Izglītības komisija: mācību gads sācies sekmīgi

(08.09.2010.)

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas deputāti trešdien, 8.septembrī, ar izglītības un zinātnes ministri Tatjanu Koķi pārrunājot jomas aktualitātes, pārliecinājās, ka jaunais mācību gads skolās sācies veiksmīgi.

„Lai arī dažās skolās nepabeigtu būvniecības darbu dēļ jāsaskaras ar neērtībām, visās skolās uzsākts mācību process, un gads sagaidīts ar optimistiskām ziņām par lielāku finansējumu,” atzina komisijas priekšsēdētājs Jānis Strazdiņš.

Deputāti šodien noskaidroja, ka provizoriski audzēkņu skaits vispārējās izglītības iestādēs šogad būs par vairākiem tūkstošiem mazāks nekā iepriekšējā mācību gadā. Tas izskaidrojams gan ar demogrāfisko situāciju, gan Latvijas iedzīvotāju emigrāciju.

Pieaudzis sākumskolas audzēkņu skaits, un stabils pieaugums gaidāms arī nākamajos gados. Taču tuvākajos gados salīdzinoši strauji saruks vidusskolēnu skaits, tādēļ pakāpeniski turpināsies skolu tīkla optimizācija.

Šogad būtiski pieaudzis to jauniešu skaits, kuri pēc pamatskolas beigšanas mācības turpina profesionālajās izglītības iestādēs. To izvēlējušies teju 42 procenti absolventu, savukārt pagājušogad tie bija 34 procenti.

Turpinās principa „nauda seko skolēnam” pilnveidošana. Arī šogad nauda skolēnam seko līdz novadam un pašvaldības ietvaros tiek pārdalīta. Ar septembri paaugstināti atalgojuma koeficienti piemēroti ģimnāziju metodistiem un pedagogiem, kuri īsteno speciālās izglītības programmas vai mācību priekšmetu pasniedz padziļināti, noskaidroja komisija.

Šogad daļā skolu uzsākta sešgadīgo bērnu apmācība pirmajā klasē. Skolās tiek veikta programmas aprobācija, un sešgadīgo obligāta apmācība netiks uzsākta bez rūpīga sagatavošanās perioda, teica T.Koķe, atgādinot, ka formālā izglītība visā Eiropā tiek uzsākta piecu vai sešu gadu vecumā.

T.Koķe uzsvēra, ka dramatiskā finanšu samazinājuma dēļ pagājušais gads skolām bijis smags, taču daudz darīts, lai piesaistītu Eiropas Savienības fondu līdzekļus. Iepriekšējais mācību gads noslēdzies ar labākiem pārbaudījumu rezultātiem, un labākas sekmes eksāmenos uzrādījuši arī skolēni reorganizētajās skolās.

 

Saeimas Preses dienests

Svētdien, 28.maijā