Priekšsēdētājs. Lūdzu, ieņemiet vietas! Atklājot 21. aprīļa plenārsēdi, lūdzu, izskatīsim Prezidija izsludināto plenārsēdes darba kārtību un pēc tam frakcijas "Latvijas ceļš" un Latvijas Zemnieku savienības deputātu iesniegumu: "Lûdzam izsludināt sēdes pārtraukumu līdz pulksten 9.45".
Par procedūru? Lūdzu - Andrejs Panteļējevs.
A.Panteļējevs (LC).
Cienījamais priekšsēdētāj,
cienījamie klātesošie! Es lūdzu tomēr
piešķirt nepieciešamo pārtraukumu, jo tas
ir saistīts arī ar darba kārtību šodien.
Tātad mēs divas frakcijas - "Latvijas ceļš"
un Zemnieku savienība - lūdzam iespēju noturēt
ārkārtas frakciju sēdi un tāpēc
lūdzam sēdi pārtraukt līdz pulksten 9.45
pirms darba kārtības apspriešanas.
Priekšsēdētājs. Lūdzu zvanu! Viens deputāts ir runājis "par". Vai kāds vēlas izteikties "pret"? Tad balsosim par frakcijas "Latvijas ceļš" un Latvijas Zemnieku savienības ierosinājumu - izsludināt sēdes pārtraukumu līdz pulksten 9.45. Lūdzu rezultātu! Par - 45, pret - 10, atturas - 6. Pārtraukums līdz pulksten 9.45.
Priekšsēdētājs. Lūdzu,
ieņemiet vietas! Turpināsim sēdi! Vārds
Ministru prezidentam Valdim Birkavam.
V.Birkavs (Ministru prezidents).
Godātais Saeimas priekšsēdētāj, godātā Saeima! Ņemot vērā to, ka vakar ar balsojumu par pilnvaru došanu Valsts prezidentam Saeima praktiski neatbalstīja valdības realizēto ārpolitiku un drošības politiku, kā arī noraidīja opozīcijas projektu, uzskatu par neiespējamu turpmāk pildīt savus pienākumus bez Saeimas uzticības apliecinājuma.
Tādēļ ierosinu nekavējoties
iekļaut darba kārtībā jautājumu par
uzticību valdībai. Rakstiski dokumenti tūdaļ
tiks iesniegti.
Priekšsēdētājs. Vai kāds vēlas runāt? Es, godātie deputāti, ierosinu to iekļaut darba kārtībā tūlīt pēc Prezidija ziņojumiem par ienākušajiem likumprojektiem.
Aleksandrs Kiršteins.
A.Kiršteins (LNNK).
Godājamais priekšsēdētāj,
godājamie deputāti! Lai apspriestu radušos situāciju,
šoreiz LNNK frakcija saskaņā ar Kārtības
ruļļa 50. pantu lūdz pārtraukumu uz 45
minūtēm.
Priekšsēdētājs. Viens runā
"par"... Vai "pret" kāds vēlas
runāt? Andrejs Panteļējevs. Lūdzu!
A.Panteļējevs (LC).
Cienījamie klātesošie! Mūsu
frakcija ir gatava piekrist pārtraukumam, bet pirms tam
lūdzam tomēr nobalsot par iekļaušanu darba
kārtībā. Un tad mēs varam taisīt
pārtraukumu, lai frakcijas var apspriesties.
Priekšsēdētājs. Vai iesniedzēji piekrīt? Vispirms balsosim par Ministru prezidenta ierosinājumu - iekļaut balsojumu par uzticību valdībai tūlīt pēc Prezidija ziņojumiem - un pēc tam izskatīsim LNNK frakcijas lūgumu. Lūdzu zvanu! Lūdzu, balsosim priekšlikumu - iekļaut darba kārtībā uzticības balsojumu valdībai pēc Prezidija ziņojumiem par ienākušajiem likumprojektiem. Lūdzu rezultātu! Par - 70, pret - nav, atturas - 6. Pieņemts.
Tagad balsosim LNNK frakcijas iesniegumu - sarīkot 45 minūšu pārtraukumu, tas ir - līdz pulksten 10.40. Lūdzu, balsosim! Lūdzu rezultātu! Par - 73, pret - 1, atturas - 2. Pārtraukums līdz pulksten 10.40.
Lūdzu - Aristids Lambergs!
A.Lambergs (LNNK).
Es lūgtu tūlīt visus nacionālā
bloka deputātus un visus pārējos, kuri ir vienādi
domājoši, blakustelpā uz sēdi. Lūdzu,
visi tiek laipni aicināti! Paldies.
Priekšsēdētājs. Ieņemiet vietas! Vēlreiz lūdzu deputātus ieņemt vietas vai arī konsultācijas turpināt ārpus plenārsēdes. Deputāt Bukovski, deputāt Amerik, deputāt Kreitus, lūdzu, ieņemiet vietas. Turpinām sēdi. Vai kāds pēc pārtraukuma vēlas vārdu? Nevēlas. Tad izskatām darba kārtību.
Pirmais - Prezidija ziņojumi par ienākušajiem likumprojektiem. Likumprojekts "Par Latvijas Republikas valdības un Lietuvas Republikas valdības Konvenciju par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu". Dokuments nr.398, to iesniedzis Ministru kabinets. Vai pret Saeimas Prezidija slēdzienu ir kādas iebildes? Nav. Tad Saeima nolemj šo likumprojektu nodot Budžeta un finansu komisijai un noteikt, ka tā apkopo un sagatavo likumprojektu iesniegšanai un izskatīšanai Saeimā.
Nākamais likumprojekts - "Par Latvijas Republikas un Polijas Republikas līgumu par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu". Iesniedzis Ministru kabinets, dokuments nr.399. Vai kādam ir iebildes pret Saeimas Prezidija slēdzienu? Nav. Tad Saeima nolemj to nodot Budžeta un finansu komisijai un noteikt, ka tā apkopo saņemtos priekšlikumus un iesniedz izskatīšanai Saeimas plenārsēdē.
Likumprojekts "Par Latvijas Republikas Satversmes tiesas likumu". Dokuments nr.400, iesniedzis Ministru kabinets. Vai deputātiem ir kādas piebildes par Saeimas Prezidija slēdzienu? Nav. Tad Saeima nolemj nodot to Juridiskajai komisijai un noteikt, ka tā apkopo saņemtos priekšlikumus un sagatavo minēto likumprojektu kopā ar priekšlikumiem izskatīšanai Saeimā.
Likumprojekts "Grozījumi un papildinājumi likumā "Par cukuru"". Dokuments nr.402, iesniedzis Ministru kabinets.Vai ir kādas iebildes pret Saeimas Prezidija slēdzienu? Nav. Tad Saeima nolemj nodot to Tautsaimniecības, agrārās un reģionālās politikas komisijai un noteikt, ka tā apkopo saņemtos priekšlikumus un sagatavo minēto likumprojektu izskatīšanai Saeimas plenārsēdē.
Nākamais likumprojekts "Par papildinājumiem likumā "Par dzīvojamo telpu īri"". Iesnieguši deputāti Kuprijanova, Ameriks, Bukovskis, Kaža, Ernests Jurkāns. Vai ir kādas iebildes? Nav. Tad Saeima nolemj nodot to Juridiskajai komisijai un Sociālo un darba lietu komisijai un noteikt, ka Sociālo un darba lietu komisija apkopo saņemtos priekšlikumus un sagatavo šo likumprojektu izskatīšanai Saeimā.
Likumprojekts "Grozījumi un papildinājumi Latvijas Republikas likumā "Par tiesu varu"". Dokuments nr.397, iesniedzis Ministru kabinets.
Ivars Silārs - "Latvijas ceļš",
lūdzu!
I.Silārs (LC).
Cienījamais priekšsēdētāj!
Tā kā līdzšinējā prakse pierāda,
ka mums nevajadzīgi rodas konflikti ar citām komisijām,
kurām arī ir uzdots izskatīt šos likumprojektus
un tās iesniedz mums pēc mēneša, tad,
kad mēs jau sen esam izskatījuši un jau iesnieguši
caur Prezidiju Saeimai, tad es lūdzu gan šajā
- 6.darba kārtības punktā, gan arī 9.
punktā norādīt, ka apkopo līdz 4.maijam.
Priekšsēdētājs. Deputāts
Aivars Endziņš - "Latvijas ceļš".
Lūdzu!
A.Endziņš (LC).
Cienījamo priekšsēdētāj,
cienījamie deputāti! Es lūgtu šo likumprojektu
kā atbildīgajai komisijai nodot Juridiskajai komisijai,
jo šis bloks ir saistīts tieši ar likumu "Par
Satversmes tiesu", un tie faktiski būtu jāizskata
vienlaicīgi. Tāpēc es lūgtu nozīmēt
par atbildīgo komisiju Juridisko komisiju.
Priekšsēdētājs. Ivars Silārs - Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētājs neiebilst. Vai neviens neiebilst arī pret izvirzīto termiņu? Nē. Tad Saeima pieņem lēmumu - nodot Aizsardzības un iekšlietu komisijai un Juridiskajai komisijai un noteikt, ka Juridiskā komisija apkopo saņemtos priekšlikumus un sagatavo minēto likumprojektu kopā ar priekšlikumiem, kuri ir iesniegti līdz 4.maijam, izskatīšanai Saeimas plenārsēdē.
Likumprojekts "Latvijas Republikas Reliģisko organizāciju likums" - iesniegusi Cilvēktiesību komisija, dokuments nr.403. Nav iebildes. Tad Saeima nolemj nodot to Cilvēktiesību komisijai un Vides un sabiedrisko lietu komisijai un noteikt, ka Cilvēktiesību komisija apkopo saņemtos priekšlikumus un sagatavo minēto likumprojektu kopā ar priekšlikumiem izskatīšanai Saeimas plenārsēdē.
Nākamais likumprojekts - "Par politiski represētās personas statusa noteikšanu komunistiskā un nacistiskā režīma represijās cietušajiem". Dokuments nr. 404, iesniegusi Cilvēktiesību komisija. Vai ir kādas iebildes? Nav. Tad Saeima nolemj nodot to Cilvēktiesību komisijai, Vides un sabiedrisko lietu komisijai un nosaka, ka Cilvēktiesību komisija apkopo saņemtos priekšlikumus un iesniedz likumprojektu izskatīšanai Saeimā.
Likumprojekts "Grozījumi likumā "Par Aizsardzības spēkiem"". Iesniedzis Ministru kabinets, dokuments nr. 421. Nav iebildes? Nav. Tad, ņemot vērā Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētāja Ivara Silāra priekšlikumu un to, ka deputātiem nebija iebilžu, Saeima nolemj nodot to Aizsardzības un iekšlietu komisijā izskatīšanai un nosaka, ka tā apkopo saņemtos priekšlikumus, kuri iesniegti līdz 4.maijam, un sagatavo izskatīšanai Saeimas plenārsēdē.
Līdz ar to Prezidija ziņojumi ir izskatīti, bet lūgumi par izmaiņām Saeimas plenārsēdes darba kārtībā tiks izskatīti pēc tam, kad mēs būsim izskatījuši pirmo balsojumu, kurš noteica, ka jāizskata Ministru prezidenta Valda Birkava iesniegums, bet Saeimas sagatavoto lēmumprojektu mēs izskatām pēc Prezidija ziņojumiem par ienākušajiem likumprojektiem.
Un tā sākam izskatīt dokumentu nr.830 un dokumentu nr. 431. Vai kāds vēlas runāt debatēs? Nevēlas. Lūdzu zvanu!
Godātie deputāti! Vai frakcijas ir gatavas balsojumam? Mēs balsosim par dokumentu nr.431 - par Saeimas lēmuma projektu ar šādu tekstu: "Saeima šā gada 21.aprīļa plenārsēdē izsaka uzticību Ministru kabinetam". Lai lēmums tiktu pieņemts, ir jābūt 50 balsīm.
Godātie deputāti! Es precizēju - šīs 50 balsis tātad ir vajadzīgas no tiem, kas piedalās plenārsēdē, lai balsojot būtu 50 procentu balsu.
Par procedūru? Ilga Grava.
I.Grava (DP).
Civilizētā sabiedrībā -
zinātnieku aprindās, Universitātē, citās
augstskolās, kad balso par kāda cilvēka atbilstību
ieņemamajam postenim, šis cilvēks parasti vai
nu balsošanā nepiedalās vai atturas. Tāpēc
man ir priekšlikums Ministru kabineta locekļiem - atturēties,
balsojot pašiem par sevi, un ievērot morāli
un ētiku. Jo, kā tas būs, ja ministrs pats
balsos par uzticības izteikšanu sev? Padomājiet,
lūdzu, par šo lietu! Un ne velti... (Aplausi.) Ne velti
Demokrātiskā partija savā laikā Ministru
kabinetam ierosināja - aizejiet no deputātu sola uz
to brīdi, kamēr esat valdībā, un atgriezieties,
kad vairs valdībā neesat!
Priekšsēdētājs. Par procedūru?
Māris Budovskis. Jāsaka, ka es atvainojos, deputāte
Grava saņem piezīmi, jo viņa nerunāja
par procedūru. Un tad, kad mēs atklājam debates,
tad neviens deputāts nepieteicās. Lūdzu,deputāt
Budovski, jums vārds par procedūru.
M.Budovskis (LNNK).
Priekšsēdētāja kungs, cienītie
kolēģi! Mani pārņem zināms mulsums,
jo tagad es vairs nesaprotu, vai aicinājums valdībai
nebalsot - pašai par sevi - ir par procedūru vai nav
par procedūru. Es domāju, ka arī es teikšu
par procedūru un gribēšu atbalstīt Gravas
kundzes teikto, jo citādi man tas atgādinās
situāciju, ka kāds cilvēks ar savu sievu pieiet
mājās pie spoguļa un uzdod paši sev jautājumu:
vai mēs esam labi? Ta abi divi pakrata galvu un saka: mēs
esam labi. Pēc tam iziet uz ielas un saka, ka visa māja
saka, ka mēs esam labi. (Zālē smiekli un aplausi.)
Priekšsēdētājs. Arī jūs, deputāt Budovski, saņemat piezīmi.
Godātie deputāti! Kolēģiem
bija nepieciešamība izteikt šīs savas domas,
un viņi izteica tādā formā, tādā
veidā un tādā reizē, kādā
viņi vēlējās. Bet man līdz ar
to ir jāatgādina Saeimas lēmums, par ko mēs
balsojam. Tātad mēs balsojam par šādu
lēmuma projektu: "Saeima šā gada 21.aprīļa
plenārsēdē izsaka uzticību Ministru
kabinetam." Zvans bija? Bija. Lūdzu, balsosim par
šo Saeimas lēmuma projektu. Balsojam. Lūdzu rezultātu!
Par - 51, pret - 21, atturas - 15. Lēmums pieņemts.
(Aplausi.)
V.Birkavs (Ministru prezidents).
Godātā Saeima! Es pateicos par uzticību.
Kabinets pilnā sastāvā turpinās darbu.
Priekšsēdētājs. Par darba kārtību. Ir divi iesniegumi. Pirmais - dokuments nr. 429. Frakcijas "Latvijas ceļš" deputāti lūdz Saeimu 1994.gada 21.aprīļa sēdes darba kārtībā izdarīt izmaiņas un darba kārtībā izskatāmos likumprojektus izskatīt šādā secībā. Un tālāk ir pārskaitīta šī secība. Jums šis dokuments ir izsniegts. Iesniegšanas kārtībā tas ir pirmais dokuments. Un nākamo mēs izskatīsim frakcijas "Tçvzemei un brīvībai" iesniegto lūgumu.
Godātie iesniedzēji, deputāti Panteļējevs, Bērziņš, Inkēns, Piebalgs un pārējie lūdz jūsu komentāru! Šeit jūs rakstāt tā: "Likumprojektu izskatīt pēc pastāvīgo priekšlikumu izskatīšanas." Kuru sadaļu jūs domājāt ar šo formulējumu? Pēc trešās sadaļas? Pirms ceturtās sadaļas? Likumprojektus "Par valsts civildienestu", par pašvaldību un pārējos. Vai kādam ir iebildes? Nav. Esam akceptējuši.
Dokuments, kuru iesniegusi frakcija "Tçvzemei un brīvībai": "Mçs, apakšā parakstījušies Saeimas deputāti, ierosinām Saeimas 21.aprīļa plenārsēdes darba kārtībā ziemas sesijas dokumenta nr. 301 izskatīšanu pārcelt uz darba kārtības trešo sadaļu kā tās 5.punktu." Kurš pēc kārtas ir šis dokuments nr.301? Deputāt Milberg, kurš pēc kārtas tas ir?
Godātie deputāti! Pēc trešās sadaļas mēs esam jau izdarījuši izmaiņas, bet tas nenozīmē, ka citi deputāti nevar ierosināt vēl arī citas izmaiņas.
Jānis Lagzdiņš - "Latvijas
ceļš".
J.Lagzdiņš (LC).
Priekšsēdētāja kungs, kolēģi
deputāti! Es noteikti iebilstu pret šādu priekšlikumu
- izskatīt Izmeklēšanas komisijas ziņojumu.
Vismaz ne ātrāk, iekams tiktu izskatīts otrajā
lasījumā likums "Par pašvaldību".
Tādēļ es iebilstu pret šādu priekšlikumu.
Priekšsēdētājs. Vai vēl kāds vēlas runāt? Lūdzu zvanu! Balsosim par frakcijas "Tçvzemei un brīvībai" ierosinājumu - 301.dokumenta izskatīšanu pārcelt uz darba kārtības trešo sadaļu kā tās piekto punktu. Balsojam. Rezultātu! Par - 21, pret - 29, atturas - 14. Lēmums nav pieņemts.
Par atvaļinājuma piešķiršanu
- Imants Daudišs, Saeimas sekretārs. Lūdzu!
I.Daudišs (Saeimas sekretārs).
Godātie kolēģi! Deputāts
Aleksandrs Pētersons ir iesniedzis šādu iesniegumu:
"Lûdzu piešķirt atvaļinājumu
un attaisnot manu prombūtni no šā gada 19.aprīļa
līdz 11.maijam. Dodos darba vizītē uz Kanādu
sakarā ar Toronto "Tçvzemei un brīvībai"
atbalsta grupas un "Daugavas vanagu" Toronto nodaļas
uzaicinājumu, kā arī uz Vāciju sakarā
ar Kurzemes cietokšņa Atceres komitejas uzaicinājumu."
Tātad Prezidijs ir piekritis šim iesniegumam un no savas
puses akceptē šo atvaļinājumu, bet saskaņā
ar Kārtības rulli tas jālemj Saeimai.
Priekšsēdētājs. Lūdzu, vai kādam no deputātiem ir iebildes? Un vai ir nepieciešama balsošana? Nav iebildes. Lēmums pieņemts.
Tālāk par amatpersonu apstiprināšanu un atbrīvošanu no amata - par izmaiņām Latvijas Republikas Centrālās zemes komisijas sastāvā (dokuments nr. 416). Vai kāds vēlas runāt? Lūdzu zvanu! Lūdzu, balsosim par Saeimas lēmuma projektu: "Saeima nolemj atsaukt Saeimas deputātu Andri Rozentālu no Latvijas Republikas Centrālās zemes komisijas sastāva." Un otrs: "Ievēlēt par Latvijas Republikas Centrālās zemes komisijas locekli Saeimas deputātu Mārtiņu Ādamu Kalniņu." Vai ir nepieciešama atsevišķa balsošana par katru? Varbūt kopumā? Nav iebildes. Nav. Tad balsojam par šo lēmuma projektu. Lūdzu rezultātu! 55 - par, pret - 1, 6 - atturas. Lēmums pieņemts.
Deputātu pieprasījumi un jautājumi.
Pieprasījumu komisijas referāts. Deputāt Jonīti,
kādā amatā jūs esat?
R.Jonītis (LC).
Esmu komisijas priekšsēdētāja
biedrs. Godātais priekšsēdētāj,
godātā Saeima! Es komisijas vārdā lūgtu
atļaut šo trešās sadaļas pirmo punktu
izskatīt šīs sēdes dienas otrajā
pusē sakarā ar to, ka Nacionālās drošības
komisijas slēdziens, kas bija nepieciešams šā
referāta sagatavošanai un jautājumu balsošanai,
Pieprasījumu komisijā netika savlaicīgi saņemts.
Šo jautājumu varētu izskatīt uzreiz pēc
pārtraukuma - pulksten l5.00.
Priekšsēdētājs. Mums atliek pieņemt zināšanai. Vai vajag atklāt debates? Pieņemam zināšanai un, kā jūs šeit ierosinājāt vai, pareizāk sakot, lūdzāt, gaidām jūsu ziņojumu.
Atbilde uz deputātu jautājumu ārlietu ministram Andrejevam par to, kādi pasākumi tiek veikti, lai panāktu vienošanos par jūras robežas noteikšanu ar Lietuvu.
Deputāts Aristids Lambergs - LNNK.
A.Lambergs (LNNK).
Atbilde ir saņemta laikā un ir apmierinoša.
Paldies.
Priekšsēdētājs. Paldies.
Nākamais - atbilde uz deputātu jautājumu Ministru
prezidentam Valdim Birkavam un izglītības, kultūras
un zinātnes ministram Jānim Vaivadam par pasākumiem
un atbalstu Nacionālajai bibliotēkai, lai tā
varētu atbrīvot Ikšķiles baznīcas
telpas.
J.Vaivads (izglītības, kultūras un zinātnes ministrs).
Cienījamo Prezidij, cienījamie kolēģi!
Tātad uz jautājumu ir sagatavota rakstiska atbilde
un iesniegta frakcijai. Mēs neesam saņēmuši
no frakcijas nekādus papildu jautājumus šajā
sakarībā, līdz ar to es uzskatu, ka jautājums
ir atbildēts.
Priekšsēdētājs. Nākamais
darba kārtības jautājums - atbilde uz deputātu
jautājumu Ministru prezidentam Valdim Birkavam un aizsardzības
ministram Valdim Pavlovskim sakarā ar aicinājumu Baltijas
valstu valdībām noslēgt līgumu par Baltijas
miera spēku bataljonu. Valdis Pavlovskis - aizsardzības
ministrs.
V.Pavlovskis (aizsardzības ministrs).
Godājamais Prezidij, mēs esam iesnieguši
rakstisku atbildi. Nekādus papildu jautājumus mēs
neesam saņēmuši un es pieņemu, ka mūsu
atbilde apmierina.
Priekšsēdētājs. Līdz
ar to trešās sadaļas jautājumi ir izskatīti
un tagad izskatīsim likumprojektu "Par valsts civildienestu".
Māris Gailis - "Latvijas ceļš".
M.Gailis (LC).
Cienījamais priekšsēdētāja
kungs, cienījamie kolēģi! Jums ir tabula ar
iesniegtajiem priekšlikumiem, un tur, uzreiz man jāsaka,
ir dažas izmaiņas. Kā mani lūdza pateikt
Leiškalna kungs, viņš atsauc savu priekšlikumu
attiecībā uz likuma 1.pantu, tātad mēs
to neapspriežam.
Priekšsēdētājs. Es ļoti
atvainojos, Gaiļa kungs, pagaidiet vienu sekundīti!
Es domāju, ka deputātiem arī neiet tik veikli
ar tiem materiāliem, un tāpēc pagaidiet vienu
sekundīti.
M.Gailis. Tātad tas ir dokuments nr.360-a.
Priekšsēdētājs. Man pagaidām
ir dokumenti nr.415. un nr.415-a. Jums, deputāti? Saskaņosim
dokumentus. Jums ir, Gaiļa kungs? Tā, varam sākt.
Lūdzu!
M.Gailis. Tātad deputāts Leiškalna
kungs atsauc savu priekšlikumu attiecībā uz 1.pantu,
un mēs to neapspriežam.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
M.Gailis. 2.pants - komisija ierosina izslēgt
trešo sadaļu, un tā ir sadaļa, kas precizē
pašvaldību ierēdņus. Mēs uzskatījām,
ka tas nav nepieciešams sakarā ar jaunā likuma
par pašvaldībām drīzu pieņemšanu.
Priekšsēdētājs. Vai deputātiem
ir iebildes? Nav. Tālāk, lūdzu.
M.Gailis. 3.pants. Lai precizētu to, ka politiskās
amatpersonas nav ierēdņi, jo tādi pārpratumi
varētu rasties, mēs uz komisijas ierosinājuma
pamata papildinājām 3.pantu ar nosauktajām politiskajām
amatpersonām, jo tās nav ierēdņi.
Priekšsēdētājs. Vai deputātiem
ir iebildes? Ilga Grava - Demokrātiskā partija, lūdzu.
I.Grava (DP).
Es gribētu saņemt paskaidrojumu: kopš
kura laika prokurors, tiesneši un tamlīdzīgi ir
politiskas personas? Te jābūt kādai citai motivācijai,
citādi mēs sākam kļūt smieklīgi.
M.Gailis. Nav teikts, ka prokurori un tiesneši
ir politiskas personas, bet gan ir pilnīgi skaidrs, ka Valsts
prezidents, Saeimas deputāti, ministri, valsts ministri,
parlamentārie sekretāri un pašvaldību deputāti
ir politiskas amatpersonas. Bet tur nav paskaidrots, kura ir politiska
amatpersona, kura nav, tur ir tikai teikts, ka visi nosauktie
amati nav ierēdņu amati. (No zāles deputāte
I.Grava: "Nevajag jaukt visus kopā!") Es atvainojos,
tātad es nepietiekami precīzi izteicos.
Priekšsēdētājs. Vai vēl
kāds vēlas runāt? Tālāk, lūdzu!
M.Gailis. 4.pants. Deputāta Gaiļa ierosinājums
- papildināt Valsts civildienesta pārvaldes uzdevumus,
lai tā varētu veikt kontroles un uzraudzības
funkcijas attiecībā uz ierēdņu amata
pretendentu sniegto informāciju. Komisijā akceptēts.
Priekšsēdētājs. Ir iebildes?
Nav. Tālāk, lūdzu!
M.Gailis. Atbildīgā komisija ierosina
papildināt 6.panta 8.apakšpunktu ar vārdu "aìenti".
Priekšsēdētājs. Ir iebildes?
Nav. Tālāk!
M.Gailis. Deputāts Gailis ierosina precizēt
12.panta trešo apakšpunktu šādi: Valsts civildienesta
pārvaldes norādītā kvalifikācijas
kategorija un mēnešalga.
Priekšsēdētājs. Deputāts
Līgotnis -"Latvijas ceļš". Lūdzu!
A.Līgotnis (LC).
Piedodiet, šeit tik ātri pagāja
garām, ka referents neminēja, ka 6.pantā vēl
tika izdarīti citi labojumi, par kuriem es gribēju
runāt. Pats pirmais labojums attiecībā uz 6.pantu
skan: 6.panta pēdējo daļu izslēgt. Par
to es gribēju runāt.
Priekšsēdētājs. Lūdzu,
atgriezīsimies pie 6.panta!
M.Gailis. Godātie kolēģi, tātad
komisijas priekšlikums skan: 6.panta pēdējo
daļu izslēgt. Es iebilstu pret šādu priekšlikumu
tādēļ, ka pēc mana ierosinājuma
otrajā lasījumā tika iebalsota tieši šī
pēdējā daļa, un šī pēdējā
daļa skan šādi: šajā pantā noteiktās
prasības ir attiecināmas arī uz visu līmeņu
tiesnešu un prokuroru amatu kandidātiem. Lai jums būtu
skaidrs, par ko šeit ir runa, es komentēšu: tas
attiecas uz to, ka par prokuroru un tiesnešu amatu kandidātiem
nedrīkstētu būt čekisti, ārvalstu
specdienestu aģenti un personas, kas ar tiem sadarbojušās,
kā arī ar likumiem vai Augstākās padomes
lēmumiem aizliegto organizāciju dalībnieki.
Es, protams, neuzskatu, ka komisija būtu gribējusi
atļaut šīm personām, kas sevi ir iepriekšējos
gados sakompromitējušas, strādāt tiesnešu
un prokuroru amatos. Es uzskatu, ka šeit ir cits mēģinājums
izdarīts. Faktiski, likumdošanas tehnikas jautājums.
Un, cik man ir zināms, komisija iestājas par to, lai
šos aizliegumus ieliktu šajos speciālajos likumos
- likumā "Par tiesu varu", likumā "Par
prokuratūru". Mēs varam iet pa dažādiem
ceļiem uz vienu un to pašu mērķi, taču
es vienmēr esmu uzskatījis, ka jāiet ir īsākais,
racionālākais ceļš. Man personīgi
ļoti negribas mūsu neatkarīgās valsts likumdošanā
praktiski katru likumu piesārņot ar šīm
tiešām nepatīkamajām normām, katrā
likumā atsaukties uz šiem čekistiem, likt šo
aizliegumu iekšā. Ja mēs to varam izdarīt
ar vienu likumu, tas, manuprāt, ir daudz racionālāk,
tas ir daudz ētiskāk, loģiskāk un pamatotāk.
Pašreiz jūs zināt, ka šis aizliegums atrodas
vienā likumā, kurš jau ir spēkā,
tas ir, vēlēšanu likumā. Šis tūlīt
tiks pieņemts, šis būs otrais, bet, ja šo
rindkopu izsvītros ārā, tad mums tāds
pats aizliegums būs jāieliek iekšā vēl
divos likumos - likumā "Par tiesu varu" un likumā
"Par prokuratūru", kurš pašreiz ir gatavs
trešajam lasījumam. Es aicinu neizslēgt šo
rindkopu un nepiesārņot citus likumus.
Priekšsēdētājs. Jānis
Lagzdiņš - "Latvijas ceļš".
J.Lagzdiņš (LC).
Priekšsēdētāja kungs, kolēģi
deputāti! Komisija ierosina nevis likumā "Par
tiesu varu" un likumā "Par prokuratūru"
atkārtot visas tās normas - gan aizliedzošās,
gan tās, kas dod zināmas sociālās garantijas
un piemaksas tiesnešiem un prokuroriem, bet gan izdarīt
šajos speciālajos likumos atsauci uz likuma "Par
civildienestu" attiecīgajiem pantiem, un tādējādi,
Līgotņa kungs un pārējie kolēģi,
nebūs jāpārskata šīs nepatīkamās
normas, kā to raksturoja Līgotņa kungs, katrā
atsevišķā likumā. Šo labojumu mūsu
komisija pieņēma pēc juristu ekspertu un
mūsu Juridiskā biroja ieteikuma. Tas ir jautājums
nevis pēc būtības, bet pēc formas -
par mūsu likumdošanas sakārtošanu.
Priekšsēdētājs. Godātie
deputāti, mēs pēc deputāta Līgotņa
lūguma esam atgriezušies pie 6.panta, un mums ir jābalso
par atbildīgās komisijas priekšlikumu - 6.panta
pēdējo daļu izslēgt. Otro un trešo
daļu mainīt vietām - pret to iebilda deputāts
Līgotnis, viņš izteica savus argumentus. Jūs
dzirdējāt arī citus argumentus, tāpēc,
lūdzu, balsosim par komisijas ierosināto labojumu!
Balsosim! Rezultātu! Par - 35, pret - 5, atturas - 7. Pieņemts.
Turpinām! (Starpsauciens no zāles: "Trīsdesmit
deviņi!")
M.Gailis. Tā...
Priekšsēdētājs. Godātie
deputāti, man tiešām lielas ērtības
balsojot, bet, lasot to tablo, ir zināmas neērtības.
Es ļoti atvainojos, - nevis 35, bet 39.
M.Gailis. Tā, 14.pants. Atbildīgā
komisija ierosināja ierēdņu kandidātu
solījumā ielikt vārdu "valsts" - valsts
noslēpumus nedrīkst izpaust. (Starpsauciens no zāles:
"Divpadsmitais pants!")
Priekšsēdētājs. Vienu sekundīti,
mums...
M.Gailis. Es ļoti atvainojos ar to pārlikšanu.
Priekšsēdētājs. Godātais
deputāt Gaili, esiet uzmanīgāks! Aivars Endziņš.
Vai jūs gribējāt runāt debatēs?
Vārds deputātam Aivaram Endziņam!
A.Endziņš (LC).
Cienījamo priekšsēdētāj,
cienījamie deputāti! Šis priekšlikums, ko
izvirza deputāts Gailis, - izteikt 12.panta otrās
daļas trešo apakšpunktu tādā redakcijā,
ka Valsts civildienesta pārvaldes norādītā
kvalifikācijas kategorija un mēnešalga... Bet
kas pieņem lēmumu - Civildienesta pārvalde
vai civiliestādes vadītājs? Ja mēs paskatāmies
iepriekš, kur ir norādīta Civildienesta pārvaldes
kompetence, tad redzam, ka tur tas nav teikts. Iznāk tāda
situācija, ka iestādes vadītājs izdod
pavēli par ierēdņa iecelšanu amatā,
bet tajā pašā laikā viņš var
pateikt tā: es atvainojos, bet, redz, Civildienesta pārvalde
ir noteikusi tādu algu un tādu kategoriju; es jau
tev dotu, bet mēs nevaram! Tas, kas bija iepriekš ierakstīts,
tas ir normālais. Tas, kas ir jānorāda pavēlē
par iecelšanu, - kāds ir amats, kāda ir kvalifikācijas
kategorija un kāda ir amatalga. Nevis, lūk, šī
Valsts civildienesta pārvaldes norādītā
pamatalga.
Priekšsēdētājs. Māris
Gailis, lūdzu!
M.Gailis. Saskaņā ar jau sagatavotajiem
Ministru kabineta noteikumiem, kuri reglamentēs Civildienesta
pārvaldes darbu, ir paredzēts, ka Civildienesta pārvalde,
balstoties uz eksaminācijas rezultātiem, piešķirs
ierēdnim kvalifikācijas kategoriju. Un tā būs
tā, kas būs jāuzrāda attiecīgajā
rīkojumā par iecelšanu. Alga - tā jau saistās
ar attiecīgo iestādi, kurā ierēdnis tiks
iecelts amatā. Mans aicinājums būtu: ja kolēģiem
ir iebildumi, tad vajag nobalsot par šo manu priekšlikumu.
Priekšsēdētājs. Mēs varam balsot tikai par rakstveida priekšlikumu, kurš šeit ir deputātiem priekšā. Vēlreiz vārds Aivaram Endziņam!
A.Endziņš (LC).
Cienījamo priekšsēdētāj,
cienījamie deputāti! Gaiļa kungs saka, ka tas
jau ir kaut kur Ministru kabineta noteikumu projektā, bet
tādā gadījumā tam vajadzēja būt
ierakstītam arī šeit likumā iekšā.
4.pants: "Valsts civildienesta pārvalde", kāda
ir Valsts civildienesta pārvaldes kompetence. Šeit kompetencē
tas norādīts nav, tālāk šeit tas parādās
jau tikai sakarā ar rīkojumu par iecelšanu amatā.
Vajag būt konsekventiem šajā gadījumā!
Tādā gadījumā tam vajadzētu būt
minētam kā funkcijai arī, lūk, šajā
4.pantā.
M.Gailis. Civildienesta pārvaldes funkcijās
ir pieņemt kvalifikācijas eksāmenus. Pareizāk
sakot, eksāmenus pieņem Valsts administrācijas
skola, un Valsts civildienesta pārvalde piešķir
kvalifikācijas kategoriju, un tas ir viss. Kvalifikācijas
kategorijas kā tādas pastāv un ir pieminētas
attiecīgajā likuma pantā.
Priekšsēdētājs. Lūdzu,
balsosim par 12.panta trešo punktu - "Valsts civildienesta
pārvaldes norādītā kvalifikācijas
kategorija un mēnešalga"! Balsosim! Rezultātu!
Par - 33, pret - 1, atturas - 13. Mēs balsosim vēlreiz,
jo nav kvoruma. Ja arī nākamajā balsojumā
nebūs kvoruma, tad lēmums nav pieņemts. Zālē
ir kvorums, bet balsošanā nav kvoruma, tāpēc
vēlreiz balsojam, un, ja nav lēmuma, tad liekam
mierā, jo... Par procedūru? Nē. Debatēs
Ivars Silārs - "Latvijas ceļš". Lūdzu!
I.Silārs (LC).
Arī es, cienījamie kolēģi,
gribu aizstāvēt Endziņa kunga pausto viedokli.
Un tas nemaz nav pretrunā ar Gaiļa kunga sacīto.
Tas, kas būs, tas netraucē to. Vai šeit mums
tiešām ir jānorāda, kas nosaka to kategoriju
un mēnešalgu? Te ir skaidri pateikts - tā, kā
bija otrā lasījuma redakcijā. Kas ir jānorāda
rīkojumā? Rīkojumā ir jānorāda
ierēdņa amats, kvalifikācijas kategorija un
mēneša amatalga. Kas to piešķirs, kur piešķirs,
- tas nav svarīgi, tas paliek ārpusē. Tas tad
būs tajos noteikumos, bet šeit ierakstīt noteikumu
normu likumā - tas nav loģiski. Un es domāju,
ka otrā lasījuma redakcija, ko aizstāvēja
Endziņa kungs, ir ļoti korekta. Es arī atbalstu
Endziņa kunga viedokli, ka ir jāsaglabā otrā
lasījuma redakcija.
Priekšsēdētājs. Zvanu! Deputāt
Gaili, jūs varat balsot tribīnē.
M.Gailis. Jā, tas tagad ir jaunums.
Priekšsēdētājs. Lūdzu,
balsosim par deputāta Gaiļa ierosinājumu - 12.
panta trešo punktu izteikt šādā redakcijā:
"Valsts civildienesta pārvaldes norādītā
kvalifikācijas kategorija un mēnešalga."
Rezultātu! 41 - par, pret - 9, atturas - 15. Ir pieņemta
deputāta Gaiļa iesniegtā redakcija.
M.Gailis. 14. pants. Atbildīgā komisija
ierosina svinīgā solījuma tekstu papildināt
ar vārdiem "valsts noslēpums". Ne tikai
dienesta, bet arī valsts.
Priekšsēdētājs. Lūdzu!
Deputāts Siliņš - "Latvijas ceļš".
ASiliņš (LC).
Godāto Prezidij, godātie deputāti! Es tribīnē nācu tādēļ, ka gribu informēt Saeimu par vienu lēmumu, kuru pieņēma Izglītības, kultūras un zinātnes komisija, bet tas attiecas uz 13. pantu. Diemžēl mēs nepaspējām to iesniegt laikā. Referents solīja to komentēt, bet, tā kā viņš to neizdarīja, es to izdarīšu.
Tātad šī norma attiecas uz priekšrocībām
ieņemt ierēdņa amatu, un tā būtu
otrajā apakšpunktā, kur ir runa par ierēdni,
kurš atbilst vislielākajam skaitam vēlamo nosacījumu,
proti, viņam ir pozitīva atsauksme un tā tālāk.
Mūsu komisija ieteica vēl normu "f" -
spēju orientēties Latvijas vēsturē
un nacionālās kultūras jautājumos. Es
sapratu no pārrunām ar referentu, ka tāda pārbaude
notiks, un vēlētos, lai referents komentētu,
kādā veidā šī norma tiks realizēta,
pieņemot ierēdņus darbā. Paldies par
uzmanību.
Priekšsēdētājs. Māris
Gailis - lūdzu!
M.Gailis. Es biju gatavojies pieminēt šo
ierosinājumu, kuru mēs neiestrādājām
tā iemesla dēļ, ka, otrdien, kad mēs
saņēmām šo ierosinājumu, tabula
jau bija gatava. Tātad eksaminācijas mācību
programmā ir iekļauts priekšmets "Vçsture
un nacionālā kultūra" un zināšanas
tiks pārbaudītas attiecīgā eksāmenā.
Tātad izlaista šī ļoti svarīgā
tēma nav.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
M.Gailis. Tātad 14. pantā ir ierosinājums
- papildināt ar "valsts noslēpumu".
Priekšsēdētājs. Deputāti
neiebilst. Tālāk!
M.Gailis. 20.pants. Komisija noņem savu ierosinājumu
attiecībā uz divām pirmajām rindkopām,
kas ir uzrakstītas ar treknāku tekstu labajā
pusē, bet paliek pie pēdējās rindkopas,
ko es tūlīt nolasīšu: "Ierēdņu,
ierēdņu kandidātu darbs brīvdienās
un svētku dienās kompensējams, piešķirot
citu atpūtas dienu vai samaksājot par to divkāršā
apmērā pēc civiliestādes vadītāja
rīkojuma." Tā ir precīzi Darba likumu kodeksa
norma.
Priekšsēdētājs. Aivars Endziņš
- "Latvijas ceļš".
A.Endziņš (LC).
Cienījamo priekšsēdētāj,
cienījamie deputāti! Es sapratu, ka noņem divas
nost, bet šī ceturtā daļa jeb otrā
rindkopa, kura ir ar trekniem burtiem iespiesta, - tā ir
otrā lasījuma varianta teksts, un trešā
daļa - tā ir normāla norma, kas atbilst darba
likumdošanai. Es nezinu, kāda šeit ir motivācija,
kaut gan arī atbildīgajai komisijai ir pavisam cits
priekšlikums. Man bija pirmām kārtām jautājums
- no kurienes tas ir parādījies? Kas tas ir par priekšlikumu?
Es katrā gadījumā uzskatu, ka tad būtu
jāatbalsta visas trīs šīs rindkopas. Arī
grūtniecēm nedrīkst uzlikt par pienākumu
pildīt valsts civildienestu naktī, brīvdienā
un svētku dienā. Vai nu vienskaitlī, vai daudzskaitlī
- visi jādod. Un otra rindkopa: ierēdņiem
un ierēdņu kandidātiem, kuriem ir bērni
līdz 3 gadu vecumam, nedrīkst bez viņu piekrišanas
uzlikt par pienākumu pildīt valsts civildienestu naktī,
brīvdienās un svētku dienās. Es domāju,
ka tas ir jāsaglabā.
M.Gailis. Tātad es saprotu, ka trešais
lasījums tiek pakļauts speciālai procedūrai,
kura ir noteikta Kārtības rullī. Mēs
apspriežam tikai rakstveida priekšlikumus, kas ir iesniegti
5 dienas pirms noteiktā trešā lasījuma.
Tā kā priekšlikuma, par kuru runāja Endziņa
kungs, šeit nav, mēs to nevaram apspriest. Komisija
to ir noņēmusi.
Priekšsēdētājs. Godātais
deputāt Gaili, šeit rodas problēma! Tas šeit
ir uzrakstīts, tas ir uzdrukāts, un šeit nav uzrakstīts,
ka komisija to noņem.
M.Gailis. Bet ir komisijas lēmums. Var pārbaudīt
protokolu. Un es komisijas vārdā esmu pilnvarots šeit
uzstāties.
Priekšsēdētājs. Deputāts
Aivars Endziņš.
A.Endziņš (LC).
Deputāts Gailis ir tiesīgs uzstāties
komisijas vārdā, bet acīmredzot tas, kas ir
ierakstīts dokumentā, ir un paliek. Un, ja ir iebildumi,
tad acīmredzot ir sēdes vadītājam jāliek
uz balsojumu.
Priekšsēdētājs. Godātie deputāti! Šī nianse nav reglamentēta, es varu tikai daudzmaz savā izpratnē kaut kādās loģiskās konsekvencēs domāt un piedāvāt arī jums domāt līdzi. Tiešām, ja šis priekšlikums ir drukātā veidā un ja kāds deputāts pieprasa balsošanu par to, tad man liekas, ka neatkarīgi no tā, ja tas tiek noņemts, tātad mēs pieņemam zināšanai, ka pati komisija ir pret, bet mums tiešām šo lietu vajadzētu izšķirt ar balsojumu.
Lūdzu, Inese Birzniece!
I.Birzniece (LC).
Ja es pareizi atceros no citām reizēm,
tad trešajā lasījumā deputāti var
ierosināt svītrot. Un, lai procedūra būtu
vienkāršāka, es ierosinātu svītrot
pirmo un otro teikumu, kas ir ar treknākiem burtiem, kas
ir tajā 3. ailītē, jo tad pastāv iepriekšējā,
otrā balsojuma redakcija, jo citādāk šīs
normas ir diskriminējošas pret sievietēm, jo
jādod iespēja... kā bija iepriekšējā
redakcijā, ka ierēdņiem, ierēdņu
kandidātiem, kuriem ir bērni līdz 3 gadu vecumam,
un grūtniecēm nedrīkst bez viņu piekrišanas
uzlikt par pienākumu pildīt valsts civildienestu naktī,
brīvdienās un svētku dienās.
Priekšsēdētājs. Lūdzu,
Jānis Lagzdiņš - "Latvijas ceļš".
J.Lagzdiņš (LC).
Priekšsēdētāja kungs, kolēģi
deputāti! Atšķirība starp otrajā
lasījumā nobalsoto redakciju un trešajam lasījumam
piedāvāto komisijas iesniegto redakciju nav liela.
Kāda tā ir? Otrajā lasījumā mēs
nobalsojām, ka ierēdņu kandidātiem,
kuriem ir bērni līdz 3 gadu vecumam, un grūtniecēm
nedrīkst bez viņu piekrišanas uzlikt par pienākumu
pildīt valsts dienestu naktī, brīvdienās
un svētku dienās. Trešajā lasījumā
mēs piedāvājam saglabāt šādu
nostādni attiecībā uz ierēdņiem,
ierēdņu kandidātiem, kuriem ir bērni
līdz 3 gadu vecumam, tātad izvēles tiesības,
bet attiecībā uz grūtniecēm tika noteikts,
ka nedrīkst uzlikt par pienākumu pildīt valsts
dienestu. Tātad tāda redakcija, kāda šobrīd
ir Darba likumu kodeksā. Bet komisija pēdējā
brīdī koriģēja savu nostādni,
ņemot vērā protestus, kuri bija saņemti
tieši no sievietēm, potenciālām ierēdnēm,
kuras teica tā: jā, mēs gribam būt grūtnieces,
mēs gribam būt ierēdnes un gribam strādāt
arī naktīs, ja tas ir nepieciešams, bet to mēs
darīsim, ja mēs to varēsim un spēsim,
ja mēs jutīsim sevī šo spēku. Tā
ka es uzskatu, godātie kolēģi, ka sievietei
pašai būtu jādod iespēja izvēlēties.
Ja viņa grib un var un viņas medicīniskais
stāvoklis atļauj, tādā gadījumā
viņa veic šo civildienestu. Bet, ja mēs tagad
nobalsotu par to redakciju, kuru piedāvā Endziņa
kungs un kura šobrīd ir Darba likumu kodeksā,
tad būtu uzreiz šāda situācija - tiklīdz
sieviete ir grūtniecības stāvoklī, viņa
nedrīkst pildīt civildienestu naktī, brīvdienās
un svētku dienās. Nekādā gadījumā
viņa to nedrīkstētu, kaut arī viņa
lūgšus lūgtu civiliestādes vadītāju,
ka grib strādāt.
Priekšsēdētājs. Godātie
deputāti! Es jums došu vārdu... Par procedūru.
Es nedaudz pārdomāju. Man liekas, ka tiešām
prakse būs pareiza, ja mēs balsosim par šo redakciju,
kura šeit ir piedāvāta ar trekno druku, jo kāda
šeit varētu būt... Bet jūs izšķirsieties,
vai jūs pieņemsiet šo redakciju vai paliks iepriekšējā
redakcija, tikai ar trešo no treknās izdrukas. Es jums
visu nolasīšu. Bet kāpēc ir jābalso?
Kā es saprotu, - lai ievērotu deputātu tiesības.
Ļoti vienkārši. Deputāt Karnup, jūs
kratāt galvu... Es kā deputāts, piemēram,
kad es redzēju, ka šis ir komisijas iesniegtais, es
likos mierā un gaidīju uz balsojumu, un neiesniedzu
savu. Tagad, kad es atnāku uz plenārsēdi,
jūs noņemat. Un man vairs nav tiesību iesniegt,
tātad jūs manas tiesības pilnīgi ignorējat.
Līdz ar to, manuprāt, vajadzētu ļaut deputātiem,
ņemot vērā arī komisijas viedokli, kura
tagad ir pret savu priekšlikumu, tomēr izšķirt
šīs lietas balsojot. Es vēl nosaukšu, kā
es saprotu balsojumu, un jūs tad varēsiet .... Tad
jūs mani palabosiet... (Deputāts Endziņš
no zāles kaut ko iebilst.) Lai nebūtu balsošana?...
Tas tiešām maina lietas būtību. Lūdzu!
A.Endziņš (LC).
Cienījamie deputāti! Kāpēc
es runāju? Lieta ir tāda, ka Gaiļa kungs pateica,
ka, lūk, šīs divas ar trekniem burtiem izdalītās
rindkopas komisija noņem. Bet līdz ar to paliek teksts
no otrā lasījuma, trešā daļa nav šeit
iekšā. Tātad tas, ko skaidroja šeit Lagzdiņa
kungs, tagad atkrīt. Jo, ja mēs tādā
veidā būtu piekrituši, tad nav šīs trešās
daļas, un tāpēc es mainu savu pozīciju
šinī gadījumā. Jā, es atbalstu, ka
varat svītrot to trekno tekstu ārā, bet ir jāsaglabā
otrā lasījuma trešā rindkopa. Tur, kur tas
ir teikts. Bet Gaiļa kungs pateica, ka mēs izsvītrojam
to ārā, taču šajā tekstā, kur
ir 20.pants un komisijas priekšlikums, - tur tā nav.
Tāpēc es lūdzu korekti paziņot. Tāpēc
arī mēs, deputāti, tiekam maldināti.
Priekšsēdētājs. Es gan gribētu,
godātais deputāt Endziņ, aizstāvēt
deputātu Gaili. Man likās, ka viņš tieši
tā to lietu stāstīja. Var būt, ka es...
Nu nav, nav... Bet viņš tiešām stāstīja,
ka šīs divas izņem ārā un paliek
trešā ar trekniem burtiem. Kā es saprotu, jūs
precizēsiet. Līdz ar to paliek 20. panta trešā
un ceturtā sadaļa šādi: ierēdņiem,
ierēdņu kandidātiem, kuriem ir bērni
līdz 3 gadu vecumam, un grūtniecēm nedrīkst
bez viņu piekrišanas uzlikt par pienākumu pildīt
valsts civildienestu naktī, brīvdienās un svētku
dienās. Un pēc tam ceturtais - ierēdņu,
ierēdņu kandidātu darbu brīvdienās
un svētku dienās kompensē, piešķirot
citu atpūtas dienu vai samaksājot par to divkāršā
apmērā pēc civiliestādes vadītāja
rīkojuma.
M.Gailis. Jā, tieši tā es biju domājis.
Paldies.
Priekšsēdētājs. Man pat liekas,
ka jūs tā teicāt.
M.Gailis. Jā.
Priekšsēdētājs. Nav iebilžu?
Lūdzu, tālāk!
M.Gailis. 34. pants. Atbildīgā komisija
piedāvā papildināt tekstu šādi: bērna
kopšanai piešķirto atvaļinājuma laiku
ieskaita kopējā un nepārtrauktā darba
stāžā, un šā panta piemērošanas
noteikumus pieņem Ministru kabinets. Arī tā
ir Darba likumu kodeksa norma.
Priekšsēdētājs. Nav iebilžu?
Lūdzu, tālāk!
M.Gailis. 42. pantā deputāts Gailis piedāvā
jaunu rindkopu: Ministru kabineta noteiktā kārtībā
ierēdnim var tikt piešķirts papildu atvaļinājums
par darba veikšanu virs nedēļas normālā
darba laika, ja tam nav gadījuma raksturs. Un šis papildinājums
ir ierosināts tieši sakarā ar mežsargu darba
specifiku, kuri sezonas laikā strādā nepārtraukti
visas 7 dienas, un tādēļ viņiem ir bijis
garāks atvaļinājums visu šo laiku.
Priekšsēdētājs. Ir iebildes?
Nav. Tālāk!
M.Gailis. 52. pants. Atbildīgā komisija
ierosina to izslēgt. Tas saistās ar to pašu ierosinājumu
par prokuroriem un tiesnešiem. Un, ja mēs esam izslēguši
aizliedzošo, tas ir, ierobežojumu noteicošo daļu,
tad loģiski ir izslēgt arī pabalstu un garantiju
daļu... pantu.
Priekšsēdētājs. Nav iebilžu?
Lūdzu, tālāk.
M.Gailis. 54. pants. Arī tas ir līdzīgi,
kā mēs iepriekš debatējām. Tātad
atbildīgā komisija lūdz noņemt savu priekšlikumu.
Tas būtu jālasa tā: grūtnieces un ierēdnes,
kurām ir bērns līdz 3 gadu vecumam, nav atļauts
sūtīt komandējumos bez viņu piekrišanas.
Priekšsēdētājs. Nav iebilžu?
Tālāk!
M.Gailis. 61. pantā deputāts Gailis ierosina
vēl divus punktus. Tātad civildienesta attiecības
izbeidzas arī sakarā ar ievēlēšanu
algotā valsts amatā vai pašvaldību iestādē
un sakarā ar nepatiesu ziņu sniegšanu nolūkā
ietekmēt ierēdņa, ierēdņa kandidāta
kvalifikācijas eksāmena, atestācijas, pārbaudes
vai amata konkursa rezultātus. Tātad runa ir par negodīgumu.
Priekšsēdētājs. Nav iebilžu?
Tālāk!
M.Gailis. Atbildīgā komisija ierosina
64. panta nobeiguma noteikumos iekļaut vēl vienu Darba
likumu kodeksa normu, proti, 168. pantu, kurā ir runa par
to, ka sievietes ir aizliegts nodarbināt smagos darbos,
darbos ar kaitīgiem darba apstākļiem un ka viņām
nedrīkst likt pārnēsāt smagumus, kas
pārsniedz zināmas normas.
Priekšsēdētājs. Nav iebilžu.
Lūdzu, tālāk.
M.Gailis. Un visbeidzot mēs ierosinām
nobeiguma noteikumos ierakstīt teikumu: likums stājas
spēkā ar tā publicēšanas dienu.
Priekšsēdētājs. Aivars Endziņš.
A.Endziņš (LC).
Cienījamo priekšsēdētāj,
cienījamie deputāti! Es ierosinu svītrot šo
papildinājumu, ka likums stājas spēkā
ar izsludināšanas dienu. Acīmredzot tas ir likums,
kas attiecas ne tikai uz Valsts civildienesta pārvaldi,
bet attieksies uz visiem šiem potenciālajiem ierēdņiem,
ierēdņu kandidātiem, un viņiem vajadzētu
ar to iepazīties. Lai tas stājas spēkā
likumā noteiktajā vispārējā kārtībā.
Priekšsēdētājs. Lūdzu
- Māris Gailis!
M.Gailis (LC).
Pēdējais pants ir tikai tā iemesla
dēļ, ka mums ļoti ilgi gāja šā
likuma pieņemšana, un, lai likumu iedarbinātu,
ir vajadzīgi vēl 7 līdz 9 Ministru kabineta
normatīvie dokumenti, kuri ir sagatavoti. Mēs nevarējām
tos Ministru kabinetā pieņemt, pirms mums formāli
nav šā likuma. Jūs zināt, ka likumu praktiski
mēs ieviesīsim gada laikā, nu, līdz gada
beigām, līdz 31. decembrim. Un te ir doti ļoti
lieli termiņi katram izlemt, vai viņš gribēs
vai negribēs kļūt par ierēdni, ierēdņa
kandidātu. Tur ir mēneši, un mēs zinām,
ka par ierēdņa kandidātu var būt četrus
gadus. Tātad pats likums jau dod ļoti lielas laika
"luftes". Un, lai mēs varētu iesākt
un lai vēl viens lieks mēnesis nebūtu klāt,
mums būtu nepieciešams, lai formāli tas stātos
spēkā, bet, tā teikt, likums de facto
iedarbosies varbūt tikai no jūnija.
Priekšsēdētājs. Līdz
ar to mums jābalso par komisijas ierosinājumu. Jūs
dzirdējāt gan deputāta Endziņa, gan
Māra Gaiļa argumentus. Lūdzu, balsosim par komisijas
ierosinājumu! Likums stājas spēkā ar
tā publicēšanas dienu. Lūdzu rezultātu!
Par - 39, pret - 5, atturas - 9. Pieņemts komisijas piedāvātais
variants.
M.Gailis. Paldies, cienījamie kolēģi!
Priekšsēdētājs. Lūdzu zvanu! Kāpēc bez balsošanas? Godātais deputāt Kirštein, neprovocējiet mani uz sarunām! Vai frakcijas ir gatavas balsojumam? Lūdzu, balsosim par likuma "Par valsts civildienestu" pieņemšanu visumā"! Lūdzu rezultātu! Par - 46, pret - 13, atturas - 8. Likums ir pieņemts.
Nākamais ir likumprojekts "Par pašvaldību".
Vārds Jānim Lagzdiņam - Valsts pārvaldes
un pašvaldības komisijas priekšsēdētājam.
J.Lagzdiņš (LC).
Priekšsēdētāja kungs, kolēģi deputāti! Pēc pirmā lasījuma atbildīgā komisija likumprojektā "Par pašvaldību" ir izdarījusi 147 grozījumus un papildinājumus. Pavisam ir notikušas 22 komisijas sēdes, kurās ir piedalījušies Pašvaldību savienības un pašvaldību pārstāvji un atsevišķi Ministru kabineta locekļi. Pavisam no likumprojekta ir izslēgti 20 panti, kas bija pirmā lasījuma redakcijā un ietverti vairāk nekā 15 jauni panti.
Pirmais grozījums, ko komisija ir izdarījusi,
ir par likumprojekta nosaukumu. Komisija piedāvā likumprojekta
nosaukumu izteikt šādā redakcijā: "Likums
par pašvaldībām".
Priekšsēdētājs. Vai deputātiem
ir iebildes? Nav. Tālāk, lūdzu!
J.Lagzdiņš. Attiecībā uz
1.pantu komisija ierosina izteikt to jaunā, precizētā,
redakcijā, ņemot vērā Pašvaldību
savienības ierosinājumu, un proti, precizēt
un noteikt likumprojekta 1.pantā visus tos galvenos jautājumus,
kuri ir ietverti šajā likumā, tādējādi
precīzi nosakot šā likuma mērķi.
Priekšsēdētājs. Vai ir iebildes
deputātiem? Nav. Akceptēts.
J.Lagzdiņš. Arī par 2.pantu ir
ņemts vērā Pašvaldību savienības
priekšlikums un ir noteikta pašvaldību definīcija,
nosakot, ka pašvaldības darbojas attiecīgās
administratīvās teritorijas iedzīvotāju
interesēs.
Priekšsēdētājs. Vai ir kādas
iebildes pret 2.panta redakciju? Nav. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Pirmajā lasījumā
pieņemtajā 3.panta redakcijā ir izdarīti
vairāki grozījumi, un šis pants kā tāds
ir izslēgts, bet atsevišķas normas ir pārceltas
uz otrā lasījuma 2.pantu.
Priekšsēdētājs. Nav iebildes?
Nav. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Pirmā lasījuma
4.panta redakcija ir būtiski grozīta, pārceļot
atsevišķas šā panta normas uz trešo nodaļu,
kurā ir runa par domi (padomi), un 4.pants ir izteikts jaunā
redakcijā, nosakot, ka administratīvajā ziņā
un likumā noteiktajos gadījumos un ietvaros pašvaldības
ir publisko tiesību subjekts, bet privāttiesību
jomā pašvaldībām ir juridiskās personas
tiesības. Analoga norma bija arī pirmskara Latvijā
Pilsētu pašvaldības likumā, un mēs
to pārņēmām pilnībā no šā
likuma.
Priekšsēdētājs. Ir iebildes?
Nav. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Pirmā lasījuma
redakcijas 5.pants ir pārcelts uz otro lasījumu kā
3.pants, tikai šeit ir mainīts vietām.
Priekšsēdētājs. Nav iebildes.
Lūdzu, tālāk!
J.Lagzdiņš. Pēc pirmā lasījuma
komisija piedāvā ietvert likumprojekta redakcijā
pēc 4.panta jaunu 5.pantu šādā redakcijā:
"Pašvaldība savas kompetences un likuma ietvaros
darbojas patstāvīgi. Valsts pārvaldes iestādes
un to amatpersonas pašvaldību darbību pārbauda
likumā noteiktajā kārtībā un to
var ierobežot vienīgi likumos paredzētajos
gadījumos." Līdzīga norma bija pirmskara
Latvijā, arī attiecīgajos pašvaldību
likumos. Komisija uzskata, ka šāda norma garantētu
pašvaldību lielāku neatkarību.
Priekšsēdētājs. Nav iebildes?
Nav. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Nākamā nodaļa
runā par pašvaldību kompetenci. Vispirms ir komisijas
priekšlikums par šīs nodaļas nosaukumu. Pirmajā
lasījumā mēs pieņēmām šādu
nosaukumu "Pašvaldības funkcijas un uzdevumi",
turpretī tagad komisija ierosina nodaļas nosaukumu
izteikt šādi: "Pašvaldību kompetence",
jo uzskatām, ka šāds nosaukums ir visaptverošāks
un precīzāk atspoguļo attiecīgās
nodaļas saturu.
Priekšsēdētājs. Ir iebildes?
Nav. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Komisija ir izslēgusi
no pirmā lasījuma redakcijas 6.pantu, jo, tālāk
šīs nodaļas redakcijā vairāk izvēršot
tos, ir precizēti tie jautājumi, kuri bija šajā
6.pantā.
Priekšsēdētājs. Vai par
6.panta izslēgšanu ir iebildes? Nav. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Tālāk komisija
ierosina izteikt 6.pantu jaunā redakcijā, precīzi
uzskaitot visus kompetenču blokus. Pirmā lasījuma
redakcijā tas bija 7.pants. Ir minēti tikai divi
kompetenču bloki, bet faktiski pašvaldības realizē,
kā jūs redzat no otrā lasījuma 6.panta,
vismaz sešus kompetenču blokus. Es varbūt tos
nenolasīšu, jo šeit ir ļoti gara redakcija.
Priekšsēdētājs. Nav iebildes
deputātiem? Nav. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Godātie kolēģi!
Tālākajos pantos (no 7. līdz 11.pantam) ir precizētas
attiecīgās kompetences. Tātad 7.pantā
ir runa par pašvaldību pastāvīgajām
funkcijām. Komisija daļēji ņēma
vērā šeit Pašvaldību savienības
ierosinājumu, jo, kā jūs atceraties, Pašvaldību
savienība ierosināja, ka šajā likumā
būtu jāuzskaita visas pašvaldību funkcijas.
Tas nav iespējams, jo tas apgrūtinātu likumdošanu.
Komisija uzskatīja, ka būtu iespējams šajā
likumā uzskaitīt visas pašvaldību pastāvīgās
funkcijas. Ja gadījumā ar kādiem citiem likumiem
pašvaldībām tiek uzliktas jaunas pastāvīgās
funkcijas, tad tās tiek ierakstītas arī šajā
likumā un tad attiecīgi ir jāgroza šis likums.
Šāda nostādne ir fiksēta komisijas piedāvātajā
otrā lasījuma 7.panta redakcijā.
Priekšsēdētājs. Deputātiem
nav iebildes. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Attiecībā uz
pirmā lasījuma 9.pantu komisija ierosina izteikt to
jaunā redakcijā un skatīt kā otrā
lasījuma 8.pantu. Tātad pašvaldībām
ar likumu var uzdot pildīt noteiktu laikaposmu funkcijas,
kas nav paredzētas šajā likumā, vienlaikus
attiecīgajā likumā nosakot papildu finansēšanas
avotus, jo funkciju izpilde ir saistīta ar izdevumu palielināšanos.
Un tālāk seko otrā daļa.
Priekšsēdētājs. Nav iebildes?
Nav. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Komisija ierosina izteikt
jaunā redakcijā 9.pantu. 9.pantā ir runa par
valsts pārvaldes iestāžu funkciju deleģēšanu
pašvaldībām. Šeit ir izdarīti daži
redakcionāli grozījumi. Būtiskākais ir
tas, ka, nododot šo uzdevumu izpildi, vienlaikus tiek nodoti
arī finansu līdzekļi. Pirmā lasījuma
redakcijā bija noteikts, ka tiek nodoti tieši budžeta
līdzekļi - tātad valsts budžeta līdzekļi,
bet komisija uzskatīja, ka Ministru kabinets, pats nododot
vai ar likumu nododot šīs funkcijas, realizētu
un varētu nodot pašvaldībām arī citus
līdzekļus, ne tikai budžeta līdzekļus.
Tas ir būtiskākais grozījums.
Priekšsēdētājs. Nav iebildes?
Nav. Tālāk!
J.Lagzdiņš. 10.pants runā par funkciju savstarpēju deleģēšanu dažādu pašvaldību starpā. Pirmajā lasījumā mēs pieņēmām tikai tādu nostādni, ka rajona pašvaldība var deleģēt savu funkciju nodošanu pagasta pašvaldībām, turpretī tagad komisija uzskata, ka šeit mūsu pieejai ir jābūt ļoti demokrātiskai un ir jāpieļauj iespēja funkcijas deleģēt dažādos variantos - tātad nododot funkcijas gan no zemāka līmeņa pašvaldībām augstāka līmeņa pašvaldībām, gan otrādi; arī nododot funkcijas, tā teikt, pa horizontāli - ka viena pagasta pašvaldības var nodot savu pastāvīgo vai pagaidu funkciju realizāciju arī kaimiņu pagastam.
Bet ļoti būtiska ir 10.panta trešā
daļa, kura nosaka, ka citām pašvaldībām
nevar deleģēt pašvaldības, kuras ir attiecīgās
domes (padomes) ekskluzīvajā kompetencē, piemēram,
saistošo noteikumu izpildi vai nodevu noteikšanu, jo uzskatām,
ka šīs funkcijas nevarētu nodot.
Priekšsēdētājs. Arī
nav iebildes.
J.Lagzdiņš. Tālāk par 11.pantu.
11.pants runā par vienreizējo uzdevumu izpildi, kurus
pašvaldībām nodod Ministru kabinets vai attiecīgās
ministrijas. Šeit ir izdarīti daži redakcionāli
grozījumi un pieļauta iespēja, ka pašvaldības
var piekrist šo uzdevumu izpildi veikt par saviem līdzekļiem.
Bet tikai tad, ja pašvaldības tam piekrīt. Un
šeit ir papildinājums otrajā daļā,
kas nosaka, ka pašvaldībām nodoto vienreizējo
uzdevumu izpildi organizē un par to atbild attiecīgā
pašvaldība. Ja par nodoto funkciju izpildi atbild attiecīgā
valsts pārvaldes institūcija, tad par vienreizējo
uzdevumu - attiecīgā pašvaldība.
Priekšsēdētājs. Iebildumu
nav. Tālāk, lūdzu!
J.Lagzdiņš. 12.pants ir grozīts
un ietverts otrā lasījuma redakcijā kā
18.pants. Otrā lasījuma redakcijā 12.pants runā
par brīvprātīgajām iniciatīvām.
Ir izdarīti daži redakcionāli grozījumi,
kas nosaka, ka brīvprātīgās iniciatīvas
nevar realizēt tajā kompetencē, kas ietilpst,
tā teikt, Saeimas, Ministru kabineta, ministriju, valsts
pārvaldes iestāžu vai citu pašvaldību
kompetencē vai arī ja šāda darbība
ir aizliegta ar likumu. Uzskatām, ka tā ir pietiekami
demokrātiska nostādne un neierobežo pašvaldību
tiesības.
Priekšsēdētājs. Arī
nav iebildes.
J.Lagzdiņš. Tālāk attiecībā uz pirmā lasījuma redakcijas 13.pantu. Šis pants otrajā lasījumā ir izteikts kā 14.pants un ir būtiski paplašināta šā panta redakcija. Kā jūs redzat 14.panta redakcijā, tas ir sadalīts divās daļās. Pirmajā daļā ir runa par pašvaldību tiesībām, kādas tām ir, realizējot savas funkcijas. Un otrā daļa runā par pašvaldību pienākumiem.
Es gribētu vērst uzmanību uz
pēdējo tiesību - tā ir tiesība
pašvaldībām saņemt informāciju no
attiecīgajā administratīvajā teritorijā
esošajām valsts iestādēm - kā arī
pienākumu - ka pašvaldībām ir pienākums
likumā noteiktajos gadījumos un kārtībā
sniegt informāciju attiecīgajām valsts iestādēm,
proti, ministrijām un Ministru kabinetam, jo komisija uzskata,
ka Ministru kabinets nevar pārvaldīt valsti, ja nesaņem
atbilstošu informāciju no pašvaldībām.
Uzskatām, ka tā nav iejaukšanās pašvaldību
iekšējās lietās, jo tā ir vienkārši
informēšana.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
J.Lagzdiņš. Pirmā lasījuma
redakcijas 14.pants otrajā lasījumā ir izteikts
kā 13.pants. Daļēji šeit ir ņemts
vērā Pašvaldību savienības viedoklis,
proti, ir noteikts, ka gadījumos, ja, pieņemot likumus
vai Ministru kabineta lēmumus, netiek ievēroti šā
likuma 8., 9. un 11.panta noteikumi, kas attiecas uz pašvaldību
pagaidu funkciju un tām nododamo vienreizējo uzdevumu
finansēšanu... Tātad šie panti runāja
par to, ka vienlaikus ar funkciju nodošanu jāparedz
finansēšanas avoti. Tādējādi, ja
likumos vai Ministru kabineta lēmumos, nododot funkcijas,
šādi avoti nav noteikti, tad pašvaldības likumā
noteiktajā kārtībā var ierosināt
attiecīgā likuma vai Ministru kabineta lēmuma
atcelšanu.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
J.Lagzdiņš. Tālāk ir runa par 15.pantu, kurā ir uzskaitītas pagastu un pilsētu pašvaldību funkcijas jeb, kā mēs esam ierakstījuši otrajā lasījumā - pašvaldību kompetence. Kādi grozījumi ir izdarīti šajā pantā? Pirmkārt, funkcijas ir sakārtotas pa funkciju blokiem, dažas funkcijas ir svītrotas. Piemēram, no pirmā lasījuma redakcijas ir svītrots 16.apakšpunkts, kas pašvaldībām uzliek par pienākumu organizēt kultūras un sabiedriskos pasākumus. Uzskatām, ka pašvaldību pienākums ir uzturēt kultūras un zinātnes iestādes, arī izglītības iestādes, bet pasākumu organizēšana - tā ir fakultatīva tiesība jeb brīvprātīgā iniciatīva. Tāpat ir svītrota funkcija, ka pašvaldībām ir pienākums izmeklēt tos nelaimes gadījumus, kas notikuši uzņēmumos, kuros strādā mazāk nekā pieci strādājošie, jo uzskatām, ka tā ir valsts funkcija, kas vienveidīgi jārealizē visā valstī.
Tāpat šajā pantā ir izdarīti
arī daži terminoloģiski precizējumi.
Piemēram, pirmā lasījuma redakcijā tika
noteikts, ka pašvaldības nodrošina komunālos
pakalpojumus, bet jaunajā redakcijā ir noteikts, ka
pašvaldības organizē komunālo pakalpojumu
sniegšanu attiecīgās teritorijas iedzīvotājiem.
Priekšsēdētājs. Nav iebildumu.
J.Lagzdiņš. Tālāk par 16.pantu.
16.pantā runāts par rajonu pašvaldību funkcijām.
Ir izdarīti šādi grozījumi: ir noteikts,
ka rajona pašvaldība koordinē pagasta un rajona
pilsētas pašvaldības darbību kopīgu
jautājumu risināšanā, kā arī
konsultē jautājumos par pašvaldību funkciju
izpildi. Šādas redakcijas pirmajā lasījumā
nebija, bez tam ir svītrots pienākums pašvaldībām
uzturēt un remontēt rajona ceļus, jo šo
funkciju veic attiecīgās valsts institūcijas.
Pagastu ceļus tātad būvē un remontē
attiecīgās pagastu pašvaldības, bet valsts
nozīmes ceļus - attiecīgās Satiksmes ministrijas
institūcijas.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
J.Lagzdiņš. Attiecībā uz
17.pantu ir izdarīti daži redakcionāli grozījumi.
Šis pants nosaka, ka republikas pilsētu pašvaldības
pilda gan pagastu pašvaldību funkcijas, gan arī
rajonu pašvaldību funkcijas.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Tālāk ir trešā
nodaļa, kur runāts par domes (padomes) statusu. 18.pantā
ir precizēta šā panta trešā daļa,
izdarīti daži redakcionāli grozījumi,
saskaņojot to ar mūsu pieņemto likumu par
pilsētas domes, rajona padomes un pagasta padomes deputāta
statusu.
Priekšsēdētājs. Nav iebildumu?
J.Lagzdiņš. Attiecībā uz
19.pantu. Te ir precizēts 19.panta pēdējais
teikums. Pirmā lasījuma redakcijā pēdējais
teikums tāds nebija. Tātad mēs nosakām,
ka ar jaunievēlētās domes, (padomes) pirmo
sēdi izbeidzas iepriekšējās domes (padomes)
pilnvaras.
Priekšsēdētājs. Arī
nav iebildes.
J.Lagzdiņš. Tālāk par 20.pantu.
20.pants ir izteikts precizētā redakcijā, proti,
ir izdarīts grozījums šā panta trešā
daļā, kurā ir noteikts, kāds balsu daudzums
ir jāsaņem kandidātam, lai viņš
tiktu uzskatīts par ievēlētu. Tātad
pirmā lasījuma redakcijā bija noteikts, ka ir
jāsaņem vairāk par pusi no locekļu balsīm,
turpretī otrajā lasījumā ir noteikts balsu
vairākums.
Priekšsēdētājs. Nav iebildes.
Tālāk!
J.Lagzdiņš. Ir izslēgts 21.pants,
un tas ir noticis pēc atbildīgās komisijas
un LNNK frakcijas priekšlikuma, jo komisija uzskata, ka nevar
piespiest domes (padomes) loceklim obligāti uzņemties
algotu domes (padomes) priekšsēdētāja
amata pienākumu pildīšanu vai citu algotu amatu
pienākumu pildīšanu. Tā ir tikai tiesība,
nevis obligāts pienākums. Arī citu valstu likumos
mēs neatradām līdzīgu normu, kāda
bija pirmā lasījuma redakcijā.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. 22.pants ir pārcelts
uz otro lasījumu kā 62.panta pirmā daļa.
Ar šo pantu attiecīgi sākas sestā nodaļa,
kurā ir runa par priekšsēdētāja
statusu. Pēc būtības pants netika grozīts.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Par 23.pantu bija LNNK frakcijas
deputātu priekšlikums - izslēgt no 23.panta pirmā
lasījuma teksta pirmo un otro apakšpunktu. Priekšlikums
tika pieņemts, jo komisija uzskata, ka priekšsēdētāji,
viņu vietnieki vai komiteju priekšsēdētāji
ir jāatbrīvo no amata pienākumu pildīšanas
jebkuru motīvu dēļ. Šeit priekšsēdētājiem
nav jānorāda kaut kādi konkrēti motīvi.
Priekšsēdētājs. Pieņemts.
J.Lagzdiņš. Tālāk par pirmā
lasījuma 24.pantu. Šis pants ir pārcelts uz otro
lasījumu kā 63.pants, un arī par šo normu
bija LNNK frakcijas deputātu ierosinājums, kas ir
daļēji pieņemts. Godātie kolēģi,
skatiet, tātad likumprojekta otrā lasījuma redakcijas
63.panta otro daļu. Pants tika pārcelts tāpēc,
ka šeit ir runa par domes (padomes) priekšsēdētāju,
bet šis pants runā par domi (padomi) kopumā kā
tādu.
Priekšsēdētājs. Nav iebildes.
Tālāk!
J.Lagzdiņš. Attiecībā uz
pirmā lasījuma redakcijas 25.pantu. Šis pants
ir pārcelts uz sesto nodaļu kā 64.pants, kā
šā panta pirmā daļa.
Priekšsēdētājs. Arī
nav iebildes.
J.Lagzdiņš. Pirmā lasījuma
redakcijas 26.pants ir pārcelts uz otro lasījumu kā
18.panta ceturtā daļa. Godātie kolēģi,
es gribētu informēt, ka likumprojekta struktūra
tika sakārtota un tādēļ gandrīz
trešā daļa no grozījumiem ir šāda,
strukturāla, rakstura grozījumi, jo šeit bija
sajauktas kompetences un panti sakārtoti diezgan haotiski.
Priekšsēdētājs. Godātie
deputāti, atļaujiet komisijas vadītājam
jums izklāstīt šīs strukturālās
pārmaiņas. Es varbūt nejautāšu pēc
katras no šīm pārmaiņām, kuras ir
izdarītas. Es vērošu zāli, un to deputātu,
kuram ir iebildes, lūdzu pacelt roku. Tad mēs apstāsimies
un apspriedīsim šīs strukturālās izmaiņas,
jo ir neērti, ka es visu laiku jautāju vienu un to
pašu un saņemu, tas ir, nesaņemu, nekādu
atbildi, jo jūs piekrītat tam. Lūdzu, turpināsim!
J.Lagzdiņš. Attiecībā uz pirmā lasījuma redakcijas 27.pantu. Atbildīgā komisija to ir pārcēlusi uz otrā lasījuma redakciju kā 25.panta trešo daļu. Tātad pirmā daļa ir pārcelta tā, bet 27.panta otrā un trešā daļa ir pārcelta kā otrā lasījuma 68.pants, neizdarot nekādus grozījumus.
Tālāk. Attiecībā uz 28.pantu atbildīgā komisija to ir pārcēlusi uz ceturto nodaļu - kā 46.panta pirmo daļu. Bez tam 28.panta otrā daļa ir izslēgta, jo komisija uzskata, ka pašvaldības iestāžu, uzņēmumu un organizāciju vadītāju un darbinieku darbā pieņemšanas un atlaišanas kārtību nosaka Darba likumu kodekss, jo šie darbinieki nebūs civildienesta ierēdņi, bet, ja viņi būs civildienesta ierēdņi, tad to noteiks pirms stundas nobalsotais Civildienesta likums. Tātad šeit nav nepieciešams šādu normu ietvert, tā ir lieka.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
J.Lagzdiņš. Attiecībā uz 29.pantu. Atbildīgā komisija to ir izteikusi precizētā redakcijā un pārcēlusi uz otrā lasījuma redakciju kā 21.pantu.
Godātie kolēģi, visā likumprojekta
redakcijā ir izdarīti tādi grozījumi,
ko ierosinājusi komisija, - lai turpmāk pašvaldībām
neapstiprinātu vis statūtus, bet gan nolikumu, kuru
pašvaldības izstrādā, vadoties no Ministru
kabineta apstiprināta paraugnolikuma, jo statūti ir
normatīvais akts, kas reglamentē sabiedrisko organizāciju,
uzņēmējsabiedrību, darbību, nevis
valsts vai pašvaldību iestāžu darbību.
Juridisko dokumentu, kas reglamentē valsts un pašvaldību
iestāžu darbību, sauc par nolikumu. Tādējādi
visā likuma redakcijā ir izdarīts šāds
precizējums.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Attiecībā uz 30.pantu. Atbildīgā komisija ir pārcēlusi to uz otrā lasījuma 91.pantu, jo likumā ir ietverta īpaša nodaļa, atsevišķa nodaļa, kādas nebija pirmajā lasījumā. Tā reglamentē kārtību, kādā tiek atlaista dome (padome) vai, īpašos gadījumos, arī domes (padomes) priekšsēdētājs, bet par to mēs runāsim tad, kad nonāksim līdz šai īpašajai nodaļai.
Tālāk šeit bija LNNK frakcijas priekšlikums
- izslēgt no 30.panta vārdus "...vai Ministru
kabineta lēmumus". 90.pantā... Tagad man diemžēl
iznāk runāt par 91.pantu... Tātad 90.pantā
ir noteikts, ka var atlaist pašvaldību, domi (padomi)
vai priekšsēdētāju, ja viņš
nepilda likumus vai Ministru kabineta noteikumus. Tādējādi
mēs esam daļēji ievērojuši šo
LNNK frakcijas priekšlikumu, jo ar terminu "Ministru
kabineta lēmums" mēs saprotam arī instrukcijas,
ieteikumus un protokolu izrakstus, tātad visa veida normatīvos
dokumentus, kurus pieņem Ministru kabinets. Līdz
ar to LNNK priekšlikums daļēji ir ievērots.
Tas ir komentārs, aizsteidzoties priekšā.
Priekšsēdētājs. Paldies.
Tālāk!
J.Lagzdiņš. Tālāk - ceturtā nodaļa. Ceturtajā nodaļā runāts par domes (padomes) darba organizāciju.
31.pants šobrīd otrā lasījuma redakcijā ir kā 22.pants, un te nav izdarīti nekādi grozījumi.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Pirmā lasījuma redakcijas 32.pants ir otrā lasījuma redakcijas 23.pants, un šeit vārds "statūti" ir aizstāts ar vārdu "nolikums". Es jau iepriekš komentēju, kādu iemeslu dēļ tas ir izdarīts.
Tālāk - 33.pants. Tas ir izteikts precizētā
redakcijā kā otrā lasījuma 24.pants. Ir
izdarīts arī grozījums pirmā lasījuma
redakcijas 33.panta 4.apakšpunktā, jo ir izveidota īpaša
nodaļa par izpilddirektora tiesībām, un tāpēc
ir izdarīti šie grozījumi 33.panta redakcijā,
bet par izpilddirektora tiesībām un pienākumiem
mēs runāsim tad, kad būsim nonākuši
līdz īpašajai nodaļai.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Tālāk par 34.pantu.
Tas ir izteikts kā otrā lasījuma redakcijas
25.pants. Šajā jaunajā pantā ir papildu
pēdējā daļa. Tā, godātie
kolēģi, ir ļoti svarīga un ļoti
būtiska daļa, kas nosaka, ka domes (padomes) nomaiņas
gadījumā domes (padomes) darba attiecības netiek
pārtrauktas. Tas ir ļoti būtiski, jo šobrīd
jau vairākās pašvaldībās, zinot, ka
vēlēšanas būs 29.maijā un ka jaunā
dome (padome) sāks strādāt 9.jūnijā,
tehniskā darba darītāji un daudzi citi domes
(padomes) vai pašvaldību darbinieki tiek brīdināti
par atbrīvošanu no darba. Šāda kārtība
mums ir jāizbeidz, ka, pārvēlot domi (padomi)
vai mainoties domes (padomes) nosaukumam, automātiski tiek
atbrīvoti no darba visi attiecīgās domes (padomes)
vai pašvaldības darbinieki. Tā ir ļoti svarīga
norma.
Priekšsēdētājs. Nav iebildumu?
Tālāk!
J.Lagzdiņš. Pirmā lasījuma
35.pants ir izteikts otrā lasījuma redakcijā
kā 26.pants, turklāt precizētā redakcijā,
nosakot, ka domes (padomes) sēdē var būt klāt
ne tikvien attiecīgās teritorijas balsstiesīgie
iedzīvotāji, bet arī ikviena masu informācijas
līdzekļa žurnālisti un attiecīgajā
administratīvajā teritorijā izvietoto valsts
pārvaldes iestāžu amatpersonas. Es gribētu,
godātie kolēģi, uzsvērt, ka, sagatavojot
likumprojektu otrajam lasījumam, mēs esam būtiski
paplašinājuši atklātumu pašvaldības
darbā. Tāds bija arī viens no mūsu pamatmērķiem.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Runājot par atklātumu, jāteic, ka šajā pašā pantā ir norma, kas nosaka, kādos gadījumos nedrīkst rīkot slēgtas sēdes. Es, godātie kolēģi, aicinātu jūs piekrist šādam uzskaitījumam un gribētu informēt, ka komisija, iespējams, uz trešo lasījumu sagatavos šo redakciju, lai vēl vairāk palielinātu šo atklātumu.
Runājot par 36.pantu, redzam, ka tas ir pārcelts
kā otrā lasījuma redakcijas 27.pants. Tur arī
noteikts, ka jebkurā gadījumā domei (padomei),
sasaucot kārtējo vai ārkārtas sēdi,
ne vēlāk kā 3 dienas pirms kārtējās
sēdes redzamā vietā pie domes (padomes) ēkas
ir jāizliek paziņojums par kārtējās
sēdes norises laiku, vietu un darba kārtību,
kā arī izskatāmo jautājumu saraksts, lai
jebkurš attiecīgās domes, attiecīgās
pašvaldības iedzīvotājs savlaicīgi
zinātu, ko spriedīs un par ko lems viņa vēlētā
dome vai padome. Arī tas ir atklātuma jautājums.
Priekšsēdētājs. Nav iebildes?
Tālāk!
J.Lagzdiņš. 37.pantā, kas ir izteikts kā otrā lasījuma 28.pants, ir izdarīts viens precizējums, nosakot, ka tai institūcijai vai tiem deputātiem, kuri ierosina ārkārtas sēdes sasaukšanu, iesniegumam ir jāpievieno arī attiecīgais lēmuma projekts. Tas ir tādēļ, lai ārkārtas domes (padomes) sēde būtu konstruktīva, nevis lai deputāti vai valsts reformu ministrs, vai Ministru kabinets ierosinātu bez konkrētas darba kārtības.
Bez tam par 37.pantu bija LNNK frakcijas priekšlikums - izslēgt 37.panta pirmās daļas 2.apakšpunktu, ka ārkārtas sēdes sasauc pēc valsts reformu ministra pieprasījuma.
Ņemot vērā, ka ar šo likumu
valsts reformu ministram ir dotas diezgan plašas tiesības
un ka tieši valsts reformu ministrs realizē šo
valstisko pārraudzību, komisija uzskatīja, ka
šis priekšlikums nebūtu pieņemams.
Priekšsēdētājs. Nav iebildumu.
Tālāk!
J.Lagzdiņš. Pirmā lasījuma
redakcijas 38.pants ir izteikts kā otrā lasījuma
redakcijas 29.pants, bet tas ir nedaudz precizētā
redakcijā.
Priekšsēdētājs. Paldies,
godātais deputāt Lagzdiņ! Arī jūs
vērojāt pulksteni, tad nu nosakiet, kurā brīdī
mēs apstāsimies pirms pārtraukuma, lai iezīmētu
to pantu vai to vietu, kuru jūs pats izvēlēsities.
J.Lagzdiņš. Esmu gatavs. Katrā
ziņā vēl ir nepieciešams pietiekami garš
laiks, lai varētu izskatīt visu likumu, bet, ja laiks
ir pienācis, tad mums jāpārtrauc.
Priekšsēdētājs. Paldies. Godātie deputāti, pirms mēs uzsākam reģistrāciju, man jums ir ļoti patīkams un ļoti svarīgs paziņojums. Šodien Mārim Budovskim - Latvijas Nacionālās neatkarības kustība - 55 gadi, Antai Rugātei - Latvijas Kristīgo demokrātu savienība - jubileja, Andrim Grotam - Latvijas Kristīgo demokrātu savienība - 30 gadi. Sirsnīgi sveicam! (Aplausi.)
Es ceru, ka jubilāri piedos mazās neprecizitātes, jo es nenosaucu precīzos jubilejas datumus. Es teicu - visas ir šodien.
Tālāk lūdzu zvanu reģistrācijai!
Reģistrēsimies! Godātie kolēģi,
lūdzu radiniet sevi pie šīs jaunās sistēmas!
Jums iedegas šī sarkanā gaisma, kas liecina par
to, ka jūs esat nospiedis pogu un reģistrējies.
Lūdzu Imantu Daudišu - Saeimas sekretāru - nolasīt
izdruku.
I.Daudišs (Saeimas sekretārs).
Godātie kolēģi, nav reģistrējušies
šādi deputāti: Georgs Andrejevs, Gundars Bērziņš,
Valdis Birkavs, Igors Bukovskis, Ilmārs Dāliņš,
Māris Graudiņš, Ēriks Kaža, Ojārs
Kehris, Edvīns Kide, Uldis Lakševics, Ruta Marjaša,
Aleksandrs Pētersons, Gunārs Resnais, Zigurds Tomiņš,
Jānis Tupesis, Joahims Zīgerists.
Priekšsēdētājs. Paldies.
Pārtraukums.
(Pārtraukums)
Priekšsēdētājs. Reģistrācija
kvoruma noteikšanai. Lūdzu rezultātu! 53 deputāti.
Jānis Lagzdiņš - Valsts pārvaldes un pašvaldības
komisijas priekšsēdētājs. Turpinām
izskatīt likumprojektu "Par pašvaldību".
J.Lagzdiņš (LC).
Priekšsēdētāja kungs, kolēģi
deputāti! Es pārtraukumā konsultējos
ar vairāku frakciju deputātiem un konstatēju,
ka deputāti ir ļoti uzmanīgi pirms plenārsēdes
iepazinušies ar likumprojektu un ir gatavi iesniegt priekšlikumus
trešajam lasījumam, un tieši šā iemesla
dēļ, lai darbs raitāk sekmētos, arī
šobrīd deputāti nepiedalās debatēs.
Tādēļ arī atļaujiet referentam mazliet
ātrāk virzīt šā likumprojekta izskatīšanu
un mazāk komentēt atsevišķu pantu normas
un atsevišķus grozījumus, tikai pakavēties
pie svarīgākajiem.
Priekšsēdētājs. Lūdzu!
J.Lagzdiņš. Tātad - par 39. pantu. Tas ir pārcelts otrajā lasījumā kā 30. pants, izdarot dažus redakcionālus grozījumus.
Tālāk. 40.pants ir izteikts kā otrā lasījuma 31. pants, arī ar dažiem redakcionāliem grozījumiem, kurus ierosināja Neatkarības kustības frakcijas deputāti. Šis priekšlikums, ko iesniedza LNNK frakcija, ir pieņemts.
Tālāk. 41. pants ir izteikts kā otrā lasījuma 32. pants, precizētā redakcijā.
42.pants ir otrā lasījuma 33. pants.
Arī precizētā redakcijā, nosakot, ka
ārkārtas sēdēs izskata lēmumprojektus,
kurus iesniedz arī ārkārtas sēdes ierosinātājs,
tātad valsts reformu ministrs, kā arī Ministru
kabinets, ja šo tiesību Ministru kabinets un reformu
ministrs ir izmantojis. Tāds ir viens papildinājums.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. 43. pants ir pārcelts otrā lasījuma redakcijā kā 34.pants, precizētā redakcijā. Precizējums ir izdarīts panta pirmajā daļā, nosakot, ka domes (padomes) sēde var notikt, ja tajā piedalās vairāk nekā puse. Pirmā lasījuma redakcijā bija noteikts, ka dome (padome) var pieņemt lēmumus. Tātad saskaņā ar mūsu piedāvāto redakciju vispār nevar tikt atklāta sēde. Tātad, ja konstatē, ka nav vajadzīgais daudzums, sēde nevar notikt. Spriežot pēc pirmā lasījuma redakcijas, sēdi varētu uzsākt, bet lēmumus pieņemt nevarētu.
Tālāk. Ir noraidīts LNNK frakcijas
priekšlikums, ka 43. panta trešajā daļā
pēc vārdiem "domes amatpersonas" tekstu
vajag papildināt ar vārdu "izpilddirektoru".
Tātad LNNK frakcijas deputātu ierosinājums bija,
ka, lai ievēlētu izpilddirektoru vai atbrīvotu
viņu no amata, ir nepieciešama vairāk nekā
puse visu domes (padomes) locekļu balsu skaita. Tātad
tāds pats, kā attiecībā uz domes (padomes)
priekšsēdētāju un vietnieku. Komisija
uzskata, ka izpilddirektors ir augsta amatpersona, bet tas būs
ierēdnis, un tas varētu tikt ievēlēts
ar vienkāršu balsu vairākumu, proti, ar klātesošo
deputātu balsu vairākumu.
Priekšsēdētājs. Nav iebildumu.
Tālāk!
J.Lagzdiņš. Tādēļ mēs to noraidījām. Tālāk. Ir runa par 44. pantu. Tas ir izteikts otrajā lasījumā kā 35. pants. Ir izdarīti redakcionāli grozījumi pirmajā daļā un otrajā daļā. Svītroti no pirmā lasījuma ir pēdējie astoņi vārdi, kur ir runa par to, ka gadījumā, ja nenotiek atkārtota domes (padomes) sēde, revīzijas komisijas priekšsēdētājam vai domes (padomes) priekšsēdētājam ir pienākums informēt Ministru kabinetu par nepieciešamību izlemt jautājumu par domes (padomes) rīcībspēju. Komisija uzskata, ka katrā konkrētā gadījumā, ja atkārtoti nebūs šā kvoruma, Ministru kabinets varēs lemt pats pēc saviem ieskatiem. Nav obligāti jānorāda, ka par rīcībspēju būtu jālemj katrā konkrētā gadījumā.
Tālāk - 45. pants. Tas ir izteikts otrajā lasījumā kā 36. pants, precizētā redakcijā. Izdarīti tie paši grozījumi, kas iepriekšējā pantā, - svītrojot pēdējos astoņus vārdus no pirmā lasījuma redakcijas.
46.pants. Tas ir izteikts otrajā lasījumā
kā 37. pants, precizētā redakcijā. Šeit
izdarīts būtisks precizējums. Tātad pirmajā
lasījumā mēs noteicām, ka domes (padomes)
sēdes protokols ir jāparaksta visiem domes (padomes)
locekļiem, tātad Rīgā visiem 60 domniekiem
vai tiem, kas būtu piedalījušies. Attiecībā
uz otro lasījumu mēs piedāvājam tādu
normu, ka protokolu paraksta sēdes vadītājs
un domes (padomes) darbinieks, kas raksta protokolu. Analogi kā
tiesas sēžu protokolu.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. 47. pants ir izteikts kā otrā lasījuma 34. panta trešā daļa, ir daži redakcionāli grozījumi.
Tālāk. Godātie kolēģi,
otrā lasījuma redakcijā ir ietverts pavisam
jauns pants, kāds nebija pirmā lasījuma redakcijā.
Tas satur vairākas svarīgas antikorupcijas normas,
kas ierobežotu šo nevēlamo parādību.
Es gribu uzsvērt, ka komisija bija ļoti stingra attiecībā
pret rajonu pašvaldību deputātiem un republikas
pilsētu domju deputātiem. Savukārt uz pagastu
un rajonu pilsētu domju un padomju deputātiem neattiektos
vesela rinda šo antikorupcijas normu, jo uzskatām, ka
šajā administratīvajā teritorijā vislabāk
korupciju varēs novērst, ja mēs paplašināsim
atklātību domes, padomes darbā un ar šo
likumu mēs to jau darām. Jo pagastos, kur ir maz
iedzīvotāju, šī informācija, protams,
ir vieglāk iegūstama un izplatās daudz plašāk.
Priekšsēdētājs. Nav iebildumu?
J.Lagzdiņš. 48.pants pirmā lasījuma
redakcijā šobrīd ir otrā lasījuma
redakcijas 39.pants - precizētā redakcijā.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
J.Lagzdiņš. Tālāk. Pirmā
lasījuma redakcijas 49. pants ir izteikts kā otrā
lasījuma 40. pants precizētā redakcijā,
papildus nosakot aizklātas balsošanas gadījumus.
Tātad aizklāta balsošana domēs (padomēs)
notiek, vēlējot domes (padomes) amatpersonas un
atceļot tās no amata, kā arī anulējot
deputāta mandātu. Komisija uzskatīja, ka šajos
gadījumos obligāta būtu aizklāta balsošana.
Priekšsēdētājs. Neviens neiebilst?
J.Lagzdiņš. Tālāk. Godātie
kolēģi, šeit ir ļoti svarīgs LNNK
frakcijas priekšlikums par to, ka varētu būt
arī personālā balsošana. Komisija šo
jautājumu ilgi skatīja un strīdējās
par to, diskutēja, šobrīd tas ir noraidīts.
Bet, godātie kolēģi, komisija vēl pie
tā atgriezīsies, kad būs trešais lasījums,
jo mēs caurskatījām citu valstu likumus un
redzējām, ka tik tiešām ir diezgan izplatīta
šī personālā balsošana, un mans personīgais
viedoklis ir tāds, ka jebkurš deputāts varētu
ierosināt personālo balsošanu un tai būtu
jānotiek - protams, tajos gadījumos, ja nav aizklāta
balsošana. Tātad es lūdzu šobrīd nedebatēt
par to, un uz trešo lasījumu mēs iesniegsim precizētu
redakciju.
Priekšsēdētājs. Frakcija
piekrīt.
J.Lagzdiņš. Tālāk. 50. panta pirmā daļa izteikta kā otrā lasījuma 41. panta pirmā daļa un 50. panta otrā daļa - kā 45. panta otrā daļa, precizētā redakcijā. Godātie kolēģi, es īsumā informēšu par tiem normatīvajiem aktiem, kurus pieņem domes (padomes). Tātad domes (padomes) pieņem saistošus noteikumus, nolikumus, instrukcijas, kā arī 1ēmumus protokolu izrakstu veidā (līdzīgi, kā to dara Ministru kabinets), un neatkarīgi no šo normatīvo aktu veida ir noteikts diferencēts publicēšanas un spēkā stāšanās veids. Piemēram, saistošie noteikumi, kurus pieņem rajonu padomes un republikas pilsētu domes, tiek publicēti oficiālajā laikrakstā 14 dienu laikā, ne vēlāk kā 14 dienu laikā pēc to pieņemšanas. Šāda kārtība bija arī pirmskara Latvijā.
Savukārt zemāko pašvaldību saistošie noteikumi tiek izlikti pie attiecīgās domes (padomes) lēmējinstitūcijas ēkas. Pārējie normatīvie akti stājas spēkā tādā kārtībā, kādu nosaka nākamie šā likuma panti, un ir diferencēta spēkā stāšanās kārtība.
Tālāk - par 51. panta pirmā lasījuma redakciju. Tā ir izteikta kā otrā lasījuma 47. pants un 46. panta otrā daļa. Tur ir runa par publicēšanu un spēkā stāšanos.
52. pants ir izteikts otrajā lasījumā kā 42. panta pirmā daļa, mazliet precizētā redakcijā. Savukārt 53.pants ir izteikts otrajā lasījumā kā 45. panta ceturtā daļa. Un šeit ir viens grozījums. Pirmā lasījuma redakcijā bija noteikts, ka domes (padomes) lēmuma noraksts jānosūta 7 dienu laikā Valsts reformu ministrijai, turpretim otrajā lasījumā ir noteikts, ka tas ir jādara 3 dienu laikā.
Tālāk. 54. panta pirmā daļa
izteikta kā otrā lasījuma 42. panta otrā
daļa, savukārt šā panta otrā daļa
- kā 49. pants. Un ir izsvītrota pirmā lasījuma
54. panta otrā daļa, jo uzskatījām, ka
nebūtu juridiski korekti uzlikt par pienākumu domes
(padomes) priekšsēdētājam iesniegt tiesā
prasību par to zaudējumu, kas nodarīts pašvaldībai
sakarā ar domes (padomes) locekļu nelikumīgiem
balsojumiem, kuru rezultātā ir pieņemts nelikumīgs
lēmums. Šāda veida koleģiālu atbildību
par balsojumu mēs neatradām nevienas valsts likumos,
un tādēļ arī mūsu civilā likumdošana
neparedz šādu kārtību - materiālo
atbildību par nelikumīgiem balsojumiem lēmējinstitūcijās.
Tā ir tāda novitāte, kas mums likās nepieņemama.
Un to noraida arī Pašvaldību savienība.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Godātie kolēģi,
pēc pirmā lasījuma ir iestrādāti
vairāki jauni panti par pašvaldību pieņemto
normatīvo aktu publicēšanu un spēkā
stāšanos, bez tam ir ietverts jauns - 43. pants, kas
ir līdzīgs tām normām, kādas ir
spēkā šobrīd. Tātad likumā
tiek uzskaitīti visi tie gadījumi, kādos pašvaldībām
ir tiesības pieņemt saistošos noteikumus un paredzēt
administratīvo atbildību par to pārkāpšanu.
Šī norma ir saskaņota ar spēkā esošo
Administratīvās atbildības kodeksu, un par rajonu
un pagastu padomju tiesībām izdot saistošos noteikumus
ir runa šā panta otrajā un trešajā daļā.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Tālāk. Komisija piedāvā jaunu 44. pantu, tas ir par rajona padomes tiesībām izdot saistošos noteikumus. Ir jauns 45. pants, kas nosaka, ka saistošie noteikumi ir obligāti visām fiziskajām un juridiskajām personām attiecīgajā administratīvajā teritorijā.
Tālāk. Ir jauns 46. pants par nolikumiem
un instrukcijām kā īpaša veida normatīvajiem
aktiem, kurus pieņem pašvaldības jeb, pareizāk
sakot, domes, kā arī instrukcijām un to spēkā
stāšanos. Ir jauns 47. pants, kāds nebija pirmajā
lasījumā. Šeit ir, mūsuprāt, ļoti
svarīga norma, kas nosaka, ka, pieņemot lēmumus,
kas attiecas uz atsevišķām juridiskajām
vai fiziskajām personām, pašvaldībām
ir pienākums šo lēmumu norakstus nekavējoties
izsniegt attiecīgajām personām, uz kurām
tie attiecas. Tas ir ļoti svarīgi, jo šobrīd
bieži vien ir tā, ka pašvaldības kādu
lēmumu pēc būtības izskata, lēmumu
pieņem, noraida vai nenoraida, tas ir labvēlīgs
vai nav labvēlīgs attiecīgajai firmai vai kādai
fiziskajai personai, bet attiecīgā lēmuma norakstu
šī persona vai firma nevar saņemt, un rodas zināmas
problēmas. Tādēļ mēs uzlikām
šādu pienākumu pašvaldībām.
Priekšsēdētājs. Nav iebildumu?
J.Lagzdiņš. Ir jauns 48. pants, kas nosaka, ka domes (padomes) lēmumi priekšsēdētājam ir jāparaksta 5 dienu laikā no to pieņemšanas dienas. Un, godātie kolēģi, ir saglabātas arī veto tiesības priekšsēdētājam, ka 5 dienu laikā viņš var tos neparakstīt un šādā gadījumā sasaukt domes (padomes) ārkārtas sēdi, kurā atkārtoti ir jāizskata šis lēmums. Veto tiesību priekšsēdētājam, godātie kolēģi, nav tajos gadījumos, kad dome (padome) ir pieņēmusi lēmumus, ar kuriem atceļ attiecīgās domes vai padomes priekšsēdētāja rīkojumus.
Man nesen bija tikšanās Pāvilostā, un es zinu, ka līdzīga situācija ir bijusi šajā nelielajā pilsētā. Pāvilostas padomes priekšsēdētājs ir pieņēmis lēmumu par licenču izsniegšanu, un savukārt dome (padome) ir atcēlusi šo Pāvilostas padomes priekšsēdētāja rīkojumu un savukārt priekšsēdētājs, izmantojot šīs tiesības, ko dod spēkā esošā likumdošana, ir uzlicis veto uz to padomes lēmumu, ar kuru ir atcelts viņa paša rīkojums. Mēs uzskatām, ka šāda situācija nedrīkstētu būt. Tādēļ ir šāda norma.
Ir jauns 49. pants, kas nosaka kārtību,
kādā valsts reformu ministrs var apturēt nelikumīgus
domes (padomes) lēmumus. To valsts reformu ministrs izdara
ar motivētu rīkojumu. Un rīkojums 3 dienu laikā
pēc tā pieņemšanas publicējams
oficiālā laikrakstā un nosūtāms
attiecīgās domes (padomes) priekšsēdētājam,
kas ir atbildīgs par tā izpildi. Un tālāk
ir noteikta tā procedūra un tās tiesības,
kādas ir domes (padomes) priekšsēdētājam
- tātad tiesības 2 nedēļu laikā
griezties tiesā par šā valsts reformu ministra
lēmuma... es atvainojos, rīkojuma atcelšanu vai
sasaukt ārkārtas sēdi. Un tālāk
ir tā kārtība, kādā rīkojas
tiesa vai arī padome, ja šādas domes (padomes)
priekšsēdētāja darbības nav notikušas.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Nākamajā nodaļā,
godātie kolēģi, ir runa par pastāvīgajām
komitejām. Pirmā lasījuma redakcijas 55. pants
otrajā lasījumā izteikts kā 50. pants
ar dažiem redakcionāliem grozījumiem. Godātie
kolēģi, šajā pantā ir izdarīti
šādi grozījumi, ka izslēgts ir tāds
jēdziens kā pašvaldību organizācijas.
Šobrīd pašvaldības var dibināt sabiedriskas
organizācijas, bet pašvaldības kā tādas
izveido uzņēmumus un iestādes. Godātie
kolēģi, nav jēdziena - pašvaldību
organizācijas. Un to vajadzētu ņemt vērā,
izstrādājot arī citus likumus. Tādēļ
visā likuma tekstā, arī 55. pantā, šis
termins ir izslēgts.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. 56.pants pirmā lasījuma
redakcijā ir izteikts kā 51.pants otrajā lasījumā,
izdarot vienu nebūtisku grozījumu - aizstājot
vārdu "statūti" ar vārdu "nolikumi".
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Pirmā lasījuma 57.pants izteikts kā otrā lasījuma 52.pants. Nav izdarīti nekādi grozījumi. Šeit ir runa par ārvalstnieku un bezpavalstnieku lietu komitejām.
Tas pats sakāms par 58.pantu, kur arī
ir runa par ārvalstnieku un bezpavalstnieku tiesībām.
Es atvainojos, šeit ir LNNK frakcijas priekšlikums - izslēgt
šos abus divus pantus. Komisija to noraidīja.
Priekšsēdētājs. Nav iebildumu?
J.Lagzdiņš. Tātad 59.pants ir otrajā lasījumā ietverts kā 54.pants precizētā redakcijā. Godātie kolēģi, šeit ir runa par ļoti svarīgu tiesību, proti, ka domē (padomē) pārstāvētām politiskām organizācijām un vēlētāju apvienībām ir tiesības vairākos gadījumos tajās institūcijās, kuras izveido dome (padome), uz proporcionalitātes pamatiem sūtīt savus pārstāvjus. Un šis princips ir ietverts 54.pantā un vairākos tālākajos pantos, jo komisija uzskata, ka būtu ļoti pareizi, ja šis politiskās pārstāvniecības princips tiktu ievērots pašvaldībās. Tas nodrošinātu demokrātismu, un vairākums nevarētu mazākumam uzspiest savu gribu. It sevišķi tas attiecas uz revīzijas komisiju, kurā obligāti būtu jābūt pārstāvētam mazākumam, lai varētu realizēt sekmīgu kontroli. Un tādēļ 54.pantā tas ir nostiprināts - kaut gan nosakot šādu piebildi, ka šis politiskās proporcionalitātes princips tiek ievērots, ņemot vērā iespēju robežas. Jo deputātu būs ļoti maz. Pagastos būs septiņi deputāti, un ļoti grūti būs ievērot to pilnīgi precīzi, tā teikt, matemātiski. Tādēļ ir šāda diplomātiska piebilde.
Tālāk. Pirmā lasījuma 60.pants otrajā lasījumā izteikts kā 55.pants precizētā redakcijā, un ir noteikts, ka katram deputātam jābūt vismaz vienas domes (padomes) komitejas loceklim, tas ir viņu pienākums.
Tālāk. 61.pants ir izteikts kā
56.pants, nosakot, ka komiteju darbs notiek slēgtās
sēdēs, bet tajā var piedalīties jebkurš
attiecīgās domes (padomes) deputāts. Komiteju
sēdēs nevar piedalīties masu informācijas
līdzekļu pārstāvji. Tas gan šeit nav
minēts, bet šādu tiesību nav.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Tālāk. 62.pantā ir runa par ārkārtas komitejas sēdes sasaukšanas procedūru. Ir izdarīts viens grozījums: 62.panta pirmā lasījuma redakcijā bija noteikts, ka ārkārtas sēdi sasauc trīs dienu laikā pēc pieprasījuma saņemšanas, bet komisija ierosina noteikt, ka ārkārtas sēdi sasauc 24 stundu laikā pēc pieprasījuma saņemšanas - tātad trīsreiz ātrāk.
63.pants. Šis pants ir izteikts kā otrā
lasījuma 58.pants. No pirmā lasījuma redakcijas
ir svītrota 63.panta otrā daļa, ņemot
vērā LNNK frakcijas priekšlikumu, jo komisija
uzskata, ka arī attiecībā uz komitejas priekšsēdētāja
amatu ir jāievēro brīvprātības
princips un nevar piespiest jebkuru deputātu piekrist ievēlēšanai
par vienas vai otras komitejas priekšsēdētāju.
Arī tā ir brīvprātība.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Tālāk. 64.pants
otrajā lasījumā ir izteikts kā 59.pants
precizētā redakcijā, jo bija nepieciešams
saskaņot šo pantu ar jūsu jau pirms brīža
akceptēto 38.pantu, kurā bija runa par antikorupcijas
normām, jo pirmā lasījuma redakcijā šādas
stingras normas nebija. Tādēļ bija jāprecizē
arī 59.pants.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. 65.pants ir izteikts otrajā lasījumā kā 60.pants precizētā redakcijā. Tajā ir runa par finansu komitejas priekšsēdētāja tiesībām, un ir viena papildu tiesība, ka finansu komitejas priekšsēdētājs dod atzinumu par budžeta projektu. Turklāt finansu komitejas priekšsēdētājs iesniedz priekšlikumus domei (padomei) par pašvaldības īpašuma apsaimniekošanu, kā arī par to, kā attiecīgā pašvaldība izmantos savas pirmpirkuma tiesības.
Attiecībā uz 66.pantu ir izdarīti daži redakcionāli grozījumi. Tas ir izteikts kā otrā lasījuma 61.pants.
Tālāk - sestā nodaļa (par
revīzijas komisiju). Šī nodaļa ir pārcelta
kā otrā lasījuma astotā nodaļa, un
es gribētu par to informēt tad, kad mēs nonāksim
līdz astotajai nodaļai.
Priekšsēdētājs. Lūdzu!
J.Lagzdiņš. Tātad bijusī septītā nodaļa pirmajā lasījumā tagad ir otrā lasījuma sestā nodaļa. Šajā nodaļā ir runa par domes (padomes) priekšsēdētāja tiesībām. Ir izslēgts 71.pants, par ko mēs runājām arī pirmajā lasījumā, un proti, ka rajona padomes priekšsēdētājs ir rajona priekšsēdis un pilsētas domes priekšsēdētājs ir pilsētas galva, un savukārt pagasta padomes priekšsēdētājs ir pagasta vecākais. Uzskatām, ka domes (padomes) priekšsēdētājs ir tikai domes (padomes) vadītājs, un tas ir redzams no funkcijām, kas ir šajā likumā. Viņš reprezentē un pārstāv domi (padomi), nevis attiecīgo administratīvo teritoriju. Un viņš neatbild par tām nebūšanām un nekārtībām, kas ietilpst attiecīgajā teritorijā esošo valsts pārvaldes iestāžu kompetencē. Šāds pants vienkārši maldinātu attiecīgo teritoriju iedzīvotājus, tādēļ tas ir izsvītrots.
Pirmā lasījuma redakcijas 72.pants ir izteikts kā otrā lasījuma redakcijas 62.pants, un ir izdarīts viens precizējums: ir noteikts, ka domes (padomes) priekšsēdētājs un priekšsēdētāja vietnieks pilnvaras iegūst ievēlēšanas brīdī. Šāda redakcija nebija pirmajā lasījumā. Tālāk šajā pantā ir papildinājums arī attiecībā uz domes (padomes) priekšsēdētāja un vietnieka kompetenci, nosakot, ka domes (padomes) priekšsēdētājs atbild par tiesas sprieduma izpildi lietās, kurās viena no pusēm ir dome (padome). Mūsuprāt, tas ir ļoti svarīgi, jo šobrīd diemžēl ļoti izplatīta ir tiesas spriedumu neizpilde lietās, kuras attiecas uz pašvaldībām.
74.pants ir izteikts kā otrā lasījuma 56.pants prezicētā redakcijā, jo mēs noteicām, ka domes (padomes) sēdē var būt klāt jebkurš deputāts, tātad ne tikai domes (padomes) priekšsēdētājs.
Tālāk. Otrā lasījuma redakcijā jauns ir 63.pants, kurā ir ietvertas pirmā lasījuma 24.panta normas, un tas ir izdarīts, ņemot vērā LNNK frakcijas priekšlikumu. Šeit ir runa par to, ka domes (padomes) priekšsēdētāja amats ir algots un ka dome var lemt par citu algotu amatu noteikšanu attiecīgajā domē (padomē).
Tālāk. Otrā lasījuma redakcijā jauns ir 64.pants, kurā ir ietverta daļa no pirmā lasījuma 25.panta normām un ir noteikts (tāpat kā šobrīd spēkā esošajā likumdošanā), ka domes (padomes) priekšsēdētāja amats nav savienojams ar citu algotu darbu, izņemot zinātnisko, pedagoģisko un radošo darbu.
Tālāk. Pirmā lasījuma redakcijas
75.pants otrajā lasījumā ir izteikts kā
65.pants precizētā redakcijā. Tajā, godātie
kolēģi, ir runa par tiem gadījumiem, kādos
var atcelt domes (padomes) priekšsēdētāju,
un ir izdarīts viens būtisks grozījums, un tas
ir šāds. Pirmajā lasījumā mēs
nobalsojām, ka domes (padomes) priekšsēdētāju
var atbrīvot no amata, ja aizklātā balsošanā
par to nobalso vairāk nekā divas trešdaļas
no ievēlēto domes (padomes) locekļu skaita.
Pastāvot šādai kārtībai un zinot to
praksi, kāda bija iepriekšējā periodā,
komisija uzskata, ka nebūtu iespējams praktiski atcelt
kādu domes (padomes) priekšsēdētāju
pašai padomei. Un tādēļ mēs noteicām,
ka domes (padomes) priekšsēdētāju padome
vai dome var atbrīvot no amata, ja par to nobalso vairāk
nekā puse no ievēlēto domes (padomes) deputātu
kopskaita, nevis divas trešdaļas.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
J.Lagzdiņš. Tālāk. Otrā
lasījuma redakcijā ir jauns 66.pants, kurā ir
runa par to procedūru un kārtību, kādā
domes (padomes) priekšsēdētājs pēc
savas iniciatīvas var aiziet no ieņemamā amata.
Un šeit ir noteikta kārtība, ka domes (padomes)
priekšsēdētājs nevar tā - vienu
dienu uzrakstīt iesniegumu: es aizeju no amata - nosviest
iesniegumu un vairs nestrādāt. Šeit ir noteikts,
ka viņam jāpaliek savā amatā līdz
nākamajai domes (padomes) sēdei, kurā tiek
izlemts jautājums par jauna priekšsēdētāja
ievēlēšanu.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Tālāk. Otrā lasījuma redakcijā jauns ir 67.pants, kurš nosaka (ļoti svarīga norma!), ka pašvaldībās, kurās netiek iecelts izpilddirektors, viņa pienākumus veic domes (padomes) priekšsēdētājs. Mūsuprāt, tā ir ļoti demokrātiska doma, kura, pirmkārt, pieļauj, ka, ja deputātu vidū ir tādi deputāti, kuri var pildīt arī šos svarīgos izpilddirektora pienākumus, tad vienlaikus domes (padomes) priekšsēdētājs var būt arī izpilddirektors. Bet, ja pašvaldībā šāda deputāta kādu apstākļu dēļ nav vai viņš nav ievēlēts, vai nepiekrīt, šajā gadījumā attiecīgā dome (padome) var iecelt izpilddirektoru.
Septītajā nodaļā ir runa par izpilddirektora tiesībām un pienākumiem, kā arī tiesisko statusu. Tā ir jauna nodaļa, un ir divi jauni panti. Tātad 68.pantā ir runa par kārtību, kādā ieceļ izpilddirektoru, un ir noteikts, ka izpilddirektors nodrošina pašvaldības iestāžu un uzņēmumu darba nepārtrauktību domes (padomes) nomaiņas gadījumā. Tas nozīmē, ka ievēlētie izpilddirektori paliek savos amatos, ka viņi neaiziet kopā ar veco domi (padomi). Tas arī pārejas noteikumos ir pasvītrots.
Tālāk. 69.pants reglamentē izpilddirektora
kompetenci. Ļoti svarīga ir astotā nodaļa,
kurā ir izdarīti ļoti būtiski grozījumi
pēc pirmā lasījuma. Pirmajā lasījumā
mēs, godātie kolēģi, noteicām,
ka revīzijas komisiju izveido dome (padome) no attiecīgās
domes (padomes) locekļiem. Komisija piedāvā nobalsot
par tādu variantu, ka revīzijas komisiju ievēlē
dome (padome) no attiecīgās administratīvās
teritorijas balsstiesīgajiem iedzīvotājiem.
Jo padomāsim! Ja pašvaldībā - domē
(padomē) - ir tikai 7 deputāti, no kuriem viens ir
priekšsēdētājs un otrs ir priekšsēdētāja
vietnieks, un ir vismaz trīs komitejas, tātad pieci
deputāti jau ieņem amatus, un faktiski paliek tikai
divi deputāti, un nav kam izveidot revīzijas komisijas.
Un tādēļ mēs atgriežamies pie tās
prakses un tiesiskās kārtības, kāda bija
pirmskara laikā, kad revīzijas komisiju izveidoja
no attiecīgās teritorijas balsstiesīgajiem iedzīvotājiem.
Lūdzu atbalstīt šādu nostādni.
Priekšsēdētājs. Neviens
neiebilst.
J.Lagzdiņš. Tālāk. 70.panta nākamajās daļās ir runa par tiem ierobežojumiem, kādi ir revīzijas komisijas locekļiem. Šeit mēs atkal nācām pretī pagastu pašvaldībām un noteicām zināmus atvieglojumus pašvaldību revīzijas komisijas veidošanas procesam.
71.pants ir jauns pants, tas ir būtiski pārstrādāts pirmā lasījuma redakcijas 68.pants, un šeit ir runa par revīzijas komisijas kompetenci. Un 2.punktā ir runa par ļoti svarīgu lietu: proti, revīzijas komisijām ir pienākums pārbaudīt ne tikai likumību, bet arī lietderību. Tas ir ļoti būtiski. Un šobrīd praktiski nevienā pašvaldībā šī lietderības kontrole nenotiek.
Tālāk. Ir noteikts, ka šī lietderība un likumība attiecīgās pašvaldības iestādēs un uzņēmumos ir jāpārbauda ne retāk kā vienu reizi gadā.
Tālāk ir jauns 72.pants, kas nosaka revīzijas komisijas locekļa tiesības. Tās ir līdzīgas tām tiesībām, kādas ir noteiktas likumā par vietējo pašvaldību deputāta statusu. Tas ir noteikts attiecīgajā likumā, lai revīzijas komisijas loceklis varētu pildīt savus pienākumus.
Tālāk. Pirmā lasījuma 70.pants ir izteikts kā otrā lasījuma 73.pants precizētā redakcijā. Šeit ir runa par to, ka finansu revīzijas veikšanai un revīzijas pārskata sagatavošanai dome (padome) var uzaicināt auditorfirmas vai zvērinātus revidentus.
Savukārt otrajā lasījumā ir ietverts jauns pants - 74.pants, kurā ir runa par kārtību, kādā var atbrīvot revīzijas komisijas locekli no pienākumu pildīšanas. Un šeit, kolēģi, ir paredzēts, ka tikai ar divu trešdaļu balsu vairākumu var atbrīvot revīzijas komisijas locekli no viņa pienākumu pildīšanas. Priekšsēdētāju var ar pusi, turpretim revīzijas komisijai ir augstāks šis drošības slieksnis.
Tālāk. Ir jauns 75.pants, kas nosaka, kādā kārtībā revīzijas komisijas loceklis realizē savas pilnvaras. Šī kārtība ir līdzīga tai kārtībai, kāda ir noteikta deputātiem likumā par vietējo padomju deputāta statusu.
Ļoti svarīga ir devītā nodaļa. Tajā ir runa par pašvaldības ekonomisko pamatu. Pirmā lasījuma redakcijas 76.pants ir izteikts precizētā redakcijā, un šeit ir izslēgta viena būtiska lieta, proti, noteikts, ka pašvaldībām turpmāk nebūs ārpusbudžeta līdzekļu, būs tikai budžeta līdzekļi. Arī visi ziedojumi, to skaitā mērķziedojumi, ieies budžetā. Tāds ir būtisks jauninājums.
Tālāk. Pirmā lasījuma 77.pants ir izteikts precizētā redakcijā un papildināts ar trijām jaunām daļām. Un ir uzsvērts, ka pašvaldību īpašums izmantojams attiecīgās administratīvās teritorijas iedzīvotāju vajadzību apmierināšanai, un ir noteikts, ka pašvaldības uzņēmumi, kuri sniedz pakalpojumus iedzīvotājiem, darbojas pēc bezpeļņas organizācijas principa. Tā ir ļoti būtiska norma. Bez tam ir arī tāda norma, kas nosaka, ka to īpašuma daļu, kas nav nepieciešama iepriekšminētajiem nolūkiem, pašvaldība var izmantot, lai saimnieciskā kārtā gūtu ienākumus iedzīvotāju vajadzību apmierināšanai.
Un, godātie kolēģi, uz trešo
lasījumu vēl tiks noteikts, ka šo īpašumu
daļu var arī privatizēt jeb atsavināt,
jo tā tas praksē arī notiek.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Tālāk. Ir jauns
78.pants, kurā ir runa par pirmpirkuma tiesībām,
pret ko ļoti noteikti savulaik iebilda valdība. Komisija
izstudēja citu valstu pieredzi un ņēma vērā
arī pirmskara Latvijas pieredzi, un noteica pašvaldībām
ierobežotas pirmpirkuma tiesības. Tātad uz pašvaldību
pirmpirkuma tiesībām attiecas astoņi ierobežojumi,
es minēšu svarīgākos. Tātad pašvaldības
nevar realizēt pirmpirkuma tiesības attiecībā
uz nekustamo īpašumu, ko iegūst valsts, uz to
nekustamo īpašumu, ko iegūst ārvalstis savu
diplomātisko vai konsulāro iestāžu vajadzībām,
kā arī uz valsts un pašvaldību privatizējamiem
objektiem. Un ir vēl vesela rinda ierobežojošu
gadījumu. Bet, mūsuprāt, pirmpirkuma tiesības
būtu jāsaglabā, jo tādējādi
ierobežotu iespēju negodīgiem pārdevējiem
un pircējiem mākslīgi pazemināt pārdodamo
īpašumu cenu. Tādēļ komisija noteikti
iestājas par šīs normas saglabāšanu.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Pirmā lasījuma
79.pants ir izteikts precizētā redakcijā, un
tajā ir noteikts, ka atsavināt pašvaldību
vajadzībām īpašumu var tikai tad, ja tas
ir nepieciešams publiskai lietošanai. Uzsvērts,
ka "publiskai lietošanai", nevis kaut kādu
savu saimniecisko vajadzību apmierināšanai. Tātad
- lai iekārtotu ielas, ceļus, laukumus, viaduktus,
ostas un tā tālāk, nevis lai būvētu
ēkas.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Desmitajā nodaļā
ir runa par konsultatīvās padomes statusu un izveidošanas
kārtību. 81.pantā ir izdarīti daži
redakcionāli grozījumi, nosakot, ka pašvaldības
vai pašvaldību un valsts iestāžu darbības
saskaņošanai katrā rajonā vai republikas
pilsētā tiktu izveidota konsultatīvā
padome. Tātad darbības saskaņošanai, nevis
viedokļu saskaņošanai. Nevis runāšanas
saskaņošanai, bet darbu saskaņošanai.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. 82.pants ir pieņemts tādā pašā redakcijā, kāda bija pirmā lasījuma laikā.
83.pants ir pieņemts precizētā redakcijā, nosakot, kas sasauc konsultatīvās padomes sēdes. Tātad 83.panta pirmajā daļā noteikts, ka tās sasauc un vada attiecīgās domes (padomes) priekšsēdētājs.
84.pantā ir svītrots vārds "pusēm",
jo šeit nav civiltiesiskas attiecības vai kāds
strīds. Konsultatīvā padome ir institūcija,
kurā sanāk pārstāvji, un šeit nav
pušu, tātad šeit nav strīda kā tāda
civiltiesiskā izpratnē.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Tālāk. Ir svītrota
84.panta trešā daļa, jo komisija uzskata, ka gadījumā,
ja konsultatīvā padome nevar vienoties par atsevišķu
funkciju izpildi vai darbu veikšanu, tad Ministru kabinetam
nebūtu šīs domstarpības jāizskata.
Katrai valsts iestādei un pašvaldībai tādā
gadījumā jāstrādā pēc tiem
likumiem, kas attiecas uz šo pašvaldību vai valsts
iestādi.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
J.Lagzdiņš. Tālāk. 85.panta
pirmā daļa ir ietverta otrajā lasījumā
kā 83.panta otrā daļa.
Priekšsēdētājs. Lūdzu!
J.Lagzdiņš. Nākamajā nodaļā ir runa par Ministru kabineta un valsts reformu ministra kompetenci. 86.pantā ir runa par tiem jautājumiem, kurus Ministru kabinets saskaņo ar pašvaldībām, un tādi, mūsuprāt, ir seši. Pirmkārt, tie ir likumprojekti un Ministru kabineta noteikumi, kas attiecas uz pašvaldībām, dotāciju un mērķdotāciju apmēri, finansu resursu izlīdzināšanas kārtība, ja tāda nav noteikta likumos, pašvaldību darbinieku algu apmēri un sociālās garantijas, kā arī finansēšanas avoti. Tātad pēdējais, tas nāca papildus uz otro lasījumu.
Godātie kolēģi, 86.panta otrajā daļā ir noteikta ļoti svarīga norma, ka pašvaldības saskaņošanas procesā ar valdību pārstāv tā pašvaldību sabiedriskā organizācija, kas izveidota atbilstoši 96.panta prasībām, un savukārt 96.pants nosaka, ka šādā sabiedriskā organizācijā jāiestājas vairāk nekā pusei no visām pilsētu pašvaldībām, pusei no visām pagastu pašvaldībām un pusei no visām rajonu pašvaldībām. Un tikai tajā gadījumā šī sabiedriskā organizācija ir pietiekami reprezentatīva, lai varētu pārstāvēt visas pašvaldības šajā saskaņošanas procesā. Savukārt Ministru kabinetu saskaņošanas procesā pārstāv attiecīgās nozares ministrs vai viņa pilnvarota persona. Un tālāk ir noteikts, ka katrā gadījumā, kurā nav panākta vienošanās, domstarpību protokols tiek izskatīts Ministru kabineta sēdē, tātad visaugstākajā līmenī.
87.pantā ir izdarīts ir tikai viens redakcionāls grozījums - ir svītroti vārdi "pilnvaroto pārstāvju".
88.pants ir papildināts ar divām jaunām daļām, nosakot, ka sarunu protokols par vienošanos vai domstarpībām attiecībā uz Ministru kabineta izstrādātajiem likumprojektiem pievienojams attiecīgajam likumprojektam, nosūtot to Saeimai. Tas ir ļoti būtisks noteikums, kas attiecas uz mūsu darbu.
Savukārt 88.panta pēdējā daļa nosaka, ka sarunu protokols par domstarpībām jautājumos, kas ietilpst Ministru kabineta kompetencē, izskatāms valdībā. Par to es iepriekš jau runāju.
89.pants ir pieņemts precizētā
redakcijā, noraidot LNNK frakcijas priekšlikumu, par
kuru mēs jau debatējām, kad bija runa par
22.pantu. Daļēji tas šeit ir noraidīts,
jo LNNK frakcijas deputāti ierosina svītrot vārdus
"Ministru kabineta lēmumi". Daļēji
mēs to ievērojām, nosakot, ka, ja Ministru
kabineta noteikumi vai citi normatīvie akti, kas reglamentē
pašvaldību darbību, ir pretrunā ar Satversmi,
šo likumu vai citiem likumiem, pašvaldības šos
normatīvos aktus var likumā noteiktajā kārtībā
pārsūdzēt un ierosināt to atcelšanu.
Ja būs pieņemts likums par Satversmes tiesu un pašvaldībām,
mēs dosim tiesību griezties Satversmes tiesā,
tad tas notiks šā likuma noteiktā kārtībā.
Šobrīd pašvaldībām, kamēr šis
likums nav spēkā stājies, jāgriežas
pie sev labvēlīgiem deputātiem, pie sev labvēlīgām
politiskām organizācijām, un tām ir jāiesniedz
attiecīgie priekšlikumi par kādu likumu vai Ministru
kabineta noteikumu atcelšanu vai grozīšanu. Tā
rīkojas jebkurā valstī pašvaldības,
tā rīkojas jebkurā valstī tās personas,
kurām nav likumdošanas iniciatīvas tiesības,
un tā rīkojas arī Pašvaldību savienība,
ar Demokrātiskās partijas frakcijas palīdzību
iesniedzot alternatīvo likumprojektu. Tā ir ļoti
slavējama prakse, un tā ir arī mūsu valstī
jāveicina.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Tālāk - 91.pants. Es atvainojos, 90.pants pirmā lasījuma redakcijā, kas ir precizētā redakcijā atbalstīts arī otrajam lasījumam.
Tālāk - 91.pants. Tas ir izņemts no šīs nodaļas un pārcelts uz ceturto nodaļu kā 49.pants. Šeit ir runa par nelikumīgu domes (padomes) lēmumu apturēšanu, par ko mēs jau runājām.
Tālāk. Priekšpēdējā
nodaļā ir runa par domes (padomes) priekšsēdētāja
un domes (padomes) atlaišanas kārtību. Tā
ir jauna nodaļa, kas papildināta ar jaunām būtiskām
normām. Kādu kārtību ierosina Saeimas
Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija? Pirmkārt,
mēs uzskatām, ka jebkura dome (padome) var tikt atlaista,
tāpat var tikt atlaists jebkuras domes (padomes) priekšsēdētājs.
Domi (padomi) var atlaist tikai un vienīgi ar likumu, ko
Saeimā iesniedz Ministru kabinets un kas tiek izstrādāts
pēc Ministru kabineta iniciatīvas vai ģenerālprokurora
priekšlikuma. Un domi (padomi) var atlaist tikai četros
gadījumos: ja dome (padome) atkārtoti nepilda Satversmi,
likumus, Ministru kabineta noteikumus vai arī nepilda tiesas
spriedumus; ja dome (padome) atkārtoti pieņem lēmumus
vai veic darbības jautājumos, kas ir Saeimas, Ministru
kabineta vai tiesas kompetencē; treškārt, ja
dome (padome) divu mēnešu laikā pēc sanākšanas
uz pirmo sēdi nav ievēlējusi domes (padomes)
priekšsēdētāju, viņa vietnieku
vai pastāvīgās komitejas; kā arī
tad, ja dome (padome) nav spējīga pieņemt
lēmumus sakarā ar to, ka trīs sēdes
pēc kārtas tajā nepiedalās vismaz puse
no attiecīgās domes (padomes) locekļiem. Tikai
un vienīgi četros gadījumos! Un tikai un vienīgi
ar likumu, kuru iesniedz Ministru kabinets!
Priekšsēdētājs. Lūdzu,
tālāk!
J.Lagzdiņš. Tālāk. 94.pantā ir runa par kārtību, kādā notiek šī atlaišana, un šeit ir noteikts, ka, pieņemot likumu par domes (padomes) atlaišanu, Saeima nosaka, kādā termiņā jānotiek jaunām domes (padomes) vēlēšanām. Ja līdz kārtējām domes (padomes) vēlēšanām ir mazāk nekā 15 mēneši, tad Saeima pēc Ministru kabineta priekšlikuma ieceļ attiecīgajā administratīvajā teritorijā pagaidu administrāciju, tātad nav vērts rīkot, ja ir tik mazs laiks palicis līdz vēlēšanām, jaunām vēlēšanām.
92.panta pēdējā daļa nosaka,
ka pagaidu administrācija pilda likumos paredzētās
domes (padomes) funkcijas. Tā ir jauna daļa. Savukārt
otrajā lasījumā ir jauns 93.pants, kas nosaka
to kārtību un procedūru, kādā var
tikt atcelts domes (padomes) priekšsēdētājs.
Un viņš var tikt atcelts tikai vienā gadījumā:
ja viņš nepilda vai pārkāpj Satversmes
likumus, Ministru kabineta noteikumus vai arī nepilda tiesas
spriedumus. Tas notiek šādā kārtībā:
valsts reformu ministrs pēc tam, kad ir saņemts
attiecīgās domes (padomes) priekšsēdētāja
paskaidrojums, ar motivētu rīkojumu viņu vispirms
atstādina no ieņemamā amata, nevis atceļ,
bez tam šis rīkojums trīs dienu laikā publicējams
oficiālā laikrakstā, un šo divu nedēļu
laikā domes (padomes) priekšsēdētājam,
kurš ir atstādināts no amata, ir iespēja
apsvērt un domāt, konsultēties ar juristiem
par to, ko darīt. Ja viņš uzskata, ka valsts
reformu ministrs nepamatoti rīkojies, viņš griežas
tiesā, un tiesa izskata viņa sūdzību
par valsts reformu ministra rīkojuma atcelšanu. Ja viņš
to nedara, tad pēc divu nedēļu termiņa
izbeigšanās attiecīgais priekšsēdētājs
uzskatāms par atbrīvotu no ieņemamā amata.
Mūsuprāt, šāda kārtība ir demokrātiska,
jo pēdējo vārdu saka tiesa attiecībā
uz vienu amatpersonu. Un, ja ar tiesas spriedumu valsts reformu
ministra rīkojums tiek atcelts, tad domes (padomes) priekšsēdētājs
par šo periodu, kurā viņš atstādināts
no amata, saņem kompensāciju par neizmaksāto
algu. Tāda demokrātiska norma ir ietverta.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
J.Lagzdiņš. Tālāk ir runa
par to, lai neatkārtotos jau visiem zināmie precedenti,
proti, ir noteikts, ka tad, ja likumā noteiktā kārtībā
domes (padomes) priekšsēdētājs ir atbrīvots
no amata, viņu nevar atkārtoti ievēlēt
par šā sasaukuma domes (padomes) priekšsēdētāju,
citā pašvaldībā pēc nākamajām
vēlēšanām, vai arī tajā pašā
viņu var ievēlēt atkārtoti. Uz visu
mūžu nevar sodīt cilvēku, ja viņš
ir kļūdījies.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
J.Lagzdiņš. Trīspadsmitajā nodaļā ir runa par pašvaldību sadarbību. Šajā nodaļā, it īpaši 95.pantā, ir precīzi noteikts, ka pašvaldības sabiedriskās organizācijas darbojas, tiek dibinātas un tiek likvidētas, pamatojoties tikai un vienīgi uz likumu par sabiedriskajām organizācijām un to apvienībām. Ir noteikts, ka lēmumu par sabiedriskās organizācijas dibināšanu pieņem dome, tātad šis lēmums ir domes (padomes) ekskluzīvā kompetencē.
Tālāk. 96.pantā ir runa par to, kādā gadījumā pašvaldības sabiedriskā organizācija kļūst par publisko tiesību subjektu, proti, ir tiesīga pārstāvēt visu Latvijas pašvaldību intereses sarunās ar Ministru kabinetu. Tā ir ļoti būtiska novitāte mūsu likumdošanā, jo parasti līdz šim mēs esam izvairījušies dot sabiedriskām organizācijām tās tiesības, kas piemīt publisko tiesību subjektiem. Par to mums bija ļoti plašas diskusijas komisijas sēdē, un komisija tomēr atbalstīja šādu nostādni.
Tālāk. Pirmā lasījuma redakcijas 97.pants ir pieņemts precizētā redakcijā, un ir noteikts, ka mūsu valsts pašvaldības var sadarboties ne vien ar citu valstu pašvaldībām, bet arī ar citu valstu pašvaldību izveidotām sabiedriskām organizācijām, tātad apvienībām.
Godātie kolēģi, tālāk seko pārejas noteikumi, kuri sastāv no septiņiem punktiem. Pirmā lasījuma redakcijā bija tikai trīs panti. Tagad pārejas noteikumi ir papildināti ar četriem jauniem pantiem. Pirmkārt, ar pārejas noteikumu 4.punktu uzlikts par pienākumu Ministru kabinetam līdz šā gada 1.jūlijam iesniegt Saeimai likumprojektus, kas reglamentē pašvaldību budžetu sastādīšanu, finansu pārvaldīšanu, finansu resursu izlīdzināšanas kārtību, kā arī nosaka pašvaldību tiesības savu ienākumu veidošanā. Šie projekti šobrīd jau ir dažādā izskatīšanas stadijā, un cerams, ka Ministru kabinets šo normu ievēros.
Tālāk - pārejas noteikumu 5.punkts uzdod Ministru kabinetam līdz šā gada 1.jūnijam izstrādāt un pieņemt šādus normatīvos aktus: pašvaldību paraugnolikumu, revīzijas komisijas nolikumu, konsultatīvās padomes nolikumu, noteikumus par priekšsēdētāju un priekšsēdētāja vietnieku amatalgu un piemaksas apmēriem, kā arī noteikumus par kārtību, kādā domes (padomes) deputāti saņem atlīdzību par savu pienākumu pildīšanu.
Godātie kolēģi, ļoti svarīgs ir pārejas noteikumu 6.punkts, jo tajā ir runa par sasāpējušo un ilgi diskutēto Rīgas pilsētas pašvaldības jautājumu. Šajā 6.punktā ir noteikts, ka Rīgas administratīvais iedalījums priekšpilsētās vai rajonos saglabājams līdz 1995.gada 31.decembrim, jo Rīga ir ļoti liela pilsēta ar ļoti sarežģītu pārvaldes struktūru, daudzas pašvaldības šobrīd ir uzsākušas... nevis uzsākušas, bet pilda savas funkcijas, dažādās stadijās ir privatizācijas jautājumi, denacionalizācijas jautājumi, dzīvokļu piešķiršanas jautājumi, bezgala daudz citu jautājumu, un tādēļ mēs nevaram vienā dienā nogriezt šo pārvaldes sistēmu, šo pašvaldību sistēmu un pateikt, ka, sākot ar rītdienu, būs pavisam jauna sistēma, bet mums ir jādomā pirmkārt par cilvēkiem. Reformas mēs veicam tādēļ, lai cilvēkiem būtu labāk, nevis tādēļ, lai mēs šeit strādātu un pieņemtu jaunus likumus, un saņemtu par to algu. Mums pirmkārt jādomā par cilvēkiem. Tādēļ ir noteikts, ka šajā pārejas periodā līdz 1995.gada 31.decembrim Rīgas priekšpilsētās, rajonos Rīgas dome ieceļ attiecīgās priekšpilsētas rajona valdi ne mazāk kā 7 locekļu sastāvā. Tātad rajonos būs koleģiālas domes, ieceltas lēmējinstitūcijas, kas pieņems lēmumus tikai jautājumos, kas attiecas uz atsevišķām fiziskajām vai juridiskajām personām. Tās nepieņems nedz lēmumus ar vispārēju raksturu, nedz saistošus noteikumus, nedz nodevas, nedz par dzīvokļu izīrēšanas kārtību. Šā punkta otrajā apakšpunktā ir noteikts, ka priekšpilsētas valde pieņem lēmumus jautājumos par dzīvokļu izīrēšanu, par attiecīgās priekšpilsētas nedzīvojamā fonda iznomāšanu, denacionalizācijas jautājumos, jautājumos kas saistīti ar aizgādnību, aizbildnību un adopciju. Iedomājieties, kas notiktu, ja visi ietu uz domi (padomi) Rīgas pilsētā un liktu priekšā izlemt jautājumus, kas saistīti ar adopciju un aizbildnību!
Tālāk ir noteikts, ka Rīgas dome var atcelt jebkuru Rīgas priekšpilsētas vai rajona valdes lēmumu.
Tālāk ir 7.punkts, kas nosaka, ka Rīgas pašvaldības nolikumā paredzama vienota pilsētas vietējās pārvaldes struktūra atbilstoši Domes noteiktam teritoriālam iedalījumam, un nosakām termiņus, kuros priekšpilsētu rajonu valdes līdzšinējo funkciju izpildi nodod pašvaldību iestādēm, kas izveidotas saskaņā ar pašvaldības nolikumu. Tātad uzlikts pienākums pārejas periodam. Tas, godātie kolēģi, ir viss, kas man bija jums jāziņo komisijas vārdā par šo likumprojektu.
Godātie kolēģi, es aicinu jūs
nobalsot par likumprojekta "Par pašvaldībām"
pieņemšanu otrajā lasījumā. Paldies
par uzmanību.
Priekšsēdētājs. Paldies
deputātam Jānim Lagzdiņam. Lūdzu zvanu!
Lūdzu, balsosim par likumprojekta "Par pašvaldībām"
pieņemšanu otrajā lasījumā! Rezultātu!
Par - 55, pret - nav, atturas - 4. Pieņemts otrajā
lasījumā. Vārds Jānim Lagzdiņam
attiecībā uz trešo lasījumu.
J.Lagzdiņš. Priekšsēdētāja
kungs, kolēģi deputāti! Es aicinu trešo
lasījumu noteikt 5.maijā.
Priekšsēdētājs. Vai ir iebildes? Nav. Akceptēts.
Godātie deputāti, Saeimas Prezidijs ir saņēmis iesniegumu. Frakcijas "Latvijas ceļš" deputāti lūdz Saeimu 1994.gada 21.aprīļa sēdes darba kārtībā izdarīt izmaiņas - kopā ar likumprojektu "Par papildinājumiem 1992.gada 16.jūnija likumā "Par valsts un pašvaldību īpašuma objektu (uzņēmumu) privatizācijas kārtību"" izskatīt likumprojektus "Par grozījumiem un papildinājumiem likumā "Par valsts un pašvaldību īpašuma privatizāciju"" un "Grozījumi likumā "Par valsts un pašvaldību īpašuma objektu privatizāciju"". Pirmais ir dokuments nr.279, otrais - nr.327, nosaukums gan ir vienāds. Visi piekrīt, tomēr ir vajadzīgs balsojums. Tā kā neviens nevēlas balsot, tad arī nebalsosim.
Sākam izskatīt. Lūdzu referentu
nākt tribīnē.
R.Jonītis (LC).
Godātais priekšsēdētāj,
augsti godātā Saeima! Šis aicinājums izskatīt
kopā šos visus trīs likumprojektus nozīmē
tikai to, ka visi šie likumprojekti runā par vienu un
to pašu jautājumu. Un, lai to risinātu secīgi,
es paskaidrošu, ka likumprojektu "Par papildinājumiem
1992.gada 16.jūnija likumā "Par valsts un pašvaldību
īpašuma objektu (uzņēmumu) privatizācijas
kārtību"" (Ziemas sesijas dokumenti nr.84
un nr.268) Tautsaimniecības komisija nolēma neizvirzīt
pirmajam lasījumam, jo Saeima jau ir pieņēmusi
šā likuma vietā jaunu likumu - "Par valsts
un pašvaldību īpašuma objektu privatizāciju".
Līdz ar to, ja Saeima neiebilst, komisija aicina to nevirzīt
tālāk, bet tas būtu jāatceļ likumiskā
kārtā. To varētu darīt, izskatot šos
grozījumus otrajā lasījumā iesniegtajos
dokumentos nr.279 un nr. 327, pārejas noteikumos.
Priekšsēdētājs. Vai ir iebildes?
Nav.
R.Jonītis. Tādā gadījumā
mums ir jāizskata dokuments nr.327, kura otrajā lapaspusē
ir palīgmateriāls likumprojekta pirmajam lasījumam.
Šeit jūs varat redzēt trīs ailes.
Priekšsēdētājs. Vienu mirklīti!
Deputāti, to skaitā arī es, izmisīgi meklē.
R.Jonītis. Dokumenta nr.327 otrajā lapaspusītē
ir tabula.
Priekšsēdētājs. Dokuments
nr.327, jā? Vai visi deputāti to ir sameklējuši?
Tā, lūdzu!
R.Jonītis. Es tikmēr mēģināšu
paskaidrot. Pirmā aile satur spēkā esošo
likuma redakciju, tas ir, tādu, kādu Saeima ir pieņēmusi.
Šie labojumi, ko iesniedza Ministru kabinets, ir Valsts prezidenta
iniciatīva, lai atrisinātu šo nelielo domstarpību,
kas bija radusies starp likumprojektu par sertifikātiem
un šo jaunpieņemto likumu. Trešajā ailītē
jūs varat redzēt, ka Tautsaimniecības komisija
ir piedāvājusi savu, alternatīvu variantu šiem
labojumiem. Tātad otrajā ailītē ir Ministru
kabineta iesniegtais likumprojekts, trešajā ailītē
ir Tautsaimniecības komisijas iesniegtais alternatīvais
variants šiem labojumiem, tās ir izmaiņas likuma
divos pantos. Šie labojumi tātad tikai likvidē
domstarpības starp šiem diviem likumprojektiem, vienīgi
Saeimai būtu jāizvēlas, par kuru likumprojektu
balsot. Un, tā kā šis ir likumprojekta pirmais
lasījums un šo likumu labojumu būtība ir
ļoti tuva, es aicinu šajā gadījumā
atbalstīt Ministru kabineta un Valsts prezidenta iniciatīvu,
un aicinu Tautsaimniecības komisiju neuzstāt uz savu
alternatīvo variantu, nobalsot par šo likumprojektu
pirmajā lasījumā un iesniegt priekšlikumus
otrajam lasījumam, lai redakcijas būtu precīzākas.
Paldies par uzmanību.
Priekšsēdētājs. Vai jūs
komisijas vārdā būtu runājis?
R.Jonītis. Es esmu komisijas referents šajā
jautājumā. Jā.
Priekšsēdētājs. Tātad
komisija noņem savu priekšlikumu? Vai deputātiem
ir iebildes? Nekādu iebilžu. Labi.
R.Jonītis. Tādā gadījumā
būtu jābalso šis pirmais lasījums.
Priekšsēdētājs. Zvanu, lūdzu!
Deputāte Anna Seile, lūdzu, nāciet tribīnē!
A.Seile (LNNK).
Es uzturu spēkā Tautsaimniecības
komisijas priekšlikumus, bet nevis šajā lasījumā,
un tie paliks kā balsojami uz otro lasījumu, tie netiek
noņemti.
Priekšsēdētājs. Paldies
deputātei Annai Seilei. Vai varam balsot? Lūdzu, balsosim
par likumprojekta "Grozījumi likumā "Par
valsts un pašvaldību īpašuma objektu privatizāciju""
pieņemšanu pirmajā lasījumā un pāriešanu
uz lasīšanu pa pantiem! Rezultātu! Par - 53, pret
- nav, atturas - 5. Pieņemts.
R.Jonītis. Es komisijas vārdā
aicinu priekšlikumus šā likumprojekta otrajam lasījumam
iesniegt līdz nākamās nedēļas pirmdienas
vakaram jeb otrdienas rītam.
Priekšsēdētājs. Labāk
līdz otrdienas rītam.
R.Jonītis. Tātad līdz nākamās
otrdienas rītam jāiesniedz. Tātad labāk
līdz otrdienas rītam priekšlikumus otrajam lasījumam.
Priekšsēdētājs. Izskatīsim
nākamos jautājumus! Nākamais likumprojekts
ir "Valsts drošības iestāžu likums".
Ivars Silārs - Aizsardzības un iekšlietu komisijas
priekšsēdētājs. Lūdzu!
I.Silārs (LC).
Cienījamie kolēģi! Paņemiet,
lūdzu, dokumentu nr. 419! Šis tātad ir tas mūsu
kopīgā darba auglis, pie kā mēs tagad
esam nonākuši jau otrajā lasījumā.
Un, kā jūs redzat, likumprojektam, kurš ir sagatavots
otrajam lasījumam, ir klāt pievienota salīdzinošā
tabula, kurā redzat, cik cītīgi ir strādāts
pie šā projekta, lai tas būtu maksimāli
labs. Tātad vispirms par to, ko mēs esam izdarījuši.
Mēs esam ņēmuši vērā deputāta
Kamaldiņa ierosinājumu - nomainīt likuma nosaukumu
un arī visā likuma tekstā "nacionālās
drošības iestādes" nomainīt ar "valsts
drošības iestādēm". Būtība
jau ir pareiza. Mēs centāmies it kā izvairīties
no mums tik nepatīkamā nosaukuma - "Valsts drošības
komiteja", un tādēļ likām iekšā
"nacionālās drošības iestādes",
bet būtībā nacionālā drošība
ir daudz plašāks jēdziens, nekā mēs
gribam apspriest, un tādēļ lietas mums ir jānosauc
īstajos vārdos. Mēs runājam par Latvijas
valsts drošības iestādēm, un komisija
uzskatīja to par vērā ņemamu un piekrita
tam. Tātad ir likumprojekts "Valsts drošības
iestāžu likums", un tālāk arī
viss ir sakārtots.
Priekšsēdētājs. Nav iebildumu.
Tālāk!
I.Silārs. Tālāk. Mums bija priekšlikums
par 5.pantu, ko iesniedza Tautas saskaņas partijas frakcija.
Un arī tas ir atzīts par vērā ņemamu
un ir pieņemts.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
I.Silārs. Nākamais, kas attiecas uz
5.panta piekto daļu, ir Tautas saskaņas frakcijas
priekšlikums atrunāt nacionālās drošības
iestāžu darbības ierobežojumus pret Saeimas
deputātiem un arī pret Valsts prezidentu, kā
to paredz Satversmes 29.pants. Priekšlikumu mēs noraidījām
gluži vienkārši aiz tā iemesla, ka arī
Satversmes 29.pantā ir pateikts, ka tad, ja deputātu
pieķer nozieguma vietā, viņu var apcietināt
uz vietas. Tā ka šeit nevar būt nekādu
pretrunu, visi likuma priekšā ir vienādi.
Priekšsēdētājs. Nav iebilžu.
Tālāk, lūdzu!
I.Silārs. Tālāk - par 5. panta
sesto daļu. Ir Tautas saskaņas frakcijas ierosinājums
- svītrot vārdus "runājot par ...".
Šeit ir runa tātad par nacionālās drošības
(tagad - valsts drošības) iestāžu amatpersonu
ierobežotām tiesībām rīkoties politisku
partiju, personu, kustību interesēs, iesaistīties
valsts varas un pārvaldes institūcijās, Prokuratūras,
tiesu iestādēs, kā arī sabiedriski politisko
un reliģisko organizāciju darbībā, un
te aicina svītrot, lai tās ietekmētu vai iespaidotu
valsts drošības apdraudējuma gadījumos.
Man ir jāpaskaidro, kolēģi, ka pašreizējā
situācija mūsu valstī izveidojusies tāda,
ka mums it īpaši nāk iekšā Latvijai
neraksturīgas tā sauktās netradicionālās
reliģiskās organizācijas - sātana pielūdzēju
sektas un tamlīdzīgas. It īpaši interesantas
pseidoreliģiskas, es uzdrīkstos teikt, organizācijas
parādās Latvijas austrumos, tām ir saistība
ar Krieviju. Spriežot pēc mūsu saņemtās
informācijas, viņu risinātie jautājumi
ir pret Latvijas valsts varu un iekārtu - aiz reliģisku
organizāciju piesega, un šeit mums ir jāparedz
iespēja šīm valsts drošības iestādēm
iesaistīties tur, lai ne tikai izzinātu, bet lai arī
iespaidotu, ja tās grib rīkoties pret cilvēku
brīvībām, tiesībām un pret valsti.
Tādēļ mēs uzskatām, ka korekti
ir saglabāt jau mūsu pašu pirmajā lasījumā
akceptēto redakciju.
Priekšsēdētājs. Vai kāds
iebilst ? Nē. Tālāk!
I.Silārs. Par 5.panta septīto daļu.
Arī šeit ir zināmā mērā pamatots
Tautas saskaņas partijas frakcijas aicinājums -
svītrot pēdējo teikumu. Mēs uzskatījām,
ka ne viss teikums būtu jāsvītro. Jo tiešām
ir tā, kā mēs bijām ierakstījuši
pirmajā lasījumā, - ka šo iestāžu
amatpersonas un darbinieki par savu darbību atbild likuma
un Latvijas tautas priekšā. Protams, jāatbild
ir likuma priekšā. Un tādēļ mēs
nesvītrojām visu to teikumu, bet mēs izsvītrojām
"atbildību Latvijas tautas priekšā".
Jo tauta caur saviem priekšstāvjiem Saeimā pieņem
likumu, un tā atbildība likuma priekšā
arī ir atbildība tautas priekšā. Pats galvenais
ir - atbildēt tautas priekšā, un tātad
šeit faktiski tā pamatdoma ir ņemta vērā.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
I.Silārs. Par 5.panta astoto daļu. Šeit
Tautas saskaņas partijas frakcija ir aicinājusi svītrot
divas normas, norādot to, ka pilnvaras ietver sevī
gan tiesības, gan pienākumus. Un svītrot pēdējo
teikumu, jo tas dublē priekšpēdējo teikumu.
Te gan ir jāsaka, ka te ir runa par atšķirīgiem
jēdzieniem. Jo viena norma ir darbinieka statusa izmantošana
un otrs ir paša šā darbinieka darbības mērķu
un uzdevumu pildīšana. Tādēļ mēs
uzskatījām , ka to nevajadzētu svītrot,
jo mūsu piedāvātā norma ir skaidrāka
un plašāka un nevajadzētu to ierobežot.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
I.Silārs. Attiecībā uz 7.pantu
mēs esam ņēmuši vērā Tautas
saskaņas partijas frakcijas priekšlikumu, kas ir precizējošs.
Tātad runa ir, protams, nevis par budžeta līdzekļu
izlietošanu, bet par šo līdzekļu izlietošanas
kontroli, un to mēs esam iestrādājuši
otrā lasījuma redakcijā.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
I.Silārs. Tālāk ir mana drauga
un kolēģa, un komisijas locekļa - Saeimas
priekšsēdētāja biedra Krastiņa
kunga priekšlikums, ko mēs esam noraidījuši,
bet es gribu papildināt šā noraidījuma
motivāciju. Tā nav. Pamatā tas nav tikai tādēļ,
ka, sakārtojot šīs institūcijas, pārejas
noteikumos ir paredzēts, ka Drošības dienests
tiek nodots Ministru kabineta pakļautībā. Bet
visa tā motivācija, kuru Krastiņa kungs minēja,
kādēļ būtu vajadzīgs ierakstīt
tieši šeit, papildināt ar Drošības dienestu,
- tas nav nepieciešams. Nav jārada vēl viena
jauna atšķirība no pirmajā lasījumā
pieņemtā uzskaitījuma - valsts drošības
iestāžu kopuma, jo pildīt šos pienākumus,
ja tas būs nepieciešams, Drošības dienests
varēs arī tad, kad tas pāries Ministru kabineta
pakļautībā. Jo 11.panta trešā norma
nosaka, ka Nacionālās drošības padome vai
Ministru kabinets, saskaņojot ar Nacionālās
drošības padomi, izpildot tās lēmumus,
var iesaistīt valsts drošības pasākumu izpildē
un nodrošināšanā arī citas valsts pārvaldes
institūcijas - tādas, kāds būs Drošības
dienests.
Priekšsēdētājs. Deputāts
Andrejs Krastiņš.
A.Krastiņš (LNNK).
Godātie kolēģi! Pavisam īsi.
Vienkārši no lietderības pamata. Šobrīd
Drošības dienests eksistē, strādā
atbilstoši lēmumiem, nolikumiem, kuri pieņemti
vēl Augstākajā padomē. Ir piešķirts
budžets, ir noteikts štata vienību skaits, un
Drošības dienests pilda noteiktus pienākumus.
Tiešām, - pārejas noteikumos ir paredzēts,
ka Drošības dienests pāriet Ministru kabineta
pakļautībā. Tur nav teikts, ka Drošības
dienests tiek likvidēts. Šajā sakarībā,
pieņemot šo likumu, ir pilnīgi neloģiski,
ja mēs nosakām šos darbības principus
citiem dienestiem - zemessardzes attiecīgajām struktūrām,
Aizsardzības ministrijas struktūrām, Iekšlietu
ministrijas struktūrām -, bet nenosakām tos
Drošības dienestam - tātad reāli šodien
eksistējošai institūcijai, kas pilda savus pienākumus.
Vai tā atrodas Valsts prezidenta pakļautībā,
Ministru kabineta pakļautībā, Tieslietu ministrijas,
kaut vai Labklājības ministrijas pakļautībā,
- bet šinī gadījumā šāds dienests
pastāv, tam ir savs, apstiprināts štatu saraksts.
Struktūrvienība, kur ietilpst šādu funkciju
veikšana. Un pavisam mākslīgi ir to izmest ārā
no šā likumprojekta, neiekļaujot līdz ar
pārējiem. Domāju, ka arī Drošības
dienests, atrodoties Ministru kabineta vai, kā ir ieplānots,
aizsardzības spēku pakļautībā, pildīs
gluži šīs pašas funkcijas, kas ir jāatspoguļo
likumā. Tāpēc es domāju, ka mans labojums
ir pilnīgi pamatots. Nav vajadzīgs nezin kādu
iemeslu dēļ vienu no dienestiem, kurš reāli
šodien eksistē - un eksistēs vēl noteikti
kādu laiku turpmāk - vienkārši izslēgt
no šā likuma. Tāpēc es aicinu godājamos
kolēģus, neskatoties uz komisijas balsojumu, kas
bija 5 : 4 (tātad domām daloties, ļoti spēcīgi
domām daloties), atstāt šajā likumā
manu šo labojumu - arī Drošības dienestu pieskaitīt
pie šīm speciālajām drošības iestādēm.
Līdz tiks pieņemts varbūt jauns likums, ar
ko tas tiks svītrots vai kaut kādā veidā
labots. Tā ka lūdzu godājamos kolēģus
atbalstīt manu priekšlikumu un nobalsot par šo
labojumu. Paldies par uzmanību.
Priekšsēdētājs. Ivars Silārs.
I.Silārs. Es vēl gribu precizēt. Pašreiz, - un tas netiek atcelts arī ar mūsu piedāvāto likumu, arī ar pārejas noteikumiem, - pašreiz Drošības dienesta darbību nereglamentē neviens likums. To reglamentē Augstākās padomes Prezidija apstiprināts nolikums, kas arī netiek atcelts ar šiem pārejas noteikumiem. Tātad visas tās funkcijas, ko tas pilda šodien atbilstoši šiem apstiprinātajiem noteikumiem, tas arī pildīs atbilstoši šiem noteikumiem.
Turklāt es gribu tagad atsaukties precīzi,
vārds vārdā, uz Drošības dienesta
priekšnieka Jura Vectirāna vārdiem. Un es vārds
vārdā citēju "Neatkarīgajā
Cīņā" 1994.gada 24.janvārī
publicēto: "Daudzi iedomājas, ka Drošības
dienests strādā kā savulaik Drošības
komiteja. Tieši tā nav vis. Mūsu funkcijās
ietilpst augstāko amatpersonu apsardzība, ārzemju
delegāciju uzņemšana un to drošības
garantēšana, vēstniecību un citu valstiski
nozīmīgu objektu apsardzība un , protams, operatīvā
darbība, lai to visu nodrošinātu." Tas viss
ir. Un tas ir tajā nolikumā, un to viņi varēs
pildīt arī turpmāk. Bet šī apsardze
- tā nav tā funkcija, kurai mēs veidojam šo
likumu; runājot par šīm valsts drošības
iestādēm, tas attiecas, kā šeit ir uzskaitīts,
uz Satversmes Aizsardzības biroju, Aizsardzības ministrijas
Militārās pretizlūkošanas dienestu, Iekšlietu
ministrijas drošības policiju un Zemessardzes štāba
informācijas dienestu. Tā ka izšķirieties!
Es gribu precizēt. Par komisijas balsojumu komisijā
bija 5, pret bija 2, atturējās - 2. Kā komisijas
priekšsēdētājs, aicinu katrā ziņā
atbalstīt komisijas viedokli. Bet paudīsiet savu viedokli
balsojot.
Priekšsēdētājs. Andrejs
Krastiņš - LNNK.
A.Krastiņš (LNNK).
Godātie kolēģi! Es jūs
aizkavēšu vienu mirkli. Un to izsauc mana kolēģa
Silāra šeit teiktais par apsardzes funkcijām.
Varbūt cilvēkiem, kas profesionāli nenodarbojas
ar šiem jautājumiem, tas liekas viens un tas pats. Taču
nav runa par apsardzes funkcijām, bet par drošības
nodrošināšanu, un apsardzes funkcijas ir tikai
viena daļa no šīs drošības nodrošināšanas.
Nav visai veiksmīgi latviski pateikts, bet tā nu tas
būtu. Tātad apsardzes funkcija ir tikai viena. Pārējās
funkcijas ir tādas, lai tiešām šo apsardzi
veiktu efektīgi, lai nepieļautu apdraudējumus
- un tā tālāk, un tā tālāk.
Te jau iedarbojas šīs drošības garantēšanas
struktūras. Tātad apsardze ir tikai viena no funkcijām.
Apsardzē ietilpst pavisam kas cits. Te varētu veselu
lekciju nolasīt par to, kas ir drošības garantēšana,
kas ir apsardze un kā tie savstarpēji ir saistīti.
Tā ka šinī gadījumā šīs
funkcijas ir mazliet plašākas par sargāšanu.
Paldies par uzmanību.
I.Silārs. Piekrītu visam, ko sacīja
Krastiņa kungs. Tikai es saku, ka to viņi jau pilda
un varēs turpināt pildīt, pastāvot šim
jau Augstākās padomes Prezidijā apstiprinātajam
nolikumam, jo viņiem mēs likumu atsevišķi
pašreiz netaisām. Bet, balsojiet lūdzu!
Priekšsēdētājs. Lūdzu,
balsosim par deputāta Krastiņa iesniegto 11.panta
pirmās daļas redakciju, par otro apakšpunktu -
Drošības dienesta Informācijas pārvalde.
Lūdzu, balsosim! Rezultātu! Par - 23, pret - 33,
atturas - 14. Nav pieņemts.
I.Silārs. Tālāk - par 12.pantu.
Deputāts Kamaldiņš ir ierosinājis izsvītrot
12.pantu vai izteikt to jaunā redakcijā. Esam ņēmuši
vērā ieteikumu, un uzlabotā vai pārmainītā
redakcijā tā pati būtība ir iestrādāta.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
I.Silārs. Tālāk. Deputāta
Kamaldiņa kunga ierosinājums, kurš attiecas uz
13.panta ceturto daļu, ir pieņemts.
Priekšsēdētājs. Nav iebilžu.
Tālāk!
I.Silārs. Tas pats sakāms par 13.panta
piekto daļu.
Priekšsēdētājs. Arī
nav iebilžu.
I.Silārs. Un arī 13.panta septītajā
daļā komisija ir ņēmusi vērā
Kamaldiņa kunga priekšlikumu.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
I.Silārs. Jā, kas attiecas uz 14.panta
piekto daļu, ir Tautas saskaņas partijas frakcijas
ierosinājums izsvītrot 14.panta piekto daļu
vai 11.pantā nenorādīt, ka šīs iestādes
atrodas Aizsardzības ministrijas un Iekšlietu ministrijas,
Zemessardzes sastāvā, jo jābūt pilnīgai
skaidrībai par šo drošības iestāžu
attiecībām ar tām ministrijām, kuru nosaukums
šīm iestādēm ir. Lietas būtība
ir tāda, ka izdalītas atsevišķi kā
juridiskās personas šīs institūcijas ir
ar īpašu nolūku - lai to budžets būtu
neatkarīgs, lai tās varētu veikt savu pienākumu,
jo to uzdevums ir specifisks, un tas ir jāņem vērā.
Ir tādas lietas, kurām ir jāpaliek neatklātām
visām pārējām ministrijas struktūrām.
Šeit ir īpaši uzdevumi, un tādēļ
arī ir paredzēta īpaša kontrole Saeimā,
kas kontrolē šos budžetus. Tādēļ
piedāvātais priekšlikums ir noraidīts. Saglabāta
ir pirmā lasījuma redakcija.
Priekšsēdētājs. Iebildumu
nav. Tālāk!
I.Silārs. 15.panta pirmā daļa.
Ir pieņemts Tautas saskaņas partijas frakcijas priekšlikums,
jo tiešām bija neveikla mūsu redakcija, kurā
bija rakstīts par pārraudzību. Mēs pieņēmām
piedāvāto pakļautību ministram. Priekšlikums
ir pieņemts.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
I.Silārs. 15.panta piektajā daļā
deputāta Kamaldiņa priekšlikums pēc būtības
ir pieņemts, tikai redakcija ir precizēta.
Priekšsēdētājs. Vai mēs
nevarētu tagad paziņot pārtraukumu un pēc
pārtraukuma turpināt, sākot ar 18.pantu?
I.Silārs. Jā, priekšsēdētāj!
Paldies.
Priekšsēdētājs. Lūdzu,
uzklausiet paziņojumus! Raimonds Jonītis. Lūdzu,
jums vārds paziņojumam! Pēc tam - Jānis
Lagzdiņš. Arī vārds paziņojumam.
R.Jonītis (LC).
Lūdzu visus Pieprasījumu komisijas locekļus
sanākt uz sēdi tūlīt - pulksten trijos.
Šī sēde būs ļoti īsa. Tikai
balsojums. Sēde notiks Pieprasījumu komisijas telpās.
Priekšsēdētājs. Jānis
Lagzdiņš. Lūdzu!
J.Lagzdiņš (LC).
Priekšsēdētāja kungs, kolēģi
deputāti! Saskaņā ar Saeimas Prezidija lēmumu,
otrajā lasījumā nobalsotais likumprojekts ir
jāizsniedz pirms trešā lasījuma deputātiem.
Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija aicina
visus deputātus to saņemt.Tātad otrajā
lasījumā nobalsoto likumprojektu par pašvaldībām
var saņemt visi deputāti. Rītdien tas būs
iesviests jūsu kastītēs. Likumprojekts tiks
nosūtīts arī komisijām un visām
ministrijām. Lūdzu iesniegt priekšlikumus līdz
29. maijam, es atvainojos, aprīlim. Tas ir, līdz
nākamajai piektdienai. Tā ir pēdējā
diena pirms trešā lasījuma.
Priekšsēdētājs. Pārtraukums.
Priekšsēdētājs. Cienījamie deputāti! Lūdzu, ieņemiet savas vietas! Lūdzu, reģistrēsimies kvoruma noteikšanai! Lūdzu rezultātu. Reģistrējušies ir 52 deputāti.
Turpinām izskatīt likumprojektu "Valsts
drošības iestāžu likums". Ivars Silārs
- Aizsardzības un iekšlietu komisijas priekšsēdētājs.
I.Silārs (LC).
Cienījamais priekšsēdētāj,
cienījamie kolēģi! Koncentrēsimies
atkal tālākam darbam! Attiecībā uz Valsts
drošības iestāžu likuma projekta 18. panta
piekto daļu ir Tautas saskaņas partijas frakcijas
aicinājums - izsvītrot šo daļu vai izteikt
to šādā redakcijā: krimināllietu pret
nacionālās drošības iestāžu
amatpersonu var ierosināt tikai Latvijas Republikas ģenerālprokurors.
Kā jūs redzat paskaidrojumā, mēs to noraidījām
ar tādu motivāciju, ka spēkā esošā
Kriminālprocesa kodeksa norma ir tāda, ka krimināllietu
ierosina ne jau pret personu, bet pret nozieguma faktu. Un vienlaicīgi
komisija nolēma precizēt 18. panta piektās
daļas nosacījumus, papildinot tos tādējādi,
ka kriminālprocesuālie ierobežojumi nav attiecināmi
uz šīm amatpersonām gadījumos, kad tās
ir notvertas noziegumu izdarīšanas brīdī.
Priekšsēdētājs. Vai ir iebildes?
Nav. Tālāk, lūdzu!
I.Silārs. Arī attiecībā
uz 18. panta septīto un astoto daļu ir Tautas saskaņas
partijas frakcijas priekšlikums - izslēgt šos pantus
un pantu daļas no šā likuma, taču tas mums
nav pieņemams, jo Valsts drošības iestāžu
likums ir bāzes likums visām šīm iestādēm,
kurām jāregulē visi darbības principi,
tāpat arī tieši šo iestāžu sociālās
garantijas. Šīs iestādes ir ļoti specifiskas.
Tāpat kā, teiksim, nacionālie bruņotie
spēki, arī šīs iestādes ir ar savu
specifiku.
Priekšēdētājs. Ir iebildes?
Nav. Tālāk!
I.Silārs. Tālāk. Kas attiecas uz
kolēģa Krastiņa priekšlikumu, - tā
kā tika noraidīts pirmais viņa priekšlikums,
otrais, kurš izriet no tā paša, tādēļ
vairs nebūtu balsojams.
Priekšsēdētājs. Andrejs Krastiņš
- LNNK. Lūdzu!
A.Krastiņš (LNNK).
Godājamie kolēģi! Man ir jāatvainojas, ka es vēlreiz lūdzu jūsu uzmanību, taču, apspriežot iepriekšējo priekšlikumu, Silāra kungs pieļāva dažas neprecizitātes, ziņojot un neanalizējot arī pārējo situāciju.
Situācija ir izveidojusies tāda, ka jāņem vērā ne tikai šis likums, bet arī operatīvās darbības likums, uz kuru manā labojumā ir atsauce. Un operatīvās darbības likums nosaka, ka šīs iestādes var nodarboties ar operatīvo darbību tikai tad, ja tām šādas pilnvaras dod likums. Šajā gadījumā tas ir šis likums. Un te nav runa tikai par Drošības dienestu. Es domāju, ka te varētu arī Kristovska kungs uzstāties, jo Iekšlietu ministrijā pastāv arī tāda iestāde kā VESAD, kurš nodarbojas ar operatīvo darbību un kuru attiecībā uz to likums šobrīd nereglamentē. Ir paradoksāla situācija. Jā, tie cilvēki veic labu, derīgu darbu un vāc šo operatīvo informāciju, bet- pretēji likumam par operatīvo darbību - neviens likums viņus uz to nepilnvaro, tātad praktiski šī informācijas vākšana notiek nelikumīgi. Tas šobrīd pilnā mērā attiecas arī uz Drošības dienestu, jo to nereglamentē likums. Un es gribu pievērst jūsu uzmanību pārejas noteikumiem, kur ir noteikts, ka šis nolikums, uz kuru atsaucās Silāra kungs, ka viņš turpinās darboties. Tas pārstāj darboties ar to brīdi (tas ir pārejas noteikumu 4.punkts), kad Ministru kabinets pārņem savā pakļautībā Latvijas Republikas Drošības dienestu. Tātad ir ļoti apgrūtināts šis te pārejas posms, ja likumā nav reglamentēta tā darbība.
Nobalsojot pret manu priekšlikumu, praktiski
Saeima akceptēs, ka noteikta pārvaldes struktūra
vai izpildstruktūra, kāds ir Drošības dienests
(es, protams, nerunāju arī par šo atsevišķo
Iekšlietu ministrijas apakšvienību, tas nav mans
uzdevums), visu šo pārejas perioda laiku nodarbosies
ar operatīvo darbību, neskatoties uz to, ka likums
nereglamentē, ka viņiem šāda darbība
jāveic. Es vēlreiz saku, ka šis noteikums attiecas
arī uz šo Iekšlietu ministrijas atsevišķo
struktūrvienību. Tātad šeit nav runa par
kaut kādiem nolēmumiem (es te dzirdēju, ka
ir partijas vai politisks nolēmums, kurš nosaka, ka
tā tam ir jābūt, un viss), te ir runa par likumu
- kādā veidā reglamentēt, lai darbība
būtu likumīga. Vai šī pāreja Ministru
kabineta pakļautībā notiks rīt vai pēc
mēneša, vai pēc pusotra mēneša. Nevar
vakuumā darboties viena iestāde. Jūs praktiski
cilvēkus grūžat uz nelikumību, noraidot
šo manu priekšlikumu. Tātad, protams, nav strīdu
par to, ka, pārņemot to Ministru kabinetam, tiks
pieņemts kaut kāds jauns nolikums vai lēmums
par likvidāciju vai par nodošanu kādai citai struktūrvienībai.
Tas viss ir pareizi, un tad darbosies attiecīgie likumi,
bet ir jautājums par šo periodu. Mums vēl trešais
lasījums ir priekšā. Lai cik tas nebūtu
neērti, bet likumā tas ir jāievieto un eksistējošas
struktūrvienības darbība ir kaut kādā
veidā jāreglamentē. Lūdzu atbalstīt
šo manu priekšlikumu. Paldies par uzmanību!
Priekšsēdētājs. Ivars Silārs.
I.Silārs. Jā... Te ir garāks paskaidrojums vajadzīgs. Šo priekšlikumu mēs nekādi vairs nevaram atbalstīt, jo 11. pantā minētajā valsts drošības iestāžu kopumā nav Drošības dienesta.
Kas attiecas uz pieminēto VESADu, tā
ir pilnīga taisnība. Un gluži tāpat arī
attiecībā uz Drošības dienestu. Tie ir pilnīgi
vienādi, pašreiz to darbību reglamentē
nevis likums, bet nolikums, un tādēļ šo
VESADu ir paredzēts pārveidot. Nebūs vairs
VESADa - tāda, kāds tas bija izveidots iepriekšējā
ministra Čevera laikā, nepamatoti izņemot
ārā šos cilvēkus no Policijas departamenta,
tādējādi noņemot viņiem izziņas
tiesības. Un gluži tāpat arī, ja runā,
ka mēs grūžam uz nelikumībām, tad
jāsaka, ka nelikumīgi šis Drošības dienests
ir darbojies un darbojas arī šodien. Bet tam ir paredzēti
pavisam citi uzdevumi un citas funkcijas. Bet mēs nevaram
konkrētajā pantā tagad ielikt to iekšā,
jo mēs esam jau nobalsojuši, ka valsts drošības
iestāžu kopumā nav šā drošības
dienesta. Ja nav Drošības dienesta kā iestādes,
tad kā Drošības dienests var parādīties
18. pantā? Nu, nevar parādīties!
Priekšsēdētājs. Andrejs Krastiņš.
A.Krastiņš (LNNK).
Godātie kolēģi! Ja jau visa problēma
ir tāda, ka 11. pantā tas nav paredzēts, tad,
tā kā tagad ir otrais lasījums, nav nekā
vienkāršāka - atgriezīsimies pie 11. panta
un nobalsosim par manu priekšlikumu! Atgriezīsimies
pie šā panta un nelikumība tiks likvidēta!
Man liekas, ka tas ir tehniskas dabas jautājums, tā
kā Silāra kungs pats atzina, ka ir izveidojusies tāda
situācija, bet nevarot neko darīt tāpēc,
ka par 11. pantu jau ir nobalsots. Es domāju, ka nekas nav
neatgriezenisks šajā pasaulē un nekas nav nelabojams.
Kļūdas ir jālabo, un tad arī veiksmīgāk
var iet uz priekšu! Tā ka es aicinu vēlreiz nobalsot
par 11. pantu, un tad jautājums par 18. pantu tiks atrisināts
un viss darbosies likumīgi. Paldies par uzmanību.
I.Silārs. Tā nav kļūda, un
tā nav nelikumība.
Priekšsēdētājs. Godātie deputāti un godātais Krastiņa kungs! Mums tagad jābalso par šo jūsu priekšlikumu. Ja tas gūs atbalstu, mēs atgriezīsimies pie iepriekšējā panta.
Lūdzu zvanu! Balsosim par deputāta Krastiņa
priekšlikumu -likumprojekta 18. pantā ietvert jaunu
redakciju: "Drošības dienesta Informācijas
pārvalde...," - un tālāk kā tekstā.
Lūdzu, balsosim! Rezultātu! Par - 22, pret - 28, atturas
- 14. Nav pieņemts. Tālāk, lūdzu!
I.Silārs. Tālāk. Attiecībā
uz 19. panta trešo apakšpunktu ir Tautas saskaņas
partijas frakcijas priekšlikums, kurš ir pieņemts
daļēji citā redakcijā, tajā ir izdarīti
redakcionāli precizējumi.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
I.Silārs. 19. panta septītajā apakšpunktā
Tautas saskaņas partijas frakcijas priekšlikums ir
noraidīts, jo komisija uzskatīja, ka pirmā lasījuma
redakcija ir precīza, korekta, un ka piedāvātā
redakcija ir daudz neskaidrāka, nekā pirmajā
lasījumā pieņemtā.
Priekšsēdētājs. Nav iebilžu.
Tālāk!
I.Silārs. Arī par 20. pantu ir Tautas
saskaņas partijas frakcijas priekšlikums - izslēgt
šo pantu ar motivāciju, ka šis pants attiecībā
uz valsts civildienesta ierēdņiem daļēji
dublē civildienesta likumu, tāpēc nav vajadzīgs,
un ka zemessardzei, aizsardzības spēkiem šos
jautājumus jau reglamentē speciālie likumi
un dublēšana nav vajadzīga. Mēs to noraidījām,
jo uzskatījām, ka šāda reglamentācija
šajā likumā ir nepieciešama, jo šī
panta norma reglamentē visu valsts drošības iestāžu
(kā subjekta) amatpersonu un darbinieku tiesības,
vispārējos ierobežojumus, kas savukārt
var tikt konkretizēti jau šajos Tautas saskaņas
partijas frakcijas norādītajos likumos, jo šis
tomēr ir "jumta" likums.
Priekšsēdētājs. Nav iebilžu?
Tālāk!
I.Silārs. Kas attiecas uz 21. pantu, Tautas
saskaņas partijas frakcijas priekšlikums bija - izslēgt
21. pantu, runājot par to, ka tam ir jābūt atsevišķos
speciālajos subjektu likumos. Komisija uzskatīja,
ka ir jāatstāj pirmā lasījuma redakcija.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
I.Silārs. Attiecībā uz 24. panta
pirmo daļu ir pieņemts Tautas saskaņas partijas
frakcijas priekšlikums, - tikai precizējot redakciju.
Priekšsēdētājs. 24. panta
otrā daļa.
I.Silārs. Šis priekšlikums, ko iesniedza
tā pati frakcija, ir noraidīts. Priekšlikuma būtība
bija tāda... būtībā šeit nav konkrēts
priekšlikums, te ir tikai norādīts, ka šos
jautājumus jau reglamentē valsts civildienesta amata
kategorijas un izdienas pakāpes. Kā redzat, motivācijā
mēs rakstām, ka, nepretendējot uz īpašu
šo iestāžu darbinieku atalgošanas kārtību,
komisija uzskata, ka šī darba joma ir tik īpaša
un tik specifiska, ka šajā jomā strādājošie
cilvēki riskē ne tikai ar savu dzīvību,
viņi riskē ar savu ģimeni, ar piederīgajiem,
un šeit ir jāparedz arī īpaša...var
paredzēt īpašu atalgošanas kārtību
atsevišķos gadījumos; tas nevar parādīties
algu sarakstos, bet par specifisku uzdevumu veikšanu var paredzēt
īpašu atalgošanas kārtību šā,
jau esošā, piešķirtā budžeta
ietvaros.
Priekšsēdētājs. Nav iebilžu?
I.Silārs. Tālāk - par piektās
nodaļas nosaukumu. Ir pieņemts Kamaldiņa kunga
priekšlikums.
Priekšsēdētājs. Nākamo,
lūdzu!
I.Silārs. Nākamais ir 25. pants. Par
25. pantu bija deputāta Kamaldiņa priekšlikums,
kas ir pieņemts, - tikai precizējot redakciju.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
I.Silārs. Par 26. pantu. Ir gluži tāpat:
deputāta Kamaldiņa priekšlikums ar redakcionāliem
precizējumiem ir pieņemts.
Priekšsēdētājs. Lūdzu,
tālāk!
I.Silārs. Par tālākajiem priekšlikumiem. Tos jau pārrakstot, te ir ierakstīti tie priekšlikumi, kas attiecas uz piedāvātajām izmaiņām Kriminālkodeksā. Tie nav noraidīti, jo mēs vienojāmies ar Kamaldiņa kungu, un viņš noņēma šos priekšlikumus, jo tie ir jāizstrādā faktiski nevis šajā likumā, bet Kriminālkodeksā.
Tas pats attiecas uz pārejas noteikumiem.
Ir pieņemti priekšlikumi, precizējot un saskaņojot
ar Kamaldiņa kungu. Pārejas noteikumi ir pieņemti
saskaņā ar Kamaldiņa kunga piedāvāto.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
I.Silārs. Tagad tātad jālūdz
balsot par otrā lasījuma redakciju visumā.
Priekšsēdētājs. Lūdzu
zvanu! Lūdzu, balsosim par likumprojekta "Valsts drošības
iestāžu likums" pieņemšanu otrajā
lasījumā! Balsojam. Rezultātu! 43 - par, 1 -
pret, 22 - atturas. Pieņemts.
I.Silārs. Man tagad ir lūgums, kolēģi,
nobalsot par šā likumprojekta trešā lasījuma
iekļaušanu 5.maija sēdes darba kārtībā,
proti, pēc divām nedēļām. Un es
lūdzu jūs, - ja kādam ir priekšlikumi, iesniedziet
tos komisijai līdz nākamās trešdienas rītam,
lai mēs laikus pagūtu sagatavot likumprojektu trešajam
lasījumam.
Priekšsēdētājs. Vai kādam
ir iebildes? Nav. Esam akceptējuši jūsu priekšlikumu.
Vienu mirklīti, Silāra kungs! Saeimas Prezidijs ir
saņēmis iesniegumu-lūgumu iekļaut darba
kārtībā Ministru kabineta iesniegtā likumprojekta
"Grozījumi likumā "Par valsts budžetu
1994.gadam"" nosūtīšanu komisijām
un izskatīt to pēc likumprojekta "Valsts drošības
iestāžu likums" izskatīšanas. Ir runa
par to, ka jautājumu par nosūtīšanu komisijām
vajag izskatīt tūlīt, lai komisija var sākt
darboties. Vai deputātiem ir iebildes, ja mēs par
to nebalsojam? Nav iebilžu. Tātad mēs to iekļaujam
darba kārtībā, un Saeimas Prezidijs ierosina
nodot to Budžeta un finansu komisijai un noteikt, ka tā
apkopos saņemtos priekšlikumus un sagatavos likumprojektu
kopā ar priekšlikumiem izskatīšanai Saeimas
plenārsēdē. Vārds Andrim Piebalgam
- Budžeta un finansu komisijas priekšsēdētājam!
A.Piebalgs (LC).
Cienījamais priekšsēdētāj,
cienījamie kolēģi! Šā budžeta
izmaiņas ir saistītas ar bērnu pabalstu izmaksu.
Un es lūgtu tomēr priekšlikumus šim budžeta
projektam iesniegt jau tagad - pirms pirmā lasījuma,
tātad otrdienu ieskaitot, lai komisija trešdien varētu
izskatīt priekšlikumus savā rīta sēdē.
Paldies.
Priekšsēdētājs. Vai ir kādas iebildes vai papildinājumi? Līdz ar to nododam Budžeta un finansu komisijai izskatīšanai un pieņemam zināšanai Budžeta komisijas priekšsēdētāja Andra Piebalga lūgumu.
Izskatīsim nākamo jautājumu -
likumprojektu "Satversmes aizsardzības biroja likums".
Ivars Silārs - Aizsardzības un iekšlietu komisijas
priekšsēdētājs.
I.Silārs (LC).
Cienījamais priekšsēdētāj,
cienījamie kolēģi! Paņemiet tagad,
lūdzu, dokumentu nr.420. Tur aiz otrajam lasījumam
sagatavotā likumprojekta ir šā likumprojekta salīdzinošā
tabula, kurā ir redzami iesniegtie priekšlikumi un komisijas
viedoklis par tiem. Tātad šeit par 1.panta pirmo daļu
ir Tautas saskaņas partijas frakcijas priekšlikums,
kas ir pieņemts.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
I.Silārs. 1.panta otrajā daļā
gluži tāpat esam ņēmuši vērā
šīs pašas frakcijas priekšlikumu.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
I.Silārs. Par 1.panta ceturto daļu mums
bija kolēģa Kamaldiņa priekšlikums, kurš
arī ir ņemts vērā.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
I.Silārs. Par 3.panta 6.apakšpunktu. Komisija
pēc Iekšlietu ministrijas priekšlikuma ņēma
vērā, atbalstīja un svītroja 6.apakšpunkta
tekstu, jo tiešām Satversmes aizsardzības birojs
var vienīgi vairāk vai mazāk sniegt pilnīgu
informāciju par vitāli svarīgu valsts interešu
apdraudējumu, bet tam pašam nav šīs aizsardzības
funkcijas. To pilda citas institūcijas. Tāpēc
tas ir svītrots.
Priekšsēdētājs. Lūdzu,
tālāk!
I.Silārs. Par 3.panta 8.apakšpunktu esam
ņēmuši vērā deputāta Kamaldiņa
priekšlikumu, un tas ir iestrādāts.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
I.Silārs. Tas pats sakāms par 4.panta
pirmo daļu.
Priekšsēdētājs. Lūdzu!
I.Silārs. Tas pats ir ņemts vērā,
arī precizējot 4.panta trešo daļu.
Priekšsēdētājs. Lūdzu,
tālāk!
I.Silārs. 5.panta otrā daļa. Būtībā
ir ņemta vērā arī Kamaldiņa kunga
piedāvātā šīs daļas uzlabošana.
Tas ir iestrādāts, tikai citādākā
redakcijā.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
I.Silārs. 5.panta ceturtā daļa.
Šeit mums bija Tautas saskaņas partijas frakcijas priekšlikums,
ko mēs tomēr nevarējām ņemt
vērā. Šeit tā norāda uz to, ka tiek
dublētas normas. Tā gluži vis nav, jo vadīt
padomi nozīmē, ka viņam pašam ir jāvada
nepastarpināti, respektīvi, viņš nevar
pilnvarot uz to savu vietas izpildītāju. Tātad
šeit ir svarīga šī viena konkrētā
persona, kas būs arī šeit, Saeimā, apstiprināta,
Saeimas pilnvarota, un viņai tas ir jādara pašai,
to nevar darīt tas, kas uz to nav saņēmis
pilnvaru.
Priekšsēdētājs. Lūdzu,
par nākošo!
I.Silārs. Tālāk ir deputāta
Kamaldiņa priekšlikums, kurš ir ņemts vērā
pie 5.panta piektās daļas.
Priekšsēdētājs. Lūdzu
- sestā daļa.
I.Silārs. Par 5.panta sestās daļas
2. apakšpunktu ir pieņemts deputāta Kamaldiņa
priekšlikums.
Priekšsēdētājs. Par astoto
daļu.
I.Silārs. Astotā daļa ir pieņemta
daļēji, bet pati būtība ir ņemta
vērā.
Priekšsēdētājs. Devītā
daļa.
I.Silārs. Tur ir Tautas saskaņas partijas
frakcijas priekšlikums, kas ir pieņemts.
Priekšsēdētājs. Desmitā
daļa.
I.Silārs. Arī te ir pieņemts
Tautas saskaņas partijas frakcijas priekšlikums.
Priekšsēdētājs. 6.panta
ceturtā daļa.
I.Silārs. Šeit pati komisija ir labojusi
un precizējusi 6.panta ceturto daļu.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
I.Silārs. 7.panta pirmajā daļā
ir priekšlikums par 8.apakšpunktu no Tautas saskaņas
partijas frakcijas, un tas ir pieņemts daļēji,
precizējot normas redakciju.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
I.Silārs. Tālāk 5.daļas nosaukumu
ieteica mainīt deputāts Kamaldiņš. To komisija
ņēma vērā un izdarīja šādu
labojumu.
Priekšsēdētājs. Sestā
nodaļa.
I.Silārs. Arī te ir pieņemts
deputāta Kamaldiņa priekšlikums par 12.pantu,
uzlabojot tā redakciju. Tas pats izdarīts arī
attiecībā uz 13.pantu. Līdz ar to visi piedāvātie
priekšlikumi ir izskatīti un man atkal ir lūgums
atbalstīt šo likumprojektu otrajā lasījumā.
Priekšsēdētājs. Lūdzu
zvanu! Lūdzu, balsosim par likumprojekta "Satversmes
aizsardzības biroja likums" pieņemšanu otrajā
lasījumā. Lūdzu rezultātu! Par - 55, pret
- nav, 11 - atturas. Pieņemts. Lūdzu!
I.Silārs. Un atkal man ir lūgums - iekļaut
šā likumprojekta izskatīšanu trešajā
lasījumā 5.maija plenārsēdē. Ja
deputātiem būtu kādi papildinājumi vai
uzlabojumi, lūdzu iesniegt tos komisijai līdz nākamās
trešdienas rītam, lai trešdienas darba sēdē
mēs varētu tos izskatīt un sagatavot likumprojektu
trešajam lasījumam.
Priekšsēdētājs. Ir iebildes? Nav. Pieņemts. Paldies Silāra kungam.
Nākamais jautājums ir "Par muitas
nodokli (tarifiem)". Andris Piebalgs - Budžeta un finansu
komisijas priekšsēdētājs, "Latvijas
ceļš".
A.Piebalgs (LC).
Cienījamais priekšsēdētāja kungs, cienījamie kolēģi! Es, ņemot vērā divas saspringtās dienas, nemēģināšu ļoti dziļi un pamatīgi analizēt šo likumu par muitas nodokļu tarifiem. Šodien situāciju ar muitām regulē Muitas kodekss un mūsu pieņemtais lēmums, šobrīd ir spēkā Ministru kabineta noteiktie muitas tarifi, kā arī pirms Jaungada pieņemtais likums, kurā ir vairākas normas, kas regulē stāvokli attiecībā uz muitām. Bet tajā pašā laikā Saeima šobrīd tomēr nav noteikusi muitas tarifus. Ja mēs paskatāmies stenogrammas, kas ir saglabājušās no 20.-30. gadu plenārsēdēm, tad redzam, ka vienas no karstākajām debatēm bija tieši par muitas tarifiem, jo ir skaidrs, ka muitas tarifiem ir ļoti būtiska nozīme.
Kādas tad ir šīs galvenās funkcijas? Acīmredzot pati galvenā funkcija ir iekšējā tirgus aizsardzība, jo ir skaidrs, ka ievedmuitas un izvedmuitas tarifi ir tas instruments, ar ko regulē ārvalstu izcelsmes preču ienākšanu, bet no otras puses veicina vai nobremzē kaut kādu preču grupu izvešanu. Kā piemēru varu minēt, teiksim, to, ka vietējās izejvielas varētu bremzēt, bet tajā pašā laikā gatavos produktus, kas ir no vietējām izejvielām, - stimulēt. Atsaucoties arī uz vēsturi, es gribu teikt, ka savā laikā ļoti interesanta diskusija bija par izvedmuitas tarifiem pirmās un otrās grupas sviestam. Jāsaka, tas, protams, bija sen un tās diskusijas iemesls bija tāds, ka varbūt nevajag pieļaut otrās grupas sviesta izvešanu, jo tas gremdēs Latvijas eksporta potenciālu. Šī diskusija turpinājās vairākas plenārsēdes, un tajā izteicās ārkārtīgi daudz deputātu. Tādēļ faktiski viss būtiskākais darbs mums būs vēl tikai priekšā, tad, kad tiks skatīti konkrētie muitas tarifi otrajā un arī trešajā lasījumā.
Protams, muitas tarifiem ir arī fiskāla nozīme. Šā gada budžetā mums ir ieplānota pietiekami liela summa, ko mēs ceram savākt no muitām. Bet es vēlreiz saku, ka muitas tarifi nav galvenais avots valsts budžeta papildināšanai. Šim likumam ir vēl viena ļoti būtiska nozīme. Es domāju, ka daudzi no jums avīzē iepazinās ar mūsu ministra Pavlovska kunga informāciju "Pçc atgriešanās no Marokešas". Pasaulē ir notikušas ļoti būtiskas pārmaiņas attiecībā uz muitas tarifiem un muitām. Notiek liberalizācija, un uz tās pamata ir cerība, ka radīsies jaunas darba vietas, ka preces palētināsies, bet, protams, šādā likumā mums ir jāņem vērā arī sava vietējā situācija. Mēs nevaram pilnīgi atklāti iet uz tādu tirgu, kas būtu pilnīgi brīvs, jo katra valsts tomēr lielākā vai mazākā mērā aizsargā savus ražotājus. Tātad šis likums jau lielā mērā ir saskaņots ar starptautisko likumdošanu un tas katrā ziņā ir liels solis pa priekšu salīdzinājumā ar to, kas mums bija līdz šim. Kaut gan es vēlreiz atkārtoju, ka ieiešana Eiropā prasīs izmaiņas arī šajos paragrāfos. Šajā līgumā mēs varam redzēt, ka faktiski ir divi tarifi. Tātad ir vislielākās labvēlības režīms tirdzniecībā ar valstīm, ar kurām ir noslēgti līgumi, tātad šeit ir zemāks tarifs nekā citām valstīm, kurām preču izcelsme nav zināma. Tātad šeit ir lielāks tarifs. Bez tam, protams, eksistē brīvās tirdzniecības līgumi, kādi šobrīd ir ar Lietuvu un Igauniju. Tos ratificēs Saeima, un tas nozīmē, ka šīm precēm netiek uzlikta muita. Protams, katrā šādā likumā tiek atrunāti arī paragrāfi vai likmes, uz ko tas neattiecas. Un, protams, visai simptomātiski ir tas, ka mūsu zemkopības ministrs tiekas ar Lietuvas un ar Igaunijas kolēģiem, bet pašlaik viņi vairāk vai mazāk vienojas tikties tikai nākamreiz, jo lauksaimniecība, protams ir tā sfēra, kura ir visjūtīgākā pret šiem muitas tarifiem.
Un jāsaka arī, ka jau ir saņemti diezgan būtiski priekšlikumi. Priekšlikumus par šo tarifu grupu ir iesniedzis deputāts Novakšānovs, deputāts Bērziņš, kā arī ir atnākusi pakete no Zemkopības ministrijas, kurā faktiski tiek uzstāts palielināt muitas tarifu zemkopības produkcijai. Katrā ziņā šī pakete būs ļoti uzmanīgi jāizskata.
Nodokļu likmes nosaka procentos no preču vai citu priekšmetu muitas vērtības. Tātad ir jauns termins - muitas vērtība - un, protams, ir jāapsver arī tā definīcija. Atsevišķos gadījumos muitas tarifus nosaka latos. Šis likums arī ieskicē cīņu ar kontrabandu. Protams, ir jārēķinās arī ar tādu situāciju, ka veidojas dempings, tātad kaut kādu preču apzināta vai neapzināta invāzija. Tā arī ir ļoti interesanta norma, jo tas šajā projektā Ministru kabinetam dod uz trim mēnešiem tiesības veikt antidempinga pasākumus un arī dod iespējas noteikt kvotas. Protams, var teikt, ka tas varbūt būtu jāapraksta precīzāk, bet par to mēs varēsim strīdēties otrajā lasījumā.
Tajā pašā laikā jāatzīmē
arī tas, ka likumprojekts redakcionāli, varētu
teikt, ir ļoti nenostrādāts, tāpēc
uz otro lasījumu būs jāizdara ļoti daudzas
redakcionālas izmaiņas. Bet tas ir vienīgais
pamatprojekts, ko Budžeta komisija ir sagatavojusi, un principā,
izskatot to pēc struktūras, iebildumu nebija. Šobrīd
Budžeta komisija pat nav skatījusi atsevišķus
tarifus, jo neapšaubāmi ir vajadzīgs šā
likuma akcepts pirmajā lasījumā parlamentā,
lai varētu nopietni strādāt ar šiem muitas
tarifiem. Paldies. Es aicinātu, protams, atbalstīt
šo likumu pirmajā lasījumā.
Priekšsēdētājs. Paldies.
Deputāts Voldemārs Novakšānovs - Zemnieku
savienība.
V.Novakšānovs (ZS).
Cienījamais priekšsēdētāj,
cienījamie deputāti! Tieši tautsaimniecībā
šis jautājums "Muitas tarifi" ir patiesi svarīgs,
un, kā tikko mans kolēģis deputāts Piebalgs
teica, muitas tarifi ne tik daudz ietekmē naudas lietas,
bet gribu teikt, ka ietekmē ražošanu, un jo sevišķi
jālieto vārdi "ražošanas veicināšanu"
tieši Latvijā. Te ļoti daudz var darīt muitas
tarifi. Es vēlētos, lai Tarifu padomē būtu
vairāk praktiķu, es vēlētos, lai muitas
darbinieki un Tarifu padomes locekļi pabraukā pa tirgiem
un pa Latvijas veikaliem, lai paskatās īsto saražoto
produkciju mūsu tirgos un mūsu veikalu plauktos. Es
gribu teikt, ka mēs esam nevis latviešu tautas pasakā,
bet dzīvē jau nonākuši pie tā, ka
nobarots bullis, augstākā labuma bullis, maksā
mazāk nekā mazs sivēns tirgū. Un tas
viss ir tikai sakarā ar to, ka mēs nepareizi - it
kā liberāli, bet patiesībā nemaz neaizsargājam
savu iekšējo Latvijas lauksaimniecības produkcijas
tirgu un patiesībā līdz ar to neveicinām
lauksaimniecisko ražošanu. Es lūdzu atbalstīt
šo tikko mana kolēģa Piebalga izteikto lūgumu
- atbalstīt likumprojektu pirmā lasījumā,
bet tajā pašā laikā aicinu aktīvi
iesaistīties šā likumprojekta papildināšanā
un labošanā otrajā lasījumā, lai mēs
varētu aizsargāt savu Latvijas ražošanu
un reizē arī Latvijas tirgu. Un tas nav tikai muitas
tarifu uzdevums. Es šeit redzu veselu Ministru kabineta vismaz
piecu ministru kvintetu, kuram būtu jāstrādā
katru dienu plecu pie pleca. Paldies par uzmanību!
Priekšsēdētājs. Deputāts
Andris Saulītis - pie frakcijām nepiederošs deputāts.
Lūdzu!
A.Saulītis.
Pavisam īsi. Ar dārgāko naudu
pasaulē, ar neskaidrību, kā, teiksim, atjaunot
ražošanu, bet ķerties pie muitām kā
pie brīnumlīdzekļiem, izceļot kaut ko -
tā ir vairāk nekā utopija.
Priekšsēdētājs. Lūdzu zvanu! Balsosim par muitas nodokli (tarifiem), par likumprojekta "Par muitas nodokli (tarifiem)" pieņemšanu pirmajā lasījumā un pāreju uz lasīšanu pa pantiem. Rezultātu! Par - 61, pret - 1, atturas - 2. Pieņemts pirmajā lasījumā.
Nākamais ir jautājums "Grozījumi
likumā "Par gaļas pārstrādes uzņēmumu
privatizāciju"". Lūdzu, Voldemārs
Novakšānovs - Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētājs.
V.Novakšānovs (LC).
Cienījamais Prezidij, cienījamie deputāti!
Tautasaimniecības komisija par likuma "Par gaļas
pārstrādes uzņēmumu privatizāciju"
grozījumiem otrajā lasījumā ir saņēmusi
vairākus priekšlikumus. Lūdzu, strādāsim
ar 414.dokumentu. Tātad esam saņēmuši
priekšlikumu no deputāta Rozentāla par 11.pantu,
ka būtu lietderīgi svītrot 11.panta otrās
rindkopas papildinājumu. Komisijas slēdziens ir -
atbalstīt un atstāt 11.pantu pašreiz spēkā
esošajā redakcijā.
Priekšsēdētājs. Vai ir iebildes?
Nav. Tālāk!
V.Novakšānovs. Nākamais. 16.pantā
deputāts Rozentāls iesaka svītrot 16.panta pirmās
rindkopas papildinājumu. Komisijas slēdziens ir -
atbalstīt un atstāt 16.pantu pašreiz spēkā
esošajā redakcijā.
Priekšsēdētājs. Nav iebildes?
Tālāk!
V.Novakšānovs. Par 16.panta trešo
rindkopu ir deputāta Gundara Bērziņa un deputāta
Andra Rozentāla priekšlikums. Komisija šos abus
priekšlikumus liek pamatā, atbalsta un izsaka šādā
redakcijā: "Ja uz akciju nedalāmo paketi ir iesniegti
vairāki pieteikumi, priekšrocības ir pieteikumiem,
ko iesniedz lauksaimniecības produkcijas ražotāji
- zemnieki, ražotāju kooperatīvās sabiedrības
vai to savienības -, kuri akcijas var iegādāties
arī par privatizācijas sertifikātiem.
Priekšsēdētājs. Nav iebildes?
Nav. Akceptēts. Tālāk!
V.Novakšānovs. Paldies. Deputāts
Rozentāls 16.panta ceturto daļu pēc vārdiem
"privatizācijas komisijai ir jārīko šiem
pretendentiem" iesaka papildināt ar vārdu "konkurss".
Komisijas slēdziens ir deputāta Rozentāla priekšlikumu
atbalstīt.
Priekšsēdētājs. Nav iebildes?
Pieņemts.
V.Novakšānovs. Deputāts Rozentāls
ieteic pēc pirmā lasījuma piektās daļas
papildināt 16.pantu ar jaunu daļu šādā
redakcijā: "Privatizācijas komisijai ir tiesības
pagarināt konkursa termiņus, bet ne ilgāk kā
līdz 1994.gada 1.decembrim". Komisijas slēdziens
- šo priekšlikumu atbalstīt.
Priekšsēdētājs. Nav iebildes
deputātiem? Pieņemts.
V.Novakšānovs. Deputāts Rozentāls
ir ierosinājis svītrot likuma papildinājumu
ar 19. un 20.pantu. Komisijas priekšlikums ir šo deputāta
Rozentāla ieteikumu atbalstīt.
Priekšsēdētājs. Tālāk,
lūdzu!
V.Novakšānovs. 20.pants. Deputāts
Gundars Bērziņš ir iesniedzis priekšlikumu
- svītrot 20.panta piedāvāto redakciju. Komisija
šo priekšlikumu atbalsta.
Priekšsēdētājs. Tālāk!
V.Novakšānovs. Deputāts Rozentāls
ir ierosinājis papildināt likumu ar pārejas
noteikumu šādā redakcijā: "Minētie
likuma grozījumi neattiecas uz privatizācijas objektiem,
kuriem ir beidzies konkursa termiņš." Gundars
Bērziņš ir ierosinājis papildināt
likumu ar pārejas noteikumu šādā redakcijā:
"Likums neattiecas uz gaļas pārstrādes uzņēmumiem,
kuru privatizācijas konkurss ir izsludināts presē."
Komisija atbalsta deputāta Rozentāla priekšlikumu
šādā redakcijā: "Minētie likuma
grozījumi neattiecas uz privatizācijas objektiem,
kuriem ir beidzies izsludinātais konkursa termiņš."
Priekšsēdētājs. Nav iebildes?
Nav. Pieņemts. Zvanu! Lūdzu, balsosim par likumprojekta
"Grozījumi likumā "Par gaļas pārstrādes
uzņēmumu privatizāciju"" pieņemšanu
otrajā lasījumā. Balsojam. Rezultātu!
Par - 57, pret - nav, atturas - 2. Pieņemts. Par trešo
lasījumu.
V.Novakšānovs. Trešo lasījumu
lūdzu noteikt uz 5.maiju.
Priekšsēdētājs. Ir iebildes? Nav. Paldies.
Nākamais jautājums - "Grozījumi
likumā "Par maizes ražošanas valsts uzņēmumu
privatizāciju"".
V.Novakšānovs. Tautsaimniecības
agrārās un reģionālās politikas
komisija ir saņēmusi priekšlikumus no deputātiem,
un mēs strādāsim ar 413. dokumentu. Tātad
5.pants. Ir iesniegti deputāta Rozentāla un deputāta
Gundara Bērziņa priekšlikumi. Tātad deputāts
Rozentāls ierosina 5.panta otro rindkopu svītrot,
bet deputāts Gundars Bērziņš - papildināt
pašreiz spēkā esošā likuma redakciju
šādā veidā...
Priekšsēdētājs. Es atvainojos,
mums ir šie formulējumi.
V.Novakšānovs. Tātad komisijas slēdziens
ir atbalstīt un atstāt 5.pantu pašreiz esošajā
redakcijā.
Priekšsēdētājs. Ir iebildes
deputātiem? Nav. Tālāk par Bērziņa
priekšlikumu.
V.Novakšānovs. Arī Bērziņa
priekšlikumu komisija atbalsta, izsakot to šādā
redakcijā.
Priekšsēdētājs. Redakcija
mums ir. Vai deputātiem ir iebildes? Lūdzu - ministrs
Kinna.
J.Kinna (zemkopības ministrs).
Cienījamie deputāti, es vienkārši
lūdzu varbūt uz trešo lasījumu ļoti
izsvērt jautājumu, ar ko atšķiras abas
redakcijas. Abas redakcijas atšķiras ar vienu vārdu,
ar to, vai šeit uz nedalāmo kontrolpaketi var pretendēt
atsevišķi zemnieki. Tātad jautājums, kuru
es gribētu, lai mēs līdz trešam lasījumam
izdiskutētu, ir tas, vai vārdiņš "zemnieki"
nav no šīs redakcijas svītrojams un atstājams
tikai "lauksaimniecības produkcijas ražotāju
kooperatīvās sabiedrības vai to savienības".
Otrajā lasījumā, es domāju, var atbalstīt
to, kā ir komisijā, taču trešajā
lasījumā es ierosināšu šo vārdu
svītrot. Tāpēc lūdzu to izdiskutēt
jau iepriekš.
Priekšsēdētājs. Godātais
ministr, mēs komisijā diskutēsim tad, kad
būs iesniegts rakstveidā. Lūdzu, Anna Seile
- LNNK.
A.Seile (LNNK).
Jā, tiešām ministrs Kinnas kungs
bija uztvēris to būtību, kādas izmaiņas
Bērziņa kunga iesniegtajā priekšlikumā
izdarīja Tautsaimniecības komisija. Mēs, vairākums,
komisijā uzskatījām, ka arī zemniekiem
ir jāatļauj gan privatizēt šos maizes ražošanas
valsts uzņēmumus par sertifikātiem, gan arī
jāatļauj viņiem piedalīties šīs
nedalāmās paketes veidošanā. Un kāpēc?
Tāpēc, ka ne visos pagastos ir šīs kooperatīvās
sabiedrības, un tādā gadījumā mēs
neļaujam atsevišķam ražotājam, zemniekam
(bieži vien tie ir spēcīgie pirmsreformas laika
zemnieki vai arī no jauna izveidotie zemnieki), piedalīties
šajā uzņēmumu privatizācijas procesā.
Pie tam par sertifikātiem. Tāpēc šis labojums
ir būtisks, jo vārdiņš "kuri"
attiecas gan uz ražotājiem, zemniekiem, gan uz ražojošām
kooperatīvajām sabiedrībām. Ja mēs
atbalstām tikai kooperatīvās sabiedrības,
tad mēs piespiedu kārtā visā Latvijā,
visos pagastos, dodam priekšrocības tikai kooperatīvajām
sabiedrībām un piespiežam tām veidoties.
Es uzskatu, ka ir jāpaliek abiem ceļiem, šīs
priekšrocības jāatstāj gan zemniekiem, gan
kooperatīvajām sabiedrībām.
J.Kinna. Man ļoti žēl, ka Seiles
kundze...
Priekšsēdētājs. Es atvainojos,
godātais ministr! Jā, bet nevienam nav tiesību
tribīni ieņemt. Vārds zemkopības ministram
Jānim Kinnam.
J.Kinna (zemkopības ministrs).
Diemžēl man jāsaka, ka Seiles
kundze ar šo papildinājumu pateica to, ka viņa
nav izpratusi šā likuma būtību. Likums neaizliedz
atsevišķiem zemniekiem pretendēt uz ražotājiem
paredzēto kvotu, kas saskaņā ar privatizācijas
projektu katrā objektā tiek noteikta, bet, ierakstot
šeit, ka zemniekam vienam pašam ir tiesības pretendēt
uz nedalāmo kontrolpaketi, un uzskatot, ka tādā
gadījumā viņam ir jādod priekšroka
salīdzinājumā ar citu pretendentu, mēs
pieļaujam situāciju, ka viens pats zemnieks, aiz kura
muguras stāv pietiekami iespaidīga komercfirma, te
pretendē un iegūst šo akciju nedalāmo kontrolpaketi.
Seiles kundze, šajā pantā ir runa par nedalāmo
kontrolpaketi, nevis par to, ka atsevišķs zemnieks
uz daļu no akcijām nevarētu pretendēt
pilnīgi individuāli.
Priekšsēdētājs. Deputāts
Janeks - "Saskaņa Latvijai", lūdzu!
J.Janeks (SL).
Cienījamie deputāti! Šeit ir maza
nepilnība, kuru Kinnas kungs neizskaidroja. Pēc viņa
uzskatiem, ir paredzēts iestrādāt šos zemniekus,
ražotājus, pirmā lasījuma 4.punktā,
kur citiem uzņēmējiem ir paredzēti
10-25%, bet tur ir paredzēts bez sertifikātiem. Bet
es domāju, ka šeit piespiedu kārtā šo
zemnieku, ražotāju, kas ražo graudus, dzīt
ar varu kooperatīvā iekšā būtu tas
pats, kas ar varu iedzīt viņu kolhozā. Manuprāt,
šim ražotājam ir jādod tādas pašas
tiesības kā kooperatīvam, lai arī viņš
var iegādāties šīs akcijas vai pajas par
sertifikātiem. Tā ir tā lielā atšķirība,
un, manuprāt, komisija ir pareizu slēdzienu izdarījusi.
Priekšsēdētājs. Ministra
kungs, kā es sapratu, jūs tagad neuzstājat par
balsošanu, bet diskusija notiks komisijā uz trešo
lasījumu. Es atvainojos, šeit tiešām nekas
rakstveidā nav jāiesniedz, bet acīmredzot jāpiedalās
tikai diskusijā. Tālāk, lūdzu!
V.Novakšānovs. Tātad 3.pants. Deputāts
Rozentāls un deputāts Bērziņš ierosina
priekšlikumu - svītrot likuma papildinājumu ar
6.pantu. Komisija to atbalsta un iesaka atstāt maizes ražošanas
valsts uzņēmumu privatizācijas kārtību
attiecībā uz privatizācijas konkursu termiņiem
spēkā esošajā redakcijā.
Priekšsēdētājs. Ir iebildes?
Nav. Pieņemts.
V.Novakšānovs. 7.pants. Deputāts Bērziņš ierosina papildināt likumu ar jaunu 7.pantu attiecībā uz likuma piemērošanu pārējo labības uzņēmumu privatizācijai. Tātad redakcija ir šāda: "Pârējo graudu produktu pārstrādes un glabāšanas uzņēmumu valsts kapitāla daļas privatizācija veicama saskaņā ar šo likumu." Komisija šo priekšlikumu neatbalsta, bet deputāts Rozentāls liek izteikt 7.pantu tā, kā ir otrajā ailītē, bet 6. pantu - šādā redakcijā, kā jūs redzat.
Komisija ierosina to atbalstīt, izsakot šādā redakcijā: "6.pants. Likuma piemērošana pārējo labības pārstrādes uzņēmumu privatizēšanai. Pārējo graudu produktu pārstrādes un glabāšanas uzņēmumu valsts kapitāla daļas privatizācija veicama saskaņā ar šo likumu un likumu "Par gaļas pārstrādes uzņēmumu privatizāciju", ievērojot šādu akciju sadalījumu:
1) pensiju fondam - 5-10% akciju;
2) darbiniekiem - 10-20% akciju;
3) graudu audzētājiem, to kooperatīvajām sabiedrībām ne mazāk kā 60% akciju, kuras var iegādāties arī par privatizācijas sertifikātiem;
4) citiem uzņēmējiem - 10-25%
akciju."
Priekšsēdētājs. Vai pret
šo redakciju ir iebildes? Nav. Tālāk!
V.Novakšānovs. Deputāts Rozentāls
ierosina papildināt likumu ar pārejas noteikumu šādā
redakcijā: "Minētie likuma grozījumi neattiecas
uz privatizācijas objektiem, kuriem ir beidzies konkursa
termiņš", bet deputāts Bērziņš
ar pārejas noteikumu šādā redakcijā:
"Likums neattiecas uz maizes un labības pārstrādes
uzņēmumiem, kuru privatizācijas konkurss ir
izsludināts presē." Komisija neatbalstīja
Gundara Bērziņa priekšlikumu, bet atbalstīja
deputāta Rozentāla redakciju un ieteica izteikt to
šādā redakcijā: "Minētie likuma
grozījumi neattiecas uz privatizācijas objektiem,
kuriem ir beidzies izsludinātais konkursa termiņš."
Priekšsēdētājs. Vai pret
komisijas piedāvāto redakciju ir iebildes? Nav. Zvanu!
Balsosim par likumprojekta "Grozījumi likumā
"Par maizes ražošanas valsts uzņēmumu
privatizāciju"" pieņemšanu otrajā
lasījumā! Balsojam. Rezultātu! Par - 58, pret
- nav, atturas - 3. Pieņemts. Tagad jālemj attiecībā
uz trešo lasījumu.
V.Novakšānovs. Uz trešo lasījumu
lūdzu deputātus dot priekšlikumus līdz 5.maijam.
Priekšsēdētājs. Tas "lîdz"
neder, vajag datumu.
V.Novakšānovs. 5.maijs.
Priekšsēdētājs. 5.maijs.
Labi. Nav iebilžu?
V.Novakšānovs. Paldies par darbu, kuru
veica deputāti, strādājot pie šiem priekšlikumiem.
Priekšsēdētājs. Likumprojekts
"Grozījumi likumā "Par nodokļiem un
nodevām Latvijas Republikā"". Andris Piebalgs
- Budžeta un finansu komisijas priekšsēdētājs.
A.Piebalgs (LC).
Cienījamais priekšsēdētāja kungs! Cienījamie deputāti! Šis likumprojekts ir samērā sen iesūtīts Saeimā, bet dažādu apstākļu dēļ, jo vienmēr bija steidzamāki, tas faktiski tika atlikts. Tādā formā, kā tas bija iesniegts, likās, ka pats par sevi tas neizsauks ne mazākās pretrunas, jo faktiski visa šo trīs pamatpunktu būtība parādījās 5.pantā, kurā ir teikts šādi:"Uzņēmumi, uzņēmējsabiedrības un organizācijas, kurām ir nodokļi vai citi budžetā pārskaitāmo maksājumu parādi, norēķinus skaidrā naudā drīkst izdarīt apmērā, kas nepārsniedz 500 latu mēnesī." Ðis priekšlikums pēc savas būtības nāk no Valsts ieņēmumu dienesta, un tam principā ir ļoti labs un patīkams mērķis. Kā nu kuram, bet katrā ziņā attiecībā uz valsts budžetu tas ir ļoti pozitīvs, jo, ierobežojot skaidru naudu, var ierobežot ienākumu slēpšanu un tādā veidā iekasēt nodokļu parādus, kuri laika gaitā gan svārstās. Pēdējos mēnešos kopumā Latvijā tie ir samazinājušies, bet tomēr summa ir ārkārtīgi augsta. Un Budžeta komisija, sākot to skatīt, domāja, ka te būs salīdzinoši vienkāršs risinājums, lai gan tajā pašā laikā šis jautājums ir ļoti cieši saistīts ar to, kā uzņēmumiem radās parādi. Un jāsaka, ka ne vienmēr tie bija uzņēmumu sliktās darbības dēļ. Apstākļi, kādi bija 1991.-1992.gadā un arī vēlākajos gados, ne visai veiksmīgi stimulēja esošo uzņēmumu darbību, bet dažos gadījumos darbojās arī pret šiem uzņēmumiem. Jāsaka, protams, ka tā ir objektīva situācija, bet faktā , ka uzņēmumu parādi ir tik lieli, ne vienmēr bija vainojami paši uzņēmumi. Un arī šodienas situācijā ir vesela virkne gadījumu, kad uzņēmumi ir spiesti norēķināties skaidrā naudā, arī šajā situācijā tie vienkārši ir spiesti izmantot skaidrās naudas norēķinus. Taču Budžeta komisija tomēr uzskata, ka ir jāatrod iespēja ierobežot skaidras naudas maksājumus, tāpēc deputāts Zaščerinskis izteica priekšlikumu, ka šo redakciju vajadzētu mainīt. Tās būtība - es vēlreiz runāju par būtību - ir šāda: "Uzņēmumi un uzņēmējorganizācijas, kurām ir nodokļu vai citu budžetā pārskaitāmo maksājumu parādi, kas, salīdzinot ar gada sākumu, palielinās, norēķinus skaidrā naudā drīkst izdarīt apmēros, kas nepārsniedz 500 latu." Ðeit jau būtība ir pilnīgi cita. Protams, mums jau ir Valsts ieņēmumu dienesta redakcija, bet redakcionālā būtība ir šāda. Mēs fiksējam parādu lielumu, ja parāds sāk pieaugt, tiek lietotas sankcijas. Protams, jautājums ir par 500 latiem: vai tas ir daudz vai maz? Un kur mēs vilksim robežu? Acīmredzot otrajā lasījumā ir jāizraugās nedaudz, var teikt, brīvāka interpretācija. Iespējams, ka šo summu var noteikt Valsts ieņēmumu dienests. Es izsaku tikai vienu no variantiem, jo katrā ziņā vienam uzņēmumam tās var būt lielākas summas, citam - mazākas. Pret vienu uzņēmumu varbūt šīs sankcijas nav jāvērš, bet pret citu - ir jāvērš, bet katrā ziņā atteikties no pašas idejas - ka vajag ierobežot skaidrās naudas maksājumus - mēs tomēr negribētu. Un tādēļ es aicinu tomēr, neraugoties uz šo pretrunu, kas ir pašā saknē, tomēr atbalstīt šo likumprojektu pirmajā lasījumā, bet uz otro lasījumu Budžeta komisija, protams, sagatavos šā panta jauno redakciju, kas idejas ziņā ir tuva tai, ko ir iesniedzis deputāts Zaščerinskis. Redakcionāli, protams, tā tiks vairāk vai mazāk noslīpēta.
Bez tam ir ienākuši ļoti daudzi priekšlikumi
par šo likumprojektu gan no deputāta Oša, gan no
Valsts ieņēmumu dienesta. Vēl ir arī
virkne tādu, kuriem ir redakcionāls raksturs, vai
- dažos gadījumos - ir arī būtisks raksturs.
Bet tas faktiski ir otrā lasījuma uzdevums. Tādēļ
es vēlreiz lūdzu šo tomēr akceptēt,
jo mums likumā par nodokļiem un nodevām ir ļoti
daudz kas jāgroza. Un otrajā lasījumā,
protams, izšķirties par konkrēto formu 5.pantā.
Paldies.
Priekšsēdētājs. Deputāts
Zaščerinskis. Lūdzu!
J.Zaščerinskis (SL).
Cienījamais Prezidij, cienījamie kolēģi! Es gribu jūs lūgt ļoti nopietni pievērsties šiem labojumu priekšlikumiem. Mērķis ir labs un saprotams - ierobežot skaidrās naudas apgrozību un palielināt ienākumus budžetā vai praktiski samazināt budžeta parādus - nodokļu maksājumu parādus. Diemžēl ar pašreizējo formulējumu mēs, manuprāt, varam panākt pilnīgi pretēju rezultātu - vai nu šis likums nedarbosies, vai ieņēmumi budžetā var stipri samazināties. Samazināties tie var tāpēc, ka vesela rinda uzņēmumu praktiski būs spiesta savu darbību pārtraukt.
Mēģināšu pamatot, lai jums būtu kaut zināms priekšstats, apspriežot šo jautājumu komisijās.Pašlaik ir tāda likuma norma, kas nosaka, ka parādi budžetā jāiekasē bezstrīdus kārtībā. Tātad, ja mēs noteiksim, ka uzņēmums nedrīkst veikt norēķinus skaidrā naudā, tad praktiski visi līdzekļi ienāks norēķinu kontā un automātiski, balstoties uz manis iepriekš minēto likuma pantu, tiks pārskaitīti budžetā. Ir atruna - jā, tiešām algām, bet jāņem vērā tāda lieta, ka algām līdzekļi ir jāsakrāj kontā. Un tikko tie ienāks, tiem noteiktu laiku jāsakrājas algām, bet atkal stājas spēkā tā pati norma, ka bezstrīdus kārtībā var iekasēt nodokļu parādu piedzīšanai. Šinī sakarībā veidojas situācija, ka tādi uzņēmumi, kuriem ir parādi budžetā, praktiski paliek bez jebkādiem apgrozījuma līdzekļiem! Bez jebkādiem apgrozījuma līdzekļiem. Tas nozīmē, ka tie praktiski nevar veikt tālāku saimniecisko darbību.
Vēl vairāk. Tādiem uzņēmumiem neviens nepārdos produkciju, jo zinās, ka šis uzņēmums nebūs spējīgs viņiem samaksāt tāpēc, ka tam nav līdzekļu. Viņu līdzekļi tiek automātiski iekasēti parādam. Šis jautājums ļoti cieši skar, lai cik arī tas paradoksāli izklausās, pirmkārt, zemniekus. Šogad praktiski lielākā daļa zemnieku izdzīvoja no kokmateriālu piegādes kopā ar pārstrādes uzņēmumiem, arī tirdzniecības uzņēmumiem. Tā ir papīrmalka, finierkluči, zāģmateriāli, par kuriem momentā saņēma samaksu. Un tā bija praktiski vienīgā naudiņa, kas zemniekam deva iespēju kaut kā eksistēt un vienam otram varbūt kaut ko sakrāt arī pavasara sējas darbiem. Diemžēl jāsaka, ka lielākā daļa arī šo uzņēmumu ir parādnieki, un kopsummā aptuveni 70-80 procenti uzņēmumu vairāk vai mazāk ir parādnieki budžetam. Tātad praktiski turpmāk zemnieks, piegādājot kokmateriālus, arī nevarēs saņemt skaidru naudu, jo šis uzņēmums nebūs spējīgs samaksāt.
Ko mēs praktiski panāksim ar šo risinājumu? Mēs praktiski panāksim to, ka var sākties uzņēmumu - parādnieku - masveida bankroti vai arī tiks meklēti mākslīgi, teiksim, dažādi apkārtceļi. Vēl smagāka situācija būs tiem uzņēmumiem, kuriem ir kontakti ar NVS valstīm, jo tur norēķini caur kontiem vispār nav iespējami, bet tikai skaidrā naudā. Tāpēc ir šāds priekšlikums. Bez šaubām, ir jādomā, kā mums ierobežot skaidrās naudas apgrozījumu, un pirmā priekšlikuma daļa būtu šāda. Vajadzētu mēģināt atšķelt tos uzņēmumus, kas ir parādā un kas turpina krist parādos, - tas nozīmē, ka šis uzņēmums neparāda iespēju attīstīt savu darbību. Un var gadīties, ka tiešām varbūt, ka viņa perspektīvas ir bezcerīgas. Tādā gadījumā šādus uzņēmumus varbūt nav vērts mākslīgi reanimēt un elpināt, bet toties tos uzņēmumus, kas varbūt jau atraduši savas produkcijas noieta tirgus - un ļoti daudzi kokapstrādes uzņēmumi jau ir atraduši noieta tirgu Rietumu valstīs, - mēs nedrīkstam mākslīgi ar kādu likuma normu nogremdēt. Tāpēc, varbūt precizējot to priekšlikumu, kuru es esmu iesniedzis un kuru Piebalga kungs jau šeit minēja, varētu formulēt tā, ka tad, ja nākamajā mēnesī pēc šā likuma spēkā stāšanās turpina pieaugt... Tātad mēs atšķeļam vecos parādus, un, ja tie turpina pieaugt, tad varētu zināmā mērā, teiksim, uzlikt ierobežojumus maksājumiem skaidrā naudā.
Un šim priekšlikumam var būt otra daļa. Mēs nekādi nevaram noteikt ierobežojumus ar kādu noteiktu fizisku skaitli. 500 latu varētu būt kādam mazam uzņēmumam, mazai SIA, un tai tas būtu varbūt pieņemams, lai elpinātu, bet lielam uzņēmumam 500 latu varbūt vajag 2-3 dienām, lai samaksātu par muitas deklarāciju, kura ir jāmaksā praktiski skaidrā naudā, lai samaksātu par vagonu izkraušanu, lai varbūt izmaksātu pabalstu kādam vecam bijušajam pensionāram kaut vai tai zārka naudai. Tāpēc varbūt šeit ir tāds priekšlikums, ka vajadzētu noteikt šo posmu vai arī izdarīt zināmu atkāpi. Varbūt Ministru kabinets sākumā to var noteikt procentos no apgrozījuma summas? Varu pateikt, ka daudziem uzņēmumiem apgrozījums skaidrā naudā pašlaik ir 50 un pat 75 procenti. Varbūt var noteikt apgrozījumus skaidrā naudā? Teiksim, sākumā varbūt varētu būt lielāks procents, bet pēc tam, pamazām šo procentu samazinot, mēs varam procesa gaitā panākt praktisku un normālu risinājumu.
Es šeit runāju tāpēc, lai
jūs, apskatot šos jautājumus komisijās
un tos analizējot, tomēr pievērstu tiem
lielāku uzmanību un tomēr atbalstītu
šo priekšlikumu. Paldies par uzmanību!
Priekšsēdētājs. Lūdzu
zvanu! Lūdzu - deputāts Lucāns!
J.Lucāns (SL).
Godātie deputāti! Man ļoti gribētos, ka jūs pievērstu nopietnu uzmanību tam, ko Zaščerinska kungs šeit ļoti argumentēti izklāstīja. Tai situācijai, kāda ir radusies ražošanas uzņēmumos, ir nopietni un dziļi cēloņi, par tiem mēs ne vienreiz vien esam mēģinājuši runāt, bet joprojām ir un paliek šie cēloņi, kuru dēļ šie ražošanas apstākļi un maksājumu sarežģījumi pašreiz ir. Ieviest šos jauninājumus, kas paredzēti 5. pantā, nenovēršot pamatcēloņus, kuru dēļ ir radusies šī situācija, būtu, kā šeit Zaščerinska kungs teica, daudzu uzņēmumu tīša tūlītēja iznīcināšana - vienkārši apgrozības līdzekļu izsīkuma, pilnīga izsīkuma dēļ. Ir jāņem vērā, ka ir pagājuši jau vairāki gadi un katrs uzņēmums tagad strādā pavisam jaunā attiecību sistēmā attiecībā uz produkcijas realizāciju un izejvielu piegādi. Un liela daļa - daudzu uzņēmumu lielākā daļa - šeit balstās uz norēķiniem skaidrā naudā. Šo norēķinu pārtraukšana vienlaicīgi un uzreiz, protams, izsauks šīs sistēmas sajukumu un līdz ar to - uzņēmuma darbības pārtraukšanos. Es jau nerunāju par tiem aspektiem, kurus šeit minēja Zaščerinska kungs, - ka daudzi uzņēmumi tīri finansiāli momentā nonāks bankrota priekšā, ja no tiem regulāri tiks iekasēti maksājumi budžetā, kuri tiem pašreiz skaitās parādos.
Tātad mans ierosinājums būtu - iekams runāt par šāda punkta ieviešanu (es runāju šeit par 5. punktu), ir vispirms jāizanalizē cēloņi, kāpēc ir radusies šī situācija, un tad gribot negribot mēs nonāksim pie diviem pamatjautājumiem, tas ir, pie sarunas par lata kursu un pie sarunas par robežu aizsardzību, par muitas barjerām un tamlīdzīgi. Tie visi ir apstākļi, kas veido šo situāciju. Šo likumu patiesībā nedrīkst pieņemt šādā veidā, kādā tas ir formulēts 5. punktā. Nedrīkst pieņemt! Sekas būs patiešām ļoti, ļoti sliktas. Un citādas tās nemaz būt nevar, jo vienkāršā loģika parāda šo attīstības iespēju, un nav paredzama cita attīstības iespēja.
Es saprotu arī valdības rūpes par to, ka pašreiz, pateicoties tam, ka norēķini notiek skaidrā naudā, nav iespējama kaut cik pietiekama kontrole pār to, kādi ir faktiskie uzņēmuma ienākumi, kāda ir peļņa- un tamlīdzīgi. Es visu to saprotu, bet, ja mēs tikai tādā veidā, primitīvi to darīsim, sekas patiešām būs sliktas.
Tātad, ja mēs gribam tomēr ieviest kārtību un gribam pamazām piespiest uzņēmumus atgriezties pie norēķiniem caur bankām, tad acīmredzot vispirms ir jālikvidē šie cēloņi, kuru dēļ ir izveidojusies pašreizējā situācija. Un pirmais acīmredzot ir tas, ka būtu uz kādu zināmu laiku jāiesaldē visi parādi budžetam, varbūt ne pilnībā visiem uzņēmumiem. Ir jāiztaisa analīze par katru uzņēmumu atsevišķi: kuram tas ir objektīvi, kuram - ne visai objektīvi. Varbūt kādam tie jāiesaldē pilnībā, bet kādam - daļēji. Tas būtu pats pirmais solis, lai momentā uzņēmuma apgrozības līdzekļu bilanci nesagrautu.
Otrs solis - nevar uzreiz pāriet uz šiem 500 latiem. Tas ir pilnīgi nereāli un absurdi. Var būt runa, teiksim, par 15 vai 20, vai 30 procentiem no mēneša apgrozījuma, kurš var būt skaidrā naudā, kuram ir jābūt skaidrā naudā, ja mēs negribam atkal, lūk, šīs izveidotās saites pilnībā sagraut. Un tikai tad, kad šie pirmie preventīvie soļi tādā veidā būs veikti, var būt runa par tālāko - kā pakāpeniski panākt to, lai lielum lielais vairums norēķinu notiktu caur banku.
Bet es vēlreiz atkārtoju, ka, lai to darītu, vispirms ir jānovērš cēloņi, par kuriem šeit jau vairākas reizes bija runa. Es gribu atgādināt tikai vienu elementāru patiesību, ka, piemēram, kokapstrādes rūpniecība aizvadītajā laikā 75 procentus kokmateriālu saņēma no zemniekiem, kuriem maksā skaidrā naudā. Ja mēs šajā brīdī nostādīsim situāciju tā, ka viņi varēs tikai 500 latus maksāt katru mēnesi, tas nozīmē apturēt visu kokapstrādes rūpniecību. Pavisam reāli, jo zemnieks dod baļķus tāpēc, ka viņam vajag šo skaidro naudu, kuru nav citur kur ņemt.
Tāpēc, lūdzu, cienījamie
deputāti, esiet ārkārtīgi uzmanīgi,
pieņemot komisijās lēmumus! Šis nav vienkāršs
lēmums, tam var būt ļoti, ļoti smagas sekas.
Paldies par uzmanību.
Priekšsēdētājs. Zvanu! Mums
tas ir jāpieņem pirmajā lasījumā.
Vārds Andrim Piebalgam.
A.Piebalgs (LC).
Cienījamais priekšsēdētāj,
cienījamie kolēģi! Es gribu tikai akcentēt,
ka es saasināju jūsu uzmanību attiecībā
uz to izmaiņu, kurā ir pretrunas. Tajā pašā
laikā likumā ir vesela virkne normu, kuras ir jāmaina.
Un tas ir pirmais lasījums, - es vēlreiz atgādinu!
Tā ka otrajā lasījumā tās normas,
kuras mūs neapmierinās, - tās, protams, varēs
noraidīt, bet es lūdzu atbalstīt likumprojektu
pirmajā lasījumā. (Starpsauciens no zāles:
"Lai būtu!")
Priekšsēdētājs. Lūdzu, balsosim par likumprojekta "Grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām Latvijas Republikā"" pieņemšanu pirmajā lasījumā un par pāriešanu uz tā lasīšanu pa pantiem! Rezultātu! Par - 53, pret - 5, atturas - 10. Pieņemts.
Vārds deputātam Jonītim Pieprasījumu
komisijas ziņojuma nolasīšanai.
R.Jonītis (LC).
Runāšu Pieprasījumu komisijas vārdā. Šodien Pieprasījumu komisija izskatīja dokumentu nr. 383, kas ir iekļauts šodienas darba kārtībā. Tas ir deputātu Grīnblata, Sinkas, Dāliņa, Milberga un Kostandas pieprasījums par Latvijas Republikas Aizsardzības ministrijas Ziņu dienesta informatīvo materiālu, kurā ir runa par militārpersonu iefiltrēšanos Latvijas Republikā.
Komisija noraidīja šā deputātu
iesniegtā pieprasījuma 1. punkta tālākvirzīšanu,
jo debates par 1. punktu mēs visi vakar varējām
noklausīties Saeimas ārkārtas plenārsēdē.
Saeima šo savu viedokli ir izteikusi, un komisijas lēmums
bija šo 1. punktu noraidīt, nevirzīt tālāk.
Par 2. punktu, kas bija šo deputātu pieprasījumā,
komisijas lēmums ir, ka tas ir virzāms tālāk
kā Saeimas pieprasījums Latvijas Republikas Ministru
prezidentam Valdim Birkavam. Tas ir redzams dokumenta nr. 422
labajā pusē:"Pieprasām Saeimu informēt
par to, kādi konkrēti pasākumi tiks veikti,
lai kontrolētu Krievijas armijas izvešanas procesu
un nepieļautu demobilizēto virsnieku skaita palielināšanos
Latvijā, kā arī viņu iesaistīšanos
komercstruktūru darbībā un bruņotu apsardzes
vienību radīšanā un turpmāk veicināt
viņu izbraukšanu no Latvijas."
Priekšsēdētājs. Paldies. Pieprasījumu nododam izskatīšanai.
Godātie deputāti! Prezidijā ir
iesniegts viens pieprasījums. Tas nav garš. Prezidijs
lūdz jūs to uzklausīt, lai mēs varam
to nodot izskatīšanai Pieprasījumu komisijai.
Deputāti, kuriem ir jāpiedalās preses konferencē,
- jūs, lūdzu, varat doties uz preses konferenci. Vārds
Imantam Daudišam - Saeimas sekretāram. Lūdzu!
I.Daudišs (Latvijas Republikas 5.Saeimas sekretārs).
"Deputātu pieprasījums Ministru prezidentam Birkavam, finansu ministram Osim. Likumā "Par valsts budžetu 1994. gadam" Ventspils pilsētas veselības aizsardzības vajadzībām no valsts budžeta paredzēts iedalīt 842 tūkstošus latu. Bez tam, saskaņā ar Ministru kabineta noteiktajiem atvieglojumiem atsevišķām iedzīvotāju kategorijām pilsētas iedzīvotāju vajadzībām medikamentu iegādei jāsaņem 56,2 tūkstoši latu. Līdz šā gada 1. aprīlim, neskatoties uz Ventspils pilsētas medicīnas darbinieku pūlēm, veselības aizsardzības vajadzībām no valsts budžeta nav saņemts ne santīms, bet pilsētas pašvaldības iedalīto līdzekļu nepietiek. Uzskatām, ka nesaskaņas, kas radušās Finansu ministrijā ar Ventspils pašvaldību, nedrīkst risināt uz pilsētas iedzīvotāju ciešanu rēķina, un pieprasām Ministru kabinetam un Finansu ministrijai nekavējoties finansēt pilsētas veselības aizsardzības iestādes likumā paredzētajā apjomā."
Parakstījuši šo pieprasījumu
ir deputāti Čepānis, Leiškalns, Berklavs,
Bukovskis, Grīnblats, Milbergs, Pētersons, Straume,
Puriņa, Lambergs.
Priekšsēdētājs. Nododam izskatīšanai Pieprasījumu komisijai.
Saeimas Prezidijs ir saņēmis vēl vienu iesniegumu: "Lûdzam nākamajā nedēļā noturēt divas plenārsēdes: trešdien, 27. aprīlī, no pulksten 18.00 līdz 22.00 un ceturtdien, 28 aprīlī. Deputāti Piebalgs, Apsītis, Siliņš, Virsis, Levits, Seiksts, Oļģerts Pavlovskis, Indulis Bērziņš, Elferts, Lagzdiņš."
Lūdzu, balsosim par šo priekšlikumu! Lūdzu rezultātu! Par - 45, pret - 9, atturas - 6. Lēmums pieņemts: nākamā plenārsēde notiks trešdien, 27. aprīlī, pulksten 18.00.
Tagad lūdzu reģistrāciju. Vārds
paziņojumam Aivaram Endziņam! Saeimas sekretāru
Imantu Daudišu lūdzu pēc tam nolasīt izdruku.
A.Endziņš (LC).
Cienījamie Kārtības ruļļa
izstrādāšanas komisijas locekļi! Es atgādinu,
ka rīt pulksten 10.00 Juridiskās komisijas telpās
mums notiek kārtējā sēde. Lūdzu
visus ierasties!
I.Daudišs (Latvijas Republikas 5.Saeimas sekretārs).
Godātie kolēģi! Nav reģistrējušies šādi deputāti:
Georgs Andrejevs,
Aivars Berķis,
Gundars Bērziņš,
Igors Bukovskis,
Ilmārs Dāliņš,
Māris Gailis,
Ilga Grava...
Priekšsēdētājs. Ilga Grava
ir zālē.
I.Daudišs.
Māris Graudiņš,
Māris Grīnblats,
Andris Grots,
Ernests Jurkāns,
Jānis Jurkāns...
Priekšsēdētājs. Aivars Berķis
arī ir preses konferencē. To deputātu saraksts,
kuri ir preses konferencē, Prezidijam tiks iesniegts.
Tagad, lūdzu, nolasīsim!
I.Daudišs.
Ēriks Kaža,
Ojārs Kehris,
Edvīns Kide,
Aleksandrs Kiršteins,
Aivars Kreituss,
Ludmila Kuprijanova,
Jānis Lagzdiņš,
Uldis Lakševics...
Priekšsēdētājs. Jānis
Lagzdiņš ir zālē.
I.Daudišs.
Aristids Lambergs,
Ruta Marjaša,
Gunārs Meierovics,
Andrejs Panteļējevs,
Aleksandrs Pētersons,
Gunārs Resnais,
Jānis Ritenis,
Andris Rozentāls,
Anna Seile...
Priekšsēdētājs. Anna Seile
ir zālē.
I.Daudišs.
Zigurds Tomiņš,
Jānis Ārvaldis Tupesis,
Joahims Zīgerists.
Priekšsēdētājs. Paldies.
Sēde ir slēgta.
Redaktores: J.Kravale, L.Bumbura
Mašīnrakstītājas-operatores: S.Bērziņa, M.Ceļmalniece, B.Strazdiņa, I.Kuzņecova
Korektores: D.Kraule, J.Kurzemniece, S.Stikute