Likumprojekts

Likumprojekts

Grozījumi likumā "Par Latvijas Banku"

Izdarīt likumā "Par Latvijas Banku" (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1992, 22./23.nr.; Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1997, 15.nr.; 1998, 23.nr.; 1999, 23.nr.; 2000, 13.nr.) šādus grozījumus:

1. Izteikt 9.pantu šādā redakcijā:

"9.pants. Latvijas Banka veicina maksājumu sistēmu raitu darbību Latvijas Republikā. Latvijas Banka ir tiesīga apstiprināt normatīvos norādījumus un noteikumus, lai nodrošinātu efektīvu un drošu klīringa un maksājumu sistēmu funkcionēšanu.

Latvijas Banka organizē un nodrošina starpbanku maksājumu sistēmas darbību Latvijas Republikā."

2. Izteikt 37.pantu šādā redakcijā:

"37.pants. Latvijas Bankai ir tiesības darboties vērtspapīru tirgū, pirkt un pārdot vērtspapīrus, kā arī pieņemt vērtspapīrus kā ķīlu."

 

 

Tiesību akta projekta

"Grozījumi likumā "Par Latvijas Banku""

anotācija

I. Kādēļ tiesību akts ir vajadzīgs

1. Pašreizējās situācijas raksturojums

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pašlaik spēkā esošās likumā noteiktās tiesību normas neatbilst Eiropas Savienības prasībām par centrālo banku uzdevumu veicināt maksājumu sistēmu raitu darbību un Eiropas Centrālo banku sistēmā lietotajai vērtspapīru izmantošanas praksei monetārajās operācijās. Šīs tiesību normas neatbilst arī Latvijas Republikas tautsaimniecības attīstībai, jo ir paplašinājies latos emitēto vērtspapīru loks. Norma, ka Latvijas Banka ir tiesīga veikt operācijas tikai ar Latvijas valsts, ārvalstu centrālo banku vai starptautisko kredīta institūciju vērtspapīriem, ierobežo gan Latvijas Bankas, gan kredītiestāžu darbību un kavē vērtspapīru tirgus attīstību. Latvijas Republikā darbojas arī maksājumu sistēmas, kas nav Latvijas Bankas pārziņā. Tādējādi Latvijas Banka nevar nodrošināt visu maksājumu sistēmu darbību Latvijas Republikā, bet tikai pārraudzīt to. Latvijas Banka nenosaka arī valstī lietojamās norēķinu un maksājumu formas. Latvijas Banka var noteikt tikai tieši tās pārziņā esošajās norēķinu sistēmās lietojamās maksājumu un norēķinu formas.

2. Tiesību akta projekta būtība

 

 

Pieņemot likumu, tiks precizēti Latvijas Bankas uzdevumi attiecībā uz maksājumu sistēmām, paplašinātas tās pilnvaras darboties ar vērtspapīriem.

 

 

II. Kāda var būt tiesību akta

ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību

1. Ietekme attiecībā uz makroekonomisko vidi

 

 

 

 

 

 

Privātā sektora vērtspapīru izmantošana Latvijas Bankas monetārās politikas operācijās būtiski palielinātu šo vērtspapīru likviditāti. Likviditātes palielināšanās savukārt stimulētu jaunu uzņēmumu vērtspapīru emisiju pieaugumu, kristos riska prēmijas, kas veicinātu obligāciju un pārējo ilgtermiņa darījumu procentu likmju pazemināšanos. Tādējādi uzņēmumi tiktu nodrošināti ar lētākiem naudas resursiem, kas sekmētu tālāku investīciju pieaugumu Latvijā. Līdz ar to rezultātā palielinātos ražošanas jaudas un ekonomiskā aktivitāte. Tas radītu jaunas darba vietas un nodrošinātu iekšzemes kopprodukta pieaugumu. Vienlaikus tiktu izlīdzināta valdības un privātā sektora vērtspapīru konkurence un tiktu veicināta finansu un kapitāla tirgus padziļināšanās un tālāka attīstība.

Likuma pieņemšana veicinās arī drošas un efektīvas maksājumu un norēķinu sistēmas attīstību valstī, nodrošinās finansu tirgus stabilitāti un vairos uzticību tam.

2. Ietekme uz uzņēmējdarbības vidi un administratīvo procedūru vienkāršošanu

 

Pieņemot likumu, tiks precizēti Latvijas Bankas uzdevumi attiecībā uz maksājumu sistēmām un paplašinātas tās pilnvaras darboties ar vērtspapīriem, t.sk. privātajiem, vērtspapīru otrreizējā tirgū un pieņemt tos kā garantiju Latvijas Bankas monetārajās operācijās.

3. Sociālo seku izvērtējums

 

Tiesību akta projekts šo jomu neskar.

 

4. Ietekme uz vidi

Tiesību akta projekts šo jomu neskar.

 

III. Kāda var būt tiesību akta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem

Tiesību akta projekts šo jomu neskar.

tūkst. Ls

Rādītāji

Kārtē-

jais

gads

 

Trīs nākamie gadi

 

 

*)

1. Izmaiņas budžeta ieņēmumos

2. Izmaiņas budžeta izdevumos

3. Finansiālā ietekme

4. Prognozējamie kompensējošie pasākumi papildu izdevumu finansēšanai

5. Detalizēts finansiālā pamatojuma aprēķins

*) Vidēji piecu gadu laikā pēc kārtējā gada

IV. Kāda var būt tiesību akta ietekme uz spēkā esošo tiesību normu sistēmu

Kādi normatīvie akti – likumi un Ministru kabineta noteikumi papildus jāizdod un vai ir sagatavoti to projekti.

Attiecībā uz Ministru kabineta noteikumiem (arī tiem, kuru izdošana ir paredzēta izstrādātajā likumprojektā) norāda to izdošanas mērķi un satura galvenos punktus, kā arī termiņu, kādā ir paredzēts šos noteikumus izstrādāt.

Vienlaicīgi ar šā likuma pieņemšanu nepieciešams pieņemt likumu "Grozījumi "Kredītiestāžu likumā"", kas noteiktu, ka maksātnespēja neierobežo maksājumu sistēmas dalībnieka tiesības brīvi rīkoties ar ķīlām, kuras ir ieķīlātas maksājumu sistēmas nodrošināšanai. Tas mazinātu risku, ka kāda dalībnieka nespēja izpildīt savas saistības maksājumu sistēmās izraisīs citu tās dalībnieku nespēju izpildīt savas saistības, radot ķēdes reakciju. Atsevišķos gadījumos nopietnas maksājumu sistēmu funkcionēšanas problēmas var graut finansu iestāžu un tirgus stabilitāti. Minētais tiesību akta projekts ir jau sagatavots.

 

 

 

V. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām atbilst tiesību akts

   

1. Saistības pret Eiropas Savienību

 

 

 

 

 

Eiropas Kopienas dibināšanas līguma 105 (2). pants paredz, ka "Pamatuzdevumi, kas jārisina ar Eiropas Centrālo banku sistēmas starpniecību, ir .. veicināt maksājumu sistēmu raitu darbību."

2. Saistības pret citām starptautiskajām organizācijām

Tiesību akta projekts šo jomu neskar.

3. Atbilstības izvērtējuma tabula

Attiecīgie EK tiesību akti un citi dokumenti (piemēram, Eiropas Kopienu tiesas spriedumi, vadlīnijas u.tml.), numurs, pieņemšanas datums, nosaukums, publikācija

25.03.1957. Eiropas Kopienas dibināšanas līgums un Protokols Nr. 18 Eiropas Centrālo banku sistēmas un Eiropas Centrālās bankas statūti, Eiropas Kopienas Oficiālais Žurnāls C 340, 10.11.1997.

 

Latvijas tiesību akta projekta norma (attiecīgā panta, punkta Nr.)

ES tiesību akta un attiecīgā panta Nr.

Atbilstības pakāpe (atbilst/neatbilst)

Komentāri

1. pants.

Eiropas Kopienas dibināšanas līguma 105 (2). pants.

Atbilst.

 

2. pants.

Eiropas Centrālo banku sistēmas un Eiropas Centrālās bankas statūtu 18.pants (1).

Atbilst.

 

VI. Kādas konsultācijas notikušas, sagatavojot tiesību akta projektu

1. Ar kurām nevalstiskajām organizācijām ir notikušas konsultācijas

Ar Latvijas Komercbanku asociāciju.

 

 

2. Kāda ir šo nevalstisko organizāciju pozīcija (atbalsta, iestrādāti tās iesniegtie priekšlikumi, mainīts formulējums to interesēs, neatbalsta)

Atbalsta.

 

 

 

 

 

3. Konsultācijas ar starptautiskajiem konsultantiem

Ar Eiropas Centrālo banku.

 

 

VII. Kā tiks nodrošināta tiesību akta izpilde

1. Kā tiks nodrošināta tiesību akta izpilde no valsts puses - vai tiek radītas jaunas valsts institūcijas vai paplašinātas esošo institūciju funkcijas

Tiesību akta izpildi nodrošinās Latvijas Banka.

 

 

2. Kā indivīds var aizstāvēt savas tiesības, ja likums viņu ierobežo

Tiesību akta projekts šo jomu neskar.

 

 

 

Finansu ministra vietā

Īpašu uzdevumu ministrs sadarbībai

ar starptautiskajām finansu institūcijām R.Zīle