālistu, uzraksta veselu rakstu. Man ar to bija par maz. Varēja rasties situācija, ka divas augstas amatpersonas varbūt nezina to, ko zina žurnālists. Es devos pie Ekonomiskās policijas priekšnieka Šmitiņa kunga ar vienu jautājumu - kādas ir konkrētās pretenzijas? Un parādīju šo rakstu. Un ne tikai šo rakstu, bet, kopumā ņemot, arī citus, kas ir pret Vasiliju Meļņiku. Nekā nav! Jā, kā dažreiz saka: kaut kas viņam ar to kažoku ir bijis - vai nu viņš to nozaga, vai nu viņam nozaga. Bet būtībā starpība jau nav liela - kontrabandists vai vienkāršs cilvēks, kas interesējas. Izrādās, pēdējā laikā Latvijā ir populāri klusēt, nedomāt un vienkārši bez pārdomām ticēt rakstītajam.
Man ir ļoti simpātiski daudzi deputāti, kas šodien, uzstājoties šeit, izsaka šaubas, ka viņi nepazīst, ka viņi nezina. Ja mēs to būtu zinājuši agrāk, mēs noteikti visus Saeimas deputātus būtu iepazīstinājuši ar visām 10 kandidatūrām. Un, ja mums pietiktu laika, arī ar 1500 DPS partijas biedriem. Jo citādi es neredzu, kādā veidā iepazīstināt Saeimas deputātus ar cilvēkiem, kuri ir pietiekoši aktīvi politikā, saimnieciskajā dzīvē, īpaši Latvijas galvaspilsētā Rīgā. Es jau saprotu, ka varbūt kādam interesē tikai tā politiskā darbība, kas notiek šeit, Saeimā, bet Saeima vēl nepārstāv visu Latviju.
Otrs moments, kas mani uztrauc. Es klausos tagad, ka dažs labs deputāts izsaka šaubas par Saeimas demokrātiju. Jā, demokrātija ir, tāpēc mēs te diskutējam, stāvam, tāpēc mēs tagad balsosim. Ja mēs runājam par profesionālo pieeju, sacīšu: jā, mēs izvēlamies pēc profesionalitātes principa un izraudzījāmies par pirmo kandidatūru Sarmīti Jēgeres kundzi, kas piecus gadus bija strādājusi Finansu ministrijas sistēmā, bija zinātņu doktore, bija beigusi dažāda veida starptautiskus kursus Pasaules bankā un Starptautiskajā valūtas fondā. Abpusēji vienojoties ar Šķēles kungu, mēs ņēmām vērā Šķēles kunga iebildumus pret viņas kandidatūru. Tanī laikā neviens no frakciju pārstāvjiem, neviens no deputātiem neizrādīja nekādu ieinteresētību par šo amatu, uzskatot, ka tas ir patiešām valdību veidojošo frakciju jautājums, Ministru prezidenta un DPS frakcijas jautājums.
Šodien, kad Ministru prezidents ir atradis kopsaucēju ar Demokrātisko partiju Saimnieks, atrodas spēki, kas sāk uz populisma bāzes apšaubīt pat to, ka viņi nav iepazinušies un ka viņi nezina, cik tā kandidatūra morāli atbilst. Es gribētu pateikt tā: vai jūs neesat iepazinušies ar daudziem ministriem valdībā, kas ir nodarbojušies ar uzņēmējdarbību, ar to ir sākuši un šodien ir lielu firmu īpašnieki? Ar tiem cilvēkiem, kuri nodarbojas šodien ar gaļas produkcijas un piena pārstrādi, ar alkoholisko dzērienu ražošanu, ar tranzītpolitikas attīstību Latvijā?
Vai šie jautājumi jau ir kļuvuši šai neatkarīgās Latvijas Saeimai par bubuli? Tad jau mēs sāksim lepoties ar agrāko laiku dogmām, kas bija komunistu laikos, ka uzņēmējdarbība jau pati par sevi ir noziegums. Es brīnos: kas ir šī Saeima, - vai komunistu un sociālistu aktīva sapulce? Es domāju, ka nē. Šeit sēž cilvēki, kas savus lēmumus ir pieņēmuši, atbalstīdami valdības deklarāciju.
Šinī valdībā ir vairāki ministri, kas nāk no uzņēmējdarbības. Vasilijs Meļņiks ir viens no kandidātiem, kas vairākkārt ir skatīts Sadarbības padomē, un visu frakciju pārstāvji viņu ir rekomendējuši vairākās padomēs. Viņš pārstāv valsti "Latvijas kuģniecības" padomes priekšsēdētāja vietnieka amatā. Un es brīnos, ka Pauls Putniņš nav atcerējies šo uzvārdu no tiem laikiem. Vasilijs Meļņiks pārstāv arī Latvijas valsti "Latvijas gāzē". Jā, laikam mēs savā laikā kļūdījāmies, uzskatot, ka Latvijā perspektīva ir vidējā un mazā uzņēmējdarbība. Izrādās, ka daudzi, kuri savā laikā par to ir aģitējuši, šodien to noliedz un uzskata, ka patiešām labāk būt plikiem un nabagiem, un mums arī Ministru kabinetu, es tā jūtu, nākotnē vajadzēs izvēlēties no bezdarbnieku rindās stāvošajiem, īpaši pārbaudot, vai pēdējā gada laikā viņu ieņēmumi nav pārsnieguši 28 latus gadā. Jo, ja gadījumā kādam būs pārsniegti šie 28 lati, tad noteikti viņš būs korumpējies un viņš noteikti būs ne tur iemaisījies.
Es domāju, ka šodien ir pienākusi reize runāt par lietas būtību, atbildēt, vai mēs gribam stabilitāti Latvijā vai negribam. Ja kāds Saeimā iedomājas, ka var pastāvēt šodien valdība bez divām spēcīgākajām frakcijām - bez DPS un bez "Latvijas ceļa", tad viņš dziļi kļūdās. Šinīs divās frakcijās ir daudz balsu. Kāpēc es runāju par "Latvijas ceļu"? Tāpēc, ka visi ir aizmirsuši, ka Ministru prezidents izvirza Aiju Poču šinī augstajā amatā - par valsts ministri. (No zāles deputāts K.Leiškalns: "Vai, nu nepin klāt!..") Tas nozīmē, ka uzticības balsojums būs par diviem cilvēkiem.
Es negribētu šodien diskutēt ar ļoti daudziem, bet man patīk, ka ļoti daudzi deputāti izsakās tā: es viņu nepazīstu un tāpēc balsot nevaru. Jūs zināt, ka mēs šeit sagājām gadu atpakaļ un mēs viens otru tad vispār nepazinām. Tas nozīmē, ka mums vispār nevajadzēja no tā laika pat piedalīties balsojumos. DPS frakcija kā sadarbības partnere neuzdeva jautājumus nevienam no agrāk pieprasītajiem, bet noraidāmajiem ministriem. Nevienam! Un tanī pašā laikā es šodien dzirdu tukšas demagoģiskas frāzes. Es ceru, ka uz mani neapvainosies bez pamata, jo, kā jau teicu, tauta runā, tauta nav redzējusi, tauta nav iepazinusies. Es atgādināšu, ka pirms Valsts prezidenta ievēlēšanas šajā augstajā, godpilnajā amatā 5.Saeimā, Latvijas tauta viņu nepazina, bet šodien viņš ir politiķu topā pirmajā trijniekā. Daudzi savā laikā nepazina Andri Šķēli, daudzi nepazina Robertu Zīli, Krasta kungu. Jā, savā laikā no uzņēmējiem mums varbūt bija tikai Krištopana kungs, bet pie tās domas visi jau ir pieraduši. Izrādās, ka uzņēmēji var būt visās partijās. Un visās partijās un sabiedriskajās institūcijās, politiskajās organizācijās viņi var nodarboties ar uzņēmējdarbību. Tikai ne DPS. Es gribētu atgādināt, ka mūsu partija ir uzņēmēju partija un ka viņa ir dibināta uz uzņēmēju klubiņa pamata. Tātad 70% mūsu partijas biedru ir uzņēmēji. Pārējie ir skolotāji, mediķi un visi pārējie. Un nevis komjaunieši, kā to mēģina iztēlot bijusī komjauniete Kreituses kundze. Viņa ir viena no nedaudzajām komjaunietēm, kā es saprotu, kas var runāt par citas partijas komjauniešiem. Vasilijs Meļņiks nekad nav bijis komjaunatnes nomenklatūrā, kā to mēģina aprakstīt, jo "Lotoss" nav bijis komjaunatnes nomenklatūras organizācija. Tā bija darba struktūra, darba organizācijas struktūra, kas risināja pavisam citus jautājumus.
Es gribētu aicināt... es nekad neesmu šī gada laikā ar savām replikām pārtraucis kaut vienu deputātu. Tas arī ir mūsu ētikas jautājums. Taču man ir kauns par mūsu preses izdevumiem, kas, nepārbaudījuši faktus, drukā, pie tam vēl drukā kā pārliecinoši taisnības cīnītāji, aizmirstot to, ka paši nav maksājuši nodokļus, ka privatizācijas procesi notikuši nelikumīgi - "stāvot aiz stūra", bet zogot lieto vārdus - "íeriet zagli!", jo tā ir vieglāk.
Es vairs nebrīnos par situāciju, ka tika mākslīgi veidota konfliktsituācija starp Andri Šķēli, DPS frakciju un konkrēti mani. Gandrīz tika sasniegts mērķis. Paldies Dievam, ka diviem politiķiem pietika prāta paskatīties uz visgudrākajiem politiķiem, kas meklē sevi varbūt aiz "stūra politikas" un nostāties abām kājām uz zemes. Šodien Andris Šķēle kā Ministru prezidents griezās pie Saeimas un pats vairākkārt izteica viedokli, ka šis balsojums ir par valdības stabilitāti. Arī DPS to ir apliecinājusi. Jā, šis balsojums ir par valdības stabilitāti, un es noraidīšu jebkura veida apvainojumus, kas vērsti pret izvirzīto kandidatūru, vai jebkura veida apvainojumus, kas skar Demokrātisko partiju Saimnieks, tikai tāpēc, ka kāds deputāts nav iepazinies ar kaut ko. Es aicinu šodien visiem pragmatiski izturēties pret šo jautājumu un balsot "par" - balsot par valsts stabilitāti, politisko stabilitāti, balsot par budžeta izpildes gaitu.
Bez tam es gribētu atgādināt, ka man daudzi uzdod jautājumu, kādā pozīcijā tad ir DPS, izvirzot finansu ministru. Tad es varu pateikt: tranzītattīstība, Valsts ieņēmumu dienesta intensīvs darbs, lai šis dienests ne tikai iekasētu nodokļus, bet arī noteiktu nodokļu politiku Latvijā, lai netraumētu atsevišķus rajonus, kuri ar savām 20% piemaksām darbiniekiem... Šī nauda ietekmē lēmumu pieņemšanu un līdz ar to rajonos pamatā likvidē uzņēmējdarbību. Lielajām firmām ļoti daudzi darbinieki pat netuvojas, un es domāju, ka "jaunizceptajam", jaunievēlētajam finansu ministram vajadzēs ļoti ātri tikt galā, kāpēc visus iepriekšējos trīs gadus muitā netika ieviests vienotais kompjuterizācijas tīkls, kāpēc šodien tranzītceļš pāriet uz Lietuvu un kas ir pamatā tādam procesam. Es domāju, ka finansu ministram vajadzēs tikt skaidrībā, vai Finansu ministrijas darbinieki kalpo kā "tiltiņš" starp Ekonomikas ministriju un Reformu ministriju Latvijas tālākajai attīstībai vai arī šī ministrija kalpo kā grāmatvežu liels kopums, kas tikai skaita, cik ir divi reiz divi un saliek ciparus budžeta ietvaros.
Es domāju, ka šī kandidatūra
ir cienīga, tāpēc respektēsim valdības
vadītāju un DPS kā lielākās frakcijas
viedokli. Paldies.
Sēdes vadītājs. Valdis Krisbergs
- pie frakcijām nepiederošs deputāts.
V.Krisbergs (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Cienījamais priekšsēdētāj! Cienījamie kolēģi Saeimā! Es nekādā ziņā nevaru teikt, ka Vasiliju Meļņiku es nepazīstu. Kopā esam bijuši uzņēmējgaitās, kopā esam bijuši Rīgas Domē, kopā esam Demokrātiskajā partijā Saimnieks, un līdz ar to es nekādā ziņā nemēģināšu slēpties, sacīdams, ka šī kandidatūra nav pazīstama. Man ir ļoti grūti saprast pašreiz, kāpēc parlamentā tik neinteresanti klausīties cilvēku, kurš negrib paslēpties aiz frāzes "es viņu nepazīstu". Man tik tiešām sāk likties, ka to, ko mēs dzirdējām Jaunajā gadā par hormonālo vētru plūsmu mūsu starpā, vairāk gan sāk izpausties necieņā pašiem pret sevi, pret savu domāšanu.
Tātad ar ko mēs varam operēt? Šodien mums tiek stādīts priekšā cilvēks, kurš ir plaši pazīstams uzņēmējdarbībā. Es gribu atgādināt, ka Vasilijs Meļņiks ir izdarījis to, ko visā pasaulē cenšas darīt valstiskā līmenī. Savā laikā viņš bija viens no "Baltic holding" dibinātājiem, apvienojot banku, ražotāju un realizētāju centienus noslēgtā lokā. Latvijai kā valstij tas vēl ir tikai mērķis, kuru ne visai prasmīgi vadītājs cenšas virzīt uz šo mērķi. Un tagad mums sākas diskusija, jo šo cilvēku mēs negribot redzēt par ministru. Kāpēc? Man šķiet, ka Ziedonis Čevers ļoti konkrēti pateica, ka iebildumu nav prokuratūrai, iebildumu nav Ekonomiskajai policijai, iebildumu nav nevienam citam, bet žurnālistiem viss ir skaidrs - tautas ienaidnieks numur viens tēmē uz ministra portfeli!
Mēs esam pēdējā laikā ļoti daudz ko interesantu dzirdējuši: parlaments - tie ir grūtgalvīši, mūsu tauta ir zagļi, slaisti un dīkdieņi tikai tāpēc, ka, draņķi tādi, nemācās angļu valodu. Aizmirsts gan ir piebilst arī par latviešu valodu. Un izrādās, ka tie cilvēki, kuri ar savu personīgo iniciatīvu ir bijuši augstāki par viduslīmeni, šodien ir skatāmi un cilājami. Ja man būtu jārunā par Vasiliju Meļņiku kā biznesa partneri, es būtu uzmanīgs, bet es arī pateikšu - kāpēc. Lielākais kompliments biznesā ir, ja tevi nosauc par "haizivi", tātad tu proti to spēlīti un mazākām "mailītēm" nav ko līst pie zobiem. Taču šodien mēs gribam runāt par politiķi, un mums ir ļoti modē samest visu vienā katlā. Neaizmirsīsim daudzus momentus. Meļņika kungs bija tas iniciators, kurš savā laikā novērsa nepamatotu Rīgas gāzes cenas pieaugumu. Sekas tam bija viena augsta vadītāja atvadīšanās no iemīļotās partijas. Tas bija slikti vai labi? Vai bija labi vai slikti konflikts ar Dandzbergu - bet, atvainojiet kungi, tās ir divas dažādas lietas. Ja jūs negribat būt Meļņika kunga partneri biznesā, tad neviens jums to nespiež. Es neredzu Meļņika kunga mīnusus politikā. Kur ir šie mīnusi, ka Prezidents uzdrošinās pateikt kaut par morāli? Man šķiet, ka Šķēles kungs netur mani aizdomās par sevišķu mīlestību pret viņu, bet kāds sakars biznesam ar ministra portfeļa kandidātu? Mēs šodien gribam runāt nevis par kopuzņēmumu, pieņemsim, par "Baltic holding" un Saeimu, bet mēs šodien runājam par topošo ministru. Cilvēks, kurš ir bijis par finansu ministra padomnieku, ar savu praktisko darbību pierādījis, ka prot šo "spēlīti", ko sauc par budžeta pārvaldīšanu un vadīšanu, tātad maza uzņēmuma, liela uzņēmuma vai valsts budžeta pārvaldīšanu. Daudzi mani kolēģi varētu pārmest: kā tad tā, ka man nepatīk pašam varbūt būt par Vasilija biznesa partneri. Taču viņš ir vienkārši gudrāks un prātīgāks par mani, un es labāk bišķi atturēšos, jo biznesa likums ir apēst to, kas ir glupāks, un to, kas ir vājāks, un tas ir labi, tā tam arī jābūt. Bet kāpēc es šodien tādā gadījumā esmu ar mieru redzēt Vasiliju Meļņiku kā finansu ministru? Lūk, šeit gan man ir pārliecība, ka atšķirībā no iepriekšējā finansu ministra, kurš tika dancināts arī ar hormonālo vētru palīdzību... Šeit es Šķēles kungam pilnīgi piekrītu, ka šis cilvēks jau nu diez vai būs dancināms. Lietderības princips, ko ievēro augstas klases uzņēmējdarbības vadītāji, par kādu es nešaubīgi varu atzīt arī Meļņika kungu, acīmredzot tiks ievērots arī šajā postenī.
Es nespēju nodziedāt slavas dziesmu savam partijas biedram tikai tāpēc, ka viņš ir manas partijas biedrs. Es objektīvi parādīju, kas ir kas, bet ir jāprot sašķirot. Ja mēs gribam runāt par uzņēmēju, ja mēs gribam runāt par mīlošu tēvu un vīru un ja mēs gribam runāt par politiķi, tad es neredzu nevienu politisku mīnusu. Un tie oponenti, kuri grib pateikt, ka Maskavas Ārējās tirdzniecības institūtā varēja mācīties un to absolvēt tikai cilvēki, kas bija cieši saistīti ar čeku... Bet atvainojiet, kur ir pierādījumi tādai lietai? Tādu pierādījumu nav. Kāpēc mēs vienmēr uzskatām, ka, ja kāds kaut ko ir pateicis, kā sacīja Ziedonis Čevers, "aiz stūra", tad tas ir apsūkājams, apaudzējams ar detaļām un uzskatāms par taisnību?
Es gribu atgādināt, ka viena no cilvēktiesību
normām ir nevainības prezumpcija. Ar kādām
tiesībām šodien Ulmaņa kungs, pareizāk
sakot, vakar vakarā, televīzijā izteica norādi,
kā mums balsot? Tādu pašu norādi es nevaru
pieņemt arī no Šķēles kunga puses,
bet tas ir vismaz normāls, neuzspiests variants. Nekādā
gadījumā nevaru piekrist tam, ka metodes uzņēmējdarbībā
ir salīdzināmas ar metodēm politikā,
bet viena lieta arī manī rada bažas. Ja cilvēks
vēl trīs dienas atpakaļ ir bijis aktīvs
uzņēmējs ar aktīvu uzņēmēja
filozofiju, vai tad viņš trīs dienu laikā
var pārorientēties uz valsts politiķa domāšanu,
kad tik tiešām personīgo interešu konflikts
nav pieļaujams ar valsts amatpersonas konfliktu? Tomēr
uz to atbildēt var tikai Vasilijs Meļņiks.
Un man nav ne mazākā iemesla neticēt viņa
teicienam: "Es no uzņēmējdarbības
aiziešu." Kolēģi, mēs par daudz
ko varam būt neapmierināti attiecībā uz
šo kandidatūru, bet es gribētu aicināt
tikai būt objektīviem. Nejauksim cilvēka darbošanās
sfēras! Šodien mēs spriežam par Vasiliju
Meļņiku kā topošo finansu ministru, kā
politiķi. Ja ir kādi politiski "melnumi"
- lūdzu, esiet tik laipni, celiet viņus mums priekšā,
bet nejauksim ar to, kā viņš ir kādu meitu
mīlējis vai kā ar kādu biznesa konkurentu
ir rīkojies. Tās ir dažādas tēmas.
Un ļoti gribētos, lai mūsu nostādne beidzot
- atvainojiet, Čepāņa kungs, es lietošu
vienu žargona vārdu - "pielektu" þurnālistiem.
Nevar paklausīties pa kreisi, pa labi un radīt sabiedrībā
noskaņu. Jūs esat ceturtā vara, un varai ir
jāapzinās arī savs spēks, nevis tikai
tas, ka viņa ir vara, un tāpēc nevajag izmantot
šo varu, lai bradātu pāri tiem, kuri ar šādu
varu nav apveltīti. Paldies.
Sēdes vadītājs. Oskars Grīgs
- frakcija "Tçvzemei un Brīvībai".
O.Grīgs (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Augsti godātais sēdes vadītāj! Augsti godātais Prezidij! Cienījamie deputāti! Jā, šodien tiek izšķirts jautājums par mūsu finansu ministra portfeli un to, kurš viņu ieņems. Un man kā frakcijas "Tçvzemei un Brīvībai" deputātam nav iemesla apšaubīt valdību veidojošo frakciju nolikumu, kurā frakcijām nav tiesības izvirzīt no savas puses kandidatūru finansu ministra postenim, ja ir lemts un norunāts, ka tā būs no Demokrātiskās partijas Saimnieks. Bet man neviens nevar aizliegt un nolikumā nav teikts, ka es nevaru runāt par kandidatūru. Taču mani uztrauc tas, ka zināmā mērā tiek izdarīts spiediens. Arī es varu droši teikt, ka manā frakcijā es izjutu šo spiedienu, lai būtu disciplinārs balsojums, un es izjutu to arī Čevera kunga runā ar draudu pieskaņu balsī, jo, kā jau sacīja Kreituses kundze, šeit ir deputātu atbildība, nevis Ministru prezidenta atbildība vai Demokrātiskās partijas Saimnieks atbildība par to, ja, iespējams, kaut kas varētu notikt finansu jomā. Atbildību nes tikai deputāts ar savu prāta novirzi uz pirkstu, kurš spiež "par" vai "pret".
Man nav iemesla apstrīdēt, cienījamais Čevera kungs, jūsu izvirzītās kandidatūras - Meļņika kunga izcilās darba spējas. Man liekas, ka viņš ir sācis sava biznesa karjeru jau no skolas laikiem, tirgodams kožļājamās gumijas, kas ir apsveicama lieta, vai arī spalvas tirgojis. Un kā pret uzņēmēju man personīgi nav absolūti nekādu iebildumu. Viņš ir tik daudzpusīgi spilgta personība, ar tik lielām darba spējām apveltīts biznesmenis, ka es pat brīnos, kā viņš vienlaicīgi var būt tik daudzās padomēs, un arī Šķēles kungs ir ļoti daudzās padomēs. Es apbrīnoju to cilvēku vispusību, jo tas man atgādina Maskavas "Dinamo" vienu spēlētāju futbola laukumā - Husainovu, par kuru komentētājs bieži vien sacīja: "Visur esošais Husainovs". Tikai vārti netika šad tad gūti...
Un tomēr man ir pamatotas aizdomas par šo cilvēku. Es tagad neizteikšu savas aizdomas, jo, kā jau jūs redzējāt televīzijā, prokurors skaidri un gaiši televīzijā pateica: "Nav Korupcijas likuma pārkāpumu." Tikai man ir viens tāds interesants jautājums. Man liekas, ka tajā deklarācijā, ko Meļņika kungs ir iesniedzis, kad viņš bija Rīgas Domes deputāts, viņa izpeļņa ir 154 lati mēnesī. Tā nav alga, un tas iznāk gadā apmēram 2000 latu. Tas neliecina par biznesa spējām, man liekas.
Jā, es šodien runāju, bet varbūt arī nebūtu šodien runājis, bet šodien ir Janvāra dienas, atceres dienas par barikāžu laikiem. Un varbūt tie daudzie tūkstoši latviešu, kas 1987. gadā gāja pie Brīvības pieminekļa, kas Janvāra dienās... es pieļauju, ka viņi velti zaudēja laiku, savu brīvo laiku, sēdēdami ap ugunskuriem, celdami barikādes, pulcēdamies mītiņā Mežaparkā, pulcēdamies mītiņā Daugavmalā, atjaunodami piemiņas vietas Latvijā... Var būt, ka tie visi tūkstoši latviešu veltīgi un lieki zaudēja savu laiku ekonomiskā sabrukuma priekšvakarā, kad daudzi veikli, moderni, mūsdienīgi domājoši uzņēmēji izmantoja situāciju un kļuva par uzņēmējiem un ņēma to, ko faktiski viņi nesaražoja ar savām tulznām. Es viņus vienkārši apbrīnoju un dziļā cieņā viņu priekšā noliecu galvu.
Un tāpēc es arī varētu
piekrist Čevera kungam, viņa vērtējumam
par šo spožo personību un vēl par daudzām
citām, kādas ir Latvijā, bet es tomēr
nevaru par viņu balsot, pirms nav izgaisinātas daudzas
lietas, kas man ir zināmas kopš 5. Saeimas. Es tās
pārbaudu, un mani galīgi nepārliecināja
vakardien prokurora Ivanovska teiktais televīzijā.
Un es neaicināšu jūs balsot "par" vai
"pret", es izsaku savu viedokli, ka es balsošu "pret",
jo mani māc šaubas par šo personību. Pie tam
es uzskatu, ka Finansu ministrija ir viena no galvenajām
ministrijām, un tāpēc šeit katram deputātam
ir jāizjūt atbildība. Un velti Čevera
kungs man vakar sacīja: "Redzat, Demokrātiskā
partija Saimnieks atbalstīja "Tçvzemei un Brīvībai"
balsojumā par Jirgena kungu Prezidija vietā."
Es domāju, Čevera kungs, ka šīs divas lietas
absolūti nav savienojamas savas nozīmības ziņā,
un tamdēļ es personīgi balsošu "pret".
Paldies par uzmanību.
Sēdes vadītājs. Odisejs Kostanda
- frakcija "Latvijai", bet, Kostandas kungs, līdz
pārtraukumam ir tikai 9 minūtes.
O.Kostanda (frakcija "Latvijai").
Cienījamais priekšsēdētāj, godājamie kolēģi! Es domāju, ka šā jautājuma apspriešana šodien un arī visa presē radītā ažiotāža ap šo jautājumu... Mēs esam šodien notērējuši jau veselu rīta cēlienu Saeimas sēdē. Neko vairāk kā smieklus tas vēlētāju acīs neizsauc, un arī opozīcijai ir vienkārši smieklīgi klausīties šīs runas. Ir pilnīgi skaidrs viens, tas, ka balsojums būs un ka valdošā koalīcija saglabāsies tāda, kāda viņa ir, ka ministrs tiks apstiprināts un ka partijas, valdošajā koalīcijā ietilpstošās partijas - "Tçvzemei un Brīvībai" un citas, deleģē pa kādam pārstāvim, kas šeit iznāk vēlētāju acu priekšā, rūpējas par šo partiju, kā, piemēram, "Tçvzemei un Brīvībai" un tamlīdzīgi, morālo seju, kas saka: redz, es tak' gan biju viens "pret", es balsošu "pret", bet kopējais valdošās koalīcijas balsojums būs, protams, pozitīvs, un ministrs tiks pēc brīža apsveikts ar puķēm. Es varu pateikt tikai vienu - visas šīs runas šeit nav nekas vairāk kā vien sava veida priekšvēlēšanu spēles, jo tuvojas pašvaldību vēlēšanas.
Es gribu atgādināt faktiski arī to, ka lielā mērā pie tā, ka ir tik liela debašu plūsma, kas šeit notika, vainojams arī pats Šķēle, kas zināmā mērā, es domāju, ir rīkojies pēc tādas shēmas, ka, sak', valdība ir jāsaglabā, "Saimnieka" labā premjeram ir jāizskatās ļoti labam viņu priekšā. Viņš saka: "Jâ, es tieši gribu, lai Meļņiks būtu kandidāts", un es domāju, ka tad, kad, "Saimnieka" pārstāvji iziet ārā pa durvīm, tad, tēlaini izsakoties, tiek pacelta telefona klausule un tiek teikts: "Tagad - cui!" Un tiek radīta zināma ažiotāža, bet premjers jau, protams, atbildību neuzņemas, tiek teikts par to, ka atbildību jau šeit uzņemsies citi. Nu jā, tāpēc jau ir tā, kā ir teicis arī Zīgerists, - valdība jau ir tikai tāds blusu cirks, un šīs valdības vadītājs, tā valdība atgādina vairāk blusu cirku, kur šīs blusas lec katra uz savu pusi.
Frakcija "Latvijai" nekādā
veidā nevar atbalstīt šādas valdības
pastāvēšanu un ar savu balsojumu šodien arī
to vēlreiz apliecinās.
Sēdes vadītājs. Vairāk deputātu debatēs pieteikušies nav. Debates slēdzam. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu izteikt savu attieksmi pret Saeimas lēmuma projektu - izteikt uzticību finansu ministram Vasilijam Meļņikam un valsts ieņēmumu valsts ministrei Finansu ministrijā Aijai Počai. Deputāti pieprasa atsevišķu balsojumu. Lūdzu!
Tātad balsosim atsevišķi par uzticības izteikšanu finansu ministram Vasilijam Meļņikam. Lūdzu! Es jūtu... jā, ko man grib teikt Juridiskā biroja vadītājs - vai ir jābalso atsevišķi vai nav? Daži deputāti ierosina balsot atsevišķi, bet daži tam nepiekrīt. Lūdzu, kas vēlas runāt par šo jautājumu? Kā balsot? Par vai pret? Vai to arī izšķirsim balsojot? Balsosim!
Tātad balsosim jautājumu par to, vai
balsošana par Vasilija Meļņika un Aijas Počas
kandidatūrām ir izdarāma atsevišķi
vai kopā. Jā... (Starpsauciens: "Atsevišķi
balsot!") Godātie kolēģi! Tātad
izlemsim jautājumu, vai mēs abas kandidatūras
apstiprinām kopā, izsakām uzticību, vai
katrai atsevišķi. Ir dažādi viedokļi?
Godātie kolēģi! Izlemsim jautājumu balsojot.
Vai "par" vai "pret" ðo priekšlikumu
neviens runāt nevēlas? Vēlas runāt Ziedonis
Čevers - lūdzu! Demokrātiskā partija
Saimnieks.
Z.Čevers (Demokrātiskā partija Saimnieks).
Cienījamais Prezidij, cienījamie deputāti!
Es gribētu aicināt balsot "par" abām
kandidatūrām kopā. Mēģināšu
motivēt - kāpēc. Tāpēc, ka Počas
kundzi bez finansu ministra ievēlēt nevar. Viņa
ir valsts ministre, kas šo amatu iegūst un zaudē
līdz ar "lielo" ministru.
Sēdes vadītājs. Paldies. Vai "pret"
kāds vēlas runāt? Ilga Kreituse. Lūdzu!
I.Kreituse (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Augsti godātie deputāti! Šobrīd tribīnē nevarētu runāt ne "par", ne "pret", jo mums Prezidijs ierosināja balsojumu par priekšlikumu - balsot kopā vai atsevišķi. Nevar vienlaicīgi balsot par priekšlikumu - balsot kopā vai atsevišķi. Var vispirms nobalsot par priekšlikumu - balsot par katru atsevišķi, bet, ja tas netiek pieņemts, tad var balsot par priekšlikumu - balsot par abiem reizē. Tā ka vispirms šeit ir jābūt skaidrībai, jo tie ir divi atsevišķi balsojumi, nevis kopā saputrots viens - balsosim vienlaicīgi par "kopā" vai "atsevišķi".
Otrkārt. Augsti godātie deputāti! Ja jūs uzskatāt, ka Vasilijs Meļņiks un Aija Poča ir viena un tā pati persona, kura ir atbalstāma vienā balsojumā, tad mēs varam balsot, kā saka, visus vēžus vienā kulītē. Bet es viņus uzskatu katru par sevi spilgti izteiktu politisku un ekonomisku personību Latvijā. Viņi Ministru kabinetā pilda atsevišķus pienākumus, un tas, ka ir saistība vienā ministrijā, nebūt nenozīmē, ka šīs personības ir jāvērtē kolektīvi.
Es aicinu deputātus balsot par katru personību
atsevišķi, atbilstoši tam, kā viņi
ir izlēmuši. Bet, pirms mēs pieņemam
šo lēmumu balsojot, es lūdzu Prezidiju precīzi
formulēt katru balsojumu, ko mēs tagad veiksim,
jo, atkārtoju vēlreiz, vienlaicīgi balsot par
"kopā" vai "atsevišķi" -
to ar vienu balsojumu izšķirt nevar.
Sēdes vadītājs. Paldies, Kreituses kundze! Mēs tieši tā darīsim. Tādēļ lūdzu zvanu un lūdzu izteikt savu attieksmi pret priekšlikumu - kandidatūras apstiprināt kopā. Priekšlikums - kandidatūras apstiprināt kopā, tātad izteikt uzticību kopā. Lūdzu šo priekšlikumu balsot! Lūdzu zvanu un balsošanas režīmu! Lūdzu rezultātu! Par - 32, pret - 33, atturas - 12. Nav pieņemts. Tātad balsosim atsevišķi.
Līdz ar to lūdzu zvanu un lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu balsojumu par uzticības izteikšanu finansu ministram Vasilijam Meļņikam. Lūdzu rezultātu! Par - 44, pret - 24, atturas - 3. Lēmums pieņemts. Vasilijs Meļņiks ieguvis Saeimas uzticību kā finansu ministrs. (Aplausi.)
Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu deputātus balsot par uzticības izteikšanu valsts ieņēmumu valsts ministrei Finansu ministrijā Aijai Počai. Lūdzu rezultātu! Par - 67, pret - 12, atturas - 2. Arī Aija Poča saņēmusi Saeimas uzticību kā valsts ieņēmumu valsts ministre Finansu ministrijā.
Lūdzu balsošanas režīmu un lūdzu deputātus balsot... reģistrēties. Reģistrācijas režīmu! Lūdzu deputātus reģistrēties! Saeimas sekretāra biedru Māri Rudzīti lūdzu nolasīt reģistrācijas rezultātus!
Un pie reizes atkārtoti sveicam Ministru prezidentu
Andri Šķēli 39. dzimšanas dienā! (Aplausi.)
M.Rudzītis (6. Saeimas sekretāra biedrs).
Godājamie kolēģi! Nav reģistrējušies:
Vents Balodis,
Edgars Bāns,
Roberts Dilba,
Juris Kaksītis,
Jānis Kazāks,
Aleksandrs Kiršteins... ir,
Paulis Kļaviņš,
Imants Liepa.
Sēdes vadītājs. Pārtraukums līdz pulksten 11.00.
Sēdes vadītājs. Godātie deputāti, lūdzu, ieņemiet vietas sēžu zālē! Turpināsim darbu! Lūdzu, reģistrēsimies kvoruma noteikšanai! Lūdzu reģistrācijas režīmu! Lūdzu rezultātu! 53 deputāti. Kvorums ir. Turpinām darbu.
Nākamais darba kārtības jautājums - lēmuma projekts "Par Māra Krūmiņa apstiprināšanu par Satversmes tiesas tiesnesi pēc Saeimas deputātu priekšlikuma".
Juridiskās komisijas vārdā - Ilmārs
Bišers (Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija).
I.Bišers (Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija).
Cienījamie deputāti! Juridiskā
komisija izskatīja desmit deputātu iesniegto priekšlikumu
par Māra Krūmiņa apstiprināšanu pagaidām
vēl vienīgajā brīvajā Satversmes
tiesas tiesneša amatā. Juridiskā komisija, izskatot
to, konstatēja, ka Māra Krūmiņa kandidatūra
atbilst tiem formālajiem rādītājiem, ko
likums izvirza personai, kas kandidē uz Satversmes tiesas
amatu. Bet komisijas sēdē tika izteikti arī
daži iebildumi pret šo kandidatūru, ne jau vairs
formāli, bet pēc būtības, tajā
skaitā tas, ka viņam pirms vairākiem gadiem
izteikts rājiens par sabiedriskās organizācijas
"Latvijas Lauksaimniecības kamera" reģistrāciju.
Viņa vadītā iestāde nebija pietiekami
rūpīgi pārbaudījusi tos dokumentus, kuri
bija saistīti ar reģistrāciju. Sakarā
ar to komisijā balsis dalījās par viņa
rekomendēšanu, lēmums netika pieņemts,
bet katrā ziņā, tā kā šo kandidatūru
izvirzījuši ir deputāti, šajā gadījumā
tas jautājums ir izlemjams ar Saeimas balsojumu.
Sēdes vadītājs. Paldies, Bišera
kungs. Vai nepieciešamais deputātu parakstu skaits zem
iesniegtajiem dokumentiem ir? Lūdzu... Te Dozorceva kungs
ir atsaucis... pēc tam ir parādījušies
vēl divi... Lūdzu, paskaidrojiet!
I.Bišers. Sākotnēji bija parakstījis
Dozorceva kungs. Viņš parakstu atsauca, bet pēc
tam bija parakstījušas citas personas. Es diemžēl
šobrīd neatceros, kas, bet nepieciešamais parakstu
skaits bija tādējādi iegūts.
Sēdes vadītājs. Andris Ameriks un Ludmila Kuprijanova. Tādēļ nepieciešamais deputātu skaits (kopā 11) ir. Paldies.
Lūdzu! Kas no deputātiem vēlas izteikties par šo jautājumu? Debatēs deputāti pieteikušies nav. Jautājumu izšķirsim balsojot. Kādi būtu priekšlikumi par balsošanu? Aizklātā balsošana. Iebildumu nav. Paldies. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu izteikt savu attieksmi pret Saeimas lēmuma projektu. Balsojums ir aizklāts - saskaņā ar likumu. Lūdzu deputātus piedalīties balsošanā. Lūdzu rezultātu! Par - 22, pret - 28, atturas - 11. Priekšlikums un lēmuma projekts nav pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums - lēmuma projekts "Par Regīnas Knabes apstiprināšanu par Zemgales apgabaltiesas tiesnesi".
Juridiskās komisijas vārdā Ilmārs
Bišers. Lūdzu!
I.Bišers (Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija).
Latvijas Republikas Tieslietu ministrija iesniedza
Saeimā priekšlikumu apstiprināt par Zemgales apgabaltiesas
tiesnesi Regīnu Knabi, kas līdz šim strādāja
par Talsu rajona tiesas tiesnesi. Tātad - izvirzīt
viņu atbildīgākā darbā. Juridiskā
komisija izskatīja šo priekšlikumu un atbalstīja
un lūdz Saeimu apstiprināt Regīnu Knabi par
Zemgales apgabaltiesas tiesnesi.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu deputātus izteikt savu attieksmi ar Saeimas lēmumu šajā jautājumā. Balsojums ir aizklāts. Lūdzu rezultātu! Par - 47, pret - 1, atturas - 3. Regīna Knabe apstiprināta par Zemgales apgabaltiesas tiesnesi, vienlaikus atbrīvojot viņu no Talsu rajona tiesas tiesneša amata.
Nākamais jautājums - "Par Annas Klimovičas apstiprināšanu par Ogres rajona tiesas tiesnesi".
Lūdzu! Ilmārs Bišers - Juridiskās
komisijas vārdā.
I.Bišers (Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija).
Daugavpils pilsētas tiesas tiesnese Anna Klimoviča
bija iesniegusi Tieslietu ministrijā lūgumu piekrist
viņas pāriešanai darbā uz Ogres rajona
tiesu personisku iemeslu dēļ. Tieslietu ministrija
bija šo jautājumu atbalstījusi un iesniegusi.
Arī Juridiskā komisija to atbalsta - apstiprināt
viņu par Ogres rajona tiesas tiesnesi, vienlaikus atbrīvojot
no Daugavpils pilsētas tiesas tiesneša amata.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu deputātus balsot par Saeimas lēmuma projektu. Lūdzu deputātus balsot! Lūdzu rezultātu! Par - 43, pret - 2, atturas - 5. Anna Klimoviča apstiprināta par Ogres rajona tiesas tiesnesi, vienlaikus atbrīvojot viņu no Daugavpils pilsētas tiesas tiesneša amata.
Nākamais jautājums - "Par Ojāra Cimermaņa iecelšanu par Bauskas rajona tiesas tiesnesi".
Juridiskās komisijas vārdā - Ilmārs
Bišers.
I.Bišers. Tieslietu ministrija iesniedza Saeimai
priekšlikumu Ojāru Cimermani iecelt par Bauskas rajona
tiesas tiesnesi, vienlaikus atbrīvojot viņu no šīs
pašas tiesas administratīvā tiesneša amata.
Raksturojums ir pozitīvs, un Juridiskā komisija atbalstīja
Tieslietu ministrijas priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu balsot par lēmuma projektu "Par Ojāra Cimermaņa iecelšanu par Bauskas rajona tiesas tiesnesi". Lūdzu deputātus balsot. Lūdzu rezultātu! Par - 48, pret - nav, atturas - 5. Ojārs Cimermanis iecelts par Bauskas rajona tiesas tiesnesi, vienlaikus atbrīvojot viņu no Bauskas rajona tiesas administratīvā tiesneša amata.
Nākamais jautājums - "Par dažu rajonu (pilsētu) tiesu tiesnešu apstiprināšanu".
Juridiskās komisijas vārdā - Ilmārs
Bišers. Lūdzu!
I.Bišers. Juridiskā komisija izskatīja
Tieslietu ministrijas priekšlikumu par Olgas Macpānes
apstiprināšanu par Ventspils pilsētas tiesas
tiesnesi. Olga Macpāne tika iecelta par Ventspils pilsētas
tiesas tiesnesi 1995.gada 26.janvārī. Tagad ir pagājuši
divi gadi. Šajā laikā viņa ir parādījusi
sevi pozitīvi, un Tieslietu ministrija ierosina apstiprināt
viņu šajā amatā bez termiņa ierobežojuma.
Juridiskā komisija šo priekšlikumu atbalstīja.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu balsot Saeimas lēmuma projektu par Olgas Macpānes apstiprināšanu par Ventspils pilsētas tiesas tiesnesi. Lūdzu rezultātu! Nav kvoruma. Lūdzu deputātus piedalīties balsošanā. Vēlreiz lūdzu zvanu! Vēlreiz lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu deputātus izteikt savu attieksmi! Lūdzu rezultātu! Par - 53, pret - 2, atturas - 3. Olga Macpāne apstiprināta par Ventspils pilsētas tiesas tiesnesi.
I.Bišers. Tajā pašā 1995.gada
26.janvārī par Ludzas rajona tiesas tiesnesi bija
iecelts Jurijs Vasiļkovskis. Arī viņš ir
savā darbā sevi parādījis pozitīvi,
sakarā ar ko Tieslietu ministrija lūdz viņu
apstiprināt šajā amatā bez termiņa
ierobežojuma. Juridiskā komisija šo priekšlikumu
atbalstīja.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu izteikt savu attieksmi pret Saeimas lēmuma projektu par Jurija Vasiļkovska iecelšanu par Ludzas rajona tiesas tiesnesi. Lūdzu balsot! Lūdzu rezultātu! Par - 45, pret - 5, atturas - 5. Jurijs Vasiļkovskis apstiprināts par Ludzas rajona tiesas tiesnesi.
Nākamais jautājums - lēmuma projekts "Par Kuldīgas rajona tiesas tiesneša Raimonda Grīniņa pirmstermiņa atbrīvošanu no amata".
Juridiskās komisijas vārdā - Ilmārs
Bišers.
I.Bišers (Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija).
Kuldīgas rajona tiesas tiesnesis Raimods Grīniņš
ir iesniedzis Tieslietu ministrijā iesniegumu, kurā
lūdz atbrīvot viņu no tiesneša amata pēc
paša vēlēšanās. Komisija izskatīja
šo priekšlikumu un atbalstīja to, jo, ja cilvēks
ir atradis sev izdevīgāku darbu, komisija neuzskatīja
par iespējamu viņu piespiedu kārtā turēt
par tiesnesi.
Sēdes vadītājs. Paldies. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu izteikt attieksmi pret lēmuma projektu "Par Kuldīgas rajona tiesas tiesneša Raimonda Grīniņa pirmstermiņa atbrīvošanu no amata". Lūdzu balsot. Lūdzu rezultātu. Par... Nav kvoruma. Godātie kolēģi, lūdzu, piedalieties balsošanā! Tos deputātus, kuri to nav izdarījuši, es lūdzu atgriezties savās darba vietās. Lūdzu vēlreiz zvanu! Vēlreiz balsošanas režīmu! Lūdzu deputātus balsot! Lūdzu rezultātu! Par - 53, pret - 1, atturas - 7. Raimonds Grīniņš atbrīvots pirms termiņa no Kuldīgas rajona tiesas tiesneša amata pēc paša vēlēšanās.
Nākamais darba kārtības jautājums. Trešā sadaļa. Likumprojekts "Grozījumi "Likumā par ostām"". Trešais lasījums.
Tautsaimniecības, agrārās, vides
un reģionālās politikas komisija. Indulis Emsis
- LNNK un LZP frakcija. Lūdzu, Emša kungs!
I.Emsis (LNNK un LZP frakcija).
Godātais Prezidij! Cienījamie deputāti! Mēs strādāsim ar dokumentu nr. 1786 un izskatīsim likumprojektu "Grozījumi "Likumā par ostām"" trešajā lasījumā. Šis dokuments ir sagatavots Satversmes 81.panta kārtībā un līdzšinēji darbojas kā Ministru kabineta noteikumi.
Šajā dokumentā pirmais ir deputāta
Ilmāra Bišera priekšlikums izteikt likumprojekta
nosaukumu citā redakcijā - "Ostu likums".
Komisija šo priekšlikumu nav atbalstījusi un palikusi
pie iepriekšējā nosaukuma - "Likums par
ostām".
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret komisijas slēdzienu par minētā
likumprojekta nosaukumu? Deputātiem iebildumu nav. Komisijas
viedoklis ir pieņemts. Paldies.
I.Emsis. Otrs priekšlikums ir par 4.panta ceturtās
daļas redakciju, un šeit ir jāapskata vienlaikus
divi priekšlikumi, tas ir, satiksmes ministra Krištopana
kunga priekšlikums (otrais priekšlikums) un Tautsaimniecības,
agrārās, vides un reģionālās politikas
komisijas priekšlikums arī (trešais priekšlikums).
Krištopana kunga priekšlikums ir atbalstīts daļēji
un ietverts komisijas redakcijā, un galīgā redakcija
ir redzama šobrīd 6. ailītē.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret atbildīgās komisijas slēdzienu
par ministra Krištopana priekšlikumu un pašas komisijas
ieteikto 4.panta ceturtās daļas redakciju? Deputātiem
iebildumu nav. Pieņemts.
I.Emsis. Paldies. 4.priekšlikums ir zvejniecības
valsts ministra Amoliņa kunga priekšlikums par 4.panta
sestās daļas redakciju. Komisija šo priekšlikumu
ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret komisijas slēdzienu par zvejniecības
valsts ministra Amoliņa kunga priekšlikumu? (Starpsauciens:
"Jâbalso!") Deputāti prasa balsojumu par
šo priekšlikumu. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas
režīmu! Lūdzu balsot par zvejniecības
valsts ministra Amoliņa kunga priekšlikumu - aizstāt
4.panta sestās daļas 2.teikumā vārdus.
Un tālāk kā tekstā. Lūdzu balsošanas
režīmu! Lūdzu deputātus balsot! Lūdzu
rezultātu! Nav kvoruma, godātie kolēģi!
Es lūdzu visus deputātus, kuri atrodas sēžu
zālē, bet nepiedalās balsošanā, atgriezties
savās darba vietās. Tas attiecas arī uz Prezidija
locekļiem. Lūdzu vēlreiz zvanu. Lūdzu
balsošanas režīmu un lūdzu deputātus
balsot. Lūdzu rezultātu. Par - 42, pret - 9, atturas
- 8. Priekšlikums pieņemts.
I.Emsis. Nākamais ir 5.priekšlikums, un
to ir sagatavojis deputāts Bišers. Šeit ir ieteikts
papildināt 4.panta sesto daļu. Ir runa par maksimālās
nomas maksas noteikšanu. Tā kā mēs atbalstījām
deputāta Amoliņa priekšlikumu, ka šo maksimālo
nomas maksu nosaka Ministru kabinets, un arī komisija to
atbalstīja, šis deputāta Bišera priekšlikums
mūsu komisijā nav atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret atbildīgās komisijas slēdzienu
par deputāta Bišera priekšlikumu? Iebildumu deputātiem
nav. Pieņemts.
I.Emsis. 6.priekšlikums ir Latvijas Vienības
partijas frakcijas priekšlikums par 4.panta septītās
daļas pirmā teikuma redakciju, kurš paredz papildināt
šo sadaļu ar vārdiem "un hidrotehniskās
būves". Tātad ne tikai zeme, bet arī hidrotehniskās
būves. Šo priekšlikumu komisija nav atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret komisijas slēdzienu par Latvijas Vienības
partijas frakcijas priekšlikumu par 4.panta septīto
daļu? Iebildumu nav. Pieņemts.
I.Emsis. 7.priekšlikums ir Tautsaimniecības,
agrārās, vides un reģionālās politikas
komisijas priekšlikums, un, protams, komisija savu priekšlikumu
atbalsta.
Sēdes vadītājs. Deputāti
komisijas slēdzienam piekrīt. Pieņemts.
I.Emsis. 8.priekšlikums ir satiksmes ministra
Viļa Krištopana priekšlikums - 4.pantu papildināt
ar astoto daļu. Šo priekšlikumu komisija ir atbalstījusi,
tikai izteikusi to precizētā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Vēlas runāt
Andrejs Panteļējevs - frakcija "Latvijas ceļš".
Lūdzu! Paldies. Ir noticis kāds pārpratums.
Panteļējeva kungs nevēlas runāt. Vai
deputātiem ir iebildumi pret komisijas slēdzienu
par satiksmes ministra Krištopana priekšlikumu - papildināt
4.pantu ar astoto daļu jums iesniegtajā redakcijā?
Deputātiem iebildumu nav. Paldies, pieņemts.
I.Emsis. Paldies. Nākamais ir 9.priekšlikums.
Ir deputāta Bišera priekšlikums - izteikt 7.panta
otrās daļas 8.punktu tādā redakcijā,
kādu jūs šeit redzat. Ir runa par to, ka ostas
pārvaldes nodrošina arī ziemas navigāciju
ostās. Komisija, ņemot vērā apstākli,
kādas šobrīd ir iespējas šīm
ostu administrācijām, šo priekšlikumu nav
atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret atbildīgās komisijas slēdzienu
par deputāta Bišera priekšlikumu par 7.panta otrās
daļas 8.punktu? Iebildumu nav. Pieņemts.
I.Emsis. Tālāk ir 10.priekšlikums.
Un mans lūgums būtu apskatīt šobrīd
10., 11. un 12., kā arī 13.priekšlikumu kopā,
jo visi tie attiecas uz 8.panta trešo daļu. Un pirmais
no šiem priekšlikumiem - 10.priekšlikums - ir Latvijas
Vienības partijas frakcijas priekšlikums, un komisija
šo priekšlikumu nav atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret atbildīgās komisijas slēdzienu
par Latvijas Vienības partijas frakcijas priekšlikumu
par 8.panta trešo daļu? Iebildumu deputātiem nav.
Pieņemts.
I.Emsis. Tālāk ir trīs priekšlikumi,
kuri ir ņemti vērā precizētā
redakcijā: tas ir satiksmes ministra Viļa Krištopana
priekšlikums par 8.panta trešo daļu (11.priekšlikums),
tas ir Juridiskā biroja priekšlikums par šā
paša panta trešo daļu (12.priekšlikums) un tas
ir zvejniecības valsts ministra Amoliņa kunga priekšlikums
(13.priekšlikums), kas arī ir ņemts vērā,
un visi šie priekšlikumi ir iestrādāti komisijas
izstrādātajā variantā 8.pantā.
Sēdes vadītājs. Paldies. Vēlas
runāt Andrejs Panteļējevs - frakcija "Latvijas
ceļš".
A.Panteļējevs (frakcija "Latvijas ceļš").
Cienījamais priekšsēdētāj!
Cienījamie klātesošie! Es gribētu tomēr
atzīmēt, ka satiksmes ministra Krištopana kunga
priekšlikums ir nevis precizēts, bet diezgan būtiski
tomēr izmainīts. Proti, no ostas valdes sastāva
ir izslēgtas Latvijas attīstības aģentūras
valsts amatpersonas. Tātad tā ir būtiska izmaiņa,
pret kuru mēs iebilstam. Un tāpēc es lūgtu
balsot par Viļa Krištopana priekšlikumu - tādu,
kāds tas ir, jo uzskatām, ka Latvijas attīstības
aģentūras pārstāvim vajadzētu
būt ostas valdē, jo Latvijas attīstības
aģentūra pēc savas būtības ir
iestāde, pie kuras vispirms griežas vai vismaz būtu
jāgriežas ārvalstu investoriem, un, kā
zināms, ostas un ar ostām saistītā uzņēmējdarbība
ir viena no pamatdarbībām, kurā šī
investīciju piesaistīšana notiek. Un katrā
ziņā mums nav iemesla šobrīd uzskatīt...
kāpēc līdz šim... jo līdz šim
bija Latvijas attīstības aģentūras pārstāvji
ostu valdēs. Vai ir kāds iemesls neuzticēties
viņiem, lai viņi tiktu svītroti no šā
sastāva? Tāpēc mēs pieprasām balsojumu
par ministra Krištopana priekšlikumu, tādu, kāds
tas ir, tas ir, ka ostas valdes sastāvā jāietilpst
arī Latvijas attīstības aģentūras
valsts amatpersonām.
Sēdes vadītājs. Vai vēl
kāds deputāts vēlas runāt? Vairāk
runāt neviens nevēlas. Lūdzu zvanu! Lūdzu
balsošanas režīmu! Lūdzu, balsosim par deputāta
Krištopana priekšlikumu - izteikt 8.panta trešo daļu
jums iesniegtajā redakcijā. Lūdzu rezultātu!
Par - 39, pret - 13, atturas - 7. Priekšlikums pieņemts.
I.Emsis. Paldies. Nākamais ir... līdz
ar to, manuprāt, 12. un 13.priekšlikums vairs nav balsojami,
jo mēs esam redakciju jau pieņēmuši.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu nav? Jānim Ādamsonam, pie frakcijām
nepiederošam deputātam, ir iebildumi. Lūdzu!
J.Ādamsons (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Cienījamie kolēģi! Es gribētu
precizēt. Man liekas, ka Emša kungs ir mazliet kļūdījies,
tāpēc ka 13.priekšlikums vispār vēl
nav izskatīts un par to vēl nav balsots, un tajā
ir runa par pavisam citu saturu un citu lietas būtību.
Sēdes vadītājs. Paldies. Lūdzu!
I.Emsis. Es atvainojos, Ādamsona kungam ir
taisnība. 13.priekšlikums ir jāizskata atsevišķi.
Komisija šo priekšlikumu ir atbalstījusi un ir izteikusi
precizētā redakcijā, kā tas ir redzams
6.ailē. (Starpsauciens no zāles: "Jâbalso!")
Sēdes vadītājs. Paldies. Deputāti pieprasa balsojumu par šo priekšlikumu. Tādēļ lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu un lūdzu deputātus izteikt savu attieksmi pret zvejniecības valsts ministra Amoliņa priekšlikumu - papildināt 8.panta 4.daļu ar teikumu jums iesniegtajā redakcijā. Lūdzu rezultātu!
Godātie kolēģi! Lūdzu visus
deputātus tomēr koncentrēties darbam un piedalīties
balsošanā. Lūdzu vēlreiz zvanu. Vēlreiz
balsošanas režīmu. Balsojam par zvejniecības
valsts ministra Amoliņa priekšlikumu par 8.panta ceturto
daļu. Lūdzu balsot un lūdzu rezultātu!
Par - 36, pret - 12, atturas - 6. Priekšlikums pieņemts.
I.Emsis. Tālāk ir 14.priekšlikums
- satiksmes ministra Krištopana priekšlikums par 14.panta
pirmās daļas 1.punkta redakciju. Komisija šo priekšlikumu
ir atbalstījusi un izteikusi nedaudz precizētā
redakcijā.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret komisijas slēdzienu par ministra Krištopana
priekšlikumu par 14.panta pirmās daļas 1.punktu?
Deputātiem iebildumu nav. Pieņemts.
I.Emsis. Tālāk. 15.priekšlikums ir
zvejniecības valsts ministra Amoliņa kunga priekšlikums
- likumprojektu papildināt aiz 22.panta ar jaunu nodaļu.
Un tāds pats, līdzīgs ir arī satiksmes
ministra Krištopana priekšlikums - papildināt šo
likumprojektu aiz 22.panta ar jaunu astoto nodaļu. Abi šie
priekšlikumi ir daļēji atbalstīti un izteikti
komisijas piedāvātajā redakcijā - papildināt
likumu ar astoto nodaļu šādā redakcijā:
"Papildu noteikumi Ainažu, Salacgrīvas, Skultes,
Lielupes, Engures, Mērsraga, Rojas un Pāvilostas
ostās."
Sēdes vadītājs. Vēlas runāt
debatēs Jānis Ādamsons - pie frakcijām
nepiederošs deputāts. Lūdzu!
J.Ādamsons (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Cienījamie kolēģi! Nevar runāt,
ka abi priekšlikumi ir daļēji atbalstīti
vai atbalstīti pilnībā. Tāpēc,
ka šeit ir runa par diviem dažādiem priekšlikumiem.
Amoliņa kunga priekšlikums ir: "Papildu nosacījumi
mazajām ostām." Satiksmes ministra Krištopana
priekšlikums ir konkrēts, tajā ir pateikts, par
kādām ostām ir runa. Mans priekšlikums ir
atbalstīt Amoliņa kunga priekšlikumu - viena
iemesla dēļ. Ja es rīt privatizēju zemi
Kolkā un sāku būvēt ostu, tādā
gadījumā man atkal jāiet uz parlamentu un jāmaina
viss likums. Un tad ir jautājums - vai mēs šo
likumu gatavojam vienai dienai, vienam gadam vai šis likums
darbosies ilgstoši. Tādēļ man būtu
lūgums atbalstīt zvejniecības valsts ministra
Amoliņa kunga priekšlikumu. Paldies.
Sēdes vadītājs. Paldies. Vai vēl
kāds deputāts vēlas runāt? Vairāk
debatēs deputāti runāt nevēlas. Balsojam,
saskaņā ar deputātu pieprasījumu, par
Amoliņa kunga priekšlikumu. Lūdzu zvanu! Lūdzu
balsošanas režīmu. Lūdzu deputātus
izteikt savu attieksmi pret šo priekšlikumu. Lūdzu
deputātus piedalīties balsošanā. Lūdzu
rezultātu! Par - 49, pret - 1, atturas - 9. Šis priekšlikums
pieņemts.
I.Emsis. Cienījamie kolēģi, nākamais
ir 17.priekšlikums, kurā zvejniecības valsts ministrs
Amoliņa kungs ir definējis, kas ir mazās ostas.
Komisija lēmumu nav pieņēmusi sakarā
ar to, ka, izskatot iepriekšējo priekšlikumu, komisija
atbalstīja Krištopana kunga redakciju, kur ir nosauktas
šīs mazās ostas. Tagad būtu... es rosinātu
deputātus šo priekšlikumu atbalstīt, savādāk
mēs nezināsim, kas tad ir mazās ostas, te tās
ir definētas.
Sēdes vadītājs. Vēlas runāt
debatēs Kristiāna Lībane - frakcija "Latvijas
ceļš". Lūdzu!
K.Lībane (frakcija "Latvijas ceļš").
Kolēģi, deputāts Emsis, runājot
šeit komisijas vārdā, nedrīkst aicināt
balsot par šo priekšlikumu, jo, ja balsis ir dalījušās
līdzīgi komisijas sēdē, tātad
vairākums nav bijis "par", tātad priekšlikums
nav atbalstīts, un tas mums arī jāņem
vērā tad, ja kāds pieprasa balsojumu par šo
jautājumu.
Sēdes vadītājs. Paldies. Anna
Seile - LNNK un LZP frakcija.
A.Seile (LNNK un LZP frakcija).
Cienījamie deputāti! Tautsaimniecības
komisijā ļoti rūpīgi sprieda par šo
priekšlikumu, un tik tiešām komisijā balsis
dalījās uz pusēm, bet arī tagad es savā
personīgajā vārdā un arī kā
Tautsaimniecības komisijas locekle lūdzu atbalstīt
to priekšlikumu, ka vajag definēt mazo ostu jēdzienu,
jo citādi mēs nezināsim, vai arī Rīga
vai Ventspils nav mazā osta. Ja reiz deputāti ir nobalsojuši
par to, ka ir noraidījuši komisijas atbalstīto
variantu, kur šīs ostas tika konkrēti noteiktas.
Un, pamatojoties uz Ādamsona kunga norādījumu,
ka var izveidoties vēl kāda jauna osta, tagad ir
vajadzīga šī definīcija, kas ir mazā
osta. Aicinu sēdi balsot par šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Paldies. Vilis
Krištopans - satiksmes ministrs. Lūdzu!
V.Krištopans (satiksmes ministrs).
Godājamais Prezidij! Godājamie deputāti!
Es tomēr lūgtu šo priekšlikumu noraidīt.
Es jūs lūgtu ņemt vērā to, ka
visi šie priekšlikumi, ko ir iesniedzis satiksmes ministrs,
ir akceptēti Nacionālajā ostu padomē,
kuru, kā jūs zināt, vada Ministru prezidents
un kurā ir puse no valdības locekļiem, kurā
ir visi lielo ostu pārvaldnieki, kurā ir zvejniecības
pārstāvji un mazo ostu pārstāvji un šie
visi... Par šo likumprojektu ir ļoti daudzas reizes debatēts
Nacionālajā ostu padomē. Un tāpēc,
lūdzu, izrādīsim tomēr zināmu cieņu
pret Nacionālo ostu padomi, kura tiešām šajās
lietās ir diezgan zinoša! Ja mēs sāksim
kaut ko mainīt, tad atkal viss atgriezīsies... būs
jāsāk no sākuma. Kaut vai tikai viens punkts
par šīm mazajām ostām... Jo, redziet, ja
mēs definēsim tik precīzi kā tagad,
tad varbūt gadīsies kāds kravu veids, kurš
šeit netiks definēts, bet tas, vienalga, būs
piekritīgs šai mazajai ostai, un šī mazā
osta to varēs transportēt un ļoti labi attīstīties,
bet likums šādā redakcijā nezin kāpēc
aizliegs to darīt. Tā ka mums nevajadzētu ierobežot.
Un mums jau tagad ir noteiktas... ir jau tagad nodalītas
šajā likumā trīs ostas - Ventspils, Liepājas
un Rīgas, un paliek pārējās ostas, un
šeit es pretrunu neredzu, ja paskatāmies visu likumu
kopumā. Tā ka es tomēr lūgtu nebalsot.
Sēdes vadītājs. Jānis Ādamsons
- pie frakcijām nepiederošs deputāts.
J.Ādamsons (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Cienījamie kolēģi! Amoliņa
kunga priekšlikums ir, manā uztverē, pietiekami
veiksmīgs un atbalstāms viena iemesla dēļ.
Iepriekšējā likumā par ostām vispār
nav definēts, kas ir mazā osta. Veiksmīgs vai
neveiksmīgs, bet šeit ir šis definējums,
kurš beidzot pasaka, kas tad ir mazā osta. Un man arī
ir lūgums atbalstīt šo priekšlikumu tāpēc,
ka šeit ir arī noteiktas tās darbības, ar
ko var nodarboties uzņēmēji mazajās
ostās, un šeit nav nekādu noteikumu, kuri paredzētu,
ka tur nevarētu attīstīt vienu vai otru uzņēmējdarbību.
Tai uzņēmējdarbībai vienīgi jābūt
saistītai ar ekoloģiski tīras kravas eksportu
un importu, un tas ir loģiski, tāpēc ka mazā
ostā tādas bīstamas kravas nevar apkalpot. Man
ir lūgums atbalstīt ministra Amoliņa priekšlikumu.
Paldies.
Sēdes vadītājs. Vai vēl
kāds no deputātiem vēlas runāt? Vairāk
runāt neviens nevēlas. Debates beidzam. Emša
kungs, vai vēlaties ko piebilst komisijas vārdā?
I.Emsis. Jā, es gribu tikai izskaidrot vēlreiz
to, par ko jau runāja Seiles kundze. Mēs nonācām
grūtībās tāpēc, ka iepriekšējā
balsojumā mēs neatbalstījām Viļa
Krištopana priekšlikumu un atbalstījām Amoliņa
kunga priekšlikumu, un tātad pēc 22.panta iekļautā
nodaļa saucas "Papildu nosacījumi mazajām
ostām", un tas ir nobalsots un pieņemts. Un
tagad, es domāju, ejot loģiski tālāk,
mums var rasties grūtības, ja mums nebūs definēts,
kas tās mazās ostas ir.
Sēdes vadītājs. Paldies. Lūdzu
zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu
balsot par zvejniecības valsts ministra Amoliņa kunga
priekšlikumu papildināt ar jaunu 23.pantu šādā
redakcijā. Lūdzu rezultātu! Par - 46, pret -
14, atturas - 6. Pieņemts.
I.Emsis. 18.priekšlikums ir satiksmes ministra
Viļa Krištopana priekšlikums papildināt ar
jaunu 23.pantu šādā redakcijā. Šis priekšlikums
ir daļēji atbalstīts, jau iestrādāts
4.panta ceturtajā daļā.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
pret komisijas slēdzienu par šo priekšlikumu iebildumu
nav. Pieņemts.
I.Emsis. Tālāk ir 19.priekšlikums
un mans lūgums deputātiem ir skatīt šos
priekšlikumus - 19., 20. un 21.priekšlikumu - kā
sistēmu, kopumā. Šie priekšlikumi ir par
papildināšanu... papildināt ar jaunu 24.pantu
sekojošā redakcijā - par nekustamo īpašumu
ostās. Tāds pats priekšlikums ir... jā,
es atvainojos, šeit ir runa par nekustamo īpašumu
ostās... Šis priekšlikums ir komisijas atbalstīts...
daļēji atbalstīts un ietverts 23.panta redakcijā,
kuru jūs varat redzēt 13.lappusē, - "Zemes
nomas līgumu īpatnības", tā ir nosaukts
šis pants. Šajā pantā vienlaikus ir iestrādāta
arī satiksmes ministra Viļa Krištopana iesniegtā
redakcija. Kā jūs redzat, arī tā ir daļēji
atbalstīta un ietverta komisijas redakcijā. Komisija
21.priekšlikumā ir izstrādājusi savu redakciju,
kurā ir mēģinājusi apkopot gan Viļa
Krištopana priekšlikumu, gan Amoliņa kunga priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Paldies. Vai deputātiem
nav iebildumu pret atbildīgās komisijas slēdzienu
par izteiktajiem priekšlikumiem un par 23.panta - "Zemes
nomas līgumu īpatnības" - tekstu? Iebildumu
nav. Paldies. Pieņemts.
I.Emsis. Tālāk. Mums jāaplūko
22.priekšlikums, kas ir zvejniecības valsts ministra
Amoliņa kunga priekšlikums, un par šo pašu
tematu ir arī satiksmes ministra Viļa Krištopana
priekšlikums. Ir runa par 25.panta redakciju. Ostas noteikumi.
Komisija abus šos priekšlikumus ir atbalstījusi
daļēji un iesniegusi savā, komisijas precizētā
redakcijā, tā ir 24.panta redakcija - "Ostu noteikumu
saskaņošana". Zem šāda virsraksta.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret komisijas slēdzienu par zvejniecības
valsts ministra Amoliņa un satiksmes ministra Krištopana
priekšlikumiem un 24.panta - "Ostu noteikumu saskaņošana"
- redakciju? Iebildumu nav. Pieņemts.
I.Emsis. Tālāk ir 24.priekšlikums
- zvejniecības valsts ministra Amoliņa kunga priekšlikums
papildināt ar jaunu 26.pantu "Ostas pārvalde".
Līdzīgs ir 25. priekšlikums - satiksmes ministra
Viļa Krištopana priekšlikums, tajā 26.pants
ir ar tādu pašu nosaukumu - "Ostas pārvalde".
Komisija abus šos priekšlikumus ir atbalstījusi
daļēji un ir izteikusi tos precizētā
redakcijā - "Ostas pārvaldes sastāvs".
Tātad komisijas izstrādātajā redakcijā
25.pants redzams 6.ailē.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret iesniegto 25.panta "Ostas pārvaldes
sastāvs" redakciju? Iebildumu nav. Pieņemts.
I.Emsis. Tālāk ir 26.priekšlikums
- satiksmes ministra Viļa Krištopana priekšlikums
papildināt ar jaunu 27.pantu, kura nosaukums - "Nodevas".
Komisija šo priekšlikumu ir atbalstījusi, izteikusi
precizētā redakcijā. 26.pants "Nodevas".
Un tālāk tā, kā redzams 6.ailē.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
pret 26.panta, kura nosaukums ir "Nodevas", redakciju
un tekstu iebildumu nav. Pieņemts.
I.Emsis. Tālāk ir 27.priekšlikums.
Pārejas noteikumi. Šeit ir zvejniecības valsts
ministra Amoliņa kunga ieteikums papildināt pārejas
noteikumu 2.punktu ar trešo teikumu attiecīgā
redakcijā. Šis priekšlikums ir komisijas atbalstīts
un jau iekļauts 23.panta pirmajā daļā.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
pret komisijas slēdzienu iebildumu nav. Pieņemts.
I.Emsis. 28.priekšlikums ir Juridiskā biroja
priekšlikums par pārejas noteikumiem, un komisija šo
priekšlikumu ir atbalstījusi. Līdz ar to pārejas
noteikumi tiek papildināti ar noteikumu 5.punktu un ar attiecīgu
tekstu 6.ailē.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
pret komisijas slēdzienu par Juridiskā biroja priekšlikumu
iebildumu nav. Pieņemts.
I.Emsis. Paldies. Tālāk ir pēdējais
- Juridiskā biroja - 29.priekšlikums, kurš iesaka
papildināt pārejas noteikumus ar normu, ka, stājoties
spēkā šim likumam, spēku zaudē
Satversmes 81.panta kārtībā pieņemtie
Ministru kabineta noteikumi. Komisija šo priekšlikumu
atbalsta.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
arī iebildumu nav. Pieņemts.
I.Emsis. Tad ir lūgums balsot par likumprojektu
trešajā, galīgajā, lasījumā.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu balsot par likumprojekta "Grozījumi "Likumā par ostām"" pieņemšanu. Lūdzu rezultātu! Par - 59, pret - nav, atturas - 2. Likums ir pieņemts. Paldies.
Nākamais darba kārtības jautājums
- likumprojekts "Farmācijas likums", otrais
lasījums. Sociālo un darba lietu komisijas vārdā
Andrejs Požarnovs - frakcija "Tçvzemei un Brīvībai".
A.Požarnovs (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Augsti godātais Prezidij! Cienījamie
kolēģi! Priekšlikumi, kas saņemti otrajam
lasījumam, ir izklāstīti tabuliņās
(dokuments nr.1779 un dokuments nr.1779-a). Likuma nosaukumam
atbildīgā komisija ir precizējusi redakciju,
izsakot to kā "Farmācijas likums".
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt. Pieņemts.
A.Požarnovs. Par pirmās nodaļas
nosaukumu. Atbildīgā komisija tam ir mainījusi
redakciju, nosakot, ka nodaļas nosaukums ir - "Vispārīgie
noteikumi". Šis priekšlikums ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
arī nav iebildumu. Pieņemts.
A.Požarnovs. 1.panta 3.punktā atbildīgā
komisija ir izdarījusi redakcionālas dabas labojumu
un šo priekšlikumu atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt. Pieņemts.
A.Požarnovs. Par 1.panta 3.punktu ir Labklājības
ministrijas priekšlikums - papildināt šo punktu.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu? Pieņemts.
A.Požarnovs. 1. panta 4. punkts. Saeimas Juridiskais
birojs piedāvā izslēgt vārdus "ðo
noteikumu izpratnē". Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt? Pieņemts.
A.Požarnovs. 1.panta 5. punktā ir Labklājības
ministrijas priekšlikums -aizstāt atsevišķus
vārdus, veidojot jaunu redakciju. Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt? Pieņemts.
A.Požarnovs. 1. panta 6. punkts. Saeimas Juridiskā
biroja priekšlikums - izslēgt vārdu "patstāvīgs".
Komisija ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.
Pieņemts.
A.Požarnovs. Labklājības ministrijas
priekšlikums - 1. panta 6. punktu papildināt ar atsevišķiem
vārdiem. Komisija ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt? Pieņemts.
A.Požarnovs. 1. panta 7. punktā ir Labklājības
ministrijas priekšlikums - aizstāt vārdu "prakse"
ar vārdu "darbība" un izdarīt šo
grozījumu visā likuma tekstā. Komisija to ir
atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
neiebilst? Pieņemts.
A.Požarnovs. 1. panta 10. punktā ir Labklājības
ministrijas priekšlikums - papildināt to ar atsevišķiem
vārdiem. Komisija ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt? Pieņemts.
A.Požarnovs. 1. panta 11. punkts. Labklājības
ministrijas priekšlikums - aizstāt atsevišķus
vārdus un papildināt ar vārdu "terapeitiskās".
Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
arī piekrīt? Pieņemts.
A.Požarnovs. 1. panta 12. punktam atbildīgā
komisija ir precizējusi redakciju.
Sēdes vadītājs. Deputāti
neiebilst? Pieņemts.
A.Požarnovs. 1. panta 13. punktam atbildīgā
komisija piedāvā jaunu redakciju, saskaņojot
to ar likumu "Par prekursoriem".
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt? Pieņemts.
A.Požarnovs. 1. panta 14. punktu atbildīgā
komisija ir izteikusi jaunā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
nav iebildumu? Pieņemts.
A.Požarnovs. 1. panta 15. punkts. Labklājības
ministrijas priekšlikums - papildināt to ar atsevišķiem
vārdiem. Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
neiebilst? Pieņemts.
A.Požarnovs. 1. panta 16. punkts. Atbildīgā
komisija piedāvā vārdu "noteikumu"
aizstāt ar vārdu "likumu".
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt? Pieņemts.
A.Požarnovs. 1. panta 19. punkts. Labklājības
ministrijas priekšlikums - izslēgt vārdu "íīmiskas"
un aizstāt atsevišķus vārdus. Komisija
to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu nav? Pieņemts.
A.Požarnovs. 1. panta 20. punkts. Atbildīgā
komisija ir izdarījusi atsevišķus grozījumus.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt? Pieņemts.
A.Požarnovs. 1. panta 21. punkts. Deputāta
Požarnova priekšlikums - vārdu "lietošanas"
aizstāt ar vārdiem "iedarbības novērtējumu".
Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
arī nav iebildumu? Pieņemts.
A.Požarnovs. 2. pants. Atbildīgā
komisija vārdu "noteikumu" aizstājusi ar
vārdu "likumu" un šo priekšlikumu atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Tas arī
tiek atbalstīts.
A.Požarnovs. Saeimas Juridiskajam birojam par
4. pantu ir priekšlikums - izslēgt atsauci uz likuma
publikāciju preses izdevumos. Komisija ir precizējusi
redakciju un atbalstījusi to šādā jaunā
redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti
neiebilst? Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - 5. panta 1. punktā izslēgt vārdus
"veterinārās aptiekas" un "un veterinārās
zāļu". Komisija šo priekšlikumu ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
arī piekrīt? Pieņemts.
A.Požarnovs. 5. panta 1. punktā ir Labklājības
ministrijas priekšlikums - vārdus "profesionālās
kvalifikācijas sertifikāti farmaceita praksei"
aizstāt ar vārdiem "farmaceita profesionālās
kvalifikācijas sertifikāti". Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
neiebilst? Pieņemts.
A.Požarnovs. Labklājības ministrijas
priekšlikums - papildināt šo apakšpunktu vēl
ar atsevišķiem vārdiem. Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
nav iebildumu? Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgā komisija
ir izstrādājusi priekšlikumu - papildināt
5. pantu ar jaunu punktu un pārcelt to uz 6. pantu.
Sēdes vadītājs. Deputāti
neiebilst? Arī tas ir pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāts Kalviņš
5. panta 2. punktā piedāvā izslēgt vārdus
"un veterināro". Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt? Pieņemts.
A.Požarnovs. 5. panta 3. punktā Labklājības
ministrija piedāvā izslēgt vārdus "lieltirgotavās
un aptiekās (arī veterinārajās aptiekās
un veterināro zāļu lieltirgotavās)".
Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
arī piekrīt? Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgā komisija
izstrādājusi priekšlikumu - izslēgt 5.
panta 5. apakšpunktu - un ir to atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
iebildumu nav pret 5. panta 5. punkta izslēgšanu? Pieņemts.
A.Požarnovs. Labklājības ministrijas
priekšlikums - papildināt 5. pantu ar jaunu punktu,
tā redakcija izklāstīta tekstā. Komisija
to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt? Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgās komisijas
priekšlikums - papildināt 5. pantu ar jaunu 7. punktu,
pārceļot to no 6. panta. Komisija atbalstījusi
šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt? Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgās komisijas
priekšlikums - papildināt 5. pantu ar jaunu 8. punktu,
pārceļot to no 6. panta. Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Pieņemts.
Paldies.
A.Požarnovs. Labklājības ministrijas
priekšlikums - papildināt 5. pantu ar jaunu punktu.
Redakcija ir izlasāma tekstā. Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt? Pieņemts.
A.Požarnovs. Par 6. panta 1. punktu atbildīgā
komisija izstrādājusi priekšlikumu - precizēt
redakciju un vārdu "tiesību" aizstāt
ar vārdu "normatīvo". Tā lūdz
atbalstīt šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu nav? Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgās komisijas
priekšlikums - pārcelt 6.3. pantu uz 5. pantu. Mēs
esam šo priekšlikumu jau atbalstījuši.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. Tāpat arī priekšlikumu
par 6. panta 4. punkta pārcelšanu uz 5. pantu mēs
jau esam atbalstījuši.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. 6. panta 6. punkts. Labklājības
ministrijas priekšlikums - pārcelt to uz 5. pantu. Komisija
to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgās komisijas
priekšlikums - izslēgt 6. panta 7. punktu. Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. Labklājības ministrijas
priekšlikums - 6. panta 8. punktā izslēgt atsevišķus
vārdus. Komisija to ir atbalstījusi, un šī
apakšpunkta redakcija ir precizēta.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgās komisijas
priekšlikums - 6. panta 9. punktā precizēt redakciju.
Precizētā redakcija izklāstīta labajā
ailē.
Sēdes vadītājs. Paldies. Arī
tas pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgās komisijas
priekšlikums - precizēt 6. panta 10. apakšpunktu.
Redakcija izklāstīta labajā ailē.
Sēdes vadītājs. Deputāti
neiebilst? Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgās komisijas
priekšlikums - papildināt 6. pantu ar jaunu punktu,
ietverot tajā likumprojekta 19. panta normas. Arī
šī redakcija ir izklāstīta labajā
ailē kā 7. apakšpunkts. Komisija ir atbalstījusi
to.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgās komisijas
priekšlikums - 6. pantā vārdu "apstiprina"
aizstāt ar vārdu "saskaņo". Šis
priekšlikums ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt? Pieņemts.
A.Požarnovs. Saeimas Juridiskā biroja
priekšlikums - 7. pantā izslēgt atsauci uz likuma
publikācijām. Komisija to ir atbalstījusi. Arī
redakcija ir precizēta.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. Labklājības ministrijas
priekšlikums - papildināt 7. pantu ar otro daļu.
Redakcija ir izklāstīta. Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Arī tas
ir pieņemts.
A.Požarnovs. 8. pantā ir Juridiskā
biroja priekšlikums - izslēgt atsauci uz publikācijām.
Komisija to ir atbalstījusi, pants izklāstīts
jaunā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt? Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgās komisijas
priekšlikums - apvienot 8. un 9. pantu. Komisija to ir atbalstījusi
un pantu izklāstījusi jaunā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti
neiebilst? Pieņemts.
A.Požarnovs. 10. pantā atbildīgā
komisija ir precizējusi redakciju.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. 10. panta 2. apakšpunkts.
Arī tam atbildīgā komisija ir precizējusi
redakciju.
Sēdes vadītājs. Paldies. Arī
tas ir pieņemts. Un tālāk mums ir jāvadās,
godātie kolēģi, pēc dokumenta nr. 1779-a.
13. lappuse. Mums ir iesniegta jauna redakcija. Lūdzu, Požarnova
kungs!
A.Požarnovs. 10. pants. Deputāta Požarnova
priekšlikums - 10. panta 5. punktu papildināt un izteikt
jaunā redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputāti
tam piekrīt? Pieņemts.
A.Požarnovs. Par 10. panta 6. punktu ir deputāta
Požarnova priekšlikums - papildināt šo punktu
ar vārdiem "saskaņo ar Latvijā akreditētām
zāļu ražotāju pārstāvniecībām
un". Komisija to ir noraidījusi.
Sēdes vadītājs. Paldies. Vai deputātiem...
Šajā jautājumā vēlas runāt
deputāts Andrejs Požarnovs - frakcija "Tçvzemei
un Brīvībai". Lūdzu!
A.Požarnovs (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Augsti godātie kolēģi! Es gribētu izklāstīt situāciju, kā tas notiek ar zāļu iepirkšanu ārzemēs no dažādiem zāļu ražotājiem, kāda ir zāļu reģistrācija un atļauju izsniegšana. Tātad pašreiz ir tā, ka, ja zāles ir reģistrētas šajā Zāļu reģistrā, tad tādā gadījumā ir atļauts lieltirgotavām viņas iepirkt un izplatīt dažādās aptiekās un slimnīcās. Normāli Eiropas valstīs tas tiek praktizēts tādā veidā, ka katram zāļu ražotājam ir viena liela lieltirgotava, kura ir atbildīga par atsevišķo valstu apgādāšanu ar zālēm, un ir arī noteikta kārtība, kā šīs lieltirgotavas, tās, kas ir Latvijā vai jebkurā citā valstī, nokārto dokumentāciju, brauc tur un iepērkas. Pie mums līdz šim tāda kārtība nebija ieviesta, tāpēc zāles varēja iegādāties ne tikai pie šiem te ražotājiem, bet arī pie lieltirgotājiem, un tādēļ notiek zāļu reimports, proti, medikaments, pieņemsim, kaut vai no Vācijas aiziet uz Krieviju vai Turciju, no tās lieltirgotavas viņš tiek pārpirkts kādā citā valstī un nonāk Latvijas tirgū par tieši tādām pašām cenām, kādas ir tiem medikamentiem, kuri tiek iepirkti oficiālā ceļā. Šinī likumprojektā principā galvenā atbildība ir vērsta tieši uz zāļu ražotājiem un zāļu lieltirgotājiem. Taču zāļu lieltirgotājs ir tikai starpnieks, zāļu lieltirgotājs nevar atbildēt par medikamenta kvalitāti, viņš atbild par to, lai telpas būtu atbilstošas un sertificētas, un par to, lai tur tiktu saglabāts noteiktais mitruma režīms, temperatūra un viss pārējais. Taču viņš nevar atbildēt par paša medikamenta kvalitāti. Un tādēļ gadījumā, ja noticis šāds garš ceļš, kad tas medikaments ir izgājis 3, 4, 5 vai pat vairākas valstis, ir iespējamas dažādas komplikācijas, un tad atbild zāļu ražotājs. Bet gadījumā, ja zāļu ražotājs nezina pat to, kāds medikaments šeit ienāk, viņš arī neatbild par šā medikamenta kvalitāti.
Proti, šinī pantā ir "saskrējušās" divu dažādu institūciju intereses, tas ir, zāļu ražotāju un lieltirgotāju intereses. Latvijā lielie lieltirgotāji kārto visu tā, kā tas ir noteikts, tā, kā tas ir oficiāli, tā, kā tas ir daudzās Eiropas valstīs atzīts. Taču mums Latvijā kopā ir 150 lieltirgotavu un mazo lieltirgotavu, viņas, protams, iepērk šos medikamentus nevis tur, kur viņām tas būtu jādara, bet viņas braukā pa Krieviju, braukā pa Indiju, iepērk tur no visdažādākajiem citiem pārpircējiem un, ja gadījumā šis medikaments šeit, Latvijā, ir reģistrēts, tad viņu šeit pārdod, bet kas tas ir par medikamentu, kāda ir viņa kvalitāte - to neviens nevar garantēt.
Ja gadījumā tiktu pieņemta tāda redakcija, kāda ir priekšlikumā, tad vinnētu gan lielās lieltirgotavas, gan arī ārsti, kuriem ir jāatbild par to medikamentu kvalitāti, kurus viņi ordinē pacientiem, gan arī paši pacienti. Gadījumā, ja šī te redakcija tiktu noraidīta, tad vinnētājas būtu mazās lieltirgotavas, kas braukātu atkal tāpat kā agrāk pa citām valstīm, tur iepirktos un šeit pārdotu nezin ko.
Un tādēļ es aicinātu atbalstīt
deputāta Požarnova priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Paldies. Lūdzu
zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu un, lūdzu,
balsosim deputāta Požarnova priekšlikumu - papildināt
likumprojekta 10. panta 6. punktu pirms vārdiem "Ministru
kabinets" ar vārdiem "saskaņo ar Latvijā
akreditētām zāļu ražotāju
pārstāvniecībām" un tālāk
kā tekstā. Lūdzu izteikt savu attieksmi pret
šo deputāta Požarnova priekšlikumu. Lūdzu
rezultātu! Par - 45, pret - 2, atturas - 6. Šis priekšlikums
ir pieņemts.
A.Požarnovs. Par 10. panta 6. punktu ir Labklājības
ministrijas priekšlikums - pirms vārda "farmaceitisko"
papildināt ar vārdiem "Zâļu reģistrā
iekļauto". Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
arī piekrīt? Pieņemts.
A.Požarnovs. 10. panta 8. punktā atbildīgajai
komisijai ir priekšlikums - to izslēgt.
Sēdes vadītājs. Deputāti
tam piekrīt? Pieņemts.
A.Požarnovs. 10. pantā ir arī Saeimas
Juridiskā biroja priekšlikums - izslēgt 10. panta
10. punktu. Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
neiebilst? Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgā komisija
precizējusi 11. panta redakciju.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu nav? Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - papildināt 12. pantu ar 1. apakšpunktu
jaunā redakcijā, un redakcija šeit ir izklāstīta.
Komisija šo priekšlikumu ir noraidījusi un precizējusi
pirmajā lasījumā pieņemto 12. panta redakciju.
Deputāta Kalviņa priekšlikums sastāv no
tā, ka tajā ir noteikta Valsts veterinārā
departamenta kompetence attiecībā uz farmaceitiskās
darbības uzraudzību un kontroli. Komisija neuzskatīja,
ka šis jautājums būtu jāatrunā šinī
likumā, bet tas ir jāatrunā likumā par
veterināro medicīnu. Šis likums jau ir atvērts,
tādēļ Valsts veterinārā departamenta
kompetence būtu jāpārceļ uz šo likumu.
Līdz ar to komisija to ir noraidījusi.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret komisijas slēdzienu pret deputāta
Kalviņa priekšlikumu - papildināt likumprojektu
ar jaunu 12.panta pirmo daļu jums iesniegtajā redakcijā.
Deputātiem pret komisijas slēdzienu iebildumu nav.
Pieņemts.
A.Požarnovs. 13. pantā ir Saeimas Juridiskā
biroja priekšlikums - vārdu "inspektori" aizstāt
ar vārdu "amatpersonas". Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - papildināt 13.pantu aiz vārda "inspektoriem"
ar vārdiem "un valsts veterinārajiem inspektoriem".
Komisija to ir noraidījusi.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret atbildīgās komisijas slēdzienu?
Iebildumu nav. Pieņemts.
A.Požarnovs. 13.panta 2.punkts. Deputāta
Kalviņa priekšlikums - aiz vārda "ministra"
papildināt ar vārdiem "bet veterināro zāļu
gadījumā - arī Valsts veterinārā
departamenta..." un tālāk kā tekstā.
Komisija to ir daļēji atbalstījusi, vārdu
"labklājības ministra" aizstājot ar
vārdiem "Ministru kabineta". Ir precizēta
arī redakcija.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
pret šo komisijas slēdzienu iebildumu nav. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - papildināt 13.panta 2.punktu ar izteikto
redakciju. Komisija to ir noraidījusi.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret komisijas slēdzienu par deputāta
Kalviņa priekšlikumu - papildināt 13.panta otro
daļu ar teikumu un tālāk kā tekstā.
Iebildumu nav. Pieņemts.
A.Požarnovs. 13.panta 3.punktā atbildīgā
komisija ir precizējusi redakciju.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. 13.panta 4.punktā Labklājības
ministrijas priekšlikums - aiz vārda "kvalitāti"
papildināt ar tekstu, kas lasāms tabulā. Komisija
to ir atbalstījusi, un 13.panta 4.punkts ir precizēts.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. 13.panta 5.punkts. Labklājības
ministrijas priekšlikums papildināt to ar vārdiem
"vai pārkāpjot normatīvajos aktos noteiktās
prasības farmācijas jomā". Komisija to
ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. 13.panta 6.punktā atbildīgā
komisija ir precizējusi redakciju.
Sēdes vadītājs. Pieņemts.
A.Požarnovs. 14.pants. Labklājības
ministrijas priekšlikums - izslēgt vārdus "un
Labklājības ministrijas speciālā budžeta
līdzekļiem". Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - papildināt 24.pantu aiz vārda "inspekcija"
ar vārdiem "valsts veterinārā inspektora
darbība" un pirms vārda "speciālā"
ar vārdiem "un attiecīgi Valsts veterinārā
dienesta..." un tālāk kā tekstā.
Komisija to ir noraidījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
komisijas viedoklim piekrīt. Pieņemts.
A.Požarnovs. Labklājības ministrijas
priekšlikums - 15.pantu izteikt jaunā redakcijā.
Šī redakcija ir izklāstīta tabulas labajā
ailē. Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu nav. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - papildināt 15. pantu ar jaunu redakciju.
Komisija to ir noraidījusi.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu pret komisijas slēdzienu nav. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - papildināt 15.panta 1.punktu. Komisija
to ir noraidījusi.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
pret komisijas slēdzienu iebildumu nav. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - papildināt 15.panta 2.punktu ar atsevišķiem
vārdiem. Komisija to ir noraidījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
komisijas slēdzienam piekrīt. Pieņemts.
A.Požarnovs. 16.pantā atbildīgās
komisijas priekšlikums - aizstāt vārdus "19.
un 20.pantā" ar vārdiem "6.panta 6.punktā".
Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. 17.pantā ir atbildīgās
komisijas priekšlikums - aizstāt atsevišķus
vārdus, izsakot tekstu jaunā redakcijā. Komisija
to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu nav. Pieņemts.
A.Požarnovs. 18.pantā komisija ir precizējusi
redakciju.
Sēdes vadītājs. Pieņemts.
A.Požarnovs. 19.pantā ir atbildīgās
komisijas priekšlikums - iekļaut to jaunā redakcijā
6.panta 6.punktā. Mēs šo jautājumu jau
esam atbalstījuši, runājot par 6.pantu.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - papildināt 20.panta 1.punktu pirms vārda
"veterinārārsts" ar vārdu "licencēts"
un aiz vārda "ârstniecības" ar vārdu
"veterinārārstniecības" un tālāk
kā tekstā. Komisija to ir noraidījusi un ir
precizējusi šā panta redakciju.
Sēdes vadītājs. Deputāti
komisijas slēdzienam piekrīt. Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgās komisijas
priekšlikums - izteikt 20.panta 2.punktu jaunā redakcijā,
un redakcija ir izklāstīta. Komisija ir atbalstījusi
šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Deputāti
neiebilst. Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgās komisijas
priekšlikums - 22.pantā vārdu "instrukcija"
aizstāt ar vārdu "pamācība".
Atvainojos, tas ir deputāta Kalviņa priekšlikums.
Komisija to ir noraidījusi, bet panta redakcija ir precizēta.
Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu pret komisijas slēdzienu nav. Paldies. Pieņemts.
Godātie kolēģi, es lūdzu
mazliet lielāku klusumu, nekā tas ir tagad! Lūdzu,
lūdzu!
A.Požarnovs. Atbalstot 20.panta redakciju,
mēs esam atbalstījuši arī atbildīgās
komisijas priekšlikumu - aizstāt šos atsevišķos
vārdus, kas ir izklāstīti tekstā.
Sēdes vadītājs. Deputāti
neiebilst. Pieņemts.
A.Požarnovs. Saeimas Juridiskā biroja
priekšlikums - izslēgt 23.pantu. Tas ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - papildināt 24.pantu ar atsevišķiem
vārdiem. Komisija to ir atbalstījusi, ir precizēta
arī panta redakcija.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - papildināt 25.pantu ar otro teikumu šādā
redakcijā... un šī redakcija ir izklāstīta.
Komisija to ir noraidījusi.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
pret komisijas slēdzienu iebildumu nav.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - papildināt 26.pantu ar otro teikumu jaunā
redakcijā, un šī redakcija ir izklāstīta.
Komisija to ir noraidījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
komisijas slēdzienam piekrīt. Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgā komisija
ir precizējusi 28.panta redakciju.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgās komisijas
priekšlikums - 29.pantā vārdus "veselības
valsts" aizstāt ar "labklājības".
Ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - papildināt 29.pantu ar atsevišķiem
vārdiem. Komisija to ir noraidījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
komisijas slēdzienam piekrīt. Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgā komisija
ir precizējusi 30.panta redakciju.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. Labklājības ministrijas
priekšlikums - papildināt 31.panta 2.punktu ar vārdiem
"vai farmaceitiskie produkti". Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt. Pieņemts.
A.Požarnovs. 31.panta 3.punktā ir Labklājības
ministrijas priekšlikums - papildināt ar vārdiem
"vai farmaceitiskie produkti". Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu nav. Pieņemts.
A.Požarnovs. Juridiskā biroja priekšlikums
- izslēgt 31.panta 4.punktu. Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
arī piekrīt. Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgā komisija
ir precizējusi 32.panta tekstu.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. Labklājības ministrijas
priekšlikums - izteikt 33.pantu jaunā redakcijā.
Redakcija ir izklāstīta. Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt. Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgā komisija
ir precizējusi 34.panta 2.punktu.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt. Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgās komisijas
priekšlikums - izslēgt 34.panta 3.punktu.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - aizstāt 34.panta 4.punktā vārdus
"veterinārās zāles" ar vārdiem
"zâles lietošanai dzīvniekiem". Komisija
to ir atbalstījusi, bet panta redakcija ir precizēta.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu nav. Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgās komisijas
priekšlikums - precizēt 35.panta 1.apakšpunktu.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt. Pieņemts.
A.Požarnovs. 35.panta 2.apakšpunkts. Atbildīgā
komisija ir precizējusi tā redakciju.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - papildināt 35.panta 3.apakšpunktu
aiz vārda "aìentūras" ar vārdiem
"bet veterināro zāļu gadījumā
- pēc Valsts veterinārā departamenta direktora".
Komisija ir noraidījusi gan šo priekšlikumu, gan
arī izstrādājusi savu priekšlikumu - izslēgt
visu 35.panta 3.apakšpunktu.
Sēdes vadītājs. Deputāti
komisijas slēdzienam piekrīt. Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgā komisija
ir precizējusi 35.panta 4.apakšpunktu.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - papildināt 36.pantu ar atsevišķiem
vārdiem. Komisija to ir noraidījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
komisijas slēdzienam piekrīt. Pieņemts.
A.Požarnovs. Labklājības ministrijas
priekšlikums - 36.pantu papildināt ar tekstu, kas izklāstīts
tabulā. Komisija to ir noraidījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt komisijas slēdzienam par Labklājības
ministrijas priekšlikumu likumprojekta 36.pantā. Pieņemts.
A.Požarnovs. Labklājības ministrijas
priekšlikums - izteikt 37.pantu jaunā redakcijā,
un šī redakcija ir izklāstīta. Komisija
to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu nav. Pieņemts.
A.Požarnovs. Labklājības ministrijas
priekšlikums - 38.pantā vārdu "pârvaldnieks"
aizstāt ar vārdu "vadītājs",
kā arī izslēgt vārdus "farmaceita
prakse". Komisija to ir atbalstījusi un precizējusi
redakciju.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. 39.pantā ir Labklājības
ministrijas priekšlikums - aizstāt atsevišķus
vārdus. Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
arī atbalsta. Pieņemts.
A.Požarnovs. Labklājības ministrijas
priekšlikums - 40.pantā aizstāt atsevišķus
vārdus. Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - papildināt 40.pantu ar jaunu punktu.
Redakcija ir izklāstīta. Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
arī atbalsta. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - papildināt 41.pantu. Komisija to ir noraidījusi
un precizējusi panta redakciju.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt komisijas slēdzienam par deputāta Kalviņa
priekšlikumu 41.pantā. Pieņemts.
A.Požarnovs. Labklājības ministrijas
priekšlikums - papildināt piekto nodaļu ar jaunu
pantu, un šī panta redakcija ir izklāstīta.
Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
pret komisijas slēdzienu par likumprojekta 39. panta redakciju
iebildumu nav. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - aizstāt 43.pantā vārdus "veterinārās
zāles" ar vārdiem "dzīvniekiem lietojamās
zāles". Komisija to ir atbalstījusi un precizējusi
panta redakciju.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt. Pieņemts.
A.Požarnovs. Labklājības ministrijas
priekšlikums - papildināt 43.pantu ar tekstu "zâlēm
jābūt marķētām ar uzrakstu "Lietošanai
dzīvniekiem"". Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
arī piekrīt. Pieņemts.
A.Požarnovs. Labklājības ministrijas
priekšlikums - 44.panta tekstu izteikt jaunā redakcijā.
Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Pēc jaunās
numerācijas, Požarnova kungs, tas ir 42.pants. Paldies.
Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - aizstāt 45.pantā vārdus "atbildīgajai
personai" ar vārdiem "atbildīgajam speciālistam".
Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Paldies. Deputāti
piekrīt. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - papildināt 45.pantu ar jaunu teikumu.
Teikums ir izklāstīts tabulā. Komisija to ir
atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
arī atbalsta. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - papildināt 45.pantu ar jaunu apakšpunktu.
Redakcija ir izklāstīta. Komisija to ir atbalstījusi
un precizējusi panta redakciju.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu nav. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - papildināt 46.pantu redakcijā,
kas ir izklāstīta. Komisija to ir noraidījusi.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret komisijas slēdzienu par deputāta
Kalviņa priekšlikumu likumprojekta 44.pantā?
Iebildumu nav. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - papildināt 47.panta pirmo teikumu ar
vārdiem "kâ arī licencētiem veterinārārstiem".
Komisija to ir atbalstījusi, ir precizēta arī
panta redakcija.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - 48.pantā vārdus " var nodot"
aizstāt ar vārdiem "var izplatīt".
Komisija ir atbalstījusi un precizējusi redakciju.
Sēdes vadītājs. Deputāti
atbalsta. Pieņemts.
A.Požarnovs. Labklājības ministrijas
priekšlikums - 49.panta palīgteikumu izteikt jaunā
redakcijā. Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
arī atbalsta. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - papildināt 51.pantu ar jaunu teikumu.
Redakcija ir izklāstīta. Komisija to ir atbalstījusi,
un ir precizēta arī panta redakcija.
Sēdes vadītājs. Deputāti
arī atbalsta. Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgā komisija
ir precizējusi 53.panta redakciju.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgā komisija
ir precizējusi 54.panta redakciju.
Sēdes vadītājs. Arī tas
ir pieņemts. Paldies.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - izteikt 55.pantu jaunā redakcijā.
Redakcija izklāstīta tabulā. Komisija ir noraidījusi
šo priekšlikumu, bet pirmajā lasījumā
pieņemtā panta redakcija ir precizēta.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
pret komisijas slēdzienu iebildumu nav. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - papildināt 55.pantu ar 1.apakšpunktu
jaunā redakcijā, un šī redakcija ir izklāstīta.
Komisija to noraidījusi.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
pret komisijas slēdzienu iebildumu nav. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - papildināt 56.pantu ar jaunu teikumu
un izklāstīt jaunā redakcijā. Komisija
to ir noraidījusi, bet pirmajā lasījumā
pieņemtā panta redakcija ir precizēta.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
pret komisijas slēdzienu par 56. (pēc vecās
numerācijas) un par 54. (pēc jaunās numerācijas)
panta redakciju iebildumu nav. Pieņemts.
A.Požarnovs. Labklājības ministrijas
priekšlikums - 57.pantu izteikt jaunā redakcijā,
un šī redakcija izklāstīta tabulā.
Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Paldies. Šajā
jautājumā vēlas runāt Pēteris
Tabūns - LNNK un LZP frakcija. Lūdzu!
P.Tabūns (LNNK un LZP frakcija).
Cienījamie kolēģi! Es gribu runāt par atbildīgās komisijas priekšlikumu šim pantam un gribu atgādināt deputātiem, jo jūs redzat, cik ātri virzās šis likumprojekts uz priekšu, tāpēc jūs vienkārši varbūt neuzmanības dēļ varat nepamanīt šo pantu, kurā ir mēģinājums, atkal kārtējais, daudzkārtējais mēģinājums, labot jau pieņemtu likumu. Šo likumu pieņēma 5.Saeima. Šādi mēģinājumi ir bijuši ļoti, ļoti daudzi - no Tautas saskaņas partijas, no "Lîdztiesības" puses, un, lūk, viņi atkal grib nepilsoņus pielīdzināt pilsoņiem. Diemžēl mēs šad tad esam zaudējuši šo modrību, un dažos likumos ir izdevies panākt šos labojumus. Vairākumā - nē. Un tāpēc es aicinu jūs šobrīd uzmanīties, lai mēs kārtējo reizi nekļūdītos, jo tas vienkārši nav pieļaujams.
Man būtu jautājums atbildīgajai komisijai, lai tā sniegtu paskaidrojumus, kādā veidā un kāpēc komisija lēma tieši šādi un kāpēc viņai radās šāds priekšlikums - pielikt aiz vārda "pilsoņiem" vārdu "nepilsoņiem". Un man patiešām rodas pamatots jautājums: kas tad ir mainījies? Vai nepilsoņu Latvijā ir kļuvis ļoti, ļoti mazāk, vai viņu attieksme pret šo valsti ir kļuvusi citādāka? Vai viņi šeit lielā mērā nav pašlabuma meklētāji? Varbūt valsts stiprinātāji un Latvijas neatkarības aizstāvji, latviskuma stiprinātāji? Un te man rodas, kolēģi, kārtējais jautājums: vai mūsu piekāpība, bieži vien miegainība, samierināšanās ar procesiem, kas notiek Latvijā, nenes klusām, pamazām ļaunu Latvijai un tās nacionālajām interesēm? Un, zināt, es nemaz nebrīnos, ka pēkšņi šī "pîle"... ka Padomju Savienības laikā Liepājas bijušo karaostu pēkšņi gribēs un varbūt sāks apspriest kādas no valsts institūcijām, ka to vajadzētu reanimēt un atdot Krievijai. Pašlaik tas presē jau tiek "apspēlēts", lai gan apstiprinājuma, protams, tam nav. Tā pašlaik tiek uztverta kā "pîle", bet es domāju, ka dūmu nav bez uguns un uguns tur ir apslēpta. Lūk, cik tālu mēs esam aizgājuši, šādi piekāpjoties, samierinoties vai pat piemiegot!
Es, kolēģi, aicinu neatbalstīt
šoreiz... neatbalstīt arī šoreiz atbildīgās
komisijas šo priekšlikumu un lūdzu arī vienlaicīgi
paskaidrot, kāpēc atbildīgā komisija
ir ierosinājusi šoreiz šādu labojumu. Paldies.
Sēdes vadītājs. Juris Dobelis
- LNNK un LZP frakcija. 15 minūšu, Dobeļa kungs,
gan vairs nav, bet 10 ir atlikušas.
J.Dobelis (LNNK un LZP frakcija).
Cienītie kolēģi! Es saprotu, ka šodien ir diezgan tāds miermīlīgs noskaņojums šinī brīdī. Lielās kaislības ir pagājušas, un mums ļoti raiti rit uz priekšu šī likumprojekta apspriešana. Tas, protams, ir apsveicami. Tajā pašā laikā negribētos, ka, šādi miermīlīgi apspriežot jebkuru projektu, mēs aizmirstamies vai atmetam ar roku mīļā miera labad, sak, lai iet viss uz priekšu. Labi, jūs varat izteikties, kā jau to bieži nākas dzirdēt, ka, ja cilvēks runā par latvisku Latviju vai par nacionālām interesēm, tad, dabiski, viņš ir tikai bļauris, skandālists un neko prātīgu pateikt viņš nevar. Pie tā mēs esam pakāpeniski pieraduši. Bet varbūt šeit bez tā visa... Protams, es nemaz nenoliedzu to, ka mums ir jādomā par to, lai Latvija kļūtu latviskāka, taču šeit ir cits jautājums.
Mēs vēl bez tam sev gribam radīt absolūti liekus sarežģījumus. Kādā ziņā? Izlasiet, lūdzu, visu šī panta redakciju! Runa ir par nepilsoņiem, kuri prot valsts valodu. It kā ļoti labi izklausās un it kā rodas iespaids, ka katrs nepilsonis, kurš prot valsts valodu, lūk, uz kaut ko var pretendēt. Es gribētu atgādināt par realitāti - par valsts valodas prašanas realitāti. Nepilsonim parasti ir kaut kāds dokuments, ka viņš, lūk, prot šo valodu. Kaut kur iegūta apliecība. Bet kā ir ar praktisko šīs valodas prasmi? Par to mums nākas ik dienas pārliecināties arī valsts policijā. Atcerieties izmisīgos mūsu slavenā ģenerāļa Lieljukša izteicienus: ko tad nu darīs Rīgas policija tagad, kā tad nu tiks pie tiem valsts noslēpumiem? Taču gandrīz puse no Rīgas policijas ir nepilsoņi. Lūk!
Tālāk. Kā ir ar to valsts valodas prašanu dažādās iestādēs - to mēs visi labi zinām. Un tāpēc mēs tagad dodam iespēju saņemt šo profesionālās kvalifikācijas sertifikātu, kas savukārt dod iespēju saņemt speciālu atļauju aptiekas atvēršanai šādai personai. Taču aptieka, kurā tirgo zāles, ir vieta, kur cilvēki arī vēlas vismaz kādas konsultācijas saņemt, vēlas aprunāties ar aptiekāru. Tas ļoti bieži notiek. Šie cilvēki ir pārāk aizņemti vai pārāk nespējīgi, lai skraidītu pie ārstiem, bet ļoti bieži diemžēl šodien ir grūti saņemt šo informāciju aptiekās, pat aptiekās ir grūti sarunāties latviski. Līdz ar to ir pilnīgi iespējams, ka arī tur šiem darbiniekiem ir šīs apliecības, ka viņi it kā ir nolikuši kaut kādus eksāmenus, bet faktiski viņi neprot šo valodu. Un, ja nu ir kaut kas tāds, par ko ir jācīnās ar visu sparu, tad tā, lūk, ir vēlme nenostādīt pazemojošā stāvoklī latviešu cilvēkus, it īpaši vecākās paaudzes latviešus, un nelikt viņiem mocīties krievu valodā. Nelikt viņiem! Un mēs mierīgi Saeimā radām šiem cilvēkiem liekus sarežģījumus. Mēs tagad viņiem... Tā ir ikdiena, jo, lūk, šis dokuments skar cilvēku ikdienu, tas skar viņu ļoti lielā mērā.
Un tāpēc es ļoti aicinātu
cienījamos kolēģus... Šeit nav nekas cits
kā vien vienkārša vēlēšanās
neradīt liekus sarežģījumus. Neslēpšu,
te ir arī mana vēlēšanās aizstāvēt
savus tautiešus - latviešus, lai neradītu viņiem
neērtas situācijas it īpaši tajās
Latvijas pilsētās, lielākajās Latvijas
pilsētās, kur ar to valsts valodas prašanu kā
nu ir, tā ir. Tāpēc, protams, kategoriski es
pats esmu tajās pozīcijās, ka balsošu pret
šādu papildinājumu, bet es pilnīgi varētu
atbalstīt to redakciju, ko mums piedāvā Labklājības
ministrija, to, kur nav iekšā šo te nepilsoņu
un kur nav visu šo lieko sarežģījumu. Aicinātu
varbūt arī kolēģus to darīt, ja
jūs ieklausītos manos vārdos. Paldies.
Sēdes vadītājs. Līdz pārtraukumam ir atlikušas trīs minūtes, tādēļ debates neturpināsim, bet turpināsim tās pēc pusdienu pārtraukuma.
Tagad lūdzu reģistrācijas režīmu
un lūdzu deputātus reģistrēties. Rudzīša
kungu lūdzu nolasīt reģistrācijas rezultātus.
M.Rudzītis (6.Saeimas sekretāra biedrs).
Cienījamie kolēģi! Nav reģistrējušies:
Jānis Ābele, Jānis Ādamsons, Edgars Bāns,
Roberts Dilba, Juris Kaksītis, Jānis Kazāks,
Aleksandrs Kiršteins, Paulis Kļaviņš, Imants
Liepa, Leonards Teniss.
Sēdes vadītājs. Pārtraukums līdz 13.30.
Sēdes vadītājs. Godātie
deputāti, turpinām apspriest likumprojekta "Farmācijas
likums" 57.pantu. Debatēs ir pieteicies Modris Lujāns
- frakcijas "Sociālistiskā partija - Līdztiesība"
deputāts. Lūdzu!
M.Lujāns (frakcija "Sociālistiskā partija - Līdztiesība").
Cienījamie kolēģi! Protams, pēc
pusdienām diezgan grūti atkal koncentrēties
darbam, bet es gribētu tomēr norādīt
vienu citu momentu, ka... protams, mēs varam, kā
Dobeļa kungs teica, aktivizēties, jo citādi
tāds miermīlīgs klimats Saeimā un ārā
saulīte spīd, un cilvēki tā... sākušās
jau, man liekas, tādas pavasara pārdomas visiem ir,
bet es tomēr šajā gadījumā gribētu
norādīt, ka, ja es eju uz aptieku, tad es neeju uz
aptieku rīkot diskusiju klubu, kā Dobeļa kungs,
iespējams, dara to. Šajā gadījumā
mani vairāk interesētu farmaceita profesionālās
zināšanas, nevis viņa valodas zināšanas.
Protams, tādam nolūkam ir valsts inspekcija, kas attiecīgi
pārbauda šo cilvēku profesionālās
zinības valodas jomā, un diez vai tas būtu jāieliek
likumā. Jo, pēc Dobeļa kunga un Tabūna
kunga teorijas, tas man atgādina, ka savulaik bija viens
tāds Staļina "tçtiņš",
kuru abi divi varbūt vēl ir piedzīvojuši
un kuram bija pakļautas arī ārstu lietas: toreiz
bija tā, ka par ārstiem, lūk, nevarēja
būt ebreji. Protams, es neņemos spriest, vai tautība
vai kāda nacionālā pazīme ir rādītāji,
ka tas cilvēks var būt slikts ārsts vai slikts
farmaceits, bet diez vai šajā likumā ir jāiekļauj
šīs normas, Dobeļa kungs. Drīzāk tās
būtu jāiekļauj Valodas likumā, ja jūs
tas tā uztrauc un ja uzskatāt, ka jāiekļauj,
teiksim, stingrākas prasības. Bet, cik es zinu, Rīgas
pilsētā ir pietiekami stingra Valodas komisija, kas
kontrolē šīs lietas. Tādam nolūkam
ir arī Municipālā policija, kas uzliks sodanaudas.
Ne jau ar profesijas aizliegumu būtu jārisina šī
problēma. Un tādēļ šajā gadījumā
es aicinu atbalstīt šo komisijas izdarīto labojumu
un dot arī nepilsoņiem tiesības atvērt
aptiekas, jo tas būtu pilnīgi normāli. Un cita
lieta ir tā, ka būtu jāinteresējas par
viņu profesionālajām zināšanām.
Jo man patiešām negribētos aiziet uz aptieku
pie kāda pilsoņa, kuram varbūt pat nebūtu
farmaceitiskās izglītības, bet kurš ļoti
labi varētu parunāt gan ar mani, gan ar Dobeļa
kungu par politisko situāciju aptiekā un iedot, piedodiet,
miega zāļu vietā caurejas zāles. (Man ir
viedoklis, ka laikam Dobeļa kungam tā ir gadījies,
ja viņš ir tik satraukts par šīm aptieku
lietām tādā veidā.) Un tādēļ
es aicinu tomēr nepārvērst nopietnu likumu,
kurā ir nopietni norādīts, kā ir jādarbojas,
par likumu, kurš izveido profesiju aizliegumu. Un tādēļ
es aicinu atbalstīt šo labojumu, ko komisija ir piedāvājusi,
un normalizēt situāciju arī aptieku lietā.
Mums ir vajadzīgi profesionāli aptiekāri, nevis
kaut kādi politisku diskusiju klubi aptiekās.
Sēdes vadītājs. Antons Seiksts
- frakcija "Latvijas ceļš".
A.Seiksts (frakcija "Latvijas ceļš").
Godātais priekšsēdētāj!
Godātie kolēģi! Es negribu turēt aizdomās
nevienu no oratoriem par negodprātību šā
jautājuma izklāstīšanā. Sava taisnība
ir katram, sava taisnība ir arī Dobeļa kungam,
kurš saka, ka ļoti daudzās vietās - ne tikai
farmaceitiskajā dienestā, bet arī citās
sabiedriskās vietās - vēl ir ļoti lielas
grūtības ar latviešu valodu. Šo jautājumu
atbildīgā komisija un, kā es saprotu, arī
Labklājības ministrija ir sapratusi, un tāpēc
ir iestrādāta prasība par obligātu latviešu
valodas prasmi. Es gribu runāt par atbildīgās
komisijas redakciju, par atbildīgās komisijas priekšlikumu
un mēģināšu, cik tas manos spēkos,
abstrahēties no partiju interesēm un akcentēt
valsts intereses. Ne katrreiz sakrīt partijas intereses
ar valsts interesēm, bieži vien tās, taisni
otrādi, nesakrīt. Godātie kolēģi,
neslēpsim galvu smiltīs: ir mums šīs atšķirības
starp pilsoņiem un nepilsoņiem! Var diskutēt,
kuras no tām ir objektīvas un neizbēgamas,
kuras ir novecojušas un varētu tikt pārskatītas.
Nav nekādu šaubu... Tagad es runāju nevis komisijas
vārdā, bet savā vārdā; pareizāk
sakot, izklāstu savas domas. Mana pozīcija ir tāda,
ka politiskās atšķirības ir neaizskaramas.
Tad, kad bija runa par nepilsoņu tiesībām vēlēt,
man nevajadzēja nekādu aģitāciju, es
balsoju pret šo tiesību piešķiršanu,
tā ir mana pārliecība. Taču šo atšķirību
skaitā ir arī tādas, kuras mums nevis palīdz,
bet bremzē iet uz priekšu. Godātie kolēģi,
Krievijas valstij, vienalga, kas tur būs pie varas, nekad
Baltija nebūs vienaldzīga un nekad nebūs laba,
kamēr tā nebūs aizgājusi līdz Baltkrievijas
pozīcijai. Cilvēktiesību jautājumu kā
bubuli Maskava cilās visu laiku, vieni paši ar Maskavas
demagoģiju mēs galā netiksim, ja mēs
nepratīsim sabiedrotajos dabūt Eiropas padomi, demokrātisko
Eiropu, Apvienoto Nāciju Organizācijas cilvēktiesību
institūcijas un tā tālāk. Šajā
sakarā es gribu teikt, ka šī nav tā atšķirība,
kas apdraud Latvijas valsts drošību. Nav runa par politiskām
tiesībām, nav runa par dienestu Latvijas drošības
institūcijās, runa ir par farmaceitisko dienestu.
Es negribu minēt šeit profesionālos aspektus,
mūsu parlamentā ir pietiekami daudz mediķu,
kuri no profesionālā viedokļa to var analizēt.
No politiskā viedokļa analizējot, es personīgi
šajā ziņā nesaskatu draudus Latvijas valsts
drošībai. Un, starp citu, šīs atšķirības
Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija nepieņēma,
vadoties no vienas partijas viedokļa, bet nodeva neatkarīgai
valsts institūcijai analīzei, un starp šīm
tā saucamajām 70 vai cik tur tām atšķirībām
vismaz kādas desmit tika kvalificētas kā liekas
un novecojušas, šī ir to skaitā. Vēlreiz
akcentēju, ka nav runa par tādu atšķirību,
kuras likvidēšana apdraudētu Latvijas valsts
drošību. Godātie kolēģi, es vēlreiz
gribētu akcentēt, ka mēs tuvākajā
nākotnē acīmredzot ratificēsim Eiropas
Cilvēktiesību konvenciju. Tur ir pietiekami daudz
punktu, kurus mēs nevarēsim ratificēt. Acīmredzot
ir priekšlaicīgi runāt par nāvessoda tūlītēju
atcelšanu. Es pilnīgi piekrītu, ka valodas jautājumos
Latvijas valsts pozīcijai jābūt stingrai un
nepiekāpīgai, proti, latviešu valodas kā
valsts valodas zināšanai saziņā ir jābūt
obligātai visos līmeņos. Taču vēlreiz
akcentēju, ka, ja mēs nespēsim pieiet radoši
šim procesam un spītīgi turēsimies pie
visu spēkā esošo atšķirību saglabāšanas,
tas vienkārši var apgrūtināt mūsu
ceļu sabiedroto atrašanā, sabiedroto meklēšanā
Strasbūrā, Briselē, Ņujorkā, Ženēvā...
Es personīgi sliecos uz to, ka bez šiem sabiedrotajiem
mums būs grūti arī tuvākajā nākotnē,
īpaši ņemot vērā tos procesus, kas
notiek Austrumos. Es biju Maskavā oficiālās
delegācijas sastāvā, kad bija sarunas ar Krievijas
parlamentāriešiem, es ļoti labi sapratu, ka dažos
jautājumos, diemžēl arī tā saucamajos
cilvēktiesību jautājumos, viņi visi
ir solidāri, visi viņi šos jautājumus akcentēs,
uzturēs spēkā. Un, ja jūs klausījāties
Lukina kunga uzstāšanos nesen, tad jums ir zināma
viņa nostāja: kā pragmatiķis arī
viņš visu laiku uzskata, ka Baltijā (un Latvijā
tajā skaitā) cilvēktiesības tiek mīdītas
kājām. Pret šiem tā saucamajiem argumentiem
vai, pareizāk sakot, pseidoargumentiem es gribu sabiedrotajos
ņemt Eiropas padomi un Eiropas savienību, tāpēc
lūdzu atbalstīt atbildīgās komisijas redakciju.
Paldies.
Sēdes vadītājs. Andrejs Požarnovs
- frakcija "Tçvzemei un Brīvībai".
A.Požarnovs (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Augsti godātais Prezidij! Cienījamie
kolēģi! Tikai pagājušajā gadā
mēs esam pieņēmuši likumu par atbilstības
novērtēšanu, un tādēļ es saprotu,
ka šajā jautājumā daudz kas vēl nav
kārtībā. Jautājumā par farmaceitu
profesionālās kvalifikācijas sertifikātiem
arī ir zināma pretruna. Proti, ja kāds cilvēks
amatu prot, kādēļ lai viņš nesaņemtu
profesionālās kvalifikācijas sertifikātu.
Bet, no otras puses, līdz šim nav mums izstrādāta
šī kārtība, un tas viss ir sajaukts un salikts
viss vienā maisā - kopā ar tiesībām
atvērt aptieku. Es saprotu, ka pie šīs lietas
sakārtošanas ir vēl ļoti daudz jāstrādā,
lai atdalītu šīs divas normas un lai tas viss
netiktu sajaukts, kā tas ir līdz šai dienai. Ja
mēs runājam par tiesībām atvērt
aptieku, tad jāsaka, ka es nezinu nevienu valsti, kur nepilsoņiem
būtu tiesības aptieku atvērt. Un Eiropas savienībā
ir noteikts, ka aptieku drīkst atvērt Eiropas savienības
pilsonis. Tādēļ, ja mēs pašreiz iebalsosim
šādu normu, mēs nonāksim "otrā
grāvī", un tādēļ var būt,
ka mēs varētu šādu redakciju pieņemt
2000.gadā, bet nav pašreiz noteikts, nav uzrakstīts
šis priekšlikums, ka šī norma varētu
stāties spēkā 2000.gadā. Tādēļ
es aicinu tomēr pieņemt Labklājības
ministrijas redakciju, noraidīt atbildīgās komisijas
izdarīto papildinājumu, šo, kas ir 57.pantā,
un ķerties pie kārtības... varbūt, gatavojot
trešo lasījumu, atrisināt šo sistēmu,
lai varētu profesionālās kvalifikācijas
dokumentu iegūt visi farmaceiti, bet aptiekas varētu
atvērt tikai Latvijas Republikas pilsoņi. Tādēļ
šajā brīdī es aicinu noraidīt atbildīgās
komisijas priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Ludmila Kuprijanova
- Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija.
L.Kuprijanova (Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija).
Cienījamie kolēģi! Es lūgtu
jūs pievērsties šīsdienas darba kārtībai
un atrast tur 34.jautājumu, tas ir deputātu Vidiņa,
Jirgena, Jurdža, Priedkalna un Pētersona ierosinātais
likumprojekts - "Grozījumi Latvijas Darba likumu kodeksā"
(es ceru, ka mēs šodien arī to izskatīsim,
ja ne, tad nākamceturtdien), un komisija to ir atbalstījusi
(es apsteidzu ziņotāju, pasteidzos ar informāciju),
un šis likumprojekts paredz atbildību, pastiprinātu
atbildību, ja tiek pārkāpts likums par valsts
valodu. Un, es domāju, tā būtu atbilde uz vienu
no Dobeļa kunga tēzēm. Par to, ka ir jāprot
valsts valoda atbilstoši prasībām, - par to neviens
šeit nestrīdas. Runājot par profesionālismu,
Dobeļa kungs, es būšu tik drosmīga un apgalvošu,
ka, ja cilvēkam sāp zobs vai vēders un viņš
ienāk aptiekā, tad viņam, atklāti runājot,
ir galīgi vienalga, vai tur ir pilsonis, nepilsonis vai
nēģeris, un viņu visvairāk interesē
tas, lai viņam ātrāk pārstātu sāpēt
tas zobs vai vēders. Un, ja viņš, šis pilsonis,
nepilsonis vai nēģeris, visu izskaidro labā
latviešu valodā un iedod attiecīgās zāles,
es domāju, tas cilvēks jebkurā gadījumā
ir apmierināts. Un es nedomāju, ka šīs izraisītās
debates un šie argumenti pret nepilsoņu iespēju
iegūt šo sertifikātu atrisinās jautājumu,
teiksim, Latgales novados, - ja nu vienīgi Dobeļa kungs
ar Tabūna kungu noliek mandātus un aizbrauc tur kā
pilsoņi atvērt aptieku. (Starpsauciens: "Nenoliks
mandātus...") Es jūs neaicinu uz to, es vienkārši
pieļauju tādu varbūtību, ka jūs varētu
kā pilsonis tad arī nodrošināt to aptieku
tīklu. Jo beigu beigās - par ko mēs šeit
tagad strīdamies? Mēs strīdamies par normālu
profesiju, par normālu biznesa profesiju, kas ir vajadzīga
katrā pagastā. Katrā pagastā ir vajadzīga
aptieka. Un tādēļ, protams, es jūs aicinu
atbalstīt atbildīgās komisijas lēmumu
šajā jautājumā. Es nepieminēšu
tos argumentus, ko jau minēja Seiksta kungs. Ja mēs
atkal gribam vēlreiz kaut ko pārtaisīt... un
tad patiešām, kā tagad Požarnova kungs pateica,
attiecībā uz trešo lasījumu mēs iesniegsim
priekšlikumu, ka jebkuram aptiekāram ir jābūt
Eiropas savienības pilsonim. Mēs to, protams, varam
izdarīt. Tas būs unikāls likums, pirmais tāds
valstī. Bet to izdarīt ir iespējams trešajā
lasījumā. Bet es aicinu jūs, kolēģi,
mierīgi un nopietni izsvērt šo situāciju,
jo, protams, par jebkuru likumu var sacelt šādas debates
tā vietā, lai mēs normāli ietu uz priekšu
mūsu darba kārtības izskatīšanā.
Es vispār brīnos, ka Dobeļa kungs un Tabūna
kungs, kas ir ļoti simpātiski kungi, nerunā par
likuma būtību, bet mūžīgi runā
tikai par vienu jautājumu, attiecībā uz jebkuru
likumu. Es būtu ar prieku uzklausījusi viņu
apsvērumus, teiksim, par profesionālo sertifikāciju.
Un beigu beigās es jums pateikšu vēl vienu lietu
- ja nu jūs esat tik konsekventi savos uzskatos, tādā
gadījumā es saprotu, ka drīz radīsies
no jums priekšlikums arī kā ārstus kvalificēt
tikai pilsoņus. Jo tādā gadījumā,
cienījamie deputāti, vai tad var ķirurgs būt
nepilsonis? Nu tad esiet konsekventi! Un tad izvērsīsim
patiešām diskusiju, varbūt uzklausīsim tautu,
veiksim tautas referendumu... Tā ka es patiešām
lūdzu kolēģus ļoti izsvērti pieiet
šim priekšlikumam un atbalstīt komisijas ieteikto
variantu. Paldies.
Sēdes vadītājs. Juris Vidiņš
- frakcija "Tçvzemei un Brīvībai".
J.G.Vidiņš (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Cienījamā Saeima! Dievs, dod man to pārliecību, kura ir Seiksta kungam par to, ka, ja mēs pieņemsim šo grozījumu, Latvijas drošība nebūs apdraudēta. Un katrā ziņā no cilvēktiesību viedokļa, augsti godājamais Seiksta kungs, ir jāatceras, ka nevienā Eiropas valstī viena trešdaļa iedzīvotāju nav nepilsoņi, jo neviena normāla valsts nav to pieļāvusi, lai tāda situācija izveidotos. Katrā ziņā šī problēma ir jāapskata no diviem aspektiem. Man ir nācies mazliet saskarties ar zāļu tirgu, un es redzu to milzīgo konkurenci, kāda tur ir, un to, kādā veidā Krievijas pilsoņi un Krievijas farmaceitiskā rūpniecība mēģina ielauzties Latvijas tirgū un pārņemt to savā kontrolē. Un es domāju, ka mums kā Latvijas Republikas Saeimai, kuru ir ievēlējuši Latvijas Republikas pilsoņi, tomēr ir pienākums pirmām kārtām rūpēties par Latvijas pilsoņu labklājību, par viņu uzņēmējdarbības veicināšanu, vārdu sakot, par viņu labklājības augšanu. Radot mākslīgu konkurenci no nepilsoņu puses, tas, protams, šīs perspektīvas ļoti samazina.
Otrs ļoti būtisks jautājums, kas tieši skar Latvijas valsts drošību, ir nelegālā tirdzniecība ar narkotikām un narkotiku kontrabanda. Jūs, cienījamais Seiksta kungs, nesaprotat to, ka viens no šiem ceļiem, kādā veidā narkotiku nelegālo tirdzniecību var ieviest kādā valstī, ir it kā legāli izveidojušās aptiekas. Protams, šiem nepilsoņiem draudēs kriminālsods pēc likumā paredzētajiem pantiem, bet katrā ziņā pilsoņa attieksme pret šīm lietām ir daudz atbildīgāka.
Es tiešām lūgtu Saeimu, tāpat kā Požarnova kungs jau teica, neatbalstīt šo atbildīgās komisijas priekšlikumu. Jo, ja mēs mūžīgi skatāmies uz Eiropu, tad mums ir jāņem vērā, ka Eiropā nav atļauts ar to nodarboties nepilsoņiem. Nerunājot jau par atsevišķu mūsu deputātu mūžīgo atsaukšanos uz Krievijas likumdošanu. Arī Krievijā tas nav atļauts.
Paldies par uzmanību.
Sēdes vadītājs. Juris Dobelis
- otro reizi.
J.Dobelis (LNNK un LZP).
Cienītie kolēģi! Es parasti cenšos izvairīties minēt kolēģus uzvārdā un cenšos pirmais nevienu neaiztikt šeit no tribīnes, bet ja nu mani min, nu tad es arī atļaušos atbildēt.
Protams, paldies Kuprijanovas kundzei par komplimentiem.
Varu piebilst, ka viņai arī nav nekādas vainas
un man ir ļoti simpātiski Kuprijanovas dalījumi:
pilsoņi, nepilsoņi un nēģeri. Tas
ir kaut kāds tāds jauns cilvēku sakārtojums
"pa plauktiem", kurš pelna īpašu ievērību;
man liekas, ka es to dzirdu pirmo reizi. Un nevajag, cienītie
kolēģi, šeit no tribīnes runāt lietas,
kuras nu absolūti neskan loģiski, un baidīt
mūs ar bubuli: jūs tikai pamēģiniet
aiztikt nepilsoņus, tad mūs neuzņems Eiropas
savienībā... un varbūt mūs arī NATO
neuzņems! Nu kas tās par blēņām?
Katra nopietna valsts rūpējas par saviem pilsoņiem.
Kāpēc mēs Latvijā kautrējamies
no tā, ka mēs gribam aizstāvēt savus
pilsoņus? Kāpēc mēs par to kaunamies?
Mēs šeit no tribīnes vēl briesmīgi
cenšamies piešķirt pilsonību par īpašiem
nopelniem. Tātad tas ir īpašs gods - kļūt
par Latvijas pilsoni. Un tanī pašā laikā
mēs izrādām šausmīgas rūpes
par nepilsoņiem. Runājam par Latgali un, es nezinu,
vēl par ko... Kas tad tur? Pilsoņu vairs nav? Es
nezinu... tādā veidā valsts kļūst
smieklīga, ka viņa nevis rūpējas par
savu pilsoņu labklājību, par viņu nodrošinātību,
par to, lai būtu uz ko balstīties... Uz ko tad normāla
valsts balstās? Viņa balstās uz saviem pilsoņiem.
Cik reizes tas ir jāatkārto? Cik reizes šī
elementārā, vienkāršā patiesība
ir jāiedzen vienā otrā galvā iekšā?
Ko tas nozīmē - rūpēties par visiem,
kas šeit ir? Un viņi gan briesmīgi rūpējas
par mūsu valsti... Varbūt mēs šad un tad
šeit parunāsim par tiem faktiem, kā viņi
rīkojas? Varbūt šad un tad ir vērts to
atgādināt. Un tagad mēs... pie tam es vēlreiz
atgādinu, ka likumprojektā, kurā tas nebija
iekšā... visi ir šausmīgi sasparojušies,
visi šie aizstāvji un asaru lējēji šeit
neko citu patlaban nedara, kā... grib iegūt papildu
balsis pašvaldību vēlēšanās.
Obligāti. Un nevajag man te neko citu stāstīt!
Es katru runu, sākot ar vienu no muļķīgākajām
preses konferencēm Dzintara Ābiķa vadībā,
kur cilvēks demonstrēja savu absolūto nezināšanu
elementārās lietās, kaut vai tādu, ka
ministrijas kompetencē, nevis Rīgas Domes kompetencē,
ir augstskolu stāvoklis... Komisijas vadītājam
vismaz to vajadzēja zināt... (No zāles deputāts
Dz.Ābiķis: "Ko tu tur muldi!") Nu redziet,
tāds ir Izglītības komisijas vadītāja
attīstības līmenis... Es domāju, ka komisijai
jau sen ir laiks šitādu pārvēlēt.
Sēdes vadītājs. Es aicinu deputātu
runāt par lietu... un būt korektākiem vienam
pret otru.
J.Dobelis. Nu nevajag būt rupjam... vai ne...
Čepāņa kungs, es tikai uz rupjību atbildēju.
Tātad... (Zālē smiekli, aplausi.)
Sēdes vadītājs. Būtu labi,
ja jūs to nedarītu.
J.Dobelis. Centīšos... Tātad es vēlreiz
atkārtoju: radīsim normālus dzīves un
darba apstākļus vispirms saviem pilsoņiem, panāksim
to, ka viņi mūs atbalsta, un tad rūpēsimies
par visiem klaidoņiem! Ja kāds to grib darīt
šodien, tad lai to dara individuāli un brauc pie viņiem
un rūpējas par viņiem. Saeimas pienākums
ir rūpēties par pilsoņiem, jo, cienītie
kolēģi, jūs šeit ir ievēlējuši
pilsoņi, nevis nepilsoņi. To jūs, lūdzu,
atcerieties! Paldies.
Sēdes vadītājs. Vladilens Dozorcevs
- pie frakcijām nepiederošs deputāts.
V.Dozorcevs (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Cienījamie deputāti! Es gribu atbalstīt Dobeļa kungu, kurš pateica, ka no šīs tribīnes jābeidz runāt nezin ko. Saprotiet, Požarnova kungs, kur jūs ņēmāt tādus Eiropas savienības pilsoņus? Kuri tādi ir vispār? Es gribētu pateikt, ka tajās valstīs, kuras ir Eiropas savienībā, ir tāda prakse... tie ir atklāti meli. Atvainojiet. Tieši tāpēc tad, kad Cilvēktiesību birojā analizēja tiesību starpību sarakstu, šo nelaimīgo sarakstu, tieši šo pozīciju ierakstīja tajā ailē, kurā ir viss, kas ir pretrunā ar Eiropas pieredzi. Seiksta kungs tikko paskaidroja šo aspektu. Tas ir viens. Bet pēc būtības mēs nevaram salīdzināt mūsu situāciju ar Eiropas valstīm tāpēc, ka pie mums nedzīvo klasiskie imigranti, jūs taču visi to saprotat ļoti labi. Tie ir cilvēki, kuri ne jau paši pēc savas gribas izmainīja savu statusu. Viņiem to izdarīja, ne viņi paši... Tas ir galvenais.
Ļoti žēl, ka šo diskusiju nedzird
Valsts prezidents. Vakardien viņš vadīja mūsu
padomi, tas ir, Nacionālo padomi, un beidza ar to, ka aicināja
padomes locekļus un savus cilvēkus, savus darbiniekus
izstrādāt konkrētus likumprojektus un iesniegt
parlamentā, lai samazinātu galu galā šo
sarakstu, šo nelaimīgo sarakstu, un runāja tieši
par ugunsdzēsējiem, par farmācijas darbību,
par, teiksim, cilvēkiem, kuri varētu strādāt
aviācijā vai uz jūras, un tā tālāk.
Varbūt viņš dzīvo kādā citā
dzīvē, varbūt viņš dzīvo citās
idejās. Es nevaru saprast, vai mēs kādreiz
sāksim mainīt politiskos stereotipus vai ne. Vai mēs
sāksim kaut ko darīt, lai domātu ne tikai par
pilsoņiem, bet par valsts drošību un stabilitāti.
Sēdes vadītājs. Modris Lujāns
- otro reizi.
M.Lujāns (frakcija "Sociālistiskā partija - Līdztiesība").
Cienījamie kolēģi! Nesen es uzzināju no Vidiņa kunga jaunu skaistu ideju: izrādās, ka tad, ja pastāvīgais iedzīvotājs varēs šeit atvērt aptieku, viņš uzreiz vedīs šurp narkotikas. Pagaidām reālā prakse pierāda pretējo - ka vislielāko ar narkotikām saistīto skandālu izraisīja mūsu godīgie pilsoņi, kas veiksmīgi Olainē sāka ražot masveidā narkotikas. Un diez vai šinī gadījumā tur būs no svara pilsonība vai, teiksim, valodas zināšanas... Un tas diez vai būtu jānosaka šajā likumā, tādam nolūkam ir attiecīgas Iekšlietu ministrijas struktūras, un man liekas, ka nepilsoņi ir noziegumu veikšanā tikpat aktīvi, cik pilsoņi, reizēm varbūt pilsoņi ir pat aktīvāki. Tā ka diez vai šinī likumā ietvertas būs tās briesmas, ko Vidiņa kungs te norādīja, - ka līdz ar to uzreiz parādīšoties milzīga narkotiku plūsma. Tā, man liekas, eksistē un eksistēs, un ne jau ar šo likumu tā būs kontrolējama.
Ir cita lieta. Es vēlreiz saku, ka nav loģikas
vienkārši pārvērst jebkuru likumu profesiju
aizliegumā. Protams, mēs varam runāt gan par
Eiropas savienību, gan par visām citām struktūrām,
kurās mēs gribam iestāties, bet diez vai tikai
iestāšanās dēļ mums būtu vajadzīgs
meklēt, kādēļ ir tas labojums... labojums
ir nepieciešams vienkārši tādēļ,
ka šīs ir normālas cilvēku tiesības.
Cilvēkam ir tiesības uz šādu profesiju,
tiesības uz šādu biznesa veidu, un ir cita lieta
tas, ka ir jābūt viņa profesionālajai
kvalitātei. Jo diez vai mani interesētu... un patiešām
var arī daļēji piekrist Dobeļa kungam,
ka Kuprijanovas kundze saka par nēģeriem... bet
tad diez vai... tad jau es ceru, ka Tabūna kungs kopā
ar Dobeļa kungu tuvākajā laikā piedāvās
likumprojektu, ka sporta komandās, teiksim, basketbola komandā,
var nēģeri spēlēt, piedodiet... ka
Latvijas sporta komandā var spēlēt nēģeris,
un viņš diez vai to latviešu valodu mācēs,
un varbūt Dobeļa kungs kopā ar Valsts prezidentu
nolems pēc sacensībām pieiet pie viņa,
uzsist tam nēģerim ar plaukstiņām pa
plecu un teikt, ka viņš ir šajā komandā
labi pārstāvējis spēlē Latviju,
un tad patiešām tie abi divi nevarēs draudzīgi
ar viņu parunāties, un tā būs ļoti
nopietna problēma. Es iesaku... šeit ir vēl
ļoti daudz veselīgas iniciatīvas, kā var
izvērst un paplašināt šo darbības spektru.
Kāpēc tad tikai farmācijā? Patiešām,
vajag arī ārstiem... Vidiņa kungs, vai tad
jums nav grūti strādāt ar ārstu nepilsoni
vienā darbavietā? Tāpat arī Leopoldam
Ozoliņa kungam, Požarnova kungam un visiem pārējiem.
Vajadzētu veikt Ārstu biedrībā diskusiju
- vai pastāvīgais iedzīvotājs var būt
ārsts. Nu ir daudzas iespējas, kā mēs
visu šo lietu varam paplašināt, bet es tomēr
ieteiktu šinī gadījumā atbalstīt komisijas
piedāvāto variantu, tas būtu loģisks
un patiešām nepārvērstu šinī
gadījumā šo par kaut kādu politisko vardarbību.
Protams, es saprotu, ka 8. marts mums ir lielākā politiskā
diena, tad nu šis likums jau vispār... Un es nebrīnīšos,
ja Tabūna kungs tūlīt kliegs - nepilsoņi
stāv pie durvīm vai lien iekšā pa logiem,
vai krīt pa logiem laukā, tas būtu dabisks process,
spriežot pēc Tabūna kunga leksikas, bet es
nezinu, vai ar šādiem lēmumiem šinī
gadījumā jūs pierādīsiet savu lielo
nacionālo patriotismu. Paldies par uzmanību.
Sēdes vadītājs. Leopolds Ozoliņš
- frakcija "Tçvzemei un Brīvībai".
L.Ozoliņš (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Cienījamo priekšsēdētāj, cienījamie Latvijas pilsoņi un vēlētie Saeimas deputāti! Tātad pilsoņi ir uzticējuši mums kādu pienākumu, par mums nav balsojuši nepilsoņi. Un šie pilsoņi droši vien cer, ka mēs aizstāvam arī viņu intereses, lai viņi varētu būt par šiem lielo vairumtirdzniecības... medikamentu vairumtirdzniecības bāzu vadītājiem, aptieku vadītājiem, un tad tiešām ir nenoliedzami, ka ārsti saņem zāles un špricē šīs zāles, un, ja ārsts saņem tomēr indi, tad viņš var šo indi iešpricēt slimniekam. Bet tas, ka tās zāles pārdod vairumtirdzniecībā un aptiekās, - tas tomēr ir tas sākums, kur var rasties, lūk, šīs nepatikšanas, kuras Lujāna kungs varbūt īsti neizprata.
Es gribu atgādināt, ka, lasot šodien
saņemto Latvijas statistikas gadagrāmatu, redzam,
ka tur ir minēti arī Eiropas dati par to, ka Latvija
ir zeme, kurā ir vismazākais procentuālais pilsoņu
sastāvs. Mazliet vairāk par 50%. Neviena cita zeme
Eiropā tāda nav. Var būt, ka arī šajā
gadījumā derētu atcerēties... Vēsturi
jau mēs neatceramies, tie 50 gadi it kā nebūtu
bijuši, Seiksta kungs aicina to visu aizmirst, lai gan Valsts
prezidenta kungs, Amerikas Savienotajās Valstīs būdams,
esot runājis tikai 5 minūtes par Sibīrijā
pārciesto, par viņa ģimeni, un senatori esot
bijuši pārsteigti, ka viņi nekā par to
nezina. Var būt, ka Seiksta kungam vajadzētu tādā
veidā mēģināt skaidrot tiem pilsoņu
tiesību aizstāvjiem, kas mēģina mūs
pamācīt, ko darīt pilsoņiem un par ko
viņiem strādāt. Man liekas, arī nepilsoņiem
kļūt par pilsoņiem... Komisija, kurā es
strādāju, Pilsonības piešķiršanas
komisija, strādā ar lielu jaudu. Un arī šodien
mēs šādu jautājumu skatīsim, ir Bugaja
pieteikums piešķirt viņam pilsonību. Tātad
iespējamais pilsonis Bugajs jau pretendē šodien...
Vai tad citi būtu sliktāki pretendēt uz šo
pilsonību? Un Saeima vēlīgi to visu arī
dara. Tāpēc es gribu tomēr teikt, ka pirms
sešiem gadiem tāpat "Omon" ðeit rīkojās
un terorizēja mūs pusotru gadu; mēs atceramies,
ar ko tas viss beidzās. Tātad aicinu tomēr
neatbalstīt, vismaz pagaidām, šo atbildīgās
komisijas izstrādāto variantu, šo nepilsoņu
klātbūtni un iespēju viņiem būt
par aptieku vadītājiem un vairumtirdzniecības
bāzu vadītājiem. Pagaidām mēs,
pilsoņi, paši sekmīgi tiekam ar to galā.
Tas ir, dažādu tautību iedzīvotāji,
bez šaubām, jo tāpat Latgalē ir ļoti
daudz pilsoņu... Es negribu teikt, ka tur ir tikai nepilsoņi,
kā Kuprijanovas kundze to uzsvēra. Tāpēc
vēlreiz aicinu neatbalstīt šo atbildīgās
komisijas priekšlikumu par 57.pantu. Paldies.
Sēdes vadītājs. Pēteris
Tabūns, otro reizi.
P. Tabūns (LNNK un LZP frakcija).
Cienījamie kolēģi! Tagad nu jūs redzat, ka tā "âža kāja" ir izlīdusi ārā. Es izteicu pirmais, runājot debatēs, izbrīnu, kā tad pēkšņi šāds priekšlikums nācis no atbildīgās komisijas puses. Un tad neizturēja un skrēja tribīnē Lujāna kungs divas reizes, arī Dozorceva kungs, viņu atbalstīja, protams, Seiksta kungs, kosmopolīts vai internacionālists būdams vienmēr. Un man rada izbrīnu, ka viņš vada šo Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisiju, kura aizstāv it kā cilvēktiesības.
Kuprijanovas kundze, paldies jums par labo novērtējumu. Jūs man esat arī ļoti simpātiska, bet, redzat, mūsu politiskā pārliecība diemžēl atšķiras. Jūs esat internacionāliste, bet es esmu nacionālists. Tur jau ir tā starpība! Mēs šobrīd dibinām nacionālu valsti, neatkarīgu valsti, mēģinām atbrīvoties no okupācijas, kas ilgusi 50 gadu garumā. Un šeit ir vesels miljons šo nepilsoņu, kas ir pārpalikums no šīs okupācijas - no šiem 50 gadiem. Lūk, te nevar būt tik vienkārša matemātika, ka mēs negribam nepilsoņiem dot tiesības farmācijā strādāt un ka viņi tur būtu necienīgi un tā tālāk. Es atvainojos, šie nepilsoņi jau ir pārņēmuši Latvijā pašas galvenākās stratēģiskās nozares daudzos virzienos. Bizness ir viņu, naudas maisi ir viņu rokās. Arī tirdzniecība ir viņu rokās. Vēl vajag farmāciju, vajag vēl un vēl.
Godīgi sakot, praksē nepilsoņiem
ir daudz vairāk tiesību Latvijā nekā pilsoņiem.
Pilsoņi bieži vien stāv rindā darba biržās
pēc darba, turpretī nepilsoņi strādā
neskaitāmajās firmās, kuru vadītāji
ir nepilsoņi. Un, lūk, tā varētu runāt
daudz un plaši, bet es aicinu kolēģus deputātus
kārtējo reizi saprast, ka 5. Saeima, veidojot šo
likumu un daudzus citus līdzīgus likumus, tomēr
diferencēja pilsoņu un nepilsoņu attiecīgās
darbības, tā sakot, zonās. Vai 5.Saeima bija
dumja? Vai nezināja, ko dara, ka tādus likumus pieņēma?
Un pēkšņi tagad ir, lūk, šie labojumi.
Es vēlreiz vēršu jūsu uzmanību un
aicinu atbildīgo komisiju... faktiski te ir, lūk,
šīs "âža kājas", tā
sakot, iznākšana ārā un te parādās,
kas ir kas, tāpēc aicinu neatbalstīt šo
komisijas priekšlikumu. Paldies.
Sēdes vadītājs. Vladimirs Makarovs
- labklājības ministrs.
V.Makarovs (labklājības ministrs).
Godājamais Prezidij! Dāmas un kungi! Cienījamie deputāti! Latvijā ir ilgstošas tradīcijas farmaceitiskās likumdošanas jomā. Un arī jums, tālāk lemjot šīs likumdošanas likteni, zināmā mērā būtu vēlams iepazīties ar 1939.gada Farmācijas likumu. Citēšu šā likuma 84.pantu: "Koncesiju aptiekas atvēršanai vai pastāvošas aptiekas iegūšanai var piešķirt Latvijas pilsoņiem ne jaunākiem par 25 gadiem, kam ir pabeigta augstskolas farmaceitiskā izglītība." Un tad citēšu Pilsonības likumā jēdzienu "Latvijas pilsonība": "Latvijas pilsonība ir personas noturīga tiesiska saikne ar Latvijas valsti."
Šobrīd jūs lemjat jautājumu par vienu no visnozīmīgākajām sfērām, kas skar katru Latvijas iedzīvotāju. Tas ir jautājums par zāļu tirgu un tiesībām veikt uzņēmējdarbību šajā zāļu tirgū, kā arī jautājums par atbildību, kādu mēs varam prasīt no pilsoņiem, kam saskaņā ar likumu ir noteikta ilgstoša tiesiska saikne ar Latvijas valsti, un nepilsoņiem.
Ja mēs ļoti rūpīgi paskatāmies tomēr uz dažādu valstu pieredzi, tad, ja mēs šeit atļaujam darboties nepilsoņiem, kas skaidrojumā varētu būt gan bijušās PSRS pilsoņi, kam ir dažāda piederības vieta un mītnes zeme šodien, gan arī citu ārvalstu pilsoņi, tad viņi šeit bez ierobežojumiem varēs veikt šo uzņēmējdarbību. Un tad ir jautājums: ko mēs esam darījuši, lai Latvijas pilsoņiem garantētu šādas pašas tiesības citās valstīs? Praktiski neko! Tātad mēs konsekventi diskriminēsim Latvijas valsts pilsoņus.
Un pēdējais, par ko es gribu runāt.
Pilsonības likumā ir skaidri lietoti termini: pilsonis,
ārvalstnieks, bezvalstnieks. Un tad, kad Labklājības
ministrijai būs jādod skaidrojums, kas tad ir šie
nepilsoņi, es domāju, ka radīsies zināmi
sarežģījumi, jo šis termins ir lietots
tikai likumā par bijušās PSRS pilsoņiem.
Tādēļ Labklājības ministrija aicina
šobrīd pilnībā atbalstīt Labklājības
ministrijas priekšlikumu un noraidīt šo labojumu.
Latvija ir pārāk maza valsts, lai mēs tautas
liktenī un tautas dzīvē tik nozīmīgā
sfērā ļautu šeit izvērst nekontrolētu
uzņēmējdarbību nepilsoņiem.
Paldies.
Sēdes vadītājs. Vairāk debatēs
deputāti pieteikušies nav. Debates slēdzam. Komisijas
vārdā Požarnova kungs.
A.Požarnovs. Godātie kolēģi, es gribu izteikt tikai dažus nelielus paskaidrojumus Dozorceva kungam. Tad, kad es uzstājos un runāju, tad es gribēju akcentēt to, ka Eiropas savienībā ir pieņemta norma, kas atļauj aptiekās strādāt Eiropas savienības valstu pilsoņiem, nevis Eiropas savienības pilsoņiem.
Un nu Lujāna kungam. Lujāna kungs savā runā pieminēja skandālu ar "Olainfarm" un amfetamīna ražošanu, taču jautājums par zāļu vai narkotiku ražošanu ir atrunāts 60.pantā. Bez tam, tajā absolūti nekas nav teikts par pilsoņiem vai nepilsoņiem, un tas ir pilnīgi cits jautājums.
Un beidzamais. Tā redakcija, kas ir labajā
ailē, tātad galīgā redakcija, tas ir
matemātisks divu šo priekšlikumu salikums - Labklājības
ministrijas un šīs atbildīgās komisijas
priekšlikumu salikums, un tādēļ tie būtu
balsojami pa daļām.
Sēdes vadītājs. Paldies. Godātie
kolēģi, jūs dzirdējāt deputātu
viedokli un komisijas viedokli. Vai kādam ir šaubas
par Labklājības ministrijas iesniegto priekšlikumu
likumprojekta 57. pantā? Vai to vajag balsot? (Starpsauciens:
"Jâbalso!") Diskusijas mums bija tikai par atbildīgās
komisijas priekšlikumu. Bet, ja deputāti pieprasa, tad
balsosim atsevišķi. Piekrīt tam? (Starpsauciens:
"Nevajag balsot!") Daži iebilst. Daži pieprasa.
Kā to izšķirsim? Paldies. Tātad balsosim
vispirms atbildīgās komisijas priekšlikumu - 57.pantu
aiz vārda "pilsoņiem" papildināt
ar vārdu "nepilsoņiem". Nav iebildumu?
Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu!
Lūdzu izteikt savu attieksmi pret šo priekšlikumu.
Lūdzu rezultātu! Par - 29, pret - 29, atturas - 7.
Priekšlikums nav pieņemts. Lūdzu, tālāk!
A.Požarnovs. Es aicinu atbalstīt Labklājības
ministrijas priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Vai pret to ir
iebildumi? Vai ir vajadzība balsot? Neviens nepieprasa balsojumu.
Tātad tas ir pieņemts. Paldies.
A.Požarnovs. 58.pantā atbildīgā
komisija ir precizējusi redakciju.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. 58.panta 2.apakšpunkts. Atbildīgā
komisija ir precizējusi redakciju.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Požarnova
priekšlikums - izslēgt 58.panta 3.punktu. Komisija
to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. 59.pantā atbildīgā
komisija ir precizējusi redakciju.
Sēdes vadītājs. Pieņemts.
Tālāk, lūdzu!
A.Požarnovs. 61.pants. Atbildīgās
komisijas priekšlikums - izslēgt 61.pantu. Komisija
to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgās komisijas
priekšlikums - izslēgt 62.pantu. Komisijā tas
ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Deputāti
neiebilst. Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgās komisijas
priekšlikums - izslēgt 63.pantu.
Sēdes vadītājs. Arī iebildumu
nav. Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Kalviņa
priekšlikums - 63.pantā vārdu "persona"
aizstāt ar vārdu "speciālists". Komisija
to ir noraidījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
neiebilst. Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgās komisijas
priekšlikums - izslēgt 64.pantu. Komisijā tas
ir atbalstīts.
Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.
Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgās komisijas
priekšlikums - 65.pantā aiz vārda "darbību"
papildināt ar vārdiem "zâlēm un
farmaceitiskiem produktiem". Ir atbalstīts un precizēta
panta redakcija.
Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.
Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgā komisija
ir precizējusi 66.panta redakciju.
Sēdes vadītājs. Pieņemts.Paldies.
A.Požarnovs. Atbildīgās komisijas
priekšlikums - 10.nodaļas nosaukumu izteikt kā
"Pârejas noteikumi" un tālāk to nenumurēt
kā atsevišķu nodaļu, bet pantus numurēt
kā punktus.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu nav. Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgā komisija
ir precizējusi 68.panta redakciju, nosaucot to par 1.punktu.
Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.
Pieņemts.
A.Požarnovs. Deputāta Požarnova
priekšlikums - papildināt pārejas noteikumus ar
jaunu punktu šādā redakcijā: "Atļaujas
(licences) aptiekas atvēršanai (darbībai), kas
ir izsniegtas zāļu lieltirgotavām un zāļu
ražošanas uzņēmumiem līdz šā
likuma stāšanās spēkā, saglabā
savu darbību." Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu nav. Pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgā komisija
ir precizējusi 69.panta redakciju.
Sēdes vadītājs. Pieņemts.
Paldies.
A.Požarnovs. Deputāta Požarnova priekšlikums - papildināt pārejas noteikumus ar jaunu punktu šādā redakcijā... Šeit ir viena drukas kļūda sakarā ar to, ka mums mainās pantu numerācija, jo šis priekšlikums attiecas uz 6.panta
7.punktu, nevis uz 6.panta 6.punktu, kā ir
ierakstīts tabulā. Komisija šo priekšlikumu
ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Bet lietas būtība,
Požarnova kungs, tik un tā saglabājas, ka punkts
ir spēkā līdz 1998.gada 31.decembrim.
A.Požarnovs. Jā, pilnīgi viss saglabājas
tā, kā ir rakstīts, izņemot to, ka tas
ir...
Sēdes vadītājs. Paldies. Deputāti
saprot un piekrīt, tātad pieņemts.
A.Požarnovs. Atbildīgās komisijas
priekšlikums - papildināt pārejas noteikumus ar
jaunu punktu: "Likuma 56.panta 3.punkts ir spēkā
līdz 1999.gada 1.janvārim." Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu nav. Paldies.
A.Požarnovs. Atbildīgās komisijas
priekšlikums - 70.pantu uzskatīt par 6.punktu un izteikt
šādā redakcijā: "Ar šā likuma
spēkā stāšanos spēku zaudē
Satversmes 81.panta kārtībā izdotie Ministru
kabineta noteikumi nr.101 "Farmācijas noteikumi"."
Komisija to ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu pret to nav. Pieņemts.
A.Požarnovs. Visi priekšlikumi ir izskatīti,
un līdz ar to es aicinātu nobalsot par likumprojekta
pieņemšanu otrajā lasījumā kopumā.
Sēdes vadītājs. Paldies. Lūdzu zvanu. Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu balsot par likumprojekta "Farmācijas likums" pieņemšanu otrajā lasījumā. Lūdzu rezultātu! Par - 53, pret - 4, atturas - 1. Likumprojekts otrajā lasījumā pieņemts.
Lūdzu jūsu priekšlikumus, Požarnova
kungs, par trešo lasījumu.
A.Požarnovs. Lūdzu iesniegt priekšlikumus
trešajam lasījumam līdz 30.janvārim.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem nav iebildumu pret minēto datumu - 30.janvāri? Iebildumu nav. Paldies, pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts "Grozījumi Autopārvadājumu likumā".
Juridiskās komisijas vārdā Ilmārs
Bišers - Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija.
I.Bišers (Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija).
Cienījamie kolēģi! Strādāsim ar dokumentu nr.1804 un skatīsim grozījumus Autopārvadājumu likumā otrajā lasījumā.
Pirmais priekšlikums ir par ievaddaļu, kurā
agrāk bija atsauce uz "Latvijas Vēstnesi".
Tagad šis dokuments ir publicēts "Latvijas Republikas
Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājā",
un mēs ierosinām izdarīt atsauci uz "Ziņotāju",
kā tas ir pieņemts.
Sēdes vadītājs. Deputāti
neiebilst. Pieņemts.
I.Bišers. Par 1.pantu priekšlikumu nav.
Sēdes vadītājs. Paldies. Lūdzu,
tālāk!
I.Bišers. Tālāk. Par 2.pantu, respektīvi,
par likuma 1.panta trešo daļu, priekšlikumu nav.
Sēdes vadītājs. Paldies. Lūdzu,
tālāk!
I.Bišers. Nākošais priekšlikums
ir par 1.panta 15.punktu, kuru komisija ierosina redakcionāli
precizēt.
Sēdes vadītājs. Deputāti
neiebilst. Pieņemts.
I.Bišers. Tas pats ir 22.punktā, kuru komisija
ierosina redakcionāli precizēt.
Sēdes vadītājs. Paldies. Arī
tas ir pieņemts.
I.Bišers. Tālāk ir likuma 4.pants.
Bija mainīta 1.punkta redakcija. Komisija ierosina izslēgt
grozījumus, kurus bija izdarījis Ministru kabinets
pirmajā lasījumā un kuri tika apstiprināti.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu nav pret komisijas slēdzienu. Pieņemts.
I.Bišers. Par likuma 5.pantu, tas ir, par pamatlikuma...
Šeit ir priekšlikums - papildināt likuma 5.pantu
nevis ar 5.punktu, bet ar 1.1 punktu, lai šie priekšlikumi
nāktu loģiskā secībā. Pēc
būtības nekas nemainās.
Sēdes vadītājs. Deputāti
komisijas slēdzienam par to piekrīt. Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk ir priekšlikumi
par likuma 30.pantu, bet tur jaunu priekšlikumu nav.
Sēdes vadītājs. Paldies. Lūdzu,
tālāk!
I.Bišers. Tālāk ir Juridiskā
biroja priekšlikums - izslēgt grozījumus un pēc
būtības izteikt 32.pantu jaunā redakcijā,
un komisija to pieņēma. Galvenais moments ir saistīts
ar to, kurš lems par reisiem, to atļaušanu vai neatļaušanu;
vai to darīs tikai rajona izpildkomiteja vai arī rajona
pilsētas izpildkomiteja, ja šis reiss ir tikai pilsētas
robežās. Mēs, komisija, uzskatījām,
ka tad to var darīt arī rajona pilsētas attiecīgā
pašvaldība.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret Juridiskās komisijas slēdzienu
par Juridiskā biroja priekšlikumu - izslēgt grozījumu
32.pantā un pieņemt priekšlikumus, attiecīgi
mainot likumprojekta turpmāko pantu numerāciju. Deputātiem
iebildumu nav. Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk. Par 34.pantu bija
priekšlikums - šī panta pirmo daļu redakcionāli
precizēt. To arī komisija liek priekšā.
Sēdes vadītājs. Paldies. Deputāti
piekrīt. Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk bija priekšlikums
- izslēgt pirmajā lasījumā apstiprināto
pielikumu, aizstāt vārdus "pilsētas dome"
ar vārdiem "republikas pilsētas dome".
Tas ir sakarā ar mūsu iepriekš pieņemto
lēmumu. Tas ir jādara.
Sēdes vadītājs. Paldies. Deputāti
piekrīt. Lūdzu, tālāk!
I.Bišers. Tālāk ir priekšlikums
- 35.panta pirmo daļu redakcionāli precizēt.
Sēdes vadītājs. Paldies. Tam deputāti
piekrīt. Pieņemts.
I.Bišers. Par 36.panta redakciju nekādu
priekšlikumu nebija.
Sēdes vadītājs. Lūdzu, tālāk!
I.Bišers. Par 37.panta pirmās un otrās
daļas grozījumiem nekādu priekšlikumu nebija.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
Tālāk!
I.Bišers. Bija redakcionāli precizējumi
trešajā daļā, ko iesniedza komisija.
Sēdes vadītājs. Deputāti
tam piekrīt. Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk ir 39.pants. Vispirms
pa daļām. Pirmajā daļā ir tīri
redakcionāli precizējumi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt. Pieņemts.
I.Bišers. Otrajā daļā ir priekšlikums
- izslēgt vārdu "republikas", lai, kā
jau mēs nobalsojām, to darīt varētu
arī rajona pilsētas dome.
Sēdes vadītājs. Arī pret
to iebildumu nav. Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk ir trešajā
daļā redakcionāls precizējums.
Sēdes vadītājs. Pieņemts.
Paldies. Lūdzu, tālāk!
I.Bišers. Vairāk par šo pantu priekšlikumu nav.
Tālāk - 40.pants. Ir priekšlikums
- redakcionāli precizēt, bet pirmajā lasījumā
bija mazliet citādāka izslēgšana. Šobrīd
tā ir mazliet citādāka.
Sēdes vadītājs. Paldies. Deputāti
piekrīt. Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk. Par 12.panta sesto
daļu ir Juridiskā biroja priekšlikums - izteikt
viņu citādā redakcijā. Komisija atbalstīja,
tikai mazliet redakcionāli pārveidojot.
Sēdes vadītājs. Piedodiet, Bišera
kungs, vai tas ir 12.pants vai 40.?
I.Bišers. Tas ir 40.pants.
Sēdes vadītājs. Jūs teicāt
12. ...
I.Bišers. Nē, es atvainojos, tas ir 12.priekšlikums.
Sēdes vadītājs. Jā, 12.priekšlikums
par 40.pantu. Paldies. Deputāti piekrīt.
I.Bišers. Tālāk ir priekšlikums
par 48.pantu. Tas ir Juridiskā biroja priekšlikums par
šī panta redakciju. Komisija pamatā viņu
atbalstīja, bet ar dažiem grozījumiem.
Sēdes vadītājs. Deputāti
komisijas slēdzienu par Juridiskā biroja priekšlikumu
48.pantā pieņem. Paldies. Lūdzu, tālāk!
I.Bišers. Tālāk ir pārejas
noteikumi. Ir Juridiskā biroja priekšlikums, ka šā
likuma 48.panta noteikumi stājas spēkā ar šā
gada 1.janvāri. Tas vairs nav iespējams, tāpēc
Juridiskā komisija ieteica izteikt šo priekšlikumu
mazliet savādāk.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt. Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk bija komisijas priekšlikums
- izslēgt no pārejas noteikumiem 4.punktu.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu nav. Pieņemts.
I.Bišers. Un papildināt ar jaunu pārejas
noteikumu par Ministru kabineta 81.panta kārtībā
pieņemto noteikumu atzīšanu par spēku
zaudējušiem.
Sēdes vadītājs. Arī pret
to iebildumu nav. Pieņemts.
I.Bišers. Sakarā ar to, ka visus priekšlikumus
mēs esam izskatījuši, es ierosinu nobalsot par
likumprojektu otrajā lasījumā.
Sēdes vadītājs. Paldies. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu izteikt attieksmi pret likumprojekta pieņemšanu otrajā lasījumā. Lūdzu rezultātu! Nav kvoruma!
Godātie kolēģi, lūdzu vēlreiz zvanu. Vēlreiz balsošanas režīmu! Lūdzu visus deputātus piedalīties balsošanā. Lūdzu rezultātu! Par - 56, pret - nav, atturas - 4. Likumprojekts otrajā lasījumā ir pieņemts.
Lūdzu jūsu priekšlikumus par trešo
lasījumu!
I.Bišers. Komisija ierosina priekšlikumus
iesniegt līdz 25.janvārim.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem nav iebildumu pret nosaukto termiņu - 25.janvāri? Iebildumu nav. Pieņemts. Paldies.
Saskaņā ar mūsu balsojumu, godātie kolēģi, nākamais darba kārtības jautājums ir likumprojekts "Grozījumi likumā "Par Valsts ieņēmumu dienestu"".
Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas
vārdā Roberts Zīle - frakcija "Tçvzemei
un Brīvībai". Lūdzu!
R.Zīle (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Godātais priekšsēdētāj!
Godātie kolēģi! Es lūdzu sagatavot dokumentu
nr.1843. Tātad tas ir likumprojekts "Grozījumi
likumā "Par Valsts ieņēmumu dienestu""
trešajā lasījumā.
Sēdes vadītājs. Lūdzu! Dokuments
nr.1843.
R.Zīle. Pirmajā lapaspusē ir Juridiskā
biroja priekšlikums par likuma 2.pantu, kura 3.punktu Juridiskais
birojs piedāvā izteikt minētajā redakcijā.
Šo priekšlikumu komisija atbalstīja.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu pret komisijas slēdzienu par Juridiskā
biroja priekšlikumu likuma "Par Valsts ieņēmumu
dienestu" 2.pantā nav. Pieņemts.
R.Zīle. Nākamais priekšlikums ir
tabulas 3.lapaspusē. Tas ir Juridiskā biroja priekšlikums
- 4.panta otrās daļas 3.punktā mainīt vārdus.
Un šis priekšlikums ir iestrādāts Budžeta
un finansu (nodokļu) komisijas priekšlikumā, kas
redzams nedaudz zemāk.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas
priekšlikumu likumprojekta 4.panta 3.punktā? Iebildumu
nav. Pieņemts.
R.Zīle. 4.lapaspusē ir Juridiskā
biroja priekšlikums par vārdu maiņu 5.panta otrās
daļas 2.punktā. Šis priekšlikums arī
ir iestrādāts Budžeta un finansu (nodokļu)
komisijas priekšlikumā, kas arī ir tabulā.
Tas seko kā nākamais.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
pret šādu komisijas slēdzienu iebildumu nav.
Pieņemts.
R.Zīle. Nākamais priekšlikums ir
dokumenta 7.lapaspusē, kurā ir Juridiskā biroja
priekšlikums par likuma 8.pantu. Tātad Juridiskais birojs
ir ierosinājis 7.punktu izteikt precizētā redakcijā,
un šis priekšlikums ir iestrādāts Budžeta
un finansu (nodokļu) komisijas variantā, kas ir redzams
nedaudz zemāk.
Sēdes vadītājs. Paldies. Deputātiem
pret komisijas slēdzienu par Juridiskā biroja priekšlikumu
likumprojekta 8.pantā un komisijas ieteikto šīs
panta daļas redakciju iebildumu nav. Pieņemts.
R.Zīle. Nākamais arī ir Juridiskā
biroja priekšlikums - šī paša panta 8.punktu
izteikt minētajā redakcijā. Komisija šo
priekšlikumu neatbalstīja, bet izstrādāja
savu priekšlikumu - izslēgt šo 8.punktu.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
piekrīt komisijas slēdzienam - izslēgt likumprojekta
8.panta 8.punktu? Deputāti piekrīt. Pieņemts.
R.Zīle. Nākamais priekšlikums ir
11.lapaspusē. Juridiskā biroja priekšlikums -
likuma 10.panta pirmās daļas 5.punktā ir ierosinājums
precizēt attiecīgi terminu. Budžeta un finansu
(nodokļu) komisija, iestrādājot šo priekšlikumu,
izveidoja savu redakciju, kuru tātad arī ir izteikusi
kā atbalstītu.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas
priekšlikumu - likumprojekta 10.pantā aizstāt
vārdus? Un tālāk kā tekstā. Iebildumu
nav. Paldies, pieņemts.
R.Zīle. 12.lapaspusē ir līdzīgs
priekšlikums. Tātad šī paša 10.panta otrās
daļas 2.punktā Juridiskais birojs ir ierosinājis
precizēt vārdus. Šis priekšlikums ir iestrādāts
Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas variantā,
kas redzams nedaudz zemāk.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
pret Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas slēdzienu
šā panta otrās daļas 2.punktā iebildumu
nav. Pieņemts.
R.Zīle. Par 10.panta otrās daļas
4.punktu arī saņemts Juridiskā biroja priekšlikums
par vārdu precizēšanu, un arī šis priekšlikums
ir iestrādāts Budžeta un finansu (nodokļu)
komisijas priekšlikumā.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu pret to nav. Pieņemts.
R.Zīle. Nākamais priekšlikums atrodas
dokumenta 16.lappusē, un tas ir Juridiskā biroja
priekšlikums - likuma 16.panta trešās daļas
pirmajā rindkopā izslēgt attiecīgās
atsauces -, un šis priekšlikums ir iestrādāts
Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas priekšlikumā.
Sēdes vadītājs. Vai deputāti
piekrīt Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas
priekšlikumam - likumprojekta 16.panta trešajā daļā
vārdus "otrās daļas 1., 3., 4., 5., 9. un
11.punktā" aizstāt ar vārdiem "otrās
daļas 8.punktā"? Deputātiem iebildumu nav.
Pieņemts.
R.Zīle. 17.lappusē ir Budžeta
un finansu (nodokļu) komisijas priekšlikums par 16.panta
trešās daļas papildināšanu ar 7.punktu,
ko jūs varat redzēt tabulā.
Sēdes vadītājs. Deputāti
Budžeta un finansu (nodokļu) komisijas priekšlikumam
- papildināt panta trešo daļu ar 7.punktu jums
iesniegtajā redakcijā - piekrīt. Pieņemts.
R.Zīle. 18.lappusē Juridiskais birojs
iesniedzis priekšlikumu - precizēt piektās nodaļas
nosaukumu minētajā redakcijā, ko Budžeta
un finansu (nodokļu) komisija atbalstīja.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu arī pret to nav. Pieņemts.
R.Zīle. Nākamais priekšlikums ir
dokumenta 19.lappusē. Tas ir valsts ieņēmumu
valsts ministres Počas kundzes priekšlikums par likuma
20.panta trešās daļas izteikšanu minētajā
redakcijā, un komisija šo priekšlikumu atbalstīja.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
pret Počas kundzes priekšlikumu, kuru atbalsta komisija,
iebildumu nav. Pieņemts.
R.Zīle. 20.lappusē par 23.panta pirmās
daļas beigu izteikšanu precizētā redakcijā
ir saņemts valsts ieņēmumu valsts ministres
Počas priekšlikums, ko komisija atbalstīja.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu nav. Pieņemts.
R.Zīle. Ir valsts ieņēmumu valsts
ministres Počas kundzes priekšlikums par šī
paša 23.panta otrās daļas izslēgšanu,
kā arī uzskatīt šo trešo daļu par
otro daļu, Budžeta un finansu (nodokļu) komisija
to neatbalstīja, bet savukārt izteica 23.panta otro
daļu savā redakcijā, ko jūs redzat tabulā.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
pret šo komisijas slēdzienu iebildumu nav. Pieņemts.
R.Zīle. Un 21.lappusē ir Budžeta
un finansu (nodokļu) komisijas izstrādāts priekšlikums
par pārejas noteikumu papildināšanu ar jaunu punktu,
ko jūs redzat tabulā.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
pret komisijas slēdzienu - papildināt pārejas
noteikumus ar jaunu punktu jums iesniegtajā redakcijā
- iebildumu nav. Arī tas pieņemts. Paldies.
R.Zīle. Paldies. Es lūdzu nobalsot trešajā,
galīgajā, lasījumā likumprojektu "Grozījumi
likumā "Par Valsts ieņēmumu dienestu"".
Sēdes vadītājs. Paldies. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu izteikt savu attieksmi pret likuma "Par Valsts ieņēmumu dienestu" pieņemšanu. Lūdzu rezultātu! Par - 51, pret - nav, atturas - 2. Likums ir pieņemts. Paldies.
Nākamais darba kārtības jautājums
- likumprojekts "Par sapulcēm, gājieniem
un piketiem", trešais lasījums. Juridiskās
komisijas vārdā Ilmārs Bišers.
I.Bišers (Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija).
Godātais priekšsēdētāj! Cienījamie kolēģi! Ar lielu patiku es varu ziņot, ka tas likumprojekts, kas laikam pats pirmais parādījās šīs Saeimas darba kārtībā, beidzot ir nonācis līdz trešajam lasījumam. Komisija, gatavojot viņu trešajam lasījumam, centās ņemt vērā visus tos priekšlikumus, kas uzlabo tekstu, bet nemaina tā konceptuālās nostādnes, kas ir apstiprinātas pirmajā un otrajā lasījumā. Tālāk strādāsim ar dokumentu nr.1802.
Tātad pirmais priekšlikums ir Juridiskā
biroja priekšlikums - papildināt 1.panta pirmo daļu
ar vārdu "miermīlīgas" (attiecībā
uz pulcēšanos).
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu pret to nav. Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk ir 1.panta otrā
daļa. Ir Juridiskā biroja priekšlikums uzlabot
redakciju. Komisija to izskatīja, ņēma par
pamatu Juridiskā biroja priekšlikumu un ar zināmiem
grozījumiem to akceptēja.
Sēdes vadītājs. Arī deputāti
tam piekrīt. Pieņemts.
I.Bišers. Tas pats ir sakāms par trešo
daļu. Juridiskā biroja priekšlikums bija uzlabot
redakciju. Komisija atbalstīja, bet ar grozījumiem.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu pret komisijas slēdzienu nav. Pieņemts.
I.Bišers. Juridiskajam birojam bija priekšlikums...
ir divi priekšlikumi par ceturto daļu. Abus priekšlikumus
komisija atbalstīja un vienlaikus redakcionāli nedaudz
precizēja.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret komisijas slēdzienu par šiem priekšlikumiem?
Iebildumu nav. Pieņemts.
I.Bišers. Par 2.pantu Juridiskajam birojam ir
divi priekšlikumi. Pirmkārt, iesaka precizēt
terminu "komercuzņēmumi", bet nenorāda,
kā. Juridiskā komisija ņēma to vērā
un precizēja, un iestrādāja pirmo priekšlikumu,
kā arī papildus vienu redakcionālu uzlabojumu.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt. Pieņemts.
I.Bišers. Un par panta otro daļu. Ir Juridiskā
biroja priekšlikums izsvītrot vārdu "tieši".
Komisija to akceptēja.
Sēdes vadītājs. Arī deputāti
neiebilst. Pieņemts.
I.Bišers. Par 3.pantu ir Juridiskā biroja
priekšlikums - vārdu "mierīgas" aizstāt
ar "miermīlīgas", lai visā likumā
būtu vienādi formulējumi. Komisija atbalstīja.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu nav. Arī tas ir pieņemts.
I.Bišers. Komisija pēc savas ierosmes
redakcionāli nedaudz precizēja otro daļu. Nu,
tur faktiski "vai" vietā ir vārdi "kâ
arī". Un tā tālāk. Tādi redakcionāli
labojumi.
Sēdes vadītājs. Paldies. Tas ir
pieņemts.
I.Bišers. Tālāk. Par 4.panta pirmo
daļu ir principiāla rakstura priekšlikums no deputātiem
Bartaševiča un Lujāna, kuri ierosināja
izslēgt panta 5.punktu, kurā ir teikts, ka par sapulču,
gājienu un piketu organizatoriem nevar būt personas,
kas ir administratīvā kārtā sodītas
par pārkāpumiem sapulču, gājienu un piketu
organizēšanā. Komisija noraidīja to, uzskatot,
ka vismaz tajā laikā, kamēr šīs personas
ir sodītas, respektīvi, viena gada laikā no
administratīvā soda uzlikšanas, viņas nevar
organizēt.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu pret to nav. Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk. Ir Juridiskā
biroja priekšlikums šo tekstu izteikt redakcionāli
labāk, vārdu "organizatori" aizstāt
ar vienskaitli, jo organizators var būt gan viens, gan vairāki
un mēs parasti tad lietojam vienskaitli. Komisija atbalstīja
un redakcionāli nedaudz precizēja.
Sēdes vadītājs. Deputāti
arī tam piekrīt. Pieņemts.
I.Bišers. Nu, tas pats ir arī 5.pantā.
Norāda, ka var būt viens vai vairāki organizatori.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk. Ir priekšlikums
visā tālākajā tekstā šo vārdu
"organizators" lietot vienskaitlī. Komisija atbalstīja.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu nav. Pieņemts.
I.Bišers. Juridiskā biroja priekšlikums
redakcionāli precizēt 7.panta trešo daļu.
Komisija atbalstīja.
Sēdes vadītājs. Deputāti
neiebilst. Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk. Ir redakcionāls
grozījums 7.panta ceturtajā daļā, par to
mēs balsojām sakarā ar vārda "organizators"
lietošanu vienskaitlī.
Sēdes vadītājs. Paldies. Lūdzu,
tālāk!
I.Bišers. Tālāk 9.pants. Vispirms
ir Bartaševiča un Lujāna priekšlikums. Būtībā
tie ir divi priekšlikumi. Pirmais priekšlikums ir izslēgt
jautājumu par piketiem. Komisija neatbalstīja. Ņemot
vērā pastāvošo praksi, ka piketi maz ar
ko atšķiras no sapulcēm un pāraug sapulcēs,
uzskatījām, ka šeit visos gadījumos ir jāpiemēro
vienota kārtība.
Sēdes vadītājs. Paldies. Atklājam
debates. Vēlas runāt Modris Lujāns - frakcijas
"Sociālistiskā partija - Līdztiesība"
deputāts. Lūdzu!
M.Lujāns (frakcija "Sociālistiskā partija - Līdztiesība").
Cienījamie kolēģi! Es lūgšu
balsot par šo priekšlikumu pa daļām. Otro daļu
es atsaukšu, jo tā ir redakcionālā ziņā
neprecīza un tādēļ, dabiski, daļēji
nav loģiska, bet pirmo daļu, kura attiecas uz piketiem,
es gribētu atstāt un noteikti prasu balsojumu. Jo,
redziet, cienījamie kolēģi, ja mēs
iedziļināmies šā panta būtībā...
un ka mēs normatīvi nosakām tās vietas,
kur... lūk, es varu piekrist, ka var nenotikt sapulces...
jo tas var patiešām, kā Bišera kungs norādīja,
traucēt, jo mēs ar šo likumu pastiprinām
atbildību. Savulaik atbildība bija mazāka, jo
likumā, kas bija padomju laikā pieņemts, atbildības
līmenis bija zemāks. Šeit mēs daudz stingrāk
normatīvi nosakām gan organizatorus, gan visu citu...
Un šajā gadījumā mēs ierobežosim
pēc būtības... Loģiski: ja ir runa par
50 metriem, tad iznāks tā, ka es varu netīšām...
ja es gribēšu rīkot pie Ministru kabineta, tad
es nokļūšu vienā pusē... vai nu pie
Augstākās tiesas, vai... būs atkal ar centimetru
mēru jāmēra, lai netīšām neizrādās
par tuvu Amerikas vēstniecībai, jo Rīga ir
pietiekami maza, kompakta pilsēta un šīs visas
iestādes ir pietiekami tuvu viena otrai. Un var būt
tā, ka es gribēšu piketēt pie Ministru
kabineta, bet blakām būs vēl Anglijas vēstniecība,
un atkal ir vajadzīgs 50 metru rādiuss. Protams, mēs
varam cerēt, ka ar šādu likuma normu mēs
aizliegsim, bet tas ir naivi domāts, tāpat kā
savulaik, kad bija normatīvie... PSRS laikā bija normatīvie
lēmumi par aizliegumu Ministru kabineta tuvumā piketēt...
Tās darbības notika. Un, protams, arī citās
tālākās normās būs norādes.
Jo arī tagad pikets tiek sadalīts divos veidos - viens
ir pikets, kas ir spontāna rīcība, un otrs pikets,
lūk, ir organizēts pikets, un diez vai šajā
gadījumā tas atrisinās jautājuma būtību.
Un tādēļ es tomēr aicinu no 9.panta pirmās
daļas vārdu "piketu" izņemt, jo šī
darbība notiks un diez vai mēs spēsim caur
šo reglamentēt... Drīzāk tas izskatās
tā, ka valsts ierēdniecības pārstāvji
diemžēl centīsies caur to aizsargāt sevi
no tiem cilvēkiem, kas gribēs izteikt savu viedokli.
Un diez vai reglamentējot šāds nolikums dos kaut
kādu efektīvu. Un te būs problēma - aizskart
ne tikai, lūk, "Sociālistiskās partijas
- Līdztiesības" intereses, bet arī citu
politisko spēku, un tikpat labi šajā situācijā
var atrasties arī citi spēki, kas gribēs,
lūk, kaut kur Doma laukumā vai pie Saeimas, vai vēl
kaut kur citur rīkot kādu piketu. Un tagad parēķināsim
paši rādiusu, cik ir 50 metri apkārt Saeimai,
kur atradīsies, piedodiet, pēc šā likuma
pikets. Es varu piekrist, ka sapulcei varbūt nav jābūt
organizētai pie Saeimas. Bet kur atradīsies pikets?
Un līdz ar to no tās dienas, kad šis likums tiks
izsludināts, visas šīs tantiņas atradīsies,
labākajā gadījumā, kaut kur pie Rīgas
Domes, tādā rādiusā, un iespējams,
ka Dobeļa kungs ar metra mēru mērīs,
vai viņas nav par tuvu arī Rīgas Domei. Būsim
reālisti! Un tādēļ es aicinu šo vārdu
"piketu" izņemt šajā punktā ārā.
Sēdes vadītājs. Paldies. Juris
Dobelis - LNNK un LZP frakcija.
J.Dobelis (LNNK un LZP frakcija).
Cienījamie kolēģi! Lūdzu, iedziļinieties piedāvātajā tekstā. Vispirms jāsaka, ka piedāvājums balsot par šo otro papildinājumu ir diezgan jocīgs, ja pats autors pasaka, ka teksts nav sanācis. Tad kāpēc vispār par to ir jābalso? Būtu gudrāk to vienkārši atsaukt. Tagad runāsim par vārda "piketu" izņemšanu. Vai tad tiešām nav redzams, ka ir arī šāds teksts, ka var ierādīt īpašas vietas arī tuvāk par 50 metriem, izņemot, lūk, šīs diplomātiskās un konsulārās pārstāvniecības. Nu, tas taču ir galīgi normāli. Ja ir darīšana ar garīgi līdzsvarotiem, normāliem piketētājiem, neviens jau neliegs ierādīt šīs vietas. Nu, nevajadzētu visādus kaulu metējus, konservu bundžiņu mētātājus un diezgan neglītu vārdu lietotājus pielaist burtiski blakus šīm ārvalstu pārstāvniecībām. Kāpēc tas ir vajadzīgs? Tas taču mūsu valstij tikai kaunu darīs, vairāk neko citu.
Tālāk. Redziet, šī lielā iecietība pret piketiem... Piketiem jau nav nekādas vainas. Lai tie ir! Tā ir savas pārliecības zināma demonstrēšana, un tā ir vajadzīga, un es vienmēr atbalstīšu to, ka cilvēkam ir tiesības tiešām izteikt savu viedokli piketējot. Bet diemžēl ir politiski darbinieki (ja viņus tā var nosaukt) un citu veidu darbinieki, kuri izmanto šos piketus pavisam citiem nolūkiem, tēlodami šausmīgi labus tautas aizstāvjus. Mēs jau redzam, ko tas viņiem ir arī devis, - partijas kāpj uz augšu šajās sabiedriskajās aptaujās, un acīmredzot šie darboņi ir veikli izmantojuši vispārīgo valsts stāvokli. Dabiski, ka viņiem ir ļoti vajadzīgs tikt pēc iespējas tuvāk jebkurai iestādei. Kopā ar visu šo piketētāju baru. Es atceros to gadījumu pie Rīgas Domes ēkas, kuru pēc tam presē, attiecīgajā presē, protams, pasniedza kā drausmīgi negantu izturēšanos pret nabaga tantiņām. Tikai jāatgādina, ka starp tām tantiņām šiverēja krietni jaunāki vīrieši un sievietes, Tatjanu Ždanoku ieskaitot, un nācās viņus palūgt drusciņ ievērot dažas pieklājības normas. Viņi tiešām bija nostājušies pilnīgi pie Domes ieejas un vispār bloķēja ieeju pašā Domē un neklausīja nevienam pieklājīgam aizrādījumam. Tāpēc ir pilnīgi normāli, ka ir jābūt paredzētam šādam attālumam arī attiecībā uz piketiem, jo šodien jau šos piketus ļoti īpatnēji izmanto un ej nu tagad pierādi, vai tas bijis pikets vai mītiņš, vai vēl nezin kas. Vienmēr atrodas veikli oratori. Vai nu tā ir kārtējā traģēdija, ka tiks nojaukts nabaga atbrīvotāju piemineklis un tur tos dažus jocīgos veidojumus kāds ļoti grib aizstāvēt... un gan jau drīz būs līdzīgi piketi par visādu te Pēteru un citu caru iemūžināšanu, un vēl kaut kas tamlīdzīgs parādīsies, un mēs viņus pielaidīsim tūlīt blakus jebkurai ēkai, un viņi tur stāvēs un bļaustīsies, un teiks, ka tas nav mītiņš, bet tas ir pikets. Tāpēc neredzu nekādu jēgu šo vārdu izņemt ārā. Absolūti nekādu jēgu. Vienkārši kārtības labad. Un tā nebūt nav vēršanās pret piketētājiem, bet tā ir vienkārši šīs lietas sakārtošana.
Tā ka es katrā ziņā aicinu
šādu ierosinājumu neatbalstīt.
Sēdes vadītājs. Modris Lujāns
- otro reizi.
M.Lujāns (frakcija "Sociālistiskā partija - Līdztiesība").
Cienījamie kolēģi! Jūs tikko dzirdējāt tā saucamā Rīgas pirmā municipālā policista domu gājienu. Diemžēl Dobeļa kungs pats ir aizmirsis, kā padomju laikā Vides klubs stāvēja piketos un cik toreiz viņš bija neapmierināts ar to situāciju. Diemžēl laiki mainās, un arī tikumi diemžēl mainās.
Bet, cienījamie kolēģi, to jau varēja redzēt, ka Dobeļa kungs ir pēkšņi atmodies vai atcerējies... Jo es savā runā norādīju, ka par priekšlikuma otro daļu es lūdzu nebalsot, bet lūdzu balsot pa daļām.
Otra lieta. Ja Dobeļa kungs ir iedziļinājies likumā, viņš zina, ka panta 2. punktā ir ierakstīts: sapulču, gājienu un piketu laikā ir jānodrošina brīva pieeja un piebraukšana valsts un pašvaldību iestādēm. Tā ka te Dobeļa kungam nebūtu vairs jāuztraucas un patiešām vairs nevajadzēs grūst lejā pa kāpnēm ne tantiņas, ne Ždanoku, ne pārējos, šinī likumā šī norma būs ievērota. Un, protams, iespējams, ka atsevišķiem... redziet, parādās... pašvaldību ierēdņiem liekas, ka viņš ir lielā un galvenā persona. Šāda bieži vien ir no pašvaldību ierēdņu puses šī attieksme pret parasto cilvēku, kas atnāk un grib izteikties par to, ka nav apkures, nav siltuma un daudzas tiesības ir ierobežotas. Tikpat labi arī... nu tad, cienījamais Vītola kungs, arī jūs šeit pie Saeimas nekādus piketus vairs neorganizēsiet. Tas būs dabiski, ka visiem... Jūs nevarēsiet aicināt ne pret karadienestu, ne par karadienestu... Un, protams, es domāju... es apsolu, ka uz 1. aprīli būs jāuzdāvina collmēri, kā es jau teicu, jo es domāju, ka Rīgas Domē būs dažādi collmēri, viens collmērs būs priekš Sociālistiskās partijas pārstāvjiem - 50 metru atmērīšanai, un citi būs priekš LNNK un citu veselīgo partiju kolēģiem, kuriem izrādīsies tie attālumi mazāki. Šeit radīsies patiešām paradoksāla situācija (es jau zinu arī no reālās prakses), ka vienai partijai ir ierādīta vieta kaut kur pie Mežaparka un citai partijai, piedodiet, ir ierādīts gan Doma laukums, gan arī pa ielām visi var organizēt demonstrācijas. Tas ir vienkārši tikai tā, ka mēs varam politizēt... Protams, man negribētos... un es ceru, ka tajā brīdī, kad mums būs vairākums Rīgas Domē, Dobelim gan jau mēs nomērīsim to normu likuma robežās, tad viņš varēs atcerēties to, kā viņam būs jāstāv atkal piketā. Un, protams, tad, tāpat kā vairākums savulaik kliedza par Prezidiju un par opozīcijas vietām Prezidijā, - arī tad Dobeļa kungs atkal kliegs par slikto likumu, kurš, lūk, tā ierobežo viņa tiesības pastāvēt pie Rīgas Domes un piketēt.
Bet nu laiki ir laiki, katram ir balss, un šinī
gadījumā es tomēr aicinu šo vārdu
izņemt ārā un neierobežot šīs
tiesības. Paldies par uzmanību.
Sēdes vadītājs. Paldies, Lujāna kungs. Atļaujiet precizēt. Tātad jūs ierosināt balsot par jūsu priekšlikuma pirmo daļu, bet otro jūs atsaucat. Paldies.
Vai vēl kāds vēlas runāt?
Debates beidzam. Bišera kungs - komisijas vārdā.
I.Bišers. Tā... Tātad Lujāna
kungs savu otro priekšlikumu ir atsaucis. Tad es vēršu
jūsu uzmanību uz to, ko viņš ierosina priekšlikuma
pirmajā daļā, - izslēgt vārdu "piketu"
no panta pirmās daļas otrā teikuma, kas pieļauj,
ja ir iespēja, ierādīt tuvāk par 50 metriem
... Es domāju, ka viņš... es nezinu, kāpēc
viņš šinī ziņā tā vēršas
pret piketētājiem, jo sapulces te ļauj noturēt
tuvāk, taču piketus nedrīkstēs tad noturēt
tuvāk... Es domāju, ka nebūtu pamata piketētājus
tā diskriminēt, un, ja reiz ir tāda iespēja
rīkot sapulces tuvāk par 50 metriem, tad vajadzētu
pieļaut rīkot arī piketus tuvāk par 50
metriem...
Sēdes vadītājs. Paldies. Lūdzu
zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu
deputātus izteikt savu attieksmi pret deputātu Bartaševiča
un Lujāna priekšlikumu - pirmās daļas otrajā
teikumā svītrot vārdu "piketu". Lūdzu
rezultātu! Par - 5, pret - 40, atturas - 13. Nav pieņemts.
I.Bišers. Tālāk ir Juridiskā
biroja priekšlikums - papildināt ar vārdiem "attiecīgās
institūcijas". Respektīvi, attiecīgās
iestādes to varēja darīt, bet... Juridiskā...
komisija atbalstīja, tikai ievietoja atrunu attiecībā
uz diplomātiskajām un konsulārajām pārstāvniecībām,
jo nebūtu pareizi, ja tās svešā valstī
ierādītu, kur rīkot šos piketus un sapulces.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret komisijas slēdzienu? Pieņemts.
I.Bišers. Nākamais ir deputātu Bartaševiča
un Lujāna priekšlikums par 9. panta trešās
daļas redakcijas uzlabošanu. Komisija daļēji
atbalstīja šo priekšlikumu un iestrādāja.
Sēdes vadītājs. Deputāti
komisijas slēdzienam piekrīt? Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk ir deputāta
Eniņa priekšlikums, kurā viņš ierosina
10. panta otro daļu papildināt ar vārdiem "klaju
fašisma vai komunisma ideoloģiju". Tā kā
komisija neatrada kritērijus, kā nošķirt
klaju ideoloģiju no mazāk klajas vai neklajas ideoloģijas,
komisija neatbalstīja šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Runāt vēlas
Guntis Eniņš - priekšlikuma autors. Bet, Eniņa
kungs, vai jums pietiks ar 5 minūtēm? (No zāles
deputāts G.Eniņš: "Es ceru, ka pietiks!")
Lūdzu!
G.Eniņš (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Godātie deputāti, mazu uzmanību!
Es jums tomēr nolasīšu visu šo tekstu, lai
jūs redzētu, kā kopumā skan šis pants:
sapulču, gājienu un piketu laikā "aizliegts
vērsties pret Latvijas Republikas neatkarību, izteikt
priekšlikumus par Latvijas valsts iekārtas vardarbīgu
grozīšanu, aicināt nepildīt likumus, sludināt
vardarbību un nacionālo un rasu naidu..." Lūk,
es iesaku papildināt šajā vietā ar vārdiem
"klaju fašisma un komunisma ideoloģiju".
Jo var gan te aizbildināties, ka sludināt rasismu
ir tas pats, kas sludināt fašismu, bet šeit izpaliek
tas komunisms, ko mēs pazinām jeb ko saucām
par staļinismu. Tikko te tika minēts komisijas iegansts,
kāpēc šis papildinājums tiek noraidīts.
Tāpēc, ka klaju fašismu un komunismu nevarēšot
atšķirt no vienkārša... Es domāju,
ka tas ir tāds formāls iegansts, to tekstu taču
var redakcionāli labot, ja tas vārds "klaju"
nepatīk. Bet pats fakts, ka šāds papildinājums...
ja tas netiks pieņemts, tad te mums kaut kā pietrūks.
Tad tas nozīmē, ka varēs citi ar Staļina
vārda lozungiem un visiem piecdesmito gadu aicinājumiem
un tamlīdzīgiem saukļiem nākt un sacīt,
cik tas ir labi un skaisti. Vai tad to mēs gribam? Es ceru,
ka arī Lujāna kungs pats ir ļoti vērsies
un piketējis pret komunismu kā tādu, pret tā
laika ideoloģiju. Tāpēc es lūdzu šeit
izpratni, un es redzu, ka uzmanība laikam ir, un es ceru,
ka... tas ir trešais lasījums, būsim uzmanīgi!
Likums paliks nepilnīgs tad, ja mēs nepieņemsim
šo papildinājumu. Jo mēs zinām, ka šeit,
tāpat kā Krievijā, tagad ļoti aktivizējas
tāds, es gribētu teikt, pietiekami reakcionārs
komunisma virziens. Lūdzu, nobalsosim.
Sēdes vadītājs. Deputāti debatēs par šo jautājumu runāt vairāk nevēlas. Komisijas vārdā - Bišera kungs. Arī nevēlas runāt? Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu balsot par deputāta Eniņa priekšlikumu par 10. panta otro daļu! Lūdzu rezultātu! Par - 39, pret - 8, atturas - 10. Priekšlikums pieņemts.
Godātie kolēģi! Pēc dažām minūtēm ir jāsākas pārtraukumam. Paziņojumiem vārdu lūdzis neviens nav. Pārtraukums līdz pulksten 15.30.
Alfreds Čepānis.
Sēdes vadītājs. Godātie
kolēģi, lūdzu, ieņemsim vietas un turpināsim
apspriest likumprojektu. Komisijas vārdā - Ilmārs
Bišers. Lūdzu!
I.Bišers (Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija).
Cienījamie kolēģi! Pārejam
pie priekšlikumiem par likumprojekta 11.pantu. Komisija ierosina
5.punktā svītrot palīgteikumu.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu nav. Pieņemts.
I.Bišers. Komisija ierosina 6.punktā svītrot
vārdus "sabiedrības morāli un", jo
uzskata, ka tikumība aptver...
Sēdes vadītājs. Paldies. Arī
tas ir pieņemts.
I.Bišers. Un vēl ir tāds sīks redakcionāls precizējums - vārda "tiem" vietā ir "tam".
Panta otrā daļa. Ir Juridiskā biroja
priekšlikums - vārdus "pie personām vai transporta
līdzekļos" aizstāt ar vārdu "vietās".
Komisija neatbalstīja šo priekšlikumu, jo uzskatīja,
ka tādā gadījumā, ja tur atrastos tuvumā
kaut kāds ieroču veikals, kur šīs lietas
glabājas tīri likumīgi, tas varētu tikt
uzskatīts par pārkāpumu.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret komisijas slēdzienu par Juridiskā
biroja priekšlikumu aizstāt 11.panta otrajā daļā
šos vārdus? Iebildumu nav. Pieņemts.
I.Bišers. Ir priekšlikums vārdu "organizators"
lietot vienskaitlī. Par to mēs principā jau
esam vienojušies agrāk.
Sēdes vadītājs. Paldies. Lūdzu,
tālāk!
I.Bišers. Tālāk - priekšlikumi
par 12.pantu. Vispirms - priekšlikumi par panta otro daļu.
Ir šeit Bartaševiča un Lujāna priekšlikums
- šajā pantā un rindā citu pantu aizstāt
vārdu "pieteikums" ar vārdu "paziņojums"
un vārdu "pieteicējs" ar vārdu "paziņotājs".
Mēs uzskatījām, ka šajā gadījumā
mēs pārejam uz citu organizēšanas kārtību,
jo juridiskajā teorijā izšķir pieteikumu
kārtību un paziņojumu kārtību,
ka tikai paziņo, ka tas un tas notiks, un rīko...
bet saglabāt pirmajā un otrajā lasījumā
noteikto pieteikuma kārtību. Un tāpēc
komisija neatbalstīja šo divu deputātu priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Paldies. Vai deputāti
piekrīt Juridiskās komisijas slēdzienam par
priekšlikumu - 12., 13., 14., 15., 17. un 18.pantā aizstāt
vārdu "pieteikums"? Un tālāk kā
tekstā. Deputāti komisijas slēdzienam piekrīt.
Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk ir otrs šo divu
deputātu priekšlikums, ka jāiesniedz pieteikums
tikai par sapulces un gājiena rīkošanu, un tas
ir saistīts arī ar turpmākajiem pantiem. Par
to mums bija diskusijas jau iepriekšējā lasījumā,
un tad cienījamā Saeima nobalsoja par to, kas ir redzams
nākamajā pantā, - ka nav jāiesniedz pieteikums
par piketiem, ko individuāli rīko atsevišķi
pilsoņi par savu personīgo uzskata izpausmi, bet,
ja kāda organizācija organizē un sludina avīzēs
par piketa rīkošanu, tad šāds pikets ir jāpiesaka.
Tāpēc komisija neatbalstīja šo divu deputātu
priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret komisijas slēdzienu? Iebildumu nav.
Paldies. Pieņemts.
I.Bišers. Ir Juridiskā biroja priekšlikums
- ietilpināt panta otrajā daļā panta piekto
daļu kā otrās daļas otro teikumu. Komisija
atbalstīja šo priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt. Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk ir Juridiskā
biroja priekšlikums panta trešo daļu juridiski precizēt.
Komisija to atbalstīja.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt. Pieņemts.
I.Bišers. Ceturtajā daļā ir
sīks komisijas izdarīts redakcionāls precizējums.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
I.Bišers. Piektā daļa. Ir Juridiskā
biroja priekšlikums. Mēs jau nobalsojām, ka šo
daļu mēs izslēdzam sakarā ar to, ka attiecīgais
teksts ir ietilpināts otrajā daļā.
Sēdes vadītājs. Iebildumu nav.
Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk - 13.pants. Ir tas
pats deputātu Bartaševiča un Lujāna priekšlikums
- vārdu "pieteikums" aizstāt ar "paziņojums"...
Par to mēs principā vienojāmies. Komisija to
neatbalstīja.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
I.Bišers. Tāpat mēs vienojāmies
par to, ka jāiesniedz pieteikums tikai par tiem piketiem,
kuri tiek organizēti vai publiski izsludināti, un
par pārējiem var pieteikumus neiesniegt. Tāpēc
komisija neatbalstīja. Uzskatām, ka faktiski deputātu
Bartaševiča un Lujāna priekšlikums nav balsojams.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu pret komisijas slēdzienu nav. Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk. Komisija ir izdarījusi
sīku redakcionālu precizējumu 3.punktā.
Sēdes vadītājs. Pieņemts.
Paldies.
I.Bišers. Tālāk. Ir redakcionāls
labojums 5.punktā. Arī tas ir tīri redakcionāls.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
I.Bišers. Tas pats šā panta otrajā
daļā. Redakcionāls precizējums.
Sēdes vadītājs. Arī pret
to iebildumu nav. Pieņemts.
I.Bišers. 14.pants. Deputātu Bartaševiča
un Lujāna priekšlikumus mēs jau esam noraidījuši,
runājot par iepriekšējiem pantiem, tādēļ
arī šajā vietā tos nevar atbalstīt.
Sēdes vadītājs. Paldies. Lūdzu,
tālāk!
I.Bišers. Tas pats ir attiecībā uz
pirmās daļas 4.punktu, par to mēs jau vienojāmies.
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk ir Juridiskā
biroja priekšlikums - vārdu "organizētu"
aizvietot ar vārdu "netraucētu". Komisija
to atbalstīja un redakcionāli mazliet precizēja.
Sēdes vadītājs. Paldies. Iebildumu
nav. Pieņemts.
I.Bišers. Par vārda "organizators"
lietošanu vienskaitlī mēs jau vienojāmies,
bet šajā gadījumā uzskatījām,
ka vajag pateikt, ka var būt viens vai vairāki.
Sēdes vadītājs. Paldies. Esam
vienojušies. Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk. Panta otrā
daļa. Komisijas priekšlikums - izslēgt vārdu
"vadības".
Sēdes vadītājs. Arī pret
to iebildumu nav. Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk - panta piektā
daļa. Ir deputātu Bartaševiča un Lujāna
priekšlikums šo piekto daļu izslēgt. Komisija
šo priekšlikumu neatbalstīja.
Sēdes vadītājs. Vēlas runāt
Modris Lujāns - frakcija "Sociālistiskā
partijas - Līdztiesība".
M.Lujāns (frakcija "Sociālistiskā partija - Līdztiesība").
Cienījamie kolēģi! Protams, būtu
vēl daļēji saprotams komisijas viedoklis, ka
tad, ja to organizē organizācija... Bet, redziet,
mēs sākām šajā likumā... diemžēl
tā varbūt ir komisijas kļūda, mēs
jaucam arī indivīda tiesības un organizāciju
tiesības. Līdz šim pastāvošais mehānisms
bija tāds, ka divi cilvēki ir tiesīgi ieteikt
mītiņu vai piketu. Jebkuru masu pasākumu. Un
tagad, sākot ar panta piekto daļu, mēs paralēli
tam piespiežam un vēl uzliekam kvotu, nosakām,
kam vēl tur ir papildus jābūt. Līdz ar
to mēs ierobežosim, piedodiet... Ja mēs divatā
ar kādu cilvēku nolemsim izteikt kādu viedokli,
man būs vēl papildus jāatrod simts cilvēki,
kas arī grib izteikt šo viedokli vai kaut kādā
veidā iesaistīties šajā darbībā.
Diez vai mums vajadzētu, sākot no šīs piektās
daļas... Būs arī pie sestās daļas
vēl pastiprinājums, pret ko arī protestēja
arodbiedrības, to runājot par sesto daļu, es
pateikšu. Šajā gadījumā vajadzētu...
nedrīkst tomēr tādu normu iekļaut. Tādēļ
es tomēr aicinu izdarīt balsojumu par 14.panta piekto
daļu un tomēr to izņemt ārā, jo
visi organizatori, it sevišķi, ja tā ir fiziska
persona, kas to organizē... es nevaru tajā brīdī
pateikt, vai man 100 cilvēku atnāks, it sevišķi,
ja šajās normās būs iekļauti arī
piketi. Es nezinu, cik cilvēku atnāks, un līdz
ar to tas transformēsies uz to, ka es plānošu
- atnāks 10 cilvēki, atnāks, teiksim, 300 cilvēku...
Tātad es esmu uzreiz automātiski likuma pārkāpējs:
kāpēc man nav divu palīgu? Piedodiet, organizators
attiecībā uz to brīdi nevar plānot to,
it sevišķi, ja tā ir fiziska persona. Ja tā
ir organizācija, tad patiešām varētu tādu
prasību izvirzīt. Ja es zinu, ka man atnāks
300 arodbiedrības biedru vai partijas biedru, tā ir
viena lieta. Bet kā fiziska persona var pateikt to, ka atnāks
vairāk par 100 vai neatnāks vairāk par 100?
Tādēļ šajā gadījumā mēs
diez vai varētu izvirzīt šādu papildprasību,
it sevišķi fiziskajām personām.
Sēdes vadītājs. Paldies. Vairāk
deputāti debatēs runāt nevēlas. Bišera
kungs, vai vēlaties kaut ko piebilst komisijas vārdā?
I.Bišers. Jā, es varu norādīt,
ka šajā gadījumā ir runa par to, ka organizatori
jau sākotnēji plāno, ka būs vairāk
par 100 cilvēkiem, un to raksta savā pieteikumā,
tikai šajā gadījumā no viņiem tiek
prasīts, lai vadītājam būtu arī
divi palīgi, jo šādā gadījumā
vienam vadītājam būs grūti nodrošināt
nepieciešamo sabiedrisko kārtību. Mēs neierobežojam
nekādu sapulču organizēšanu, bet tajā
pašā laikā valsts uzdevums ir noteikt, lai šie
pasākumi notiktu pietiekami organizēti. Es domāju,
šie priekšlikumi nekādi neierobežo pilsoņu
tiesības.
Sēdes vadītājs. Paldies. Lūdzu
zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu
izteikt attieksmi pret deputātu Bartaševiča un
Lujāna priekšlikumu - izslēgt likumprojekta 14.panta
piekto daļu. Lūdzu deputātus piedalīties
balsošanā. Lūdzu rezultātu! Nav kvoruma,
godātie kolēģi. Zālē ir kvorums.
Tas ir vizuāli redzams. Lūdzu vēlreiz zvanu!
Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu visus
deputātus piedalīties balsošanā! Lūdzu
rezultātu! Par - 10, pret - 27, atturas - 18. Nav pieņemts.
I.Bišers. Tālāk ir Juridiskā
biroja priekšlikums - uzlabot redakciju. Tas, manuprāt,
izslēdz Lujāna kunga izteiktās bažas.
Runa ir par plānoto pasākumu dalībnieku skaitu.
Sēdes vadītājs. Deputāti
šo komisijas slēdzienu un priekšlikumu atbalsta.
Paldies. Pieņemts.
I. Bišers. Tālāk ir panta sestā
daļa. Šeit ir Bartaševiča kunga un Lujāna
kunga priekšlikums, kurš iebilst pēc būtības
pret to priekšlikumu, ka tiek prasīts, lai uz katriem
plānotiem 100 cilvēkiem būtu arī divi
kārtības uzturētāji, kas rūpētos
par kārtību pasākuma vietā. Par to mums
bija debates arī otrajā lasījumā. Cienījamā
Saeima tolaik atbalstīja šādu prasību un
noteica šo kārtību. Pēc būtības
ir atkal atkārtots tas pats priekšlikums, kas jau bija
noraidīts iepriekšējā lasījumā.
Sēdes vadītājs. Vēlas runāt
Modris Lujāns - frakcijas "Sociālistiskā
partija - Līdztiesība" deputāts.
M.Lujāns (frakcija "Sociālistiskā partija - Līdztiesība").
Cienījamie kolēģi! Kas attiecas uz šo priekšlikumu par 14.panta sesto daļu, priekšlikuma 1.punktu es lūdzu noņemt no balsojuma un balsot pa daļām. Es lūdzu balsojumu par otro teikumu, jo pēc iepriekšējā balsojuma šā priekšlikuma pirmā daļa ir zaudējusi savu jēgu. Jo mēs panta iepriekšējā daļā noteicām sava veida normatīvu par to, cik palīgu ir jābūt, un organizatori šinī gadījumā to vairs nenoteiks.
Bet, redziet, runājot par kārtībniekiem, kārtīgi palasīsim šo teikumu, kas tagad ir likumā: "Jebkurā gadījumā jābūt ne mazāk par diviem kārtības uzturētājiem uz katriem 100 dalībniekiem." Un es gribu atgādināt pagājušo gadu, kad Brīvo arodbiedrību savienība organizēja savu slaveno mazturīgo iedzīvotāju gājienu, kurā piedalījās, pēc toreizējiem aprēķiniem, aptuveni 10 tūkstoši cilvēku. Tātad līdz ar šīs likuma normas spēkā stāšanos arodbiedrībām ir jāpieaicina 500 kārtībnieki. Tātad piedodiet, cienījamie kolēģi, es brīnos, - vai nu tā ir nezināšana, vai arī mēs gribam izveidot to, ka tā arodbiedrība vai arī kāda cita organizācija, kas veidos lielāku pasākumu, būs spiesta veidot savas kārtībnieku vienības. Ja valsts grib noņemt no sevis šīs funkcijas garantēt kārtību oficiālā pieteiktā pasākumā un uzliek par pienākumu kādai sabiedriskai organizācijai uzturēt šādus formējumus, tātad valsts, paužot šādu savu viedokli, pieprasa izveidot kaut kādu pusmilitarizētu struktūru sabiedriskajās organizācijās. Būsim reālisti! Ja man būs 500 kārtībnieki, tas ir pietiekams kontingents, kas ir varbūt pat ne man, bet jebkurai sabiedriskajai organizācijai un kas var radīt arī problēmas sabiedrībā. Un otra lieta ir tā, ka tas ir aizlieguma mehānisms. Uz to diemžēl norādīja arī Brīvo arodbiedrību savienība, kas to traktēja ļoti vienkārši kā aizliegumu motīvu, lai nevarētu organizēt tādas demonstrācijas, jo tiklīdz būs lielāks cilvēku skaits... Liela daļa to, kas ir Tautas frontes laika aktīvisti, atceras, ka krastmalā bija mītiņi, kuros piedalījās 100 000 cilvēku. Izrēķiniet, cik pēc šā likuma būtu vajadzīgs kārtībnieku! Tas pārvēršas absurdā. Tikpat labi, piedodiet, kaut vai... Bišera kungs paziņoja, ka panta iepriekšējā daļa neaizliedz fizisko personu tiesības. Fiziskās personas tiesības tiek aizliegtas. Ja divi cilvēki atradīs aktuālu sociālu jautājumu un gribēs organizēt mītiņu, kurā, kā viņi plānos, viņus atbalstīs pietiekami liels cilvēku skaits, tad šīm divām fiziskajām personām būs jāatrod papriekš 500 kārtībnieki un tikai pēc tam viņi varēs organizēt šo pasākumu. Vai mēs nepārvēršam visu to absurdā? Un, piedodiet, Bišera kungs, šis arī būs starptautisko jautājumu līmenis, jo fizisko personu tiesības tiek ar šo normu stingri un konkrēti aizliegtas. Jo ir arī fizisko personu tiesības pieteikt mītiņu. Divas personas ir tiesīgas to pieteikt, atrodot tos divus palīgus. Bet kur viņi dabūs tos 500 kārtībniekus? Ja ir 500 kārtībnieki, tad, piedodiet, tā jau ir maza demonstrācija - bez vēl kādas publikas piesaistes (ja es plānošu, kā es teicu, kaut vai 10 000 cilvēku demonstrāciju). Un, piedodiet, kāpēc tad tiek no nodokļu maksātāju kabatām maksāts policijai un visām pārējām struktūrām? Kas man kā organizatoram ir jāsaskaņo? Jo tad, kad Brīvo arodbiedrību savienība organizēja to "tukšo katlu" gājienu, bija, jā, bija kārtībnieki no pašu vidus. Un otrs jautājums - kādas funkcionālās tiesības ir tādam kārtībniekam? Vai viņš drīkst aizturēt kādu? Vai viņš drīkst viņu iekaustīt vai darīt vēl kaut ko tādu? Viņa tiesības tādas nav. Tās ir policista tiesības vai Zemessardzes tiesības. Un tādēļ atkal jautājums. Šeit nav norādītas šāda kārtībnieka tiesības. Šīs tiesības ir ļoti relatīvas, un tātad šāda prasība, it sevišķi tādā formā, kāda šeit likumā ir... jebkurā gadījumā ir jābūt... ir pretlikumīga un arī cilvēktiesības ierobežojoša.
Es tādēļ aicinu balsot par priekšlikuma
2.punktu un noraidīt šo likuma normu.
Sēdes vadītājs. Vai vēl
kāds deputāts vēlas runāt debatēs?
Vairāk neviens nevēlas. Debates beidzam. Komisijas
vārdā Bišera kungs, lūdzu!
I.Bišers. Es negribu vairāk runāt.
Es tikai norādu cienījamajam Lujāna kungam -
kaut gan viņš pats kā Juridiskās komisijas
loceklis to ļoti labi zina - , ka es šeit no tribīnes
paužu nevis deputāta Bišera viedokli, bet visas
Juridiskās komisijas viedokli. Vismaz tās vairākuma
viedokli.
Sēdes vadītājs. Paldies. Lūdzu
zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu un lūdzu
deputātus izteikt attieksmi pret deputātu Bartaševiča
un Lujāna priekšlikumu par 14.panta sesto daļu.
(No zāles deputāts M.Lujāns: "Otro punktu...")
I.Bišers. Otro priekšlikuma punktu. Pirmo
priekšlikuma punktu viņš atsauca.
Sēdes vadītājs. Paldies. Balsojums
par otro priekšlikuma punktu. Lūdzu rezultātu!
Par - 7, pret - 33, atturas - 13. Nav pieņemts.
I.Bišers. Tālāk ir Juridiskā
biroja priekšlikums - un par to mēs principā
jau vienojāmies.
Sēdes vadītājs. Paldies. Lūdzu,
tālāk!
I.Bišers. Panta septītā daļa.
Arī par vārda "organizators" lietošanu
vienskaitlī mēs jau esam vienojušies.
Sēdes vadītājs. Paldies, tālāk!
I.Bišers. Tālāk ir priekšlikumi
par 15.pantu. Šeit ir jautājums par vārda "pikets"
izslēgšanu. Par to mēs esam jau vienojušies.
Tāpat kā par otru - par deputātu Bartaševiča
un Lujāna priekšlikumu, par vārda "pieteikums"
aizstāšanu ar vārdu "paziņojums".
Sēdes vadītājs. Paldies, esam
vienojušies. Tālāk, lūdzu!
I.Bišers. Tālāk bija Juridiskā
biroja priekšlikumi - precizēt tekstu. To komisija
ir atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
arī tam piekrīt. Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk ir Juridiskā
biroja priekšlikumi par panta trešo daļu. Šie
abi priekšlikumi ir pieņemti un iestrādāti
tajā tekstā, kas ir redzams 4.ailē. Tur ir
daži redakcionāli precizējumi arī no
komisijas puses.
Sēdes vadītājs. Deputāti
komisijas slēdzienam piekrīt. Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk ir ceturtā
daļa. Šeit ir divi Bartaševiča un Lujāna
kunga priekšlikumi. Pirmais ir par vārda "pikets"
izslēgšanu, kurš vairs nebūtu balsojams.
Un otrs ir viņu priekšlikums - izslēgt vārdu
"nekavējoties".
Sēdes vadītājs. Papildināt
ar šo vārdu...
I.Bišers. Papildināt ar vārdu "nekavējoties".
Un bija arī Juridiskā biroja priekšlikums - izteikt
visu šo daļu jaunā redakcijā, kur tika iestrādāts
arī Bartaševiča un Lujāna kunga priekšlikums.
Sēdes vadītājs. Deputāti
komisijas slēdzienam par 15. panta ceturtās daļas
redakciju piekrīt. Paldies, pieņemts.
I.Bišers. Tālāk ir Juridiskā
biroja priekšlikumi. Šeit ir, pirmkārt, runa par
vārdu "organizators", par kuru mēs vienojāmies.
Tālāk ir atsevišķi ieteikumi par redakciju.
Ņemot vērā šos Juridiskā biroja
priekšlikumus un arī deputātu Bartaševiča
un Lujāna priekšlikumus, komisija izstrādāja
jaunu daļas redakciju, ietverot gan Juridiskā biroja,
gan Bartaševiča un Lujāna kunga priekšlikumus.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret komisijas slēdzienu un likumprojekta
15.panta piektās daļas redakciju? Iebildumu nav. Pieņemts.
I.Bišers. Tas pats ir sestajā daļā.
Te bija deputātu Bartaševiča un Lujāna
priekšlikumi. Tālāk bija Juridiskā biroja
priekšlikumi par šīs daļas uzlabošanu.
Juridiskā komisija principā atbalstīja visus
priekšlikumus, iestrādājot tos jaunajā sestās
daļas redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
pret 15.panta sestās daļas redakciju iebildumu nav.
Pieņemts.
I.Bišers. Par 16.pantu ir deputātu Bartaševiča
un Lujāna priekšlikumi, kurus komisija nav atbalstījusi.
Sēdes vadītājs. Deputāti
komisijas slēdzienam piekrīt. Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk ir Juridiskā
biroja priekšlikums, kuru komisija principā atbalstīja
ar nelieliem redakcionāliem precizējumiem.
Sēdes vadītājs. Deputāti
16.panta redakcijai, ko atbalsta komisija, piekrīt. Pieņemts.
I.Bišers. Par 17.pantu ir deputātu Bartaševiča
un Lujāna priekšlikumi, taču tie jau ir izskatīti,
tā ka tie nebūtu mums vairs jāizskata. Tālāk
ir Juridiskā biroja priekšlikumi par dažiem labojumiem.
Un ir arī deputāta Eniņa priekšlikums par
tehnisku kļūdu, kas ir pielaista. Ņemot vērā
šos abus priekšlikumus, Juridiskā komisija izstrādāja
jaunu 17.panta redakciju, izlabojot šīs attiecīgās
kļūdas un ņemot vērā priekšlikumus.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
pret likumprojekta 17.panta redakciju iebildumu nav. Pieņemts.
I.Bišers. Par 18.panta otro daļu atkal ir
deputātu Bartaševiča un Lujāna priekšlikumi,
kurus mēs esam principiāli jau izlēmuši.
Sēdes vadītājs. Paldies. Lūdzu,
tālāk!
I.Bišers. Tālāk par trešo daļu
ir deputātu Bartaševiča un Lujāna priekšlikumi
- papildināt ar vārdiem. Komisija to neatbalstīja.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
pret komisijas slēdzienu par izteiktajiem priekšlikumiem
18.panta trešajā daļā iebildumu nav. Pieņemts.
I.Bišers. Ir Juridiskā biroja priekšlikums
- aizstāt dažus vārdus. Komisija principā
atbalstīja šo priekšlikumu, bet izdarīja vēl
dažus sīkus redakcionālus labojumus un izteica
šo daļu jaunā redakcijā. Lūdzam atbalstīt.
Sēdes vadītājs. Deputāti
18.panta trešās daļas redakcijai, kādu to
ir iesniegusi atbildīgā komisija, piekrīt. Pieņemts.
I.Bišers. Par ceturto daļu ir sīks
redakcionāls komisijas priekšlikums - vārdu "policijas"
aizstāt ar "policijas darbinieka".
Sēdes vadītājs. Paldies, pieņemts.
I.Bišers. Par 20.pantu ir Juridiskā biroja
priekšlikums panta otrajai daļai, kuru Juridiskā
komisija ir atbalstījusi ar sīku redakcionālu
precizējumu.
Sēdes vadītājs. Deputāti
20.panta otrās daļas redakcijai piekrīt. Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk ir Juridiskās
komisijas priekšlikums par papildinājumu 23.panta pirmajā
daļā - pēc vārda "vadītāja"
papildināt ar vārdiem "viņa palīgu".
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt. Pieņemts.
I.Bišers. Un ir arī komisijas priekšlikums
par otro daļu - vārdu "viņi" aizstāt
ar vārdiem "policijas darbinieks vai pašvaldības
pārstāvis", lai izslēgtu pārpratumus.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu nav. Pieņemts.
I.Bišers. Tālāk ir par 25.pantu -
vārdu "organizators" lietot vienskaitlī,
kā mēs jau vienojāmies, un līdz ar to
redakcionāli nedaudz precizēt pantu.
Sēdes vadītājs. Deputāti
likumprojekta 25.panta redakcijai piekrīt. Pieņemts.
I.Bišers. Līdz ar to visi iesniegtie priekšlikumi
trešajam lasījumam ir izskatīti un es lūdzu
balsot par likumu kopumā.
Sēdes vadītājs. Paldies. Lūdzu balsošanas režīmu un lūdzu deputātus balsot par likumprojektu "Par sapulcēm, gājieniem un piketiem". Lūdzu rezultātu! Par - 54, pret - 1, atturas - 1. Likums ir pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums
- likumprojekts "Poligrāfisko un citu izdevumu bezmaksas
obligāto eksemplāru piegādes likums".
Pirmais lasījums. Izglītības, kultūras
un zinātnes komisijas vārdā Dzintars Ābiķis.
Dz.Ābiķis (frakcija "Latvijas ceļš").
Augsti godātais Prezidij! Cienījamie kolēģi! Es jūs aicinu paņemt dokumentu nr.1696 (reģistra numurs 525). Valsts likumā noteiktajai obligāto eksemplāru piegādes kārtībai bibliotēkām ir gadsimtiem gara vēsture. Sākotnēji to ieviesa Francijā 1537.gadā, bet 50 gadu vēlāk - 1588.gadā Rīgas Mollīna tipogrāfija sāka piegādāt obligāto eksemplāru "Bibliotheca Rigensis". Šobrīd Latvijas Republikas Ministru padomes 1991.gada 27.marta lēmums nr.84 par iespieddarbu obligāto bezmaksas eksemplāru nosūtīšanas kārtību Latvijas Republikā dažādu iemeslu dēļ praktiski nedarbojas, tāpēc daudzi Latvijā ražotie iespieddarbi, elektroniskie izdevumi un nepublicētie materiāli iet zudībā. Piemēram, 1995.gadā 392 Latvijā licencētie apgādi izdevuši 1968 nosaukumu grāmatas un brošūras, 286 avīzes, 235 žurnālus, biļetenus un izdevumus turpinājumos, 334 attēlu izdevumus, 42 nošu izdevumus, 77 kartes, taču Latvijas Nacionālā bibliotēka obligāto eksemplāru kārtā saņēmusi tikai aptuveni 80% no tiem. Tātad 20% nacionālo izdevumu praktiski ir zuduši, par tiem nav ziņu nacionālajā bibliogrāfijā, tie netiek ievadīti starptautiskajās bibliogrāfiskajās datu bankās, bibliotēku katalogos, tie nav pārstāvēti bibliotēku fondos.
Ko dos piedāvātais likums? Tas nodrošinās izdevumu mūžīgu saglabāšanu, informācija par tiem tiks ievadīta nacionālajā un starptautiskajā bibliogrāfijā, ko var uzskatīt arī par šo izdevumu reklāmu. Tas daļēji kompensēs obligātā eksemplāra izdošanas un sūtīšanas izdevumus. Likumprojekts paredz, ka pavisam Latvijas bibliotēkas saņems: desmit - obligāto poligrāfisko, piecus - elektronisko izdevumu un divus - nepublicēto materiālu komplektus. Bibliotēku daudzums, kam jāsaņem šie eksemplāri, protams, ir diskutējams, jo jāievēro arī izdevēju intereses. Protams, jo vairāk obligāto eksemplāru, jo izdevējiem lielāki izdevumi.
Neskatoties uz atsevišķām diskutējamām
normām šajā likumā un saprotot, ka pie šā
likuma deputātiem vēl nopietni jāstrādā,
komisija tomēr izšķīrās par atbalstu
šim likumprojektam pirmajā lasījumā un lūdz
arī Saeimu atbalstīt šo likumprojektu pirmajā
lasījumā.
Sēdes vadītājs. Paldies. Debatēs
deputāti pieteikušies nav. Lūdzu zvanu! Lūdzu
balsošanas režīmu. Lūdzu izteikt savu attieksmi
pret likumprojekta pieņemšanu pirmajā lasījumā.
Lūdzu rezultātu! Par - 58, pret - nav, atturas - 1.
Likumprojekts pieņemts pirmajā lasījumā.
Lūdzu, Ābiķa kungs, priekšlikumu par otrā
lasījuma termiņiem.
Dz.Ābiķis. Komisija lūdz iesniegt
priekšlikumus līdz mēneša beigām, tas
ir, līdz 31.janvārim.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem nav iebildumu pret minēto datumu - 31.janvāri? Iebildumu nav. Paldies. Pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums
- likumprojekts "Grozījumi Medību likumā".
Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija, Jānis
Kalviņš.
J.Kalviņš (LNNK un LZP frakcija).
Cienījamais priekšsēdētāj!
Cienījamie kolēģi! Lūdzu paņemt
dokumentus nr.1508 un nr.1784. Attiecīgā likumprojekta,
kurš ir jūsu rīcībā, mērķis
ir sakārtot un nostiprināt medību saimniecību
Latvijā. Atļaušos atgādināt, ka medību
saimniecība ir viens no elementiem, lai valsti padarītu
vēl simpātiskāku tūrisma attīstībai.
Komisija vienbalsīgi atbalstīja šo likumprojektu
un lūdz arī jūs viņu atbalstīt
un nobalsot pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītājs. Paldies. Debatēs
deputāti pieteikušies nav. Lūdzu zvanu! Lūdzu
balsošanas režīmu. Lūdzu izteikt savu attieksmi
pret likumprojekta pieņemšanu pirmajā lasījumā.
Lūdzu rezultātu! Par - 57, pret - nav, atturas - 2.
Pieņemts. Lūdzu priekšlikumus par otrā
lasījuma termiņiem.
J.Kalviņš. Paldies kolēģiem
par balsojumu. Un, tā kā medību lietas tāpat
kā pašvaldību lietas ir tās lietas, kurās
visi ļoti labi orientējas, tad es piedāvāju
priekšlikumus iesniegt līdz 27.janvārim.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem
nav iebildumu pret ierosinājumu - priekšlikumus otrajam
lasījumam iesniegt līdz 27.janvārim? Iebildumu
nav. Paldies. Pieņemts.
J.Kalviņš. Paldies.
Sēdes vadītājs. Nākamais
darba kārtības jautājums - likumprojekts "Grozījumi
likumā "Par radiācijas drošību un kodoldrošību"",
pirmais lasījums. Tautsaimniecības, agrārās,
vides un reģionālās politikas komisijas vārdā
Indulis Emsis.
I.Emsis (LNNK un LZP frakcija).
Godātais Prezidij! Cienījamie deputāti! Mēs strādāsim ar dokumentu nr.1708. Šis ir Ministru kabineta iesniegts likumprojekts "Grozījumi likumā "Par radiācijas drošību un kodoldrošību"" pirmajā lasījumā. Saskaņā ar Ministru kabineta izstrādāto koncepciju ir paredzēts pastiprināt kontroli pār radioaktīvo vielu kustību pār valsts robežu, bet atbildība par šo kontroli tiek uzlikta Robežapsardzības spēkiem. Tas ir, lai uz robežām neradītu transportplūsmas nevajadzīgus aizkavējumus, tad par šīm lietām turpmāk atbildēs arī Robežapsardzības spēki, bet citi dienesti iejauksies tikai tad, ja būs pamatoti pierādījumi, ka kaut kas ar radioaktīvajām lietām nav kārtībā.
Un šajā sakarībā ir grozīti
divi panti likumā. 1.pantā ir dota jauna redakcija,
kas ir nedeklarēti jonizējošā starojuma
avoti. Bez tam vēl vienā pantā ir redakcionālas
izmaiņas, tas ir, 12.pantā, kur ir dots kompetences
sadalījums, kāda ir iestāžu kompetence
metroloģijas un metodisko norādījumu sagatavošanā.
Lūgums ir šo likumprojektu pirmajā lasījumā
atbalstīt, jo tas vienkāršos muitas procedūras
un padarīs vienkāršāku šo robežkontroles
institūciju darbu.
Sēdes vadītājs. Paldies. Debatēs
deputāti pieteikušies nav. Lūdzu zvanu! Lūdzu
balsošanas režīmu. Lūdzu deputātus
izteikt savu attieksmi pret likumprojekta "Grozījumi
likumā "Par radiācijas drošību un kodoldrošību""
pieņemšanu pirmajā lasījumā. Lūdzu
rezultātu! Par - 53, pret - nav, atturas - 1. Likumprojekts
pieņemts pirmajā lasījumā. Lūdzu
termiņus par otrā lasījuma izskatīšanu.
I.Emsis. Lūgums būtu iesniegt priekšlikumus
otrajam lasījumam līdz 23.janvārim.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem nav iebildumu pret minēto termiņu - 23.janvāri? Iebildumu deputātiem nav. Paldies. Pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums
- likumprojekts "Grozījumi likumā "Par
uzņēmumu, iestāžu un organizāciju
darbības apturēšanas kārtību"",
pirmais lasījums. Tautsaimniecības, agrārās,
vides un reģionālās politikas komisijas vārdā
Gunta Gannusa.
G.Gannusa (frakcija "Tautai un taisnībai").
Cienījamie deputāti! Strādāsim ar dokumentu nr.1638. Šis likums "Par uzņēmumu, iestāžu un organizāciju darbības apturēšanas kārtību"" tika sagatavots Finansu ministrijā. Šā likuma grozījumu mērķis ir novērst 1991.gada 11.decembrī pieņemtās redakcijas neatbilstību citiem pašreiz spēkā esošajiem likumiem.
Šo likumprojektu izstrādāja Valsts
ieņēmumu dienests. Šis likums regulē
daudzu valsts pārvaldes institūciju un to amatpersonu
tiesības veikt uzņēmumu darbības apturēšanu.
Šā likuma izstrādāšanā piedalījās
Finansu ministrija, Vides aizsardzības un reģionālās
attīstības ministrija, Zemkopības ministrija
un Tieslietu ministrija. Arī Tautsaimniecības, agrārās,
vides un reģionālās attīstības
komisijas deputāti atbalstīja šo likumprojektu
pirmajā lasījumā, tāpēc lūdzu
deputātus balsot un pieņemt šo likumu pirmajā
lasījumā.
Sēdes vadītājs. Paldies. Debatēs
deputāti pieteikušies... Ir pirmais lasījums,
jāiesniedz rakstiski, bet tā kā tādu pieteikumu
nav, lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu.
Lūdzu deputātus izteikt savu attieksmi pret likumprojekta
pieņemšanu pirmajā lasījumā. Lūdzu
rezultātu! Par - 53, pret - 1, atturas - 3. Pieņemts
pirmajā lasījumā. Lūdzu priekšlikumus
otrajam lasījumam.
G.Gannusa. Priekšlikumus otrajam lasījumam
komisija lūdz iesniegt līdz 25.janvārim.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem nav iebildumu priekšlikumus iesniegt līdz 25.janvārim? Iebildumu nav. Paldies. Pieņemts.
Nākamais patstāvīgais priekšlikums
- lēmuma projekts "Par Aleksandra Prokopčuka
uzņemšanu Latvijas pilsonībā par īpašiem
nopelniem Latvijas labā". Pilsonības likuma
izpildes komisijas vārdā Andrejs Požarnovs.
A.Požarnovs (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Augsti godātais Prezidij! Cienījamie kolēģi deputāti! Pilsonības likuma izpildes komisija izskatīja jautājumu par Aleksandra Prokopčuka uzņemšanu Latvijas pilsonībā par īpašiem nopelniem (dokuments nr.1780).
Aleksandrs Prokopčuks ir dzimis un mācījies Latvijā. Sāka mācīties Rīgā, pēc tam mācības beidza Jūrmalas 5.vidusskolā, pēc vidusskolas beigšanas iestājās Fizkultūras institūtā, tad viņš tika iesaukts dienestā un nodarbojās ar vieglatlētiku. Viņš ir maratonists. Prokopčuks ir vairākkārtējs Latvijas Republikas čempions garajās distancēs un ir Latvijas Republikas rekordists maratonskrējienā. Pašreiz mācās Sporta pedagoģijas akadēmijā un ir startējis Latvijas komandā Atlantas Olimpiskajās spēlēs.
Komisija ar pozitīvu lēmumu nosūta
šo priekšlikumu izskatīšanai Saeimas sēdē.
Bet vēl es gribētu pieminēt sekojošu
apstākli. Tanī brīdī, kad komisija izskatīja
šo priekšlikumu, Prokopčukam bija Krievijas pilsonība,
lai viņš varētu dabūt ārzemju pasi
un braukt uz sporta spēlēm, taču Pilsonības
likums prasa, ka cilvēkam, pieņemot Latvijas pilsonību,
ir jāatsakās no citas valsts pilsonības, bet
tas jādara tad, ja šī citas valsts pilsonība
ir vienīgais šķērslis Latvijas pilsonības
saņemšanai. Tādēļ pēc tam,
kad komisija bija izskatījusi šo jautājumu, Prokopčuks
ir uzrakstījis iesniegumu Krievijas vēstniecībai,
kurā pats lūdzis, lai viņam tiek atņemta
Krievijas pilsonība. Šeit dokumentos ir pievienota krievu
valodā izziņa par to, ka viņam ir anulēta
pilsonība. Pašreiz viņam nav uz rokas pases un
šī izziņa ir vienīgais viņa personību
apliecinošais dokuments. Es aicinu Saeimu izlemt jautājumu
balsojot.
Sēdes vadītājs. Paldies. Debatēs deputāti pieteikušies nav. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu izlemt jautājumu par pilsonības piešķiršanu Aleksandram Prokopčukam. Lūdzu rezultātu! Par - 39, pret - 7, atturas - 5. Aleksandrs Prokopčuks uzņemts Latvijas pilsonībā par īpašiem nopelniem Latvijas labā.
Nākamais darba kārtības jautājums
- likumprojekts "Grozījums likumā "Par
dzīvokļa īpašumu"", trešais
lasījums. Juridiskās komisijas vārdā Kristiana
Lībane. Lūdzu!
K.Lībane (frakcija "Latvijas ceļš").
Dokuments nr.1824. Pirmkārt, atbildīgā
komisija ierosina likumprojekta nosaukumā aizstāt
vārdu "grozījums" ar vārdu "grozījumi",
jo uz trešo lasījumu mums tādi ir vairāki.
Sēdes vadītājs. Deputāti
tam piekrīt. Pieņemts.
K.Lībane. Nākamais priekšlikums attiecas
uz likumprojekta ievaddaļu un šeit atbildīgā
komisija ir norādījusi vēl vienu "Latvijas
Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotāja"
papildu numuru.
Sēdes vadītājs. Deputāti
neiebilst. Pieņemts.
K.Lībane. 25.panta pirmā daļa, kuras
izvērsta redakcija tika pieņemta otrajā lasījumā,
uz trešo lasījumu ir redakcionāli precizēta.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
iebildumu nav. Pieņemts.
K.Lībane. Bez tam atbildīgā komisija
ierosina papildināt likumprojektu ar pantu. Tas paredz likuma
35.panta izteikšanu jaunā redakcijā. To jūs
redzat malējā ailē.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
pret likumprojekta 35.panta jauno redakciju iebildumu nav. Pieņemts.
K.Lībane. Un visbeidzot atbildīgā
komisija ierosina papildināt likumu ar pārejas noteikumu,
kas paredz Satversmes 81.panta kārtībā izdoto
Ministru kabineta noteikumu nr.132 spēka zaudēšanu.
Sēdes vadītājs. Deputāti
piekrīt. Pieņemts.
K.Lībane. Visi priekšlikumi ir izskatīti,
un varam balsot par likuma pieņemšanu galīgajā
lasījumā.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu deputātiem izteikt attieksmi pret likuma "Grozījumi likumā "Par dzīvokļa īpašumu"" pieņemšanu. Lūdzu rezultātu! Par - 50, pret - 2, atturas - 2. Likums ir pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums...
Jānis Straume vēlas runāt par procedūru.
Lūdzu!
J.Straume (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Iepriekšējā balsojumā par
pilsonības piešķiršanu par īpašiem
nopelniem mans balsojums bija "par", bet es lūdzu
viņu labot uz "pret".
Sēdes vadītājs. Paldies. Pieņemam to zināšanai.
Nākamais darba kārtības jautājums
- likumprojekts "Grozījumi likumā "Par
ugunsdrošību"", trešais lasījums,
Aizsardzības un iekšlietu komisijas vārdā
Juris Dobelis.
J.Dobelis (LNNK un LZP frakcija).
Cienījamie kolēģi! Dokumenta numurs ir 1839. Faktiski šie grozījumi skar vienkārši zināmu sakārtošanu, un viņi visi bija domāti, lai ieviestu skaidrību un precizitāti nosaukumos. Trešajam lasījumam bija saglabājušies divi priekšlikumi. Viens no tiem būtiski atšķiras no visas šo grozījumu jēgas. Šis priekšlikums iekļauj piedāvājumu, kas skar darbinieku statusu Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta departamentā. Un ierosinājuma doma bija kārtējo reizi atkal pilsoņiem pievienot pārējos. Aizsardzības un iekšlietu komisija šo priekšlikumu ir noraidījusi. Paldies.
Vēlas runāt debatēs Ilga Kreituse
- pie frakcijām nepiederoša deputāte.
I.Kreituse (pie frakcijām nepiederoša deputāte).
Augsti godātie deputāti! Šis ir jautājums, ko 6. Saeima mantoja no 5. Saeimas, un jau toreiz mēs sākām izskatīt šo problēmu, kurš cilvēks Latvijā drīkst dzēst ugunsgrēku, vai ugunsgrēka dzēšana ir politisks process vai cilvēka dzīvību apdraudošs process un vai to var uzticēt tikai pilsonim. Toreiz mēs, tie, kuri teicām, ka ugunsdzēsējs var būt arī nepilsonis, sacījām, ka šis likums principā ir tāds, kas diskriminē Latvijas pilsoņus, jo, ja deg nepilsoņa māja, tad pilsonis, riskēdams ar dzīvību, strādādams šinī departamentā, viņu dzēš. Bet, ja deg pilsoņa māja, tad nepilsonim nav tiesību dzēst šo māju, jo viņš nav oficiālajā dienestā. Tas bija tādā, varētu teikt, mazliet anekdotiskā līmenī, bet pēc būtības tā tas ir.
Un šinī gadījumā ir vēl viena lieta. Ja mēs runājam par aptieku, tad šeit ir ļoti svarīgs, kā jau uzsvēra, valodas jautājums. Varētu tam piekrist, ka mūsu Valsts valodas inspekcija strādā slikti, ka likums darbojas slikti, ka aptieķnieks nevar pilnībā nosaukt jums zāļu nosaukumu latviešu valodā. Bet ugunsdzēsējs? Vai ugunsdzēsējam ir jāpārvalda tik labi valsts valoda, lai apšaubītu Valsts valodas inspekcijas izsniegtos dokumentus?
Otra lieta ir arī šis nodarbinātības jautājums. Vai ugunsdzēsējs ir politiski atbildīga persona un vai tāpēc viņam būtu jābūt tikai pilsonim?
Trešais jautājums, kas šeit būtu ļoti interesants un ko mums varētu izskaidrot, ir tas, kāda šodien ir situācija Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta departamentā, kāds ir nodrošinājums ugunsdzēsējiem ar darbu, pareizāk sakot, cik cilvēku trūkst šajā departamentā, lai pilnvērtīgi varētu strādāt.
Tāpēc es aicinātu jūs, godātie deputāti, pārdomāt vēlreiz, par ko ir runa, tas ir, padomāt par Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta departamentu, par tiem cilvēkiem, kas tajā var strādāt, un vai, aizliegdami par ugunsdzēsējiem būt tiem, kuri nav pilsoņi, mēs tomēr nediskriminējam Latvijas Republikas pilsoņus, jo ugunsdzēsēja darbs nav prioritāte vai privilēģija?
Un es jums gribētu atgādināt vēl
vienu lietu. Nemaz nav tik sen, kad divi bērni atradās
uz Daugavas ledus un viņus izglāba tieši ugunsdzēsēji.
Abi šie puiši, kas izglāba šos bērnus,
nebija Latvijas Republikas pilsoņi. Un tai mātei
tanī brīdī tas bija pilnīgi vienalga.
Viņa bija pateicīga par to, ka šie divi Latvijas
Republikas nepilsoņi, kā viņi tanī brīdī
saucās, devās un pildīja savu pienākumu.
Šeit kritērijam attiecībā uz darbu Ugunsdzēsības
un glābšanas dienesta departamentā ir jābūt
nevis "pilsonis" vai "nepilsonis", bet gan
profesionālajai sagatavotībai un prasmei pareizi un
droši pildīt savu tiešo pienākumu.
Sēdes vadītājs. Valdis Krisbergs
- pie frakcijām nepiederošs deputāts.
V.Krisbergs (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Cienījamais Saeimas priekšsēdētāj, cienījamie kolēģi! Es netaisos šeit runāt emociju līmenī, kā to darīja iepriekšējā runātāja, bet gan tīri pragmatiski. Es pilnīgi atbalstīju labojumu, ka nedrīkst strādāt uzņēmējdarbībā nepilsonis. Un ne jau tāpēc, ka viņš nezina valodu. Tā ir pilsoņu diskriminācija, ka viņi normālas darba vietas nevar iegūt. Jūs ļoti labi zināt, kāda situācija ir daudzās firmās, veikalos, pakalpojumu darbnīcās Rīgā. Atbild krieviski, bet ne jau pilsoņi-latvieši. Ir rezervētas darba vietas nepilsoņiem. Tāpēc es šeit tam pieeju ļoti pragmatiski. Tieši šeit ir vērts atbalstīt Dozorceva un Staša kunga labojumus. Lai nepilsoņi mūs apkalpo! Tur arī viņiem ir darba vietas. Vācijā, piemēram, es ļoti labi zinu, ka neprestižos darbos, tādos kā pārdevēji... visādi tādi cilvēki, kuriem ir visu dienu jāsmaida un jāpakalpo, praktiski nav Vācijas pilsoņu. Varbūt tas skan ciniski, bet tā ir taisnība. Ja mana, pilsoņa, māja degs, kāpēc man jāriskē ar pilsoņa dzīvību?
Līdz ar to iebildumi, kas bieži vien tiek pasniegti, ka ugunsdzēsējs nepratīs latviešu valodā uzrakstīt... izlasīt uzrakstu uz šļūtenes, kur ir sākums un kur ir beigas, neiztur īstu kritiku, un tas, kādā valodā viņš lamāsies uz uzkritušu pagali... Es domāju, ka nepilsoņu valodā tas būs diezgan sulīgi un labi saprotams.
Līdz ar to mans priekšlikums būtu
daudz radikālāks. Neļaut, pareizāk sakot,
neierobežot nepilsoņiem darba vietas apkalpojošajā
sfērā, kas rada ērtības Latvijas pamatnācijai
un arī pilsoņiem. Neradīsim arī sociālo
spriedzi, jo galu galā šiem nepilsoņiem nav tikai
jāzog, jāubago un jābūt grūtgalvīšiem!
Dosim tad tiem līdz 35 gadus vecajiem un arī mazliet
vecākiem vīriešiem iespējas strādāt
un nopelnīt. Tādai jau, man šķiet, ir jābūt
valdības politikai. Līdz ar to es aicinu atbalstīt
deputātu Dozorceva un Staša priekšlikumus bez jebkādām
emocijām, bet tīri pragmatiski. Kā šīs
valsts saimniekiem, kā šīs valsts pilsoņiem.
Paldies.
Sēdes vadītājs. Ruta Marjaša
- frakcija "Latvijas ceļš".
R.Marjaša (frakcija "Latvijas ceļš").
Cienītie kolēģi! Pa to laiku, kas pagājis no tā brīža, kad mēs nobalsojām par Farmācijas likumu, es paanalizēju visas tās debates, un, tā kā tagad izvirzās analoģisks jautājums, es gribu teikt sekojošo. Tajā gadā, kamēr manis šeit nebija, es piedalījos vienā no Eiropas padomes komisijas sēdēm, kur analizēja Eiropas padomes dalībvalstu kriminālo un administratīvo likumdošanu. Un es uzzināju, ka vairākumā Eiropas padomes valstu ir paredzēta administratīvā vai pat kriminālatbildība par liegšanu strādāt tādā vai citā amatā ar motīvu, ka cilvēks pieder vai nepieder pie noteiktas tautības.
Jūs man teiksit, ka mēs nerunājam par tautību, bet mēs runājam par pilsoņiem. Bet paskatīsimies stenogrammu, un tie, kas bija pret nepilsoņu tiesībām piedalīties farmakoloģijā, motivēja to ar vienu ļoti svarīgu motīvu, proti, ka latviešiem ir jāgarantē iespējas strādāt farmācijā... (Iebildumi no zāles.) Es lūdzu nebļaut... Nevajag būt liekulīgiem, jo mēs zinām, ka nepilsoņi pamatā ir cittautieši. To mēs ļoti labi visi zinām, lai arī kā jūs bļautu no vietas. Nevajag... Mani jūs neiebiedēsit, es, cienījamie "Tçvzemei un Brīvībai" un LNNK, ļoti augsti vērtēju jūsu politisko konsekvenci un no šīs tribīnes nemēģināšu jūs pārliecināt uz otru pusi. Es vēršos pie tiem, kuri varbūt šaubās, pie tiem, kuri varbūt šauboties, balsojot par Farmācijas likuma šo attiecīgo pantu, izgāja ārā no zāles vai nepiespieda nemaz pogu, jo vispār nobalsoja tikai 65 cilvēki, lai gan zālē šeit ir reģistrēti aptuveni 80 cilvēki. Es ļoti lūgtu pārējos kolēģus padomāt par to, vai mēs varam šeit ar šādu likumu akceptēt to, kas pasaulē ir sodāms. Jā, es runāju par tematu.
Bez tam man bija ļoti nepatīkami, ka šeit pat frakcijas "Tçvzemei un Brīvībai" atbalstītais mūsu valdības ministrs Makarova kungs nezina mūsu likumdošanu, jo mums pastāv 5. Saeimas pieņemts likums, kurš varbūt daļai no jums patīk, bet daļai - nepatīk, par to personu statusu, kuri bija agrāk PSRS pilsoņi un kuri šodien nav nevienas citas valsts pilsoņi. Un tur ir legalizēts tas termins "nepilsonis". Pie tam mums tiek izgatavoti dokumenti, uz kuru vāka ir uzrakstīts "Nepilsoņa pase". Tātad šis arguments neiztur kritiku, tāpēc mums tomēr jābūt izvēlīgiem savos argumentos.
Es vienkārši vēršos pie tiem kolēģiem, kas varbūt vēl nav pamatīgi iedziļinājušies šajā jautājumā, bet īpaši pie tiem, kuri uzstājās kā presē, tā radio un televīzijā, kuri uzdodas par cittautiešu draugiem, par cittautiešu aizstāvjiem, runā arī krievu valodā, bet šeit tomēr savu labo gribu baidās paust.
Cienījamie kolēģi! Latvijā
ir ļoti daudz pilsoņu - vēlētāju,
un nebūt visi viņi nav frakcijas "Tçvzemei
un Brīvībai" un LNNK pārstāvji. Es
esmu droša... es esmu droša, ka 7. Saeimā pietiks
atbalstītāju "Tçvzemei un Brīvībai",
bet noteikti pietiks atbalstītāju arī pārējiem,
kuriem ir cits viedoklis, cita pozīcija šajā cilvēktiesību
aizsardzības jomā. Tādēļ es lūdzu
jūs par to padomāt. Nemēģiniet konkurēt
ar frakciju "Tçvzemei un Brīvībai",
viņu vēlētājs tik un tā nebalsos
par jums, lai arī cik jūs šodien te, Saeimā,
parādītu savu nacionāli radikālo seju.
Paldies.
Sēdes vadītājs. Vai vēl
kāds deputāts vēlas runāt? Vairāk
neviens runāt nevēlas. Debates slēdzam. Komisijas
vārdā, lūdzu, Dobeļa kungs, vai vēlaties
ko piebilst?
J.Dobelis. Jā... Cienītie kolēģi! Jāsaka, ka runātāju izteiktie fakti atgādināja to pašu, kas notika komisijas sēdē, un tāpēc es gribētu atgādināt komisijā apspriesto. Iespējas dzēst uguni nepilsoņiem būs un ir, tāpēc nevajadzētu jaukt divas dažādas lietas. Nevajadzētu jaukt Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta departamentu ar brīvprātīgajām ugunsdzēsēju biedrībām. Diemžēl oratori to nav sapratuši. Es gribētu atgādināt, ka šis Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta departaments nesastāv vis no ugunsdzēsējiem, kā šeit tiek sludināts. Bez tam atgādināšu, ka šī departamenta aprūpē nonāks arī viss tas, kas saistīts ar dabas katastrofām un daudzām citām parādībām, tas, kas līdz šim bija civilās aizsardzības kompetence. Tātad runa ir par departamenta darbiniekiem, par militarizētas struktūras darbiniekiem. Bez tam atgādināšu arī to, ka šis departaments ir Iekšlietu ministrijas sastāvdaļa, un mēs jau savā laikā runājām par to, ka Iekšlietu ministriju nevajadzētu papildināt ar nepilsoņiem. Lūdzu, ņemiet gan to vērā, un šī emocionālā izrunāšanās galīgi neskar šo te piedāvājumu.
Bez tam šis likuma grozījums skar tikai
tīri nosaukuma sakārtošanu. Un tas vienkārši
tika izmantots, lai šeit "ieslidinātu" galīgi
nepiemērotu pantu. Tāpēc komisija ar lielu
balsu vairākumu šādu priekšlikumu noraidīja.
Komisijas vārdā arī es aicinu balsot pret šo
priekšlikumu.
Sēdes vadītājs. Paldies. Lūdzu
zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu
deputātus balsojot izteikt attieksmi pret deputātu
Dozorceva, Staša, Kreituses, Kreitusa un Kalnbērza
priekšlikumu par likumprojekta 18.pantam iesniegto redakciju.
Lūdzu deputātus balsot! Lūdzu rezultātu!
Par - 36, pret - 24, atturas - 3. Pieņemts. Tālāk...
Jā, protams! Lūdzu, Dobeļa kungs!
J.Dobelis. Tātad ir vēl viens papildinājums,
ko iesniegusi Iekšlietu ministrija. Tas arī skar redakcionālus
labojumus, un komisija tos pieņēma precizētā
redakcijā.
Sēdes vadītājs. Deputātiem
pret komisijas slēdzienu par Iekšlietu ministrijas
priekšlikumu - papildināt likumprojektu ar 4.pantu šādā
redakcijā,- iebildumu nav. Paldies. Pieņemts.
J.Dobelis. Līdz ar to būtu izteikts viss,
kas skar šos grozījumus trešajā lasījumā.
Tā ka tagad parādās iespēja balsot.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu balsot par likuma pieņemšanu. Lūdzu rezultātu! Par - 42, pret - 13, atturas - 5. Likums ir pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums
ir likumprojekts "Grozījumi likumā "Par
Iedzīvotāju reģistru"". Pirmais
lasījums. Juridiskās komisijas vārdā Aigars
Jirgens - frakcija "Tçvzemei un Brīvībai".
Lūdzu!
A.Jirgens (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Godātie kolēģi, strādājam
ar dokumentiem nr. 1766 un nr.1818. Juridiskā komisija,
izskatījusi Ministru kabineta iesniegto likumprojektu "Grozījumi
likumā "Par Iedzīvotāju reģistru"",
vispirms saskaņā ar Kārtības ruļļa
92.pantu ierosina atzīt šo likumprojektu par steidzamu.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu!
Lūdzu balsošanas režīmu! Izlemsim jautājumu
par likumprojekta atzīšanu par steidzamu. Lūdzu
balsošanas režīmu! Lūdzu izlemt jautājumu
par likumprojekta atzīšanu par steidzamu. Lūdzu
rezultātu! Par - 51, pret - 2, atturas - 3. Steidzamība
ir atzīta.
A.Jirgens. Godātie kolēģi, kā
jūs redzat, šis likumprojekts ir ļoti īss.
Tas satur vienu punktu, un tas paredz izdarīt nosaukuma
maiņu atbilstoši Ministru kabineta akceptētajai
koncepcijai "Par valsts pārvaldes institūciju
nosaukumu vienotu lietošanu". Varētu vēl
atgādināt, ka analoģisks grozījums ir
jau izdarīts likumā "Par ārvalstnieku ieceļošanu
un uzturēšanos Latvijas Republikā". Tāpēc
Juridiskā komisija atbalsta arī šo likumprojektu
un aicina Saeimu to pieņemt pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītājs. Debatēs deputāti pieteikušies nav. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu balsot par likumprojektu pirmajā lasījumā. Lūdzu rezultātu! Par - 55, pret - nav, atturas - nav. Likumprojekts pirmajā lasījumā ir pieņemts.
Lūdzu, Jirgena kungs, kādi ir priekšlikumi
par otro lasījumu un par priekšlikumu iesniegšanas
termiņiem?
A.Jirgens. Ja deputātiem nav iebildumu, es
aicinu pieņemt to tūlīt otrajā lasījumā.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem nav iebildumu? Nav. Paldies. Debatēs runāt neviens nevēlas. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu balsot par likumprojekta "Grozījumi likumā "Par iedzīvotāju reģistru"" pieņemšanu. Lūdzu rezultātu! Par - 51, pret - nav, atturas - 1. Likums ir pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts "Grozījumi likumā "Par vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņu"". Pirmais lasījums.
Juridiskās komisijas vārdā - Aigars
Jirgens.
A.Jirgens (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Godātie deputāti, šis likumprojekts
ir analoģisks iepriekšējam un paredz tieši
to pašu - sakārtot šos iestāžu nosaukumus
visos mūsu likumdošanas aktos. Tāpēc arī
Juridiskās komisijas atzinums ir tāds pats, un vispirms
es lūdzu Saeimu nobalsot par steidzamību.
Sēdes vadītājs. Lūdzu zvanu!
Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu izteikt
attieksmi pret likumprojekta atzīšanu par steidzamu.
Lūdzu rezultātu! Par - 49, pret - 1, atturas - nav.
Lēmums par steidzamību ir pieņemts.
A.Jirgens. Juridiskā komisija konceptuāli
atbalsta šo likumprojektu un aicina to pieņemt pirmajā
lasījumā.
Sēdes vadītājs. Debatēs
deputāti pieteikušies nav. Runāt neviens nevēlas.
Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu!
Lūdzu balsot par likumprojektu pirmajā lasījumā.
Lūdzu rezultātu! Par - 56, pret - nav, atturas - nav.
Pirmajā lasījumā likumprojekts ir pieņemts.
Lūdzu priekšlikumus otrajam lasījumam.
A.Jirgens. Ja deputātiem nav iebildumu, es
aicinu to, tāpat kā iepriekšējo likumprojektu,
izskatīt tūlīt otrajā lasījumā.
Sēdes vadītājs. Deputātiem iebildumu pret Jirgena kunga priekšlikumu nav. Debatēs runāt neviens nevēlas. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu! Lūdzu balsot par likuma pieņemšanu. Lūdzu rezultātu! Par - 59, pret - nav, atturas - nav. Likums ir pieņemts. Paldies.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts "Grozījumi Latvijas Darba likumu kodeksā". Pirmais lasījums.
Sociālo un darba lietu komisijas vārdā
- Andrejs Požarnovs (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
A.Požarnovs (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Augsti godātais Prezidij! Cienījamie
kolēģi deputāti! Strādājam ar
dokumentu nr. 1359 un dokumentu nr. 1821. Šis grozījums
Darba likumu kodeksā ir tapis tādēļ, ka
praksē mēs bieži sastopamies ar gadījumiem,
kad Valodu likums nosaka, kādas pakāpes valodas zināšanu
pārbaudījumam būtu jābūt nokārtotam,
lai varētu strādāt kādā konkrētā
darbavietā. Taču reāli dzīvē ir
ļoti daudz gadījumu, kad cilvēki nav nokārtojuši
attiecīgo atestāciju, bet ieņem kādu
konkrētu amatu. Tādēļ ir tapis šis
priekšlikums, ka darba devējam ir jālauž
darba līgums gadījumā, ja atkārtoti tiek
pārkāpts Latvijas Republikas Valodu likums. Sociālo
un darba lietu komisija aicina pieņemt šo likumprojektu
pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītājs. Debatēs
runās Valdis Krisbergs - pie frakcijām nepiederošs
deputāts.
V.Krisbergs (pie frakcijām nepiederošs deputāts).
Cienījamais priekšsēdētāj! Cienījamie kolēģi! Šeit nu iestātos tieši tas kritiskais moments, kura dēļ bija ļoti liela neapmierinātība ar iepriekšējiem likumprojektiem par farmāciju, par ugunsdrošību. Un šeit ir tieši šis kritērijs, kas nepieļautu nelojāliem cilvēkiem, ne tikai nepilsoņiem, bet arī pilsoņiem, strādāt to darbu, pret kuru viņi negrib izturēties ar cieņu šajā valstī, tāpēc ka viņi negrib lietot valsts valodu. Mani vairāk uztrauc tas, ka caur šādām struktūrām, kurās nerunā latviešu valodā, praktiski notiek netīrās naudas atmazgāšana. Šodien Rīgā ir ļoti daudz investīciju firmu, kuras piesola uzņēmējiem kredītus, nodrošina iedzīvotājiem kredītiespējas veikalos, un visās tajās latviešu valodu nezina. Pie vislabākās gribas STP prezidents (ir tāda slavena firma ar lielu televīzijas reklāmu laiku) neprot runāt latviski. Viņš pat ar mani gribēja runāt latviski, bet neiznāca. Ļoti daudz tādu vietu ir.
Tā kā man ir cieša sadarbība ar Hiršas kundzi, es ļoti labi zinu, ka ne tikai valodas inspektoru mazskaitlīgums un viņu zemais atalgojums ir vainīgs. Nu ko tad dara, kad "noķer" šo latviski nerunājošo? Nu uzliek viņam to sodu. Firma izmaksā prēmiju šim darbiniekam, lai to sodu nomaksātu, un ar to tā lieta ir beigusies. Pieņemot šo Darba likumu kodeksa papildinājumu, mēs beidzot dosim Valodas inspekcijai reālu ieroci - atkārtota Valodas likuma pārkāpuma gadījumā atbrīvot no darba.
Es jau iepriekšējo reizi runājot
teicu. Mans uzdevums ir atrisināt šo jautājumu,
lai tik tiešām tie cilvēki, kas ir lojāli
pret mūsu valsti (un ārēji tas izpaužas
vismaz pietiekamā valodas zināšanā), iegūtu
tās ļoti daudzās darba vietas, kuras šodien
aizņem tie cilvēki, kuri praktiski uzspļauj
valstij, kas viņiem dod maizi un pajumti, un kuri nevēlas
runāt šīs valsts valodā. Aicinu atbalstīt
šo likumprojektu.
Sēdes vadītājs. Paldies. Vairāk
debatēs deputāti pieteikušies nav. Vidiņa
kungs, attiecībā uz pirmo lasījumu iesniedz
rakstiski... Debates beidzam. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas
režīmu! Lūdzu izteikt savu attieksmi pret likumprojekta
pieņemšanu pirmajā lasījumā. Lūdzu
rezultātu! Par - 54, pret - 6, atturas - 3. Likumprojekts
pirmajā lasījumā ir pieņemts. Lūdzu
priekšlikumus par likumprojekta sagatavošanu otrajam lasījumam.
A.Požarnovs. Likumprojekts ir ļoti īss,
tādēļ es domāju, ka daudz laika nevajadzētu,
lai sagatavotu priekšlikumus, tādēļ lūdzu
priekšlikumus iesniegt līdz 23.janvārim.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem nav iebildumu pret minēto datumu - 23.janvāris? Iebildumu nav. Pieņemts.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts par grozījumiem 1995.gada 23.novembra likumā "Par valsts pensijām". Pirmais lasījums.
Sociālo un darba lietu komisijas vārdā
- deputāts Andrejs Požarnovs.
A.Požarnovs (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Augsti godātais Prezidij! Cienījamie
kolēģi! Mums ir jāizskata dokuments nr. 1232
un dokuments nr. 1822. Īsumā par lietas būtību.
Politiski represētajiem nometinājumā pavadītais
laiks tiek ierēķināts darba stāžā,
kad tiek aprēķināta pensija, un arī
tad, ja pēc jaunās formulas tiek aprēķināts,
šis darba stāžs tiek ņemts vērā.
Taču tiem cilvēkiem, kuri savulaik muka no ieslodzījuma
vietām un pēc tam bija spiesti atrasties šeit
nelegālā veidā, jo viņi bēguļoja
no represīvām struktūrām, - viņiem
šis laiks netiek ierēķināts. Tādēļ
ir ļoti īss priekšlikums - likumprojekts (principā
tas ir viens pants), lai arī šiem cilvēkiem,
kuri atradās bēgšanā, šis laiks tiktu
ierēķināts darba stāžā.
Sociālo un darba lietu komisija aicina pieņemt šo
nelielo labojumu pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītājs. Debatēs
runās Juris Vidiņš - frakcija "Tçvzemei
un Brīvībai". Lūdzu!
J.G. Vidiņš (frakcija "Tçvzemei un Brīvībai").
Cienījamie deputāti! Es jums izskaidrošu
lietas būtību. Viena daļa to cilvēku,
kas bija izvesti uz Sibīriju, nelegāli atgriezās
1946./47.gadā. Viņi uzturējās šeit
nelegāli līdz tam laikam, kamēr viņus
noķēra un aizsūtīja atpakaļ. Man
bija saruna ar... Jā, un šinī laikā, kamēr
viņi nelegāli uzturējās Latvijā,
viņi nevarēja likumīgi iekārtoties darbā
un principā nodarbojās vai nu ar spekulāciju,
vai ar kaut kādu tādu darbu, ko neieskaitīja
darba stāžā. Principā viņiem šis
periods, tā nelegālā uzturēšanās
dzimtenē, netiek ņemts vērā darba stāža
aprēķināšanā. Ja mēs pieņemam
šo labojumu, tad automātiski tas nometinājuma
laiks tiek ieskaitīts darba stāžā. Sibīrijā
- trīskāršā apmērā. Bet, ja
viņi ir bijuši galējos ziemeļos vai vēl
kur tālāk un ja viņi no turienes ir aizbēguši,
tad pieckārtējā apmērā. Man uzdeva
jautājumus Makarova kungs un arī Sociālo un
darba lietu komisijā, līdz kuram laikam tad skaitīt
šo apmešanās laiku Sibīrijā. Ir PSRS
Ministru padomes dekrēts par amnestiju, tas tika pieņemts
1953.gadā. Tātad tas būs tas punkts, līdz
kuram mēs varēsim skaitīt. Piemēram,
ja šādu cilvēku nenoķēra līdz
1953.gada martam, kad šis dekrēts iznāca, tad
viņš skaitās nelegāli atradies Latvijā.
Līdzko tas dekrēts tika pieņemts 1953.gadā,
no tā laika viņš ir legalizējies. Šādu
cilvēku nav sevišķi daudz, viņi ir kādi
200 vai 300 cilvēki, un es Saeimu lūgtu atbalstīt
šo mūsu priekšlikumu. Paldies.
Sēdes vadītājs. Paldies. Vairāk debatēs deputāti pieteikušies nav. Debates beidzam. Vai Požarnova kungs vēlas ko teikt komisijas vārdā? Nevēlas. Tad lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu izteikt savu attieksmi pret likumprojekta par grozījumiem 1995.gada 23.novembra likumā "Par valsts pensijām" pieņemšanu pirmajā lasījumā. Lūdzu rezultātu! Par - 59, pret - 1, atturas - 1. Pieņemts.
Lūdzu priekšlikumus par likumprojekta sagatavošanu
otrajam lasījumam.
A.Požarnovs. Tieši tāpat. Likumprojekts
- tas ir tikai viens pants, tādēļ laika, es
domāju, nav daudz vajadzīgs. Mans priekšlikums
ir iesniegt priekšlikumus otrajam lasījumam līdz
23.janvārim.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem nav iebildumu pret minēto termiņu - 23.janvāris? Iebildumu nav. Paldies.
Nākamais darba kārtības jautājums - likumprojekts "Par īpašuma tiesību atjaunošanu Latvijas Igauņu biedrībai". Pirmais lasījums.
Juridiskās komisijas vārdā - Jānis
Mauliņš. Lūdzu!
J.Mauliņš (frakcija "Latvijai").
Godātā Saeima! Gribu atkārtot vēlreiz, ka es šoreiz runāju nevis frakcijas, bet Juridiskās komisijas vārdā. Tā kā līdz šim nav likuma par īpašumu atdošanu sabiedriskajām organizācijām, tad katru reizi, kad vajag šādus jautājumus nokārtot, ir jāpieņem attiecīgs likums. Tātad arī šajā gadījumā mēs pieņēmām likumu, kurš nav normatīvs akts, bet likumu, kas ir vienkārši tiesisks akts, kas nodibina konkrētas tiesības. Šinī gadījumā tas ir Latvijas Igauņu biedrības jautājums, kas būtībā ir vairākus gadus iekavēts. Jo mēs esam igauņiem parādā, un jābrīnās, ka igauņi vēl nav par šo jautājumu, tā teikt, diplomātiskā ceļā sacēluši traci.
Juridiskā komisija izskatīja šos dokumentus, kas ir sagatavoti, un šie dokumenti ir, es ceru, jums uz galda, un tie būs jāizskata kopīgi. Tas ir dokuments nr.1056 un dokuments nr.1828. Reģistrācijas nr.343.
Juridiskās komisijas atzinums ir, ņemot
vērā, ka minētais nekustamais īpašums
Rīgā Lielajā Nometņu (bijušajā
Linarda Laicena) ielā 62 ir iegūts par Rīgas
Igauņu izglītības un palīdzības
biedrības līdzekļiem, kuru padomju varas iestādes
bez likumīga pamata 1940.gada 7.augustā slēdza
un kuras īpašumu atsavināja, 1988.gadā atjaunotā
Latvijas Igauņu biedrība ir Rīgas Igauņu
izglītības un palīdzības biedrības
tiesiskā mantiniece, ko ir atzinusi Latvijas Republikas
Tieslietu ministrija, 1993.gadā 12.aprīlī apstiprinot
biedrības statūtus, kā arī Rīgas
pilsētas Zemgales priekšpilsētas tiesa ar 1995.gada
30.oktobra spriedumu. Latvijas Igauņu biedrībai jau
ir atjaunotas īpašuma tiesības uz tai agrāk
piederējušo zemes gabalu Rīgā Lielajā
Nometņu ielā 62 un ir nostiprinātas zemesgrāmatā.
Visas pārējās nacionālās kultūras
biedrības ir jau atguvušas tām nelikumīgi
atsavinātos īpašumus. Latvijas Igauņu biedrība
veic nozīmīgu kultūras un izglītības
darbu Latvijā dzīvojošo igauņu vidū,
un tās aizņemtajās telpās minētajā
īpašumā ir izvietota sekmīgi strādājoša
igauņu skola. Latvijas Igauņu biedrība visā
savā darbībā ir atbalstījusi Latvijas
neatkarību un draudzības attīstību starp
latviešu un igauņu tautām. Tāpēc
lūdzu, godātā Saeima, pieņemt šo
likumprojektu pirmajā lasījumā. Pirms tam lūdzu
atzīt šo likumprojektu par steidzamu.
Sēdes vadītājs. Paldies. Lūdzu
zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu un lūdzu
izteikt attieksmi pret likumprojekta atzīšanu par steidzamu.
Lūdzu balsot. Lūdzu rezultātu! Par - 63, pret
- nav, atturas - 5. Steidzamība ir atzīta.
J.Mauliņš. Paldies. Tagad es lūgšu,
ja nevienam nav iebildumu, šo likumprojektu izskatīt
arī otrajā lasījumā un līdz ar to...
Sēdes vadītājs. Tas vēl
nav pirmajā izskatīts, Mauliņa kungs.
J.Mauliņš. Es atvainojos. Lūdzu
to izskatīt un pieņemt pirmajā lasījumā.
Sēdes vadītājs. Debatēs deputāti pieteikušies nav. Runāt neviens nevēlas. Lūdzu zvanu! Lūdzu balsošanas režīmu. Lūdzu pieņemt likumprojektu pirmajā lasījumā! Lūdzu rezultātu! Par - 63, pret - nav, atturas - 5. Likumprojekts pirmajā lasījumā pieņemts.
Lūdzu, Mauliņa kungs!
J.Mauliņš. Paldies. Un, novērtējot
šo rezultātu, lūdzu šo jautājumu izskatīt
un pieņemt arī otrajā lasījumā,
ja nav iebildumu.
Sēdes vadītājs. Vai deputātiem ir iebildumi? Iebildumi ir.
Ilmārs Bišers - Demokrātiskās
partijas Saimnieks frakcija.
I.Bišers (Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija).
Komisija lūdz. Komisijā mums jau bija
šī saruna, un komisijā bija tāds viedoklis,
ka vajadzētu tomēr dažus jautājumus
precizēt. Precizēt, kāds būs izīrētāju
un iznomātāju, tas ir, īrnieku un nomnieku,
stāvoklis. Tātad vajadzētu papildināt
ar šādām normām, un to varētu izdarīt,
gatavojot otro lasījumu. Lai tur nerastos kādas šaubas.
Tāpēc, kaut gan es principā atbalstu šo
likumu, es ieteiktu tomēr nesasteigt otro lasījumu
un izdarīt to tuvākajā laikā, ļaut
komisijai papildināt šo likumprojektu.
Sēdes vadītājs. Alfreds Čepānis
- Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija.
A.Čepānis (Demokrātiskās partijas Saimnieks frakcija).
Godātie kolēģi! Droši vien
zināt, ka tikai nupat, vakar vakarā, atgriezos no
īsa brauciena uz Igauniju, un jāsaka, ka visiem tiem
Igaunijas parlamenta (Riigikogu) cilvēkiem, ar kuriem
tikos, galvenais jautājums bija - kad jūs to izdarīsiet?
Paldies Dievam un paldies deputātiem, šodien esam līdz
tam tikuši. Jau tad, kad Igaunijas prezidents Meri kungs bija
šeit, viņš to jautājumu uzdeva. Mums tas
jau tad, novembrī, bija darba kārtībā.
Tagad ir janvāra vidus, taču mēs vēl
kaut ko gribam precizēt un tajā pašā laikā
gribam uzturēt normālas attiecības ar igauņiem.
Es tomēr ļoti lūdzu atbalstīt komisijas
priekšlikumu un jau šodien pieņemt otrajā
lasījumā.
Sēdes vadītājs. Godātie kolēģi, es saprotu, Kārtības rullis nosaka, ka tad, ja ir kaut vai viens iebildums, otrajā lasījumā izskatīt likumprojektu nevar, un Bišera kungam tāds iebildums bija. Tādēļ es lūdzu komisiju noteikt otrā lasījuma termiņu. (Starpsauciens no zāles: "Viņš noņem iebildumus!")
Bišera kungs, lūdzu!
I.Bišers. Es, šā likumprojekta ierosinātājs
un iesniedzējs, protams, negribu nekādā ziņā
to "torpedēt", un, ja Saeimas vairākuma
vēlēšanās, kā es jūtu, ir
pieņemt to nekavējoties, tad es savu priekšlikumu
atsaucu.
Sēdes vadītājs. Paldies, Bišera kungs. Vai nevienam citam nav iebildumu pret to, ka mēs likumprojektu saskaņā ar komisijas ierosinājumu, tā kā Bišera kungs savu iebildumu ir atsaucis, pieņemam otrajā lasījumā tūlīt? Iebildumu nav. Paldies. Lūdzu zvanu! Balsošanas režīmu. Lūdzu izteikt attieksmi pret likuma pieņemšanu. Lūdzu rezultātu! Par - 68, pret - 1, atturas - 4. Likums pieņemts.
Kolēģi, liels paldies! Es tūlīt to darīšu zināmu savam kolēģim Tomasam Savi kungam.
Godātie kolēģi! Mums ir darba diena praktiski beigusies. Pulksten 17.30 būs sēde, kurā valdība atbildēs uz deputātu iesniegtajiem jautājumiem. Pašlaik darba kārtības jautājumu izskatīšanu mēs varam neturpināt.
Es gribu pirms reģistrācijas teikt sekojošo. Godājamie kolēģi! Cienījamās kolēģes! Pēc četrām dienām - 20.janvārī - paies seši gadi kopš tām trauksmainajām dienām, kuras bija 1991.gada janvārī šeit Rīgā un visā mūsu toreiz tikko atjaunotajā, bet juridiski vēl neatzītajā Latvijas valstī. Daļa no tiem, kuri ir arī pašlaik Saeimas deputāti vai kuri atrodas šajā zālē, atceras to saspringto laiku, kad šajās telpās tā laika Augstākās padomes deputāti piemērīja savai sejai gāzmaskas, bieži vien nakšņoja šeit, uzturējās te diennaktīm ilgi, ļoti intensīvi strādāja pie galvenā jautājuma - būt vai nebūt Latvijas valstij, būt vai nebūt Latvijas Republikai. Bet negāja tas visur tik gludi kā šeit, Augstajā namā, uz ielām skanēja šāvieni, lija asinis, gāja bojā cilvēki. Un tieši šo cilvēku vārdā, šo cilvēku piemiņas dēļ es gribu aicināt jūs godināt viņus ar īsu klusuma brīdi.
Lūdzu reģistrācijas režīmu. Lūdzu deputātus reģistrēties.
Saeimas priekšsēdētāja biedru
Māri Rudzīša kungu lūdzu nolasīt reģistrācijas
rezultātus.
M.Rudzītis (6.Saeimas priekšsēdētāja biedrs).
Nav reģistrējušies: Edgars Bāns,
Olafs Brūvers, Roberts Dilba, Ernests Jurkāns, Juris
Kaksītis, Jānis Kazāks, Paulis Kļaviņš,
Andrejs Krastiņš, Ludmila Kuprijanova, Kārlis
Leiškalns, Imants Liepa, Valdis Nagobads, Leonards Teniss.
Sēdes vadītājs. Paldies, godājamie
kolēģi! Pārtraukums līdz pulksten 17.30,
kad valdība atbildēs uz deputātu iesniegtajiem
jautājumiem.
Redaktores: L.Bumbura, J.Kravale
Datoroperatores: S.Bērziņa, M.Ceļmalniece,
I.Kuzņecova, B.Strazdiņa
Korektores: D.Kraule, J.Kurzemniece, J.Stikute
Sēdes vadītājs. Godājamie deputāti, lūdzu, ieņemiet vietas sēžu zālē! Reģistrēsimies kvorumam! Lūdzu reģistrācijas režīmu. Lūdzu rezultātu! Reģistrējušies 78 deputāti.
Izskatīsim deputātu jautājumus
valdībai. Deputātu Lujāna, Deņisova,
Golubova, Bekasova, Gannusas, Grīnberga, Bartaševiča
jautājums Ministru prezidentam Šķēlem
par valdības nostāju pret bīstamo kravu pārvadātāju
civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas
ieviešanu. Aija Poča - valsts ieņēmumu
valsts ministre. Rakstiska atbilde ir, tātad atbildei 2
minūtes.
A.Poča (valsts ieņēmumu valsts ministre).
Cienījamais Prezidij! Cienījamie deputāti!
Atbilde uz deputātu iesniegto jautājumu rakstiskā
veidā ir iesniegta Saeimas Kancelejai jau pagājušā
gada 17. decembrī, kur ir izsmeļoši izklāstīta
valdības politika attiecībā uz bīstamo
kravu apdrošināšanu.
Sēdes vadītājs. Vai papildjautājumi ir Počas kundzei? Nav. Paldies. Jautājums izskatīts.
Otrais. Deputātu Lujāna, Bartaševiča,
Golubova, Valdmaņa, Kalviņa jautājums satiksmes
ministram Vilim Krištopanam par valsts akciju sabiedrības
"Latvijas dzelzceļš" problēmām
kultūrsociālo pakalpojumu nodrošināšanas
jomā. Jautājuma motivācijai vārds
Modrim Lujānam, frakcijas "Sociālistiskā
partija - Līdztiesība" deputātam. 3 minūtes.
M.Lujāns (frakcija "Sociālistiskā partija - Līdztiesība").
Pirmkārt, gribas izteikt pateicību Krištopana kungam par pirmo jautājumu, jo pēc būtības ar pirmo jautājumu Krištopana kungs atrisināja jautājuma būtību, jo toreiz pirms Jaungada bija izveidojies konflikts starp "Latvijas dzelzceļu" un Rīgas Domi, jo nedaudz iznāca pretrunas ar Zorgevica kunga vārdiem, kad Zorgevica kungs sākotnēji ziņoja par Apes ielu un pārējiem bērnudārziem, par to, ka viņi tiks nodoti Rīgas Domei. Toreiz bija konflikts, ka negribēja nodot. Pēc tam notika šo bērnudārzu nodošana Rīgas Domei.
Bet diemžēl es gribētu tomēr
saņemt vēl arī papildu informāciju par
Dzelzceļnieku kultūras namu, un man nav tik optimistiska
atbilde, kādu dod Krištopana kungs par to, ka tas ir
pašfinansējošs un peļņu nesošs.
Man ir tomēr pretēja informācija, ka pastāvīgi
šī iestāde tiek uzturēta dotāciju
veidā, un diemžēl arī Dzelzceļnieku
kultūras nama vadība nekādi nerisina jautājumu,
lai slēgtu līgumus ar apakšīrniekiem uz
ilgāku periodu, un līdz ar to rodas pretrunas sakarā
ar to, ka nekādā veidā nevar izdarīt investīcijas
šī kultūras nama darbības uzlabošanai.
Pagaidām, it sevišķi ņemot vērā
fonu, ka Zorgevica kungs nepārtraukti draud ar to, ka ir
jāpaaugstina biļešu maksa dzelzceļa transportā,
rodas īpatnēja situācija. Ja Dzelzceļnieku
kultūras nams varētu kļūt par peļņu
nesošu iestādi, it sevišķi tad, ja viņš
tiktu pārveidots daļēji par valstisku objektu,
kurā piedalītos gan "Latvijas dzelzceļš",
gan Rīgas Dome, gan arī privātās struktūras
ar savu kapitālu, tātad būtu akciju sabiedrība...
Diemžēl uz šādu ideju... "Latvijas
dzelzceļš" kategoriski visu laiku arī iestājas
un labāk atļauj, lai Dzelzceļnieku kultūras
nams eksistētu kā vāji funkcionējoša
struktūrvienība, un šeit diemžēl,
kā jau teicu, es nevaru piekrist cienījamā Krištopana
kunga viedoklim. Es gribētu saņemt papildu informāciju,
kādā veidā un kā tiek plānota Dzelzceļnieku
kultūras nama tālākā darbība, lai
šī iestāde dotu valstij drīzāk peļņu,
nevis šos zaudējumus, lai diemžēl nebūtu
tā, ka bieži vien Dzelzceļnieku kultūras
nams ir auksts, neapkurināts, kur tie paši klubi un
pulciņi vāji funkcionē. Paldies par uzmanību.
Sēdes vadītājs. Atbildi sniedz
Vilis Krištopans - satiksmes ministrs. Lūdzu! Atbilde
rakstiska mums ir, tātad 2 minūtes.
V.Krištopans (satiksmes ministrs).
Godājamais Prezidij! Godājamie deputāti!
Es pateicos Lujāna kungam par uzslavu, ne vienmēr
izdodas saņemt uzslavu no opozīcijas. Kas attiecas
uz Dzelzceļnieku kultūras namu, tad, protams, arī
šeit mums ar jums domas pilnīgi sakrīt, jo mēs
nekādā gadījumā nedrīkstam uzkraut
pasažieriem un tarifiem kaut kādu papildu slodzi,
kāda bija šī slodze gan bērnudārzu,
gan arī kultūras nama gadījumā. Tas tiešām,
kā jūs sakāt, ir nerentabls. Vēl jo vairāk.
Mūsu stratēģija un valdības stratēģija
no pirmās dienas ir tāda, ka katram ir jānodarbojas
ar to, ko viņš māk. Ja dzelzceļam jāpārvadā
kravas un pasažieri, tad viņam nevajadzētu
uzturēt dzīvojamo fondu. Kā mēs zinām,
"Latvijas dzelzceļam" ir 50 000 dzīvokļu,
un tās arī ir izmaksas, kas slēpjas tarifos,
Protams, es vēlreiz pārbaudīšu to, kādā
stāvoklī ir Dzelzceļnieku kultūras nams,
bet ļoti labi būtu, ja viņš būtu vispār
ārā no akciju sabiedrības "Latvijas dzelzceļš"
bilances un neradītu papildu zaudējumus pasažieriem
un kravām. Bet es būšu pret to, lai "Latvijas
dzelzceļš" nodarbotos ar šādu biznesu
- ar kultūras pasākumu pārdošanu vai sniegšanu.
Tā ir pavisam cita nodarbošanās. Dzelzceļam
jāpārvadā kravas un pasažieri. Paldies.
Sēdes vadītājs. Paldies. Papildjautājumi uzdoti netiek. Jautājums izskatīts.
Nākamais darba kārtības jautājums
- deputātu Lujāna, Bartaševiča, Golubova,
Valdmaņa, Deņisova jautājums satiksmes ministram
Vilim Krištopanam par valsts autotransporta parku un tā
paredzamo lielumu 1997. gadā un summu, kas paredzēta
1997. gada valsts budžetā maksājumiem par valsts
transporta līdzekļu civiltiesiskās atbildības
obligāto apdrošināšanu. Jautājuma
motivācijai vārds Modrim Lujānam. Lūdzu!
3 minūtes.
M.Lujāns (frakcija "Sociālistiskā partija - Līdztiesība").
Cienījamie kolēģi! Laikam viens
no Latvijas lielākajiem detektīvromāniem būtu
tas, kā es jau labu laiku mēģinu uzzināt,
it sevišķi pēc tam, kad Vītola kungs,
Finansu ministrijas parlamentārais sekretārs, iepazīstināja
ar to, ka ir ieplānots šā gada budžetā
valsts transporta apdrošinājums, - kā es mēģinu
uzzināt, kādā summā no budžeta līdzekļiem
tas izsakāms. Un tādēļ es biju spiests
griezties pie cienījamā Krištopana kunga ar lūgumu,
lai uzzinātu valsts autotransporta līdzekļu skaitu.
Nu, protams, šajā gadījumā patīkami...
es arī pārrunāju ar Krištopana kungu pirms
sēdes... viņš man iedeva kopējo automašīnu
skaitu valstī. Un, protams, diemžēl izrādās,
ka tiešais, konkrētais valsts autotransporta līdzekļu
skaits Krištopana kungam nav zināms, un, izrādās,
būs jāgriežas pie katra ministra individuāli,
lai uzzinātu, cik ir Aizsardzības ministrijā
mašīnu, kas būs civiltiesiski jāapdrošina,
cik ir Iekšlietu ministrijā un visās pārējās
sfērās. Diemžēl tādu skaitli pagaidām
es neesmu saņēmis. Bet kādēļ šis
jautājums ir? Tas ir sakarā ar civiltiesisko apdrošināšanu.
Pat pēc šīs tabulas, kas ir piedāvāta,
pēc kopējā automašīnu skaita es
aprēķināju aptuveni, tikai aptuveni, jo te
vēl parādās, ka būs vēl 55 tūkstoši
papildmašīnu, te vēl nav norādīti
traktori, nav norādīta arī civiltiesiskā
apdrošināšana, kas var notikt pilsētas transportam,
pašvaldību transportam, un šeit izveidojas ļoti
interesanta situācija. Aptuvenais naudas daudzums, kāds
iet apdrošināšanas firmām, minimāli
aprēķinot, ir 29 541 049 lati. Cienījamie
kungi, tādēļ es konkrēti gribētu
saņemt informāciju (un varbūt tas patiešām
būs arī nākamais jautājums jau jaunajam
finansu ministram vai arī Počas kundzei) par to,
kādā summā izsakāma valsts daļa.
Cik no valsts budžeta šinī bezdeficīta budžeta
gadā tiks atdots apdrošināšanas firmām.
Man konkrēti gribas zināt, kāpēc bezdeficīta
budžeta gadā tiek izdarīti šādi sociālie
eksperimenti, vai no maija notiks arī valsts transporta
apdrošināšana, vai tā jau ir notikusi no 1.
janvāra. Un, ja nav notikusi, vai ir šī nauda,
kas varētu parādīties kā handikaps, un
kā šī nauda tiks izlietota? Cienījamie deputātu
kungi! Šī nauda ir ieplānota šā gada
budžetā (ja Vītola kungs nekļūdās,
protams). Ja līdz maijam valsts transports netiek apdrošināts,
tātad ir papildu līdzekļi, kas ir atvērti,
un mani interesēs arī, dabiski, no Šķēles
kunga uzzināt, kā šie līdzekļi tiks
izlietoti. Es uzskatu, ka šī civiltiesiskā apdrošināšana
tādā veidā ir amorāla, it sevišķi
bezdeficīta budžeta gada laikā, kad mēs
"apgriežam" sociālās programmas. Bet
varbūt arī Krištopana kungs atbildēs uz
jautājumu, par kādām summām tas notiek
un cik ir apdrošināts caur valsts budžetu.
Sēdes vadītājs. Atbildi sniedz
Vilis Krištopans - satiksmes ministrs. Lūdzu!
V.Krištopans (satiksmes ministrs).
Godājamais Prezidij, godājamā Saeima! Protams, ka mums nav tādu datu par to, kas ir šo autotransporta līdzekļu īpašnieks un vai tā ir vieglā automašīna vai smagā, jo, ja tā pieder uzņēmumam, mums nav datu un nav arī vajadzīgi dati, ziņas par to, kas ir uzņēmuma īpašnieks - privātpersona vai valsts vai vairāki citi uzņēmumi.
Kas attiecas uz šo filozofiju, man liekas tā: ja mēs tagad civiltiesiski neapdrošināsim valstij piekrītošus autotransporta līdzekļus, kas tādā gadījumā segs šo kaitējumu, kuru šie autotransporta līdzekļi nodara? Un man liekas, ka filozofijai ir jābūt ļoti vienkāršai - neatkarīgi no īpašuma formas visiem jābūt absolūti vienādām tiesībām un pienākumiem.
Kas attiecas uz šo budžeta līdzekļu
daudzumu, kas asignēti, man ir ļoti grūti to
pateikt, to laikam var pateikt katrs ministrs atsevišķi.
Jo, piemēram, Satiksmes ministrijai nepieder neviena automašīna.
Neviena. Un es varu atbildēt tikai par Satiksmes ministriju.
Tā ka es tik tiešām nevaru atbildēt, jo
man nav informācijas.
Sēdes vadītājs. Modris Lujāns
- papildjautājums.
M.Lujāns. Cienījamie kolēģi!
Es domāju, ka lielākā daļa deputātu
ir izlasījuši cienījamā Krištopana kunga
atbildi. Šeit raksta tomēr ļoti interesanti. Pēc
Latvijas Republikas Satiksmes ministrijas Ceļu satiksmes
drošības direkcijas datiem... Un tātad, piedodiet,
Krištopana kungs... Protams, es pilnīgi uzticos jums,
ticu, ka jums pakļautajā ministrijā nav nevienas
mašīnas, jūs tās vai nu iznomājat,
vai vēl kaut kādā citādā veidā
sagādājat, tas ir pilnīgi normāli, tas
ir bizness. Bet, cienījamie kolēģi, vai tad
arī Ceļu satiksmes drošības direkcijā
un tajā skaitā arī Ceļu satiksmes drošības
birojā nav informācijas, kam mašīna ir pakļauta
vai kam tā pieder? Šie dienesti ir pakļauti Latvijas
Republikas Satiksmes ministrijai, cik es saprotu. Vai šinī
gadījumā jūsu atbildi nevar uzskatīt vienkārši
kā diezgan... tādu sava veida atrakstīšanos
un nevēlēšanos saņemt no sev pakļautajām
apakšstruktūrām nedaudz plašāk izvērstu
atbildi? Jo mani personīgi... es domāju, ka, ja autotransports
ir fiksēts...
Sēdes vadītājs. Minūte ir
pagājusi, Lujāna kungs... Atbildi uz papildjautājumu
sniegs Krištopana kungs. Lūdzu!
V.Krištopans (satiksmes ministrs).
Man ir ļoti grūti atbildēt uz jautājumu, kāds ir uzdots, - cik liels ir valsts autotransporta parks un tā paredzamais lielums 1997. gadā? Tādu datu Satiksmes ministrijā nav. Ceļu satiksmes drošības direkcijas uzdevums ir reģistrēt autotransporta līdzekļus, vadoties pēc noteiktās likumdošanas, izsniegt tiem numura zīmes, reģistrēt visus autovadītāju apliecību īpašniekus, kā arī turēt pilnīgā kārtībā valsts nozīmes reģistru, kas attiecas uz visiem autotransporta līdzekļiem. Tur var, piemēram, parādīties kāds uzņēmums, kurš varbūt pieder... kuru ir dibinājusi Aizsardzības ministrija, un mēs nevaram... tik tālu šīs ziņas vairs nesniedzas, un es arī neredzu nekādas vajadzības, jo Ceļu satiksmes drošības direkcijas uzdevums ir reģistrēt transporta līdzekļus.
Sēdes vadītājs. Paldies. Papildjautājumu vairāk nav. Jautājums izskatīts.
Godātie kolēģi! Diemžēl tikai nupat mēs esam saņēmuši 5 deputātu iesniegumu Prezidijam, kurā viņi, pamatojoties uz Saeimas kārtības ruļļa 122. pantu, lūdz izdarīt izmaiņas 16. janvāra sēdes darba kārtībā un sakarā ar iekšlietu ministra Turlā attaisnotu prombūtni atbildes uz 102. un 103. jautājumu pārcelt uz nākamo sēdi. Tie ir mūsu nākamie jautājumi, ceturtais un piektais, kuri ir adresēti Ministru prezidentam Šķēlem un iekšlietu ministram Dainim Turlajam.
Tātad, godātie kolēģi, sakarā ar to, ka no valdības cits ministrs atbildes sniegšanai nav sagatavojies, šos jautājumus pārceļam uz nākamo sēdi, kas būs veltīta valdības atbildēm uz deputātu jautājumiem.
Lūdzu reģistrāciju! Reģistrējušies
ir 83 deputāti. Lūdzu nolasīt reģistrācijas
rezultātus Rudzīša kungu!
M.Rudzītis (6. Saeimas sekretāra biedrs).
Cienījamie kolēģi! Nav reģistrējušies:
Raitis Apalups,
Ziedonis Čevers,
Oļegs Deņisovs,
Roberts Dilba,
Roberts Jurdžs,
Ernests Jurkāns,
Juris Kaksītis,
Jānis Kazāks,
Paulis Kļaviņš,
Andrejs Krastiņš,
Ludmila Kuprijanova,
Imants Liepa,
Valdis Nagobads,
Aida Prēdele,
Jānis Rubulis.
Sēdes vadītājs. Paldies, godājamie deputāti! 16. janvāra Saeimas sēdi paziņoju par slēgtu.
Nākamā kārtējā sēde
nākamajā ceturtdienā pulksten 9.00.
Redaktores: L.Bumbura, J.Kravale
Datoroperatores: S.Bērziņa, M.Ceļmalniece,
I.Kuzņecova
Korektores: D.Kraule, J.Kurzemniece, S.Stikute