Saeimas komisija: tiesībsargājošajām iestādēm jāvērtē NRTP rīcība, bez konkursa piešķirot retranslācijas atļaujas „Lattelecom”

(23.02.2010.)

Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija otrdien, 23.februārī, nolēma aicināt Prokuratūru izvērtēt Nacionālās radio un televīzijas padomes (NRTP) rīcību, bez konkursa izsludināšanas piešķirot retranslācijas atļaujas SIA „Lattelecom”.

„Šodien, uzklausot konfliktā iesaistītas puses, neguvām pārliecību, ka programmu retranslācijas tiesības SIA „Lattelecom” piešķirtas tiesiski. Tādēļ Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija lūgs Prokuratūru izvērtēt šo gadījumu, lai vēlāk lemtu, vai Nacionālā radio un televīzijas padome pārsniegusi savas kompetences robežas,” norāda komisijas priekšsēdētāja Ingrīda Circene.

Komisijas deputāti šodien iepazinās ar Latvijas Telekomunikāciju asociācijas (LTA) vēstuli, kurā norādīts, ka NRTP konkursa kārtībā izvēlējusies komersantu, kurš veiks televīzijas programmu apraidi digitālajā formātā, taču nav rīkojusi atsevišķu konkursu, lai piešķirtu „Lattelecom” atļaujas 26 televīzijas programmu retranslācijai. LTA pārstāvji uzskata, ka tādējādi pārkāpts Radio un televīzijas likums.

SIA „Lattelecom” pārstāvis Toms Meisītis deputātiem skaidroja, ka televīzijas programmu paketēs „Lattelecom” var iekļaut tikai tādas programmas, kuru retranslācijai piekrīt NTRP. Retranslācijas atļaujas saņemšana bija vienīgā iespēja, kā tiesiski saskaņot ar NRTP tās 26 programmas, kas iekļautas komersanta piedāvātajā maksas paketē. 

NRTP priekšsēdētāja vietniece Dace Buceniece pauda viedokli, ka NRTP likumu nav pārkāpusi, jo padome ir tiesīga īpašos gadījumos bez konkursa izsludināšanas piešķirt atļauju. Savukārt LTA apšaubīja, vai šajā gadījumā tas noticis tiesiski. LTA pārstāvis Jānis Lelis uzsvēra, ka televīzijas programmu apraidei un retranslācijai „Lattelecom” izmantojot vienu un to pašu raidīšanas infrastruktūru. Šādu retranslācijas atļauju piešķiršana, nenodalot apraides un retranslācijas pakalpojumus, dodot iespēju komersantam mākslīgi sadārdzināt apraides pakalpojumu tarifus tām komerciālajām raidorganizācijām, kuru programmas iekļautas digitālās apraides pakalpojumā.

Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja norādīja, ka komisijas kompetencē nav izvērtēt, vai NRTP rīcības rezultātā tikusi izkropļota konkurence retranslācijas pakalpojumu tirgū un mākslīgi sadārdzināti apraides tarifi. Komisija aicināja Latvijas Telekomunikāciju asociāciju vērsties Konkurences padomē.


Saaeimas Preses dienests

Trešdien, 27.septembrī
08:30  Eiropas lietu komisijas sēde
09:00  Pieprasījumu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas un Nacionālās drošības komisijas kopsēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:00  Nacionālās drošības komisijas un Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas kopsēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
19:00  Nacionālās drošības komisijas sēde