Saeimas ziņas

Mums Latvijā šobrīd nav jālauž šķēpi par Eiropas Savienības (ES) nākotnes scenārijiem, bet gan jābūt proaktīviem, esot klāt jebkurās sarunās par ciešāku ES valstu integrāciju jebkurā jomā. Latvijai ir jābūt iespējami tuvu Eiropas valstu kodolam visos tā attīstības posmos. Par to Saeimas Eiropas lietu komisijas 1.jūnija sēdē vienisprātis bija komisijas deputāti un ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. Sēde bija veltīta diskusijai par Eiropas Komisijas Balto grāmatu par Eiropas nākotni.
Saeimas namā ceturtdien, 1.jūnijā, atklāja ceļojošo fotoizstādi “Pieejamība jeb tiesības uz cieņpilnu dzīvi/AcessAbility”. Tās darbi stāsta par cilvēkiem ar invaliditāti un viņu dzīvi - iekļaušanos sabiedrībā, par sapņiem un cerībām, bēdām un prieku, darbu, viņu ģimenēm un mīļajiem.
Saeimas Prezidijs un Frakciju padome ceturtdien, 1.jūnijā, vienojās Saeimas pavasara sesiju slēgt 23.jūnijā, bet rudens sesiju sākt 4.septembrī.   
Saeima ceturtdien, 1.jūnijā, pirmajā lasījumā atbalstīja Juridiskās komisijas virzītās izmaiņas Civilprocesa likumā, kas paredz vairākas būtiskas izmaiņas civillietu izskatīšanā, lai tiesvedības process būtu kvalitatīvāks, ātrāks un efektīvāks. Likuma grozījumi paredz plašākam personu lokam nodrošināt piekļuvi valsts nodrošinātai juridiskajai palīdzībai, paaugstināt prasības summas slieksni lietās, kuras tiek skatītas vienkāršotā procedūrā, kā arī ieviest izmaiņas spriedumu pasludināšanas kārtībā. 
Lai pakāpeniski atteiktos no patlaban likumā noteiktā pagarinātā normālā darba laika mediķiem, Saeima ceturtdien, 1.jūnijā, konceptuāli atbalstīja Sociālo un darba lietu komisijas sagatavotos grozījumus Ārstniecības likumā un noteica likumprojektam steidzamību. Likuma izmaiņas paredz ar 2020.gadu pilnībā atgriezties pie standarta virsstundu darba apmaksas medicīnā. 
Strīdus gadījumos zemes gabala piespiedu nomas maksu privatizēta dzīvokļa un mākslinieka darbnīcas īpašniekam nākamajos trijos gados varēs noteikt no pieciem līdz trīs procentiem gadā no zemes kadastrālās vērtības. To paredz ceturtdien, 1.jūnijā, Saeimā galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi likumā "Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju”. 
Uzņēmumu reģistrs veidos vienotu publisko personu un iestāžu sarakstu, kurā iekļautās ziņas par valstu un pašvaldību iestādēm brīvi un bez maksas būs pieejamas ikvienam interesantam. To paredz grozījumi likumā “Par Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistru”, kas ceturtdien, 1.jūnijā, trešajā galīgajā lasījumā pieņemti Saeimā. 
„Ļoti būtiski, lai cilvēki sajustu, ka visa valsts vara ir saistīta ar tiesībām. Tas nozīmē, ka ikvienā jomā valsts rīcība, kas ietekmē indivīda tiesības, ir pamatota ar likumu normām,” ceturtdien, 1.jūnijā, uzsvēra Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, piedaloties juridiskā rakstu krājuma „Vispārējie tiesību principi: tiesiskā drošība un tiesiskā paļāvība” svinīgajā atvēršanas pasākumā Latvijas Universitātes Mazajā aulā.
Neviena institūcija nespēj bērna tiesības, bērna veselību un nākotni aizstāvēt tik labi, kā to dara ģimene un ģimeniska vide. Tikai šāda sapratne virzīs mūs uz veselīgu un labklājīgu sabiedrību. To uzsvēra Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, trešdien, 31.maijā, Saeimā atklājot augsta līmeņa politikas veidotāju diskusiju par vardarbības pret bērniem novēršanu. 
Saeima ceturtdien, 1.jūnijā, galīgajā lasījumā vērtēs grozījumus likumā “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju”, kas paredz nākamajos trijos gados pakāpeniski samazināt zemes piespiedu nomas maksu gadījumos, kad zemes un privatizēta dzīvokļa īpašnieki nevar vienoties par  savstarpēji pieņemamu maksu.
Saeimas Ārlietu komisija trešdien, 31.maijā, konceptuāli atbalstīja likumprojektu, ar kuru plānots ratificēt Politiskā dialoga un sadarbības nolīgumu starp Eiropas Savienību (ES) un tās dalībvalstīm, no vienas puses, un Kubas Republiku, no otras puses. Tas būs pirmais ES un Kubas divpusējais nolīgums un nodrošinās tiesisko regulējumu ciešākai sadarbībai un dialogam virknē jomu.
Saeimas Ārlietu komisija trešdien, 31.maijā, galīgajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, ar kuru plānots ratificēt Partnerattiecību nolīgumu par attiecībām un sadarbību starp Eiropas Savienību (ES) un tās dalībvalstīm, no vienas puses, un Jaunzēlandi, no otras puses. Ar nolīgumu tiks izveidots visaptverošs un mūsdienīgs tiesiskais ietvars sadarbībai starp ES un Jaunzēlandi.
Saeimas Ārlietu komisija trešdien, 31.maijā, galīgajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, ar kuru plānots ratificēt Sadarbības nolīgumu par partnerību un attīstību starp Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no vienas puses, un Afganistānas Islāma Republiku, no otras puses. Partnerības mērķis ir stiprināt dialogu un sadarbību, lai tostarp atbalstītu mieru un drošību Afganistānā un reģionā.
Alkoholu lielajās plastmasas pudelēs būs atļauts pārdot līdz to derīguma termiņa beigām, bet ne ilgāk kā līdz 2018.gada 31.martam. Tā trešdien, 31.maijā, lēma Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija, sagatavojot Alkoholisko dzērienu aprites likuma grozījumus otrreizējai caurlūkošanai parlamentā.
Turpmāk krimināli sodāms pārkāpums būs vajāšana – viens no vardarbības veidiem, kas izpaužas kā vairākkārtēja vai ilgstoša personas izsekošana, novērošana, draudu izteikšana vai nevēlama saziņa ar šo personu. To paredz izmaiņas Krimināllikumā, kas trešdien, 31.maijā, galīgajam lasījumam Saeimā atbalstītas Saeimas Juridiskajā komisijā. 
Ceturdien, 29.jūnijā
10:40  Saeimas sekretāra biedra Gunāra Kūtra tikšanās ar Ungārijas ārlietu un tirdzniecības ministru V.E. Péter Szijjįrtó