LATVIJAS REPUBLIKAS SAEIMA

BUDŽETA UN FINANŠU (NODOKĻU) KOMISIJA

 

Jēkaba iela 10/12        LV 1811                tālr. 708 7318, fakss 708 7317

________________________________________________________________

Rīgā

2008. gada 24. janvāris

Nr.9/2 –

 

Saeimas Prezidijam

 

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija lūdz iekļaut Saeimas kārtējās sēdes darba kārtībā likumprojekta "Grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli"" (Nr. 331/Lp9) izskatīšanu 2.lasījumā.

 

Pielikumā: Komisijas apkopotie priekšlikumi uz 14 lpp.

 

Ar cieņu,

 

komisijas priekšsēdētājs                                                 K.Leiškalns

 

 


29.01.2008

 

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija

Likumprojekts otrajam lasījumam

 

Grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli"

 (Nr.331/Lp9)

 

Spēkā esošā redakcija

Pirmā lasījuma redakcija

Nr.

Priekšlikumi

(18)

Komisijas atzinums

Komisijas atbalstītā redakcija

(ar valodas speciālistu labojumiem)

 

Izdarīt likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1993, 22./23.nr.; Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1994, 2., 23.nr.; 1995, 8., 14.nr.; 1996, 9.nr.; 1997, 3., 21.nr.; 1998, 1.nr.; 1999, 24.nr.; 2000, 5.nr.; 2001, 1., 24.nr.; 2002, 6.nr.; 2003, 15.nr.; 2004, 2.nr.; 2005, 2., 8., 24.nr.; 2006, 14., 22.nr.; 2007, 3.nr.) šādu grozījumu:

 

 

 

Izdarīt likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1993, 22./23.nr.; Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1994, 2., 23.nr.; 1995, 8., 14.nr.; 1996, 9.nr.; 1997, 3., 21.nr.; 1998, 1.nr.; 1999, 24.nr.; 2000, 5.nr.; 2001, 1., 24.nr.; 2002, 6.nr.; 2003, 15.nr.; 2004, 2.nr.; 2005, 2., 8., 24.nr.; 2006, 14., 22.nr.; 2007, 3.nr.) šādus grozījumus:

3.pants. Ar nodokli apliekamais objekts

1. Ar nodokli tiek aplikts iekšzemes nodokļa maksātāja taksācijas perioda (kalendārā gada) apliekamo ienākumu apjoms. Algas nodokļa objekts ir maksātāja mēneša apliekamie ienākumi.

2. Iekšzemes nodokļa maksātāja gada (algas nodokļa maksātāja - mēneša) apliekamais ienākums ir viņa gada (mēneša) ienākums, izņemot šā likuma 9.pantā minētos neapliekamos ienākumus, no kura tiek atskaitīti:

1) šā likuma 10.pantā noteiktie attaisnotie izdevumi;

2) maksātāja gada (mēneša) neapliekamais minimums;

3) šā likuma 13.pantā noteiktie atvieglojumi.

 

 

 

 

 

 

 

 

1

 

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija

Papildināt 3.pantu ar 2.1 un 2.2 daļu šādā redakcijā:

„2.1 Ja maksātājs taksācijas gada laikā gūst ienākumus, kuri tiek aplikti ar nodokli pēc atšķirīgām likmēm, apliekamo ienākumu saskaņā ar šā panta otro daļu nosaka, šā panta otrās daļas 1.-3.punktā minētos atskaitījumus sadalot proporcionāli starp attiecīgajiem ienākumu veidiem.

2.2 Ja ienākumi, kurus apliek ar vienu nodokļa likmi, ir mazāki nekā uz tiem attiecinātie atskaitījumi saskaņā ar šā panta otrās daļas 1.-3. punktu un 2.1daļu, par atlikušo atskaitījumu daļu samazina ienākumus, kas apliekami ar citu nodokļa likmi.”

 

 

Atbalstīts

1. Papildināt 3.pantu ar 2.1 un 2.2 daļu šādā redakcijā:

“2.1 Ja maksātājs taksācijas gada laikā gūst ienākumus, kuri tiek aplikti ar nodokli pēc atšķirīgām likmēm, apliekamo ienākumu saskaņā ar šā panta otro daļu nosaka, šā panta otrās daļas 1.—3.punktā minētos atskaitījumus sadalot proporcionāli starp attiecīgajiem ienākumu veidiem.

2.2 Ja ienākumi, kurus apliek ar vienu nodokļa likmi, ir mazāki nekā uz tiem attiecinātie atskaitījumi saskaņā ar šā panta otrās daļas 1.—3.punktu un 2.daļu, par atlikušo atskaitījumu daļu samazina ienākumus, kas apliekami ar citu nodokļa likmi.”

 

9.pants. Ar nodokli neapliekamo ienākumu veidi

1. Gada apliekamajā ienākumā netiek ietverti un ar nodokli netiek aplikti šādi ienākumu veidi:

9) mantojuma rezultātā gūtais ienākums, izņemot autoratlīdzību (honorāru), kuru izmaksā autortiesību mantiniekiem, un no fiziskajām personām saņemtais dāvinājums;

 

2

 

 

 

 

 

 

Frakcija „Jaunais laiks”

Papildināt likuma 9.panta 1.daļas 9.punktu pēc vārdiem „autortiesību mantiniekiem, un” ar vārdu „radiniekiem”

un izslēgt vārdus „fiziskajām personām”.

Neatbalstīts

 

191) ienākums no tāda nekustamā īpašuma atsavināšanas, kas maksātāja īpašumā (no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir ilgāk par 60 mēnešiem un vismaz divpadsmit mēnešus līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas brīdim ir personas deklarētā dzīvesvieta (kas nav deklarēta kā maksātāja papildu adrese).

 

 

 

 

 

 

 

3

Deputāts M.Mitrofanovs

Papildināt likuma 9. panta pirmo daļu ar 19.2 punktu šādā redakcijā:

„192) ienākums no tāda nekustamā īpašuma atsavināšanas, kas maksātāja īpašumā (no dienas, kad attiecīgais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā) ir mazāk par 60 mēnešiem, ja šajā laikā maksātāja ģimenē ir pieaugums bērna dzimšanas vai adopcijas rezultātā un vismaz divpadsmit mēnešus līdz atsavināšanas līguma noslēgšanas brīdim ir personas deklarētā dzīvesvieta (kas nav deklarēta kā maksātāja papildus adrese)

Neatbalstīts

 

 

 

4

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija

Papildināt 9.pantu ar astoto daļu šādā redakcijā:

„8. Ja tiek atsavināts nekustamais īpašums, ko veido ēka vai būve un zeme zem ēkas vai būves, bet zemei zem šīs ēkas vai būves īpašuma tiesības nostiprinātas zemesgrāmatā vēlāk nekā ēkai vai būvei, tad par nekustamā īpašuma iegādes brīdi uzskata dienu, kad ēka vai būve ir reģistrēta zemesgrāmatā.”

Atbalstīts

2. Papildināt 9.pantu ar astoto daļu šādā redakcijā:

“8. Ja tiek atsavināts nekustamais īpašums, ko veido ēka vai būve un zeme, uz kuras atrodas ēka vai būve, bet uz šo zemi īpašuma tiesības zemesgrāmatā nostiprinātas vēlāk nekā uz ēku vai būvi, tad par nekustamā īpašuma iegādes brīdi uzskata dienu, kad ēka vai būve reģistrēta zemesgrāmatā.”

 

10.pants. Attaisnotie izdevumi

1. Pirms ienākuma aplikšanas ar nodokli no gada apliekamo ienākumu apjoma tiek atskaitīti šādi maksātāja izdevumi:

 

5

Politisko organizāciju apvienība “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” frakcija

Papildināt 10.panta pirmo daļu ar 7. un 8. punktu šādā redakcijā:

„7) maksātāja un viņa ģimenes locekļu maksājumi par dzīvojamās telpas īri, ja dzīvojamā telpa atrodas denacionalizētā vai likumīgajam īpašniekam atdotā mājā un maksātājs vai viņa ģimenes locekļi dzīvojamo telpu lietojuši līdz īpašuma tiesību atjaunošanai. Šī norma piemērojama attiecībā uz to maksājumu daļu, kura sedz starpību starp dzīvojamās telpas īres maksu un pašvaldībai piederošo dzīvojamo telpu īres maksu attiecīgās pašvaldības teritorijā. Minēto izdevumu sastāvu un normas nosaka Ministru kabinets;

8) maksātāja maksājumi par dzīvojamās telpas īri, ja maksātājs studē augstskolā vai koledžā. Minēto izdevumu sastāvu un normas nosaka Ministru kabinets.”

Neatbalstīts

 

11.8 pants. Īpaši noteikumi saimnieciskās darbības ienākuma noteikšanai fiksētā ienākuma nodokļa maksātājiem

1. Maksātājs, kas reģistrējies kā saimnieciskās darbības veicējs, kuram nav darba ņēmēju, var izvēlēties maksāt fiksēto ienākuma nodokli, ja tā ieņēmumi nepārsniedz 10000 latu pirmstaksācijas gadā. Maksātājs, kas taksācijas gadā uzsāk saimniecisko darbību (reģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicējs), var izvēlēties maksāt fiksēto ienākuma nodokli, ja atbilstoši paša maksātāja prognozei taksācijas gada saimnieciskās darbības ieņēmumi (pārrēķinot uz pilnu taksācijas gadu) nepārsniegs 10000 latu.

2. Maksātājs, lai aprēķinātu fiksēto ienākuma nodokli, veic saimnieciskās darbības ieņēmumu uzskaiti vienkāršā ieraksta sistēmā.

3. Saimnieciskās darbības veicējs, kura ieņēmumi taksācijas gadā pārsniedz 10000 latu, bet kurš pirmstaksācijas gadā ir maksājis fiksēto ienākuma nodokli, taksācijas gadā maksā fiksēto ienākuma nodokli. Šī maksātāja saimnieciskās darbības apliekamo ienākumu pēctaksācijas gadā un turpmākajos periodos aprēķina saskaņā ar šā likuma 11. vai 11.1 pantu. Maksātājs var atkārtoti izvēlēties maksāt fiksēto ienākuma nodokli ne ātrāk kā pēc pieciem gadiem.

4. Šā panta noteikumi neattiecas uz profesionālās darbības veicējiem, kas minēti šā likuma 11.panta 1.2 daļā.

 

6

Deputāts M.Mitrofanovs

Izteikt likuma 11.8 panta ceturto daļu šādā redakcijā:

„4. Ministru kabinets nosaka tos profesionālās darbības veicējus, uz kuriem neattiecas šī panta noteikumi.”

Neatbalstīts

 

12.pants. Maksātāja gada neapliekamais minimums

1. Maksātāja gada apliekamajā ienākumā netiek ietverta summa vienas personas gada neapliekamā minimuma apmērā. Gada neapliekamais minimums ir visu gada mēnešu neapliekamo minimumu summa. Mēneša neapliekamā minimuma apmēru taksācijas gadam nosaka Ministru kabinets līdz pirmstaksācijas gada 30.jūnijam.

 

7

Politisko organizāciju apvienība “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” frakcija

Papildināt 12.panta pirmo daļu ar ceturto teikumu šādā redakcijā:

“Mēneša neapliekamais minimums nedrīkst būt mazāks par Centrālās statistikas pārvaldes aprēķinātā pilna iztikas minimuma patēriņa preču un pakalpojumu groza vidējo vērtību mēnesī (saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes pēdējo publicēto informāciju).”

 

 

 

Neatbalstīts

 

15.pants. Nodokļa likmes

1. Gada apliekamais ienākums, kas noteikts kā starpība starp maksātāja gada ienākuma summu un summu, kura aprēķināta saskaņā ar šā likuma 10., 12. un 13.panta noteikumiem, tiek aplikts ar nodokli atbilstoši šajā likumā noteiktajām likmēm.

1. Gada apliekamais ienākums, kas noteikts kā starpība starp maksātāja gada ienākuma summu, no kuras atskaitīta maksātāja saimnieciskās darbības ienākuma summa, un summu, kura aprēķināta saskaņā ar šā likuma 10.panta pirmās daļas 1., 2., 3., 5. un 6.punkta, kā arī 12. un 13.panta noteikumiem, tiek aplikts ar nodokli pēc šā panta otrajā daļā noteiktajām likmēm. Saimnieciskās darbības ienākums tiek aplikts ar nodokli pēc šā panta 2.1 daļā noteiktās likmes. /Šāda 1.daļas redakcija piemērojama ar taksācijas gadu, kas sākas 2008.gadā/

 

 

 

8

 

 

 

 

 

 

 

 

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija

Izteikt 15.panta pirmo daļu šādā redakcijā:

„1. Gada apliekamais ienākums tiek aplikts ar nodokli pēc šajā pantā noteiktajām likmēm.”

 

 

Atbalstīts

3. Izteikt 15.panta pirmo daļu šādā redakcijā:

“1. Gada apliekamais ienākums tiek aplikts ar nodokli atbilstoši šajā pantā noteiktajām likmēm.”

 

2. Nodokļa likme, kas jāmaksā no gada apliekamā ienākuma, ir 25 procenti. Algas nodokļa maksātājam nodokļa likme 25 procentu apmērā jāmaksā no mēneša apliekamā ienākuma.

 

9

Politisko organizāciju apvienība “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” frakcija

Aizstāt 15.panta otrajā daļā skaitli “25” ar skaitli “15”.

 

Neatbalstīts

 

2.1 Nodokļa likme, ko maksā no saimnieciskās darbības ienākuma, ir 15 procenti.

(2.1 daļa piemērojama ar taksācijas gadu, kas sākas 2008.gadā)

 

10

 

 

 

 

11

Frakcija „Jaunais laiks”

Papildināt likuma 15. panta 2.1 daļu pēc vārdiem „ko maksā no” ar vārdiem „dāvinājumiem un”;

 Frakcija „Jaunais laiks”

papildināt likuma 15. panta 2.1 daļu pēc vārdiem „saimnieciskās darbības ienākuma” ar vārdiem „nekustamā īpašuma atsavināšanas”.

Neatbalstīts

 

 

 

 

Neatbalstīts

 

17.pants. Algas nodokļa ieturēšana un maksāšana un nodokļa ieturēšana no ienākumiem, kuri nav saistīti ar darba attiecībām

17. Neatkarīgi no jebkuriem šā likuma noteikumiem iedzīvotāju ienākuma nodokli ietur pēc 25 procentu likmes no visiem maksājumiem, ko fiziskās personas — Latvijas rezidenti vai nerezidenti, kuriem saskaņā ar šo likumu ir pienākums iesniegt Latvijā gada ienākumu deklarāciju, izmaksā juridiskajām, fiziskajām un citām personām, kuras atrodas, ir izveidotas vai nodibinātas Ministru kabineta noteikumos minētajās zemu nodokļu un beznodokļu valstīs vai teritorijās, ieskaitot maksājumus šo personu pārstāvjiem vai trešo personu kredītiestāžu kontos un maksājumus, kas veikti savstarpēja norēķinu ieskaita veidā, izņemot maksājumus par preču piegādēm personām, kuras atrodas, ir izveidotas vai nodibinātas Ministru kabineta noteikumos minētajās zemu nodokļu un beznodokļu valstīs vai teritorijās, ja šīs preces ir attiecīgās zemu nodokļu vai beznodokļu valsts vai teritorijas izcelsmes preces.

19. Šā panta septiņpadsmitajā daļā minētajiem maksājumiem, no kuriem nodoklis izmaksas vietā nav ieturams pēc 25 procentu likmes, un maksājumiem, no kuriem saskaņā ar šā panta astoņpadsmito daļu ir atļauts neieturēt nodokli, piemērojami šā likuma 3.panta trešās daļas un šā panta desmitās un divpadsmitās daļas noteikumi.

 

12

Politisko organizāciju apvienība “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” frakcija

Aizstāt 17.panta septiņpadsmitajā un deviņpadsmitajā daļā skaitli “25” ar skaitli “15”.

Neatbalstīts

 

20.pants. Ienākumu deklarēšanas atvieglojumi

1. Iekšzemes nodokļa maksātājam, kas taksācijas gada laikā ir saņēmis Latvijas Republikā ienākumus, no kuriem izmaksas vietā ir ieturēts nodoklis, ja viņa saņemto šā likuma 9.panta pirmajā daļā minēto ar nodokli neapliekamo ienākumu kopējā summa nepārsniedz četrkāršotu taksācijas gadam noteikto neapliekamā minimuma apmēru vai viņam saskaņā ar šā likuma 19.panta otro daļu gūtie ienākumi nav jāuzrāda deklarācijā, ir tiesības neiesniegt deklarāciju, ja šajā vai citos likumos nav noteikts citādi. Minētais nosacījums attiecināms arī uz gadījumiem, kad iekšzemes nodokļa maksātājs taksācijas gada laikā ir saņēmis tikai Latvijas Republikā ienākumus, no kuriem izmaksas vietā ir ieturēts nodoklis, vai tikai šā likuma 9.panta pirmajā daļā minētos ar nodokli neapliekamos ienākumus, kuru kopējā summa nepārsniedz četrkāršotu taksācijas gadam noteikto neapliekamo minimumu, vai viņam saskaņā ar šā likuma 19.panta otro daļu gūtie ienākumi nav jāuzrāda deklarācijā.

 

13

Frakcija „Jaunais laiks”

Papildināt likuma 20. panta 1.daļu pēc vārdiem „Latvijas Republikā ienākumus,” ar vārdiem „kuri nepārsniedz 100 minimālās mēnešalgas vai”.

Neatbalstīts

 

28.pants. Maksātāja pienākumi

Maksātāja pienākums ir:

1) šajā likumā noteiktajos termiņos un kārtībā sastādīt un iesniegt Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajai iestādei pēc savas dzīvesvietas deklarāciju;

2) šajā likumā noteiktajos termiņos un kārtībā iemaksāt budžetā nodokli;

3) nodrošināt Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālās iestādes pārstāvjiem iespēju iekļūt telpās un teritorijā, kas izmantota apliekamā ienākuma gūšanai;

4) uzglabāt ieņēmumus un attaisnotos izdevumus apliecinošos dokumentus vismaz trīs gadus pēc gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas termiņa, kā arī, veicot saimniecisko darbību, uzskaitīt saimnieciskās darbības ieņēmumus un izdevumus, uzglabāt ieņēmumus un izdevumus apliecinošos attaisnojuma dokumentus vismaz piecus gadus, bet gadījumos, kad nodokļu maksātājam saskaņā ar likumu tiek piemērots īpašs nodokļu režīms uz laiku, kas pārsniedz piecus gadus, — visu īpašā nodokļu režīma piemērošanas laiku. Maksātājam ir pienākums uzrādīt šos dokumentus vai iesniegt to kopijas Valsts ieņēmumu dienesta teritoriālajai iestādei pēc tās pieprasījuma;

Papildināt 28.pantu ar 4.punktu šādā redakcijā: 

"41) vismaz piecus gadus uzglabāt izdevumus apliecinošos dokumentus, ja katra atsevišķa darījuma vērtība pārsniedz 50 minimālās mēnešalgas;".

14

Deputāts K.Leiškalns

Svītrot 28.panta 4.punktu.

Atbalstīts

 

Pārejas noteikumi

 

15

Politisko organizāciju apvienība “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā” frakci ja

Papildināt pārejas noteikumus ar 37. un 38.punktu šādā redakcijā:

“37. Grozījumi 12.panta pirmajā daļā attiecībā uz mēneša neapliekamā minimuma noteikšanu stājas spēkā 2010.gada 1.janvārī. Līdz šo grozījumu spēkā stāšanās dienai mēneša neapliekamais minimums nedrīkst būt mazāks par:

a) no 2008.gada 1.janvāra līdz 2008.gada 31.decembrim – 50 procentiem no Centrālās statistikas pārvaldes aprēķinātā pilna iztikas minimuma patēriņa preču un pakalpojumu groza vidējās vērtības mēnesī (saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes pēdējo publicēto informāciju);b) no 2009.gada 1.janvāra līdz 2009.gada 31.decembrim – 75 procentiem no Centrālās statistikas pārvaldes aprēķinātā pilna iztikas minimuma patēriņa preču un pakalpojumu groza vidējās vērtības mēnesī (saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes pēdējo publicēto informāciju).

38. Grozījumi šā likuma 15.panta otrajā daļā un 17.panta septiņpadsmitajā un deviņpadsmitajā daļā attiecībā uz nodokļa likmes samazināšanu no 25 procentiem uz 15 procentiem stājas spēkā 2010.gada 1.janvārī. Līdz 2010.gada 1.janvārim nodokļu likme, kas jāmaksā no gada apliekamā ienākuma, algas nodokļa maksātājam no mēneša apliekamā ienākuma (15.pants), kā arī piemērojot šā likuma 17.panta septiņpadsmito un deviņpadsmito daļu, ir šāda:

1) no 2008.gada 1.janvāra līdz 2008.gada 31.decembrim — 22 procenti;

2) no 2009.gada 1.janvāra līdz 2009.gada 31.decembrim — 19 procenti.”

 

 

 

Neatbalstīts

 

 

 

16

Deputāts M.Mitrofanovs

Papildināt pārejas noteikumus ar 41. punktu šādā redakcijā:

„41. Ministru kabinets līdz 2008. gada 1. martam izdod šī likuma 11.8 panta ceturtajā daļā paredzētos noteikumus.„

 

 

Neatbalstīts

 

 

 

17

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija

Papildināt pārejas noteikumus ar 41.punktu šādā redakcijā:

“41. Šā likuma 3.panta papildinājums ar 2.1 un 2.2 daļu, grozījumi šā likuma 15.panta pirmajā daļā un likuma pielikumā piemērojami ar 2008.gada 1.janvāri.”

 

Atbalstīts

4. Papildināt pārejas noteikumus ar 41.punktu šādā redakcijā:

“41. Šā likuma 3.panta 2.1 un 2.daļa, kā arī grozījumi 15.panta pirmajā daļā un likuma pielikumā piemērojami ar 2008.gada 1.janvāri.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” pielikums

Fiksētā ienākuma nodokļa par ieņēmumiem no saimnieciskās darbības apmēra noteikšana

Taksācijas gada saimnieciskās darbības ieņēmumi (latos)

Fiksētā ienākuma nodokļa summa (latos)

 

0–500,00

 

25

 

501,01–

1000,00

 

50

 

1000,01–1500,00

 

75

 

18

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija

Aizstāt likuma pielikumā skaitli „501,01” ar skaitli „500,01”.

 

Atbalstīts

5. Aizstāt likuma pielikumā skaitli “501,01” ar skaitli “500,01”.

 

 

 

Likums stājas spēkā 2008.gada 1.janvārī.

 

 

 

Likums stājas spēkā 2008.gada 1.janvārī.