Plāno atteikties no privātās apsūdzības kriminālprocesa

(16.03.2010.)

Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 16.martā, pauda konceptuālu atbalstu grozījumiem Kriminālprocesa likumā, ar kuriem paredzēts atteikties no privātās apsūdzības institūta, saglabājot tikai publiskās apsūdzības kriminālprocesu.  

Privātās apsūdzības process tiek pielietots gadījumos, kad tiek aizskarts personas gods, celta neslava, tostarp masu saziņas līdzeklī, kā arī nodarīts tīšs viegls miesas bojājums (izņemot ar vardarbību ģimenē saistītus gadījumus).

Lielākās problēmas praksē radušās tieši saistībā ar miesas bojājumu nodarīšanu, nespējot nošķirt, kad pārkāpums traktējams kā vardarbība ģimenē. Nereti praksē par vardarbību ģimenē publiskās apsūdzības process tiek atteikts, pamatojot, ka par to veicams privātās apsūdzības process.

Privātās apsūdzības procesā apsūdzību uztur pats cietušais, tajā nenotiek pirmstiesas process un nevar iesaistīties prokurors, tādēļ cietušajam netiek garantēta pilnvērtīga tiesiskā aizsardzība, norāda likumprojekta autori Tieslietu ministrijā.

Turklāt privātās apsūdzības procesu var uzsākt tikai tad, ja cietušais iesniedz tiesai sūdzību par konkrētu personu, kas izdarījusi noziegumu. Ja potenciālais apsūdzētais nav zināms vai privātpersonai to nav iespējams noskaidrot, cietušajam faktiski ir liegta iespēja aizstāvēt savas tiesības.

Saskaņā ar piedāvātajiem grozījumiem no 2011.gada 1.janvāra privātās apsūdzības process vairs netiks īstenots un cietušās personas savas intereses varēs aizstāvēt publiskās apsūdzības ceļā. Lai uzsāktu kriminālprocesu, būs nepieciešams cietušās personas pieteikums.

Likumprojekta autori norāda, ka tādējādi tiks nodrošināta efektīvāka cietušo personu tiesību realizācija un aizsardzība.



Saeimas Preses dienests

Trešdien, 24.aprīlī
09:00  Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas sēde
09:00  Eiropas lietu komisijas sēde
10:00  Ārlietu komisijas sēde
10:00  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēde
10:00  Juridiskās komisijas sēde
10:00  Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēde
10:00  Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēde
10:00  Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas sēde
10:00  Sociālo un darba lietu komisijas sēde
10:15  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas sēde
12:00  Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijas sēde
12:00  Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēde
12:00  Nacionālās drošības komisijas sēde
12:00  Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēde
12:15  Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētāja Riharda Kola tiksānās ar Ukrainas ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieku Latvijas Republikā V.E. Anatolii Kutsevol
14:30  Saeimas deputāta Jāņa Patmalnieka tikšanās ar Nīderlandes Karalistes ārkārtējo un pilnvaroto vēstnieci Latvijas Republikā V.E. Claudia Magdalena Njoo Pieterse
15:30  Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Mediju politikas apakškomisijas sēde