Saeimas ziņas

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece otrdien, 14.martā, tikās ar Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) priekšsēdētāju Egilu Baldzēnu un viņa vietnieku Aleksandru Muhlinkinu, lai pārrunātu turpmāko parlamenta un LBAS sadarbību.
Lai nodrošinātu valsts intereses brīžos, kad Latvijai nozīmīgos uzņēmumos atsavina daļas vai akcijas, plānots noteikt ierobežojumus nacionālajai drošībai nozīmīgām komercsabiedrībām. To paredz Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas otrdien, 14.martā, konceptuāli atbalstītie grozījumi Nacionālās drošības likumā un Komerclikumā.
Saeimas priekšsēdētājas biedrs Gundars Daudze otrdien, 14.martā, Saeimas namā tikās ar jauno Namībijas Republikas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā Boniju Haufiku (Bonny Haufiku). Tikšanās laikā pārrunātas iespējas aktivizēt abu valstu attiecības.
Vēl līdz 26.martam jaunieši no visas Latvijas aicināti pieteikties dalībai 7.Jauniešu Saeimā un sacensties par titulu Nākotnes politiķis! Lai kandidētu 7.Jauniešu Saeimā, kas šogad veltīta izglītības tematikai, ikviens interesents vecumā no 15 līdz 20 gadiem aicināts pieteikt savu ideju virtuālajās vēlēšanās Jauniešu Saeimas mājaslapā www.jauniesusaeima.lv.
No 13. līdz 17.martam vizītē Baltijas valstīs uzturēsies NATO Parlamentārās Asamblejas (PA) Politiskās komitejas NATO partnerību apakškomitejas delegācija.
Saeimas Prezidijs un Frakciju padome ceturtdien, 9.martā, vienojās Saeimas 2017.gada ziemas sesiju slēgt 10.aprīlī, bet pavasara sesiju sākt 18.aprīlī.   
Saeimas futbola komanda ceturtdien, 9.martā, dosies uz Aizkraukli, kur futbola laukumā draudzības spēlē tiksies ar novada domes komandu. 
Kolektīvo iesniegumu, kurā rosināts atcelt pastāvošo ceļa nodokļa iekasēšanas modeli, to ieviešot pēc Igaunijas parauga, Saeima ceturtdien, 9.martā, nolēma nodot izvērtēšanai Finanšu ministrijai. 
Saeima ceturtdien, 9.martā, konceptuāli atbalstīja grozījumus Bāriņtiesu likumā, kas paredz izveidot Aizgādnības informācijas sistēmu. Grozījumu mērķis ir nodrošināt to, ka informācija par bāriņtiesu aizgādnības lietām būtu pieejama elektroniski, turklāt vienuviet, un kompetentās institūcijas varētu piekļūt datiem, kas nepieciešami, lai iestātos par aizgādnībā esošo personu tiesību aizsardzību. 
Saeima ceturtdien, 9.martā, konceptuāli steidzamības kārtā atbalstīja Saeimas Juridiskās komisijas rosinātās izmaiņas Satversmes tiesas likumā, kas paredz noteikt Satversmes tiesas (ST) tiesneša pilnvaru izbeigšanos gadījumā, kad ST pieņem lēmumu par jautājuma uzdošanu Eiropas Savienības Tiesai (EST) un aptur tiesvedību līdz lēmuma spēkā stāšanās brīdim. 
Saeima ceturtdien, 9.martā, lems, vai nodot izskatīšanai komisijās grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas paredz aizliegumu apmācīt, izmantot un izrādīt publiski kā atrakciju dzīvniekus savvaļas sugu dzīvniekus (gan savvaļā iegūtus, gan nebrīvē audzētus). Tas attieksies uz ceļojošajiem cirkiem, kas reģistrēti Eiropas Savienībā un var brīvi pārvietoties tās robežās, gan arī uz trešo valstu ceļojošajiem cirkiem. Savvaļas sugu dzīvniekus sabiedrības izglītošanas nolūkā tāpat kā līdz šim varēs turēt īpaši tam paredzētās vietās.   
Gadījumos, kad pašvaldības darbības vai bezdarbības rezultātā pārkāptas valsts starptautiskās saistības un tādēļ nodarīti zaudējumi valsts budžetam, Ministru kabinets ar attiecīgo pašvaldību varēs slēgt brīvprātīgu vienošanos par pilnīgu vai daļēju zaudējumu kompensāciju valsts budžetā. Vienošanos varēs slēgt gadījumā, kad ar starptautiskas tiesas vai tribunāla nolēmumu konstatēts, ka Latvija pārkāpusi savas starptautiskās saistības un par šo pārkāpumu maksājama zaudējumu atlīdzība, soda nauda vai veicama cita veida finansiāla kompensācija, un konstatēts, ka pārkāpuma pamatā ir darbības, ko pašvaldība veikusi savas autonomās kompetences ietvaros. To paredz Saeimas Ārlietu komisija trešdien, 8.martā, konceptuāli atbalstītie grozījumi likumā “Par Latvijas Republikas starptautiskajiem līgumiem”.
Jaunajām automašīnām līdz četru gadu vecumam tehnisko apskati varēs veikt ik pēc diviem gadiem. Šādu regulējumu trešdien, 8.martā, konceptuāli atbalstīja Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti, skatot sagatavotos grozījumus “Ceļu satiksmes likumā”. Tie sagatavoti pēc iedzīvotāju kolektīvā iesnieguma par transportlīdzekļu tehniskās apskates veikšanu reizi divos gados.
Saeimas Ārlietu komisija trešdien, 8.martā, konceptuāli atbalstīja likumprojektu, ar kuru plānots ratificēt Eiropas Padomes Konvencijas par terorisma novēršanu Papildu protokolu, ar kuru paredzēts kriminalizēt vairākus jaunus noziegumu veidus, kas saistīti ar terorismu un kas līdz šim nebija kriminalizēti ne nacionālā, ne starptautiskā līmenī.
„Vardarbība ģimenē pret sievietēm Latvijā diemžēl aizvien ir izplatīta problēma, lai gan likumos pēdējos gados veiktas būtiskas izmaiņas. Pāridarījumus nereti pārcieš klusējot un akceptē kā normu, taču sabiedrībai ir jāapzinās postošās sekas, ko ne vien fiziski, bet arī emocionāli rada vardarbība. Tieši tādēļ sabiedrība aktīvāk jāizglīto par to, kā rīkoties šādos gadījumos,” trešdien, 8.martā, uzsvēra Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Inese Laizāne.