Tautsaimniecības komisija aicina pārskatīt prasību pēc obligātas OCTA transportlīdzekļiem, ko neizmanto satiksmē

(18.02.2025.)

Ja transportlīdzeklis netiek izmantots ceļu satiksmē, tam nebūtu jāiegādājas OCTA. To paredz otrdien, 18.februārī, Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas konceptuāli atbalstītie grozījumi Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likumā.

”Lai gan Saeima jau iepriekš lēma līdz šā gada novembrim atlikt spēkā stāšanos normai, kas noteic, ka OCTA nepieciešama visiem reģistrētiem transportlīdzekļiem, šis jautājums sabiedrībā ir arvien aktuāls,” norāda komisijas priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

Izmaiņu mērķis ir samazināt izmaksas un administratīvo slogu iedzīvotājiem, kuru transportlīdzekļi nepiedalās ceļu satiksmē un faktiski atrodas stāvlaukumos vai garāžās, bet ir reģistrēti Ceļu satiksmes drošības direkcijā vai Valsts tehniskās uzraudzības aģentūrā, teikts deputātu sagatavoto grozījumu anotācijā.

Grozījumi arī veicinās atbildīgu transportlīdzekļu uzturēšanu un reģistrāciju, norāda likumprojekta autori. Bez šīm izmaiņām būtu nepieciešams slēgt apdrošināšanas līgumu arī tad, ja transportlīdzeklis netiek izmantots.

Plānots, ka izmaiņas attieksies gan uz fiziskām personām, kas ir transportlīdzekļa īpašnieks vai tiesiskais turētājs, gan uz juridiskām personām, kas ir lauksaimniecības vai traktortehnikas īpašnieks vai turētājs.

Lai spriestu par labāko risinājumu, nepieciešami konkrēti dati par negadījumu skaitu, kurus izraisījuši transportlīdzekļi, kuri nepiedalās ceļu satiksmē, pauda S.Ābrama. Tāpat jāsagaida arī Eiropas Komisijas skaidrojums iespējamiem izņēmumiem. Komisijas priekšsēdētāja uzsvēra arī nepieciešamību Finanšu, Satiksmes un Zemkopības ministrijām identificēt normatīvos aktus, kuros būtu nepieciešami grozījumi.

Klātesošie vērsa uzmanību, ka lauksaimniecības un smagā tehnika nereti ir iegādāta līzingā, kas varētu apgrūtināt tās noņemšanu no uzskaites vai otrādi. Tāpat sēdes dalībnieki aktualizēja nepieciešamību vienkāršot reģistrācijas procedūras, tostarp apsvērt pašdeklarēšanās iespējas.

“Finanšu ministrijai iepriekš arī uzdots līdz šā gada 30.aprīlim izvērtēt pieļaujamās atkāpes no direktīvas un izpētīt citu valstu pieredzi, tādēļ aicināsim Saeimu noteikt pēc iespējas garāku priekšlikumu iesniegšanas termiņu likumprojekta otrajam lasījumam,” informē komisijas priekšsēdētāja.

 

Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 27.martā
09:00  Saeimas 2025. gada 27. marta kārtējā sēde
10:00  Asinsdonoru diena pie Saeimas nama
10:30  Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Horvātijas parlamentu darba sanāksme - grupas vadītāja vēlēšanas
10:35  Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Armēnijas parlamentu darba sanāksme
10:35  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:35  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde
12:35  Ārlietu komisijas sēde
17:00  2025.gada 27. marta atbides sniegšana uz deputātu jautājumu - atcelta