Saeimas komisija: ideja valsts pakalpojumus koncentrēt vienuviet ir utopiska

(11.08.2010.)
Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti trešdien, 11.augustā, iepazīstoties ar ierēdņu plāniem ieviest vienas pieturas aģentūru tīklu, skeptiski vērtēja iespēju vienuviet nodrošināt pašvaldības un valsts sniegtos pakalpojumus. 

„Kādai jābūt šādai aģentūrai, kas vienuviet izsniedz pases, rēķina pabalstus un nosaka invaliditāti?” retoriski vaicā komisijas priekšsēdētāja Aija Barča, uzsverot, ka katras šādas funkcijas veikšanai nepieciešamas šauri specifiskas zināšanas, un apmācīt tik universālus aģentūras darbiniekus nav iespējams. Protams, var likvidēt gan Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru, gan Nodarbinātības valsts aģentūru, taču man ir lielas šaubas, vai vietā varētu izveidot ko labāku,” pauž A.Barča.  

Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks Artis Stucka deputātiem skaidroja, ka ministrijai vislielākās problēmas būtu tieši ar valsts pakalpojumu integrāciju vienas pieturas aģentūru tīkla darbā. Vēl ir jāveic valsts sniegto pakalpojumu izvērtēšana, kopā ar nozaru ministrijām raugoties, kuras funkcijas varētu pārņemt vienas pieturas aģentūras, un kuru veikšanai būtu jāsaglabā esošās institūcijas. 

Nākotnē lielai daļai pašvaldības un valsts pakalpojumu varētu pieteikties internetā - pašvaldību mājaslapās vai portālā www.latvija.lv, tāpat iedzīvotājiem būs pieejams informatīvais tālrunis, pa kuru varēs noskaidrot, kur jāvēršas konkrētā dzīves situācijā. Savukārt vienas pieturas aģentūru tīkls tiktu veidots uz esošo pašvaldību iestāžu bāzes. 

Jaunās sistēmas ieviešanas izmaksas tiek lēstas 7,8 miljonu latu apmērā, ko plānots piesaistīt no Eiropas Savienības fondu līdzekļiem. 

Deputāti arī kritizēja ministrijas ierēdņus par pārlieku virspusīgu un paviršu skatījumu uz esošo valsts pakalpojumu sistēmu. Komisijas priekšsēdētājas biedre Silva Bendrāte pauda uzskatu, ka piedāvātā koncepcijas prezentācija ir izplūdusi un nepārliecinoša, norādot, ka pie šī projekta izstrādes nepieciešams daudz rūpīgāks darbs. „Ierēdnis, čakli strādājot ar dokumentiem, bieži vien nezina, kas notiek reālajā dzīvē,” komisijas sēdē piebilda A.Barča, mudinot pie šī projekta piesaistīt vairāk nozaru praktiķu.  

Deputāti lūdza ministriju iesniegt komisijai pilnu koncepcijas tekstu ar pielikumiem, lai pilnīgāk varētu izvērtēt ministrijas līdz šim paveikto.   


Saeimas Preses dienests

Trešdien, 18.maijā
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
11:30  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja biedra Ata Lejiņa tikšanās ar Starptautiskā Sarkanā Krusta komitejas (ICRC) Eiropas un Centrālāzijas operāciju koordinatoru Jean-Nicolas Paquet-Rouleau
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
17:00  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces attālināta uzruna starptautiskā ceremonijā pieminot Krimas tatāru deportāciju