Saeimas komisija: koledžas ir būtiska augstākās izglītības sistēmas daļa

(19.05.2010.)

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija trešdien, 19.maijā, pēc tikšanās ar atbildīgajām amatpersonām un nozares pārstāvjiem pauda pārliecību, ka koledžu loma Latvijas augstākās izglītības sistēmā ir ļoti būtiska.

„Koledžu sabiedriskā nozīme ir ļoti augsta, tādēļ koledžu izglītība ir jāatbalsta. Īpaši svarīga tā ir kļuvusi šajā ekonomiski grūtajā laikā, jo ļauj kvalificēti sagatavotiem cilvēkiem pēc iespējas ātrāk nonākt darba tirgū,” pauž komisijas priekšsēdētājs Jānis Strazdiņš.

J.Strazdiņš informēja, ka komisija šodien sasauca sēdi, lai diskutētu par koledžu lomu augstākās izglītības sistēmā saistībā ar jauno Augstākās izglītības likumu, pie kura patlaban strādā komisija. Deputāti bija vienisprātis, ka koledžas kā profesionālas augstākās izglītības iestādes sagatavo mūsu darba tirgum ļoti nepieciešamus speciālistus.

Komisijas deputāti pauda atbalstu koledžu vadību ierosinājumam ieviest izglītības sistēmā terminu „asociētais bakalaurs”. J.Strazdiņš uzsvēra, ka daudzās valstīs koledžu absolventus sauc par asociētajiem bakalauriem un arī Latvijā būtu lietderīgi ieviest šādu asociēto bakalauru, kas ļautu precizēt koledžu vietu augstās izglītības sistēmā. Atbildīgā nozares ministrija pauda apņēmību sakārtot arī struktūrfondu līdzfinansējuma jautājumu, lai koledžas pēc pievienošanās augstskolām un to juridiskā statusa maiņas varēti saņemt attīstībai nepieciešamo Eiropas Savienības naudu.

Komisijas sēdē arī izskanēja viedoklis, ka daudzas augstskolas vēl joprojām nevēlas atzīt koledžas kā pirmā līmeņa augstākās izglītības iestādes statusu. „Daudzām koledžām ir augsts prestižs, augsta mācību kvalitāte un arī darba devēji uzticas to diplomiem,” uzsvēra J.Strazdiņš, norādot, ka aizvien vairāk studentu izvēlas studēt tieši koledžās. Vienlaikus komisijas priekšsēdētājs akcentēja, ka katrai koledžai pašai ir jādomā par savu programmu kvalitāti, lai nodrošinātu to konkurētspēju.

Patlaban Latvijā darbojas 18 valsts un 8 privātās koledžās, kurās mācās 11 procenti no visiem studentiem. Statistikas dati liecina, ka neskatoties uz studentu skaita samazinājumu augstākās izglītības iestādēs, koledžas līmeņa studiju programmās studējošo īpatsvaram ir tendence pieaugt. Tas apliecina, ka koledžas ir ieņēmušas stabilu vietu kopējā valsts izglītības sistēmā, norādīja Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvji.Saeimas Preses dienests

Trešdien, 7.jūnijā
09:00  Saeimas Deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Vācijas parlamentu tikšanās ar Latvijas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Vācijas Federatīvajā Republikā V.E. Aldu Vanagu
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Ārlietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Pieprasījumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde