Saeimā notiks konference “Baltijas sarunas par ES jautājumiem, 2018: vai Eiropa ir atguvusies?”

(13.03.2018.)

Lai diskutētu par Baltijas valstu aktualitātēm Eiropas Savienības (ES) nākotnes attīstības scenāriju kontekstā, Saeimā piektdien, 23.martā, notiks starptautiska konference “Baltijas sarunas par ES jautājumiem, 2018: vai Eiropa ir atguvusies?”. To organizē Saeimas Eiropas lietu komisija sadarbībā ar Latvijas Ārpolitikas institūtu (LĀI) un Eiropas Komisijas (EK) pārstāvniecību Latvijā.

Konferenci atklās Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, LĀI direktors Andris Sprūds un EK pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka.

Pirmā sesija būs veltīta jautājumam par ES jauno veidolu, un diskusijā piedalīsies EK viceprezidents Valdis Dombrovskis, Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs un Nīderlandes Ārpolitikas institūta Clingendael Eiropa pasaulē daļas vadītājs Rems Kortevehs (Rem Korteweg). Sesiju vadīs LĀI pētnieks Ians Kerns (Ian Kerns).

Otrajā sesijā klātesošie diskutēs par ES budžetu pēc Lielbritānijas izstāšanās no ES jeb Brexit. Sesijā piedalīsies Latvijas finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, bijušais Eiropas Ekonomikas un finanšu komitejas un Eirogrupas darba grupas priekšsēdētājs Tomass Vīzers (Thomas Wieser), kā arī bijušais Slovākijas izglītības ministrs, Slovākijas Zinātņu akadēmijas Stratēģiskās analīzes institūta direktors Jurajs Drakslers (Juraj Draxler). Moderators - Viļņas Universitātes Starptautisko attiecību un politoloģijas institūta direktors Ramūns Vilpišausks (Ramūnas Vilpišauskas).

Pasākuma turpinājumā plānots pievērsties ES tematikai kontekstā ar 2018.gadā gaidāmajām Saeimas vēlēšanām. Diskusijā piedalīsies Latvijas parlamentā pārstāvēto politisko partiju pārstāvji, un to vadīs LĀI direktora vietnieks Kārlis Bukovskis.

Pēc tam konferencē notiks trīs paralēlas diskusijas. Pirmajā no tām uzmanības centrā būs jautājums par migrācijas krīzi, un tajā piedalīsies Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis Egils Levits, Polijas Ārpolitikas institūta direktors Slavomirs Debskis (Sławomir Dębski) un Nīderlandē bāzētā Telders fonda direktors Patriks van Shī (Patrick van Schie). Sesiju moderēs LĀI asociētais pētnieks Viljars Vēbels (Viljar Veebel).

Otrā paralēlā diskusija būs veltīta jautājumam par Eiropas aizsardzību. Tajā klātesošos uzrunās Viļņas Universitātes Starptautisko attiecību un politoloģijas institūta direktora vietniece Margarita Šešelgīte (Margarita Šešelgyte), Portugāles Minju Universitātes docente Sandra Fernandeša (Sandra Fernandes), Vācijas Starptautisko un drošības lietu institūta vecākā pētniece Annegrete Bendīka (Annegret Bendiek) un Somijas Ārpolitikas institūta programmas direktors Mika Āltola (Mika Aaltola). Moderators - LĀI vecākais pētnieks Māris Andžāns.

Savukārt trešajā diskusijā klātesošie diskutēs par Eiropas infrastruktūras savienošanas instrumentu un nākotnes perspektīvām. Sesijā piedalīsies Eiropas Parlamenta deputāts Roberts Zīle, uzņēmumu tīkla East Office of Finnish Industries bijušais izpilddirektors Renē Nībergs (René Nyberg), kā arī pārstāvis no Vācijas Starptautisko un drošības lietu institūta. Sesiju vadīs LĀI pētnieks Mārtiņš Daugulis.

Pasākuma noslēgumā dalībnieki spriedīs par Eiropas vietu globalizētajā pasaulē. Šajā sesijā klātesošos uzrunās Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Lolita Čigāne, bijušais Lietuvas ārlietu ministrs un vēstnieks Krievijā, Afganistānā, Apvienotajā Karalistē un ASV Vīgauds Ušacks (Vygaudas Ušackas), Vācijas Ārlietu padomes direktore Daniela Švarcere (Daniela Schwarzer) un bijušais Dānijas ārlietu ministrs Uffe Ellemans-Jensens (Uffe Ellemann-Jensen). Sesiju moderēs LĀI asociētais pētnieks Edijs Bošs.

Konference “Baltijas sarunas par ES jautājumiem, 2018: vai Eiropa ir atguvusies?” notiks piektdien, 23.martā, Saeimas ēkā Jēkaba ielā 6/8 pulksten 9.00.


Reģistrācijas forma dalībai konferencē: https://ej.uz/zo2e

Konferences programma

 

Mediju ievērībai:
Mediju pārstāvjus, kuriem nav pastāvīgās akreditācijas darbam Saeimā, pasākuma atspoguļošanai lūdzam pieteikties, rakstot e-pastu prese@saeima.lv vai zvanot uz tālruni 67087244.

Saeimas Preses dienests

Svētdien, 20.maijā