27

27.11.2001.

Nr. 8/2 – 6/71

Latvijas Republikas

7.Saeimas Prezidijam

 

 

Atbilstoši Saeimas kārtības ruļļa 79. pantam Saeimas frakcijas ‘‘Latvijas ceļš’’ deputāti likumdošanas iniciatīvas kārtībā iesniedz Saeimai izskatīšanai likumprojektu ‘‘Grozījumi likumā ‘‘Par priekšvēlēšanu aģitāciju pirms Saeimas vēlēšanām’’ ’’ un lūdz to iekļaut kārtējās Saeimas plenārsēdes darba kārtībā.

Pielikumā: likumprojekts, 1 lapa,

likumprojekta anotācija, 1 lapa.

 

 

 

Likumprojekts

 

Grozījumi likumā ‘‘Par priekšvēlēšanu aģitāciju pirms Saeimas vēlēšanām’’

Izdarīt likumā ‘‘Par priekšvēlēšanu aģitāciju pirms Saeimas vēlēšanām’’ (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs 1995, nr.18; 1998, nr.21) šādus grozījumus:

  1. Izslēgt 7.panta 2.daļā vārdus ‘‘kurā valsts vai pašvaldības daļa pamatkapitālā atsevišķi vai kopsummā pārsniedz 50 procentus’’.

2. Izteikt 7.panta 3.daļu šādā redakcijā:

‘‘Pirms katras šajā pantā paredzētās priekšvēlēšanu aģitācijas vai uzreiz pēc tās jāpaziņo, kura politiskā organizācija (partija) to no sava priekšvēlēšanu fonda ir apmaksājusi.’’

3. Papildināt likumu ar IV nodaļu šādā redakcijā:

‘‘IV nodaļa Aģitācija preses izdevumos

25.pants. (1) Ja preses izdevums ir publicējis kādas politiskās organizācijas (partijas), politisko organizāciju (partiju) apvienības vai kāda deputāta kandidāta priekšvēlēšanu reklāmu, tam jāgarantē iespēja uz vienlīdzīgiem nosacījumiem publicēt priekšvēlēšanu reklāmu arī visām pārējām politiskajām organizācijām (partijām), to apvienībām vai citu nosaukumu kandidātu sarakstos esošajiem kandidātiem, ja viņi to vēlas.

(2) Katras preses izdevumā publicētās priekšvēlēšanu reklāmas ietvaros obligāti ir jānorāda, kura politiskā organizācija (partija) no sava priekšvēlēšanu fonda priekšvēlēšanu reklāmu ir apmaksājusi.

26.pants. Citu nosaukumu kandidātu sarakstos esošajiem kandidātiem, kas vēlas izmantot šā likuma 25.pantā paredzēto iespēju, politisko reklāmu publicē pēc tam, kad saņemta samaksa par to. Samaksu apliecinošie dokumenti saglabājami likumā ‘‘Par grāmatvedību’’ noteikto termiņu.’’

 

4. Papildināt likumu ar V nodaļu šādā redakcijā:

‘‘V nodaļa. Politiskās reklāmas līgumu atklātums

27. pants. Jebkurai personai ir tiesības iepazīties ar politiskās organizācijas (partijas), politisko organizāciju (partiju) apvienības noslēgto līgumu par politiskās organizācijas (partijas), to apvienības vai kāda deputāta kandidāta priekšvēlēšanu reklāmas ievietošanu masu informācijas līdzekļos priekšvēlēšanu aģitācijas laikā.’’

 

 

 

 

Likumprojekta

‘‘Grozījumi likumā ‘‘Par priekšvēlēšanu aģitāciju pirms Saeimas vēlēšanām’’’’

Anotācija

 

1. Kādēļ likums ir vajadzīgs?

 

Izstrādātie grozījumi nepieciešami, lai:

  1. nodrošinātu visām politiskajām organizācijām (partijām) vienlīdzīgas iespējas ievietot politisko reklāmu visos masu informācijas līdzekļos, kuri pārdod ētera laiku vai reklāmas laukumu politiskajām reklāmām.
  2. nodrošinātu politisko organizāciju (partiju) noslēgto līgumu par politiskās reklāmas ievietošanu priekšvēlēšanu aģitācijas laikā atklātumu. Tādējādi būtu iespējams stingrāk kontrolēt partiju finansu līdzekļu izlietojumu priekšvēlēšanu kampaņā.
  3. novērstu politisko reklāmu pasūtīšanu ar trešo personu starpniecību, kas dotu iespēju precīzāk noteikt kampaņā iztērēto finansu resursu reālo apjomu.

2. Kāda var būt tiesību akta ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību?

a) Ietekme attiecībā uz makroekonomisko vidi

b) Ietekme uz uzņēmējdarbības vidi

c) Sociālo seku izvērtējums

d) Ietekme uz vidi

Likumprojekts šo jomu neskar.

3. Kā tiesību akts var ietekmēt valsts budžetu?

a) vai esošā valsts budžetā nepieciešami neparedzēti izdevumi

b) vai tiks samazināti valsts ieņēmumi

c) vai tiks palielināti budžeta izdevumi nākotnē

Likumprojekts valsts budžetu neietekmē.

4. Kāda var būt tiesību akta ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu?

Likumprojekts spēkā esošo tiesību normu sistēmu neietekmē.

5. Kāda ir likumprojekta atbilstība Latvijas starptautiskajām saistībām?

Likumprojekts nav saistīts ar Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām

6. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot tiesību akta projektu?

Konsultācijas nav notikušas

7. Kā tiks nodrošināta likuma izpilde?

Likuma izpilde tiks nodrošināta ar jau esošo valsts institūciju palīdzību. Jaunu institūciju dibināšana nav nepieciešama.