Saeimas komisija: jāvieš skaidrība nodokļu piemērošanā mežu īpašniekiem

(10.02.2010.)

Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti trešdien, 10.februārī, pārrunājot risināmos jautājumus meža nozarē, vienojās novērst iespēju dažādi piemērot nodokļus meža nozarē.

„Meža nozarē apjukumu rada Valsts ieņēmumu dienesta praktizētā atšķirīgā pieeja iedzīvotāju ienākumu nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa iekasēšanā. Atšķirīgas interpretācijas rezultātā par mežu ciršanu īpašniekiem tiek piemērotas dažādas nodokļu likmes. Lai viestu skaidrību nodokļu jautājumos, kopā ar Budžeta komisijas kolēģiem drīzumā iztaujāsim iestāžu atbildīgās amatpersonas,” norādīja komisijas priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis.

Lai risinātu problēmas, kas kavē meža resursu racionālu izmantošanu, deputāti aicināja VAS „Latvijas Valsts meži” amatpersonas kopīgi ar Zemkopības ministriju meklēt veidus, kā nodrošināt meža ceļu būvniecību un pienācīgu uzturēšanu. „Lai saimniekošana būtu ilgtspējīga, ir jādomā par mežu ceļa tīklu. Komisija ir gatava iniciēt likumdošanas izmaiņas, lai „Latvijas Valsts meži” var sakārtot arī tādus ceļus, kas nav to formālā īpašumā,” uzsvēra V.A.Krauklis.

Deputāti noskaidroja, ka nepietiekama meža infrastruktūra kavē mežizstrādi un sadārdzina ražošanu. Īpaši aktuāla šī problēma ir privātajiem mežu īpašniekiem, jo trešdaļa īpašnieku atzinuši, ka nevar izstrādāt kādu meža platību, jo trūkst piemērotu ceļu, informēja Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss.

Kokrūpniecības nozare krīzes apstākļos ir izvairījusies no masveida bankrotiem, jo izdevās celt konkurētspēju un bija pieejami izejmateriāli. Tomēr patlaban situāciju apgrūtina tas, ka joprojām nav skaidrības par pieļaujamajiem mežu ciršanas apjomiem nākamajiem pieciem gadiem, teica K.Klauss.

Zemkopības ministrijas pārstāvis informēja, ka šobrīd kopīgi ar zinātniekiem tiek izstrādāta jauna metodika ciršanas apjomu aprēķināšanai. Darbi rit lēnāk nekā cerēts, bet skaidrība varētu būt martā.

Meža īpašnieku biedrības priekšsēdētājs Arnis Muižnieks aicināja vienkāršot administratīvās prasības mežu apsaimniekotājiem. Piemēram, lai saņemtu atļauju mežu ciršanai vairākkārtīgi jādodas uz Valsts meža dienestu, tā vietā varētu izmantot elektroniskus saziņas līdzekļus.

Lai sagatavotu kvalitatīvāku likumprojektu, komisija arī nolēma izskatīt iespējamos grozījumus Meža likumā vēl pirms to izskatīšanas Ministru kabinetā.
Saeimas Preses dienests

Trešdien, 18.maijā
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
11:30  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja biedra Ata Lejiņa tikšanās ar Starptautiskā Sarkanā Krusta komitejas (ICRC) Eiropas un Centrālāzijas operāciju koordinatoru Jean-Nicolas Paquet-Rouleau
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:00  Ilgtspējīgas attīstības komisijas sēde
17:00  Saeimas priekšsēdētājas V.E. Ināras Mūrnieces attālināta uzruna starptautiskā ceremonijā pieminot Krimas tatāru deportāciju