Latvijas Republikas valsts robežas likums

 

Rīgā

 

 

08.06.2009. Nr.90/TA-2243 (2008)

Saeimas Prezidijam

Nosūtām izskatīšanai Ministru kabineta sēdē atbalstīto likumprojektu "Latvijas Republikas valsts robežas likums". Likumprojektu izstrādāja Iekšlietu ministrija (atbildīgā amatpersona - Skirusa 67075663, ieva.skirusa@rs.gov.lv).

Pielikumā: 1. Likumprojekts uz 18 lp.

2. Likumprojekta anotācija uz 23 lpp.

3. Ministru kabineta 2009.gada 28.aprīļa sēdes protokola Nr.27  23.§ izraksts uz 1 lp.

 

 

Ministru prezidents,

bērnu, ģimenes un sabiedrības

integrācijas lietu ministrs V.Dombrovskis

 

 

 

 

 

 

 

Stafecka 67082931

Likumprojekts

Latvijas Republikas valsts robežas likums

I nodaļa
Vispārīgie noteikumi

1.pants. Likumā lietotie termini

Likumā ir lietoti šādi termini:

1) Latvijas Republikas valsts robeža (turpmāk – valsts robeža) – nepārtraukta un noslēgta līnija un ar šo līniju sakrītoša vertikāla virsma, kas norobežo Latvijas Republikas sauszemes un ūdeņu teritoriju, tās zemes dzīles un gaisa telpu no kaimiņvalstīm un no Latvijas Republikas ekskluzīvās ekonomiskās zonas Baltijas jūrā;

2) robežšķērsošanas vieta – vieta uz valsts sauszemes robežas vai tās tuvumā, ostas, lidostas, lidlauka, dzelzceļa stacijas teritorijas daļa vai cita vieta vai telpa, kas ir paredzēta personu ārējās robežas šķērsošanai, kā arī mantu un preču pārvietošanai pāri ārējai robežai un kur kompetentās iestādes veic pārbaudes, ja šajā likumā nav noteikts citādi;

3) pārbaudes – normatīvajos aktos noteikto pasākumu kopums, lai konstatētu ārējās robežas šķērsošanas pieļaujamību;

4) ārējā robeža – valsts robeža un robežšķērsošanas vietas saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2006.gada 15.marta Regulu Nr.562/2006, ar kuru ievieš Kopienas kodeksu par noteikumiem, kas reglamentē personu pārvietošanos pār robežām (Šengenas robežu kodekss) (turpmāk – Parlamenta un Padomes 2006.gada 15.marta regula Nr.562/2006);

5) iekšējā robeža – valsts robeža saskaņā ar Parlamenta un Padomes 2006.gada 15.marta regulu Nr.562/2006;

6) dalībvalsts – ikviena valsts, kas ir pievienojusies 1985.gada 14.jūnija Nolīgumam starp Beniluksa Ekonomikas savienības valstu valdībām, Vācijas Federatīvās Republikas valdību un Francijas Republikas valdību par pakāpenisku kontroles atcelšanu pie kopīgām robežām un piemēro tā noteikumus attiecībā uz robežkontroles atcelšanu pie iekšējām robežām;

7) trešā valsts – ikviena valsts, kas nav dalībvalsts šā likuma izpratnē;

8) Latvijas Republikas iekšējie ūdeņi (turpmāk – iekšējie ūdeņi):

a) ūdensteču (upes, strauti, kanāli) un ūdenstilpju (ezeri, dīķi, ūdenskrātuves) ūdeņi līdz valsts sauszemes robežai,

b) jebkuri citi ūdeņi, kas atrodas uz krasta pusi no bāzes līnijām;

9) Latvijas Republikas teritoriālā jūra (turpmāk – teritoriālā jūra):

a) Baltijas jūras ūdeņi 12 jūras jūdžu platumā, skaitot no bāzes līnijas, ja starptautiskajos līgumos nav noteikts citādi,

b) Baltijas jūras Rīgas jūras līča ūdeņi no bāzes līnijām līdz valsts robežai, kas noteikta saskaņā ar 1996.gada 12.jūlija Latvijas Republikas un Igaunijas Republikas līgumu par jūras robežas noteikšanu Rīgas jūras līcī, Irbes šaurumā un Baltijas jūrā;

10) bāzes līnija Baltijas jūrā – maksimālā bēguma līnija un taisnas līnijas, kas savieno konkrētās ostas pretējās pusēs izvietoto hidrotehnisko būvju vai citu būvju punktus, kuri atrodas vistālāk uz jūras pusi;

11) kompetentās iestādes – šajā likumā un citos normatīvajos aktos noteiktās valsts pārvaldes iestādes, kas veic personu, mantu un preču pārbaudes robežšķērsošanas vietās, uz valsts robežas un pierobežā.

2.pants. Likuma mērķis

Likuma mērķis ir noteikt valsts robežu, robežapsardzības sistēmu un nodrošināt valsts robežas neaizskaramību uz sauszemes, jūrā un gaisa telpā.

3.pants. Valsts robežas noteikšana

(1) Valsts robežu nosaka saskaņā ar starptautiskajiem līgumiem, ko noslēgusi Latvijas Republika.

(2) Lai nodrošinātu valsts robežas noteikšanu un atjaunošanu atbilstoši Latvijas Republikas noslēgtajiem starptautiskajiem līgumiem, izvirza Latvijas Republikas pārstāvjus darbam starpvalstu jauktajā demarkācijas komisijā (turpmāk – demarkācijas komisija), kā arī ekspertu komisijās un citās tehniskajās darba grupās demarkācijas komisijas darbības nodrošināšanai.

(3) Darbam demarkācijas komisijā, ekspertu komisijā vai citā tehniskajā darba grupā pārstāvjus izvirza, ņemot vērā normatīvajos aktos noteikto valsts pārvaldes iestāžu kompetenci.

(4) Demarkācijas komisijas un ekspertu komisijas Latvijas puses sastāvu un valsts robežas demarkācijas dokumentus apstiprina Ministru kabinets.

(5) Valsts robeža Baltijas jūrā, ja starptautiskajos līgumos nav noteikts citādi, sakrīt ar teritoriālās jūras ārējo malu, ko pieņem par atskaites punktu, izmantojot bāzes līniju. Bāzes līnijas punktu koordinātas nosaka Ministru kabinets.

4.pants. Valsts sauszemes robežas ierīkošana

(1) Valsts sauszemes robežas ierīkošana ietver tās uzmērīšanu, iezīmēšanu dabā un nostiprināšanu šajā likumā noteiktajā kārtībā.

(2) Valsts sauszemes robežas uzmērīšana ietver valsts robežlīnijas un valsts robežzīmju ģeodēzisko koordinātu noteikšanu un robežas demarkācijas karšu sastādīšanu. Valsts sauszemes robežas uzmērīšanu veic saskaņā ar Latvijas Republikas noslēgtajiem starptautiskajiem līgumiem par valsts robežas noteikšanu.

(3) Valsts sauszemes robežu iezīmē dabā un nostiprina ar robežzīmēm un citām nostiprinājuma būvēm vai elementiem (piemēram, robežgrāvjiem, stigām, žogiem) saskaņā ar Latvijas Republikas noslēgtajiem starptautiskajiem līgumiem par valsts robežas noteikšanu.

5.pants. Valsts robežas uzturēšana

(1) Lai nodrošinātu valsts sauszemes robežas saglabāšanu, kas ierīkota, pamatojoties uz Latvijas Republikas noslēgtajiem starptautiskajiem līgumiem, kā arī tās nostiprinājuma elementu (piemēram, uzstādīto robežzīmju, būvju, stigu, ierīkoto grāvju, nostiprinājumu) saglabāšanu un atbilstību minēto līgumu prasībām, organizē valsts sauszemes robežas uzturēšanu.

(2) Valsts sauszemes robežas uzturēšanas ietvaros veic valsts sauszemes robežas apskati dabā (atrašanās vietas apvidū pārbaude, salīdzināšana ar demarkācijas dokumentiem, vizuālā stāvokļa analīze, trūkumu, bojājumu vai neatbilstību konstatēšana) un nosaka turpmāko rīcību trūkumu vai bojājumu novēršanai.

(3) Atbilstoši Latvijas Republikas noslēgtajiem starptautiskajiem līgumiem organizē valsts sauszemes robežas atjaunošanu (apskatē konstatēto trūkumu vai bojājumu novēršanu), ja nepieciešams, sadarbojoties ar kaimiņvalsts attiecīgajiem pilnvarotajiem pārstāvjiem.

(4) Ja nepieciešamās valsts sauszemes robežas uzturēšanas darbības pārsniedz Latvijas Republikas kompetenci, kas noteikta starptautiskajos līgumos, normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā tiek iniciēta starpvalstu sadarbība, lai risinātu valsts robežas uzturēšanas vai atjaunošanas jautājumus.

6.pants. Robežapsardzības sistēma

(1) Robežapsardzības sistēma ir vairāku pasākumu komplekss. Šajā pasākumu kompleksā ir ietverta robežkontroles koordinācija un īstenošana pie ārējās robežas un valsts iekšienē, pasākumi pie iekšējās robežas un valsts iekšienē, lai kompensētu robežkontroles atcelšanu pie iekšējās robežas, informācijas apmaiņa, sadarbība pārrobežu organizētās noziedzības apkarošanā, kā arī draudu un risku analīze robežapsardzības jomā.

(2) Robežapsardzības sistēmu izveido, lai nodrošinātu kārtības uzturēšanu uz valsts robežas, pierobežā un robežšķērsošanas vietās, veiktu personu, mantu un preču pārbaudes robežšķērsošanas vietās, veiktu uzturēšanās kārtības pārbaudi uz valsts robežas, pierobežā un robežšķērsošanas vietās, nodrošinātu valsts robežas un tās infrastruktūras objektu neaizskaramību uz valsts robežas, pierobežā, iekšējos ūdeņos, jūras piekrastē un robežšķērsošanas vietās.

(3) Robežapsardzības sistēmu nosaka šis likums, citi normatīvie akti un Latvijas Republikai saistošie starptautiskie līgumi.

(4) Robežapsardzības sistēmas uzturēšanā atbilstoši kompetencei ir iesaistītas valsts pārvaldes iestādes un to rīcībā esošie resursi.

 

7.pants. Latvijas Republikas pilnvarotie robežas pārstāvji

Latvijas Republikai paredzēto funkciju īstenošanai, kas noteiktas saskaņā ar starptautiskajiem līgumiem, kuri noslēgti ar kaimiņvalstīm, Ministru kabinets no robežsargu vidus ieceļ Latvijas Republikas pilnvarotos robežas pārstāvjus un viņu vietniekus, ja to iecelšana ir paredzēta attiecīgajā starptautiskajā līgumā, darbam konkrētos valsts robežas posmos.

II nodaļa

Robežapsardzības sistēma

8.pants. Valsts robežas drošība

(1) Valsts robežas drošību nodrošina pasākumi, kas vērsti uz iespējamo apdraudējumu novēršanu robežkontroles jomā, pārbaužu drošu un stabilu veikšanu, robežpārbaudes un robežuzraudzības infrastruktūras funkcionēšanas nodrošināšanu. Minētie pasākumi ir konsulāro amatpersonu un Iekšlietu ministrijas specializēto atašeju (sakaru virsnieku) aktivitātes ārzemēs, valsts pārvaldes iestāžu divpusēja starptautiskā sadarbība, pilnvaroto valsts robežas pārstāvju savstarpēja sadarbība, ikdienā savstarpēji koordinēta kompetento un tiesībsargājošo iestāžu darbība uz valsts robežas un valsts iekšienē.

(2) Valsts robežas drošību nodrošina valsts robežas režīms. Gar valsts sauszemes robežu izveido pierobežu, pierobežas joslu (tikai gar ārējo sauszemes robežu) un valsts robežas joslu.

9.pants. Valsts robežas režīms

Lai nodrošinātu valsts robežas neaizskaramību uz sauszemes, jūrā un gaisa telpā, organizētu kontrolētu valsts robežas šķērsošanu un novērstu personu ārējās robežas nelikumīgu šķērsošanu, kā arī mantu un preču pārvietošanu pāri ārējai robežai ārpus noteiktajām robežšķērsošanas vietām, izveido valsts robežas režīmu. Valsts robežas režīmu veido:

1) personu valsts robežas šķērsošanas kārtība, kā arī kārtība, kādā mantas un preces pārvieto pāri valsts robežai;

2) sauszemes transportlīdzekļu un dzelzceļa transporta valsts robežas šķērsošanas kārtība;

3) gaisa kuģu valsts robežas šķērsošanas kārtība gaisa telpā;

4) kuģošanas līdzekļu valsts robežas šķērsošanas kārtība, kā arī ienākšanas un uzturēšanās kārtība teritoriālajā jūrā, iekšējos ūdeņos un ostās.

10.pants. Valsts robežas šķērsošana

(1) Valsts robežu šķērso pa sauszemi, iekšējiem ūdeņiem, jūru un gaisa telpu.

(2) Personas ārējo robežo šķērso, kā arī mantas un preces tiek pārvietotas pāri ārējai robežai pa sauszemi saskaņā ar starptautiskajiem līgumiem Ministru kabineta noteiktajās robežšķērsošanas vietās.

(3) Iekšējo robežu šķērso jebkurā vietā.

(4) Personas šķērso valsts robežu ar derīgiem ceļošanas dokumentiem un citiem dokumentiem, kuru nepieciešamība noteikta normatīvajos aktos, kas regulē personu ieceļošanas, uzturēšanās, izceļošanas vai ceļošanas tranzītā kārtību.

(5) Kārtību, kādā bērni šķērso valsts robežu, nosaka Ministru kabinets.

(6) Cilvēku meklēšanas un glābšanas operācijas laikā cilvēku meklēšanas un glābšanas operācijas vadītājs ir tiesīgs pieņemt lēmumu nogādāt izglābtās personas ārstniecības iestādē, ja tas ir pamatots ar reāliem draudiem izglābto personu dzīvībai vai veselībai, vienlaikus informējot Valsts robežsardzi par ārstniecības iestādi, uz kuru persona nogādāta, nogādāto personu skaitu un personas datiem, ja tādi ir pieejami. Valsts robežsardze organizē robežpārbaudi ārstniecības iestādē, kurā persona nogādāta.

(7) Gaisa kuģi valsts robežu šķērso normatīvajos aktos par gaisa telpas izmantošanu noteiktajā kārtībā.

(8) Kuģošanas līdzekļi šķērso valsts robežu, kas noteikta Baltijas jūrā un Baltijas jūras Rīgas jūras līcī, jebkurā vietā, ja nav noteikts citādi.

(9) Ārvalsts kuģošanas līdzekļiem ir tiesības šķērsot valsts robežu un ienākt teritoriālajā jūrā, ievērojot miermīlīgas caurbraukšanas principu atbilstoši 1982.gada 10.decembra ANO Jūras tiesību konvencijai.

(10) Ārējo robežu robežšķērsošanas vietās šķērso rindas kārtībā. Šķērsot ārējo robežu robežšķērsošanas vietās ārpus kārtas drīkst šādas personas:

1) cietušās vai saslimušās personas, kurām ir nepieciešama neatliekamā medicīniskā palīdzība vai kuras pavada ārstniecības personas;

2) personas ar diplomātiskajām, Eiropas Komisijas vai Apvienoto Nāciju Organizācijas pasēm;

3) kājāmgājēji, izņemot robežšķērsošanas vietas, kas izveidotas ostās un lidostās;

4) personas, kuras šķērso valsts robežu ar regulāro starptautisko maršrutu autobusiem, operatīvajiem transportlīdzekļiem, transportlīdzekļiem ar diplomātiskajiem reģistrācijas numuriem, zirgu pajūgiem vai velotransportu;

5) valsts un pašvaldību iestāžu oficiālās delegācijas, kā arī bērnu un tūristu organizētās grupas, vismaz 24 stundas pirms plānotās ārējās robežas šķērsošanas rakstiski informējot Valsts robežsardzi par ārējās robežas šķērsošanai plānoto robežšķērsošanas vietu, laiku un iesniedzot personu sarakstu, kurā norāda robežu šķērsojošās personas vārdu, uzvārdu, personas kodu, ceļošanas dokumenta veidu un numuru;

6) personas ar transportlīdzekļiem, kas saskaņā ar Latvijas Republikai saistošo 1970.gada 1.septembra Nolīgumu par ātri bojājošos pārtikas produktu starptautiskajiem pārvadājumiem un par speciālām iekārtām, kas izmantojamas šajos pārvadājumos (ATP), pārvadā ātri bojājošās, kā arī citas kravas, kuru īpašību dēļ ārpus kārtas nepieciešams šķērsot ārējo robežu. Ārpus kārtas transportējamo preču sarakstu nosaka Ministru kabinets;

7) cilvēku meklēšanas un glābšanas operāciju laikā izglābtās personas;

8) citas personas gadījumos, kas paredzēti starptautiskajos līgumos;

9) citas personas izņēmuma gadījumos ar Valsts robežsardzes priekšnieka vai viņa pilnvarotas personas atļauju, ja tas atbilst starptautiskajām tiesību normām, Latvijas valsts interesēm vai ir saistīts ar nepārvaramu varu vai humānisma apsvērumiem.

(11) Valsts robežsardze atļauj personām šķērsot ārējo robežu autoceļu robežšķērsošanas vietās, pārvietot preces un mantas pāri ārējai robežai autoceļu robežšķērsošanas vietās pēc tam, kad ir saņemta informācija par to, ka kompetentās iestādes ir pabeigušas pārbaudi.

11.pants. Ārējās robežas šķērsošanas nosacījumi kuģošanas līdzekļiem

(1) Kuģošanas līdzekļiem, kas šķērso ārējo robežu, lai ienāktu Latvijas Republikas ostā, jāierodas ostā, kurā ir robežšķērsošanas vieta, izņemot gadījumus, kas paredzēti Parlamenta un Padomes 2006.gada 15.marta regulas Nr.562/2006 VI pielikuma 3.2.5., 3.2.6. un 3.2.8.punktā.

(2) Kuģošanas līdzekļi pēc ārējās robežas šķērsošanas ceļā uz robežšķērsošanas vietu un atpakaļ ievēro miermīlīgas caurbraukšanas principu atbilstoši 1982.gada 10.decembra ANO Jūras tiesību konvencijai.

(3) Kārtību, kādā ārvalstu karakuģi ienāk un uzturas teritoriālajā jūrā, iekšējos ūdeņos un ostās, kā arī iziet no tiem, nosaka Ministru kabinets.

(4) Latvijas Republikas karakuģi un to apkalpes locekļi nav pakļauti robežpārbaudei, un uz tiem nav attiecināmi šajā pantā minētie nosacījumi. Ja uz Latvijas Republikas karakuģa, tam izejot no Latvijas Republikas ostas vai ienākot tajā, atrodas personas, kas nav Latvijas Republikas Nacionālo bruņoto spēku personāls un kurām nepieciešams veikt robežpārbaudi, Latvijas Republikas Nacionālo bruņotie spēki informē Valsts robežsardzi par robežpārbaudes nepieciešamību un saskaņo tās vietu un laiku.

12.pants. Lidojumi starp dalībvalstīm un trešajām valstīm

(1) Ja gaisa kuģis veic lidojumu starp dalībvalsti un trešo valsti, tad gaisa kuģa izlidošana no Latvijas Republikas un nosēšanās pēc ielidošanas Latvijas Republikā ir atļauta tikai starptautiskajiem lidojumiem paredzētajās lidostās un lidlaukos, kuros ir robežšķērsošanas vietas. Kārtību, kādā planieriem, helikopteriem, dirižabļiem, ultravieglajiem un maza lidojuma rādiusa gaisa kuģiem, kas veic lidojumu starp dalībvalsti un trešo valsti, veic pārbaudes, lai konstatētu valsts robežas šķērsošanas faktu, un šo pārbaužu veikšanas vietas nosaka Ministru kabinets.

(2) Ja tiek veikta piespiedu nosēšanās (avārija), gaisa kuģiem ir atļauts nosēsties lidostās un lidlaukos, kuros nav robežšķērsošanas vietu, vai citās vietās, kas piemērotas, lai veiktu nosēšanos. Valsts robežas šķērsošanas fakta konstatēšanai nepieciešamās pārbaudes organizē gaisa kuģa nosēšanās vietā.

(3) Ja tiek veikta piespiedu nosēdināšana, gaisa kuģi ir atļauts nosēdināt lidostā vai lidlaukā, kurā nav robežšķērsošanas vietas, vai citās nosēdināšanai piemērotās vietās. Valsts robežas šķērsošanas fakta konstatēšanai nepieciešamās pārbaudes organizē gaisa kuģa nosēdināšanas vietā.

(4) Latvijas Republikas militārās aviācijas gaisa kuģi un to apkalpes locekļi nav pakļauti robežpārbaudei, un uz tiem nav attiecināmi šajā pantā minētie nosacījumi. Ja uz Latvijas Republikas militārās aviācijas gaisa kuģa, tam paceļoties vai nosēžoties Latvijas Republikā, atrodas personas, kas nav Latvijas Republikas Nacionālo bruņoto spēku personāls un kurām nepieciešams veikt robežpārbaudi, Latvijas Republikas Nacionālie bruņotie spēki informē Valsts robežsardzi par robežpārbaudes nepieciešamību un saskaņo tās vietu un laiku.

III nodaļa

Valsts robežas joslas, pierobežas joslas un pierobežas režīms

13.pants. Valsts robežas joslas noteikšana

(1) Lai iezīmētu valsts sauszemes robežas atrašanos dabā visā tās garumā, kā arī lai radītu robežapsardzības sistēmas pastāvēšanai nepieciešamos apstākļus pie ārējās robežas, Ministru kabinets nosaka noteikta platuma valsts robežas joslu. Valsts robežas joslas platums nedrīkst būt šaurāks par Latvijas Republikas noslēgtajos starptautiskajos līgumos noteikto valsts robežas joslas platumu.

(2) Ja valsts robeža noteikta pa upes (izņemot publiskās upes), strauta vai kanāla vidu, valsts robežas josla nosakāma no ūdensteces krotes vai krasta līnijas. Zemes un ūdens virsmas platība starp ūdensteces krotes vai krasta līniju un valsts robežu papildus iekļaujama valsts robežas joslā.

(3) Valsts robežas joslas uzmērīšanu un iezīmēšanu apvidū veic valsts sauszemes robežas ierīkošanas ietvaros, paredzot valsts robežas joslas platumam noteikto attālumu no ierīkotās valsts sauszemes robežas līnijas vai šā panta otrajā daļā noteiktajā gadījumā – no krotes vai krasta līnijas.

(4) Valsts robežas josla ir valsts īpašums.

(5) Valsts robežas joslā, kas noteikta gar ārējo robežu, ir spēkā valsts robežas joslas režīms.

14.pants. Valsts robežas joslas režīms

Personu uzturēšanās valsts robežas joslā ir aizliegta, izņemot, ja tā ir saistīta ar:

1) robežuzraudzību;

2) valsts sauszemes robežas, tās nostiprinājuma elementu un valsts robežas joslas uzturēšanas un atjaunošanas darbiem, saskaņojot tos ar Valsts robežsardzi;

3) valsts robežu šķērsojošo komunikāciju (piemēram, cauruļvadu, sakaru līniju, elektrolīniju), autoceļu un dzelzceļu uzturēšanas darbiem, saskaņojot tos ar Valsts robežsardzi;

4) ģeodēzijas un kartogrāfijas darbu izpildi, saskaņojot tos ar Valsts robežsardzi;

5) katastrofu seku likvidācijas darbiem, informējot par to Valsts robežsardzi.

15.pants. Pierobežas joslas noteikšana

(1) Lai nodrošinātu Latvijas Republikas teritorijas apsardzībai un robežapsardzības sistēmas pastāvēšanai nepieciešamos apstākļus, kā arī robežuzraudzību ārējai sauszemes robežai piegulošajā teritorijā, Ministru kabinets nosaka pierobežas joslu, ne platāku par diviem kilometriem, sākot no valsts robežas.

(2) Pierobežas joslas sastāvdaļa ir valsts robežas josla.

16.pants. Pierobežas joslas režīms

(1) Latvijas pilsonis un Latvijas nepilsonis, kas nav deklarējis dzīvesvietu attiecīgajā pagastā vai pilsētā, kurā ir noteikta pierobežas josla, uzturoties pierobežas joslā, pēc Valsts robežsardzes amatpersonas pieprasījuma uzrāda:

1) personu apliecinošu dokumentu un speciālo caurlaidi, kas nepieciešama, lai uzturētos pierobežas joslā, izņemot šā likuma 18.panta pirmajā daļā minētos gadījumus, – ja persona sasniegusi normatīvajos aktos noteikto vecumu, kad personu apliecinošā dokumenta saņemšana ir obligāta;

2) valsts pārvaldes iestādes amatpersonas (darbinieka) dienesta (darba) apliecību – ja persona pilda dienesta pienākumus pierobežas joslā un nepārprotami apliecinājusi savu statusu ar formas tērpu, dienesta žetonu, dienesta atšķirības zīmi vai citā veidā.

(2) Pierobežas joslā ir aizliegts izvietot brīvības atņemšanas iestādes un psihiatriskā profila ārstniecības iestādes.

(3) Publiskos pasākumus pierobežas joslā organizē saskaņā ar publisku izklaides un svētku pasākumu organizēšanas kārtību reglamentējošajiem normatīvajiem aktiem.

(4) Medības pierobežas joslā organizē saskaņā ar medību organizēšanas kārtību reglamentējošajiem normatīvajiem aktiem.

(5) Komercdarbību pierobežas joslā veic saskaņā ar komercdarbību regulējošajiem normatīvajiem aktiem.

(6) Plānotos šaušanas, spridzināšanas vai pirotehniskos darbus pierobežas joslā to organizatori rakstiski saskaņo ar attiecīgo Valsts robežsardzes teritoriālo struktūrvienību vismaz divas nedēļas pirms šo darbu uzsākšanas. Saskaņošana ar Valsts robežsardzi neatbrīvo no pienākuma saņemt atļauju minēto darbību veikšanai citos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

(7) Pierobežas joslā aizliegta tādu būvju, iežogojumu, uzbērumu, grāvju, sakaru un telekomunikāciju torņu vai citu veidu objektu izveidošana, kā arī meliorācijas un irigācijas darbi, kas traucē robežuzraudzību, robežkontrolē iesaistīto kompetento iestāžu amatpersonu un transportlīdzekļu pārvietošanos, veicot robežuzraudzību, valsts robežas uzturēšanu vai piekļūšanu robežkontroles objektiem.

(8) Lai nepieļautu nelikumīgu ārējās robežas šķērsošanu, Valsts robežsardze pierobežas joslā var slēgt lauku vai meža ceļus, stigas, pārejas vietas un tiltus, kas iet pāri ārējai robežai, vai izveidot uz tiem šķēršļus un uzstādīt informatīvas zīmes, informējot par to vietējo pašvaldību un zemes īpašniekus.

17.pants. Kuģošanas līdzekļu un transportlīdzekļu izmantošana, zveja, makšķerēšana, peldēšanās un citas darbības iekšējos ūdeņos, pa kuriem noteikta ārējā robeža

(1) Kuģošanas līdzekļu un transportlīdzekļu izmantošana, zveja, makšķerēšana, peldēšanās un citas darbības iekšējos ūdeņos, pa kuriem noteikta ārējā sauszemes robeža, atļautas tikai laikposmā no saullēkta līdz saulrietam.

(2) Iekšējos ūdeņos, pa kuriem noteikta ārējā sauszemes robeža, atļauta tikai tādu kuģošanas līdzekļu un transportlīdzekļu izmantošana, kas ir reģistrēti:

1) valsts reģistros normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā;

2) Valsts robežsardzē (kuģošanas līdzekļi un transportlīdzekļi, kas nav pakļauti obligātai reģistrācijai valsts reģistros).

(3) Kārtību, kādā Valsts robežsardze reģistrē kuģošanas līdzekļus un transportlīdzekļus, kurus izmanto iekšējos ūdeņos, pa kuriem noteikta ārējā sauszemes robeža, nosaka Ministru kabinets. Kuģošanas līdzekļa vai transportlīdzekļa reģistrācija Valsts robežsardzē neatbrīvo no pienākuma reģistrēt kuģošanas līdzekli vai transportlīdzekli citos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

18.pants. Speciālās caurlaides

(1) Personai no 15 gadu vecuma, uzturoties pierobežas joslā, nepieciešama Valsts robežsardzes izsniegta speciālā caurlaide, izņemot, ja:

1) persona ir deklarējusi dzīvesvietu attiecīgajā pagastā vai pilsētā, kurā ir noteikta pierobežas josla;

2) persona pārvietojas pa valsts autoceļu, kas šķērso pierobežas joslu;

3) valsts pārvaldes iestādes amatpersona (darbinieks) pilda dienesta (amata) pienākumus pierobežas joslā un šī amatpersona (darbinieks) var uzrādīt dienesta apliecību, ja tā ir paredzēta saskaņā ar attiecīgās iestādes darbību reglamentējošajiem normatīvajiem aktiem.

(2) Valsts robežsardze personām izsniedz šādas speciālās caurlaides:

1) pastāvīgās caurlaides;

2) terminētās caurlaides.

(3) Pastāvīgo caurlaidi izsniedz personai, kura ir deklarējusi dzīvesvietu pagastā vai pilsētā, kas atrodas pierobežas joslā, vai kurai pierobežas joslā pieder nekustamais īpašums.

(4) Terminēto caurlaidi izsniedz personai, kura vēlas uzturēties pierobežas joslā.

(5) Valsts robežsardzes amatpersona, kura ir tiesīga pieņemt lēmumu par speciālās caurlaides izsniegšanu, ir tiesīga atteikt terminētās caurlaides izsniegšanu vai anulēt jau izsniegto terminēto caurlaidi šādos gadījumos:

1) attiecīgajā pierobežas joslas teritorijā vai kaimiņvalsts teritorijā, kas piegulst ārējai robežai, ir noteikta pastiprināta robežkontrole;

2) attiecīgajā pierobežas joslas teritorijā vai kaimiņvalsts teritorijā, kas piegulst ārējai robežai, ir izsludināta ārkārtas situācija;

3) persona atzīta par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, kas ir saistīts ar kontrabandu, narkotiskajām vielām, ieročiem, radioaktīvajām vielām, kā arī ar valsts robežas nelikumīgu šķērsošanu vai valsts robežas režīma pārkāpšanu.

(6) Speciālo caurlaižu izsniegšanas un anulēšanas kārtību un to paraugus nosaka Ministru kabinets.

19.pants. Pierobežas noteikšana

(1) Tādu apstākļu radīšanai, kas vērsti pret personu nelikumīgu ārējās robežas šķērsošanu jebkurā veidā un ar jebkuriem līdzekļiem, kā arī pret personu rīcībā esošo mantu un preču nelikumīgu pārvietošanu pāri ārējai robežai ārpus robežšķērsošanas vietām, kā arī lai nodrošinātu pasākumu ieviešanu, kas kompensē robežkontroles atcelšanu pie iekšējām robežām, un pārrobežu sadarbības organizēšanu noziedzības apkarošanā pie iekšējām robežām, Ministru kabinets gar ārējo sauszemes robežu nosaka pierobežu, ne šaurāku par 30 kilometriem, bet gar iekšējo sauszemes robežu nosaka pierobežu, ne šaurāku par 15 kilometriem, sākot no valsts robežas.

(2) Pierobežas sastāvdaļa ir pierobežas josla un valsts robežas josla.

20.pants. Pierobežas režīms

(1) Ārzemniekam, uzturoties pierobežā, ir pienākums pēc Valsts robežsardzes amatpersonas pieprasījuma apliecināt personas identitāti un uzrādīt derīgu ceļošanas dokumentu, kā arī dokumentu (dokumentus), kas apliecina ārzemnieka uzturēšanās statusu Latvijas Republikā.

(2) Par plānotiem Nacionālo bruņoto spēku vienību vai tiesībaizsardzības ies tāžu vienību manevriem vai mācībām, kurās paredzēts izmantot ieročus, militāro vai citu veidu speciālo tehniku vai kuģošanas līdzekļus, pierobežā, kas noteikta gar ārējo sauszemes robežu, minēto manevru vai mācību organizators rakstiski informē Valsts robežsardzi vismaz divas nedēļas pirms šo manevru vai mācību uzsākšanas.

(3) Valsts robežsardze ir tiesīga aizliegt vai pārtraukt šā panta otrajā daļā minētos manevrus vai mācības, ja:

1) attiecīgajā pierobežas joslas teritorijā vai kaimiņvalsts teritorijā, kas piegulst ārējai robežai, ir noteikta pastiprināta robežkontrole;

2) attiecīgajā pierobežas joslas teritorijā vai kaimiņvalsts teritorijā, kas piegulst ārējai robežai, ir izsludināta ārkārtas situācija.

 

21.pants. Pierobežas, pierobežas joslas un valsts robežas joslas iezīmēšana

Pierobežu, pierobežas joslu un valsts robežas joslu dabā iezīmē ar norādījuma zīmēm un informatīvām norādēm. Norādījuma zīmju un informatīvo norāžu paraugus un uzstādīšanas kārtību nosaka Ministru kabinets.

IV nodaļa
Robežkontroles organizēšana robežšķērsošanas vietās un uz valsts robežas

22.pants. Pārbaudes robežšķērsošanas vietā

(1) Personas, kas šķērso ārējo robežu, lai ieceļotu Latvijas Republikas teritorijā vai izceļotu no tās, kā arī mantas un preces, kuras pārvieto pāri ārējai robežai pa sauszemi, ar gaisa kuģi vai kuģošanas līdzekli, lai ievestu Latvijas Republikas teritorijā vai izvestu no tās, ir pakļautas pārbaudēm Ministru kabineta noteiktajās robežšķērsošanas vietās, lai apstiprinātu ārējās robežas šķērsošanas faktu un uzturēšanās likumību, kā arī mantu un preču ievešanas vai izvešanas likumību Latvijas Republikā.

(2) Šā panta pirmajā daļā minētie nosacījumi nav attiecināmi uz personām, kas ieceļo Latvijas Republikā un izceļo no tās, šā ceļojuma laikā uzturoties tikai saskaņā ar 1944.gada 7.decembra Konvencijas par starptautisko civilo aviāciju nosacījumiem Latvijas Republikas teritorijā izveidotajā starptautiskās lidostas tranzīta zonā. Minētais nosacījums neierobežo kompetento iestāžu tiesības veikt nepieciešamās pārbaudes, kas ir pamatotas ar valsts drošību un ar nelikumīgas imigrācijas saistītu draudu analīzi.

(3) Robežkontrolē iesaistītās kompetentās iestādes robežšķērsošanas vietā veic nepieciešamās pārbaudes, lai konstatētu šajā likumā un citos normatīvajos aktos noteikto personu ārējās robežas šķērsošanas, kā arī mantu, preču un kuģošanas līdzekļu pārvietošanas pāri ārējai robežai nosacījumu izpildi. Gaisa kuģu pārbaudi veic gadījumos, kas ir pamatoti ar valsts drošību un nelikumīgas imigrācijas saistītu draudu analīzi.

(4) Pārbaudes robežšķērsošanas vietā veido robežpārbaude, ko veic Valsts robežsardzes amatpersonas, muitas kontrole, ko veic muitas iestādes amatpersonas, un radiometriskā kontrole, ko veic normatīvajos aktos noteiktas valsts pārvaldes iestādes. Ministru kabineta noteiktajās robežšķērsošanas vietās Pārtikas un veterinārais dienests, ja nepieciešams, veic veterināro, fitosanitāro, pārtikas nekaitīguma, nepārtikas preču drošuma, kvalitātes un klasifikācijas kontroli.

(5) Pārbaudes laikā kompetento iestāžu amatpersonas drīkst ierobežot, bet, ja nepieciešams, arī aizliegt personu izkāpšanu no transportlīdzekļa, gaisa kuģa vai kuģošanas līdzekļa un iekāpšanu tajā, kā arī drīkst pieprasīt personām izkāpt no transportlīdzekļa, gaisa kuģa vai kuģošanas līdzekļa.

(6) Savu funkciju un uzdevumu nodrošināšanai kompetentās iestādes slēdz vienošanos par pārbaužu veikšanas vietu un kārtību robežšķērsošanas vietas teritorijā.

(7) Robežpārbaudei nepieciešamās iekārtas un tehnisko aprīkojumu nosaka Ministru kabinets.

(8) Formalitātes, kas saistītas ar kuģošanas līdzekļu ieiešanu ostā un iziešanu no tās, nosaka Ministru kabinets.

(9) Robežšķērsošanas vietas uz ārējās robežas, kur muitas kontroli veic muitas iestādes amatpersonas, nosaka Ministru kabinets.

(10) Robežšķērsošanas vietā, kur pastāvīgi netiek veikta muitas kontrole, atbilstoši Padomes 1983.gada 28.marta Regulai Nr.918/83, ar kuru izveido Kopienas sistēmu atbrīvojumiem no muitas nodokļiem, personu personīgo mantu un preču muitas kontroli veic Valsts robežsardze.

23.pants. Kompetento iestāžu nodrošināšana ar pārbaužu veikšanai piemērotām vietām vai telpām

Ostās, lidostās un lidlaukos, kuros ir izveidotas robežšķērsošanas vietas, ostas pārvalde, lidostas vai lidlauka īpašnieks vai ekspluatants bez atlīdzības nodrošina kompetentās iestādes ar pārbaužu veikšanai piemērotām vietām vai telpām.

24.pants. Vietējā pierobežas satiksme

(1) Ministru kabinets nosaka robežšķērsošanas vietas, kurās ārējo robežu šķērso, pamatojoties uz Latvijas Republikas un kaimiņvalsts starptautiskajā līgumā noteikto īpašo ārējās robežas šķērsošanas kārtību (turpmāk – vietējā pierobežas satiksme).

(2) Robežšķērsošanas vietās, kas ir paredzētas tikai vietējai pierobežas satiksmei, pārbaudes veic Valsts robežsardze.

25.pants. Kustības organizēšana robežšķērsošanas vietā

(1) Robežšķērsošanas vietas apzīmē ar norādījuma zīmēm un, ja nepieciešams, iežogo. Iekļūšana robežšķērsošanas vietā un izkļūšana no tās ir atļauta tikai pa ceļiem un ejām, kas paredzētas šim nolūkam un ir apzīmētas ar informatīvām norādēm.

(2) Personu un transportlīdzekļu kustība, mantu un preču pārvietošana robežšķērsošanas vietā notiek, ievērojot informatīvās norādes, kā arī robežšķērsošanas vietā esošo informāciju un kompetento iestāžu amatpersonu norādījumus.

(3) Ostās, lidostās un lidlaukos, kuros ir robežšķērsošanas vietas, izveido ejas divām savstarpēji norobežotām pasažieru plūsmām. Pa pirmo eju novirza personas, kas ir pakļautas pārbaudēm. Pa otro eju novirza personas, kas nešķērso valsts robežu vai kuras saskaņā ar starptautiskajiem līgumiem nav pakļautas pārbaudēm.

26.pants. Robežšķērsošanas vietas režīms

(1) Robežšķērsošanas vietās ir spēkā robežšķērsošanas vietas režīms, kas nosaka kārtību, kādā robežšķērsošanas vietās drīkst uzturēties un pārvietoties personas, kā arī kārtību, kādā kompetentās iestādes veic darbības, kas saistītas ar personu ārējās robežas šķērsošanu, kā arī mantu un preču pārvietošanu pāri ārējai robežai.

(2) Robežšķērsošanas vietas režīms ir attiecināms uz jūras ostas, lidostas, lidlauka vai dzelzceļa stacijas teritorijas daļu, kur veic robežpārbaudi, bet robežšķērsošanas vietās, kas ir izveidotas uz autoceļiem, uz visu robežšķērsošanas vietas teritoriju.

(3) Robežšķērsošanas vietas režīmu nosaka atbilstoši robežšķērsošanas vietas veidam. Atkarībā no robežšķērsošanas vietas ēkas, būves un teritorijas funkcionālās nozīmes robežšķērsošanas vietas režīms iedalāms šādi:

1) robežpārbaudes zonas režīms;

2) robežšķērsošanas vietas slēgtās teritorijas režīms;

3) robežšķēršošanas vietas atvērtās teritorijas režīms.

(4) Robežšķērsošanas vietas režīmu nodrošina robežkontrolē iesaistītās kompetentās iestādes, bet robežšķērsošanas vietas režīma nodrošināšanas kontroli robežšķērsošanas vietā organizē Valsts robežsardze.

(5) Robežšķērsošanas vietas režīma īpatnības atbilstoši robežšķērsošanas vietas ēkas, būves un teritorijas funkcionālajai nozīmei, kā arī kārtību, kādā veicamas nepieciešamās darbības robežšķērsošanas vietā, kas saistītas ar personu ārējās robežas šķērsošanu, kā arī mantu un preču pārvietošanu pāri ārējai robežai, nosaka Ministru kabinets.

27.pants. Personu tiesības un pienākumi, kā arī aizliegumi personām robežšķērsošanas vietā

(1) Personai robežšķērsošanas vietā ir tiesības saņemt šādu informāciju:

1) pārbaudi veicošās amatpersonas vārds, uzvārds un amats;

2) pārbaudes secība un kārtība.

(2) Personai, uzturoties robežšķērsošanas vietas teritorijā, ir pienākums:

1) uzturēties robežšķērsošanas vietā ar personu apliecinošu dokumentu vai citu robežšķērsošanas vietas režīmu regulējošajos normatīvajos aktos noteiktu dokumentu, kas nepieciešams, lai uzturētos robežšķērsošanas vietā, izņemot robežšķērsošanas vietas ostās, lidostās un dzelzceļa stacijās;

2) pēc kompetento iestāžu amatpersonu pieprasījuma uzrādīt pārbaudei personu apliecinošu dokumentu, kā arī citos robežšķērsošanas vietas režīmu regulējošajos normatīvajos aktos noteiktos dokumentus, kas nepieciešami, lai uzturētos robežšķērsošanas vietā;

3) pēc kompetento iestāžu amatpersonu pieprasījuma uzrādīt pārbaudei transportlīdzekļus, kuģošanas līdzekļus, gaisa kuģus, mantas un preces, kas atrodas viņu valdījumā, un to pavaddokumentus, ja to nosaka normatīvie akti;

4) pēc kompetento iestāžu amatpersonu pieprasījuma sniegt mutiskus un rakstiskus paskaidrojumus par darbību robežšķērsošanas vietā;

5) informēt kompetento iestāžu amatpersonas par nepieciešamību ievest teritorijā, kurā noteikts robežšķērsošanas vietas režīms, ieročus, munīciju, speciālos līdzekļus, sprāgstvielas, narkotiskās vai psihotropās vielas, radioaktīvās vielas, citus priekšmetus vai vielas, kuru pārvadāšanai nepieciešama īpaša atļauja;

6) informēt kompetento iestāžu amatpersonas par nepieciešamību veikt robežšķērsošanas vietā jebkāda veida darbību, kas var ietekmēt pārbaudes robežšķērsošanas vietā;

7) pārvietoties robežšķērsošanas vietā, ievērojot ceļazīmes un informatīvās norādes, kā arī kompetento iestāžu amatpersonu norādījumus;

8) izpildīt citas kompetento iestāžu amatpersonu likumīgās prasības.

(3) Personai, kas ierodas robežšķērsošanas vietā, lai šķērsotu ārējo robežu, pārbaudes laikā ir šādi pienākumi:

1) atbildēt uz kompetento iestāžu amatpersonu jautājumiem par sevi, brauciena mērķi un citiem apstākļiem, kas var apliecināt ārējās robežas šķērsošanas nosacījumu izpildi;

2) pēc kompetento iestāžu amatpersonu pieprasījuma uzrādīt pārbaudei derīgus ceļošanas dokumentus un citus dokumentus, kuru nepieciešamība noteikta normatīvajos aktos, kas regulē personu ieceļošanas, uzturēšanās, izceļošanas un ceļošanas tranzītā kārtību;

3) pēc kompetento iestāžu amatpersonu pieprasījuma uzrādīt pārbaudei transportlīdzekļus, kuģošanas līdzekļus, gaisa kuģus, mantas un preces, kas atrodas personas valdījumā, un to pavaddokumentus, ja to nosaka normatīvie akti;

4) informēt kompetento iestāžu amatpersonas par personas rīcībā esošajiem (arī transportlīdzeklī) ieročiem, munīciju, speciālajiem līdzekļiem, sprāgstvielām, narkotiskajām vai psihotropajām vielām, radioaktīvajām vielām vai citiem priekšmetiem vai vielām, kuru pārvadāšanai nepieciešama īpaša atļauja;

5) izpildīt citas kompetento iestāžu amatpersonu likumīgās prasības.

(4) Personai robežšķērsošanas vietā aizliegts:

1) veikt jebkāda veida darbības, kas var traucēt kompetento iestāžu amatpersonu dienesta pienākumu izpildi;

2) bez kompetentās iestādes amatpersonas atļaujas ienākt un uzturēties kompetento iestāžu dienesta telpās;

3) smēķēt ārpus speciāli noteiktām un apzīmētām vietām.

28.pants. Robežkontroles pagaidu atjaunošana uz iekšējās robežas

(1) Lēmumu par robežkontroles pagaidu atjaunošanu uz iekšējās robežas, robežkontroles pagaidu atjaunošanas termiņa pagarināšanu vai robežkontroles pagaidu atjaunošanas atcelšanu, ievērojot Parlamenta un Padomes 2006.gada 15.marta regulas Nr.562/2006 nosacījumus, pieņem Ministru kabinets.

(2) Īpaši steidzamos un pamatotos gadījumos lēmumu par robežkontroles pagaidu atjaunošanu uz iekšējās robežas pieņem iekšlietu ministrs, par pieņemto lēmumu nekavējoties informējot Ministru kabinetu.

(3) Lēmumā par robežkontroles pagaidu atjaunošanu uz iekšējās robežas norāda:

1) robežkontroles atjaunošanas iemeslus;

2) robežkontroles atjaunošanas vietas;

3) robežkontroles apjomu;

4) robežkontroles ieviešanas datumu un plānoto ilgumu.

(4) Ja tiek veikta robežkontroles pagaidu atjaunošana uz iekšējās robežas, uz robežkontroles atjaunošanas vietām neattiecina robežšķērsošanas vietas režīmu.

(5) Ar robežkontroles pagaidu atjaunošanu uz iekšējās robežas saistītās konsultācijas, informācijas sniegšanu un citus organizatoriskos pasākumus organizē un vada Iekšlietu ministrija.

29.pants. Tehnisko iekārtu izmantošana robežkontrolē

(1) Valsts robežsardze savu funkciju nodrošināšanai uzstāda un izmanto elektronisko sakaru tehniskās iekārtas, sensortehniskās iekārtas, video, foto un skaņas informācijas fiksēšanas tehniskās iekārtas, kā arī apstrādā, glabā un izmanto ar minētajām iekārtām iegūto informāciju.

(2) Ministru kabinets nosaka kārtību, kādā apstrādā, glabā un izmanto informāciju, kas iegūta, izmantojot Valsts robežsardzes elektronisko sakaru tehniskās iekārtas un video, foto un skaņas informācijas fiksēšanas tehniskās iekārtas.

30.pants. Citu Eiropas Savienības dalībvalstu amatpersonu iesaistīšana robežkontrolē

Ja nepieciešams, ievērojot Eiropas Savienības tiesību aktu, starptautisko līgumu un Latvijas Republikas normatīvo aktu prasības, robežkontroles īstenošanā uz valsts robežas un robežšķērsošanas vietās var iesaistīt citu Eiropas Savienības dalībvalstu amatpersonas.

V nodaļa

Latvijas Republikas valsts pārvaldes iestāžu un citu institūciju pilnvaras

31.pants. Latvijas Republikas valsts pārvaldes iestāžu pilnvaras valsts robežas noteikšanā, ierīkošanā un uzturēšanā

(1) Ārlietu ministrija:

1) pamatojoties uz Saeimas vai Ministru kabineta lēmumu, risina starpvalstu sarunas par valsts robežas noteikšanu vai atjaunošanu un valsts robežas režīma noteikšanu;

2) organizē un vada demarkācijas komisijas valsts robežas noteikšanas un atjaunošanas ietvaros;

3) regulē robežincidentus, kurus nav noregulējuši Latvijas Republikas pilnvarotie robežas pārstāvji.

(2) Aizsardzības ministrija:

1) atbilstoši kompetencei regulē ar valsts gaisa telpas režīma pārkāpšanu saistītos incidentus;

2) nodrošina valsts robežas uzmērīšanu – valsts robežlīnijas un valsts robežzīmju ģeodēzisko koordinātu noteikšanu un valsts demarkācijas karšu sastādīšanu.

(3) Iekšlietu ministrija:

1) organizē un nodrošina valsts sauszemes robežas iezīmēšanu dabā un nostiprināšanu, valsts robežas joslas, pierobežas joslas un pierobežas ierīkošanu, kā arī plāno un nodrošina valsts sauszemes robežas uzturēšanu atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kompetencei;

2) nodrošina dokumentu sagatavošanu saistībā ar privāto zemes īpašumu atsavināšanu šajā likumā noteiktajos gadījumos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā;

3) atbilstoši kompetencei risina jautājumus par valsts robežas režīma ieviešanu;

4) atbilstoši kompetencei regulē ar valsts robežas režīma pārkāpšanu saistītos incidentus.

32.pants. Latvijas Republikas valsts pārvaldes iestāžu sadarbība

Latvijas Republikas valsts pārvaldes iestāžu sadarbības kārtību valsts robežas drošības jautājumos nosaka Ministru kabinets.

33.pants. Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēku tiesības robežapsardzības sistēmas nodrošināšanā

Lai nodrošinātu Latvijas Republikas gaisa telpas suverenitāti un neaizskaramību, Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēkiem ir tiesības:

1) iesaistīt kompetentās iestādes, citas valsts un Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) institūcijas situācijas noskaidrošanā un gaisa kuģu identificēšanā valsts gaisa telpā;

2) aizliegt vai ierobežot gaisa kuģu lidojumus atsevišķos valsts gaisa telpas rajonos, ja rodas draudi valsts robežas nelikumīgai šķērsošanai pa gaisa telpu;

3) pieprasīt valsts robežu nelikumīgi šķērsojošā gaisa kuģa apkalpei, lai gaisa kuģis nosēžas Latvijas Republikas teritorijā valsts robežas nelikumīgās šķērsošanas apstākļu un iemeslu noskaidrošanai;

4) veikt valsts robežu nelikumīgi šķērsojošo gaisa kuģu pārtveršanu, novirzīšanu uz valsti, no kuras gaisa kuģis ielidojis, pavadīšanu vai piespiedu nosēdināšanu.

34.pants. Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) tiesības robežapsardzības sistēmas nodrošināšanā

Latvijas Republikas gaisa telpas suverenitātes un neaizskaramības nodrošināšanai Ziemeļatlantijas līguma organizācijai (NATO) ir tiesības veikt Latvijas Republikas gaisa telpas kontroli un apsardzību.

35.pants. Pašvaldības atbalsts robežapsardzības sistēmas nodrošināšanā iesaistītajām valsts pārvaldes iestādēm

Pašvaldības atbilstoši kompetencei sniedz atbalstu robežapsardzības sistēmas nodrošināšanā iesaistītajām valsts pārvaldes iestādēm.

Pārejas noteikumi

1. Ar šā likuma spēkā stāšanos spēku zaudē Latvijas Republikas valsts robežas likums (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1994, 23.nr.; 1995, 24.nr.; 1997, 2.nr.; 1998, 22.nr.; 1999, 24.nr.; 2000, 13.nr.; 2001, 7., 21.nr.; 2004, 2., 8.nr.; 2005, 2.nr.).

2. Šā likuma 13.panta ceturtā daļa attiecībā uz valsts robežas joslā esošajiem privātajiem zemes īpašumiem vai to daļām stājas spēkā pēc to atsavināšanas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā un ierakstīšanas zemesgrāmatā uz valsts vārda Iekšlietu ministrijas personā.

3. Līdz attiecīgo Ministru kabineta noteikumu spēkā stāšanās dienai, bet ne ilgāk kā astoņus mēnešus pēc šā likuma spēkā stāšanās ir spēkā šādi Ministru kabineta noteikumi, ciktāl tie nav pretrunā ar šo likumu:

1) Ministru kabineta 1996.gada 2.jūlija noteikumi Nr.246 "Noteikumi par valsts robežas šķērsošanas vietu noteikšanu un robežkontroles punktu un robežpārejas punktu izvietojumu uz Latvijas Republikas valsts robežas";

2) Ministru kabineta 1998.gada 13.janvāra noteikumi Nr.6 "Noteikumi par valsts robežzīmi";

3) Ministru kabineta 1998.gada 29.decembra noteikumi Nr.503 "Par Latvijas Republikas un Krievijas Federācijas valsts robežas joslas noteikšanu";

4) Ministru kabineta 1999.gada 2.marta noteikumi Nr.74 "Noteikumi par bāzes līniju punktu koordinātām";

5) Ministru kabineta 2001.gada 16.janvāra noteikumi Nr.21 "Kārtība, kādā ārvalstu karakuģi iebrauc un uzturas Latvijas Republikas teritoriālajos ūdeņos, iekšējos ūdeņos un ostās, un izbrauc no tiem";

6) Ministru kabineta 2001.gada 30.janvāra noteikumi Nr.43 "Noteikumi par Latvijas Republikas un Baltkrievijas Republikas valsts robežas joslas noteikšanu";

7) Ministru kabineta 2001.gada 10.jūlija noteikumi Nr.310 "Kārtība, kādā personas šķērso Latvijas Republikas valsts robežu";

8) Ministru kabineta 2002.gada 19.marta noteikumi Nr.126 "Kārtība, kādā Valsts robežsardze veic valsts robežas apsardzību jūrā, izmantojot Nacionālo bruņoto spēku tehniskos līdzekļus, peldlīdzekļus un gaisakuģus";

9) Ministru kabineta 2002.gada 21.maija noteikumi Nr.195 "Noteikumi par robežkontroles veikšanai nepieciešamajām iekārtām un tehnisko aprīkojumu";

10) Ministru kabineta 2002.gada 9.jūlija noteikumi Nr.296 "Noteikumi par robežkontroles punktu režīmu";

11) Ministru kabineta 2002.gada 4.novembra noteikumi Nr.499 "Latvijas Republikas pierobežas režīma un pierobežas joslas režīma noteikumi";

12) Ministru kabineta 2005.gada 22.novembra noteikumi Nr.892 "Noteikumi par formalitātēm, kas saistītas ar kuģu ienākšanu ostā un iziešanu no ostas".

 

 

 

Iekšlietu ministra vietā –

veselības ministrs

I.Eglītis

Likumprojekta

„Latvijas Republikas valsts robežas likums”

anotācija

I. Kādēļ normatīvais akts vajadzīgs

1. Atsauce uz Deklarāciju par Ministru kabineta iecerēto darbību, politikas plānošanas dokumentu un citiem dokumentiem, kuros dots uzdevumus izstrādāt normatīvā akta projektu

Nav attiecināms.

2. Pašreizējās situācijas raksturojums

Kopš pievienošanās Eiropas Savienībai Latvijas Republikas tiesību aktu sistēmā ir iekļauta apjomīga Šengenas acquis tiesību aktu grupa - Eiropas Savienības tiesību aktu kopums, kas regulē iekšējo un ārējo robežu drošības nodrošināšanas pasākumu kompleksu, kā arī ar migrācijas jomu saistītos pasākumus Eiropas Savienības līmenī. Viens no svarīgākiem dalības nosacījumiem Eiropas Savienībā ir Latvijas Republikas gatavība pilnā apjomā piemērot Šengenas acquis noteikumus.

Saskaņā ar Padomes 2007. gada 6. decembra Lēmuma Nr. 2007/801/EK par Šengenas acquis noteikumu pilnīgu piemērošanu Čehijas Republikā, Igaunijas Republikā, Latvijas Republikā, Lietuvas Republikā, Ungārijas Republikā, Maltas Republikā, Polijas Republikā, Slovēnijas Republikā un Slovākijas Republikā (turpmāk – Lēmums Nr. 2007/801/EK) nosacījumiem Latvijas Republika kopš 2007. gada 21. decembra pilnā apjomā piemēro Šengenas acquis noteikumus, kas reglamentē personu pārbaudes atcelšanu pie iekšējām sauszemes un jūras robežām. Savukārt minētos noteikumus attiecībā uz robežām lidostās piemēro kopš 2008. gada 30. marta.

Svarīgākās izmaiņas, kas izriet no Lēmuma Nr. 2007/801/EK nosacījumiem ir tādas, ka Latvijas Republika pilnā apmērā piemēro Šengenas acquis noteikumus. Lēmuma Nr. 2007/801/EK pielikumā minētie tiesību akti papildina tos tiesību aktus, kurus Latvijas Republikas piemēro kopš 2004. gada 1. maija atbilstoši akta „Akts par Čehijas Republikas, Igaunijas Republikas, Kipras Republikas, Latvijas Republikas, Lietuvas Republikas, Ungārijas Republikas, Maltas Republikas, Polijas Republikas, Slovēnijas Republikas un Slovākijas Republikas pievienošanās nosacījumiem un pielāgojumiem Līgumos, kas ir Eiropas Savienības pamatā” I pielikumam „Šengenas acquis noteikumi, kas iekļauti Eiropas Savienības sistēmā, kā arī akti, kas pieņemti atbilstīgi tam vai kā citādi saistīti ar to, kuri no pievienošanās ir saistoši jaunajām dalībvalstīm un piemērojami tajās (minēti Pievienošanas akta 3.pantā)”.

Šengenas acquis noteikumi būtiski ietekmē Latvijas Republikas valsts robežas (turpmāk – valsts robeža) šķērsošanas jautājumus, kā arī robežšķērsojošās plūsmas kontroles jautājumus uz valsts robežas.

2006. gada 15. martā Eiropas Parlaments un Padome pieņēma Regulu Nr.562/2006 ar kuru ievieš Kopienas Kodeksu par noteikumiem, kas reglamentē personu pārvietošanos pār robežām (Šengenas Robežu kodekss) (turpmāk – Šengenas Robežu kodekss), kas stājās spēkā 2006. gada 13. oktobrī, [publicēta Eiropas Savienības Oficiālā Vēstnesī 2006. gada 13. aprīlī L 105]. Šengenas Robežu kodekss ir tieši piemērojams Eiropas Kopienas dalībvalstīs, ņemot vērā Eiropas Kopienas dibināšanas līguma nosacījumus. Šengenas Robežu kodekss paredz vienotus iekšējās un ārējās robežas drošības nodrošināšanas pasākumus un uz robežām nepieciešamo kontroles pasākumu apjomu, kas ir saistoši Šengenas acquis izpildē iesaistītajām valstīm.

Šengenas robežu kodekss paredz, ka Šengenas dalībvalstu iekšējās robežas (turpmāk – iekšējā robeža) (Latvijas Republikā sakrīt ar valsts robežu ar Igaunijas Republiku un ar valsts robežu ar Lietuvas Republiku) var šķērsot jebkurā vietā, un personām, neatkarīgi no viņu valstiskas piederības, nepiemēro robežpārbaudes. Savukārt īpaši rūpīgas robežpārbaudes tiek īstenotas uz Šengenas dalībvalstu ārējām robežam (turpmāk – ārējā robeža) (Latvijas Republikā sakrīt ar valsts robežu ar Baltkrievijas Republiku un ar valsts robežu ar Krievijas Federāciju).

Pamata valsts robežas tiesisko regulējumu veido Latvijas Republikas valsts robežas likums, uz tā pamata izdotie Ministru kabineta noteikumi un Ministru kabineta instrukcija. Latvijas Republikas valsts robežas likums nosaka valsts robežas noteikšanas un atrašanās dabā pamatnosacījumus, valsts robežas režīma būtību un ar valsts robežas režīma uzturēšanu saistītos pasākumus, valsts robežas šķērsošanas un robežkontroles pamatnosacījumus, robežkontroles punktu režīmu, pierobežas un pierobežas joslas režīma pamatnosacījumus. Papildus Latvijas Republikas valsts robežas likums nosaka valsts pārvaldes iestāžu un citu institūciju pilnvaras valsts robežas apsardzības jomā.

Spēkā esošajos normatīvajos aktos ietvertais regulējums, kas saistīts ar valsts robežas, robežas joslas un pierobežas joslas noteikšanu, ierīkošanu dabā un uzturēšanu, kā arī kompetences sadalījumu minētajā jomā ir nepilnīgs. Nepieciešams precīzi noteikt, kura institūcija un kādā kārtībā veic valsts robežas un robežas joslas ierīkošanu, kā arī pierobežas joslas un pierobežas noteikšanu un iezīmēšanu, valsts robežas punktu koordinātu noteikšanu un informācijas uzturēšanu.

Spēkā esošajos normatīvajos aktos nav noteikta jauktās demarkācijas komisijas izveidošanas kārtība un atbildīgā institūcija, kas nodrošina jauktās demarkācijas komisijas Latvijas Republikas pārstāvju un ekspertu darbu. Turklāt nav noteikti gadījumi un rīcība, kad tās darbību nepieciešams atjaunot valsts robežas līnijas fragmentārai atjaunošanai dabas katastrofu, ūdenstilpju vai ūdensteču tilpnes vai krasta noskalojumu rezultātā u.tml.

Valsts robežas statusu reglamentējošajos normatīvajos aktos nav paredzēts zemes īpašumtiesību regulējums valsts robežas joslā, kas saistīts ar zemes statusa valsts robežas joslā noteikšanu un atbildīgās institūcijas, kā arī kārtība privātīpašuma atsavināšanai vai tiesību aprobežojumu noteikšanai.

Šobrīd Latvijas Republikas tiesību aktos nav nostiprināta Šengenas Robežu kodeksā minēto definīciju „iekšējās robežas” un „ārējās robežas” sasaiste ar valsts robežu, kā arī tiek lietota atšķirīga terminoloģija nekā Šengenas Robežu kodeksā. Piemērām, termina „robežkontrole” saturs un apjoms Šengenas robežu kodeksa izpratnē ir pilnīgi citāds, nekā tas pats termins Latvijas Republikas valsts robežas likuma izpratnē, bet termiņi „robežpārbaude” un „robežuzraudzība” Latvijas Republikas valsts robežas likumā vai citos normatīvajos aktos nav lietoti. Minētie fakti rada papildu problēmas normatīvā regulējuma piemērotājam un indivīdam normatīvā regulējuma uztveršanā, ievērošanā un piemērošanā.

Latvijas Republikas valsts robežas likuma normas, kas regulē valsts robežas šķērsošanas jautājumus, kā arī uz valsts robežas veicamo pārbaužu apjoms ir pretrunā ar Šengenas Robežu kodeksa prasībām. Kā jau ir minēts iepriekš iekšējās robežas var šķērsot jebkurā vietā, kā arī robežpārbaudes uz iekšējām robežām neveic, savukārt, Latvijas Republikas valsts robežas likums nepieļauj valsts robežas šķērsošanu ārpus Ministru kabineta saskaņā ar starptautiskajiem līgumiem noteiktajām robežšķērsošanas vietām. Turklāt, Ministru kabineta 1996. gada 2. jūlija noteikumi Nr.246 „Noteikumi par valsts robežas šķērsošanas vietu noteikšanu un robežkontroles punktu un robežpārejas punktu izvietojumu uz Latvijas Republikas valsts robežas” (izdoti saskaņā ar Latvijas Republikas valsts robežas likuma 8. un 11. pantu) nosaka robežkontroles punktu (Šengenas Robežu kodeksa izpratnē – robežšķērsošanas vieta) izvietojumu uz valsts robežas, taču kopš Lēmuma Nr. 2007/801/EK spēkā stāšanās uz iekšējām robežām robežkontroles punktu vairs nav.

Latvijas Republikas valsts robežas likums neizdala atsevišķus valsts robežas šķērsošanas režī mus, proti, iekšējo un ārējo robežu šķērsošanas režīmus, jo līdz Lēmuma Nr. 2007/801/EK spēkā stāšanās valsts robežas šķērsošana notika pēc vienādiem principiem. Līdz ar to valsts robežas režīma būtība Latvijas Republikas valsts robežas likuma izpratnē ir nesaderīga ar Šengenas Robežu kodeksā paredzēto robežu šķērsošanas režīmu.

Saskaņā ar Latvijas Republikas valsts robežas likuma 12. panta trešās daļas nosacījumiem kārtību, kādā personas šķērso Latvijas Republikas valsts robežu, nosaka Ministru kabinets. Minēto kārtību nosaka Ministru kabineta 2001. gada 10. jūlija noteikumi Nr. 310 „Kārtība, kādā personas šķērso Latvijas Republikas valsts robežu” (turpmāk – Noteikumi – Nr. 310) (izdoti saskaņā ar Latvijas Republikas valsts robežas likuma 12. panta trešo daļu un Bērnu tiesību aizsardzības likuma 76. panta otro daļu). Noteikumi Nr. 310 regulē valsts robežas šķērsošanas nosacījumus, nosaka valsts robežu šķērsojošo personu tiesības un pienākumus, kā arī regulē bērnu valsts robežas šķērsošanas īpašos nosacījumus. Noteikumu Nr. 310 normas, kas regulē valsts robežas šķērsošanas pamatnosacījumus dublē Imigrācijas likuma normas (Imigrācijas likuma 4.pants) un Šengenas Robežu kodeksa normas (Šengenas Robežu kodeksa 4. un 5. pants), kā arī ir pretrunā ar Šengenas Robežu kodeksa nosacījumiem, attiecībā uz iekšējo robežu šķērsošanu. Noteikumi Nr. 310 nosaka valsts robežu šķērsojošo personu tiesības un pienākumus, kas pēc būtības atbilst cita līmeņa dokumenta saturam, proti, likumam.

Latvijas Republikas valsts robežas likums nosaka pierobežu un pierobežas joslu, kā arī attiecīgo režīmu noteikšanas kārtību. Saskaņā ar Latvijas Republikas valsts robežas likuma 19.panta pirmo un otro daļu ir pieņemti Ministru kabineta 2002. gada 4. novembra noteikumi Nr. 499 „Latvijas Republikas pierobežas režīma un pierobežas joslas režīma noteikumi”, kas paredz, ka pierobežas un pierobežas joslas režīms ir tādu pasākumu komplekss, kas vērsti pret fizisko personu nelikumīgu valsts robežas šķērsošanu jebkurā veidā un ar jebkuriem līdzekļiem, kā arī pret fizisko personu rīcībā esošo preču un citu priekšmetu nelikumīgu pārvietošanu pāri valsts robežai ārpus Ministru kabineta noteiktajām valsts robežas šķērsošanas vietām, un kārtība, kas ietver valsts robežas drošības interesēs noteiktus personu pienākumus un tiesības. Ņemot vērā to, ka saskaņā ar Šengenas Robežu kodeksa 20. pantu iekšējās robežas var šķērsot jebkurā vietā, un personām – neatkarīgi no viņu valstiskās piederības – nepiemēro robežpārbaudes pierobežas un pierobežas režīma noteikšanas būtība vairs neatbilst mūsdienu situācijai pie iekšējām robežām, turklāt personu pienākumiem un tiesībām jābūt nostiprinātām likuma līmenī.

Latvijas Republikas valsts robežas likums tika pieņemts 1994. gada 27. oktobrī, tajā ir trīsdesmit astoņi panti un pieci pārejas noteikumi. Līdz šim brīdim Latvijas Republikas valsts robežas likumā ir izdarīti desmit grozījumi un ir izslēgti vienpadsmit panti, tajā skaitā viena nodaļa.

Uz Latvijas Republikas valsts robežas likumā iekļautā deleģējuma pamata ir izdoti divpadsmit Ministru kabineta noteikumi un viena Ministru kabineta instrukcija.

Spēkā esošais Latvijas Republikas valsts robežas likums šobrīd nav elastīgs attiecībā uz jaunu Šengenas acquis noteikumu piemērošanu, līdz ar to ir apgrūtināta Šengenas acquis noteikumu pilnvērtīga un efektīva ieviešana, kā arī praktiskā izpilde.

Oficiālie pētījumi par minēto ar valsts robežu saistīto jautājumu izvērtējumu nav veikti.

3. Normatīvā akta projekta būtība

Normatīvā akta projekta mērķis ir noteikt valsts robežu, robežapsardzības sistēmu un nodrošināt Latvijas Republikas teritorijas apsardzību, lai novērstu nelikumīgu personu robežšķērsošanu, kā arī mantu un preču nelikumīgu pārvietošanu pāri valsts robežai.

Jaunā normatīvā akta izdošana likumā statusā palīdzēs sakārtot un atrisināt anotācijas I sadaļas 2. punktā minētos problemātiskos jautājumus, kā arī veicinās ar valsts robežu saistītās tiesiskās bāzes pārjaunošanu, jo būs nepieciešams pārjaunot, izstrādājot no jauna vairākus pakārtotus normatīvus aktus.

Normatīvā akta projekts paredz valsts robežas noteikšanas un iezīmēšanas dabā pamatnosacījumus, nosakot, ka valsts sauszemes robežu dabā iezīmē ar robežzīmēm saskaņā ar Latvijas Republikas noslēgtajiem starptautiskajiem līgumiem par valsts robežas noteikšanu, kā arī paredz iespēju papildus ierīkot robežgrāvjus un robežstigas.

Ir paredzēti valsts robežas uzturēšanas nepieciešamie pasākumi, kas sevī iekļauj robežzīmju un ierīkoto robežgrāvju un robežstigu apskati (atrašanās vietas apvidū pārbaude, vizuālā stāvokļa analīze, trūkumu vai bojājumu konstatēšana, turpmākās rīcības trūkumu vai bojājumu novēršanai noteikšana) un atjaunošanu (apskates rezultātā konstatēto trūkumu vai bojājumu novēršana), kā arī ūdenstilpju un ūdensteču krastu, pa kuriem ir noteikta valsts sauszemes robeža, nostiprināšanu.

Normatīvā akta projekts izskaidro valsts robežas drošības un robežapsardzības sistēmas būtību un to nodrošinošo pasākumu apjomu.

Normatīvā akta projekts nosaka valsts robežas režīma nodrošināšanas pasākumus, valsts robežas šķērsošanas kārtību, kā arī robežšķērsošanas vietās veicamo pasākumu kompleksu. Izstrādātais normatīvā akta projekts nosaka robežšķērsojošo personu tiesības un pienākumus, šķērsojot valsts robežu un uzturoties robežšķērsošanas vietās.

Normatīvā akta projekts izskaidro pierobežas, pierobežas joslas un valsts robežas joslas režīma būtību, personu tiesības, pienākumus un atbildību uzturoties vai veicot darbības teritorijās, kur ir spēkā pierobežas, pierobežas joslas un valsts robežas joslas režīms. Atbilstoši normatīvā akta projekta nosacījumiem Latvijas Republikas teritorijas apsardzībai nepieciešamo apstākļu un robežuzraudzības nodrošināšanai ārējai sauszemes robežai pieguļošajā teritorijā Ministru kabinets nosaka pierobežas joslu ne platāku par 2 kilometriem, sākot no valsts robežas, savukārt gar ārējo sauszemes robežu nosaka pierobežu ne šaurāku par 30 kilometriem, bet gar iekšējo sauszemes robežu pierobežu ne šaurāku par 15 kilometriem, sākot no valsts robežas.

Normatīvā akta projekts paredz īpašus nosacījumus, kurus jāievēro personām uzturoties pierobežas joslā (caurlaižu režīms), kā arī izmantojot kuģošanas līdzekļus un transportlīdzekļus, zvejojot, makšķerējot, peldoties, kā arī veicot citas darbības iekšējos ūdeņos, pa kuriem noteikta ārējā sauszemes robeža.

Normatīvā akta projekts nosaka procedūru robežkontroles pagaidu atjaunošanai uz iekšējās robežas, paredzot, ka lēmumu par robežkontroles pagaidu atjaunošanu uz iekšējās robežas, robežkontroles pagaidu atjaunošanas termiņa pagarināšanu vai robežkontroles pagaidu atjaunošanas atcelšanu pieņem Ministru kabinets. Īpaši steidzamos un pamatotos gadījumos lēmumu par robežkontroles pagaidu atjaunošanu uz iekšējās robežas varēs pieņem iekšlietu ministrs, par pieņemto lēmumu nekavējoties informējot Ministru kabinetu.

Normatīvā akta projekts paredz valsts robežas drošības nodrošināšanā iesaistīto valsts pārvaldes iestāžu kompetences sadalījumu un pilnvaras.

Normatīvā akta projekts atrisinās anotācijas I sadaļas 2. punktā minētos problemātiskos jautājumus daļēji, jo pilnībā minētie problemātiskie jautājumi tiks atrisināti pēc attiecīgu grozījumu izdarīšanas ar minētajiem jautājumiem sasaistītajos normatīvajos aktos, kā arī pēc normatīvā akta projektam pakārtoto Ministru kabineta noteikumu un instrukciju izdošanas.

6. Cita informācija

Nav attiecināms

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

II. Kāda var būt normatīvā akta ietekme uz

sabiedrības un tautsaimniecības attīstību

1. Vispārējā ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības pārmaiņām

Normatīvā akta projekta ietekme uz sabiedrības un tautsaimniecības attīstību ir netieša. Normatīvā akta projekts neierosina ekonomiskās vai sociālās situācijas pārmaiņas.

2. Ekonomiskā ietekme:

2.1. makroekonomiskā vide;

2.2. preču un pakalpojumu ražošanas apjoms un kvalitāte;

2.3. cenas;

2.4. eksporta un importa apjoms;

2.5. konkurences apstākļi;

2.6. jauninājumi un pētījumi;

2.7. augstākā resursu izmantošanas efektivitāte

Nav attiecināms.

3. Ietekme uz uzņēmējdarbības vidi, administratīvajām procedūrām un administratīvo slogu komersantiem, pašnodarbinātajām personām, zemnieku un zvejnieku saimniecībām

Normatīvā akta projekts paredz noteikt, ka komercdarbības veikšana pierobežas joslā notiek saskaņā ar komercdarbību regulējošajiem normatīvajiem aktiem. Attiecīgi plānots izdarīt grozījumus Komerclikumā paredzot pienākumu saskaņot ar Valsts robežsardzi komercdarbības uzsākšanu pierobežas joslā. Normatīvā akta projekts neparedz ieviest jaunās prasības, bet tikai pilnveidos un precizēs esošās.

Šobrīd, saskaņā ar Ministru kabineta 2002. gada 4. novembra noteikumu Nr. 499 „Latvijas Republikas pierobežas un pierobežas joslas režīma noteikumi” 15.4. apakšpunktu ar Valsts robežsardzi nepieciešams saskaņot uzņēmumu un to filiāļu atvēršanu, kas paredzēta pierobežas joslā, bet nav noteikta precīza kārtība, kādā saskaņošana notiek.

4. Ietekme uz administratīvajām procedūrām un administratīvo slogu fiziskām personām

Normatīvā akta projekts paredz noteikt pienākumu Latvijas pilsonim un Latvijas nepilsonim, kurš nav deklarējis dzīvesvietu attiecīgajā pagastā vai pilsētā, kas atrodas pierobežas joslas teritorijā, uzturoties pierobežas joslā, pēc Robežsardzes amatpersonas pieprasījuma jāuzrāda personu apliecinošu dokumentu (personai, kas ir sasniegusi normatīvajos aktos noteikto vecumu, kad personu apliecinošā dokumenta saņemšana ir obligāta) vai valsts pārvaldes iestādes amatpersonas (darbinieka) dienesta (darba) apliecību (personai, kas pilda dienesta pienākumus pierobežas joslā, un nav nepārprotami apliecinājusi savu statusu ar formas tērpu, dienesta žetonu, dienesta atšķirības zīmi vai citā veidā) un speciālo caurlaidi, lai uzturētos pierobežas joslā, izņemot likumā minētajos gadījumos.

Līdz ar to normatīvā akta projekts atcels spēkā esošās prasības, jo minētos dokumentus būs nepieciešams nesāt tikai pierobežas joslā, savukārt pierobežas josla tiks noteikta tikai gar ārējo sauszemes robežu.

Normatīvā akta projekts paredz noteikt pienākumu ārzemniekam, uzturoties pierobežā nesāt līdzi derīgu ceļošanas dokumentu, kā arī dokumentu (dokumentus), kas apliecina ārzemnieka uzturēšanās statusu Latvijas Republikā.

Minētais nosacījums pastiprina ārzemnieku kontroles procedūras un uzliek papildus pienākumu ārzemniekam, kas uzturas Latvijas Republikā, taču minētais nosacījums nepasliktina un neierobežo ārzemnieka tiesības, tā kā:

1) saskaņā ar Imigrācijas likuma 5. panta trešās daļas nosacījumiem ārzemniekam ir pienākums pēc kompetentu valsts iestāžu pieprasījuma dokumentāri pieradīt, ka viņš Latvijas Republikā uzturas likumīgi:

2) saskaņā ar Imigrācijas likuma 4. panta pirmās daļas nosacījumiem ārzemnieks ir tiesīgs ieceļot un uzturēties Latvijas Republikā, ja viņam vienlaikus ir derīgs ceļošanas dokuments; ir derīga vīza, uzturēšanās atļauja, Eiropas Kopienas pastāvīgā iedzīvotāja uzturēšanās atļauja Latvijas Republikā, Savienības pilsoņa ģimenes locekļa uzturēšanās atļauja vai — ārzemniekam, kurš ārvalstī saņēmis jaunu ceļošanas dokumentu, — iepriekšējais ceļošanas dokuments ar derīgu uzturēšanās atļauju Latvijas Republikā; ir derīga veselības apdrošināšanas polise, kas garantē ar veselības aprūpi saistīto izdevumu segšanu Latvijas Republikā, ieskaitot nogādāšanu atpakaļ ārzemnieka mītnes zemē viņa smagas slimības gadījumā; ir nepieciešamie finanšu līdzekļi, lai uzturētos Latvijas Republikā un atgrieztos mītnes zemē vai izceļotu uz trešo valsti, kurā viņam ir tiesības ieceļot;

3) saskaņā ar Ministru kabineta 2006. gada 18. jūlija noteikumiem Nr. 586 „Kārtība, kādā Latvijas Republikā ieceļo un uzturas Eiropas Savienības dalībvalstu, Eiropas Ekonomikas zonas valstu un Šveices Konfederācijas pilsoņi un viņu ģimenes locekļi” 12. punktu savienības pilsonis un viņa ģimenes loceklis ir tiesīgs ieceļot un uzturēties Latvijas Republikā līdz 90 dienām, skaitot no pirmās ieceļošanas dienas, ja viņam ir derīgs ceļošanas dokuments un viņš nerada draudus valsts drošībai, sabiedriskajai kārtībai vai sabiedrības veselībai.

Normatīvā akta projekts paredz, ka ikvienai personai no 15 gadu vecuma uzturoties pierobežas joslā jābūt klāt Valsts robežsardzes izsniegtai speciālajai caurlaidei, izņemot gadījumus, kad:

1) persona ir deklarējusi dzīvesvietu attiecīgajā pagastā vai pilsētā, kas atrodas pierobežas joslas teritorijā;

2) persona pārvietojas pa valsts autoceļu, kas šķērso pierobežas joslu;

3) valsts pārvaldes iestādes amatpersona (darbinieks) pilda dienesta (amata) pienākumus pierobežas joslā un tai ir klāt dienesta apliecība, ja tā ir paredzēta saskaņā ar attiecīgās iestādes darbību reglamentējošiem normatīvajiem aktiem.

Salīdzinājumā ar esošo situāciju minētais nosacījums neievieš jaunās un nemaina esošās procedūras, jo atbilstoši Ministru kabineta 2002. gada 4. novembra noteikumu Nr. 499 „Latvijas Republikas pierobežas un pierobežas joslas režīma noteikumi” 21. punktu pierobežas joslas režīma papildu kārtība nosaka, ka personām, kuras ir sasniegušas 15 gadu vecumu, uzturoties šo noteikumu pierobežas joslas teritorijā, kā arī amatpersonām (darbiniekiem) papildus personu apliecinošam dokumentam ir nepieciešama speciālā caurlaide (atļauja). Turklāt, normatīvā akta projektā ir paredzēts deleģējums Ministru kabinetam noteikt speciālo caurlaižu izsniegšanas kārtību un to paraugus.

Normatīvā akta projekts paredz ievērojamus ierobežojumus attiecībā uz uzturēšanos un darbu veikšanu valsts robežas joslā, proti, personu uzturēšanās valsts robežas joslā ir aizliegta, izņemot gadījumos, kad tas ir saistīts ar:

1) robežuzraudzības veikšanu;

2) valsts robežas joslas uzturēšanu;

3) valsts robežu šķērsojošo komunikāciju (cauruļvadu, sakaru līniju, elektrolīniju un citu), autoceļu un dzelzceļu uzturēšanas darbiem, saskaņojot tos ar Valsts robežsardzi;

4) katastrofu seku likvidācijas darbiem, informējot Valsts robežsardzi.

Minētais nosacījums tikai atvieglos normatīvā regulējuma uztveršanu un pareizu piemērošanu, jo saskaņā ar Latvijas Republikas valsts robežas likuma 7. panta otro daļu valsts robežas joslā ir aizliegta jebkāda saimnieciskā darbība.

Normatīvā akta projekts paredz, ka iekšējos ūdeņos, pa kuriem noteikta ārējā sauszemes robeža, būs atļauta tikai tādu kuģošanas līdzekļu un transportlīdzekļu izmantošana, kas ir reģistrēti:

1) valsts reģistros normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā;

2) Valsts robežsardzē (kuģošanas līdzekļi un transportlīdzekļi, kas nav pakļauti obligātai reģistrācijai valsts reģistros).

Minētais nosacījums nepasliktina indivīda tiesības, bet arī atvieglo spēkā esošajos Ministru kabineta 2002. gada 4. novembra noteikumos Nr. 499 „Latvijas Republikas pierobežas un pierobežas joslas režīma noteikumi” paredzēto kārtību, jo ar normatīvā akta projektu paredzēts minētos nosacījumus attiecināt tikai uz pierobežas joslu, proti, tikai uz ūdenstilpēm pa kuriem noteikta ārējā robeža. Savukārt, saskaņā ar minēto noteikumu 20. punktu kuģu, kuteru un citu peldlīdzekļu, kā arī ledusbraukšanas līdzekļu izmantošana, zveja, peldēšanās un citas darbības upēs, ezeros un citās ūdenstilpēs, pa kurām noteikta valsts robeža, atļauta tikai gaišajā diennakts laikā. Visi peldlīdzekļi un ledusbraukšanas līdzekļi, kas atrodas minētajās ūdenstilpēs, reģistrējami Valsts robežsardzes teritoriālajā struktūrvienībā. Nereģistrētu peldlīdzekļu un ledusbraukšanas līdzekļu izmantošana robežūdenstilpēs ir aizliegta.

5. Sociālā ietekme:

5.1. sociālās situācijas izmaiņas;

5.2. nodarbinātība

Nav attiecināms.

6. Ietekme uz vidi:

6.1.dabas resursu lietošana;

6.2. ietekme uz piesārņošanu vielu emisiju vidē;

6.3. darbības radītie atkritumi;

6.4. ķīmisko vielu produktu ražošana;

6.5. ietekme uz īpaši aizsargājamām sugām vai biotopiem;

6.6. ietekme uz īpaši aizsargājamām teritorijām;

6.7. cita veida piesārņojuma emisija vidē

Nav attiecināms.

7. Cita ietekme

Nav attiecināms.

 

III. Kāda var būt normatīvā akta ietekme uz

valsts budžetu un pašvaldību budžetiem

 

Rādītāji

(tūkst. latu)

 

 

2009. gads

Turpmākie trīs gadi

 

2010. gads

 

2011. gads

2012. gads

1

2

3

4

5

1. Izmaiņas budžeta ieņēmumos:

1.1. valsts pamatbudžets, tajā skaitā iestāžu ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi;

1.2. speciālais budžets;

1.3. pašvaldību budžets

Nav attiecināms.

Nav attiecināms.

Nav attiecināms.

Nav attiecināms.

2. Izmaiņas budžeta izdevumos:

2.1. valsts pamatbudžets,

tajā skaitā iestāžu ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi;

2.2. speciālais budžets;

2.3. pašvaldību budžets 

Nav attiecināms.

Nav attiecināms.

Nav attiecināms.

Nav attiecināms.

3. Finansiālā ietekme:

3.1. valsts pamatbudžets,

tajā skaitā iestāžu ieņēmumi no maksas pakalpojumiem un citi pašu ieņēmumi;

3.2. speciālais budžets;

3.3. pašvaldību budžets 

Nav attiecināms.

Nav attiecināms.

Nav attiecināms.

Nav attiecināms.

4. Prognozējamie kompensējošie pasākumi papildu izdevumu finansēšanai 

Nav attiecināms.

Nav attiecināms.

Nav attiecināms.

Nav attiecināms.

5. Detalizēts ieņēmumu un izdevumu aprēķins (ja nepieciešams, detalizētu ieņēmumu un izdevumu aprēķinu var pievienot anotācijas pielikumā)

 

 

 

Nav attiecināms.

Nav attiecināms.

Nav attiecināms.

Nav attiecināms.

6. Cita informācija 

Jautājumu par likumprojekta īstenošanai nepieciešamo finansējumu skatīt vienlaicīgi ar visu ministriju budžeta prioritāšu pieteikumiem kārtējā gada valsts budžeta likumprojekta sagatavošanas un izskatīšanas procesā ar gadu, kad tiks uzsākta valsts robežas demarkācija. Nepieciešamais finansējums:

  1. pirmajā gadā - Ls 792 000;
  2. otrajā gadā - Ls 1 221 400;
  3. trešajā gadā - Ls 757 700;
  4. ceturtajā gadā - Ls 642 581.

 

IV. Kāda var būt normatīvā akta ietekme uz

spēkā esošo tiesību normu sistēmu

1. Kādi normatīvie akti (likumi un Ministru kabineta noteikumi) papildus jāizdod un vai ir sagatavoti to projekti, to būtība, kā arī ministrija, kura ir atbildīga par tā sagatavošanu. Par Ministru kabineta noteikumiem (arī tiem, kuru izdošana ir paredzēta izstrādātajā likumprojektā) – norāda to izdošanas mērķi un galvenos satura punktus, kā arī termiņu, kādā paredzēts šos noteikumus izstrādāt 

1 Pēc normatīvā akta projekta spēkā stāšanās nepieciešams pieņemt šādus normatīvo aktu projektus (turklāt nepieciešams nodrošināt turpmāk minēto normatīvo aktu projektu izstrādāšanu un spēkā stāšanos astoņu mēnešu laikā pēc likumprojekta „Latvijas Republikas valsts robežas likums” spēkā stāšanās):

1) Ministru kabineta noteikumi par bāzes līnijas koordinātām Baltijas jūrā, nosakot bāzes līnijas precīzu atrašanas vietu. Par normatīvā akta sagatavošanu ir atbildīga Satiksmes ministrija;

2) Ministru kabineta noteikumi par robežšķērsošanas vietu un muitas kontroles punktu noteikšanu un to izvietojumu uz valsts robežas, nosakot robežšķērsošanas vietu un muitas kontroles punktu izvietojumu. Par normatīvā akta sagatavošanu ir atbildīga Iekšlietu ministrija, bet līdzatbildīga Finanšu ministrija;

3) Ministru kabineta noteikumi par ārpus kārtas transportējamo preču sarakstu. Ar Ministru kabineta noteikumiem tiks noteikts ārpus kārtas transportējamo preču saraksts, iekļaujot preces, kas nav minētās 1970.gada 1.septembra Nolīguma par ātri bojājošos pārtikas produktu starptautiskajiem pārvadājumiem un par speciālām iekārtām, kas izmantojamas šajos pārvadājumos (ATP) 3.pielikumā, taču ir uzskatāmas par ātrbojīgām precēm (piemēram, svaigi augļi, dārzeņi, sulu koncentrāti un ziedi). Par normatīvā akta sagatavošanu ir atbildīga Finanšu ministrija;

3) Ministru kabineta noteikumi par kārtību, kādā ārvalstu karakuģi ienāk un uzturas teritoriālajā jūrā, iekšējos ūdeņos un ostās, kā arī iziet no tiem, nosākot nepieciešamas saskaņošanas procedūras, lai ārvalstu karakuģis varētu ienākt un uzturēties Latvijas Republikas teritoriālajā jūrā, iekšējos ūdeņos un ostās, kā arī uzturēšanās nosacījumus. Ar normatīvo aktu projektu paredzēts noteikt atbildīgo institūciju par atļaujas izsniegšanu ārvalstu karakuģim ienākt Latvijas Republikas teritoriālajā jūrā, iekšējos ūdeņos un ostās. Par normatīvā akta sagatavošanu ir atbildīga Aizsardzības ministrija, bet līdzatbildīga Ārlietu ministrija;

4) Ministru kabineta noteikumu projekts par Latvijas Republikas un Igaunijas Republikas valsts robežas joslas noteikšanu, nosakot valsts robežas platumu. Par normatīvā akta sagatavošanu ir atbildīga Iekšlietu ministrija;

5) Ministru kabineta noteikumu projekts par Latvijas Republikas un Krievijas Federācijas valsts robežas joslas noteikšanu, nosakot valsts robežas platumu. Par normatīvā akta sagatavošanu ir atbildīga Iekšlietu ministrija;

6) Ministru kabineta noteikumu projekts par Latvijas Republikas un Baltkrievijas Republikas valsts robežas joslas noteikšanu, nosakot valsts robežas platumu. Par normatīvā akta sagatavošanu ir atbildīga Iekšlietu ministrija;

7) Ministru kabineta noteikumu projekts par Latvijas Republikas un Lietuvas Republikas valsts robežas joslas noteikšanu, nosakot valsts robežas platumu. Par normatīvā akta sagatavošanu ir atbildīga Iekšlietu ministrija;

8) Ministru kabineta noteikumi par pierobežu un pierobežas joslu, nosakot pierobežas un pierobežas joslas noteikšanas kārtību, Latvijas Republikas administratīvās teritorijas vai minēto teritoriju daļas pa kuriem ir noteikta pierobeža un pierobežas josla, pierobežas un pierobežas joslas atrašanas vietas apvīdu iezīmēšanu. Par normatīvā akta sagatavošanu ir atbildīga Iekšlietu ministrija, bet līdzatbildīga Aizsardzības ministrija.

9) Ministru kabineta noteikumi par kārtību, kādā Robežsardze reģistrē kuģošanas līdzekļus un transportlīdzekļus, kurus izmanto iekšējos ūdeņos, pa kuriem noteikta ārējā sauszemes robeža, nosakot kuģošanas līdzekļus un transportlīdzekļus, kuri ir pakļauti reģistrācijai Valsts robežsardzē, reģistrācijas kārtību un termiņus, kā arī izsniedzamo, reģistrāciju apliecinošo dokumentu paraugus. Par normatīvā akta sagatavošanu ir atbildīga Iekšlietu ministrija.

10) Ministru kabineta noteikumi par speciālo caurlaižu izsniegšanas un anulēšanas kārtību un to paraugiem, nosakot pastāvīgo un terminēto caurlaižu izsniegšanas kārtību Valsts robežsardzē, caurlaides saņemšanai nepieciešamos dokumentus un caurlaižu izsniegšanas termiņus, kā arī tiks ieviesti pastāvīgo un terminēto caurlaižu paraugi. Par normatīvā akta sagatavošanu ir atbildīga Iekšlietu ministrija.

11) Ministru kabineta noteikumi par pierobežas, pierobežas joslas un valsts robežas joslas iezīmēšanas norādījuma zīmes paraugiem un to uzstādīšanas kārtību, nosakot norādījuma zīmju veidu un aprakstu, kā arī uzstādīšanas kārtību pierobežā, pierobežas joslā un valsts robežas joslā. Par normatīvā akta sagatavošanu ir atbildīga Iekšlietu ministrija.

12) Ministru kabineta noteikumi par robežpārbaudes veikšanai nepieciešamajām iekārtām un tehnisko aprīkojumu, nosakot nepieciešamo aprīkojumu un iekārtas robežpārbaužu veikšanai robežšķērsošanas vietās atbilstoši personu un transportlīdzekļu plūsmas intensitātei valsts robežšķērsošanas vietas aprīko ar robežpārbaudes iekārtām un tehnisko aprīkojumu tādā daudzumā, kas nodrošina nepieciešamo robežpārbaužu veikšanu robežšķērsošanas vietās. Par normatīvā akta sagatavošanu ir atbildīga Iekšlietu ministrija.

13) Ministru kabineta noteikumi par formalitātēm, kas saistītas ar kuģošanas līdzekļu ieiešanu ostā un iziešanu no ostas, nosakot vispārējās ostas formalitātes, kas jāievēro, kuģim ienākot ostā un izejot no tās, ostas formalitāšu kārtošanai iesniedzamos dokumentus, kā arī ostas formalitātes īpašos gadījumos. Par normatīvā akta sagatavošanu ir atbildīga Satiksmes ministrija, bet līdzatbildīga Iekšlietu ministrija.

14) Ministru kabineta noteikumi par robežšķērsošanas vietas režīmu, nosakot režīma īpatnības atkarībā no robežšķērsošanas vietas ēkas, būves un teritorijas funkcionālās nozīmes, kā arī kārtību, kādā veicamas nepieciešamās darbības robežšķērsošanas vietā, kas saistītas ar personu ārējās robežas šķērsošanu, kā arī mantu un preču pārvietošanu pāri ārējai robežai. Par normatīvā akta sagatavošanu ir atbildīga Iekšlietu ministrija.

15) Ministru kabineta noteikumi par kārtību, kādā apstrādā, uzglabā un izmanto ar Valsts robežsardzes uzstādīto elektronisko sakaru tehnisko iekārtu, video, foto un skaņas informācijas fiksēšanas tehnisko iekārtu palīdzību iegūto informāciju. Par normatīvā akta sagatavošanu ir atbildīga Iekšlietu ministrija.

Iepriekš minēto Ministru kabineta noteikumu projektu izstrāde nav uzsākta. Normatīvajā akta projekta Ministru kabinetam doto uzdevumu izpildi plānots nodrošināt astoņu mēnešu laikā pēc normatīvā akta projekta spēkā stāšanās.

2. Papildus ir nepieciešams nodrošināt šādu normatīvo aktu projektu pieņemšanu (ar minēto normatīvo aktu projektu nosacījumiem paredzēts precizēt spēkā esošo regulējumu ar detalizētāko kārtību, savukārt spēkā esošās redakcijas nav pretrunā ar normatīvā akta projekta normām, līdz ar to nav nepieciešams nodrošināt turpmāk minēto normatīvo aktu projektu vienlaicīgu pieņemšanu):

1) likumprojekts „Grozījumi Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likums”, paredzot Valsts robežsardzes pārstāvja obligātu uzaicināšanu uz iesnieguma izskatīšanu, ja publisku pasākumu ir plānots organizēt pierobežas joslā, pienākumu publiskā pasākuma organizatoram pārtraukt to pēc Valsts robežsardzes pieprasījuma, kā arī gadījumus, kad sakarā ar valsts robežas drošību vai robežkontroles īstenošanu var atteikt publiska pasākuma organizēšanu. Par likumprojekta sagatavošanu ir atbildīga Iekšlietu ministrija. (likumprojekts izsludināts Valsts sekretāru 2008.gada 3.jūlija sanāksmē (prot.nr.26, 5.§)VSS-1153);

2) likumprojekts „Grozījumi Komerclikumā”, paredzot komercdarbības uzsākšanas un veikšanas saskaņošanu ar Valsts robežsardzi, ja komercdarbību plānots uzsākt un veikt pierobežas joslā. Par likumprojekta sagatavošanu ir atbildīga Iekšlietu ministrija. (likumprojekts nav izstrādāts). Plānots nodrošināt likumprojekta izstrādi un iesniegšanu Saeima pēc likumprojekta „Latvijas Republikas valsts robežas likums” pieņemšanas Saeimā pirmajā lasījumā;

3) Ministru kabineta noteikumi „Grozījumi Ministru kabineta 2003. gada 23. decembra noteikumos Nr. 760 „Medību noteikumi””, precizējot medību pieteikšanas kārtību, ja medības plānots organizēt pierobežas joslā, kā arī gadījumus, kad sakarā ar valsts robežas drošību vai robežkontroles īstenošanu var atteikt medību organizēšanu attiecīgajā teritorijā. Par Ministru kabineta noteikumu projekta sagatavošanu ir atbildīga Iekšlietu ministrija. (Ministru kabineta noteikumu projekts atrodas Iekšlietu ministrijas iekšējās saskaņošanas stadijā). Plānots nodrošināt Ministru kabineta noteikumu projekta izstrādi (izsludināt Valsts sekretāru sanāksmē) pēc likumprojekta „Latvijas Republikas valsts robežas likums” pieņemšanas Saeimā pirmajā lasījumā.

5) Ministru kabineta noteikumu projekts par kārtību, kādā bērni šķērso valsts robežu, nosakot bērnu robežšķērsošanas kārtību, īpašos nosacījumus un nepieciešamos papildu dokumentus. Par Ministru kabineta noteikumu projekta sagatavošanu ir atbildīga Iekšlietu ministrija sadarbībā ar Bērnu un ģimenes lietu ministriju (Ministru kabineta noteikumu projekts nav izstrādāts. Ir nepieciešams nodrošināt Ministru kabineta noteikumu projekta spēkā stāšanos astoņu mēnešu laikā pēc Latvijas Republikas valsts robežas likuma spēkā stāšanās). Plānots nodrošināt Ministru kabineta noteikumu projekta izstrādi (izsludināt Valsts sekretāru sanāksmē) pēc likumprojekta „Latvijas Republikas valsts robežas likums” spēkā stāšanās.

3. Nepieciešams nodrošināt, lai vienlaicīgi ar normatīvā akta projekta spēkā stāšanos, stājas spēkā Ministru kabineta instrukcija par valsts pārvaldes iestāžu un citu institūciju sadarbību valsts robežas drošības nodrošināšanas jautājumos. Par Ministru kabineta instrukcijas projekta sagatavošanu ir atbildīga Iekšlietu ministrija. Ministru kabineta instrukcijas projekts nav izstrādāts. Plānots nodrošināt Ministru kabineta instrukcijas projekta izstrādi (izsludināt Valsts sekretāru sanāksmē) pēc likumprojekta „Latvijas Republikas valsts robežas likums” pieņemšanas Saeimā pirmajā lasījumā.

4. Ar normatīvā akta projekta spēkā stāšanos spēku zaudē Latvijas Republikas valsts robežas likums (Latvijas Republikas Saeimas un Ministru kabineta Ziņotājs, 1994, 23.nr.; 1995, 24.nr.; 1997, 2.nr.; 1998, 22.nr.; 1999, 24.nr.; 2000, 13.nr.; 2001, 7.nr., 21.nr.; 2004, 2., 8.nr.; 2005, 2.nr.).

5 Ne ilgāk kā pēc astoņiem mēnešiem, bet ja attiecīgie Ministru kabineta noteikumi tiks pieņemti un stāsies spēkā ātrāk, ar to spēkā stāšanas brīdī, spēku zaudē šādi Ministru kabineta noteikumi:

1) Ministru kabineta 1996. gada 2. jūlija noteikumi Nr. 246 „Noteikumi par valsts robežas šķērsošanas vietu noteikšanu un robežkontroles punktu un robežpārejas punktu izvietojumu uz Latvijas Republikas valsts robežas” (Ministru kabineta noteikumi tiks izdoti no jaunā, precizējot redakciju atbilstoši normatīvā akta projekta būtībai);

2) Ministru kabineta 1998. gada 13. janvāra noteikumi Nr. 6 „Noteikumi par valsts robežzīmi”;

3) Ministru kabineta 1998. gada 29. decembra noteikumi Nr. 503 „Par Latvijas Republikas un Krievijas Federācijas valsts robežas joslas noteikšanu” (Ministru kabineta noteikumi tiks izdoti no jaunā, precizējot redakciju atbilstoši normatīvā akta projekta būtībai);

4) Ministru kabineta 1999. gada 2. marta noteikumi Nr. 74 „Noteikumi par bāzes līniju punktu koordinātām” (Ministru kabineta noteikumi tiks izdoti no jaunā, precizējot redakciju atbilstoši normatīvā akta projekta būtībai);

5) Ministru kabineta 2001. gada 16. janvāra noteikumi Nr. 21 „Kārtība, kādā ārvalstu karakuģi iebrauc un uzturas Latvijas Republikas teritoriālajos ūdeņos, iekšējos ūdeņos un ostās, un izbrauc no tiem” (Ministru kabineta noteikumi tiks izdoti no jaunā, precizējot redakciju atbilstoši normatīvā akta projekta būtībai);

6) Ministru kabineta 2001. gada 30. janvāra noteikumi Nr. 43 „Noteikumi par Latvijas Republikas un Baltkrievijas Republikas valsts robežas joslas noteikšanu” (Ministru kabineta noteikumi tiks izdoti no jaunā, precizējot redakciju atbilstoši normatīvā akta projekta būtībai);

7) Ministru kabineta 2001.gada 10.jūlija noteikumi Nr.310 „Kārtība, kādā personas šķērso Latvijas Republikas valsts robežu” (Ministru kabineta noteikumi tiks izdoti no jaunā daļā, kas attiecas uz bērnu robežšķērsošanas nosacījumiem);

8) Ministru kabineta 2002. gada 19. marta noteikumi Nr. 126 „Kārtība, kādā Valsts robežsardze veic valsts robežas apsardzību jūrā, izmantojot Nacionālo bruņoto spēku tehniskos līdzekļus, peldlīdzekļus un gaisakuģus”;

9) Ministru kabineta 2002. gada 21. maija noteikumi Nr. 195 „Noteikumi par robežkontroles veikšanai nepieciešamajām iekārtām un tehnisko aprīkojumu” (Ministru kabineta noteikumi tiks izdoti no jaunā, precizējot redakciju atbilstoši normatīvā akta projekta būtībai);

10) Ministru kabineta 2002. gada 9. jūlija noteikumi Nr. 296 „Noteikumi par robežkontroles punktu režīmu” (Ministru kabineta noteikumi tiks izdoti no jaunā, precizējot redakciju atbilstoši normatīvā akta projekta būtībai);

11) Ministru kabineta 2002. gada 4. novembra noteikumi Nr. 499 „Latvijas Republikas pierobežas režīma un pierobežas joslas režīma noteikumi”;

12) Ministru kabineta 2005.gada 22.novembra noteikumi Nr.892 „Noteikumi par formalitātēm, kas saistītas ar kuģu ienākšanu ostā un iziešanu no ostas” (Ministru kabineta noteikumi tiks izdoti no jaunā, precizējot redakciju atbilstoši normatīvā akta projekta būtībai).

2. Cita informācija

Nav attiecināms.

 

V. Kādām Latvijas starptautiskajām saistībām
atbilst normatīvais akts

1. Saistības pret Eiropas Savienību

Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 15. marta regula Nr. 562/2006 ar kuru ievieš Kopienas Kodeksu par noteikumiem, kas reglamentē personu pārvietošanos pār robežām (Šengenas Robežu kodekss)

Pēc rīcībā esošās informācijas Eiropas Komisijas novērtējums Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 15. marta regulai Nr. 562/2006 ar kuru ievieš Kopienas Kodeksu par noteikumiem, kas reglamentē personu pārvietošanos pār robežām (Šengenas Robežu kodekss) nav veikts.

Regulas prasību pārņemšana ir pieļaujama tikai atsevišķos gadījumos, kad galvenais mērķis ir nodrošināt regulas piemērojamību un novērst iespējamās valsts tiesību normu un regulas prasību pretrunas. Ar normatīvā akta projektu tiek pārņemtas nepieciešamās regulas normas, kas nodrošinās regulas prasību pilnvērtīgu piemērošanu un novērsīs iespējamās pretrunas. Saistību pilnā izpilde tiks nodrošināta ar regulas tiešo iedarbības efektu. Konkrēts termiņš regulas prasību pārņemšanai nav noteikts, jo regula ir saistoša no spēkā stāšanās brīža.

2. Saistības pret citām valstīm un starptautiskajām institūcijām un organizācijām

Nav attiecināms.

3. Saistības, kas izriet no Latvijai saistošajiem divpusējiem un daudzpusējiem starptautiskajiem līgumiem 

Nav attiecināms.

4. Atbilstības izvērtējums

1.tabula

Attiecīgo Eiropas Savienības tiesību aktu veids (piemēram, Eiropas Kopienas dibināšanas līgums, direktīva, regula, lēmums, vadlīnijas, rekomendācijas), nosaukums, datums un numurs, kuru prasības tiek pārņemtas vai ieviestas ar normatīvo aktu

Nav attiecināms.

2.tabula

Eiropas Savienības tiesību akts un attiecīgā panta Nr. (uzskaitot katru direktīvas vienību – pantu, daļu, punktu, apakšpunktu)

Latvijas normatīvā akta projekta norma, kas pārņem katru šīs tabulas 1.ailē norādīto direktīvas vienību (uzskaitot visu normatīvā akta projekta vienību Nr.)

Komentāri

Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 15. marta regulas Nr. 562/2006 ar kuru ievieš Kopienas Kodeksu par noteikumiem, kas reglamentē personu pārvietošanos pār robežām (Šengenas Robežu kodekss) 20. pants

10. panta trešā daļa

Atbilst

Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 15. marta regulas Nr. 562/2006 ar kuru ievieš Kopienas Kodeksu par noteikumiem, kas reglamentē personu pārvietošanos pār robežām (Šengenas Robežu kodekss) VI pielikuma 2.1.3.apakšpunkts

22.panta otrā daļa

Atbilst

Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 15. marta regulas Nr. 562/2006 ar kuru ievieš Kopienas Kodeksu par noteikumiem, kas reglamentē personu pārvietošanos pār robežām (Šengenas Robežu kodekss) 23. pants

28. panta pirmā daļa

Atbilst

Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 15. marta regulas Nr. 562/2006 ar kuru ievieš Kopienas Kodeksu par noteikumiem, kas reglamentē personu pārvietošanos pār robežām (Šengenas Robežu kodekss) 25. pants

28. panta otrā daļa

Atbilst

5. Saistības sniegt paziņojumu Eiropas Savienības institūcijām atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē informācijas sniegšanu par tehnisko noteikumu, valsts atbalsta sniegšanas un finanšu noteikumu projektiem

 

Nav attiecināms.

6. Cita informācija

Normatīvā akta projektā lietotā termina „robežkontrole”, „robežpārbaude” un „robežuzraudzība” saturs un apjoms atbilst Šengenas Robežu kodeksā lietotām definīcijām „robežkontrole” (Šengenas Robežu kodeksa 2. panta 9. punkts), „robežpārbaudes” (Šengenas Robežu kodeksa 2. panta 10. punkts) un „robežuzraudzība” (Šengenas Robežu kodeksa 2. panta 11. punkts).

Normatīvā akta projektā lietotais termins „manta” un „prece” atbilst normatīvajos aktos muitas jomā lietotajai terminoloģijai, proti, termins “prece” tiek lietots Komisijas 1993.gada 2.jūlija Regulas (EEK) Nr.2454/93, ar ko nosaka īstenošanas noteikumus Padomes Regulai (EEK) Nr.2913/92 par Kopienas Muitas kodeksa izveidi, 66.pantā dotā skaidrojuma izpratnē, saskaņā ar kuru preces ir gan materiāli, (jebkura sastāvdaļa, izejviela, daļa vai detaļa, utt., ko izmanto produkta ražošanai) gan produkti (saražotais produkts, pat ja to vēlāk paredzēts izmantot citā ražošanas darbībā).

Termina “manta” (personiskā manta) skaidrojums ir dots Padomes 1983.gada 28.marta Regulas Nr.918/83, ar kuru izveido Kopienas sistēmu atbrīvojumiem no muitas nodokļiem 1.panta otrajā daļā, saskaņā ar kuru personiskā manta ir visa manta, kas paredzēta attiecīgo personu personiskai lietošanai vai arī to mājsaimniecības vajadzībām. Personiskā manta ir:

1) mājsaimniecības priekšmeti,

2) velosipēdi un motocikli, privāti mehāniskie transportlīdzekļi un to piekabes, dzīvojamās piekabes, izpriecu kuģi un privātas lidmašīnas.

Personiskā manta ir arī mājsaimniecības preču krājumi ģimenes dienišķām vajadzībām, mājdzīvnieki un jājamdzīvnieki, kā arī pārnēsājami lietišķās mākslas vai brīvo mākslu darbarīki, kas attiecīgai personai vajadzīgi tās arodam vai profesijai. “Personiskā manta” ne īpašību, ne daudzuma ziņā nedrīkst liecināt par ievešanu komerciāliem nolūkiem.

Normatīvā akta projekts satur atsauces normas uz starptautiskajiem dokumentiem un paredz to normu tiešu piemērošanu noteiktajās situācijās:

1. 1982. gada 10.decembra ANO Jūras tiesību konvencija;

2. 1970. gada 1. septembra Nolīgums par ātri bojājošos pārtikas produktu starptautiskajiem pārvadājumiem un par speciālām iekārtām, kas izmantojamas šajos pārvadājumos (ATP)

VI. Kādas konsultācijas notikušas,
sagatavojot normatīvā akta projektu

1. Ar kurām pilsoniskās sabiedrības un sociālo partneru organizācijām un citām iesaistītajām institūcijām konsultācijas ir notikušas

Saskaņošanas procesā atbilstoši 2008.gada 3.aprīļa Valsts sekretāru sanāksmē nolemtajam (prot.nr.14, 23.§) normatīvā akta projekts ir saskaņots (2008.gada 18.aprīļa atzinums Nr.042008560/A615) ar biedrību „Latvijas pašvaldību savienība”, kuras darbības pamatmērķis ir veicināt Latvijas iedzīvotāju vietējo un reģionālo interešu pilnīgāku pārstāvību, veicinot iedzīvotāju līdzdalību publiskajā pārvaldē un nostiprinot pašvaldību demokrātiju un pašvaldību institūciju veiktspēju.

2. Kāda ir šo pilsoniskās sabiedrības un sociālo partneru organizāciju un citu iesaistīto institūciju pozīcija (atbalsta, iestrādāti to iesniegtie priekšlikumi, mainīts formulējums to interesēs, neatbalsta)

Biedrība „Latvijas pašvaldību savienība” savā atzinumā iebildumus un priekšlikumus par normatīvā akta projektu nav izteikusi.

3. Kāds konsultāciju veids un sabiedrības informēšanas pasākumi ir izmantoti

Normatīvā akta projekts izsludināts Valsts sekretāru sanāksmē 2008.gada 3.aprīlī (prot.nr.14, 23.§). 2008.gada 3.aprīlī ievietots Ministru kabineta mājas lāpā (http://www.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?dateFrom=2007-07-16&dateTo=2008-07-15&text=VSS-629&org=0&area=0&type=0).

Citi pasākumi lai informētu sabiedrību par normatīvā akta projekta sagatavošanu un izskaidrotu normatīvā akta projekta nepieciešamību nav veikti.

Pētījumi, lai noskaidrotu sabiedrības attieksmi pret normatīvā akta projektu nav veikti.

4. Konsultācijas ar ekspertiem

Normatīvā akta izstrāde un pilnveidošanā, kā arī Iekšlietu ministrijas organizētajā starpministriju (starpinstitūciju) sanāksmē papildus piedalījās Valsts aģentūras „Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra”, VAS „Latvijas Jūras administrācija” un Valsts aģentūras „Civilās aviācijas aģentūra”, Valsts ieņēmumu dienesta, Nacionālo bruņoto spēku Jūras spēku Krasta apsardzes un Nacionālo bruņoto spēku Gaisa spēku pārstāvji.

5. Cita informācija

2008.gada 1.jūlija notika sanāksme (darba grupa), kura piedalījās Ārlietu ministrijas, Aizsardzības ministrijas, Valsts aģentūras „Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra” un Valsts robežsardzes pārstāvji. Sanāksmes laikā tika apspriestas un iekļautas normatīvā akta projektā normas, kas attiecas uz valsts robežas demarkācijas, ierīkošanas un uzturēšanas jautājumiem.

Ārlietu ministrijas, Aizsardzības ministrijas un Valsts aģentūras „Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūra” sanāksmes laikā sniegtie priekšlikumi ir iestrādāti normatīvā akta projektā.

 

VII. Kā tiks nodrošināta normatīvā akta izpilde

1. Kā tiks nodrošināta normatīvā akta izpilde no valsts un pašvaldību puses – vai tiek radītas jaunas valsts institūcijas vai paplašinātas esošo institūciju funkcijas

Normatīvā akta izpildē tieši vai pastarpināti ir iesaistītas visas ministrijas. Normatīvā akta izpildi tieši nodrošinās Iekšlietu ministrija, Finanšu ministrija, Vides ministrija, Ārlietu ministrija, Satiksmes ministrija un Aizsardzības ministrija.

Normatīvā akta projekta izpildei jaunas valsts institūcijas netiks radītas, kā arī esošo institūciju funkcijas netiks paplašinātas.

Normatīvā akta projekta normu pilnvērtīga izpilde ir iespējama pēc anotācijā norādīto likumprojektam pakārtoto dokumentu spēkā stāšanās.

2. Kā sabiedrība tiks informēta par normatīvā akta ieviešanu

Sabiedrība par normatīvā akta ieviešanu tiks informēta ar publikāciju laikrakstā “Latvijas Vēstnesis”, izdevumā “Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs”, ievietojot to informācijas sistēmā “NAIS” un mājas lapā www.likumi.lv.

3. Kā indivīds var aizstāvēt savas tiesības, ja normatīvais akts viņu ierobežo

Indivīds savas tiesības varēs aizstāvēt Latvijas Republikas Satversmē, Satversmes tiesas likumā, likumā „Par tiesu varu”, Ministru kabineta iekārtas likumā, , Administratīvā procesa likuma, Iesniegumu likumā, Civilprocesa likumā, Muitas likumā, Imigrācijas likumā, Patvēruma likumā un citos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.

Apstrīdēšanas un pārsūdzēšanas mehānismi, kā arī personas, pie kurām jāvēršas, lai aizsargātu savas tiesības, ir noteiktas katru nozari reglamentējošajos normatīvajos aktos.

Normatīvā akta projekts neparedz īpašu lēmuma pārsūdzēšanas kārtību.

4. Cita informācija

Nav attiecināms.

 

 

Iekšlietu ministre L.Mūrniece

 

Vīza: valsts sekretāre I.Pētersone

 

 

 

02.06.2009. 11:51

6059

I.Skirusa

ieva.skirusa@rs.gov.lv, 67075663

 

 

 

 

 

LATVIJAS REPUBLIKAS MINISTRU KABINETA SĒDE

___________________________________________________________

protokola izraksts

 

Rīgā Nr.27

2009.gada 28.aprīlī

 

23.§

Likumprojekts "Latvijas Republikas valsts robežas likums"

     TA-2243

___________________________________________________________

(A.Lieljuksis, V.Dombrovskis)

     1. Atbalstīt iesniegto likumprojektu.

     2. Iekšlietu ministrijai sadarbībā ar Finanšu ministriju precizēt likumprojekta anotācijas 3.sadaļu, paredzot, ka finansējums tiek paredzēts ar gadu, kad tiks uzsākta valsts robežas demarkācija, un iesniegt Valsts kancelejā.

     3. Valsts kancelejai sagatavot likumprojektu iesniegšanai Saeimā.

     4. Noteikt, ka atbildīgā par likumprojekta turpmāko virzību Saeimā ir iekšlietu ministre.

     

 

Ministru prezidents, bērnu, ģimenes un sabiedrības integrācijas lietu ministrs    V.Dombrovskis
Valsts kancelejas direktore    G.Veismane

 

2009-MK-PROT-27-2804-#23.doc

1