Saeimas deputāti satraukti par situāciju ES fondu apguvē

(21.09.2010.)

Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas deputāti otrdien, 21.septembrī, pēc izglītības un kultūras nozares atbildīgo amatpersonu uzklausīšanas pauda satraukumu par situāciju Eiropas Savienības fondu apguvē.

„Lai gan atbildīgās amatpersonas plašsaziņas līdzekļos stāsta, ka situācija Eiropas Savienības fondu apguvē ir laba un Latvijai ir vieni no labākajiem rezultātiem, tomēr realitāte rāda pretējo. Līdz gada beigām ministrijām jāapgūst ievērojams naudas apjoms, un joprojām nav skaidrības, vai ministrijas to varēs paveikt,” uzsvēra komisijas priekšsēdētājs Andris Bērziņš.

„Eiropas Savienības fondu apguvē mums bija ļoti ambiciozi mērķi, un patlaban ir strauji jāapgūst pieejamie līdzekļi,” komisijas sēdē atzina Finanšu ministrijas pārstāve Diāna Rancāne. Viņa deputātus informēja, ka Finanšu ministrija ir uzdevusi atbildīgajām amatpersonām operatīvi nodrošināt finansējuma apguvi un izvērtēt to kapacitāti līdz gada beigām apgūt nepieciešamo finansējumu.

Arī Valsts kontroliere Inguna Sudraba uzsvēra, ka joprojām katra ministrija turpina rīkoties ar tai pieejamiem finanšu resursiem, un norādīja, ka starpnozaru koordinācija ir neapmierinoša. 

Kā komisijas sēdē norādīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) amatpersonas, fondu apguve šogad kavējās, jo budžetā trūka naudas valsts līdzfinansējumam. Valdībai izdevās vienoties par valsts finansējuma palielināšanu, un patlaban ir cerības, ka IZM rīcībā esošie līdzekļi varētu tikt apgūti pilnā apmērā. Savukārt Kultūras ministrijas valsts sekretāra vietnieks Uldis Lielpēters pieļāva, ka daļu no ministrijai paredzētajiem līdzekļiem šogad apgūt nevarēs. Piemēram, Liepāja nav spējīga atrisināt līdzfinansējuma problēmas, tādēļ nav skaidrības par plānotā daudzfunkcionālā centra celtniecību, informēja U.Lielpēters.

Ja ministrijas laicīgi informēs par nespēju izlietot šim gadam paredzētos līdzekļus, vēl šogad tos būs iespējams pārdalīt. Papildus 20-30 miljonus latu varētu pārdalīt Satiksmes ministrijai, informēja D.Rancāne.

„Nedrīkst pieļaut, ka nauda aiziet zudumā. Tādēļ komisija jau tuvākajā laikā uz sēdi aicinās Finanšu ministrijas atbildīgās amatpersonas, lai skaidrotu aktuālo situāciju fondu apguvē un pārrunātu konkrētu turpmākās darbības plānu,” pauda A.Bērziņš.Saeimas Preses dienests

Ceturtdien, 7.decembrī
09:00  Saeimas 2023.gada 7.decembra ārkārtas sēde
10:00  Ziemassvētku rotājumu darbnīca
10:30  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde