V.Orlovs: nedrīkst ignorēt kolektīvo iesniegumu C hepatīta pacientu atbalstam; prasīs ministrus skaidrot situāciju

(16.09.2013.)

Saeima jau pavasarī uzdeva valdībai vērtēt iespēju nākamgad palielināt C vīrushepatīta ārstēšanai nepieciešamo medikamentu valsts kompensāciju, taču valdība uz to pagaidām reaģējusi vienīgi ar Veselības ministres pausto, ka palielinājums nākamgad nav plānots, norāda Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas priekšsēdētājs Vitālijs Orlovs.

 Ņemot vērā, ka rakstiska atbilde par valdības nostāju Saeimā nav saņemta, Mandātu komisijas deputāti aicinās finanšu ministru Andri Vilku un veselības ministri Ingrīdu Circeni skaidrot Ministru kabineta nostāju klātienē šīs nedēļas komisijas sēdē, informē komisijas priekšsēdētājs.

 „Pat ja Ministru kabinets neredz iespēju nākamgad palielināt kompensācijas C hepatīta zālēm, sagaidām par to argumentētu un izsmeļošu rakstisku skaidrojumu,” norāda V.Orlovs. Viņš uzsver, ka vienīgā reakcija ir bijusi veselības ministres noraidošā atbilde Saeimas veselības apakškomisijas deputātiem 10.septembrī, kad tās locekļi iztaujājuši I.Circeni par plānoto nozares budžetu nākamajam gadam.

Saeima šī gada 9.maijā uzdeva Ministru kabinetam izvērtēt iespēju 2014.gadā līdz 90 procentiem palielināt C vīrushepatīta ārstēšanai nepieciešamo medikamentu valsts kompensāciju. Uzdevums valdībai dots, balstoties uz 13600 Latvijas pilsoņu iesniegto kolektīvo iesniegumu „Par dzīvi bez C hepatīta”. Iesniegumā uzsvērts, ka pacienta medikamentu kompensācijas līdzmaksājums patlaban ir no 117 līdz 218 latiem mēnesī un liela daļa saslimušo līdzekļu trūkuma dēļ no ārstēšanās atsakās, jo nevar to atļauties. Šādā situācijā apdraudēti ir ne vien inficētie, bet arī pārējā sabiedrība, jo vīruss ir īpaši noturīgs un viegli pārnesams ar niecīgāko asins kontaktu pat ikdienišķu sīku traumu gadījumos.

Patlaban valsts kompensē zāļu izdevumus 100 procentu apmērā trūcīgām personām, bet 75 procentu apmērā pārējiem pacientiem.

Ar hepatīta C vīrusu Latvijā patlaban inficējušies vairāk nekā 40 tūkstoši cilvēku, un ir vērojama satraucoša tendence palielināties gan hroniskā hepatīta, gan arī no jauna diagnosticēto pacientu skaitam, pausts kolektīvajā iesniegumā Saeimai.

Kolektīvais iesniegums par izmaiņām C vīrushepatīta ārstēšanai nepieciešamo medikamentu valsts kompensācijās Saeimā iesniegts šī gada 9.janvārī, pamatojoties uz 2012.gada 19.janvārī Saeimā pieņemtajiem grozījumiem Saeimas kārtības rullī, kas paredz iespēju pilsoņiem vērsties Saeimā ar iesniegumu, savācot 10 000 parakstus.

Kolektīvajā iesniegumā ietverams prasījums Saeimai, īss tā pamatojums, kā arī norādāms, kura fiziska persona ir pilnvarota pārstāvēt kolektīvā iesnieguma iesniedzējus. Kolektīvais iesniegums nedrīkst saturēt tādu prasījumu, kurš ir acīmredzami nepieņemams demokrātiskā sabiedrībā vai klaji aizskarošs. Tas nedrīkst pārkāpt vērtības, kas respektē cilvēka cieņu, brīvību, demokrātiju, vienlīdzību, tiesiskumu un cilvēktiesības, tostarp minoritāšu tiesības.

Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde notiks trešdien, 18.septembrī, Torņa ielā 3/5, 108.telpā.

 

Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 1.jūnijā
08:45  Saeimas 2023.gada 1.jūnija ārkārtas sēde
09:30  Saeimas 2023.gada 1.jūnija kārtējā sēde
12:30  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Administratīvi teritoriālās reformas rezultātu izvērtēšanas apakškomisijas sēde
12:30  Pieprasījumu komisijas sēde
12:35  Saeimas priekšsēdētāja biedres Zandas Kalniņas-Lukaševicas tikšanās ar Polijas Republikas ārlietu ministra vietnieku, Valsts sekretāru Arkadiusz Mularczyk
17:00  2023.gada 1.jūnija atbilžu sniegšana uz deputātu jautājumiem