Saeima lems par vīzu režīma atvieglošanu Baltkrievijas pierobežas iedzīvotājiem

(29.09.2010.)

Baltkrievijas pierobežā dzīvojošajiem Latvijas iedzīvotājiem būs vieglāk šķērsot abu valstu robežu. To paredz Latvijas un Baltkrievijas vienošanās par abu valstu pierobežas teritoriju iedzīvotāju savstarpējo braucienu vienkāršošanu, kuru trešdien, 29.septembrī, izskatīšanai Saeimā 1.lasījumā atbalstīja Saeimas Ārlietu komisija.

Šī gada augustā noslēgtā Latvijas un Baltkrievijas vienošanās paredz, ka pierobežas iedzīvotāji, kuri būs saņēmuši īpašas vietējās pierobežas satiksmes atļaujas otras puses teritorijā varēs uzturēties līdz 90 dienām sešu mēnešu laika posmā.

Pēc vairāku Latgales pašvaldību lūguma, pierobežas zona, kuras iedzīvotāji varēs pretendēt uz atļauju saņemšanu, būtiski paplašināta līdz 30 kilometriem. Tagad tajā iekļauta arī Daugavpils, komisijas sēdē šodien informēja Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta pārstāve.

„Šī ir būtiska vienošanās, kas ievērojami atvieglos Latvijas un Baltkrievijas pierobežas iedzīvotāju dzīvi, ļaujot, piemēram, apmeklēt robežas otrā pusē dzīvojošos radiniekus,” uzsvēra komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš. „Tāpat vienošanās sekmēs abu valstu ekonomisko sadarbību, kā arī kontaktus pašvaldību līmenī. Baltkrievija ir kaimiņvalsts, ar kuru mums ir liels tirdzniecības apgrozījums,” atgādināja A.Bērziņš.

Pierobežas iedzīvotāji uz jaunajām atļaujām varēs pretendēt, ja to brauciena mērķis uz kaimiņvalsti atbildīs kādam no noteiktajiem kritērijiem. Atļaujas tiks izsniegtas, lai otras valsts teritorijā viesotos pie radiniekiem vai apmeklētu radinieku kapu vietas, piedalītos dažādos ar vietējām vai reliģiskām tradīcijām saistītos pasākumos, kā arī lai apsaimniekotu piederošu nekustamo īpašumu, piedalītos izglītības, zinātniskos vai sporta pasākumos, saņemtu medicīnisko palīdzību vai arī, ja brauciena iemesls būs regulāri kontakti saimnieciskās darbības jomā. 

Vienošanos par Latvijas un Baltkrievijas pierobežas teritoriju iedzīvotāju savstarpējo braucienu vienkāršošanu vēl divos lasījumos jāskata Saeimai.


Saeimas Preses dienests

Sestdien, 3.jūnijā