NATO PA sesijā Rīgā spriedīs par ekonomisko un enerģētisko drošību

(13.04.2010.)

Ekonomiskā un enerģētiskā drošība ir globālās drošības stūrakmeņi un tieši šie jautājumi kļūst par lielākajiem NATO nākotnes izaicinājumiem, norāda NATO Parlamentārās Asamblejas (PA) Latvijas delegācijas vadītājas vietnieks, Saeimas deputāts Dzintars Rasnačs. Šie būs vieni no būtiskākajiem tā dēvētās nemilitārās drošības jautājumiem, kurus maija beigās Rīgā apspriedīs NATO PA pavasara sesijas dalībnieki. 

„Viens no lielākajiem draudiem globālajai drošībai ir nabadzība, kas rada ievērojamu sociālo spriedzi daudzās pasaules valstīs, tai skaitā NATO pierobežu reģionos. Tādēļ nabadzības mazināšana ir pirmais un galvenais nemilitārais uzdevums, kas jāveic NATO dalībvalstīm. Ekonomiskā drošība ir globālās drošības pamatu pamats. Šo jautājumu risināšanā NATO dalībvalstis iesaistās, piedaloties ekonomikas atbalsta un infrastruktūras attīstības programmās,” atzīmē NATO PA Latvijas delegācijas vadītāja vietnieks.

„Piemēram, šī brīža ekonomiskā krīze paaugstina nabadzības līmeni arī pašās Ziemeļatlantijas līguma organizācijas dalībvalstīs un rada dažādus papildu riskus, kuru rezultātā cieš arī demokrātija, tiesiskums un drošība. Šie visi jautājumi ir cieši saistīti,” atzīst Dz.Rasnačs, kurš darbojas NATO PA Ekonomikas un drošības komitejā.

Rīgas sesijas laikā NATO un asociēto valstu parlamentāriešu uzmanības lokā būs ar ekonomisko drošību saistīti riski, ar kuriem nākotnē nāksies saskarties NATO. Sesijas dalībnieki paneļdiskusijās runās par ilgtermiņa ekonomisko pārmaiņu ietekmi uz globālo spēku samēru, globālās recesijas veicināto drošības risku pieaugumu attīstības valstīs, starptautiskās finanšu krīzes ietekmi Centrālās un Austrumeiropas valstīs, kā arī par citiem jautājumiem.

Deputāti diskutēs arī par NATO dalībvalstu enerģētisko drošību. „Cīņa par enerģētikas resursu ieguvi un tirgiem šobrīd ir viens no lielākajiem izaicinājumiem globālajai drošībai,” uzsver Dz.Rasnačs. „Kurš kontrolēs energoresursus, tas iegūs arī milzīgu ietekmi. Ja to iegūs valsts, kura neievēro demokrātijas un tiesiskuma principus, tas būs potenciāls drauds starptautiskajai drošībai,” skaidro Latvijas delegācijas vadītājas vietnieks. Viņš norāda, ka NATO PA sesijās un citos forumos NATO cenšas tuvināt tās 28 dalībvalstu viedokļus, lai aliansei būtu vienota pozīcijas šajos būtiskajos jautājumos. 

NATO PA pavasara sesija Rīgā notiks no 2010.gada 28.maija līdz 1.jūnijam starptautiskajā izstāžu centrā „Ķīpsala”.

NATO Parlamentārā Asambleja ir 1955.gadā dibināta konsultatīva starpparlamentāra organizācija, kas apvieno Ziemeļatlantijas līguma organizācijas valstu parlamentāriešus. NATO PA ir kā tilts starp NATO un tās dalībvalstu likumdevējiem, kas palīdz uzturēt parlamentu un sabiedrības atbalstu alianses politikai.

Ar plašāku informāciju par NATO PA un PA pavasara sesiju var iepazīties NATO PA 2010.gada pavasara sesijas mājaslapā: http://www.natopariga.lv/, kā arī organizācijas oficiālajā mājaslapā: http://www.nato-pa.int/.


Saeimas Preses dienests

Otrdien, 16.aprīlī
08:30  Juridiskās komisijas Krimināltiesību un sodu politikas apakškomisijas sēde
09:40  Saeimas Prezidija sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:30  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
12:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Eksporta un konkurētspējas apakškomisijas un Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas Iekšējās drošības apakškomisijas kopsēde
12:00  Juridiskās komisijas Satversmes un tiesu politikas apakškomisijas sēde
13:00  Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēde
13:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas Administratīvi teritoriālās reformas rezultātu izvērtēšanas apakškomisijas sēde
14:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas Ēnu ekonomikas apkarošanas apakškomisijas sēde
14:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un cilvēkkapitāla apakškomisijas sēde