Likumprojekts

Likumprojekts

Dzīvnieku barības aprites likums

I nodaļa

Vispārīgie noteikumi

1.pants. Likumā ir lietoti šādi termini:

1) dzīvnieku barība – neapstrādāts, svaigs vai konservēts augu vai dzīvnieku izcelsmes produkts, rūpnieciskās pārstrādes blakusprodukts vai organiska vai neorganiska viela, kuru izmanto dzīvnieku ēdināšanai atsevišķi vai barības maisījumos;

2) barības aprite – dzīvnieku barības ražošana, iepakošana, uzglabāšana, ievešana (importēšana), izvešana (eksports), izplatīšana vai tirgošana;

3) barības sastāvdaļa – neapstrādāts, svaigs vai konservēts augu vai dzīvnieku izcelsmes produkts, rūpnieciskās pārstrādes blakusprodukts un organiska vai neorganiska viela, kas paredzēta dzīvnieku barības maisījumu gatavošanai vai kā premiksa papildviela;

4) barības maisījums – barības sastāvdaļu, barības piedevu un premiksu maisījums, kas paredzēts dzīvnieku ēdināšanai kā pilnvērtīga barība vai papildbarība;

5) barības piedeva – viela vai vielu preparāts, kuru izmanto barības īpašību uzlabošanai, lai nodrošinātu dzīvnieku pilnvērtīgu ēdināšanu, paaugstinātu to produktivitāti, sasniegtu noteiktus ēdināšanas mērķus un novērstu vai mazinātu ekskrementu kaitīgo iedarbību uz dzīvnieka apkārtējo vidi;

6) diētiskā barība – pilnvērtīga barība vai papildbarība, kas apmierina specifiskas dzīvnieku vajadzības pēc atsevišķām barības vielām, ja dzīvniekiem īslaicīgi vai neatgriezeniski traucēti vielmaiņas procesi;

7) ārstnieciskā barība – veterināro zāļu un barības maisījums, kas sagatavots dzīvnieku ēdināšanai un paredzēts to ārstēšanai vai profilaksei;

8) premikss – vienas vai vairāku barības piedevu maisījums ar papildvielu, kas paredzēts barības maisījumu ražošanai;

9) ārstnieciskais premikss – zāļu maisījums ar papildvielu, kas sagatavots ārstnieciskās barības ražošanai;

10) produktīvais dzīvnieks – dzīvnieks, no kura iegūst cilvēka uzturam paredzētu pārtiku.

2.pants. Likuma mērķis ir nodrošināt kvalitatīvas, dzīvnieku veselībai, dzīvībai un videi nekaitīgas barības apriti.

3.pants. Likums attiecas uz dzīvnieku barību un jebkuru tās apritē iesaistītu personu.

II nodaļa

Prasības barības apritē iesaistītajām personām

4.pants. (1) Persona var iesaistīties barības apritē, ja tās darbība ar katru barības veidu jebkurā barības aprites posmā un vietā ir atzīta vai reģistrēta Pārtikas un veterinārajā dienestā.

(2) Barības apritē iesaistīto personu atzīšanas un reģistrācijas kārtību un prasības barības apritē iesaistītajām personām nosaka Ministru kabinets.

(3) Pārtikas un veterinārais dienests atzītās un reģistrētās personas, kas iesaistītas barības apritē, ieraksta barības apritē iesaistīto personu sarakstā.

5.pants. Barības apritē iesaistīto personu atzīst, ja tā ražo, iepako, izplata, uzglabā, ieved (importē) vai izved (eksportē):

1) antibiotiku, antioksidantu, kokcidiostatu un citu medikamentu, karotenoīdu un ksantofilu, vitamīnu un provitamīnu, mikroelementu, augšanas stimulatoru, fermentu un mikroorganismu grupas barības piedevas;

2) olbaltumvielas, kas iegūtas no baktērijām, raugiem (izņemot raugus, kas kultivēti uz augu vai dzīvnieku izcelsmes substrātiem), aļģēm un zemākajām sēnēm;

3) aminoskābju fermentācijas blakusproduktus, aminoskābes, aminoskābju sāļus un aminoskābju analogus;

4) premiksus, kas satur antibiotiku, augšanas stimulatoru, kokcidiostatu un citu medikamentu grupu barības piedevas;

5) premiksus, kas satur varu, selēnu, A un D vitamīnu.

6.pants. Barības apritē iesaistīto personu atzīst, ja tā ražo vai savas saimniecības dzīvnieku ēdināšanai gatavo barības maisījumus, kuru sastāvā ir:

1) premiksi, kas satur antibiotikas, augšanas stimulatorus, kokcidiostatus un citus medikamentus;

2) barības sastāvdaļas ar palielinātu kaitīgo vielu un produktu daudzumu.

7.pants. Barības apritē iesaistīto personu atzīst, ja tā ražo, iepako, izplata, uzglabā, ieved (importē), izved (eksportē) vai savas saimniecības dzīvniekiem gatavo ārstniecisko barību.

8.pants. Barības apritē iesaistīto personu reģistrē, ja tā ražo, iepako, izplata, uzglabā, ieved (importē) vai izved (eksportē):

1) aromātvielu, želētājvielu, saistvielu, krāsvielu, emulģējošu, stabilizējošu, konservējošu, pretsaķepes un apetīti veicinošu vielu, biezinātāju un koagulantu grupas barības piedevas;

2) premiksus, kas satur antioksidantus, krāsvielas, vitamīnus un provitamīnus (izņemot A un D vitamīnu), mikroelementus (izņemot varu un selēnu), fermentus un mikroorganismus;

3) barības maisījumus, kuru sastāvā ir premiksi, kas satur antioksidantus, krāsvielas, vitamīnus, provitamīnus, mikroelementus, mikroorganismus un fermentus;

4) barības maisījumus, kas satur antioksidantu, krāsvielu, vitamīnu (izņemot A un D vitamīnu), provitamīnu, mikroelementu (izņemot varu un selēnu), mikroorganismu un fermentu grupas barības piedevas;

5) barības maisījumus, kas nesatur barības piedevas un premiksus.

9.pants. Barības apritē iesaistīto personu reģistrē, ja tā iepako, izplata, uzglabā, ieved (importē) vai izved (eksportē) barības maisījumus, kuru sastāvā ir:

1) premiksi, kas satur antibiotikas, augšanas stimulatorus, kokcidiostatus un citus medikamentus;

2) barības sastāvdaļas ar palielinātu kaitīgo vielu un produktu daudzumu.

10.pants. Barības apritē iesaistīto personu reģistrē, ja tā savas saimniecības dzīvnieku ēdināšanai gatavo barības maisījumus, kuru sastāvā ir:

1) premiksi, kas satur antioksidantus, krāsvielas, vitamīnus, provitamīnus, mikroelementus, mikroorganismus un fermentus;

2) antioksidantu, krāsvielu, vitamīnu (izņemot A un D vitamīnu), provitamīnu, mikroelementu (izņemot varu un selēnu), mikroorganismu un fermentu grupas barības piedevas.

11.pants. (1) Barības marķējumā un reklāmā sniegtā informācija nedrīkst būt maldinoša vai piedēvēt barībai īpašības, kuras tai nepiemīt.

(2) Marķējums ir labi redzams, salasāms un neizdzēšams.

(3) Par marķējuma kvalitāti atbild ražotājs vai iepakotājs un izplatītājs, ja tas ir pilnvarots mainīt produkta oriģinālo iepakojumu vai marķējumu.

(4) Latvijā drīkst izplatīt Ministru kabineta noteiktajā kārtībā marķētu un iepakotu barību.

12.pants. (1) Barību izplata ražotāja oriģinālajā iepakojumā.

(2) Iepakojumu aizver tā, lai to nebūtu iespējams lietot atkārtoti.

13.pants. Barību drīkst izplatīt neiepakotu, ja:

1) viens ražotājs barību pārdod otram ražotājam;

2) ražotājs barību piegādā iepakošanas uzņēmumam.

14.pants. Neiepakotus drīkst izplatīt barības blokus, minerālsāļu briketes, graudu maisījumus un nesadalītas saknes.

15.pants. Barību izplata cisternā, ja:

1) ražotājs to piegādā tiešajam patērētājam;

2) melasi saturošā papildbarībā nav vairāk par trim sastāvdaļām.

16.pants. (1) Latvijā atļautās barības piedevas, olbaltumvielas, kas iegūtas no baktērijām, raugiem (izņemot raugus, kas kultivēti uz augu vai dzīvnieku izcelsmes substrātiem), aļģēm un zemākajām sēnēm, aminoskābju fermentācijas blakusproduktus, aminoskābes, aminoskābju sāļus un aminoskābju analogus, to reģistrēšanas un aprites kārtību nosaka Ministru kabinets.

(2) Barības piedevas un premiksus, olbaltumvielas, kas iegūtas no baktērijām, raugiem (izņemot raugus, kas kultivēti uz augu vai dzīvnieku izcelsmes substrātiem), aļģēm un zemākajām sēnēm, aminoskābju fermentācijas blakusproduktus, aminoskābes, aminoskābju sāļus un aminoskābju analogus reģistrē Pārtikas un veterinārajā dienestā.

17.pants. Antibiotiku, augšanas stimulatoru, kokcidiostatu un citu medikamentu grupu barības piedevas un barības piedevas, kas satur varu, selēnu, A un D vitamīnu, drīkst izplatīt tikai atzītai barības apritē iesaistītai personai, kura ražo premiksus.

18.pants. Premiksus, kas satur antibiotikas, augšanas stimulatorus, kokcidiostatus un citus medikamentus, kā arī olbaltumvielas, kas iegūtas no baktērijām, raugiem (izņemot raugus, kas kultivēti uz augu vai dzīvnieku izcelsmes substrātiem), aļģēm un zemākajām sēnēm, aminoskābju fermentācijas blakusproduktus, aminoskābes, aminoskābju sāļus un aminoskābju analogus drīkst izplatīt:

1) tikai atzītai barības apritē iesaistītai personai, kura ražo barības maisījumus;

2) tikai atzītai barības apritē iesaistītai personai, kura gatavo barības maisījumus savas saimniecības dzīvnieku ēdināšanai.

19.pants. Premiksus, kas satur A un D vitamīnu, varu un selēnu, drīkst izplatīt:

1) tikai reģistrētai barības apritē iesaistītai personai, kura ražo barības maisījumus;

2) tikai reģistrētai barības apritē iesaistītai personai, kura gatavo barības maisījumus savas saimniecības dzīvnieku ēdināšanai.

20.pants. Barības piedevas (izņemot antibiotiku, augšanas stimulatoru, kokcidiostatu un citu medikamentu grupu barības piedevas, varu, selēnu, A un D vitamīnu) izplata tikai atzītai vai reģistrētai barības apritē iesaistītai personai, kura ražo barības maisījumus.

 

21.pants. Premiksus (izņemot premiksus, kas satur antibiotiku, augšanas stimulatoru, kokcidiostatu un citu medikamentu grupu barības piedevas, varu, selēnu, A un D vitamīnu) izplata:

1) reģistrētai barības apritē iesaistītai personai, kura ražo barības maisījumus;

2) reģistrētai barības apritē iesaistītai personai, kura gatavo barības maisījumus savas saimniecības dzīvnieku ēdināšanai.

22.pants. Ārstnieciskās un diētiskās barības aprites kārtību nosaka Ministru kabinets.

23.pants. (1) Ārstniecisko barību ražo un izplata tikai pēc veterinārārsta rakstiska pieprasījuma.

(2) Ārstnieciskos premiksus izplata atzītai barības apritē iesaistītai personai, kura ražo barības maisījumus, vai atzītam veterināro zāļu ražošanas uzņēmumam.

(3) Ārstnieciskos premiksus reģistrē normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

24.pants. Par ārstnieciskās barības nekaitīgumu dzīvniekam, cilvēkam un apkārtējai videi atbild:

1) veterinārārsts, kurš izraksta barības pieprasījumu;

2) ražotājs, kurš barību ražo;

3) izplatītājs, kurš barību izplata;

4) barības apritē iesaistītā persona, kura savas saimniecības dzīvniekiem gatavo un izmanto ārstniecisko barību.

25.pants. (1) Diētiskā barība ir nekaitīga, nesatur veterinārās zāles un nodrošina tās dzīvnieka specifiskās prasības, kurām tā paredzēta.

(2) Diētisko barību atļauts izplatīt tikai ražotāja oriģinālajā iepakojumā.

26.pants. (1) Barības ražotājs un izplatītājs nodrošina kvalitatīvas un nekaitīgas barības apriti.

(2) Barībā un barības sastāvdaļās aizliegtās vielas un barības nekaitīguma prasības nosaka Ministru kabinets.

(3) Barības ražošanas uzņēmums nodrošina paškontroles sistēmas darbī-bu – dokumentētu ražotās produkcijas kvalitātes kontroli, ko realizē barības ražotājs vai tā atsevišķa struktūrvienība.

27.pants. Barību atzīst par nederīgu, ja:

1) tā neatbilst nekaitīguma prasībām vai satur barībā vai barības sastāvdaļās aizliegtās vielas;

2) beidzies derīguma termiņš;

3) bojāts iepakojums;

4) tā ir bojāta, un tas konstatēts, izmantojot organoleptiskās izmeklēšanas metodes;

5) tās saturs neatbilst marķējumā norādītajam sastāvam un īpašībām;

6) tai nav normatīvajos aktos noteikto pavaddokumentu;

7) tā neatbilst citos normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.

28.pants. Barības ražotājs, iepakotājs, uzglabātājs, ievedējs (importētājs), izvedējs (eksportētājs) vai izplatītājs sedz izdevumus, kas saistīti ar izplatīšanai nederīgas barības kontroli, izņemšanu no apgrozības, pārstrādi vai iznīcināšanu.

III nodaļa

Barības ievešanas un izvešanas kārtība

29.pants. Barību ievest Latvijā un izvest no Latvijas drīkst Pārtikas un veterinārajā dienestā atzītas vai reģistrētas barības apritē iesaistītas personas.

30.pants. Zemkopības ministrs nosaka valstis vai to daļas un uzņēmumus, no kuriem atļauts ievest barību Latvijā.

31.pants. Pārtikas un veterinārais dienests normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā kontrolē barības kravas uz valsts robežas un muitas noliktavās.

32.pants. Ja barība vai barības sastāvdaļas neatbilst normatīvajos aktos noteiktajām prasībām, apdraud cilvēku un dzīvnieku veselību, dzīvību un apkārtējo vidi, Pārtikas un veterinārais dienests aizliedz tās ievest Latvijā.

IV nodaļa

Barības aprites valsts uzraudzība un kontrole

33.pants. (1) Barības aprites valsts uzraudzību un kontroli veic Pārtikas un veterinārais dienests.

(2) Pārtikas un veterinārais dienests kontrolē barības ražošanas posmus, barības iepakošanu, uzglabāšanu, izplatīšanu, ievešanu Latvijā un izvešanu no Latvijas, kā arī barības tirdzniecību un izmantošanu.

(3) Pārtikas un veterinārais dienests barības apritē iesaistīto personu uzraudzību un kontroli veic atbilstoši zemkopības ministra apstiprinātajai barības aprites uzraudzības programmai vai ja ir aizdomas par barības neatbilstību normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.

34.pants. (1) Pārtikas un veterinārais dienests nodrošina barības paraugu noņemšanu un analīzi atbilstoši zemkopības ministra apstiprinātajai barības paraugu noņemšanas un analīžu metodikai.

(2) Pārtikas un veterinārais dienests izveido un aktualizē laboratoriju sarakstu, kurām atļauts veikt barības paraugu analīzi.

35.pants. Pārtikas un veterinārais dienests izstrādā un zemkopības ministrs apstiprina rīcības plānu gadījumam, ja barība varētu radīt nopietnus draudus cilvēku un dzīvnieku veselībai, dzīvībai un apkārtējai videi.

36.pants. (1) Pārtikas un veterinārā dienesta vadītājs ieceļ pārtikas un veterināros inspektorus (turpmāk – inspektors). Inspektora pienākums ir veikt barības aprites uzraudzību un kontroli atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.

(2) Inspektoram ir tiesības bez iepriekšēja brīdinājuma apmeklēt barības apritē iesaistītu personu, iegūt nepieciešamo informāciju un ņemt paraugus saskaņā ar barības aprites valsts uzraudzības programmu, kā arī minētās darbības veikt, ja ir aizdomas vai sūdzības, ka barības apritē iesaistītā persona pārkāpusi normatīvajos aktos noteiktās prasības.

37.pants. (1) Inspektors barību atzīst par izplatīšanai nederīgu, ja tā neatbilst normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.

(2) Izplatīšanai nederīgu barību pārstrādā vai iznīcina normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

38.pants. Ja konstatēts pārkāpums, inspektoram ir tiesības vainīgo personu administratīvi sodīt normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

39.pants. (1) Pārtikas un veterinārais dienests barības apritē iesaistīto personu rakstiski informē par lēmumu, kas pieņemts, pamatojoties uz kontrolē iegūtajiem rezultātiem.

(2) Pārtikas un veterinārā dienesta lēmumu var pārsūdzēt normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

40.pants. Inspektoram ir aizliegts:

1) izpaust komercnoslēpumus, kas viņam kļuvuši zināmi, pildot dienesta pienākumus;

2) nepamatoti aizkavēt barības apritē iesaistītās personas darbību;

3) personiski vai ar trešās personas starpniecību piedalīties barības apritē iesaistītās personas saimnieciskajā darbībā.

Pārejas noteikums

Likuma 4.panta otrā daļa stājas spēkā 2002.gada 1.oktobrī.

 

 

 

 

 

Tiesību akta projekta “Dzīvnieku barības aprites likums”

anotācija

I. Kādēļ tiesību akts ir vajadzīgs

1. Pašreizējās situācijas raksturojums

Dzīvnieku barība ieņem nozīmīgu vietu pārtikas ķēdē. Lai saražotu labas kvalitātes dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktus, dzīvnieki jānodrošina ar augstas kvalitātes barību. Valstī jābūt noteiktām barības kvalitātes prasībām, jānodrošina ražošanas uzņēmumu kontrole un uzraudzība atbilstoši normatīvo aktu prasībām. Latvijā nav sakārtota likumdošana dzīvnieku barības aprites jomā. Šobrīd dzīvnieku barības apriti Latvijā regulē Veterinārmedicīnas likums un Farmācijas likums, un vairākas Zemkopības ministrijas un Valsts veterinārā dienesta izdotas instrukcijas. Abi likumi ir virspusēji attiecībā uz dzīvnieku barību, neparedz izdot Ministru kabineta noteikumus šajā jomā un tikai daļēji nosaka valsts uzraudzības un kontroles iestādes. Lai pilnībā varētu sakārtot likumdošanu dzīvnieku barības jomā, lielākā daļa Eiropas Savienības normatīvo dokumentu prasībām ir jāiestrādā Ministru kabineta noteikumos.

Patreizējā situācijā valsts uzraudzības un kontroles iestādes nevar pilnvērtīgi veikt dzīvnieku barības aprites uzraudzību un kontroli, jo nav normatīvo dokumentu, kas to reglamentētu. Ne viena no prasībām nav noteikta Ministru Kabineta līmenī un dzīvnieku barības ražotājiem un izplatītājiem nav stingri noteiktas prasības. Tas apgrūtina centienus sakārtot ražošanu un sadarbības iespējas ar ārzemju partneriem.

2. Tiesību akta projekta būtība

Likums attiecas uz visu veidu dzīvnieku barību un jebkuru barības apritē iesaistītu personu. Tas nosaka prasības barības apritē iesaistītajām personām, barības ievešanas un izvešanas kārtību un dzīvnieku barības aprites valsts uzraudzības un kontroles kārtību.

Likums deleģē Ministru kabineta noteikumu izdošanu barības aprites jomā.

II. Kāda var būt tiesību akta ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību

1. Ietekme attiecībā uz makroekonomisko vidi

Dzīvnieku barības aprites likums būtiski neietekmēs makroekonomisko vidi.

2. Ietekme uz uzņēmējdarbības vidi un administratīvo procedūru vienkāršošanu

Likums nosaka:

1) vienkāršākas un skaidri definētas prasības barības ražošanai un izplatīšanai.

2) vienkāršākas, starptautiskām un Eiropas Savienības prasībām atbilstošas dzīvnieku barības ievešanas prasības.

3. Sociālo seku izvērtējums

Likuma ietekme uz iedzīvotāju dzīves līmeni būs netieša. Reģionos, kur samazināsies ražotņu skaits, pieaugs bezdarbs.

Prasībām neatbilstošu ražotņu slēgšana negatīvi ietekmēs zemniekus, kurus apmierina nekvalitatīva barība un tās cena.

Pieaugs darba vietu skaits reģionos, kur atrodas spēcīgi barības ražošanas uzņēmumi.

4. Ietekme uz vidi

Vide uzlabosies, jo tiks slēgtas nekvalitatīvas barības ražotnes.

III. Kāda var būt tiesību akta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem

tūkst. Ls

Rādītāji

Kārtējais gads

Trīs nākamie gadi

Vidēji *)

2003

2004

2005

1. Izmaiņas budžeta ieņēmumos

nav

nav

nav

nav

nav

2. Izmaiņas budžeta izdevumos

nav

nav

nav

nav

nav

3. Finansiālā ietekme

nav

nav

nav

nav

nav

4. Prognozējamie kompensējošie pasākumi papildu izdevumu finansēšanai

-

-

-

-

-

5. Detalizēts finansiālā pamatojuma aprēķins

-

-

-

-

-

IV. Kāda var būt tiesību akta ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu

Kādi normatīvie akti - likumi un Ministru kabineta noteikumi papildus jāizdod un vai ir sagatavoti to projekti.

Attiecībā uz Ministru kabineta noteikumiem (arī tiem, kuru izdošana ir paredzēta izstrādātajā likumprojektā) norāda to izdošanas mērķi un satura galvenos punktus, kā arī termiņu, kādā ir paredzēts šos noteikumus izstrādāt.

Dzīvnieku barības aprites likums nosaka izdot sekojošus Ministru kabineta noteikumus:

1) Ministru kabineta noteikumi par dzīvnieku barībā un barības sastāvdaļās aizliegtajām vielām un dzīvnieku barības nekaitīguma prasībām.

Noteikumi nosaka dzīvnieku barībā aizliegtās vielas un dzīvnieku barības un barības sastāvdaļu obligātās nekaitīguma prasības. Kaitīgo vielu un produktu maksimāli pieļaujamais daudzums dzīvnieku barībā noteikts miligramos vienā kilogramā barības, ja barības mitrums ir 12 %. Šo noteikumu ievērošanas uzraudzību un kontroli veic Pārtikas un veterinārais dienests. Noteikumu projekts ir sagatavots un to paredzēts izdot 2002.gada III. ceturksnī.

2) Ministru kabineta noteikumi par dzīvnieku barības marķēšanas un iepakošanas kārtību.

Noteikumi nosaka Latvijā apgrozībā esošās dzīvnieku barības, barības sastāvdaļu, barības maisījumu, barības piedevu un premiksu marķēšanas un iepakošanas kārtību. Noteikumu projekts ir sagatavots un to paredzēts izdot 2002.gada III. ceturksnī.

3) Ministru kabineta noteikumi par prasībām barības ražošanas uzņēmumiem un izplatītājiem, to atzīšanas un reģistrēšanas kārtību.

Noteikumi nosaka prasības barības ražošanas uzņēmumiem un izplatītājiem, un to atzīšanas vai reģistrēšanas kārtību. Noteikumus paredzēts izdot 2002.gada III. ceturksnī.

4) Ministru kabineta noteikumi par dzīvnieku barības piedevu un premiksu aprites kārtību.

Noteikumos iekļauts Latvijas Republikā atļauto barības piedevu saraksts un noteikta to reģistrēšanas kārtība. Noteikumus paredzēts izdot 2002.gada III. ceturksnī.

5) Ministru kabineta noteikumi par ārstnieciskās un diētiskās barības aprites kārtību.

Noteikumi nosaka kārtību, kādā izplatāma ārstnieciskā un diētiskā barība. Tos paredzēts izdot 2002.gada III. Ceturksnī.

6) Likumprojekts “Par grozījumiem Administratīvo pārkāpumu kodeksā”

Izteikt 108.3pantu šādā redakcijā:

“108.3pants. Dzīvnieku barības, veterināro zāļu, veterināri farmaceitisko produktu un dzīvnieku kopšanas ķīmisko līdzekļu aprites prasību pārkāpšana

Par dzīvnieku barības, veterināro zāļu, veterinārfarmaceitisko produktu un dzīvnieku kopšanas ķīmisko līdzekļu aprites prasību pārkāpšanu - uzliek naudas sodu fiziskajām personām no piecdesmit līdz divsimt piecdesmit latiem, bet juridiskajām personām no simts līdz piecsimt latiem, konfiscējot dzīvnieku barību, veterināro zāļu vai veterinārfarmaceitiskos produktus un dzīvnieku kopšanas ķīmiskos līdzekļus vai bez konfiskācijas.”

V. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst tiesību akts

1. Saistības pret Eiropas Savienību

Dzīvnieku barības aprites likuma projekts izstrādāts balstoties uz Eiropas Kopienu Komisijas Baltās grāmatas 5.nodaļas 3.apakšnodaļā minētajām nostādnēm dzīvnieku barības jomā.

Ar Dzīvnieku barības aprites likuma spēkā stāšanos tiks ieviestas Eiropas Savienības dzīvnieku barības likumdošanas normatīvo dokumentu svarīgākās prasības (skat. 3.punktu - atbilstības izvērtējumu)

2. Saistības pret citām starptautiskajām organizācijām

3. Atbilstības izvērtējuma tabula

Latvijas tiesību akta projekta norma (attiecīgā panta, punkta Nr.)

ES tiesību akta un attiecīgā panta Nr.

Atbilstības pakāpe

(atbilst/

neatbilst)

Komentāri

1. pants

     

1) dzīvnieku barība - neapstrādāts, svaigs vai konservēts augu vai dzīvnieku izcelsmes produkts, rūpnieciskās pārstrādes blakusprodukts un organiska vai neorganiska viela, kuru izmanto dzīvnieku ēdināšanai atsevišķi vai barības maisījumos

feedingstuffs - Council Directive 70/524/EEC of 23 November 1970 concerning additives in feeding stuffs, Article 2(b)

atbilst

 

2) barības aprite - dzīvnieku barības ražošana, iepakošana, uzglabāšana, ievešana (importēšana), izvešana (eksports), izplatīšana, tirgošana vai patērēšana

Circulation - Directive 2001/46/EC of the European parlament and of the council of 23 July 2001, Article 1(1)(c)

atbilst

 

3) barības sastāvdaļa - neapstrādāts, svaigs vai konservēts augu vai dzīvnieku izcelsmes produkts, rūpnieciskās pārstrādes blakusprodukts un organiska vai neorganiska viela, kas paredzēta barības maisījumu gatavošanai vai kā premiksu papildviela

feed materials - Council Directive 70/524/EEC of 23 November 1970 concerning additives in feeding stuffs, Article 2(f)

atbilst

 

4) barības maisījums - barības sastāvdaļu, barības piedevu vai premiksu maisījums, kurš paredzēts dzīvnieku ēdināšanai kā pilnvērtīga barība vai papildbarība

compound feedingstuffs - Council Directive 70/524/EEC of 23 November 1970 concerning additives in feeding stuffs, Article 2(g)

atbilst

 

5) barības piedeva - viela vai vielu preparāts, kuru izmanto dzīvnieku barības īpašību uzlabošanai, lai nodrošinātu dzīvnieku pilnvērtīgu ēdināšanu, paaugstinātu to produktivitāti, sasniegtu noteiktus ēdināšanas mērķus un novērstu vai mazinātu ekskrementu kaitīgo iedarbību uz dzīvnieka apkārtējo vidi

additives - Council Directive 70/524/EEC of 23 November 1970 concerning additives in feeding stuffs, Article 2(a)

atbilst

 

6) diētiskā barība - pilnvērtīga barība vai papildbarība, kas apmierina specifiskas dzīvnieku vajadzības pēc atsevišķām barības vielām, ja dzīvniekiem īslaicīgi vai neatgriezeniski traucēti vielmaiņas procesi

feedingstuffs intended for particular nutritional purposes - Council Directive 93/74/EEC of 13 September 1993 on feedingstuffs intended for particular nutritional purposes, Article 2 (c), (d)

atbilst

 

7) ārstnieciskā barība - veterināro zāļu un barības maisījums, kas sagatavots dzīvnieku ēdināšanai un paredzēts ārstnieciskiem vai profilaktiskiem nolūkiem;

medicated feedingstuffs - Council Directive 81/851/EEC of 28 September 1981 on the approximation of the laws of the Member States relating to veterinary medicinal products, Article 1 (2)

atbilst

 

8) premikss - vienas vai vairāku barības piedevu maisījums ar papildvielu, kas paredzēts barības maisījumu ražošanai

18) premixtures - Council Directive 70/524/EEC of 23 November 1970 concerning additives in feeding stuffs, Article 2(h)

atbilst

 

9) ārstnieciskais premikss - zāļu maisījums ar papildvielu, kas sagatavots ārstnieciskās barības ražošanai

medicated feedingstuffs - Council Directive 81/851/EEC of 28 September 1981 on the approximation of the laws of the Member States relating to veterinary medicinal products, Article 1 (2)

atbilst

 

10) produktīvais dzīvnieks - dzīvnieks, no kura iegūst cilvēka uzturam paredzētu pārtiku.

farmed animals, pet animals - Commission Decision 2001/25/EC of 27 December 2000 prohibiting the use of animal by-products in animal feed

atbilst

 

2.pants.

Likuma mērķis ir nodrošināt kvalitatīvas, dzīvnieku veselībai, dzīvībai un videi nekaitīgas dzīvnieku barības apriti.

Council Directive 79/373/EEC of 2 April 1979 on the marketing of compound feedingstuffs, Article 3

atbilst

 

3.pants.

Likums attiecas uz dzīvnieku barību un jebkuru tās apritē iesaistītu personu

     

4.pants. (1) Persona var iesaistīties barības apritē, ja tās darbība ar katru barības veidu jebkurā barības aprites posmā un vietā ir atzīta vai reģistrēta Pārtikas un veterinārajā dienestā.

(2) Barības apritē iesaistīto personu atzīšanas vai reģistrācijas kārtību un prasības barības apritē iesaistītai personai nosaka Ministru kabinets.

(3) Atzītās vai reģistrētās personas ieraksta Pārtikas un veterinārā dienesta barības apritē iesaistīto personu sarakstā.

Council Directive 95/69/EC of 22 December 1995 laying down the conditions and arrangements for approving and registration certain establishments and intermediaries operating in the animal feed sector

atbilst

 

5.pants. Personu atzīst, ja tā ražo, iepako, izplata, uzglabā, ieved (importē) vai izved (eksportē):

1) antibiotiku, antioksidantu, kokcidiostatu un citu medikamentu, karotenoīdu un ksantofilu, vitamīnu un provitamīnu, mikroelementu, augšanas stimulatoru, fermentu un mikroorganismu grupu barības piedevas;

2) olbaltumvielas, kas iegūtas no baktērijām, raugiem (izņemot raugus, kas kultivēti uz augu vai dzīvnieku izcelsmes substrātiem), aļģēm un zemākajām sēnēm;

3) aminoskābju fermentācijas blakus produktus, aminoskābes, aminoskābju sāļus un aminoskābju analogus;

4) premiksus, kas satur antibiotiku, augšanas stimulatoru, kokcidiostatu un citu medikamentu grupu barības piedevas;

5) varu, selēnu, A un D vitamīnu saturošus premiksus.

Council Directive 95/69/EC of 22 December 1995 laying down the conditions and arrangements for approving and registration certain establishments and intermediaries operating in the animal feed sector, Article 2(1), Article 3(1), Article 7(1), Article 8(1)

atbilst

 

6.pants.

Personu atzīst, ja tā ražo vai savas saimniecības dzīvnieku ēdināšanai gatavo dzīvnieku barības (turpmāk - barības) maisījumus, kas satur:

1) antibiotikas, augšanas stimulatorus, kokcidiostatus un citus medikamentus saturošus premiksus;

2) barības sastāvdaļas ar augstu kaitīgo vielu un produktu daudzumu.

95/69/EC of 22 December 1995 laying down the conditions and arrangements for approving and registration certain establishments and intermediaries operating in the animal feed sector, Article 2(a)-(f), Article3(1), Annex

atbilst

 

7.pants.

Personu atzīst, ja tā ražo, iepako, izplata, uzglabā, ieved (importē), izved (eksportē) vai savas saimniecības dzīvniekiem gatavo ārstniecisko barību.

95/69/EC of 22 December 1995 laying down the conditions and arrangements for approving and registration certain establishments and intermediaries operating in the animal feed sector, Article 2(a)-(f), Article3(1), Annex

atbilst

 

8.pants.

Personu reģistrē, ja tā ražo, iepako, izplata, uzglabā, ieved (importē) vai izved (eksportē):

1) aromātvielu, želētājvielu, saistvielu, krāsvielu, emulģējošu, stabilizējošu, konservējošu, pretsaķepes, apetīti veicinošu vielu, biezinātāju un koagulantu grupu barības piedevas;

2) premiksus, kas satur antioksidantus, krāsvielas, vitamīnus un provitamīnus (izņemot A un D vitamīnus), mikroelementus (izņemot varu un selēnu), fermentus un mikroorganismus;

3) barības maisījumus, kas satur antioksidantus, krāsvielas, vitamīnus, provitamīnus, mikroelementus, mikroorganismus un fermentus saturošus premiksus;

4) barības maisījumus, kas satur antioksidantu, krāsvielu, vitamīnu (izņemot A un D), provitamīnu, mikroelementu (izņemot varu un selēnu), mikroorganismu un fermentu grupas barības piedevas;

5) barības maisījumus, kas nesatur barības piedevas un premiksus.

95/69/EC of 22 December 1995 laying down the conditions and arrangements for approving and registration certain establishments and intermediaries operating in the animal feed sector, Article 2(a)-(f), Article3(1), Annex

atbilst

 

9.pants.

Personu reģistrē, ja tā iepako, izplata, uzglabā, ieved (importē) vai izved (eksportē) barības maisījumus, kas satur:

1) antibiotikas, augšanas stimulatorus, kokcidiostatus un citus medikamentus saturošus premiksus;

2) barības sastāvdaļas ar augstu kaitīgo vielu un produktu daudzumu.

95/69/EC of 22 December 1995 laying down the conditions and arrangements for approving and registration certain establishments and intermediaries operating in the animal feed sector, Article 2(a)-(f), Article3(1), Annex

atbilst

 

10.pants.

Personu reģistrē, ja tā savas saimniecības dzīvnieku ēdināšanai gatavo barības maisījumus, kas satur:

1) antioksidantus, krāsvielas, vitamīnus, provitamīnus, mikroelementus, mikroorganismus un fermentus saturošus premiksus;

2) antioksidantu, krāsvielu, vitamīnu (izņemot A un D), provitamīnu, mikroelementu (izņemot varu un selēnu), mikroorganismu un fermentu grupas barības piedevas.

95/69/EC of 22 December 1995 laying down the conditions and arrangements for approving and registration certain establishments and intermediaries operating in the animal feed sector, Article 7(a)-(c), Article8(1), Annex

atbilst

 

11.pants.

(1) Barības marķējumā un reklāmā sniegtā informācija nedrīkst būt maldinoša vai piedēvēt barībai īpašības, kuras tai nepiemīt.

(2) Marķējums ir labi redzams, salasāms un neizdzēšams.

(3) Par marķējuma kvalitāti atbild ražotājs, iepakotājs vai izplatītājs, ja viņš ir mainījis produkta oriģinālo iepakojumu vai marķējumu.

(4) Latvijas Republikā drīkst izplatīt Ministru kabineta noteiktā kārtībā marķētu un iepakotu barību.

Council Directive 70/524/EEC of 23 November 1970 concerning additives in feeding stuffs, Article 14 to 19;

Council Directive 79/373/EEC of 2 April 1979 on the marketing of compound feedingstuffs

Council Directive 79/373/EEC of 2 April 1979 on the marketing of compound feedingstuffs

Council Directive 96/25/EC of 29 April 1996 on the circulation of feed materials

Council Directive 82/471/EEC of 30 June 1982 concerning certain products used in animal nutrition

atbilst

12.pants.

(1) Barību izplata ražotāja oriģinālajā iepakojumā.

(2) Iepakojumu vai konteineru noslēdz tā, lai to nav iespējams lietot atkārtoti.

Council Directive 79/373/EEC of 2 April 1979 on the marketing of compound feedingstuffs, Article 4(1)

atbilst

 

13.pants.

Barību izplata neiepakotu, ja:

1) viens ražotājs barību pārdod otram ražotājam;

2) ražotājs barību piegādā iepakošanas uzņēmumam.

Council Directive 80/511/EEC of 2 May 1980 authorizing, in certain cases, the marketing of feedingstuffs in unsealed packages or containers, Article 1

atbilst

 

14.pants.

Neiepakotus drīkst izplatīt barības blokus, minerālsāļu briketes, graudu maisījumus un nesadalītas saknes.

Council Directive 80/511/EEC of 2 May 1980 authorizing, in certain cases, the marketing of feedingstuffs in unsealed packages or containers, Article 1

atbilst

 

15.pants.

Barību izplata cisternā, ja:

1) ražotājs to piegādā tiešajam patērētājam;

2) melasi saturošā papildbarībā ir ne vairāk par trim sastāvdaļām.

Council Directive 80/511/EEC of 2 May 1980 authorizing, in certain cases, the marketing of feedingstuffs in unsealed packages or containers, Article 2

atbilst

 

16.pants.

(1) Latvijā atļautās barības piedevas, olbaltumvielas, kas iegūtas no baktērijām, raugiem (izņemot raugus, kas kultivēti uz augu vai dzīvnieku izcelsmes substrātiem), aļģēm un zemākajām sēnēm, aminoskābju fermentācijas blakus produktus, aminoskābes, aminoskābju sāļus un aminoskābju analogus, to reģistrēšanas un aprites kārtību nosaka Ministru kabinets.

(2) Barības piedevas un premiksus, olbaltumvielas, kas iegūtas no baktērijām, raugiem (izņemot raugus, kas kultivēti uz augu vai dzīvnieku izcelsmes substrātiem), aļģēm un zemākajām sēnēm, aminoskābju fermentācijas blakus produktus, aminoskābes, aminoskābju sāļus un aminoskābju analogus reģistrē Pārtikas un veterinārajā dienestā.

Directive 70/524/EEC of 23 November 1970 concerning additives in feeding stuffs

atbilst

 

17.pants.

Antibiotiku, augšanas stimulatoru, kokcidiostatu un citu medikamentu grupu barības piedevas, varu, selēnu, A un D vitamīnu drīkst izplatīt tikai atzītam premiksu ražošanas uzņēmumam.

Directive 70/524/EEC of 23 November 1970 concerning additives in feeding stuffs

atbilst

 

18.pants.

Antibiotikas, augšanas stimulatorus, kokcidiostatus un citus medikamentus saturošus premiksus, olbaltumvielas, kas iegūtas no baktērijām, raugiem (izņemot raugus, kas kultivēti uz augu vai dzīvnieku izcelsmes substrātiem), aļģēm un zemākajām sēnēm, aminoskābju fermentācijas blakus produktus, aminoskābes, aminoskābju sāļus un aminoskābju analogus drīkst izplatīt tikai:

1) atzītai personai, kura ražo barības maisījumus;

2) atzītai personai, kura gatavo barības maisījumu savas saimniecības dzīvnieku ēdināšanai.

Directive 70/524/EEC of 23 November 1970 concerning additives in feeding stuffs

atbilst

 

19.pants.

A un D vitamīnu, varu un selēnu saturošus premiksus drīkst izplatīt tikai:

1) reģistrētai personai, kura ražo barības maisījumus;

2) reģistrētai personai, kura gatavo barības maisījumu savas saimniecības dzīvnieku ēdināšanai.

Directive 70/524/EEC of 23 November 1970 concerning additives in feeding stuffs

atbilst

 

20.pants.

Barības piedevas (izņemot antibiotiku, augšanas stimulatoru, kokcidiostatu un citu medikamentu grupu barības piedevas, varu, selēnu, A un D vitamīnu) izplata tikai atzītai vai reģistrētai personai, kura ražo barības maisījumus.

Directive 70/524/EEC of 23 November 1970 concerning additives in feeding stuffs

atbilst

 

21.pants.

Premiksus (izņemot premiksus, kas satur antibiotiku, augšanas stimulatoru, kokcidiostatu un citu medikamentu grupu barības piedevas, varu, selēnu, A un D vitamīnu) izplata:

1) reģistrētai personai, kura ražo barības maisījumus;

2) reģistrētai personai, kura gatavo barības maisījumus savas saimniecības dzīvnieku ēdināšanai.

Directive 70/524/EEC of 23 November 1970 concerning additives in feeding stuffs

atbilst

 

22.pants.

Ārstnieciskās un diētiskās barības aprites kārtību nosaka Ministru kabinets.

Council Directive 81/851/EEC of 28 September 1981 on the approximation of the laws of the Member States relating to veterinary medicinal products

atbilst

 

23.pants.

(1) Ārstniecisko barību ražo un izplata tikai pēc veterinārārsta rakstiska pieprasījuma.

(2) Ārstniecisko premiksu izplata atzītam barības ražošanas uzņēmumam vai atzītam veterināro zāļu ražošanas uzņēmumam.

(3) Ārstniecisko premiksu reģistrē normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

Council Directive 81/851/EEC of 28 September 1981 on the approximation of the laws of the Member States relating to veterinary medicinal products, Article 4, 8

atbilst

 

24.pants.

Par ārstnieciskās barības nekaitīgumu dzīvniekam, cilvēkam un apkārtējai videi atbild:

1) veterinārārsts, kurš izraksta barības pieprasījumu;

2) ražotājs, kurš ražo barību;

3) izplatītājs, kurš barību izplata;

4) persona, kura savas saimniecības dzīvniekiem gatavo vai izmanto šo barību.

Council Directive 81/851/EEC of 28 September 1981 on the approximation of the laws of the Member States relating to veterinary medicinal products

atbilst

 

25.pants.

(1) Diētiskā barība ir nekaitīga, nesatur veterinārās zāles un nodrošina tās dzīvnieka specifiskās prasības, kurām tā paredzēta.

(2) Diētisko barību atļauts izplatīt tikai ražotāja oriģinālajā iepakojumā.

Council Directive 93/74/EEC of 13 September 1993 on feedingstuffs intended for particular nutritional purposes

atbilst

 

26.pants.

(1) Barības ražotājs vai izplatītājs nodrošina kvalitatīvas un nekaitīgas barības apriti.

(2) Barībā un barības sastāvdaļās aizliegtās vielas un barības nekaitīguma prasības nosaka Ministru kabinets.

(3) Barības ražošanas uzņēmums nodrošina paškontroles sistēmas darbību - dokumentētu ražotās produkcijas kvalitātes kontroles sistēmu, ko realizē barības ražotājs vai tā atsevišķa struktūrvienība.

Council Directive 1999/29/EC of 22 April 1999 on the undesirable substances and products in animal nutrition, Article 3(1)

Council Directive 91/516/EEC establishing a list of ingredients whose use is prohibited in compound feedingstuffs

atbilst

 

27.pants.

Barību atzīst par nederīgu, ja:

1) tā neatbilst nekaitīguma prasībām vai satur barībā vai barības sastāvdaļās aizliegtās vielas;

2) tai beidzies derīguma termiņš;

3) tai bojāts iepakojums;

4) tā ir bojāta, par ko liecina organoleptiskā izmeklēšana;

5) tās saturs neatbilst marķējumā norādītājam sastāvam un īpašībām;

6) tai nav normatīvajos aktos noteikto pavaddokumentu;

7) to paredz citi normatīvie akti.

Council Directive 1999/29/EC of 22 April 1999 on the undesirable substances and products in animal nutrition

Council Directive 91/516/EEC establishing a list of ingredients whose use is prohibited in compound feedingstuffs

atbilst

 

28.pants.

Barības ražotājs, iepakotājs, uzglabātājs, ievedējs (importētājs), izvedējs (eksportētājs) vai izplatītājs sedz izdevumus, kas saistīti ar izplatīšanai nederīgas barības kontroli, izņemšanu no apgrozības, pārstrādi vai iznīcināšanu.

Council Directive 95/53/EC of 25 October 1995 fixing the principles governing the organization of official inspections in the field of animal nutrition, Article 8(3)

atbilst

 

29.pants.

Barību drīkst ievest un izvest no Latvijas Republikas Pārtikas un veterinārajā dienestā atzītas vai reģistrētas personas.

Council Directive 95/69/EC of 22 December 1995 laying down the conditions and arrangements for approving and registration certain establishments and intermediaries operating in the animal feed sector

atbilst

 

30.pants.

Zemkopības ministrs nosaka valstu vai to daļu un uzņēmumu sarakstu, no kuriem Latvijā atļauts ievest dzīvnieku barību.

Council Directive 95/53/EC of 25 October 1995 fixing the principles governing the organization of official inspections in the field of animal nutrition, Article 15(a)

Council Directive 95/69/EC of 22 December 1995 laying down the conditions and arrangements for approving and registration certain establishments and intermediaries operating in the animal feed sector, Article 5(1), 10(1)

Commission Directive 98/51/EC of 9 July 1998 laying down certain measures for implementing Council Directive 95/69/EC laying down the conditions and arrangements for approving and registering certain establishments and intermediaries operating in the animal feed sector, Article 8

atbilst

 

31.pants.

Pārtikas un veterinārais dienests veic barības kravu kontroli uz valsts robežas un muitas noliktavās normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

Council Directive 95/53/EC of 25 October 1995 fixing the principles governing the organization of official inspections in the field of animal nutrition, Article 5

atbilst

 

32.pants.

Pārtikas un veterinārais dienests aizliedz Latvijā ievest barību vai barības sastāvdaļas, ja tās neatbilst normatīvo aktu prasībām, apdraud cilvēku un dzīvnieku veselību un apkārtējo vidi.

Council Directive 95/53/EC of 25 October 1995 fixing the principles governing the organization of official inspections in the field of animal nutrition, Article 8(1)

atbilst

 

33.pants.

(1) Barības aprites valsts uzraudzību un kontroli veic Pārtikas un veterinārais dienests.

(2) Pārtikas un veterinārais dienests kontrolē barības ražošanas posmus, barības iepakošanu, barības uzglabāšanu, barības izplatīšanu, barības ievešanu un izvešanu no Latvijas Republikas, barības tirdzniecību un barības izmantošanu.

(3) Pārtikas un veterinārais dienests barības apritē iesaistīto personu uzraudzību un kontroli veic atbilstoši zemkopības ministra apstiprinātai barības aprites uzraudzības programmai vai uz aizdomu pamata par barības neatbilstību normatīvajiem aktiem.

Council Directive 95/53/EC of 25 October 1995 fixing the principles governing the organization of official inspections in the field of animal nutrition, Article 4(1)(2), 21

atbilst

 

34.pants.

(1) Pārtikas un veterinārais dienests nodrošina barības paraugu noņemšanu un analīzi atbilstoši zemkopības ministra apstiprinātai barības paraugu noņemšanas un analīžu metodikai.

(2) Pārtikas un veterinārais dienests izveido un uztur laboratoriju sarakstu, kurām atļauts veikt barības paraugu analīzi.

First Commission Directive 76/371/EEC of 1 March 1976 establishing Community methods of sampling for the official control of feedingstuffs, Article 1

Council Directive 95/53/EC of 25 October 1995 fixing the principles governing the organization of official inspections in the field of animal nutrition, Article 21

atbilst

 

35.pants.

Pārtikas un veterinārais dienests izstrādā un zemkopības ministrs apstiprina rīcības plānu gadījumam, kad barība var radīt nopietnus draudus cilvēku un dzīvnieku veselībai, dzīvībai un videi.

Council Directive 95/53/EC of 25 October 1995 fixing the principles governing the organization of official inspections in the field of animal nutrition, Article 4a

atbilst

 

36.pants.

(1) Pārtikas un veterinārā dienesta vadītājs ieceļ pārtikas un veterināros inspektorus (turpmāk - inspektorus), kuru pienākums ir veikt barības aprites uzraudzību un kontroli atbilstoši normatīvo aktu prasībām.

(2) Inspektoram ir tiesības bez iepriekšēja brīdinājuma apmeklēt barības apritē iesaistītu personu, iegūt nepieciešamo informāciju un ņemt paraugus saskaņā ar barības aprites valsts uzraudzības programmu un uz aizdomu vai sūdzību pamata par normatīvo aktu pārkāpumiem.

Council Directive 95/53/EC of 25 October 1995 fixing the principles governing the organization of official inspections in the field of animal nutrition, Article 4(3)

atbilst

 

37.pants.

(1) Inspektors barību atzīst par izplatīšanai nederīgu, ja tā neatbilst normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.

(2) Izplatīšanai nederīgu barību pārstrādā vai iznīcina normatīvajos aktos noteiktā kārtībā.

Council Directive 95/53/EC of 25 October 1995 fixing the principles governing the organization of official inspections in the field of animal nutrition, Article 8(2), 13(1)

atbilst

 

38.pants.

Inspektoram ir tiesības pārkāpuma gadījumā administratīvi sodīt vainīgo personu normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

Council Directive 95/53/EC of 25 October 1995 fixing the principles governing the organization of official inspections in the field of animal nutrition, Article 19

atbilst

 

39.pants.

(1) Pārtikas un veterinārais dienests par kontroles rezultātā pieņemto lēmumu barības apritē iesaistīto personu informē rakstiski.

(2) Pārtikas un veterinārā dienesta lēmumu var pārsūdzēt normatīvos aktos noteiktā kārtībā.

Council Directive 95/53/EC of 25 October 1995 fixing the principles governing the organization of official inspections in the field of animal nutrition, Article 20

atbilst

 

40.pants.

Inspektoram aizliegts:

1) izpaust komercnoslēpumus, kas tam kļuvuši zināmi, pildot dienesta pienākumus;

2) nepamatoti aizkavēt barības apritē iesaistītās personas darbību;

3) personiski vai ar trešo personu starpniecību piedalīties uzraudzībai un kontrolei pakļauto personu saimnieciskajā darbībā.

Council Directive 95/53/EC of 25 October 1995 fixing the principles governing the organization of official inspections in the field of animal nutrition, Article 17

atbilst

 

VI. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot tiesību akta projektu

1. Ar kurām nevalstiskajām organizācijām ir notikušas konsultācijas

Likumprojekts tapis konsultējoties ar Dzīvnieku barības ražotāju konsultatīvo padomi.

2. Kāda ir šo nevalstisko organizāciju pozīcija

Dzīvnieku barības ražotāju konsultatīvā padome atbalsta likumprojektu, jo patreiz Latvijas likumdošanā nav definētas prasības dzīvnieku barības ražošanai, nav skaidroti barības apritē lietotie termini (tāpēc, bieži vienu un to pašu produktu sauc dažādos vārdos). Sakārtota likumdošana sekmēs sadarbību ar ārzemju partneriem.

3. Konsultācijas ar starptautiskajiem konsultantiem

Likumprojekts tapis PHARE finansēta projekta ietvaros sadarbībā ar ekspertu no Anglijas Antoniju Viljamsu.

Projekta ietvaros:

1) apzināta situācija Latvijā barības likumdošanas, ražošanas un izplatīšanas jomā;

2) apzināta Eiropas Savienības dzīvnieku barības likumdošana;

3) izstrādāta dzīvnieku barības likumdošanas izveidošanas un ieviešanas taktika;

4) izstrādāts dzīvnieku barības likumprojekts.

VII. Kā tiks nodrošināta tiesību akta izpilde

1. Kā tiks nodrošināta tiesību akta izpilde no valsts puses - vai tiek radītas jaunas institūcijas vai paplašinātas esošo institūciju funkcijas

Ieviešot likumprojektu, tiks skaidri definētas Pārtikas un veterinārā dienesta funkcijas dzīvnieku barības uzraudzības jomā.

Lai nodrošinātu likumprojekta izpildi, nepieciešams pārejas periods - 6 mēneši.

2. Kā indivīds var aizstāvēt savas tiesības, ja tiesību akts viņu ierobežo

Indivīda tiesības nosaka likumprojekta 27.panta otrais punkts - Pārtikas un veterinārā dienesta lēmumu var pārsūdzēt normatīvos aktos noteiktā kārtībā.

Zemkopības ministrs A.Slakteris