Iesniedz Tautsaimniecības, agrārās,

Saeimas Prezidijam

 

 

 

Agrārās, vides un reģionālās politikas komisija lūdz iekļaut Saeimas nākamās kārtējās sēdes darba kārtībā trešajam lasījumam sagatavoto likumprojektu „Grozījums likumā „Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām”” (Reģ. nr. 232/Lp9).

 

 

Pielikumā: apkopoto priekšlikumu tabula likumprojekta

trešajam lasījumam uz …. lpp.

 

 

                    Ar cieņu,

                    komisijas priekšsēdētāja

 

 

                                                                   Anna Seile

                                                                  

         




 

Iesniedz Agrārās, vides un

reģionālās politikas komisija

Likumprojekts trešajam lasījumam

 

            

Grozījums likumā “Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām”

(reģ. nr. 232/Lp9)

 

Spēkā esošā likuma redakcija

Otrā lasījuma redakcija

Nr. p.k.

Priekšlikumi

(4)

Komisijas atzinums

Komisijas atbalstītā redakcija

Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām

Grozījumi likumā "Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām"

 

 

 

Grozījumi likumā “Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām”

 

Izdarīt likumā "Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām" (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1993, 12./13.nr.; Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1997, 23.nr.; 2002, 7.nr.; 2003, 2.nr.; 2004, 2.nr.; 2005, 20.nr.) šādus grozījumus:

 

 

 

Izdarīt likumā “Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām” (Latvijas Republikas Augstākās Padomes un Valdības Ziņotājs, 1993, 12./13.nr.; Latvijas Republikas Saeimas un Ministru Kabineta Ziņotājs, 1997, 23.nr.; 2002, 7.nr.; 2003, 2.nr.; 2004, 2.nr.; 2005, 20.nr.) šādus grozījumus:

IV nodaļa
Aizsargājamo teritoriju saglabāšanas nodrošināšana

18.pants. Aizsargājamo teritoriju dabas aizsardzības plāni

(1) Lai saskaņotu dabas aizsardzības, dabas resursu izmantošanas un reģiona ilgtspējīgas attīstības intereses, nodrošinot teritorijas dabas vērtību saglabāšanu, kā arī lai nodrošinātu labvēlīgu aizsardzības statusu tām īpaši aizsargājamām sugām un īpaši aizsargājamiem biotopiem, kuru aizsardzības nolūkā šī teritorija ir izveidota, fiziskā vai juridiskā persona var izstrādāt aizsargājamās teritorijas dabas aizsardzības plānu (turpmāk — plāns). Plānā ietver zinātnisko informāciju par aizsargājamo teritoriju, pamatojumu funkcionālajam zonējumam, ja tāds nepieciešams, un nosaka vienotus visas teritorijas apsaimniekošanas pasākumus, lai sasniegtu tās aizsardzības mērķus.

(2) Plānu apstiprina atbildīgais ministrs. Pašvaldību izveidoto aizsargājamo teritoriju plānus izstrādā un apstiprina attiecīgā pašvaldība.

(3) Ministru kabinets nosaka plāna saturu un izstrādāšanas kārtību.

(4) Aizsargājamās teritorijas individuālos aizsardzības un izmantošanas noteikumus, kā arī valsts un reģionālās attīstības plānošanas dokumentus izstrādā un aizsargājamo teritoriju apsaimnieko, ievērojot plānu. Plānam ir ieteikuma raksturs.

(15.09.2005. likuma redakcijā)

 

1

Vides ministrs R.Vējonis

Papildināt 18.panta pirmās daļas pirmo teikumu pēc vārdiem „kuru aizsardzības nolūkā šī teritorija ir izveidota” ar vārdiem „vai tiek veidota”.

Atbalstīts

1. Papildināt 18.panta pirmās daļas pirmo teikumu pēc vārdiem “kuru aizsardzības nolūkā šī teritorija ir izveidota” ar vārdiem “vai tiek veidota”.

22.pants. Informēšana par aizsargājamām teritorijām

(1) Vides ministrija un tās padotībā esošās valsts pārvaldes iestādes un attiecīgās pašvaldības nodrošina, lai to rīcībā esošā informācija par aizsargājamām teritorijām būtu brīvi pieejama.

(2) Ierobežojumus informācijas pieejamībai par aizsargājamām teritorijām var noteikt atbilstoši Informācijas atklātības likumam, likumam “Par vides aizsardzību”, aizsargājamo teritoriju aizsardzības un izmantošanas noteikumiem un citiem normatīvajiem aktiem.

(20.11.2003. likuma redakcijā)

 

2

Vides ministrs R.Vējonis

Aizstāt 22.panta otrajā daļā vārdus „likumam „Par vides aizsardzību”” ar vārdiem „Vides aizsardzības likumam”.

Atbalstīts

2. Aizstāt 22.panta otrajā daļā vārdus “likumam “Par vides aizsardzību”” ar vārdiem “Vides aizsardzības likumam”.

VII nodaļa
Zemes īpašums, zemes lietošana un privatizācija aizsargājamās teritorijās

33.pants. Zemes īpašuma formas aizsargājamās teritorijās

(1) Zeme aizsargājamās teritorijās var būt valsts, pašvaldību, kā arī fizisko un juridisko personu īpašumā.

(2) Valstij un pašvaldībām piederošā un piekrītošā zeme dabas rezervātos, dabas liegumos un citu aizsargājamo teritoriju dabas rezervāta, stingrā režīma, dabas lieguma un regulējamā režīma zonās nav privatizējama vai atsavināma.

(3) Šā panta otrajā daļā minētā zeme ierakstāma zemesgrāmatā uz valsts vai pašvaldības vārda saskaņā ar likumu “Par valsts un pašvaldību zemes īpašuma tiesībām un to nostiprināšanu zemesgrāmatās”.

(2002.gada 28.februāra likuma redakcijā ar grozījumiem, kas izdarīti ar 20.11.2003. likumu)

1. Izteikt 33.panta otro daļu šādā redakcijā:

"(2) Valstij un pašvaldībām piederošā un piekrītošā zeme nav privatizē­jama vai atsavināma:

1) dabas rezervātos;

2) dabas liegumos, ja tie nav iedalīti funkcionālajās zonās;

3) dabas liegumu, nacionālo parku, biosfēras rezervātu, dabas parku, dabas pieminekļu un aizsargājamo ainavu apvidu dabas rezervāta, stingrā režīma, dabas lieguma un regulējamā režīma zonās."

3

Juridiskais birojs

Izteikt 33.panta otrās daļas ievaddaļu šādā redakcijā:

“(2) Valstij vai pašvaldībām piederošā vai piekrītošā zeme nav privatizē­jama vai atsavināma”.

 

Atbalstīts

3. Izteikt 33.panta otro daļu šādā redakcijā:

“(2) Valstij vai pašvaldībām piederošā vai piekrītošā zeme nav privatizējama vai atsavināma:

1) dabas rezervātos;

2) dabas liegumos, ja tie nav iedalīti funkcionālajās zonās;

3) dabas liegumu, nacionālo parku, biosfēras rezervātu, dabas parku, dabas pieminekļu un aizsargājamo ainavu apvidu dabas rezervāta, stingrā režīma, dabas lieguma un regulējamā režīma zonās.”

43.pants. Eiropas nozīmes aizsargājamās dabas teritorijas

(1) Eiropas nozīmes aizsargājamās dabas teritorijas ( Natura 2000 ) ir vienots Eiropas nozīmes aizsargājamo dabas teritoriju tīkls. Tas izveidots, lai nodrošinātu īpaši aizsargājamo biotopu, īpaši aizsargājamo sugu un ierobežoti izmantojamo īpaši aizsargājamo sugu dzīvotņu aizsardzību vai, kur tas nepieciešams, atjaunošanu to dabiskās izplatības areāla robežās.

(2) Ministru kabinets nosaka kritērijus Eiropas nozīmes aizsargājamo dabas teritoriju ( Natura 2000 ) izveidošanai Latvijā (turpmāk — kritēriji). Eiropas nozīmes aizsargājamo dabas teritoriju (Natura 2000) sarakstu, kurā iekļautas visas kritērijiem atbilstošās aizsargājamās teritorijas un mikroliegumi, nosaka šā likuma pielikums. Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas aģentūra sagatavo nepieciešamo informāciju sabiedrībai un Eiropas Komisijai par Eiropas nozīmes aizsargājamām dabas teritorijām ( Natura 2000 ) Latvijā.

(3) Vides ministrija izstrādā priekšlikumus jaunu, kritērijiem atbilstošu aizsargājamo teritoriju izveidošanai, aizsargājamās teritorijas kategorijas maiņai vai robežu grozījumiem gadījumos, kad Eiropas nozīmes aizsargājamām dabas teritorijām ( Natura 2000 ) nav nodrošināts pietiekams aizsardzības režīms.

 

 

 

 

 

(4) Paredzētajai darbībai vai plānošanas dokumentam (izņemot aizsargājamo teritoriju dabas aizsardzības plānus un tajos paredzētās darbības), kas atsevišķi vai kopā ar citu paredzēto darbību vai plānošanas dokumentu var būtiski ietekmēt Eiropas nozīmes aizsargājamo dabas teritoriju (Natura 2000), veic ietekmes uz vidi novērtējumu.

(5) Paredzēto darbību atļauj veikt vai plānošanas dokumentu īstenot, ja tas negatīvi neietekmē Eiropas nozīmes aizsargājamās dabas teritorijas (Natura 2000) ekoloģiskās funkcijas, integritāti un nav pretrunā ar tās izveidošanas un aizsardzības mērķiem.

(6) Ja paredzētā darbība vai plānošanas dokumenta īstenošana negatīvi ietekmē Eiropas nozīmes aizsargājamo dabas teritoriju (Natura 2000), darbību atļauj veikt vai dokumentu īstenot tikai tādos gadījumos, kad tas ir vienīgais risinājums un nepieciešams sabiedrībai nozīmīgu interešu, arī sociālo vai ekonomisko interešu, apmierināšanai.

 

4

Vides ministrs R.Vējonis

Papildināt 43.panta ceturto daļu iekavās pēc vārdiem „tajos paredzētās darbības” ar vārdiem „kas nepieciešamas īpaši aizsargājamo sugu dzīvotņu, ierobežoti izmantojamo īpaši aizsargājamo sugu dzīvotņu vai īpaši aizsargājamo biotopu apsaimniekošanai vai atjaunošanai”.

Atbalstīts

4. Papildināt 43.panta ceturto daļu pēc vārdiem “tajos paredzētās darbības” ar vārdiem “kas nepieciešamas īpaši aizsargājamo sugu dzīvotņu, ierobežoti izmantojamo īpaši aizsargājamo sugu dzīvotņu vai īpaši aizsargājamo biotopu apsaimniekošanai vai atjaunošanai”.

(7) Ja Eiropas nozīmes aizsargājamā dabas teritorijā (Natura 2000) ir sastopamas Sugu un biotopu aizsardzības likumam pakārtotajā normatīvajā aktā noteiktās Latvijā sastopamās Eiropas Savienības prioritārās sugas vai biotopi, paredzēto darbību atļauj veikt vai plānošanas dokumentu īstenot tikai tādos gadījumos, kad tas ir vienīgais risinājums un nepieciešams sabiedrības veselības aizsardzības, sabiedrības drošības vai vides aizsardzības interesēs.

(8) Šā panta septītajā daļā noteiktajā gadījumā paredzēto darbību var atļaut veikt vai plānošanas dokumentu īstenot arī tad, kad tas nepieciešams citu sabiedrībai sevišķi svarīgu interešu apmierināšanai, ja ir saņemts atzinums no Eiropas Komisijas.

(9) Šā panta sestajā, septītajā un astotajā daļā minētajos gadījumos nosaka kompensējošos pasākumus Eiropas nozīmes aizsargājamo dabas teritoriju (Natura 2000) tīklam.

(2002.gada 28.februāra likuma redakcijā ar grozījumiem, kas izdarīti ar 20.11.2003. likumu un 15.09.2005. likumu)

 

 

 

 

 

(Pielikums 15.09.2005. likuma redakcijā)

Likuma “Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām”

 pielikums

Latvijas Natura 2000 — Eiropas nozīmes aizsargājamo dabas teritoriju saraksts

 

 Nr.

p.k.        Tips      Vietas kods             Teritorijas kategorija un

nosaukums

 1.     C       LV0000110         Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta dabas lieguma zona “Augstroze”

 ……………………….

 33.   C       LV0303400     dabas parks “Rāzna”

 ………………………

2. Aizstāt Pielikuma „Latvijas Natura 2000 — Eiropas nozīmes aizsargājamo dabas teritoriju saraksts” 33.punktā vārdus „dabas parks „Rāzna”” ar vārdiem „Rāznas nacionālais parks”.

 

 

 

 

5. Aizstāt pielikuma “Latvijas Natura 2000 — Eiropas nozīmes aizsargājamo dabas teritoriju saraksts” 33.punktā vārdus “dabas parks “Rāzna”” ar vārdiem “Rāznas nacionālais parks”.